Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Rynek stawia na jakość, trwałość i ekologię

Fot. WJ

Rozmowa z Piotrem Dałkiem, prezesem zarządu Fläkt Bovent Sp. z o.o.

  • Nie każda firma eksponuje informację, że najważniejsze jest dla niej, jak jej produkty będą wpływać na środowisko.

Polityka taka wywodzi się ze skandynawskich korzeni koncernu Fläkt Woods i jego ponad stuletnich doświadczeń. Rynek zmierza w kierunku poszanowania energii i my na to odpowiadamy.

Ponadto działamy w dużej mierze w krajach UE, gdzie nakładane są coraz to nowe obowiązki związane z poszanowaniem energii zarówno na producentów, jak i na użytkowników urządzeń ją zużywających – przykładem może być dyrektywa ErP odnosząca się do minimalnej sprawności wentylatorów o mocach od 125 W do 500 kW.

Nasz koncern w swojej działalności stosuje wzajemnie uzupełniające się koncepcje e3 oraz i3. W koncepcji „potrójnego e” pierwsza litera odnosi się do produkcji systemów i komponentów o wysokiej sprawności energetycznej. Korzystamy też z naszego doświadczenia – „expertise” to drugie „e”.

Przy większości naszych zakładów produkcyjnych działają centra badawczo-rozwojowe certyfikowane na poziomie UE. Prowadzone są w nich stale prace nad rozwojem i udoskonalaniem produktów, także pod względem wysokiej sprawności energetycznej. Trzecia litera „e” to „environment” − ochrona środowiska.

Z kolei i3 to innowacja, integracja oraz industrializacja. Nasze produkty i systemy tworzone w ramach tej koncepcji są markowane właśnie znakami e3 oraz i3. Są to różne produkty – od wentylatorów z wysokosprawnymi wirnikami i silnikami, poprzez centrale wentylacyjne z komponentami gwarantującymi energooszczędną i wysokosprawną eksploatację.

Wymienię tu np. wysokosprawny obrotowy sorpcyjny wymiennik ciepła z odzyskiem ciepła jawnego i niejawnego powyżej 85%. Mamy też wymiennik obrotowy w technologii 3Å – to rozwiązanie mało znane w Europie, ale cieszące się zainteresowaniem w USA i na rynkach azjatyckich.

  • Taka filozofia biznesu nie sprzyja niskim cenom produktów – a to ma znaczenie na globalnym rynku.

Komponenty urządzeń Fläkt pochodzą z naszych fabryk – dopracowane i przebadane wysokosprawne wentylatory zachowujące swoje parametry w rzeczywistym działaniu w różnych przedziałach pracy i wysokosprawne wymienniki. To nie jest przypadkowa składanka skompletowana według kryterium niskiej ceny, konstrukcja każdego urządzenia jest przemyślana.

Ponadto w centralach wentylacyjnych stosujemy unikatowe rozwiązania systemowe, np. jako producent belek chłodzących, znając wymagania i ograniczenia stawiane tego rodzaju systemom, oferujemy także zintegrowane agregaty wody lodowej jedno- lub dwuobiegowe, które współpracują z instalacją belek chłodzących (przykładem mogą być systemy CombiCooler i ReCooler).

To wszystko spinamy jedną, wspólną automatyką, żeby zagwarantować użytkownikowi jak najwyższy komfort i efektywność energetyczną układów wentylacyjnych. Czyli budujemy urządzenia i kompletne systemy wentylacyjne na bazie najwyższej jakości komponentów.

Produkując centrale wentylacyjne, dodajemy do nich inne komponenty, np. belki chłodzące czy nawiewniki aktywne, gwarantujące nie tylko oszczędność energii, ale też zachowanie wysokiego komfortu termicznego w pomieszczeniu. Możemy bowiem dzięki temu automatycznie regulować i optymalizować prędkość wchodzenia strumienia powietrza w strefę przebywania ludzi jak również ilość tego powietrza (unikatowa funkcja VAV w nawiewniku powietrza).

Fläkt może zaoferować dostawę całego systemu wentylacyjnego, zbudowanego w oparciu o własne urządzenia połączone własną dedykowaną automatyką. Przykładem może być system IPSUM.

  • Co to za system?

IPSUM to system optymalizacji, minimalizacji zużycia energii, za pomocą którego monitorujemy np. położenie klap przepustnicy w regulatorach VAV i staramy się, żeby opory tłoczenia były jak najmniejsze (otwarte klapy) przy zachowaniu wymaganych parametrów powietrza w pomieszczeniu – tj. w zależności od tego, czy zyski ciepła się zwiększają, czy zmniejszają, regulujemy ilość powietrza, ale regulujemy też parametry wody lodowej lub czynnika grzewczego podawanego do nagrzewnicy w centrali. IPSUM optymalizuje ciśnienie i nastawy temperatury w centrali wentylacyjnej w celu osiągnięcia najniższych możliwych kosztów eksploatacji.

  • Jak rynek podchodzi do tych roz­wiązań?

To nowe rozwiązanie, które dopiero wprowadzamy na rynek, ale mamy już kilku zainteresowanych nim inwestorów. Coraz częściej budynki są certyfikowane za pomocą LEED czy BREEAM, a nasz system ma istotny wpływ na ostateczną ocenę budynku i tym samym na późniejsze koszty eksploatacji obiektu. Obecnie bardzo popularnym narzędziem stał się moduł do kalkulacji kosztów eksploatacji central wentylacyjnych (Life Cycle Costs), jest on dostępny z poziomu naszego programu ACON.

Kilka lat temu LCC przy doborze central wykorzystywany był sporadycznie, obecnie jest to standard i inżynierowie pokazują inwestorowi, jak zmiana konfiguracji centrali i koszty inwestycyjne wpływają na zużycie energii i koszty eksploatacyjne. Urządzenia nasze są obliczone na co najmniej 20 lat pracy. A w kalkulacji całkowitych kosztów życia takiej centrali i eksploatacji instalacji koszty inwestycyjne to raptem 10–15%, resztę stanowią koszty eksploatacji. Deweloperzy zmieniają swoje podejście i zwracają uwagę na to, co montują i jakie będą koszty eksploatacyjne, a tym samym ceny wynajmu.

   26.03.2014

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Znajdź sposób na walkę z wilgocią w łazience  »

wentylatory do łazienke

 Jesteś instalatorem praktykującym? Skorzystaj z usłaug tej hurtowni »

Wybierz klimatyzator dopasowny do wymagań pomieszczenia »
klimatyzatory klimatyzacja
docenim jakość » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Jaka jest alternatywa dla wentylatorów dachowych w restauracjach »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl