Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Artykuł sponsorowany

Zawory regulacyjne Taconova do równoważenia hydraulicznego w geotermalnych instalacjach pomp ciepła

Rozdzielacz sond gruntowych z TacoSetter Bypass. Zrównoważone hydraulicznie obiegi solanki w sondach gruntowych, również w przypadku zróżnicowanych długości przyłączy umożliwiają osiągnięcie równomiernej wydajność poboru ciepła.
Rozdzielacz sond gruntowych z TacoSetter Bypass. Zrównoważone hydraulicznie obiegi solanki w sondach gruntowych, również w przypadku zróżnicowanych długości przyłączy umożliwiają osiągnięcie równomiernej wydajność poboru ciepła.
Fot. Taconova

Geotermalne instalacje pomp ciepła są bardzo popularnymi systemami stosowanymi do ogrzewania budynków mieszkalnych i przemysłowych. Sondy gruntowe czerpią ciepło zmagazynowane w ziemi, a w obiegu między pompą ciepła a sondą cyrkuluje solanka, która przepływając odbiera ciepło od gruntu.

Aby zoptymalizować działanie instalacji, niezbędne jest zapewnienie możliwości regulacji i odcięcia poszczególnych obiegów solanki między rozdzielaczem a sondami gruntowymi.

W przypadku większych budynków ciepło gruntu rozdzielone jest na większa liczbę sond gruntowych - w ten sposób bowiem można uzyskać konieczną wydajność poboru ciepła. Rozdzielacz solanki stanowi człon łączący między instalacją pomp ciepła a sondami gruntowymi i z reguły instalowany jest poza budynkiem, na przykład w studzience betonowej czy tworzywowej.

Z konieczności zachowania minimalnych odstępów między poszczególnymi sondami wynikają różne długości przyłączy do kolektora zbiorczego obiegów solanki.

Różne długości rur między polem sond gruntowych a instalacją pomp ciepła wymagają zrównoważenia hydraulicznego poszczególnych obiegów solanki. W ten sposób z każdej sondy gruntowej dostępna jest jednakowa wydajność poboru ciepła.

Ta sama wydajność poboru ciepła we wszystkich sondach gruntowych

Pola sond z wieloma sondami gruntowymi obowiązują te same hydrauliczne prawidłowości, które występuję w przypadku ogrzewania podłogowego lub pionów instalacyjnych systemu grzewczego opartego na grzejnikach: w niekorzystnych hydraulicznie sondach gruntowych, podobnie jak w niewyregulowanych obiegach grzewczych lub grzejnikach znajdujących się w znacznej odległości, występuje zbyt mały przepływ.

W instalacjach geotermalnych słaba przepustowość zmniejsza wydajność poboru ciepła przez sondy gruntowe. W przypadku instalacji grzewczych z grzejnikami zbyt mały przepływ można szybko zauważyć dzięki odczuwanej temperaturze pomieszczenia.

W przypadku sond gruntowych niewielka wydajność poboru jest możliwa do zauważenia dopiero, gdy oczekiwana wydajność cieplna nie jest osiągana lub udział zużycia prądu w instalacji pomp ciepła jest zauważalnie zbyt wysoki.

Niezrównoważona instalacji sond gruntowych skutkuje zbyt niskim wskaźnikiem efektywności pomp ciepła, a następstwem tego są wysokie koszty eksploatacji instalacji i dłuższe czasy amortyzacji.

Rozdzielacz sond gruntowych z TacoSetter Bypass. Umożliwia, na rozdzielaczu solanki, bezpośrednie ustawienie natężenia przepływu w l/min. Nastawione natężenie przepływu kontrolowane jest na skali elementu pomiarowego. Armatura przejmuje również funkcję zaworu odcinającego, Fot. Taconova
Rozdzielacz sond gruntowych z TacoSetter Inline - odporne na przepływające medium zawierające powszechnie stosowane środki antykorozyjne i chroniące przed zamarzaniem., Fot. Taconova


 

Równoważenie z bezpośrednią kontrolą natężenia przepływu

Do równoważenia hydraulicznego rozdzielaczy solanki stosuje się zawory regulacyjne, bezpośrednio zmieniające wielkość natężenia przepływu. Tym samym dla każdej sondy gruntowej, natężenie przepływu może zostać tak wyregulowane, by odpowiadało ono wartości obliczeniowej.

Zawór równoważąco-pomiarowy TacoSetter Bypass lub TacoSetter Inline firmy Taconova umożliwia ujednolicenie strumieni objętości w sondach gruntowych. Żądana wartość przepływu może zostać bezpośrednio ustawiona w l/min., bez konieczności stosowania wykresów, liczenia nastaw wstępnych i korzystania z zewnętrznych mierników.

Wymagana wartość przepływu wyregulowana zostaje za pomocą prostego narzędzia (klucz nasadowy lub wkrętak - zależnie od typu zaworu) i może zostać potem natychmiast odczytana celem kontroli, na skali zintegrowanego elementu pomiarowego.

Zawory TacoSetter do równoważenia przepływów są dopuszczone do medium zawierającego powszechnie stosowane środki antykorozyjne i chroniące przed zamarzaniem (mieszanki glikolowe).

W przypadku wszystkich zaworów regulacyjnych TacoSetter, pomiar przepływu polega na zasadzie wyporu pływaka, który prowadzony jest w rurze pomiarowej ze sprężyną kontrującą. Zamontowany w formie bypassu (TacoSetter Bypass) element pomiarowy pracuje na zasadzie przepływomierza z pływakiem i ma kontakt z medium (medium przepływa przez element pomiarowy) tylko wtedy, gdy celem odczytu i nastawienia natężenia przepływu, zostanie wciśnięta i przytrzymana czerwona dźwignia.

Za pomocą śruby nastawczej możliwe jest również odcięcie przepływu na zaworze równoważąco-pomiarowym. Dzięki temu można zrezygnować z dodatkowej armatury odcinającej.

KONTAKT
Taconova

Taconova GmbH

Sales Poland
Rudolf-Diesel-Strasse 8
D-78224 Singen
+48 501 612 882

www.taconova.com

   07.05.2014

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - WT 2021 w typowych projektach
  • - Regulacja ciśnienia i strumienia powietrza
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl