Wykorzystanie strategii pasywnych w projektowaniu jednorodzinnych budynków energooszczędnych

Adaptation passive strategy on architectural design based on single-family houses
Kingspan Lighthouse
Kingspan Lighthouse
Fot. Kingspan

Kwestia zmniejszenia zapotrzebowania budynków na ciepło oraz zwiększenia wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych jest coraz częściej dostrzegana podczas procesu projektowego.

M.in. w związku z wymaganiami dyrektywy europejskiej 2010/31/EU dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków architekci coraz częściej proponują zastosowanie technologii aktywnych redukujących zapotrzebowanie budynku na energię do ogrzewania i chłodzenia.

Niestety wciąż mało popularne jest zagadnienie strategii pasywnych, opierających się na wykorzystaniu prostych zjawisk fizycznych.

Rozwiązania pasywne nie wymagają dostarczania energii z zewnątrz i są często ściśle powiązane ze strukturą budynku. Proces projektowy, podczas którego to forma i funkcja obiektu stają się nadrzędnym problemem, w oderwaniu od zagadnień energetycznych, nie pozwala wydajnie kreować budownictwa energooszczędnego.

Projektowanie budynków o obniżonym zapotrzebowaniu na energię powinno uwzględniać zagadnienia energetyczne już we wstępnej fazie koncepcji. Ponieważ odpowiednia orientacja budynku, struktura, kształt oraz wykorzystane materiały wpływają na jego energochłonność, świadomość konsekwencji podjętych przez projektanta decyzji może spowodować zmniejszenie udziału rozwiązań aktywnych w kosztach użytkowania budynku lub wydajne ich wspomaganie [2].

Stosowanie rozwiązań pasywnych powinno być analizowane na równi z rozwiązaniami wysoko zaawansowanymi technologicznie. Ich potencjał pozostaje jednak nadal niewykorzystywany w dostatecznym stopniu.

Przeczytaj koniecznie: Nowe wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki. Oszczędność energii i izolacyjność cieplna >>

Rozwiązania, które opierają się na prostych zjawiskach fizycznych, mają przeważnie swoje odzwierciedlenie w formie architektonicznej. Są często kontrowersyjne pod względem formy i wymagają dużo większego zaangażowania architekta w proces projektowy. Powiązane są z gabarytami, proporcjami, kształtem, optymalizacją bryły obiektu (A/V), kształtowaniem elewacji oraz rozwiązaniem detali architektonicznych. Uzależnienie od struktury budynku powoduje, że ich wykorzystanie powinno zostać zaplanowane już na wstępnym etapie koncepcji.

W ostatniej dekadzie mocno promowane było wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii i zmniejszanie zapotrzebowania budynków na energię. Wiele z wybudowanych obiektów referencyjnych w państwach Unii Europejskiej zaprojektowano ze szczególnym uwzględnieniem strategii pasywnych.

Ponieważ między kształtowaniem architektury a gospodarowaniem energią zachodzi ścisła zależność, przekłada się to na sprawność energetyczną i mikroklimat budynku. Projektowanie uwzględniające tę zależność prowadzi często do kształtowania charakterystycznych rozwiązań architektonicznych, łatwo odczytywalnych w realizacjach.

Europejski pakiet energetyczno-klimatyczny zakłada zmniejszenie emisji CO2 o 20% oraz zwiększenie udziału OZE o 20%. Budynki projektowane od 2020 r. będą musiały osiągnąć poziom prawie zerowego zużycia energii. Jest to duże wyzwanie pod względem technologii i sposobu użytkowania dla współczesnej architektury, które podejmowane jest przez wielu europejskich deweloperów i projektantów.

W procesie optymalizacji założeń projektowych poza symulacjami warto zwrócić uwagę na zrealizowane obiekty, poddane badaniom na etapie użytkowania. Wnioski wyciągnięte z weryfikacji założeń projektowych i użytkowania wzorcowych obiektów mogą być pomocne przy realizacji budynków o znacznie zmniejszonym zapotrzebowaniu na energię.

Gospodarowanie energią w budynku z uwzględnieniem strategii pasywnych

Strategie pasywne odwołują się do rozwiązań mających na celu zmniejszenie zapotrzebowania budynku na energię grzewczą i do chłodzenia, które nie wymagają dostarczenia prądu, a przepływ nośnika energii, którym jest w większości przypadków powietrze, następuje w sposób niewymuszony mechanicznie. Rozwiązania te obejmują obieg, pobór, odzysk i zachowanie energii. W systemach aktywnych natomiast przemiana energii słonecznej lub kinetycznej w użytkową następuje z udziałem urządzeń zasilanych energią zewnętrzną.

Bazując na strategiach pasywnych w zakresie poboru, najpopularniejszym źródłem energii jest nasłonecznienie. Wynika to z najszerszego dostępu do energii w takiej postaci oraz dużych możliwości jej wykorzystania w postaci zysków bezpośrednich do ogrzewania.

Niestety wysoki poziom promieniowania słonecznego nie zbiega się z okresem grzewczym budynku. Wymaga to więc od projektanta odniesienia się do energii solarnej w zakresie trzech odrębnych strategii: ogrzewania, chłodzenia i oświetlenia dziennego. W powiązaniu z kształtowaniem przestrzennym architektury współzależność tych zagadnień i ich odmienna funkcja może powodować konflikty, którym należy przeciwdziałać. Stosowanie odpowiednich rozwiązań powoduje, że poszczególne elementy architektoniczne i struktury budynku zyskują dodatkową funkcję – energetyczną.

Przeczytaj także: Projekty typowe budynków a energooszczędność >>

Nowoczesne wyposażenie dla domu, hotelu, biura
ZOBACZ >>

Pozyskiwanie energii słonecznej bezpośrednio wiąże się z usytuowaniem budynku na działce, orientacją i kształtowaniem elewacji pod względem proporcji powierzchni przeziernej do pełnych ścian. Na poprawne gospodarowanie pozyskanym w ten sposób ciepłem wpływa odpowiedni sposób akumulacji energii w elementach budynku o dużej pojemności cieplnej oraz właściwe jej rozprowadzanie.

Latem obniżenie zapotrzebowania na energię można osiągnąć przez ochronę przed promieniami słonecznymi. Obniżanie temperatury powinno być wspomagane przez wykorzystanie systemów opierających się na zasadzie działania komina słonecznego, łapacza wiatru lub innych rozwiązań architektonicznych pozwalających na pozbycie się nadmiaru energii cieplnej.

Zapewnienie odpowiedniego oświetlenia dziennego można rozpatrywać również w kontekście energooszczędności, poprzez dobór odpowiedniego światła dla różnie funkcjonujących przestrzeni. Jakość i rodzaj oświetlenia wpływają na komfort użytkowania poszczególnych pomieszczeń w budynku.

Zachowanie energii to strategia pasywna polegająca na ochronie przed utratą ciepła poprzez zapewnienie odpowiedniej izolacyjności i szczelności przegród zewnętrznych. Do elementów izolujących zaliczyć można rozwiązania zarówno ograniczające straty ciepła, jak i chroniące przed nadmiarem zysków solarnych.

Odpowiednie grupowanie pomieszczeń pod względem komfortu cieplnego oraz wykorzystanie ciepła odpadowego również prowadzi do ograniczenia zużycia energii eksploatacyjnej budynku [2].

Czytaj dalej: Implementacja strategii pasywnych na przykładzie realizacji brytyjskich >>

   12.03.2014

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jak uzyskać do 5000 zł za polecenie instalacji na gaz »

ogrzewanie na gaz


 

Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co osuszy powierznię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje PV z magazynami energii
  • - Wentylacja obiektów gastronomicznych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl