Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Mikrokogeneracja w praktyce. Opis realizacji

www.cogeneration.tedom.com

Produkcja ciepła i energii elektrycznej w skojarzeniu uważana jest za wysokoefektywną zarówno w skali makro, jak i mikro. Drugie z tych rozwiązań jest szczególnie rekomendowane ze względu na bezpieczeństwo dostaw energii do odbiorcy końcowego. Mikrokogeneracja, chociaż kosztowna inwestycyjnie, staje się coraz popularniejsza, o czym świadczyć mogą przykłady realizacji instalacji tego typu.

Bezpieczeństwo energetyczne to w tej chwili jeden z najważniejszych tematów. Państwa Unii Europejskiej są w dużej mierze uzależnione od nośników energii pochodzących spoza Wspólnoty, z krajów, w których nie ma stabilnej sytuacji polityczno-gospodarczej, a własne zasoby UE nie pozwalają na ekologiczną i tanią eksploatację.

Energia ze źródeł odnawialnych stanowi ok. 20% całości produkowanej w Unii energii (Eurostat, kwiecień 2013). Europa szuka nowych rozwiązań, które pozwolą zasilać budynki w czystą energię, przy stosunkowo niewysokich kosztach inwestycyjnych i eksploatacyjnych dla użytkowników.

Przeczytaj także: Mikro- i minigeneracja - idea i urządzenia >>

Za najlepsze paliwo kopalne uważany jest obecnie gaz ziemny, ale jego niewielkie zasoby konwencjonalne na terenie UE zmuszają do możliwie najefektywniejszego wykorzystywania zawartej w nim energii.

Energia tam, gdzie jest potrzebna

Coraz więcej uwagi poświęca się kogeneracji, tzn. jednoczesnemu wytwarzaniu ciepła i energii elektrycznej, które pozwala zredukować emisję spalin i efektywnie wykorzystywać paliwa. Dość trudną do rozwiązania kwestią pod względem efektywności energetycznej jest przesyłanie energii elektrycznej od wytwórcy do odbiorcy końcowego, ponieważ sprawność tego procesu jest bardzo niska. Dlatego najlepiej jest zużywać energię elektryczną tam, gdzie ona powstaje.

Początkowo energetyka opierała się na elektrowniach zlokalizowanych obok zakładów przemysłowych, następnie budowano duże elektrownie systemowe. Przed nami era energetyki rozproszonej i mikrokogeneracji oraz kogeneracji na niewielką skalę, nawet na potrzeby danego obiektu.

Kogeneracja na LPG

Choć to stosunkowo nowa technologia, mikrokogeneracja jest już z powodzeniem stosowana także w Polsce. W rozlewni gazu w Pleszewie firma Gaspol wyposażyła obiekt w agregat wytwarzający zarówno ciepło, jak i prąd elektryczny. Wykorzystano do tego celu urządzenie XRGI 6 zasilane LPG.

Przeczytaj także: Domowe minielektrownie >>

Rozwiązanie to umożliwia oszczędność paliwa i zapewnia dostawę energii elektrycznej w zakresie 10–20 kW, a cieplnej 25–40 kW. Całkowita sprawność układu wynosi 96%, przy czym sprawność produkcji energii na potrzeby ogrzewania to 64%, a produkcja prądu osiąga 32% efektywności.

Obiekt w Pleszewie całość wyprodukowanej energii zużywa obecnie tylko na własne potrzeby, ale ma możliwość sprzedaży nadwyżek. Urządzenie pozwala zmniejszyć zużycie energii pierwotnej o ok. 20% [1].

Zasada działania jest prosta: paliwo, w tym przypadku LPG, spalane jest w silniku spalinowym, a spaliny zasilają generator wytwarzający energię elektryczną. Wymiennik ciepła pozwala wykorzystać energię cieplną zawartą w spalinach do ogrzewania budynku. Spalając paliwo, osiąga się podwójną korzyść, a przez to wysoką efektywność. Należy nadmienić, że LPG zyskuje popularność i jest w tej chwili jedną z alternatyw dla gazu ziemnego z rurociągu.

Rozwiązania dużej mocy

Innym przykładem wykorzystania mikrokogeneracji jest szkoła podstawowa w miejscowości Velka Chuchle (Czechy). W przypadku tego budynku nadrzędnym celem była wymiana dotychczasowego nieefektywnego źródła ciepła. Po wyremontowaniu pomieszczenia kotłowni umieszczono w niej agregat mikrokogeneracyjny, dwa kotły gazowe o łącznej mocy 146 kW i zasobnik akumulacyjny na ciepło, żeby zmniejszyć dysproporcje pomiędzy zużyciem ciepła i jego produkcją.

Zastosowany agregat (fot.) zasilany gazem ziemnym wytwarza 30 kW energii elektrycznej i 62 kW energii cieplnej. Roczna produkcja prądu sięga 85 000 kWh, a ciepła 650 GJ. Inwestycja zrealizowana została w 2011 r. i pozwoliła znacznie obniżyć koszty zużycia energii [2].

W Polsce coraz chętniej stosuje się mikrokogenerację, ponieważ na zwrot kosztów nie trzeba w tym wypadku długo czekać. W Oleśnie powstała mikroelektrownia, która zasila w energię cieplną budynki spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych oraz lokalny szpital, dla którego jest zarazem źródłem awaryjnego zasilania prądu. Urządzenie wytwarza 300 kWt energii cieplnej i 250 kWe energii elektrycznej.

Przeczytaj także: Czym będziemy ogrzewać domy? >>

Nowoczesne wyposażenie dla domu, hotelu, biura
ZOBACZ >>

Układ kogeneracyjny zasilany jest gazem ziemnym i pozwala ograniczyć emisję m.in. NO2 o 2,71 t, SO2 o 7,82 t, a CO2 o 1070 t w skali roku. Inwestycja pozwala na szybszy zwrot kosztów ze względu na sprzedaż nadwyżek energii elektrycznej do sieci [3]. Oznacza to, że oprócz realnych oszczędności mikrokogeneracja może przynosić też zyski.

System produkcji energii elektrycznej w Polsce wymaga modernizacji, a jednym z kierunków, w którym upatruje się przyszłości, jest energetyka prosumencka, w której odbiorca może być również producentem. Osiąganie jak najwyższej efektywności przy jak najmniejszym nakładzie paliwa jest obecnie zadaniem priorytetowym, szczególnie gdy UE stawia coraz wyższe cele energetycznej efektywności i ogranicza emisję zanieczyszczeń.

Mikrokogeneracja ma szanse rozwoju, ale żeby tak się stało, konieczne jest stworzenie dla niej warunków prawnych i ekonomicznych przez państwo – czekamy zatem na uchwalenie ustawy OZE.

Literatura

1. www.gaspol.pl.
2. www.cogeneration.tedom.com.
3. www.ecosa.pl.
4. Rybka K., Domowe minielektrownie, „Rynek Instalacyjny” nr 9/2013.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   23.04.2014

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl