Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Rynek stawia na jakość, trwałość i ekologię

Fot. WJ
Ciąg dalszy artykułu...

Ponadto przez lata dopracowywaliśmy system obiegu informacji, w tym sugestii i oczekiwań osób eksploatujących nasze systemy. Uwagi te są uwzględniane i tym samym produkty stale doskonalone. Na przykład niby takie banalne rozwiązania, jak zaokrąglone drzwi w centralach, żeby nie niszczyły ubrań pracowników serwisu i nie narażały ich na zadrapania, czy odpowiednie klamki z zamkiem w tych drzwiach i regulowane zawiasy do nich. Suma tych drobnych rzeczy składa się na wysoką jakość produktu oraz obsługi.

W Polsce nie przywiązuje się jeszcze tak dużej wagi do zagadnień BHP w czasie eksploatacji. Na rynek wchodzą jednak firmy specjalizujące się w obsłudze systemów wentylacji i klimatyzacji, a to wymusza zmiany w sposobie postrzegania produktów w całym okresie ich użytkowania. Firmy takie potrafią docenić jakość i wygodę serwisowania. O tym, że wybierają nas, niech świadczy fakt, że nasze centrale wentylacyjne pracują w 220 tys. obiektów na świecie, a dostarczane przez Fläkt Woods urządzenia produkowane są zgodnie ze standardami ISO 9001, ISO 14001 oraz OHSAS 18001.

  • Zatoczyliśmy koło – wracamy do ja­kości...

To niezmiernie ważna kwestia. Fläkt Woods to koncern mający na koncie wiele nowatorskich konstrukcji, które są często kopiowane. Przykładem mogą być zawory powietrzne produkowane w Azji według naszego wzoru, łudząco podobne wizualnie do oryginałów. Ich dane katalogowe również zostały skopiowane, ale w rzeczywistości parametry pracy różniły się nawet o 30%. Dla użytkownika czy instalatora oznacza to duże problemy, ponieważ projektant zakłada parametry zgodnie z danymi z katalogu, których nie można uzyskać w instalacji.

Dlatego też nasza firma idzie zawsze o krok dalej. Przykładem jest lakierowanie anemostatów CleanVent®. Opatentowana przez nas technologia zapobiega gromadzeniu się kurzu, zbiera się on w tempie kilkukrotnie wolniejszym niż na standardowych produktach i dodatkowo łatwiej go usunąć. Docelowo wszystkie nasze nawiewniki mają być produkowane w tej technologii. Gromadzący się kurz ma wpływ nie tylko na zdrowie, ale też na opory przepływu powietrza, a te z kolei na zapotrzebowanie na energię. Jak widać, nawet dobierając lakier do nawiewników, myślimy o pracy całej instalacji.

Polska również ma spory wkład w innowacyjność rozwiązań wprowadzanych w grupie Fläkt. Opracowaliśmy na przykład wraz z Politechniką Warszawską innowacyjny nawiewnik dalekiego zasięgu ODZA – osiągnięcie na skalę światową. Ma on zmienną geometrię układu łopat i może skracać lub wydłużać zasięg strumienia w zależności od tego, czy nawiewane powietrze jest cieplejsze, czy chłodniejsze.

Dla tego typu nawiewników ważne jest, by wprowadzane ogrzane powietrze miało jak największy zasięg strumienia i trafiło precyzyjnie tam, gdzie chcemy. Istotny jest też niski poziom mocy akustycznej oraz to, by zmiany oporu nawiewnika w funkcji grzania i chłodzenia nie powodowały zmian w pracy instalacji i centrali.

Fläkt Bovent jest jedyną firma w Polsce, która stale rozwija program nawiewników przestawnych przeznaczonych do pracy w systemach ogrzewania i chłodzenia. W zeszłym roku wypuściliśmy na rynek kolejny taki nawiewnik, który cieszy się dużym zainteresowaniem w całej Europie, zwłaszcza na bardzo wymagającym rynku skandynawskim.

  • Jakość ma też podstawowe znacznie w wentylacji pożarowej.

Nasze systemy Smoke Master SMIA i SMPA wywodzą się z Finlandii, obydwa produkujemy także w Polsce. Poddaliśmy je procedurze aprobacyjnej, a następnie certyfikacji w ITB i obecnie dostępne są one na rynku. W tym celu zbudowaliśmy laboratorium do badania systemów różnicowania ciśnień. Wykorzystujemy je do prac badawczych nad systemami napowietrzania klatek schodowych, które stale udoskonalamy. Oba systemy zamierzamy wprowadzać na inne rynki w UE.

Byliśmy także prekursorem wentylacji strumieniowej. Systemy te znalazły zastosowanie w ponad 4,5 tys. garaży na całym świecie, a nasze wentylatory osiowe, których roczna produkcja przekracza 20 tys. sztuk, zamontowano m.in. w tunelach pod kanałem La Manche i cieśniną Bosfor. W Polsce udało się nam wpłynąć na aktualizację przepisów, dzięki czemu nowoczesne rozwiązania strumieniowe są obecnie rekomendowane do oddymiania garaży.

Mamy ambicje wyznaczania standardów i nie godzimy się na ich obniżanie przy wyposażaniu budynków w systemy bezpieczeństwa pożarowego. Zdarzały się próby budowy systemów z naszych komponentów, ale przy zastosowaniu amatorskiej automatyki. To godziło w opinię o naszych produktach. Postanowiliśmy więc certyfikować kompletne systemy z własną automatyką i wyznaczać wysoki standard na polskim rynku. Obecnie oczekujemy na wydanie stosownego certyfikatu przez ITB.

  • Firma produkuje w Polsce także inne urządzenia?

W Polsce produkujemy nawiewniki, regulatory VAV oraz tłumiki akustyczne, także w wykonaniu pożarowym. Coraz więcej produktów, które są wytwarzane w Polsce, trafia na rynki zagraniczne. Jesteśmy dumni z tego, że jakość naszej produkcji jest doceniania nie tylko w kraju, ale też poza nim, w Skandynawii, Europie Zachodniej, Azji, a nawet w Australii.

  • Aż tak daleko?

Fläkt to firma globalna i może optymalizować wiele procesów. W wypadku zaawansowanych produktów o unikalnych parametrach koszt obsługi klienta i transportu urządzeń stanowi niewielki procent kosztów ogólnych, a w cenie zawarta jest właśnie jakość i trwałość. Gdy dodamy do jakości produktów także jakość serwisu, otrzymujemy wartość dodaną, którą cenią sobie klienci.

Rozmawiał Waldemar Joniec

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   26.03.2014

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
  • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl