Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Rynek stawia na jakość, trwałość i ekologię

Fot. WJ
Ciąg dalszy artykułu...
  • Jak się obecnie pracuje w trójkącie inwestor, projektant, dostawca, co się zmieniło w ostatnich latach?

Inwestorzy są coraz bardziej wymagający i świadomi nowych technologii czy możliwości. Zmieniają się też oczekiwania co do parametrów powietrza wewnętrznego ze strony najemców obiektów. Klimatyzacja to już nie wymysł – to standard. Co więcej, jakość tej klimatyzacji, komfort w pomieszczeniu, np. hałas, jakość powietrza wewnętrznego, to coraz częściej konkretne parametry wymagane od zarządcy obiektu. On po prostu musi je zagwarantować.

Jak spełniamy takie oczekiwania w zakresie jakości powietrza i komfortu, pokażę na przykładach. Przywołam tu kierunek rozwoju belek chłodzących. Nasz system FPC – Flow Pattern Control – pozwala na regulowanie zarówno kierunku nawiewu powietrza, jak i ilości powietrza na stronę belek. Są one wyposażone w układy o zmiennej ilości powietrza – w zależności od temperatury i stężenia CO2 w pomieszczeniu można regulować ilość dostarczanego do niego świeżego powietrza.

Z kolei nawiewnik aktywny opracowany w naszych laboratoriach to produkt łączący dwa elementy. Pierwszym jest gwarancja optymalnego ruchu powietrza w pomieszczeniu, czyli niezależnie od tego, czy podamy większą, czy mniejszą ilość powietrza na nawiewnik, prędkość strumienia powietrza w strefie przebywania ludzi jest kontrolowana i utrzymywania na poziomie przez nich akceptowalnym − 0,18–0,2 m/s.

Drugi to taki, że nawiewnik ten może mieć funkcję regulacji zmiennej ilości powietrza zależnej od parametrów powietrza w pomieszczeniu, czyli od temperatury, stężenia CO2, do systemu może być też dołączona czujka ruchu. Zatem regulację komfortu przejmuje sam element instalacji wprowadzający powietrze (nawiewnik czy belka chłodząca) na poziomie pomieszczenia, a informacje dotyczące nastaw i zapotrzebowania na konkretne parametry powietrza przygotowywanego centralnie są przekazywane do centrali wentylacyjnej.

  • Jakie oferują Państwo wsparcie pracy projektantów?

Nasze narzędzia dla projektantów to mocny argument na rzecz naszych produktów. Możemy się pochwalić zaawansowanymi programami doboru urządzeń. ACON pozwala nie tylko na dobór centrali wentylacyjnej, ale też na optymalizowanie kosztów eksploatacyjnych. Projektant może na bieżąco analizować różne warianty konfiguracji i ich koszty eksploatacji w stosunku do kosztów zakupu.

To wspaniałe narzędzie dla inżynierów – pozwala m.in. na śledzenie, co się dzieje z zamówieniem – np. dostają oni bezpośrednio z fabryki informację o czasie oczekiwania na każdy komponent centrali. Możliwa jest też współpraca z projektantem online i wsparcie techniczne w czasie rzeczywistym przy konkretnym projekcie.

Mamy też dla projektantów bardzo zaawansowany program Fan Selector do doboru wentylatorów. Wyróżnia się tym, że na parametry wyjściowe, które otrzymuje projektant, wpływają wszystkie akcesoria, które są dobierane przez software. Taki program mógł powstać dzięki temu, że nasza fabryka w Colchester dysponuje odpowiednim laboratorium i może przebadać dowolną konfigurację wentylatora – od małych jednostek po duże, wyposażone we wszystkie możliwe akcesoria. To narzędzie daje projektantowi gwarancję, że to, co zaprojektował i my dostarczymy, będzie miało oczekiwane przez niego parametry.

Ciekawym programem jest też ExSelAir do doboru nawiewników i belek chłodzących, a także tłumików i fancoili. Umożliwia on symulację ruchu powietrza w pomieszczeniu przy zastosowaniu różnych zakończeń wentylacyjnych. Wyróżnia się wśród innych programów oferowanych na rynku tym, że daje projektantowi możliwość obejrzenia współpracy elementów nawiewnych z wyciągowymi. Ma to istotne znaczenie, gdyż to, co odczuwamy w pomieszczeniu, jest głównie efektem współpracy nawiewników z elementami wyciągowymi.

Obecnie trwają prace nad integracją wszystkich programów. Już dziś po dobraniu central można przejść do doboru nawiewników i belek chłodzących. Przy wykorzystaniu obydwu programów, tj. ACON i ExSelAir, można stworzyć projekt dla kilkunastu budynków, każdy z nich może mieć po kilkaset pomieszczeń, w których współpracować będą belki chłodzące, nawiewniki i wywiewniki. Dodatkowo warto wspomnieć, że narzędzia te nie wymagają instalacji, ponieważ są dostępne online, a dobory central wentylacyjnych są potwierdzone przez Eurovent, gdyż ACON jest programem certyfikowanym.

Nasz software daje także możliwość importowania rysunków w 3D. To ułatwienie w pracy projektanta. Otrzymane z programów raporty mogą być od razu dołączane do dokumentacji projektowej i nie wymagają dodatkowej obróbki. Standardowy raport zawiera pełne dane techniczne, wykresy Moliera lub Carriera, rzuty płaskie i izometryczne, trójwymiarowe wizualizacje pomieszczeń, a także obliczenia kosztu życia produktu i dokumentację techniczno-ruchową poszczególnych komponentów.

W praktyce dla projektanta nadal najistotniejsze jest, by to, co było w projekcie, rzeczywiście pojawiło się na placu budowy. On zaprojektował urządzenie o określonych parametrach technicznych i oczekuje, żeby parametry pracy zgadzały się z tym, co założono w projekcie wspomaganym programem doboru. Ważny jest optymalny dobór, unikanie zbędnego naddatku, trafne określanie punktów pracy, eliminowanie niewiadomych.

Pragnę to wyraźnie podkreślić – poza wsparciem na etapie projektowania możemy zaoferować projektantowi czy inwestorowi przebadanie w naszych laboratoriach zaprojektowanych układów, np. modułu biurowego wyposażonego w konkretne elementy nawiewno-wyciągowe czy też układ belek chłodzących. Zasymulujemy konkretne warunki pracy dla danego przypadku i przeanalizujemy ruch powietrza, hałas czy rozkład temperatur.

Wszystkie nasze układy, zanim zostaną zamontowane, poddawane są analizom w laboratoriach. To daje nam ogromny komfort pracy z klientem – nie zdarzyło się jeszcze, by z naszej fabryki wyszedł produkt, który nie spełnia oczekiwań w zakresie jakości, komfortu i oszczędnej eksploatacji, a tym samym założeń projektanta.

   26.03.2014

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl