Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Nowe wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki
Wentylacja i klimatyzacja

Odzysk ciepła, maksymalna moc wentylatora, regulacja pomp obiegowych, kondensacja pary wodnej
Fot. www.sxc.hu
Ciąg dalszy artykułu...

Odzysk ciepła

Odzysk ciepła jest podstawowym sposobem ograniczenia zapotrzebowania na ciepło i chłód na potrzeby wentylacji i klimatyzacji. Wymóg stosowania odzysku ciepła obecny jest w WT od samego początku, zmieniała się jedynie graniczna wydajność układu, przy której konieczne jest jego zastosowanie.

Aktualna nowelizacja obniża ten próg do 500 m3/h (pierwotnie było to 10 000 m3/h, następnie 2000 m3/h), nakazując stosowanie odzysku ciepła w układach o takiej i wyższej wydajności.

Rozporządzenie nie narzuca rozwiązania technicznego realizowania odzysku ciepła, dopuszczając wszelkie znane urządzenia i recyrkulację, gdy jest ona możliwa. Wymagana jest jedynie minimalna sprawność temperaturowa urządzeń do odzysku, wynosząca 50%. Określenie tej sprawności zastąpiło nieprecyzyjny zapis „50% skuteczność” z poprzedniej wersji WT.

Obniżenie progu wydajności do 500 m3/h wprowadza konieczność stosowania odzysku praktycznie we wszystkich układach wentylacji mechanicznej poza domami jednorodzinnymi i małymi układami lokalnymi, których wydajność nie przekracza tej wartości.

Przeczytaj także: Nowe regulacje dla izolacji przewodów HVAC >>

W wypadku zastosowania recyrkulacji wymagany udział powietrza zewnętrznego według nowelizacji zależy jedynie od wymagań higienicznych i nie musi stanowić co najmniej 10-proc. udziału w powietrzu nawiewanym. Pozwala to na ograniczenie zapotrzebowania na energię szczególnie w instalacjach, w których udział powietrza na cele higieniczne stanowił ułamek ogólnego strumienia.

Projektanci muszą brać pod uwagę również rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy [5], w którym wymaga się, by w pomieszczeniach pracy przy zastosowaniu wentylacji mechanicznej z recyrkulacją ilość powietrza świeżego nie była mniejsza niż 10% ogólnej ilości wymienianego powietrza.

Maksymalna moc właściwa wentylatora

Wymagania odnośnie do maksymalnej dopuszczalnej mocy właściwej wentylatorów [kW/(m3/s)] w nowelizacji WT zostały doprecyzowane pojęciowo z pozostawieniem poprzednich wartości liczbowych. W miejsce nieprecyzyjnego zapisu „prosta” i „złożona instalacja” określającego grupę wymagań dla danego wentylatora wprowadzono dokładniejsze określenia „z odzyskiem ciepła” i „bez odzysku ciepła” (tabela 1).

Nowy zapis jednoznacznie przyporządkowuje dany układ wentylacji mechanicznej czy klimatyzacji do odpowiedniej grupy, nie zostawiając miejsca na dowolność w interpretacji jak w poprzedniej wersji WT. Ograniczenie maksymalnej mocy właściwej wentylatorów wraz z zapisem o konieczności regulacji ich wydajności ma na celu zmniejszenie zużycia energii elektrycznej do napędu wentylatorów, niejednokrotnie pracujących stale lub przez dużą część roku.

Unikanie kondensacji na belkach i płaszczyznach chłodzących

W nowelizacji pojawił się ustęp o konieczności unikania kondensacji pary wodnej na powierzchniach belek i płaszczyzn chłodzących poprzez odpowiednie dobranie temperatur zasilania i powrotu czynnika chłodzącego. Doświadczeni projektanci realizują ten postulat od zawsze, wiedząc, że belki chłodzące i płaszczyznowe elementy chłodzące (chłodzenie ścienne, sufitowe czy podłogowe) nie mają technicznej możliwości gromadzenia i odprowadzenia skroplin.

Zapis w WT nakazuje takie dobranie temperatury czynnika chłodzącego, aby na powierzchni chłodzącej nie zachodziła kondensacja pary wodnej z powietrza. Projektant musi więc dobierać temperaturę czynnika chłodzącego, nie tylko wodę o temperaturze 6/12°C, uwzględniając warunki temperaturowo-wilgotnościowe w pomieszczeniu (najbardziej niekorzystne lub nadążnie), rodzaj powierzchni wymiennika (np. warstwy hydrofobowe) czy osuszanie w chłodnicy wstępnej tak, żeby stale zapobiegać wykraplaniu się pary wodnej na powierzchniach chłodzących.

Regulacja pomp obiegowych

Analogicznie jak w wypadku napędu wentylatorów nowelizacja wprowadza wymóg stosowania regulowanych pomp obiegowych w obiegach chłodzących i grzewczych instalacji klimatyzacji, a ich regulacja powinna odbywać się na podstawie obciążenia cieplnego. Jest to rozwiązanie sprzyjające ograniczeniu zapotrzebowania na energię elektryczną, poprawiające regulację i równoważenie hydrauliczne w rozległych obiegach zasilających wiele dynamicznie pracujących urządzeń.

WT ponownie nie precyzują rozwiązania technicznego, a tym samym nie ograniczają inwencji projektanta. Rozwiązania takie stosuje się już powszechnie w dużych układach hydraulicznych zasilania klimatyzacji, a obecny zapis wprowadza je również do mniejszych układów.

Szczelność na przenikanie powietrza

Nowelizacja WT wprowadziła również dodatkowe wymagania dotyczące szczelności na przenikanie powietrza w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego, użyteczności publicznej i produkcyjnych. Oprócz złącz między przegrodami, częściami przegród i oknami wymaganie całkowitej szczelności objęło również przejścia elementów instalacji przez przegrody zewnętrzne (np. kanały wentylacyjne). Wymaga to projektowania i stosowania dedykowanych rozwiązań uszczelnień elastycznych we wszystkich wymienionych rodzajach budynków.

Przeczytaj także: Kotły, paleniska i palniki w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych >>

Dodano również wymóg stosowania stolarki okiennej o szczelności odpowiadającej 3. klasie szczelności w budynkach niskich, średniowysokich i wysokich oraz 4. klasie szczelności w budynkach wysokościowych. Utrzymano zalecenie odnośnie do szczelności powietrznej budynków opisanych wskaźnikiem n50, rozszerzając opis o budynki z wentylacją hybrydową, bez zmiany wartości granicznych.

Wprowadzono zalecenie, by każdy budynek mieszkalny, zamieszkania zbiorowego, użyteczności publicznej i produkcyjny został poddany próbie szczelności n50 po zakończeniu budowy.

Podsumowanie

Nowelizacja warunków technicznych konsekwentnie zaostrza wymagania odnośnie do charakterystyki energetycznej budynków. Pomimo że w części dotyczącej wentylacji i klimatyzacji jako wyposażenia technicznego budynków zmianie uległy tylko trzy paragrafy i załącznik, waga tych zmian jest duża.

Według znowelizowanych warunków technicznych dopuszcza się stosowanie wentylacji hybrydowej, wprowadzono wymóg regulacji wydajności wentylatorów i pomp obiegowych oraz stosowania odzysku ciepła już od 500 m3/h, zniesiono wymagany 10-proc. udział powietrza zewnętrznego przy recyrkulacji, wprowadzono wymagania dotyczące zapobiegania kondensacji pary wodnej na powierzchniach chłodzących oraz szczelności powietrznej budynków (przegród i przejść instalacji).

Literatura

1. Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU 2013, poz. 926).
2. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (wersja przekształcona; DzU UE L 153 z 18.06.2010 r.).
3. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75/2002, poz. 690, z późn. zm.).
4. Jadwiszczak P., Nowe wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki – oszczędność energii i izolacyjność cieplna, „Rynek Instalacyjny” nr 1–2/2014.
5. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU nr 129/1997, poz. 844, z późn. zm.).

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   19.03.2014

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl