RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Eksploatacyjna sprawność kotła kondensacyjnego

Efficiency of condensing boiler

Rys 1. Podłączenie gazowego kotła kondensacyjnego; R. Śnieżyk

Rys 1. Podłączenie gazowego kotła kondensacyjnego; R. Śnieżyk

Na rynku pojawia się coraz więcej różnego rodzaju źródeł ciepła. Badania pokazują, że prawidłowo eksploatowany kocioł kondensacyjny zasilany gazem ziemnym może generować relatywnie niskie koszty.

treść sponsorowana
Zobacz także

Modulowane kotły kondensacyjne naścienne SAYMON

Modulowane kotły kondensacyjne naścienne SAYMON Modulowane kotły kondensacyjne naścienne SAYMON

Kocioł gazowy marki SAYMON

Kocioł gazowy marki SAYMON

dr inż. Ryszard Śnieżyk Jak poprawić zakładową sieć ciepłowniczą?

Jak poprawić zakładową sieć ciepłowniczą? Jak poprawić zakładową sieć ciepłowniczą?

Funkcjonowanie sieci ciepłowniczych na terenie zakładów zawsze przysparzało sporo problemów. Wiele sieci od samego początku nie funkcjonuje optymalnie. Nie wynika to jednak tylko z błędów projektantów,...

Funkcjonowanie sieci ciepłowniczych na terenie zakładów zawsze przysparzało sporo problemów. Wiele sieci od samego początku nie funkcjonuje optymalnie. Nie wynika to jednak tylko z błędów projektantów, ale głównie z warunków, w jakich takie sieci są tworzone. Zła praca systemu ciepłowniczego może wynikać ze złego bilansu cieplnego całego układu, z nieprawidłowej regulacji, z wadliwych przepływów (zły rozdział ciśnienia), a do tego najczęściej dochodzi jeszcze nieprawidłowa eksploatacja. Autor omawia...

dr inż. Ryszard Śnieżyk O pompowaniu w ciepłowniach

O pompowaniu w ciepłowniach O pompowaniu w ciepłowniach

Celem cyklu artykułów jest przedstawienie najistotniejszych warunków pracy pomp w miejskich ciepłowniach wodnych. Takich obiektów w Polsce jest bardzo wiele i w większości wymagają modernizacji. Przeprowadzono...

Celem cyklu artykułów jest przedstawienie najistotniejszych warunków pracy pomp w miejskich ciepłowniach wodnych. Takich obiektów w Polsce jest bardzo wiele i w większości wymagają modernizacji. Przeprowadzono modernizację wielu układów hydraulicznych w ciepłowniach, ale wyniki tych działań budzą wątpliwości.

Koszty gazu ziemnego oraz perspektywy ograniczeń jego dostawy stwarzają uzasadniony niepokój odbiorców ciepła. Ponadto stopniowo eliminuje się węgiel jako paliwo w gospodarstwach domowych i alternatywą może być właśnie gaz ziemny. Dla uzyskania maksymalnych korzyści należy w pełni wykorzystać możliwości tego paliwa.

W artykule przeanalizowano sprawność eksploatacyjną gazowego kotła kondensacyjnego na podstawie pomiarów wykonanych w mieszkaniu zamieszkanym przez trzy osoby.

W celu porównania kotłów różnych producentów oraz sprawności tych urządzeń wykonuje się badania energetyczne w ściśle określonych warunkach [1]. Kotłom gazowym poświęcono liczne publikacje, m.in. [2–5]. Na szczególną uwagę zasługuje publikacja [6] – opisano w niej wprawdzie „warunki rzeczywiste”, ale badania dotyczyły stanowiska laboratoryjnego i nie były wykonywane w warunkach dynamicznych, nie mają zatem praktycznego zastosowania.

Przeczytaj także: Dostawa ciepłej wody zasilanej gazowym kotłem kondensacyjnym >>

Istotnymi elementami, które trudno ocenić, są zmienne potrzeby dotyczące przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz wahania zapotrzebowania na moc do centralnego ogrzewania. Charakter pracy kotła wymaga dostosowania chwilowej mocy do potrzeb. Ważnym aspektem jest również dobór parametrów (temperatury) instalacji.

Producenci kotłów gazowych, podając ich sprawność, kierują się wynikami badań laboratoryjnych. Warunki pracy urządzeń są wtedy niemal idealne, zatem z punktu widzenia użytkownika wartość sprawności z nich wynikająca jest niezbyt przydatna w codziennej eksploatacji.

Przy projektowaniu należy pamiętać o unikaniu przewymiarowania kotłów oraz o stosowaniu akumulacji ciepła i kotłów wielomodułowych (pracujących w kaskadzie).

Główną ideą przedsięwzięcia było maksymalne wykorzystanie gazu ziemnego za pomocą kotła kondensacyjnego. Podstawowym założeniem była praca kotła tylko z kondensacją. Cel ten zrealizowano przez zaprojektowanie instalacji centralnego ogrzewania z maksymalnymi parametrami: tzco/tpco = 55/35°C.

Wpłynęło to na około 2,64 razy większą powierzchnię grzejników niż dla tzco/tpco = 80/60°C. Ponadto ciepła woda użytkowa była podgrzewana w wymienniku przepływowym w zależności od chwilowych potrzeb. Maksymalna temperatury ciepłej wody użytkowej wynosi tcwmax = 50°C.

Odbiorcy uznali taką temperaturę c.w.u. za właściwą, mimo że jest niższa od zalecanej dla nowych budynków w rozporządzeniu o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki.

Opis instalacji

Analizę przeprowadzono w mieszkaniu znajdującym się w budynku trzykondygnacyjnym zlokalizowanym w II strefie klimatycznej (temperatura zewnętrzna obliczeniowa: 18°C) [8]. Powierzchnia całkowita mieszkania znajdującego się na środkowej kondygnacji wynosi ok. 106 m2. Ciepła woda użytkowa przygotowywana jest dla trzech osób.

W poprzednim roku na potrzeby centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej (w sezonie ogrzewczym) zużyto 4 Mg koksu, co kosztowało użytkowników ok. 5 tys. zł. Latem c.w.u. podgrzewano w bojlerze elektrycznym, a koszt energii wyniósł 600 zł.

Dobrano jednofunkcyjny gazowy kocioł kondensacyjny o mocy nominalnej 20 kW. Na rys. 1 pokazano podłączenie kotła do instalacji.

Kocioł gazowy po stronie wodnej został opomiarowany za pomocą licznika ciepła typu Multical Compact, a także osobnego gazomierza (oprócz gazomierza głównego, który służy do rozliczeń z dostawcą gazu). Poza gazowym kotłem kondensacyjnym instalacja gazowa zasila kuchenkę czteropalnikową z elektrycznym piekarnikiem.

Zużycie gazu ziemnego

Tabela 1. Zużycie gazu ziemnego i ilość wytworzonego ciepła

Zużycie gazu i ciepło

Rys. 2. Zużycie gazu (B) i wytworzona ilość ciepła (E) w ciągu roku
Źródło: Autor

Pomiary zużycia gazu i wytwarzanego ciepła

Instalacja została uruchomiona w październiku 2012 r., analizie poddano okres od 1 listopada 2012 do 31 października 2013 r. W tabeli 1 podano miesięczne wartości zużycia gazu ziemnego i wytwarzania ciepła przez kocioł kondensacyjny. Natomiast na rys. 2 pokazano przebieg zużycia gazu w ciągu roku.

W tabeli 1 podano wartości zużycia gazu na podstawie faktur za jego dostawy. Sumaryczne zużycie gazu ziemnego B = 2407 m3, natomiast do kotła kondensacyjnego Bk = 2321 m3. Ilość wyprodukowanej przez kocioł gazowy energii cieplnej Ek = 79,44 GJ (dane z licznika ciepła). Średnie właściwe zużycie gazu ziemnego wyniosło bk = 29,22 m3/GJ (bk = Bk/Ek).

W taryfie paliw gazowych z 2012 r. [9] podano wartość ciepła spalania Hs = 39,5 MJ/m3. Według [1] odpowiada to wartości opałowej Hi = 34,5 MJ/m3.

Ciepło gazu porównano z ciepłem wyprodukowanym przez kocioł. Posłużono się zależnością:

Ostateczne rezultaty obliczeń podano w tabeli 2.

Średnia sprawność gazowego kotła kondensacyjnego w ciągu roku wyniosła:

W przypadku sprawności odniesionej do ciepła spalania (Hs = 39,5 MJ/m3) uzyskamy sprawność ogólną:

Otrzymaną wartość należy uznać za bardzo wysoką. Została ona obliczona dla całego roku i jest nawet wyższa od uzyskanej w badaniach opisanych w publikacji [6].

Czytaj dalej: Sterowanie dostawą ciepła >>

Sprawność kotła kondensacyjnego

Tabela 2. Sprawność gazowego kotła kondensacyjnego

Sterowanie dostawą ciepła

Ze względu na wysokie koszty układu pomiarowo-sterującego regulacja dostawy ciepła polegała na wykorzystaniu programatorów czasowych umieszczonych na zasilaniu w energię elektryczną następujących urządzeń: kocioł, pompa obiegowa centralnego ogrzewania, pompa ciepłej wody użytkowej i pompa cyrkulacyjna.

Użytkownicy za pomocą programatorów ustalali wielkość dostawy ciepła oraz pracę urządzeń w zależności od obecności osób w mieszkaniu w ciągu tygodnia. Czas pracy kotła ze stałą mocą w wysokości ok. 12 kW uzależniony był od oszacowanej średniej temperatury zewnętrznej. Przykładowo przy średniej temperaturze zewnętrznej w ciągu doby 0°C wynosił on 12 godz.

Pracę kotła zobrazowano na rys. 2 – podano wartości temperatury wody instalacyjnej przed i za kotłem w przykładowy dzień roboczy w lutym. Pomiarów dokonano za pomocą rejestratorów AS1921G [10]. Ponieważ są one montowane na zewnątrz przewodów, rzeczywista temperatura wody instalacyjnej jest wyższa.

Wykonywano pomiary temperatury co 10 minut, łącznie 144 odczyty. Na podstawie danych meteorologicznych [11] wiadomo, że średnia temperatura zewnętrzna wynosiła –1,93°C.

Przez połowę doby temperatura na zasilaniu instalacji (za kotłem) wynosiła mniej niż 50°C, czyli kocioł pracował z zadaną mocą cieplną. W ciągu doby włączany był sześć razy. Na rys. 3 wyraźnie widać okresy włączenia centralnego ogrzewania (ok. godz. 5.00 i 15.00) i poboru ciepłej wody (6.00–7.00 oraz 21.40–22.10).

Koszt gazu ziemnego

W tabeli 3 zestawiono koszty gazu ziemnego [9] w okresie listopad 2012 – październik 2013. Z nieznanych powodów PGNiG po zgłoszeniu włączenia ogrzewania gazowego zastosował taryfę grupy W-2.12T i dopiero od czerwca 2013 r. właściwą W-3.12T. Z kolei na rys. 4 pokazano, jak zmieniał się koszt ciepła w ciągu roku.

Temperatura przed i za kotłem

Rys. 3. Przebieg wartości temperatury przed i za kotłem w poniedziałek, 10 lutego 2013 r.
Źródło: Autor

Cena ciepła w roku

Rys. 4. Cena jednostkowa ciepła w ciągu roku
Źródło: Autor

Koszty gazu ziemnego

Tabela 3. Koszty gazu ziemnego w ciągu 12 miesięcy

W tabeli 3 podano koszty brutto. Jednostkowa cena brutto gazu ziemnego wyniosła 2,206 zł/m3. Ponieważ kocioł gazowy zużył 2321 m3, to proporcjonalnie koszt gazu do kotła wyniósł:

Średni koszt miesięczny ciepła wyniósł:

Porównanie cen ciepła

Średnia cena ciepła wyprodukowanego przez gazowy kocioł kondensacyjny wy­niosła:

Przeprowadzono obliczenia porównawcze kosztów ciepła przedsiębiorstw ciepłowniczych eksploatujących kotłownie gazowe. Wyniki obliczeń dla różnych rodzajów kotłowni gazowych [12–14] przedstawiono w tabeli 4. Przyjęto, że zamówiona moc cieplna wynosi 0,013 MW, a zużycie ciepła 79,44 GJ/a.

Na rys. 5 porównano ceny ciepła w przedsiębiorstwach ciepłowniczych oraz w badanej instalacji.

Wprawdzie niektóre kotłownie, tzn. eksploatowane przez ECO S.A. Opole i MPEC Tarnów, znajdują się w III strefie klimatycznej, jednak różnica w zużyciu ciepła i zamówionej mocy cieplnej nie przekracza 5%.

Przeczytaj także: Praca centralnego ogrzewania w mieszkaniu zasilanym gazowym kotłem kondensacyjnym >>

W tabeli 4 zaznaczono kotłownie zasilane gazem zaazotowanym (znacznie tańszym niż gaz wysokometanowy). Na tej podstawie można stwierdzić, że przyłączenie badanej instalacji do kotłowni gazowej jest nieopłacalne. Nawet w przypadku kotłowni zasilanych gazem zaazotowanym koszt ciepła jest 34–58% wyższy niż w przypadku opisanego rozwiązania. Świadczyć to może o braku profesjonalizmu kadr projektujących i eksploatujących kotłownie zasilane gazem ziemnym – niewykorzystywane są zalety ciepłownictwa: profesjonalna obsługa i skala instalacji.

Większe zużycie gazu przez instalacje większe od badanej obniża jednostkową cenę gazu ziemnego. Stanowi to istotną zaletę dostawy ciepła przez przedsiębiorstwa ciepłownicze. Jednak na podstawie danych zawartych w tabeli 4 można wysunąć wniosek, że nie jest to odpowiednio dyskontowane.

Porównanie cen ciepła

Rys. 5. Porównanie cen ciepła w wybranych PEC oraz w badanej instalacji
Źródło: Autor

Koszty ciepła z kotłowni

Tabela 4. Porównanie kosztów ciepła z kotłowni gazowych przedsiębiorstw ciepłowniczych

Podsumowanie

Uzyskane rezultaty analiz wskazują na zastosowanie dobrego rozwiązania technologicznego. Średnia sprawność gazowego kotła kondensacyjnego w ciągu roku wyniosła 99,2% w odniesieniu do wartości opałowej oraz 86,65% w odniesieniu do ciepła spalania – należy ją uznać za bardzo wysoką.

Średnia cena ciepła wyniosła 46,64 zł/GJ i jest znacznie niższa niż w przypadku dostaw ciepła z kotłowni eksploatowanych przez przedsiębiorstwa ciepłownicze w zbliżonych warunkach. Ciepło z kotłowni gazowych PEC było od 35 do 58% droższe niż z badanej instalacji.

Literatura

  1. Kowalski C., Kotły gazowe centralnego ogrzewania wodne niskotemperaturowe, WN-T, Warszawa 1994.

  2. Mizielińska K., Olszak J., Gazowe i olejowe źródła ciepła małej mocy, Oficyna Politechniki Warszawskiej, Warszawa 2005.

  3. Danielewicz J., Gołecki K., Projektowanie kotłowni 2008. De Dietrich, Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, Wrocław 2008.

  4. Żuchowski S., Technika kondensacyjna. Cz. 1–3, „Rynek Instalacyjny” nr 11/2009, 12/2009, 7-8/2010.

  5. Winogrodzki N., Systemy sterowania w kotłach kondensacyjnych, „Rynek Instalacyjny” nr 4/2012.

  6. Hibner W., Ksionek D., Rzeczywista sprawność gazowego kotła skroplinowego (kondensacyjnego) w warunkach eksploatacyjnych, „Ciepłownictwo Ogrzewnictwo Wentylacja” nr 5/2000.

  7. Młyńczak A., Analiza techniczno-ekonomiczna dostawy ciepła z kotłowni PZL-HYDRAL S.A. w roku 1995, prognoza na 1996 r. i lata dalsze, PZL HYDRAL S.A., Wrocław 1996.

  8. PN-82/B-02403 Ogrzewnictwo. Temperatury obliczeniowe zewnętrzne.

  9. Taryfa paliw gazowych nr 5/2012, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazowe, Warszawa 2012.

  10. www.broenas.pl.

  11. www.ogimet.com.

  12. Decyzja nr OWR-4210-43/2013/134/XII-A/AŁ, URE, 28.10.2013.

  13. Decyzja nr OWR-4210-60/2012/2013/73/XIII-B/MG, URE, 11.01.2013.14. Decyzja nr OKR-4210-34(7)/2013/188/IX/RF, URE, 26.07.2013.

 

Niniejsza praca badawczo-rozwojowa została sfinansowana w ramach działalności gospodarczej prowadzonej pod nazwą „Ryszard Śnieżyk”, www.rsniezyk.pl

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

dr inż. Ryszard Śnieżyk Sprawność instalacji odbiorczych zasilanych gazowym kotłem kondensacyjnym

Sprawność instalacji odbiorczych zasilanych gazowym kotłem kondensacyjnym Sprawność instalacji odbiorczych zasilanych gazowym kotłem kondensacyjnym

W publikacji oceniono sprawność instalacji odbiorczych (centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej) zasilanych z gazowego kotła kondensacyjnego na podstawie pomiarów przeprowadzonych...

W publikacji oceniono sprawność instalacji odbiorczych (centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej) zasilanych z gazowego kotła kondensacyjnego na podstawie pomiarów przeprowadzonych w mieszkaniu zamieszkałym przez trzy osoby. W poprzednich artykułach [1–3] opisano i przeanalizowano pracę gazowego kotła kondensacyjnego, instalacji centralnego ogrzewania oraz instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej.

dr inż. Ryszard Śnieżyk Dostawa ciepłej wody zasilanej gazowym kotłem kondensacyjnym

Dostawa ciepłej wody zasilanej gazowym kotłem kondensacyjnym Dostawa ciepłej wody zasilanej gazowym kotłem kondensacyjnym

Główną ideą przedsięwzięcia było maksymalne wykorzystanie gazu ziemnego za pomocą kotła kondensacyjnego [1]. W artykule [2] opisano dostawę ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania w tym obiekcie.

Główną ideą przedsięwzięcia było maksymalne wykorzystanie gazu ziemnego za pomocą kotła kondensacyjnego [1]. W artykule [2] opisano dostawę ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania w tym obiekcie.

dr inż. Ryszard Śnieżyk Praca centralnego ogrzewania w mieszkaniu zasilanym gazowym kotłem kondensacyjnym

Praca centralnego ogrzewania w mieszkaniu zasilanym gazowym kotłem kondensacyjnym Praca centralnego ogrzewania w mieszkaniu zasilanym gazowym kotłem kondensacyjnym

W artykule przeanalizowano sprawność eksploatacyjną dostawy ciepła do instalacji c.o. z gazowego kotła kondensacyjnego obliczoną na podstawie pomiarów wykonanych w lokalu zamieszkałym przez trzy osoby....

W artykule przeanalizowano sprawność eksploatacyjną dostawy ciepła do instalacji c.o. z gazowego kotła kondensacyjnego obliczoną na podstawie pomiarów wykonanych w lokalu zamieszkałym przez trzy osoby. Na podstawie dostępnych informacji nie można było ocenić zmiennych potrzeb przygotowania c.w.u. oraz wahania zapotrzebowania na energię instalacji c.o. Charakter pracy gazowego kotła kondensacyjnego wymaga dostosowania chwilowej mocy do zmiennego zapotrzebowania. Ważnym aspektem jest również dobór...

dr inż. Ryszard Śnieżyk Możliwości obniżenia kosztów ciepła z kotłowni zasilanej gazem Cz. 6. Najkrótsza sieć ciepłownicza

Możliwości obniżenia kosztów ciepła z kotłowni zasilanej gazem Cz. 6. Najkrótsza sieć ciepłownicza Możliwości obniżenia kosztów ciepła z kotłowni zasilanej gazem Cz. 6. Najkrótsza sieć ciepłownicza

Tematem kolejnej części cyklu jest sposób wyznaczania tras i średnic przewodów w przypadku budowy nowej dwuprzewodowej sieci ciepłowniczej prowadzącej ze źródła ciepła do każdego z budynków.

Tematem kolejnej części cyklu jest sposób wyznaczania tras i średnic przewodów w przypadku budowy nowej dwuprzewodowej sieci ciepłowniczej prowadzącej ze źródła ciepła do każdego z budynków.

dr inż. Ryszard Śnieżyk Możliwości obniżenia kosztów ciepła z kotłowni zasilanej gazem Cz. 5. Osiedlowa sieć ciepłownicza – wariant podstawowy

Możliwości obniżenia kosztów ciepła z kotłowni zasilanej gazem Cz. 5. Osiedlowa sieć ciepłownicza – wariant podstawowy Możliwości obniżenia kosztów ciepła z kotłowni zasilanej gazem Cz. 5. Osiedlowa sieć ciepłownicza – wariant podstawowy

Do budowy kotłowni osiedlowej można wykorzystać sieć łączącą poszczególnych odbiorców z nowym źródłem ciepła. Znajomość warunków pracy układu przygotowania ciepłej wody użytkowej pozwala na optymalne wykorzystanie...

Do budowy kotłowni osiedlowej można wykorzystać sieć łączącą poszczególnych odbiorców z nowym źródłem ciepła. Znajomość warunków pracy układu przygotowania ciepłej wody użytkowej pozwala na optymalne wykorzystanie kotłów gazowych do wytwarzania ciepła na potrzeby chwilowe.

dr inż. Ryszard Śnieżyk Możliwości obniżenia kosztów ciepła z kotłowni zasilanej gazem Cz. 4. Dobór kotłów w kotłowni osiedlowej

Możliwości obniżenia kosztów ciepła z kotłowni zasilanej gazem Cz. 4. Dobór kotłów w kotłowni osiedlowej Możliwości obniżenia kosztów ciepła z kotłowni zasilanej gazem Cz. 4. Dobór kotłów w kotłowni osiedlowej

W poprzednich częściach cyklu w skrócie przedstawiono ideę obniżenia kosztów zaopatrzenia w ciepło z kotłowni gazowych. Sprowadza się ona do zastąpienia wielu kotłowni jedną dwupaliwową oraz szczegółowej...

W poprzednich częściach cyklu w skrócie przedstawiono ideę obniżenia kosztów zaopatrzenia w ciepło z kotłowni gazowych. Sprowadza się ona do zastąpienia wielu kotłowni jedną dwupaliwową oraz szczegółowej analizy zapotrzebowania na ciepło w budynkach poddanych termomodernizacji. W części 3. wyznaczono parametry pracy poszczególnych instalacji centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Wskazano różnice w przypadku lokalizacji wymienników c.w.u. w kotłowni osiedlowej, w istniejących...

dr inż. Ryszard Śnieżyk Możliwości obniżenia kosztów ciepła z kotłowni zasilanej gazem Cz. 3. Parametry pracy kotłowni osiedlowej

Możliwości obniżenia kosztów ciepła z kotłowni zasilanej gazem Cz. 3. Parametry pracy kotłowni osiedlowej Możliwości obniżenia kosztów ciepła z kotłowni zasilanej gazem Cz. 3. Parametry pracy kotłowni osiedlowej

W poprzednich częściach cyklu (RI 6 i 7–8/2012) przedstawiono pokrótce ideę obniżenia kosztów zaopatrzenia budynków w ciepło z kotłowni gazowych. Sprowadza się ona do zastąpienia wielu kotłowni jedną dwupaliwową...

W poprzednich częściach cyklu (RI 6 i 7–8/2012) przedstawiono pokrótce ideę obniżenia kosztów zaopatrzenia budynków w ciepło z kotłowni gazowych. Sprowadza się ona do zastąpienia wielu kotłowni jedną dwupaliwową [1] oraz szczegółowej analizy zapotrzebowania na ciepło w budynkach poddanych termomodernizacji [2]. W poniższym artykule opisano pracę kotłowni z centralnym węzłem c.w.u. Znajomość warunków pracy tego układu umożliwi najlepsze dostosowanie wielkości produkcji ciepła do potrzeb.

dr inż. Ryszard Śnieżyk Możliwości obniżenia kosztów ciepła z kotłowni zasilanej gazem (cz. 2). Analiza pracy instalacji c.o. i c.w.u.

Możliwości obniżenia kosztów ciepła z kotłowni zasilanej gazem (cz. 2). Analiza pracy instalacji c.o. i c.w.u. Możliwości obniżenia kosztów ciepła z kotłowni zasilanej gazem (cz. 2). Analiza pracy instalacji c.o. i c.w.u.

W pierwszej części artykułu (RI 6/2012) zaproponowano zmianę sposobu eksploatacji kotłowni lokalnych zasilanych gazem ziemnym poprzez połączenie sąsiadujących kotłowni i utworzenie jednej dużej oraz uzupełnienie...

W pierwszej części artykułu (RI 6/2012) zaproponowano zmianę sposobu eksploatacji kotłowni lokalnych zasilanych gazem ziemnym poprzez połączenie sąsiadujących kotłowni i utworzenie jednej dużej oraz uzupełnienie produkcji ciepła z wykorzystaniem oleju opałowego. W toku obliczeń wykonanych dla rzeczywistych obiektów i realnego zużycia gazu ziemnego uzyskano obniżenie kosztów paliw o ok. 200 tys. zł rocznie. W poniższej publikacji przeanalizowano sposób regulacji dostawy ciepła do instalacji c.o. w...

dr inż. Ryszard Śnieżyk Możliwości obniżenia kosztów ciepła z kotłowni zasilanej gazem (cz. 1). Koszty paliwa

Możliwości obniżenia kosztów ciepła z kotłowni zasilanej gazem (cz. 1). Koszty paliwa Możliwości obniżenia kosztów ciepła z kotłowni zasilanej gazem (cz. 1). Koszty paliwa

Radykalne podwyżki cen gazu ziemnego oraz perspektywa ograniczenia jego dostawy wywołują uzasadniony niepokój odbiorców ciepła, tym bardziej że w ostatnich latach powstało wiele lokalnych kotłowni zasilanych...

Radykalne podwyżki cen gazu ziemnego oraz perspektywa ograniczenia jego dostawy wywołują uzasadniony niepokój odbiorców ciepła, tym bardziej że w ostatnich latach powstało wiele lokalnych kotłowni zasilanych tym gazem. W cyklu artykułów przedstawione zostaną możliwości obniżenia kosztów ciepła produkowanego w takich kotłowniach. W poniższej publikacji porównano rzeczywiste zużycie gazu ziemnego na przestrzeni roku w istniejących obiektach.

dr inż. Ryszard Śnieżyk Gazowe pompy ciepła

Gazowe pompy ciepła Gazowe pompy ciepła

Zasada pracy gazowej pompy ciepła opiera się na lewobieżnym obiegu termodynamicznym. Dzięki pracy mechanicznej, niezbędnej do napędu sprężarki, zwiększana jest temperatura w górnym źródle ciepła. Do napędu...

Zasada pracy gazowej pompy ciepła opiera się na lewobieżnym obiegu termodynamicznym. Dzięki pracy mechanicznej, niezbędnej do napędu sprężarki, zwiększana jest temperatura w górnym źródle ciepła. Do napędu sprężarek wykorzystuje się najczęściej energię elektryczną – to rozwiązanie nazywane jest w dalszej części artykułu „klasyczną pompą ciepła”.

dr inż. Ryszard Śnieżyk Sezonowe wykorzystanie energii słonecznej

Sezonowe wykorzystanie energii słonecznej Sezonowe wykorzystanie energii słonecznej

W artykule przedstawiono możliwości akumulacji latem ciepła słonecznego, w celu wykorzystania go zimą do centralnego ogrzewania, na podstawie doświadczeń z inwestycji zrealizowanych w Niemczech i Kanadzie....

W artykule przedstawiono możliwości akumulacji latem ciepła słonecznego, w celu wykorzystania go zimą do centralnego ogrzewania, na podstawie doświadczeń z inwestycji zrealizowanych w Niemczech i Kanadzie. Szczególnie ciekawy jest kanadyjski projekt Drake Landing Solar Community, w ramach którego z energii słonecznej pozyskano ponad 60% ciepła do ogrzewania osiedla domów jednorodzinnych. W publikacji podano rzeczywiste parametry pracy tego systemu w ciągu roku.

dr inż. Ryszard Śnieżyk Parametry pracy gruntowej pompy ciepła z sondami pionowymi do przygotowania c.w.u.

Parametry pracy gruntowej pompy ciepła z sondami pionowymi do przygotowania c.w.u. Parametry pracy gruntowej pompy ciepła z sondami pionowymi do przygotowania c.w.u.

W artykule przeanalizowano parametry pracy gruntowej pompy ciepła z sondami pionowymi, które należy przyjmować do wyliczeń ekonomicznych, opisano również kształtowanie się zapotrzebowania na energię cieplną...

W artykule przeanalizowano parametry pracy gruntowej pompy ciepła z sondami pionowymi, które należy przyjmować do wyliczeń ekonomicznych, opisano również kształtowanie się zapotrzebowania na energię cieplną w ciągu roku. Analizie poddano dostawę ciepła do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Oszacowano koszty i zużycie energii elektrycznej i węgla oraz ilość powstającego przy tym dwutlenku węgla.

dr inż. Ryszard Śnieżyk Rola przepompowni w obniżaniu parametrów pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

Rola przepompowni w obniżaniu parametrów pracy pomp obiegowych w ciepłowniach Rola przepompowni w obniżaniu parametrów pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

W artykule przedstawiono najważniejsze przesłanki decydujące o wpływie przepompowni wody sieciowej na parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowni. Podano zasady stosowania przepompowni oraz sposoby sterowania...

W artykule przedstawiono najważniejsze przesłanki decydujące o wpływie przepompowni wody sieciowej na parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowni. Podano zasady stosowania przepompowni oraz sposoby sterowania pompami. Określono również obniżenie mocy elektrycznej napędu pomp obiegowych uzyskiwane dzięki wprowadzeniu przepompowni w systemach ciepłowniczych. W zależności od konkretnego systemu ciepłowniczego zmniejszenie mocy może wynosić od 10 do 20%.

dr inż. Ryszard Śnieżyk Sterowanie pracą pomp obiegowych w ciepłowniach

Sterowanie pracą pomp obiegowych w ciepłowniach Sterowanie pracą pomp obiegowych w ciepłowniach

W artykule przedstawiono najważniejsze przesłanki decydujące o sterowaniu parametrami (wysokością podnoszenia i wydajnością) pomp obiegowych w ciepłowniach (tzw. układ klasyczny). Analizę przeprowadzono...

W artykule przedstawiono najważniejsze przesłanki decydujące o sterowaniu parametrami (wysokością podnoszenia i wydajnością) pomp obiegowych w ciepłowniach (tzw. układ klasyczny). Analizę przeprowadzono na podstawie parametrów pracy rzeczywistego systemu ciepłowniczego. Szczególną uwagę zwrócono na lokalizację punktu w sieci ciepłowniczej, w którym najlepiej stabilizować ciśnie dyspozycyjne do sterowania wysokością podnoszenia pomp obiegowych w ciepłowni.Artykuł jest kontynuacją publikacji [1] i...

dr inż. Ryszard Śnieżyk Parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

Parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach Parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

Artykuł jest kontynuacją publikacji o tej tematyce, ale stanowi odrębną całość. Określono w nim parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach zależące od warunków dostawy ciepła do poszczególnych odbiorców....

Artykuł jest kontynuacją publikacji o tej tematyce, ale stanowi odrębną całość. Określono w nim parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach zależące od warunków dostawy ciepła do poszczególnych odbiorców. Należy wziąć pod uwagę rodzaj kotłów (stało- lub zmiennoprzepływowych) oraz wahania przepływu wody sieciowej i powodowane przez to wahania ciśnień piezometrycznych. Skupiono się na ciepłowniach z kotłami wodnorurkowymi, które są najczęściej stosowane w Polsce (typu WR i WLM). Szczegółowo przeanalizowano...

dr inż. Ryszard Śnieżyk O pompowaniu w ciepłowniach

O pompowaniu w ciepłowniach O pompowaniu w ciepłowniach

Celem cyklu artykułów jest przedstawienie najistotniejszych warunków pracy pomp w miejskich ciepłowniach wodnych. Takich obiektów w Polsce jest bardzo wiele i w większości wymagają modernizacji. Przeprowadzono...

Celem cyklu artykułów jest przedstawienie najistotniejszych warunków pracy pomp w miejskich ciepłowniach wodnych. Takich obiektów w Polsce jest bardzo wiele i w większości wymagają modernizacji. Przeprowadzono modernizację wielu układów hydraulicznych w ciepłowniach, ale wyniki tych działań budzą wątpliwości.

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem duże spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.