Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Przewody i kształtki w systemach wentylacji mechanicznej

Air ducts and fittings in mechanical ventilation systems
Fot. Centrum Klima

Dla właściwego działania i eksploatacji sieci przewodów wentylacyjnych należy starannie zaprojektować ich przebieg w budynku, dokonać właściwego doboru rodzaju przewodów z materiałów o możliwie najmniejszej chropowatości (dążąc do uzyskania jak najmniejszych oporów przepływu powietrza przez instalację), uwzględniając rodzaj transportowanych przez strumień powietrza zanieczyszczeń stałych lub gazowych, temperaturę, prędkość i ciśnienie powietrza, wymaganą szczelność instalacji, dostępność i łatwość czyszczenia, odpowiednią izolację cieplną i akustyczną oraz ogniochronną.

Akty prawne i wytyczne

Wymagania i zalecenia dotyczące wykonania, projektowania, odbioru oraz eksploatacji sieci przewodów wentylacyjnych zostały zamieszczone w licznych aktach prawnych i wytycznych [10–26, 28, 31]. Niektóre normy, do których odwołania znaleźć można w zeszycie COBRTI INSTAL [31], zostały wycofane i zastąpione przez normy europejskie lub pojawiły się ich nowsze, poprawione i uzupełnione wersje.

Dotyczy to m.in. norm: PN-B-03434:1999P Wentylacja. Przewody wentylacyjne. Podstawowe wymagania i badania (zastąpiona przez PN-EN 1505:2001P); PN-B-76001:1996P Wentylacja. Przewody wentylacyjne. Szczelność. Wymagania i badania (zastąpiona przez PN-EN 1507:2007E).

Ze względu na rangę aktu prawnego najważniejsze wymagania dotyczące przewodów wentylacyjnych znajdują się w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych [28]. Narzucają one projektantom i wykonawcom następujące postępowanie:

 • ograniczenie zanieczyszczeń na powierzchniach wewnętrznych przewodów kontaktujących się z powietrzem wentylacyjnym,
 • dobór przekroju poprzecznego właściwego dla przewidywanych przepływów,
 • konstrukcję sieci przystosowaną do maksymalnego ciśnienia i wymaganej szczelności instalacji,
 • wybór materiału lub sposobu zabezpieczenia jego powierzchni odpowiedni do parametrów i właściwości przepływającego powietrza oraz do warunków występujących w miejscu ich zamontowania,
 • wybór materiałów niepalnych na przewody,
 • wyposażenie przewodów w otwory rewizyjne,
 • zabezpieczenie przewodów narażonych na uszkodzenia mechaniczne,
 • zaizolowanie cieplne przewodów prowadzonych przez pomieszczenia lub przestrzenie nieogrzewane,
 • zaizolowanie cieplne i przeciwwilgociowe przewodów instalacji klimatyzacji, przewodów stosowanych do recyrkulacji powietrza oraz prowadzących do urządzeń do odzyskiwania ciepła, a także przewodów prowadzących powietrze zewnętrzne przez ogrzewane pomieszczenia.

W zmianach do rozporządzenia w sprawie warunków technicznych z lipca 2013 r. zamieszczone zostały wymagania dotyczące izolacji cieplnej przewodów i elementów wyposażenia sieci m.in. w instalacji ogrzewania powietrznego. Przepisy te nie uwzględniają jednak przewodów w instalacjach klimatyzacyjnych latem transportujących chłodne powietrze i jedynie na podstawie regulacji dotyczących ogrzewania powietrznego projektanci mogą podjąć decyzję o grubości izolacji przewodów.

W nowelizacji rozporządzenia o warunkach technicznych (DzU 2013, poz. 926) zamieszczone zostały informacje dotyczące izolacji cieplnej przewodów i elementów wyposażenia sieci m.in. w instalacji ogrzewania powietrznego. Z powodu nie uwzględnienia przewodów w instalacjach klimatyzacyjnych latem transportujących chłodne powietrze, jedynie na podstawie zapisu dotyczącego ogrzewania powietrznego projektanci mogą podjąć decyzję o grubości izolacji przewodów.

Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia izolacja cieplna przewodów ogrzewania powietrznego powinna spełniać następujące wymagania minimalne (dla materiału o współczynniku przewodzenia ciepła wynoszącym 0,035 W/(m · K)):

 • przewody ułożone w części ogrzewanej budynku – minimalna grubość: 40 mm,
 • przewody ułożone w części nieogrzewanej budynku – minimalna grubość: 80 mm.
 • Inne wybrane wymagania zamieszczone w polskich normach zostaną przytoczone w dalszej części artykułu.

Definicje

Do określenia wymiarów przewodów wentylacyjnych w normach i katalogach stosuje się [22, 23]:

 • wielkość nominalną – wymiar umowny używany do oznaczania i obliczeń przewodów prostych i kształtek: w przypadku prostych przewodów prostokątnych – wewnętrzny wymiar boków a i b, gdzie a jest widocznym bokiem przewodu na rysunku, dla przewodów o przekroju kołowym jest to średnica wewnętrzna d;
 • pole przekroju poprzecznego – dla przewodów prostokątnych obliczane na podstawie długości boków przewodu a i b, dla przewodów kołowych – średnicy d;
 • średnicę hydrauliczną – w odniesieniu do przewodu prostokątnego jest to średnica przewodu o przekroju kołowym, przy której występuje taki sam spadek ciśnienia przy jednakowych wartościach strumienia przepływu powietrza i współczynnika tarcia;
 • średnicę równoważną – w odniesieniu do przewodu prostokątnego jest to średnica przewodu o przekroju kołowym, przy której występuje taki sam spadek ciśnienia przy jednakowych wartościach prędkości przepływu powietrza i współczynnika tarcia;
 • pole powierzchni przewodu na dł.1 m – iloczyn obwodu wewnętrznego i dł. przewodu.

Czytaj dalej: Rodzaje przewodów >>

   14.03.2014

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Automatyka kotłów na pelety
 • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl