Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Artykuł sponsorowany

Kamień i rdza w instalacjach wodociągowych

Fot. WJ

O powstawaniu i skutkach kamienia wapiennego, czerwonego osadu, zatkanych instalacji już wielokrotnie pisano. Problem jest dość szczegółowo rozpoznany, wiemy również, że wraz ze wzrostem temperatury wody jego tendencja do utrudniania nam życia rośnie.

Nauczyliśmy się z nim żyć, trochę go tolerować lub całkowicie eliminować, ale czy wyczerpaliśmy wszystkie możliwości, jakie daje nam przyroda i nauka?

Do tej pory najskuteczniejszym sposobem pozbycia się problemu osadu kamiennego w rurach była kosztowana technologia odwróconej osmozy, oraz uzdatnianie wody w drogich stacjach uzdatniania wody. Woda, przy użyciu środków chemicznych i soli, najpierw podlega wyjałowieniu ze wszystkiego, co w niej jest, a następnie ponownie mineralizowana poprzez instalowanie mineralizatorów...

Zadajmy sobie pytanie: Co musimy usunąć z wody, a co musi w niej pozostać?

Jakość wody reguluje rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 marca 2007 roku (Dz. U. z 2007r. Nr 61, poz 417) z późniejszymi zmianami zawartymi w rozporządzeniu z 20 kwietnia 2010 roku. Oczywiście żaden użytkownik nie chce korzystać z wody, która brzydko pachnie, ma dziwny kolor lub smak - zbyt gliniasty lub zbyt mineralny.

Ilość minerałów zawartych w wodzie wpływa na poziom jej twardości, skutkujący mętnym osadem w herbacie, kamieniem w czajniku, jeśli poziom minerałów jest zbyt wysoki. Jeśli woda pozbawiona jest zupełnie składników mineralnych, może to narazić na szwank nasze zdrowie.

Szacuje się, że przez spożywanie wody dostarczamy organizmowi ok. 3% magnezu, ok. 20% wapnia. Niedobór tych minerałów można uzupełniać suplementami diety, tylko po co?

Co zrobić, by zachować pierwiastki życia w trakcie uzdatniania wody, jednocześnie zapobiegając zakamienieniu rur, czajników i grzałek? Jak to zrobić tanio?

Niemieccy naukowcy do rozwiązania tego problemu zaprzęgli fizykę. Już 30 lat temu wpadli na pomysł rozbicia struktury skrystalizowanego wapnia i magnezu. Opatentowali technologię impulsową, wykorzystującą naturalny proces elektroforezy. Dzięki czemu kryształy przybierają kształt pręcików i stają się gładsze, nie mogą się także ze sobą łączyć. Im więcej kryształów (monokryształów), tym mniej twardego kamienia zatykającego rury.

Jak przebiega ten proces? Wodorwęglan wapnia zostaje potraktowany impulsem o wysokiej częstotliwości, który rozbija się na monokryształ wapnia, dwutlenek węgla oraz cząsteczkę wody.

 

 

Powstają w ten sposób przydatne dla zdrowia i nieszkodliwe dla instalacji monokryształy. Efekt osiągnięty!

Jest jeszcze jedna korzyść z zachodzącego procesu, a mianowicie w jego trakcie rozpuszcza się istniejący kamień, co powoduje stopniowe czyszczenie instalacji. Nie odbywa się to tak szybko, jak przy użyciu środków chemicznych, jednak równie skutecznie i bezkosztowo.  

Proces jest dwufazowy: nim powstanie dwutlenek węgla i woda jako osobne cząsteczki uzyskujemy słaby kwas węglanowy. Moc tego kwasu jest wystarczająca do rozpuszczania już istniejącego osadu kamiennego w instalacji, a w przypadku czystych rur powstaje węglanowa warstwa ochronna. 

Minerały niszczące dotychczas instalację przestają być groźne, przybierając postać łatwego do usunięcia pyłu.

Oto technologia, która nie tylko uwalnia nas od kłopotliwego kamienia, pozostawia w wodzie niezbędne minerały, ale i zabezpiecza naszą instalację.

Zalety technologii impulsowej w uzdatnianiu wody:

  • widoczna redukcja osad,
  • brak kamienia na urządzeniach grzewczych (czajniki, bojlery, grzałki, junkersy),
  • czysta armatura kuchenna i łazienkowa,
  • zachowane minerały,
  • mniejsze zużycie środków piorących (o 20%) – lepsza ich rozpuszczalność,
  • rury już nigdy się nie zatkają,
  • ciśnienie wody zawsze takie same,
  • ekologiczna technologia.

Wszelkie pytania można kierować na e-mail dystrybutora:

Więcej informacji na stronie dystrybutora: www.e-descaling.pl

   13.03.2014

Komentarze

(3)
Janusz | 15.12.2014, 09:31
Rdza może być następstwem kamienia, który odkłada się nie tylko w rurach instalacji hydraulicznej, ale także w urządzeniach grzewczych, takich jak piece, bojlery, kotły CO. Można się uwolnić od kamienia wapiennego instalując zmiękczacz wody. Jakie urządzenie wybrać polecają eksperci na stronie http://www.ekspertbudowlany.pl/artykul/id3419,zmiekczacz-wody-polecany-przez-profesjonalistow.
Krystian | 15.12.2014, 15:41
Gdzie można kupić takie urządzenie?
Agnieszka | 15.05.2015, 11:47
Gdzie mogę znaleźć cennik urządzenia vulkan. Potrzebuję go do domu jednorodzinnego.
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl