Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Rynek stawia na jakość, trwałość i ekologię

Fot. WJ
Ciąg dalszy artykułu...

Ponadto przez lata dopracowywaliśmy system obiegu informacji, w tym sugestii i oczekiwań osób eksploatujących nasze systemy. Uwagi te są uwzględniane i tym samym produkty stale doskonalone. Na przykład niby takie banalne rozwiązania, jak zaokrąglone drzwi w centralach, żeby nie niszczyły ubrań pracowników serwisu i nie narażały ich na zadrapania, czy odpowiednie klamki z zamkiem w tych drzwiach i regulowane zawiasy do nich. Suma tych drobnych rzeczy składa się na wysoką jakość produktu oraz obsługi.

W Polsce nie przywiązuje się jeszcze tak dużej wagi do zagadnień BHP w czasie eksploatacji. Na rynek wchodzą jednak firmy specjalizujące się w obsłudze systemów wentylacji i klimatyzacji, a to wymusza zmiany w sposobie postrzegania produktów w całym okresie ich użytkowania. Firmy takie potrafią docenić jakość i wygodę serwisowania. O tym, że wybierają nas, niech świadczy fakt, że nasze centrale wentylacyjne pracują w 220 tys. obiektów na świecie, a dostarczane przez Fläkt Woods urządzenia produkowane są zgodnie ze standardami ISO 9001, ISO 14001 oraz OHSAS 18001.

  • Zatoczyliśmy koło – wracamy do ja­kości...

To niezmiernie ważna kwestia. Fläkt Woods to koncern mający na koncie wiele nowatorskich konstrukcji, które są często kopiowane. Przykładem mogą być zawory powietrzne produkowane w Azji według naszego wzoru, łudząco podobne wizualnie do oryginałów. Ich dane katalogowe również zostały skopiowane, ale w rzeczywistości parametry pracy różniły się nawet o 30%. Dla użytkownika czy instalatora oznacza to duże problemy, ponieważ projektant zakłada parametry zgodnie z danymi z katalogu, których nie można uzyskać w instalacji.

Dlatego też nasza firma idzie zawsze o krok dalej. Przykładem jest lakierowanie anemostatów CleanVent®. Opatentowana przez nas technologia zapobiega gromadzeniu się kurzu, zbiera się on w tempie kilkukrotnie wolniejszym niż na standardowych produktach i dodatkowo łatwiej go usunąć. Docelowo wszystkie nasze nawiewniki mają być produkowane w tej technologii. Gromadzący się kurz ma wpływ nie tylko na zdrowie, ale też na opory przepływu powietrza, a te z kolei na zapotrzebowanie na energię. Jak widać, nawet dobierając lakier do nawiewników, myślimy o pracy całej instalacji.

Polska również ma spory wkład w innowacyjność rozwiązań wprowadzanych w grupie Fläkt. Opracowaliśmy na przykład wraz z Politechniką Warszawską innowacyjny nawiewnik dalekiego zasięgu ODZA – osiągnięcie na skalę światową. Ma on zmienną geometrię układu łopat i może skracać lub wydłużać zasięg strumienia w zależności od tego, czy nawiewane powietrze jest cieplejsze, czy chłodniejsze.

Dla tego typu nawiewników ważne jest, by wprowadzane ogrzane powietrze miało jak największy zasięg strumienia i trafiło precyzyjnie tam, gdzie chcemy. Istotny jest też niski poziom mocy akustycznej oraz to, by zmiany oporu nawiewnika w funkcji grzania i chłodzenia nie powodowały zmian w pracy instalacji i centrali.

Fläkt Bovent jest jedyną firma w Polsce, która stale rozwija program nawiewników przestawnych przeznaczonych do pracy w systemach ogrzewania i chłodzenia. W zeszłym roku wypuściliśmy na rynek kolejny taki nawiewnik, który cieszy się dużym zainteresowaniem w całej Europie, zwłaszcza na bardzo wymagającym rynku skandynawskim.

  • Jakość ma też podstawowe znacznie w wentylacji pożarowej.

Nasze systemy Smoke Master SMIA i SMPA wywodzą się z Finlandii, obydwa produkujemy także w Polsce. Poddaliśmy je procedurze aprobacyjnej, a następnie certyfikacji w ITB i obecnie dostępne są one na rynku. W tym celu zbudowaliśmy laboratorium do badania systemów różnicowania ciśnień. Wykorzystujemy je do prac badawczych nad systemami napowietrzania klatek schodowych, które stale udoskonalamy. Oba systemy zamierzamy wprowadzać na inne rynki w UE.

Byliśmy także prekursorem wentylacji strumieniowej. Systemy te znalazły zastosowanie w ponad 4,5 tys. garaży na całym świecie, a nasze wentylatory osiowe, których roczna produkcja przekracza 20 tys. sztuk, zamontowano m.in. w tunelach pod kanałem La Manche i cieśniną Bosfor. W Polsce udało się nam wpłynąć na aktualizację przepisów, dzięki czemu nowoczesne rozwiązania strumieniowe są obecnie rekomendowane do oddymiania garaży.

Mamy ambicje wyznaczania standardów i nie godzimy się na ich obniżanie przy wyposażaniu budynków w systemy bezpieczeństwa pożarowego. Zdarzały się próby budowy systemów z naszych komponentów, ale przy zastosowaniu amatorskiej automatyki. To godziło w opinię o naszych produktach. Postanowiliśmy więc certyfikować kompletne systemy z własną automatyką i wyznaczać wysoki standard na polskim rynku. Obecnie oczekujemy na wydanie stosownego certyfikatu przez ITB.

  • Firma produkuje w Polsce także inne urządzenia?

W Polsce produkujemy nawiewniki, regulatory VAV oraz tłumiki akustyczne, także w wykonaniu pożarowym. Coraz więcej produktów, które są wytwarzane w Polsce, trafia na rynki zagraniczne. Jesteśmy dumni z tego, że jakość naszej produkcji jest doceniania nie tylko w kraju, ale też poza nim, w Skandynawii, Europie Zachodniej, Azji, a nawet w Australii.

  • Aż tak daleko?

Fläkt to firma globalna i może optymalizować wiele procesów. W wypadku zaawansowanych produktów o unikalnych parametrach koszt obsługi klienta i transportu urządzeń stanowi niewielki procent kosztów ogólnych, a w cenie zawarta jest właśnie jakość i trwałość. Gdy dodamy do jakości produktów także jakość serwisu, otrzymujemy wartość dodaną, którą cenią sobie klienci.

Rozmawiał Waldemar Joniec

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   26.03.2014

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jakie urządzenia sanitarne planuje się podłączyć w pomieszczeniu? » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl