Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Artykuł sponsorowany

Kamera termowizyjna testo 875i

 TESTO  
Kamera termowizyjna testo 875i i jej przykładowe zastosowanie
Kamera termowizyjna testo 875i i jej przykładowe zastosowanie

Nowa generacja kamer testo 875i to odpowiedź firmy Testo na wciąż rosnące zapotrzebowanie rynku termowizyjnego.

Potrzeba wykonywania zdjęć termowizyjnych o zwiększonych dokładnościach z wysoką rozdzielczością daje szanse na wykorzystanie kamer termowizyjnych jako urządzeń wielofunkcyjnych zarówno w budownictwie, jak i w przemyśle.

Testo 875i to wysoka czułość termiczna (do 50mK), wbudowany aparat cyfrowy (testo 875-2i) i zakres pomiarowy do 350°C. W połączeniu z szerokokątnym obiektywem 32°x23° kamera pozwala na szybkie i precyzyjne  wykrycie mostków cieplnych, przegrzań instalacji elektrycznych, jak też wycieków z ogrzewania podłogowego.

Ogrzewanie

W tym kierunku doskonale odnajdują się kamery wyposażone w detektor o rozdzielczości 160x120 pikseli z zakresem pomiarowym do 350°C m.in. testo 875-2i.

Ogrzewanie budynków, ucieczki ciepła poprzez mostki cieplne, rozkład temperatur na grzejnikach, tzw. podłogówka i diagnozowanie nieszczelności samych instalacji z użyciem kamery termowizyjnej staje się naprawdę proste.

W większości przypadków z pomocą narzędzia, czyli kamery termowizyjnej, oprogramowania i podstawowej wiedzy użytkownika już po wstępnej diagnozie jesteśmy w stanie wykryć wycieki i zawilgocenia spowodowane nieszczelnościami występującymi w instalacjach.

Rys. 2. Ogrzewanie podłogowe
Rys. 3. Grzejniki

Wentylacja i klimatyzacja

Warto wiedzieć, że kamera termowizyjna od strony pomiarowej rejestruje rozkład promieniowania podczerwonego emitowanego przez każde ciało, którego temperatura jest wyższa od zera bezwzględnego i przekształcenia go w światło widzialne.

Zważając na powyższe założenie, musimy wziąć pod uwagę iż przy wentylacji medium pomiarowym jest powietrze, którego rozkładu kamera nie jest w stanie uchwycić. Dopiero oddziaływanie powietrza na powierzchnię może być poddane pomiarowi i analizie.

Powietrze rozchodzące się z nawiewników czy wentylatorów będzie widoczne dopiero na suficie lub ścianie w postaci nagrzanej lub wychłodzonej powierzchni. Przy pomiarach wentylacyjnych dość ciekawa wydaje się opcja pomiaru wilgotności oferowana przez kamery Testo.

Dzięki możliwości wprowadzenia do kamery dwóch parametrów: temperatury i wilgotności otoczenia (ręcznie lub automatycznie za pomocą sondy radiowej), kamera kalkuluje wartość punktu rosy dzięki czemu w prosty sposób na wyświetlaczu zostają zwizualizowane powierzchnie narażone na powstawanie zawilgoceń i pleśni w przyszłości.

Rys. 4. Zawilgocenia naroży Rys. 5. Działająca wentylacja

Chłodnictwo

W chłodnictwie kamery umożliwiają pomiar: temperatury przegrzania, przechłodzenia, podzespołów instalacji, weryfikację stanu wypełnienia zbiorników, czy diagnostykę elektryki zasilającej układ.

Przy tak szerokim zastosowaniu dobrze wykorzystać kamerę uniwersalną (np. Testo 875-2i), która dzięki mocnemu detektorowi, czułości termicznej < 50mK i z wysokiej jakości optyki wykonanej z germanu, gwarantuje uzyskanie termogramu obiektu pomiarowego w doskonałej jakości, z precyzyjnie wyszczególnionymi elementami obrazu.

Z drugiej strony należy szerzej spojrzeć na efekty działania samej instalacji chłodniczej. Przy nieszczelnej izolacji termicznej, nawet najlepsza instalacja nie będzie w stanie zapewnić nam idealnych - stałych parametrów temperaturowych, trzeba również zapewnić wsparcie ze strony profesjonalnie wykonanej izolacji termicznej samej chłodni.

Kamery termowizyjne pozwalają na szybką i prostą diagnostykę izolacji termicznej ścian, podłóg i dachu hali. Wykrywają wszelkie błędy budowlane, nieszczelności, pęknięcia których skutkiem jest powierzchniowa zmiana temperatur na badanych powierzchniach. Po takiej diagnostyce wykonanie modernizacji staje się dużo prostsze i skuteczniejsze.

Rys. 6. Instalacje chłodnicze

Czytaj dalej: Instalacje fotowoltaiczne, instalacje elektryczne >>

   12.05.2014

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl