Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Systemy chłodzenia z cieczą pośredniczącą w energooszczędnych budynkach użyteczności publicznej

Podsumowanie i wnioski
unitherm.pl
Ciąg dalszy artykułu...

Wyniki tych obliczeń wskazują jednoznacznie, że instalacja wyposażona w płytowy wymiennik ciepła rozdzielający dwa obiegi:

 1. nie powoduje wzrostu kosztów inwestycyjnych (należy pamiętać, że dodatkowo nastąpi zmniejszenie średnic niektórych odcinków instalacji);
 2. nie powoduje wzrostu kosztów pompowania (przy poprawnym doborze urządzeń, a w szczególności płytowego wymiennika ciepła, którego sumaryczne opory przy przepływach nominalnych po obydwu stronach nie powinny przekraczać 25–30 kPa);
 3. nie tylko chroni agregat przed „zamarznięciem”, ale również zabezpiecza jego stabilną pracę w warunkach stałego przepływu gwarantującego jego najwyższą efektywność (dotyczy to szczególnie agregatów sterowanych w sposób standardowy z temperaturą na wlocie jako parametrem regulowanym);
 4. całkowite oddzielenie obiegu pierwotnego od wtórnego pozwala stosować różne warianty układów hydraulicznych ze zmiennym przepływem bez ograniczeń (próby podejmowane przez producentów oferujących agregaty przystosowane do zmiennego przepływu cieczy, mimo zastosowania w nich zaawansowanych technik regulacyjnych i wyposażenia dodatkowego, wymagają wielu takich ograniczeń [5]);
 5. agregat w obydwu przypadkach pracuje w tych samych warunkach temperaturowych (a nawet, jak pokazuje poniższy przykład doboru klimakonwektora, wymagane wydajności klimakonwektora w przypadku zastosowania wody można osiągnąć przy podwyższeniu temperatury MEG opuszczającego agregat, co powoduje dodatkowy wzrost efektywności jego pracy). Na potwierdzenie powyższego w tabeli 3 zestawiono porównanie charakterystyk tego samego klimakonwektora (przy pomocy programu symulacyjnego producenta certyfikowanego przez Eurovent [13]) zasilanego przez MEG 35% (temperatury 7/12°C) oraz przez wodę (temperatury 9/14°C). Zaskakującym może się wydawać fakt, że wydajności chłodnicy przy wyższych temperaturach wody zasilającej są wyższe.

Podsumowanie i wnioski

W artykule zaprezentowano tylko niewielką część podstawowych zagadnień, które należy przeanalizować w ramach poszukiwania najbardziej energooszczędnej wersji systemu chłodzenia z cieczą pośredniczącą. Z racji ograniczeń edycyjnych zrezygnowano z omówienia takich zagadnień, jak pojemność instalacji (obecność zbiornika buforowego) oraz wielkość obliczeniowego strumienia objętościowego cieczy (obliczeniowego przyrostu temperatury cieczy w systemie).

Przeczytaj także: Free cooling (cz. 1) >>

Odrębnego i dogłębnego potraktowania wymagają problemy związane ze współpracą agregatu z budynkiem w ujęciu dynamicznym uwzględniającym charakterystyki regulacyjne agregatu oraz chłodnic w klimakonwektorach w reakcji na zakłócenia wynikające ze sposobu funkcjonowania i eksploatacji budynku.

Pomimo ograniczonego zakresu omówione w artykule zagadnienia pozwalają na sformułowanie następujących wniosków:

 1. Zasadniczym celem prowadzenia prac projektowych w zakresie klimatyzacji budynków użyteczności publicznej jest zapewnienie warunków komfortu w pomieszczeniach.
 2. Procesy uzdatniania powietrza projektowane dla okresu letniego powinny uwzględniać zarówno bilanse ciepła jawnego, jak i utajonego (wilgoci).
 3. Temperatura cieczy zasilającej chłodnice ma dominujący wpływ zarówno na spełnienie powyższego warunku, jak i na efektywność agregatu ziębniczego w trakcie jego eksploatacji. Z tego powodu powinna być ona przedmiotem wnikliwej analizy w celu możliwości przyjęcia jej wartości na jak najwyższym poziomie, ale spełniającym wymagania charakterystyk cieplnych pomieszczeń.
 4. Obowiązkowym przedmiotem analizy na etapie projektowania instalacji chłodzenia z cieczą pośredniczącą powinno być wyznaczenie czytelnych zaleceń do układu sterowania (BMS), w których zostanie zdefiniowany algorytm zmian nastaw temperatury wody oziębianej w agregacie przy jego pracy wynikającej z częściowego obciążenia chłodniczego budynku.
 5. Przy zastosowaniu agregatu ziębniczego typu monoblok ze skraplaczem chłodzonym powietrzem uzasadnione jest zastosowanie dwóch obiegów hydraulicznych rozdzielonych przy pomocy płytowego wymiennika ciepła, pod warunkiem że sumaryczne opory przepływu cieczy po obydwu jego stronach będą jak najmniejsze i nie będą przekraczały 25–30 kPa.

Literatura

1. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (wersja przekształcona) (DzU UE L 153 z 18.06.2010 r.).
2. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw ich charakterystyki energetycznej (DzU nr 201/2008, poz. 1240, z późn. zm.)
3. Królicki Z., Termodynamiczne podstawy obniżania temperatury, Wrocław 2006.
4. Pełech A., Wentylacja i klimatyzacja – podstawy, Oficyna wydawnicza PWr, Wrocław 2008.
5. Krzysztofik P., Projektowanie instalacji wody lodowej. Systemy zmiennych przepływów przez parownik, „Chłodnictwo i Klimatyzacja” nr 12/2013.
6. Wojtas K., Projektowanie energooszczędnych systemów chłodzenia budynków. Wybrane zagadnienia, „Energia i Budynek” nr 4/2012.
7. Wojtas K., Zastosowanie chłodzenia naturalnego w systemach klimatyzacji budynków, „Rynek Instalacyjny” nr 4/2009.
8. Wojtas K., Efektywność energetyczna sprężarkowych agregatów ziębniczych w klimatyzacji. Wdrażanie Dyrektywy EPBD, „Chłodnictwo i Klimatyzacja” nr 7/2008.
9. Wojtas K., Wpływ parametrów projektowych i eksploatacyjnych na efektywność agregatu ziębniczego w klimatyzacji, XI Int. Conference: Air Conditioning, Air Protection and District Heating, Wrocław-Szklarska Poręba 2008.
10. Wojtas K., Simplified Model of Seasonal Energy Consumption by Air Conditioning System in Non Residential Buildings, CLIMA 2007, Helsinki.
11. Sadłowska A., Wojtas K., Projektowanie instalacji klimatyzacyjnych w budynkach użyteczności publicznej, skrypt w przygotowaniu.
12. Chłodnictwo i klimatyzacja w Polsce – nowe trendy rozwoju, Konferencja Naukowo-Techniczna, Warszawa 2013.
13. Materiały techniczne, program obliczeniowy ELITE i katalogi firmy CIAT.
14. PN-EN 378-3+A1:2012E Instalacje ziębnicze i pompy ciepła. Wymagania dotyczące bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Część 3: Usytuowanie instalacji i ochrona osobista.
15. PN-EN 378-4+A1:2012E Instalacje ziębnicze i pompy ciepła. Wymagania dotyczące bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Część 4: Obsługa, konserwacja, naprawa i odzysk.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   14.04.2014

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Obejrzyj film o bezinwazyjnej renowacji rur » Jakich zabezpieczeń wentylacyjnych potrzebujesz »
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Mamy dla Ciebie nową ofertę urządzeń klimatyzacyjnych »

wentylacja

 10 pytań o sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym » Oszczędzaj nawet do 63% na zużyciu wody »
sterownik do pompy wodnej
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy czyszczenie klimatyzacji musi być drogie »

czyszczenie klimatyzacji

 Poznaj zalety pomp nowej generacji » 5 powodów, dla których warto zainwestować w pompę ciepła »
pompy woda powietrze pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Polecamy sprawdzone metody na pomiar spalin w zamkniętym pomieszczeniu »

pomiar spalin

 Jakie produkty pomogą ci w walce o czyste powietrze » Serwis pompy ciepła bez problemów - jak to zrobić »
program czyste powietrze serwis pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Jak działa technologia klimatyzacji bez przeciągów »

wentylacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Mikrokogeneracja w budownictwie mieszkaniowym
 • - Modernizacja budynków wielorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl