RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Ciśnieniowe techniki membranowe w gospodarce wodno-ściekowej

Pressure-driven membrane techniques for water and wastewater management

Fot. bricareau.com

Fot. bricareau.com

Częściowym rozwiązaniem problemu rosnącego zanieczyszczenia środowiska wodnego jest wdrażanie nowych technologii. Stąd do układów technologicznych uzdatniania wody i oczyszczania ścieków wprowadzane są nowe procesy jednostkowe, które pozwalają na usunięcie bardzo różnych zanieczyszczeń.

Większość współczesnych dużych systemów uzdatniania wód powierzchniowych i podziemnych oraz oczyszczania ścieków charakteryzuje się bardzo złożonymi układami technologicznymi zakładającymi sekwencję wielu procesów.

W gospodarce wodno-ściekowej w coraz większym zakresie wykorzystywane są procesy membranowe, przede wszystkim te, których siłą napędową jest różnica ciśnień po obu stronach membrany [1, 2].

Zobacz także

Grupa Aliaxis Biblioteki BIM Grupy Aliaxis – kompletne pod każdym względem

Biblioteki BIM Grupy Aliaxis – kompletne pod każdym względem Biblioteki BIM Grupy Aliaxis – kompletne pod każdym względem

Building Information Modelling (BIM) powoli staje się codziennością w biurach projektowych i na placach budowy. Inwestorzy, projektanci i generalni wykonawcy dostrzegli potencjał cyfryzacji, coraz chętniej...

Building Information Modelling (BIM) powoli staje się codziennością w biurach projektowych i na placach budowy. Inwestorzy, projektanci i generalni wykonawcy dostrzegli potencjał cyfryzacji, coraz chętniej wdrażając nowe technologie i procesy. Producenci materiałów i produktów budowlanych również starają się iść z duchem czasu. Niestety zbyt często „gotowość na BIM” jest upraszczana i sprowadzana do posiadania biblioteki obiektów BIM (np. rodzin Revit). Co gorsza, jakość plików i danych do pobrania...

EcoComfort Koszt budowy domu 2017 – na jaką kwotę musisz być przygotowany?

Koszt budowy domu 2017 – na jaką kwotę musisz być przygotowany? Koszt budowy domu 2017 – na jaką kwotę musisz być przygotowany?

Koszty budowy domu każdego roku analizuje kilkadziesiąt tysięcy prywatnych inwestorów, którzy rozpoczynają walkę o własne cztery ściany. Jeszcze większa liczba ludzi sprawdza koszty budowy domu, bo marzy...

Koszty budowy domu każdego roku analizuje kilkadziesiąt tysięcy prywatnych inwestorów, którzy rozpoczynają walkę o własne cztery ściany. Jeszcze większa liczba ludzi sprawdza koszty budowy domu, bo marzy o własnym kącie. Budowa domu jest dla większości inwestorów największym wydatkiem w życiu, bo to tam właściciel planuje spędzić swoją przyszłość. Nie da się ukryć, że do budowy domu trzeba się dobrze przygotować. Wbrew pozorom inwestycja nie zaczyna się wraz z wyborem działki czy projektu – rozpocząć...

dr inż. Edmund Nowakowski Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych

Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych

Norma PN-92/B-01706 [1], zawierająca wzory i tabele do określania obliczeniowych przepływów wody w instalacjach wodociągowych w budynkach, została w maju 2009 r. unieważniona bez podania normy zastępczej....

Norma PN-92/B-01706 [1], zawierająca wzory i tabele do określania obliczeniowych przepływów wody w instalacjach wodociągowych w budynkach, została w maju 2009 r. unieważniona bez podania normy zastępczej. Wobec konieczności znalezienia innej metody obliczeniowej w artykule omówiono sposoby obliczeń wykorzystywane dotychczas w Polsce.

Membrany

W najbardziej ogólnym ujęciu membrana syntetyczna to przegroda między dwiema fazami ciekłymi lub gazowymi, ograniczająca transport substancji w taki sposób, że mogą być one wymieniane między fazami z szybkością zależną od własności membrany oraz charakterystyki faz [3, 4]. Transport masy przez membrany odbywa się dzięki odpowiedniej sile napędowej, do której zalicza się różnicę ciśnień hydraulicznych, ciśnień cząstkowych składników separowanych, ich stężeń po obu stronach membrany czy też potencjału elektrycznego.

Rozwój inżynierii materiałowej umożliwił wytwarzanie w skali technicznej szerokiej gamy membran o zróżnicowanych właściwościach transportowych wykorzystujących różne siły napędowe.

Uwzględniając stan skupienia oraz rodzaj materiału, z którego membrana jest wytworzona, rozróżniamy membrany stałe i ciekłe oraz organiczne (polimerowe) i nieorganiczne. Biorąc natomiast pod uwagę strukturę oraz morfologię membran, można je podzielić na porowate i lite (nieporowate), symetryczne i asymetryczne oraz kompozytowe, które uważa się za odmianę membran asymetrycznych [3–7].

Rozmiar porów membran porowatych określa separacyjne właściwości membrany, a wysoką selektywność uzyskuje się wtedy, gdy wielkość substancji rozpuszczonej lub koloidalnej (rozproszonej) jest znacznie większa od wielkości porów membrany [7]. Mechanizm transportu jest więc rodzajem mechanizmu sitowego.

Membrany nieporowate nie zawierają porów w znaczeniu makroskopowym, a transport substancji jest określony przez tzw. mechanizm rozpuszczania (sorpcji) – dyfuzji, tzn. substancja ulega najpierw rozpuszczeniu (sorpcji) w membranie, a następnie dyfunduje przez nią dzięki odpowiedniej sile napędowej [6–9]. Separacja jest wynikiem różnicy w rozpuszczalności i/lub szybkości dyfuzji.

Membrany symetryczne mają jednakową strukturę w całym przekroju poprzecznym – obydwie powierzchnie są „równocenne”, tzn. mogą być użyte w procesie separacji [6–9]. Otrzymuje się je z polimerów organicznych i materiałów nieorganicznych (ceramika, metale, szkło). Asymetryczne membrany mikroporowate są zbudowane z warstwy naskórkowej o grubości 0,1–0,5 mm oraz matrycy (podłoże) o grubości 50–200 mm.

Membrany asymetryczne mogą być zbudowane z jednego polimeru lub z różnych, są to tzw. membrany kompozytowe [7]. O podstawowych własnościach membrany asymetrycznej decyduje warstwa naskórkowa, a jej mała grubość umożliwia uzyskanie wysokiej przepuszczalności hydraulicznej, natomiast zwartość decyduje o selektywności.

Charakterystykę pracy membrany definiują dwa parametry [7]:

  • przepuszczalność (strumień permeatu), która określa wydajność membrany,
  • selektywność, która charakteryzuje zdolność membrany do separacji.

Strumień permeatu określa objętość, masę lub liczbę moli substancji, która przechodzi przez jednostkową powierzchnię membrany w jednostce czasu, natomiast własności separacyjne membran podaje się za pomocą współczynnika retencji (R) kluczowego składnika:

(1)

gdzie:

Cp – stężenie składnika w permeacie,

Cn – stężenie składnika w nadawie.

Membrany w urządzeniach technicznych konfiguruje się w pięciu zasadniczych rodzajach: moduły płytowo-ramowe, spiralne, rurowe oraz kapilarne i z włókien kanalikowych. Rozwiązania płytowo-ramowe i spiralne są oparte na membranach w postaci płaskich arkuszy, natomiast rurowe, kapilarne i z włókien kanalikowych na membranach o przekroju kołowym [9–12].

W module płytowo-ramowym podstawowy zestaw tworzą: dwie membrany płaskie, pomiędzy którymi płynie nadawa, ułożone równolegle względem siebie (w przypadku membran asymetrycznych warstwy naskórkowe są skierowane do strumienia nadawy), przedzielone płytą dystansującą (np. siatka plastikowa) oraz płytą nośną porowatą/falowaną prowadzącą permeat [7–9].

Wysokość tych kanałów pomiędzy elementami jest na ogół mniejsza niż 1 mm (typowo 0,5–1,0 mm). Arkusze membran mają kształt kołowy, eliptyczny lub prostokątny, a cały moduł jest konstrukcyjnie podobny do płytowego wymiennika ciepła lub płytowo-ramowej prasy filtracyjnej.

W module spiralnym płaska membrana wraz z płytą dystansującą są nawinięte spiralnie na centralną rurę zbiorczą. Płyty dystansujące od strony nadawy i permeatu są zgrzewane z trzech stron, tworząc kopertę/kieszeń dla dwóch membran [7–9]. Roztwór zasilający płynie równolegle do rury centralnej, a permeat promieniowo. W kanałach o wysokości rzędu 1,0 mm panują laminarne warunki przepływu, a gęstość upakowania membran jest większa niż w modułach płytowo-ramowych.

Zasada konstrukcji modułów rurowych polega na uformowaniu membrany w kształcie rury i osadzeniu jej we wnętrzu lub na zewnątrz porowatej albo perforowanej rury nośnej. W pierwszym rozwiązaniu roztwór zasilający przepływa najczęściej wewnątrz rury, a permeat po przejściu przez membranę płynie w porowatym suporcie lub poprzez otwory perforacji opuszcza suport. W drugim natomiast porowaty rurowy suport pokrywany jest często warstwą membranotwórczą, tworząc zwarty układ membrana–rura nośna. W typowym układzie stosuje się rury o średnicy 10–25 mm [7–9].

Moduł kapilarny składa się z dużej liczby kapilar (pęku) o średnicy 0,5–1 mm, umieszczonych w płaszczu cylindrycznym o średnicy 0,8–1,0 m i długości ok. 1 m, uszczelnionych żywicą epoksydową, poliuretanem lub kauczukiem silikonowym [7–9]. W takim rozwiązaniu membrany (kapilary) nie wymagają wzmocnienia jak w przypadku klasycznych modułów rurowych.

Roztwór zasilający może być wprowadzany do wnętrza otworu kapilary, a permeat odbierany na zewnątrz lub na odwrót. Konstruuje się również zanurzone moduły kapilarne składające się z pęków kapilar rozpostartych luźno na pionowej ramie zaopatrzonej w kolektory filtratu [7–9]. U dołu ramy znajduje się kolektor napowietrzający emitujący pęcherzyki powietrza, które powodują delikatne falowanie kapilar i ciągłe usuwanie substancji stałych z powierzchni membrany.

Filtracja odbywa się poprzez zasysanie filtratu ze zbiornika procesowego do wewnątrz włókna. Moduły z włókien kanalikowych są podobne do modułów kapilarnych, ale średnica zewnętrzna jest znacznie mniejsza i wynosi od 80 do 200 (100) mm, a grubość ścianki ok. 20 mm [7–9].

Ciśnieniowe techniki membranowe

Procesy membranowe, których si­łą napędową jest różnica ciśnienia panującego po obu stronach membrany, no­szą ogólną nazwę filtracji membranowej. Filtracja ta pod wieloma względami różni się od filtracji konwencjo­nalnej. Przy filtracji membranowej roz­dzielane są nie tylko zawiesiny cząstek, ale też te, które występują w roz­drobnieniu molekularnym, a w przypadku elektrolitów w postaci jonów.

Do innych różnic zalicza się: rodzaj przegrody filtracyjnej (membrana), konstrukcja filtra (moduły membranowe) i najczęściej równoległy kierunek przepływu rozdzielanego roz­tworu do powierzchni membrany [13]. Separowanie metodami filtracji membranowej składników, których roz­miary cząstek i cząsteczek obejmują pięć rzędów wielkości, od 10 mm do 0,1 nm, oznacza konieczność stosowania membran o różnej strukturze i prowadzenia procesu w zmiennym zakresie ciśnienia transmembranowego.

Dlatego w praktyce filtracji mem­branowej wyodrębniły się cztery, rozwijające się względnie niezależnie, procesy membranowe, których siłą napędową jest różnica ciśnień (DP) po obu stronach membrany, tj.:

  • mikrofiltracja,
  • ultrafiltracja,
  • nanofiltracja,
  • odwrócona osmoza [6, 7, 13].

W ramach każdego z tych procesów zatrzymywane są cząsteczki o coraz mniejszych masach. Obszar zastosowania określa wielkość cząstek i cząsteczek zatrzymywanych przez membranę (rys. 1). W praktyce nie występuje wyraźna granica różnicująca omawiane procesy (rys. 2) [7,13].

W tabeli 1 porównano charakterystykę ciśnieniowych procesów membranowych, biorąc pod uwagę wielkość i rodzaj zatrzymywanych cząsteczek, charakter stosowanych membran, mechanizm separacji oraz warunki eksploatacji [7,13].

Różnice w efektywności

Rys. 1. Różnice w efektywności procesów filtracji membranowej [7]

Ciśnienie transmembranowe

Rys. 2. Ciśnienie transmembranowe i wielkość zatrzymywanych cząsteczek w procesach mikrofiltracji, ultrafiltracji, nanofiltracji oraz odwróconej osmozy [7]

Porównanie ciśnieniowych procesów

Tabela 1. Porównanie ciśnieniowych procesów membranowych (M – masa molowa)

W procesie mikrofiltracji (MF) stosuje się membrany symetryczne, których opór hydrauliczny wynika z ich całkowitej grubości (10–150 mm), co m.in. rzutuje na szybkość transportu substancji przez membranę. Mikrofiltracja to proces separacji cząstek, który zachodzi przy ciśnieniu transmembranowym rzędu 0,05–0,3 MPa. Zależność strumienia permeatu (Jv) od ciśnienia (DP) opisuje prawo Darcy’ego [7,13]:

(2)

gdzie:

L – przepuszczalność membrany – strumień permeatu w przeliczeniu na jednostkę ciśnienia.

Natomiast jeżeli przyjąć, że membrana stanowi wiązkę kapilar prostopadłą do powierzchni membrany, strumień permeatu (Jv) można wyrazić za pomocą zależności Hagena­‑Poiseueilla [7,13]:

(3)

gdzie:

e – porowatość membrany,

r – promień porów membrany,

l – grubość membrany,

m – lepkość cieczy,

t – współczynnik krętości porów w mem­branie.

Podstawowym mechanizmem separa­cji cząstek w mikrofiltracji jest mechanizm sitowy. Przez membranę nie przenikają cząstki o rozmia­rach większych od średnicy porów, które w membranach MF wynoszą 0,05–10 mm, najczęściej 0,1–2 mm [7,13]. Umożliwia to separację koloidów i drobnych zawiesin, jak również niektórych związków wielkocząsteczkowych.

Ogólnie przyjmuje się, że mikrofiltracja stosowana jest w przemyśle oraz w ochronie środowiska do usuwania i zatężania cząstek (cząsteczek) o średnicy większej od 0,1 mm. Sprowadza to jej zakres zastosowania do wszystkich przypadków, których celem jest oczyszczanie cieczy cząstek mikrometrowych, bakterii i pierwotniaków [14].

W mikrofiltracji stosuje się membrany polimerowe i ceramiczne. Membrany polimerowe wytwarza się zarówno z polimerów hydrofobowych (politetrafluoroetylen – teflon, PTFE, poli(fluorek) winylidenu – PVDF, polipropylen), jak i hydrofilowych (estry celulozy, poliwęglan, polisulfon/poli(etero sulfon), poliimid/poli(etero imid), alifatyczne poliamidy).

Stosowane są ponadto membrany cera­miczne z tlenku glinu lub tlenku cyrkonu. Wśród materiałów do wytwarzania membran nieorganicznych wymienia się także szkło (SiO2), metale (pallad, wolfram, cyrkon, srebro) oraz materiały spiekane z węgla [7, 9, 13].

Ultrafiltracja jest techniką membranową, w której podstawę separacji stanowi wielkość i kształt cząstek w roztworze lub zawiesinie, a wielkość porów membrany oraz wielkości cząstek separowanych plasują się pomiędzy mikro- a nanofiltracją. Jest to zatem proces separacji składników roztworów o cząsteczkach różniących się znacząco między sobą masą (i roz­miarami), zachodzący przy różnicy ciśnienia 0,1–1 MPa.

Przyjmuje się, że promień porów membran uważanych za ultrafiltracyjne mieści się w przedziale od 1 nm do 0,05 mm. Za pomocą tej techniki oddziela się składniki o masie cząsteczkowej powyżej 500 Da lub cząsteczki o średnicach 2–20 nm [7,13].

W procesie ultrafiltracji stosuje się membrany asymetryczne, w których opór hydrauliczny określony jest praktycznie przez grubość warstwy naskórkowej. Najczęściej stosuje się membrany z polisulfonu, poliakrylonitrylu, poli(chlorku winylu), poli(fluorku winylidenu), pochodnych celulozy, poliimidu, poliamidów alifatycznych i innych polimerów, często modyfikowane chemicznie lub fizycznie [7, 9, 13].

Ponadto stosuje się membrany ceramiczne. Membrany ultrafiltracyjne stanowią też matrycę membran kompozytowych. Mechanizm separa­cji i transport składników przez membrany UF jest opisywa­ny mechanizmem sitowym i/lub rozpuszczania i dyfuzji, w zależności od zwartości stosowanej membrany.

Ultrafiltracja służy często do frakcjonowania związków wielkocząsteczkowych według ich mas. Dlatego do charakteryzowania membran ultrafiltracyjnych stosuje się tzw. graniczną masę molową (ang. cut-off), która określa najmniejszą masę cząsteczkową substancji zatrzymywanej przez membranę przy określonym współczynniku retencji, zwykle 0,9 [7,13].

Zależność strumienia permeatu (Jv) od ciśnienia dla membran ultrafiltracyjnych można wyrazić za pomocą zmodyfikowanego równania Darcy’ego [7,13]:

(4)

gdzie:

b – wykładnik potęgowy, który informuje o nieliniowej zależności strumienia permeatu od ciśnienia; 0,5<b<1.

Uważa się, że spadek strumienia w czasie jak i odchylenia od zależności prostoliniowej powyższej funkcji są spowodowane polaryzacją stężeniową oraz blokowaniem mem­brany, tzw. foulingiem.

Ultrafiltrację stosuje się do oczyszczania i zatężania substancji wielkocząsteczkowych i koloidalnych oraz do frakcjonowania substancji zawartych w roztworach według mas cząsteczkowych. Stąd proces ten znalazł zastosowanie w uzdatnianiu wody i oczyszczaniu ścieków do usuwania koloidów i mikroorganizmów oraz w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym i in. [5, 7, 15–19].

Nanofiltracja jest techniką membranową, której siłą napędową jest różnica ciśnień po obu stronach membrany, o własnościach pośrednich między odwróconą osmozą i ultrafiltracją (rys. 2) [7]. Membrany do NF charakteryzują się niską retencją jonów jednowartościowych, a wysoką dwu- i wielowartościowych oraz związków organicznych o masie cząsteczkowej powyżej 200–300 Da.  

W tabeli 2 podano współczynniki retencji soli zawierających jony jedno- i dwuwartościowe do nanofiltracji i odwróconej osmozy.

Nazwa nanofiltracja pochodzi stąd, że masie cząsteczkowej 200 Da odpowiadają cząsteczki o wielkości 1 nm. W NF separowane są składniki roztworu o cząsteczkach średnicy ok. 1–3 nm, a różnica ciśnień wynosi 1–3 MPa [4–6], czyli poniżej wartości, która jest niezbędna w odwróconej osmozie dla uzyskania podobnych strumieni.

Mechanizm separa­cji składników roztworu polega więc na rozpuszczaniu i dy­fuzji w membranie (mechanizm sitowy dla substancji wielkocząsteczkowych) [7]. Z tabeli 2 wynika ponadto, że jony jednowartościowe przechodzą przez membrany NF w większym stopniu niż jony wielowartościowe. Permeacja soli określona jest zatem wartościowością jonu.

W przeciwieństwie do membran do odwróconej osmozy, podczas nanofiltracji roztworów elektrolitów występują efekty elektryczne uwarunkowane stałymi ładunkami, głównie ujemnymi (−COOH lub –SO3H) powierzchni membrany lub jej porów. Na skutek wzajemnych oddziaływań elektrostatycznych ładunek membrany przeszkadza w permeacji jonom wielowartościowym, co powoduje możliwość frakcjonowania jonów jedno- i dwuwartościowych.

Jeżeli stosuje się membrany NF do odsalania roztworów zawierających jony jedno- i wielowartościowe, występuje tzw. efekt Donnana, polegający na tym, że współczynnik retencji jonu Cl– przyjmuje wartości ujemne w miarę wzrostu stężenia Na2SO4 (rys. 3a) [7]. Oznacza to, że anion chlorkowy jest transportowany przeciwnie do gradientu stężenia, by zachować równowagę pomiędzy ładunkami jonów w roztworach po obu fazach membrany (rys. 3b).

Porównanie charakterystyki membran

Tabela 2. Porównanie charakterystyki membran nanofiltracyjnych NF-70 i NF-45 oraz membrany FT-30 do odwróconej osmozy (FilmTec)

Efekt Donnana

Rys. 3. Efekt Donnana w membranie nanofiltracyjnej [7]

Dotychczas nanofiltracja została z powodzeniem zastosowana na skalę techniczną w procesach uzdatniania wód podziemnych i powierzchniowych, przede wszystkim do zmiękczania oraz rozdzielania substancji w procesach przemysłowych [7,15–19].

U podstaw procesu odwróconej osmozy (RO) leży zjawisko osmozy naturalnej polegające na samorzutnym przepływie rozpuszczalnika w kierunku roztworu o większym stężeniu. Ciśnienie równoważące przepływ osmotyczny zwane jest ciśnieniem osmotycznym nadawcy (p).

Jeżeli po obu stronach roztworu wytworzy się różnica ciśnień hydrostatycznych (DP) przewyższająca ciśnienie osmotyczne, rozpuszczalnik będzie przenikał z roztworu bardziej stężonego do rozcieńczonego, a więc w kierunku przeciwnym niż w procesie osmozy naturalnej (rys. 4) [15]. Proces ten nazwano odwróconą osmozą (można też spotkać nazwę hiperfiltracja). Ciśnienia transmembranowe stosowane w odwróconej osmozie (2–6 MPa) znacznie przewyższają spotykane w UF i MF (rys. 4) [13, 15, 18].

W wyborze membrany do procesu odwróconej osmozy decydującą rolę odgrywa powinowactwo rozpuszczalnika (wody) do jej materiału, natomiast znacznie mniej istotna jest wielkość porów, ponieważ mechanizm separacji ma charakter rozpuszczania i dyfuzji. W filtrach RO stosuje się membrany asymetryczne z jednego polimeru oraz membrany kompozytowe.

Zasada osmozy naturalnej

Rys. 4. Zasada osmozy naturalnej i odwróconej osmozy (C – stężenie substancji rozpuszczonej) [15]

Wykonuje się je z estrów celulozy, głównie dwu- i trójoctanu, oraz poliamidów aromatycznych odznaczających się dobrą selektywnością w odniesieniu do soli, ale niską przepuszczalnością wody [15,20]. Te ostatnie są bardziej odporne na pH środowiska, w którym pracują, natomiast mało odporne na obecność wolnego chloru. Z poliamidów wytwarza się membrany w formie włókien kanalikowych (ang. hollow fibres). Obecnie do filtrów RO stosuje się membrany kompozytowe.

Przy założeniu, że substancja rozpuszczona nie przechodzi przez membranę do RO (membrana doskonała), zależność strumienia permeatu (Jv) od ciśnienia (DP) przedstawia równanie:

(5)

gdzie Dp jest ciśnieniem osmotycznym roztworów po obu stronach membrany.

Przepuszczalność membrany (L) zależy od rozpuszczalności substancji przez nią przechodzącej oraz współczynnika dyfuzji. Dla membran do RO przyjmuje ona wartości w zakresie 10–6–10–8 m2/m3 · d · Pa, a więc mniejsze niż w przypadku UF. Strumień masy substancji rozpuszczonej (Js) przechodzącej przez membranę zależy jedynie od różnicy stężeń tej substancji po obu stronach membrany [5,15]:

(6)

gdzie:

Ls – przepuszczalność membrany w odniesieniu do substancji rozpuszczonej,

Cs – stężenie substancji rozpuszczonej w roztworze zasilającym,

Cp – stężenie substancji rozpuszczonej w permeacie.

Uwzględniając w równaniu (1) zależność:

(7)

otrzymamy równanie:

(8)

z którego wynika, że współczynnik retencji rośnie ze wzrostem ciśnienia.

Odwrócona osmoza znalazła zastosowanie w dużej skali przede wszystkim do odsalania w celu otrzymania wody do picia [7, 15, 20]. Ponad­to proces ten wykorzystuje się do odsalania ścieków i innych roztworów, a także do odzyski­wania wody z wielu rodzajów ścieków przemysłowych i odcieków ze składowisk odpadów stałych [18]. Stosowana jest również do przygotowywania wody dla celów przemysłowych, między innymi w procesach wytwarzania ciepła i energii elektrycznej [15].

Czynniki wpływające na wydajność procesów membranowych

Zjawisko polaryzacji stężeniowej powoduje tworzenie się w bezpośrednim sąsiedztwie membrany warstwy granicznej roztworu o stężeniu przewyższającym średnie stężenie roztworu podawanego na membranę (w rdzeniu). Wywołuje to niekorzystne obniżenie szybkości procesu oraz zmianę własności separacyjnych membrany.

Model filmu powierzchniowego opisujący zjawisko polaryzacji stężeniowej zakłada istnienie warstwy polaryzacyjnej w warunkach przepływu burzliwego, konwekcyjny transport substancji do powierzchni membrany powodujący tworzenie się warstwy polaryzacyjnej oraz występowanie dyfuzji powrotnej spowodowanej gradientem stężenia: Cm > Cb (rys. 5) [4, 5, 7, 11].

 

Zjawisko polaryzacji stężeniowej

Rys. 5. Zjawisko polaryzacji stężeniowej [7]

W warunkach równowagi dopływ i odpływ masy z warstwy polaryzacyjnej zostają zrównoważone (Jk = Jd + Jv), można więc przyjąć [7,21]:

(9)

gdzie:

Jk – strumień konwekcyjny,

Jd – strumień dyfuzyjny,

Jv – strumień permeatu,

C – lokalne stężenie substancji rozpuszczonej,

Cb – stężenie w rdzeniu roztworu,

Cp – stężenie substancji w permeacie,

Cm – stężenie przy powierzchni membrany,

D – współczynnik dyfuzji substancji rozpuszczonej,

x – odległość od powierzchni membrany,

d – grubość warstwy polaryzacyjnej.

Całkując równanie (9) dla warunków brzegowych: x = 0 ® C = Cm i x = d ® C = Cb, otrzymujemy:

(10)

Wprowadzając współczynnik wnikania masy (k = D/d) oraz współczynnik retencji (R) zdefiniowany równaniem (1), otrzymujemy zależność zwaną współczynnikiem (modułem) polaryzacji stężeniowej:

(11)

który jest funkcją: strumienia permeatu (Jv), współczynnika wnikania masy (k), czyli współczynnika dyfuzji substancji ulegającej retencji (D) oraz grubości warstwy polaryzacyjnej (d). Strumień permeatu (Jv) – wydajność membrany – zależy od jej rodzaju i warunków operacyjnych prowadzenia procesu membranowego.

W danych warunkach strumień permeatu i współczynnik dyfuzji mają wartość stałą, a zjawisko polaryzacji stężeniowej można efektywnie kontrolować za pomocą grubości warstwy polaryzacyjnej (d). Dla przepływu laminarnego grubość ta jest bezpośrednio związana z wymiarem kanału w kierunku prostopadłym do kierunku przepływu cieczy – średnicą, gdy przekrój jest kołowy, i wysokością, gdy jest prostokątny.

Dla przepływu burzliwego grubość warstwy polaryzacyjnej maleje wraz ze wzrostem liczby Reynoldsa, a rośnie ze wzrostem rozmiarów kanału. Jeżeli substancja rozpuszczona jest całkowicie zatrzymywana przez membranę (np. koloidy, związki wielkocząsteczkowe tworzące żele w przypadku UF i MF), czyli R = 1, a Cp = 0, to równanie (11) przyjmuje postać [7,21]:

(12)

Nieodłącznym elementem procesów membranowych jest obniżanie ich wydajności związane z akumulacją substancji organicznej bądź nieorganicznej na powierzchni membrany, zwane foulingiem [7, 11, 21, 22]. Substancje wywołujące fouling można podzielić na dwie kategorie:

  • cząstki stałe i koloidy organiczne i nieorganiczne,
  • substancje rozpuszczone mało- i wielkocząsteczkowe, w tym:
  • substancje organiczne (wielkocząsteczkowe – białka, węglowodany, oleje i tłuszcze oraz inne),
  • substancje nieorganiczne krystaliczne (sole wapnia i magnezu – „skaling”),
  • substancje biologiczne – mikroorganizmy: bakterie, glony, grzyby, tzw. „biofouling”.

Fouling bezpośrednio warunkuje: maksymalną wartość strumienia permeatu, czyli wydajność oraz jakość permeatu, a pośrednio zainstalowaną powierzchnię membrany i warunki jej regeneracji, które decydują o żywotności membrany.

Występuje przede wszystkim w przypadku procesów, w których stosuje się membrany porowate, a więc w MF i w UF. W procesie RO (NF) fouling występuje w mniejszym stopniu, ponieważ wymaga na ogół intensywnego wstępnego przygotowania wody surowej. W procesach tych dużą rolę odgrywają sole wapnia i magnezu.

Fouling może mieć charakter nieodwracalny lub odwracalny. Dla odwracalnego charakterystyczne jest częściowe odzyskiwanie przepuszczalności membrany (strumienia) w wyniku jej czyszczenia (głównie okresowe hydrauliczne płukanie wsteczne). Część cząstek osadzonych na membranie, a przede wszystkim wewnątrz jej porów, która nie jest usuwana podczas czyszczenia hydraulicznego, a nawet chemicznego, odpowiedzialna jest za fouling nieodwracalny, który prowadzi do stałego pogarszania się wydajności membrany (spadku strumienia).

Bardzo ważny i trudny w zwalczaniu jest tzw. biofouling, który polega na wzroście i rozwoju mikroorganizmów w obrębie membran, powodując często nieodwracalne ich niszczenie. Fouling mikrobiologiczny jest wynikiem tworzenia się biofilmów na powierzchni membrany. Po osadzeniu bakterii na membranie rozpoczyna się ich wzrost i produkcja polimerowych substancji pozakomórkowych, które tworzą lepki, śluzowaty, uwodniony żel.

Biofilm chroni komórki bakterii przed hydraulicznym ścinaniem i chemicznymi biocydami, takimi jak chlor. Fouling związany z krystalizacją soli na powierzchni membrany nosi nazwę „skalingu”. W trakcie procesu RO i NF następuje zatężanie soli w retentacie, a po przekroczeniu iloczynu rozpuszczalności wytrącają się osady trudno rozpuszczalnych soli nieorganicznych (CaSO4, CaCO3, BaSO4, SiO2).

Przy prowadzeniu procesu w warunkach stałego strumienia fouling przejawia się wzrostem ciśnienia transmembranowego, natomiast w warunkach stałego ciśnienia transmembranowego – spadkiem strumienia permeatu.

W kolejnych artykułach omówione zostanie praktyczne zastosowanie technik membranowych

Literatura

  1. Bodzek M., Konieczny K., Wykorzystanie technik membranowych w uzdatnianiu wody do picia. Cz. 1. Usuwanie związków nieorganicznych, „Technologia Wody” nr 1/2010.
  2. Bodzek M., Konieczny K., Wykorzystanie technik membranowych w uzdatnianiu wody do picia. Cz. 2. Usuwanie związków organicznych, „Technologia Wody” nr 2/2010.
  3. Mulder M., Basic Principles of Membrane Technology, Kluwer Academic Publishers, Dordrecht 1991.
  4. Narębska A., Membrany i membranowe techniki rozdziału, Wydawnictwo Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Toruń 1997.
  5. Strathmann H., Giorno L., Drioli E., An Introduction to Membrane Science and Technology, Institute on Membrane Technology, Roma 2006.
  6. Rautenbach R., Procesy membranowe, Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa 1996.
  7. Bodzek M., Konieczny K., Wykorzystanie procesów membranowych w uzdatnianiu wody, Oficyna Wydawnicza Projprzem-Eko, Bydgoszcz 2005.
  8. Bodzek M., Separacja membranowa w inżynierii środowiska. Podstawy procesów cz. I, „Technologia Wody” nr 1/2012.
  9. Chwojnowski A., Półprzepuszczalne membrany polisulfonowe – sposoby otrzymywania i modyfikacje, Wyd. Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN, Warszawa 2011.
  10. Kołtuniewicz A.B., Drioli E., Membranes in Clean Technologies, Wiley-Vch Verlag GmbH, Weinheim 2008.
  11. Kołtuniewicz A.B., Wydajność ciśnieniowych procesów membranowych w świetle teorii odnawiania powierzchni, Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, Wrocław 1996.
  12. Gawroński R., Membranowe techniki separacji”, „Instal” nr 7–8/2004.
  13. Bodzek M., Separacja membranowa w inżynierii środowiska. Podstawy procesów cz. II, „Technologia Wody” nr 2/2012.
  14. Bodzek M., Membrany i procesy membranowe w usuwaniu mikroorganizmów ze środowiska wodnego, Monografie Komitetu Inżynierii Środowiska Polskiej Akademii Nauk nr 64, 2010.
  15. Bodzek M., Konieczny K., Usuwanie zanieczyszczeń nieorganicznych ze środowiska wodnego metodami membranowymi, Wydawnictwo Seidel-Przywecki, Warszawa 2011.
  16. Nawrocki J. red., Uzdatnianie wody. Procesy chemiczne i biologiczne cz. 2, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2010.
  17. Membrany i techniki membranowe w przemyśle stan obecny i postępy, Materiały Szkoły Membranowej, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa-Jachranka 2002.
  18. Bodzek M., Bohdziewicz J., Konieczny K., Techniki membranowe w ochronie środowiska, Wydawnictwo Politechniki Śląskiej, Gliwice 1997.
  19. Bodzek M., Konieczny K., Techniki membranowe jako nowoczesne sposoby stosowane w gospodarce wodno-ściekowej, w „Gospodarka wodno-ściekowa w zlewni Morza Bałtyckiego”, Zimoch I. red., Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych Oddział Wielkopolski, Poznań 2012.
  20. Wilf M., The Guidebook to Membrane Desalination Technology, Balaban Desalination Publications, L’Aquila 2007.
  21. Bodzek M., Separacja membranowa w inżynierii środowiska. Podstawy procesów cz. V, „Technologia Wody” nr 5/2012.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

prof. dr hab. inż. Wojciech Dąbrowski Połączenia blokowane przewodów żeliwnych

Połączenia blokowane przewodów żeliwnych Połączenia blokowane przewodów żeliwnych

W artykule opisano postęp w produkcji przewodów żeliwnych, który miał miejsce w XX i XXI wieku. Zwrócono uwagę na różnice w metodach zewnętrznej ochrony przewodów żeliwnych przed korozją elektrochemiczną...

W artykule opisano postęp w produkcji przewodów żeliwnych, który miał miejsce w XX i XXI wieku. Zwrócono uwagę na różnice w metodach zewnętrznej ochrony przewodów żeliwnych przed korozją elektrochemiczną stosowanych w USA i Europie. Opisano różne konstrukcje połączeń blokowanych i je zilustrowano.

dr inż. Grzegorz Ścieranka Porównanie rozwiązań sterowania ciśnieniem w modelach sieci wodociągowej

Porównanie rozwiązań sterowania ciśnieniem w modelach sieci wodociągowej Porównanie rozwiązań sterowania ciśnieniem w modelach sieci wodociągowej

Modelowanie hydrauliczne sieci wodociągowych stało się w ostatnich latach popularnym narzędziem wspomagającym proces zarządzania siecią. Zainteresowanie budową modeli zaobserwować można było najpierw w...

Modelowanie hydrauliczne sieci wodociągowych stało się w ostatnich latach popularnym narzędziem wspomagającym proces zarządzania siecią. Zainteresowanie budową modeli zaobserwować można było najpierw w firmach wodociągowych funkcjonujących na terenie dużych miast, obecnie coraz szerszą inicjatywę w tym zakresie wykazują również średnie i małe przedsiębiorstwa. Szczególnie korzystne okazało się wdrażanie systemów GIS, stanowiących solidną bazę danych dla budowy modeli.

dr inż. Piotr Wichowski, Przemysław Sawiak Badania rozbiorów wody w kontekście poprawności doboru wodomierza głównego na przykładzie wybranych budynków wielorodzinnych

Badania rozbiorów wody w kontekście poprawności doboru wodomierza głównego na przykładzie wybranych budynków wielorodzinnych Badania rozbiorów wody w kontekście poprawności doboru wodomierza głównego na przykładzie wybranych budynków wielorodzinnych

W artykule przedstawiono wyniki pomiarów zużycia wody w wybranych budynkach wielolokalowych dwóch spółdzielni mieszkaniowych. Podniesiono problem rozbieżności obliczeniowych rozbiorów wody w stosunku do...

W artykule przedstawiono wyniki pomiarów zużycia wody w wybranych budynkach wielolokalowych dwóch spółdzielni mieszkaniowych. Podniesiono problem rozbieżności obliczeniowych rozbiorów wody w stosunku do rozbiorów rzeczywistych. Przedstawiono również przykład wyjaśniający sposób interpretacji parametrów wodomierzy produkowanych według dotychczasowych przepisów w odniesieniu do MID.

mgr inż. Joanna Gwoździej-Mazur , dr inż. Piotr Krzysztof Tuz, mgr inż. Rafał Smilewicz Koncepcja ograniczania strat wody w sieciach wodociągowych

Koncepcja ograniczania strat wody w sieciach wodociągowych Koncepcja ograniczania strat wody w sieciach wodociągowych

Nowa koncepcja ograniczania strat wody w systemach wodociągowych wykorzystuje budowanie bilansu opartego na systemach stacjonarnych oraz pomiary w obrębie sieci wodociągowej wg metodyki IWA.

Nowa koncepcja ograniczania strat wody w systemach wodociągowych wykorzystuje budowanie bilansu opartego na systemach stacjonarnych oraz pomiary w obrębie sieci wodociągowej wg metodyki IWA.

dr inż. Marek Kalenik Wybrane zagadnienia projektowania i budowy sieci wodociągowej Cz. 2. Uzbrojenie sieci i eksploatacja

Wybrane zagadnienia projektowania i budowy sieci wodociągowej Cz. 2. Uzbrojenie sieci i eksploatacja Wybrane zagadnienia projektowania i budowy sieci wodociągowej Cz. 2. Uzbrojenie sieci i eksploatacja

Każda sieć wodociągowa powinna być wyposażona w odpowiednią armaturę umożliwiającą jej obsługę, kontrolę i eksploatację.

Każda sieć wodociągowa powinna być wyposażona w odpowiednią armaturę umożliwiającą jej obsługę, kontrolę i eksploatację.

dr inż. Marek Kalenik Wybrane zagadnienia projektowania i budowy sieci wodociągowej; Cz. 1. Budowa i rodzaje rur

Wybrane zagadnienia projektowania i budowy sieci wodociągowej; Cz. 1. Budowa i rodzaje rur Wybrane zagadnienia projektowania i budowy sieci wodociągowej; Cz. 1. Budowa i rodzaje rur

Artykuł traktuje o podziale sieci wodociągowych, armaturze wodociągowej oraz rodzajach rur stosowanych do budowy sieci wodociągowej i metodach ich łączenia, ponadto o zasadach budowy i metodach sprawdzania...

Artykuł traktuje o podziale sieci wodociągowych, armaturze wodociągowej oraz rodzajach rur stosowanych do budowy sieci wodociągowej i metodach ich łączenia, ponadto o zasadach budowy i metodach sprawdzania szczelności sieci wodociągowych.

Redakcja RI Instalacje wody pitnej wg EN 806-4:2010

Instalacje wody pitnej wg EN 806-4:2010 Instalacje wody pitnej wg EN 806-4:2010

Woda, sieci wodociągowe oraz przyłącza wodociągowe są głównymi tematami niniejszego artykułu, a w nim m.in. scharakteryzowano rodzaje sieci wodociągowych i ich zakresy zastosowań oraz przedstawiono zasady...

Woda, sieci wodociągowe oraz przyłącza wodociągowe są głównymi tematami niniejszego artykułu, a w nim m.in. scharakteryzowano rodzaje sieci wodociągowych i ich zakresy zastosowań oraz przedstawiono zasady trasowania sieci wodociągowych, wyznaczania przepływów obliczeniowych, doboru średnic rurociągów, obliczania strat hydraulicznych ciśnienia wody, wyznaczania linii ciśnień, a także podano sposób na sprawdzenie, czy zaprojektowana sieć wodociągowa spełnia wymagania przeciwpożarowe.

mgr inż. Michał Grymowicz, dr inż. Urszula Olsińska Przemarzanie gruntów w aspekcie eksploatacji systemów dystrybucji wody

Przemarzanie gruntów w aspekcie eksploatacji systemów dystrybucji wody Przemarzanie gruntów w aspekcie eksploatacji systemów dystrybucji wody

W porównaniu z innymi awariami zamarzanie elementów systemu dystrybucji wody występuje stosunkowo rzadko. Stwarza jednak liczne problemy na etapie przywracania sprawności eksploatacyjnej, ponieważ wymaga...

W porównaniu z innymi awariami zamarzanie elementów systemu dystrybucji wody występuje stosunkowo rzadko. Stwarza jednak liczne problemy na etapie przywracania sprawności eksploatacyjnej, ponieważ wymaga prawidłowego zlokalizowania miejsca, w którym woda zamarzła, i rozmrożenia. Może się to wiązać z koniecznością odkrycia przewodu na znacznej długości, co w warunkach zimowych jest trudne i kosztowne.

dr inż. Marek Kalenik Projektowanie i eksploatacja układów hydroforowo-pompowych

Projektowanie i eksploatacja układów hydroforowo-pompowych Projektowanie i eksploatacja układów hydroforowo-pompowych

Zestaw hydroforowy zajmuje bardzo mało miejsca w porównaniu do układu hydroforowo-pompowego. Nie jest w związku z tym konieczna budowa dużego pomieszczenia, co znacznie obniża koszy inwestycyjne przedsięwzięcia....

Zestaw hydroforowy zajmuje bardzo mało miejsca w porównaniu do układu hydroforowo-pompowego. Nie jest w związku z tym konieczna budowa dużego pomieszczenia, co znacznie obniża koszy inwestycyjne przedsięwzięcia. Z drugiej strony w rozwiązaniu tym pompy mogą pracować bez wyłączania w dłuższych interwałach czasowych, przez co mogą zużywać więcej energii elektrycznej.

Waldemar Joniec Systemy zdalnego odczytu w gospodarowaniu wodą

Systemy zdalnego odczytu w gospodarowaniu wodą Systemy zdalnego odczytu w gospodarowaniu wodą

W UE przypisuje się duże znaczenie utrzymaniu zasobów wody w dobrym stanie, m.in. poprzez nałożenie licznych obowiązków dotyczących gospodarowania zasobami wody i infrastrukturą wodno-kanalizacyjną. Woda...

W UE przypisuje się duże znaczenie utrzymaniu zasobów wody w dobrym stanie, m.in. poprzez nałożenie licznych obowiązków dotyczących gospodarowania zasobami wody i infrastrukturą wodno-kanalizacyjną. Woda jest coraz droższym niezbędnym do życia surowcem i jej zasoby się wyczerpują. W Polsce marnuje się do 20% wody w gospodarce komunalnej – zarówno w sieciach, jak i w instalacjach.

dr inż. Florian Piechurski Sposoby zmniejszania strat wody (cz. 2)

Sposoby zmniejszania strat wody (cz. 2) Sposoby zmniejszania strat wody (cz. 2)

Straty wody to różnice między objętością wody wyprodukowanej (wtłoczonej do sieci) i sprzedanej odbiorcom. W celu ich ograniczenia przedsiębiorstwa wodociągowe muszą podjąć jednoczesne działania organizacyjne,...

Straty wody to różnice między objętością wody wyprodukowanej (wtłoczonej do sieci) i sprzedanej odbiorcom. W celu ich ograniczenia przedsiębiorstwa wodociągowe muszą podjąć jednoczesne działania organizacyjne, remontowo-modernizacyjne i inwestycyjne. W części 1 artykułu (RI 11/2011) opisano czynniki przyczyniające się do występowania strat wody oraz metody szacowania ich wielkości.

dr inż. Artur Dudziak Przepustnice – przegląd konstrukcji

Przepustnice – przegląd konstrukcji Przepustnice – przegląd konstrukcji

W artykule porównano kilka popularnych rozwiązań konstrukcyjnych najważniejszych elementów przepustnic międzykołnierzowych centrycznych stosowanych w układach przesyłu wody oraz ścieków komunalnych.

W artykule porównano kilka popularnych rozwiązań konstrukcyjnych najważniejszych elementów przepustnic międzykołnierzowych centrycznych stosowanych w układach przesyłu wody oraz ścieków komunalnych.

dr inż. Florian Piechurski Dobór materiałów do budowy sieci wod-kan. Sieci kanalizacyjne (cz. 2)

Dobór materiałów do budowy sieci wod-kan. Sieci kanalizacyjne (cz. 2) Dobór materiałów do budowy sieci wod-kan. Sieci kanalizacyjne (cz. 2)

W artykule scharakteryzowano najpopularniejsze materiały stosowane do budowy sieci kanalizacyjnych. W poprzedniej części (RI 7–8/2011) omówione zostały właściwości oraz zastosowanie rur: kamionkowych,...

W artykule scharakteryzowano najpopularniejsze materiały stosowane do budowy sieci kanalizacyjnych. W poprzedniej części (RI 7–8/2011) omówione zostały właściwości oraz zastosowanie rur: kamionkowych, betonowych i żelbetowych, polimerobetonowych, bazaltowych, żeliwnych oraz z GRP.

dr inż. Florian Piechurski Dobór materiałów do budowy sieci wod-kan. Sieci wodociągowe

Dobór materiałów do budowy sieci wod-kan. Sieci wodociągowe Dobór materiałów do budowy sieci wod-kan. Sieci wodociągowe

W cyklu artykułów omówiono urządzenia stosowane w sieciach wodociągowych i kanalizacyjnych w aspekcie materiałów, z których zostały wykonane – ich budowy, przeznaczenia, specyfiki montażu, właściwości...

W cyklu artykułów omówiono urządzenia stosowane w sieciach wodociągowych i kanalizacyjnych w aspekcie materiałów, z których zostały wykonane – ich budowy, przeznaczenia, specyfiki montażu, właściwości eksploatacyjnych oraz oddziaływania na zdrowie użytkowników i środowisko naturalne.

dr inż. Emilia Kuliczkowska, Jerzy Kuliczkowski Bezwykopowe technologie budowy i odnowy sieci wod-kan a emisja CO2

Bezwykopowe technologie budowy i odnowy sieci wod-kan a emisja CO2 Bezwykopowe technologie budowy i odnowy sieci wod-kan a emisja CO2

W artykule porównano tradycyjne technologie wykopowe stosowane do budowy nowych przewodów infrastruktury podziemnej z technologiami ich bezwykopowej budowy i odnowy, wskazując na ważny czynnik istotnie...

W artykule porównano tradycyjne technologie wykopowe stosowane do budowy nowych przewodów infrastruktury podziemnej z technologiami ich bezwykopowej budowy i odnowy, wskazując na ważny czynnik istotnie różniący te technologie, jakim jest emisja CO2 do atmosfery.

dr inż. Grzegorz Ścieranka Przeciwpożarowe sieci wodociągowe. Ewolucja wymagań prawnych

Przeciwpożarowe sieci wodociągowe. Ewolucja wymagań prawnych Przeciwpożarowe sieci wodociągowe. Ewolucja wymagań prawnych

Od 21 sierpnia 2009 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie przeciw pożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych [1]. W artykule przedstawiono zmiany wprowadzone rozporządzeniem i omówiono kształtowanie...

Od 21 sierpnia 2009 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie przeciw pożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych [1]. W artykule przedstawiono zmiany wprowadzone rozporządzeniem i omówiono kształtowanie się na przestrzeni lat przepisów w tym zakresie.

prof. dr hab. inż. Andrzej Kuliczkowski Instalacje wielofunkcyjne w infrastrukturze podziemnej miast

Instalacje wielofunkcyjne w infrastrukturze podziemnej miast Instalacje wielofunkcyjne w infrastrukturze podziemnej miast

Idea wielofunkcyjnych instalacji pojawiła się w niektórych miastach Europy Zachodniej już w XIX w., kiedy zaczęto umieszczać we wnętrzu przełazowych kolektorów kanalizacyjnych inne przewody lub kable elektryczne....

Idea wielofunkcyjnych instalacji pojawiła się w niektórych miastach Europy Zachodniej już w XIX w., kiedy zaczęto umieszczać we wnętrzu przełazowych kolektorów kanalizacyjnych inne przewody lub kable elektryczne. Pomysł ten przetrwał i jest obecnie realizowany poprzez budowę tuneli wieloprzewodowych, w których w jednej obudowie konstrukcyjnej umieszczane są różne sieci i kable infrastruktury podziemnej miast.

prof. dr hab. inż. Andrzej Kuliczkowski Technologie bezwykopowe budowy i odnowy sieci podziemnych

Technologie bezwykopowe budowy i odnowy sieci podziemnych Technologie bezwykopowe budowy i odnowy sieci podziemnych

Przy podejmowaniu decyzji o zastosowaniu technologii budowy lub odnowy przewodów infrastruktury podziemnej nie zawsze uwzględniane są wszystkie zalety technologii bezwykopowych, dlatego ich zestawienie...

Przy podejmowaniu decyzji o zastosowaniu technologii budowy lub odnowy przewodów infrastruktury podziemnej nie zawsze uwzględniane są wszystkie zalety technologii bezwykopowych, dlatego ich zestawienie i uporządkowanie może w dużym stopniu przyczynić się do częstszego stosowania tych technologii.

dr inż. Artur Dudziak Charakterystyki przepływowe zasuw wodociągowych

Charakterystyki przepływowe zasuw wodociągowych Charakterystyki przepływowe zasuw wodociągowych

Zasuwy są urządzeniami zapewniającymi prawidłowe działanie każdej sieci wodociągowej. Umożliwiają otwarcie i/lub zamknięcie przepływu wody w rurociągu. Powszechnie jednak wiadomo, że używane są także do...

Zasuwy są urządzeniami zapewniającymi prawidłowe działanie każdej sieci wodociągowej. Umożliwiają otwarcie i/lub zamknięcie przepływu wody w rurociągu. Powszechnie jednak wiadomo, że używane są także do dławienia i regulacji przepływu. W związku z tym, uzasadnione jest poznanie ich charakterystyk przepływowych.

dr inż. Edmund Nowakowski Oddziały odnowy biologicznej w hotelach uzdrowiskowych

Oddziały odnowy biologicznej w hotelach uzdrowiskowych Oddziały odnowy biologicznej w hotelach uzdrowiskowych

W ostatnim półwieczu zmienił się znacznie zakres usług świadczonych przez hotele, zwłaszcza  w miejscowościach uzdrowiskowych. Poza zapewnieniem noclegów i wyżywieniem zaczęto  organizować konferencje...

W ostatnim półwieczu zmienił się znacznie zakres usług świadczonych przez hotele, zwłaszcza  w miejscowościach uzdrowiskowych. Poza zapewnieniem noclegów i wyżywieniem zaczęto  organizować konferencje oraz udostępniać różne formy wypoczynku, zarówno dla gości  hotelowych, jak i dla klientów zewnętrznych. Wiele z tych hoteli ma oddziały odnowy  biologicznej. W artykule przedstawione są propozycje, w jaki sposób rozwiązać działalność  takich zakładów.

Zenon Świgoń Wskazówki prawno-techniczne indywidualnego zagospodarowania wód deszczowych

Wskazówki prawno-techniczne indywidualnego zagospodarowania wód deszczowych Wskazówki prawno-techniczne indywidualnego zagospodarowania wód deszczowych

Przystępując do podjęcia decyzji o jakiejkolwiek inwestycji (w tym również wodociągowej lub kanalizacyjnej) inwestor wraz z projektantem muszą odpowiedzieć na kilka pytań, m.in. o czym mówimy (ustalenie...

Przystępując do podjęcia decyzji o jakiejkolwiek inwestycji (w tym również wodociągowej lub kanalizacyjnej) inwestor wraz z projektantem muszą odpowiedzieć na kilka pytań, m.in. o czym mówimy (ustalenie terminologii), czy jest to zdefiniowane, co możemy zrobić, jak możemy wykonać i ile inwestycja kosztuje? Dopiero po wykonaniu takiej analizy można podjąć decyzję o ewentualnej inwestycji.

dr inż. Piotr Krzysztof Tuz Przygotowanie i rozliczanie c.w.u. w węzłach grupowych

Przygotowanie i rozliczanie c.w.u. w węzłach grupowych Przygotowanie i rozliczanie c.w.u. w węzłach grupowych

Problem opomiarowania węzłów grupowych jest złożony i może doprowadzić do błędów przy doborze urządzeń pomiarowych, to zaś spowoduje kłopoty z rozliczaniem ciepła i ustaleniem rzeczywistej stawki za podgrzanie...

Problem opomiarowania węzłów grupowych jest złożony i może doprowadzić do błędów przy doborze urządzeń pomiarowych, to zaś spowoduje kłopoty z rozliczaniem ciepła i ustaleniem rzeczywistej stawki za podgrzanie wody. W artykule zawarto uwagi dotyczące projektowania i eksploatacji węzłów grupowych, pozwalające na wydłużanie okresu ich bezawaryjnej pracy i zwiększanie niezawodności pomiarów.

dr inż. Florian Piechurski Ochrona przed hałasem w instalacjach wod-kan

Ochrona przed hałasem w instalacjach wod-kan Ochrona przed hałasem w instalacjach wod-kan

Ochrona przed hałasem w budynku ma bardzo ważne znaczenie dla samopoczucia i zdrowia mieszkańców. Dlatego szczególnie w budownictwie mieszkaniowym, hotelach, szkołach, szpitalach i biurowcach akustyka...

Ochrona przed hałasem w budynku ma bardzo ważne znaczenie dla samopoczucia i zdrowia mieszkańców. Dlatego szczególnie w budownictwie mieszkaniowym, hotelach, szkołach, szpitalach i biurowcach akustyka instalacji wymaga szczególnej uwagi. W przeciwieństwie do elementów budowlanych statycznych – w instalacjach, armaturze i innym wyposażeniu instalacji zachodzą procesy dynamiczne.

Waldemar Joniec Stelaże łazienkowe

Stelaże łazienkowe Stelaże łazienkowe

Zastosowanie stelaży instalacyjnych w łazienkach pozwala na dużą dowolność w projektowaniu pomieszczeń i niekonwencjonalne aranżowanie wnętrz, a także ułatwia montaż urządzeń sanitarnych i utrzymanie czystości.

Zastosowanie stelaży instalacyjnych w łazienkach pozwala na dużą dowolność w projektowaniu pomieszczeń i niekonwencjonalne aranżowanie wnętrz, a także ułatwia montaż urządzeń sanitarnych i utrzymanie czystości.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.