Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Wymiarowanie instalacji solarnych do przygotowania c.w.u.
Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych cz. 8

Wymiarowanie instalacji solarnych do przygotowania c.w.u.
Wymiarowanie instalacji solarnych do przygotowania c.w.u.
Fot. HEWALEX

Inwestorzy oczekują jak największej skuteczności kolektorów słonecznych. Jednak chcąc osiągnąć maksymalne korzyści, można przesadzić. Nie zawsze ilość idzie w parze z jakością, zatem łatwo wpaść w pułapkę i przewymiarować instalację, uzyskując tym samym odwrotny od oczekiwanego efekt.

Kolektor słoneczny, grupa pompowa, regulator oraz zasobnik są głównymi elementami instalacji solarnej i ich parametry powinny ze sobą optymalnie współgrać. Natomiast pozostałe elementy instalacji powinny tę współpracę wspierać.

Przeczytaj także: Analiza podstawowych parametrów kolektorów słonecznych >>

Planowanie instalacji solarnej powinno zostać poprzedzone pozyskaniem od użytkownika informacji dotyczących jego oczekiwań odnośnie do instalacji, a następnie przeprowadzeniem szeregu czynności, do których należą:

 • wizytacja obiektu,
 • pozyskanie informacji o zużyciu c.w.u. i porównanie tych danych ze standardowymi wartościami (przypadki wątpliwe wymagają pomiaru zużycia),
 • poinformowanie użytkownika o możliwych oszczędnościach oraz korzyściach wynikających z zakupu instalacji solarnej, możliwości podłączenia pralki oraz zmywarki naczyń,
 • poinformowanie użytkownika o budowie i sposobie funkcjonowania instalacji solarnej oraz typach kolektorów i zasobników,
 • analiza możliwej lokalizacji kolektorów i zasobników,
 • określenie kosztów oraz możliwości wykonania inwestycji (usytuowanie oraz nachylenie dachu, stan połaci dachowej itd.),
 • poinformowanie o możliwościach dofinansowania inwestycji,
 • sprawdzenie, czy inwestycja nie koliduje z ustawą o ochronie zabytków.

Korzystne jest wykonanie szkicu z wymiarami i cechami szczególnymi budynku. Prawidłowe zwymiarowanie – określenie parametrów instalacji solarnej – jest nadrzędnym zadaniem projektanta. Metod wymiarowania jest wiele, poniżej podano kilka przykładów.

Wymiarowanie instalacji solarnej – wiadomości podstawowe

Podstawowymi wielkościami mającymi wpływ na parametry instalacji solarnej są:

 • wskaźnik pokrycia solarnego,
 • sprawność systemu solarnego,
 • zapotrzebowanie na ciepłą wodę użyt­kową.

Wskaźnik pokrycia solarnego oraz sprawność systemu solarnego

Sprawność systemu solarnego (rys. 1) definiowana jest jako stosunek solarnej energii użytecznej do wartości całkowitej promieniowania słonecznego padającego na powierzchnię kolektorów. Określa ona, ile procent całkowitej rocznej wartości promieniowania słonecznego przekształcane jest w instalacji solarnej w energię użyteczną.

Natomiast wskaźnik pokrycia solarnego to stosunek solarnej energii użytecznej do całkowitych potrzeb energetycznych związanych z przygotowaniem ciepłej wody użytkowej. Podaje on, ile procent potrzeb energetycznych związanych z przygotowaniem c.w.u. zaspokaja instalacja solarna średnio w ciągu roku.

Zapotrzebowanie na c.w.u.

Przyjmuje się, że średnie zużycie ciepłej wody użytkowej mieści się w zakresie 40–50 l/os/dzień. Dla prawidłowego zaprojektowania instalacji solarnej niezbędne jest jednak określenie rzeczywistego zużycia, które może wynosić zarówno poniżej 30 l, jak i powyżej 120 l.

Przeczytaj także: Charakterystyka techniczna kolektorów słonecznych >>

Podczas określania zużycia ciepłej wody użytkowej należy zwrócić uwagę na możliwości jej oszczędzania, np. poprzez zastosowanie wodooszczędnej armatury. Mniejsze zużycie c.w.u. oznacza bowiem możliwość zastosowania mniejszej instalacji solarnej, a co za tym idzie niższe koszty. Zainstalowanie mierników zużycia wody bezpośrednio przed zasobnikiem pozwala na precyzyjne zmierzenie dobowego, miesięcznego i rocznego zużycia wody (średnie wartości zużycia dobowego).

Przy projektowaniu instalacji w nowych budynkach, gdzie pomiar jest niemożliwy, należy oszacować wielkość zużycia c.w.u., kierując się obserwacjami z porównywalnych budynków o podobnym sposobie użytkowania oraz poziomie komfortu.

Warto starać się uwzględnić również przyszłe wydarzenia, takie jak np. możliwość powiększenia się rodziny inwestora czy przyszły sposób wykorzystania budynku. Istotne bywa zapoznanie się z planem zagospodarowania przestrzennego, by nie okazało się, że kolektory słoneczne zamontowane u klienta zostaną zasłonięte przez wysokie budynki, które powstaną w sąsiedztwie. Instalacja solarna ma żywotność ponad 20 lat i zagadnienia te mogą odgrywać istotną rolę.

Przy określaniu zużycia ciepłej wody projektanci kierują się często wartościami średnimi, np.:

 • 3 l c.w.u. (40°C) na każde mycie rąk,
 • 35 l c.w.u. (40°C) na prysznic,
 • 120 l c.w.u (40°C) na kąpiel w wannie,
 • 9 l c.w.u. na mycie włosów,
 • 3 l na osobodzień na czyszczenie,
 • 2 l na osobodzień na gotowanie,
 • 10–20 l (50°C) na mycie naczyń.

W zależności od wyposażenia gospodarstwa domowego określa się przykładowe średnie wartości zużycia na osobodzień (c.w.u. ok. 45°C):

 • niskie zużycie: 25–35 l,
 • średnie zużycie: 35–65 l,
 • wysokie zużycie: 65–110 l.

Obliczanie parametrów instalacji solarnej w oparciu o przyjęte założenia

Dla średniego zużycia ciepłej wody użytkowej wynoszącego 50 l c.w.u. (45°C) na osobę dziennie poniżej określono pojemność zasobnika oraz powierzchnię kolektorów słonecznych w wypadku czteroosobowego gospodarstwa domowego.

Czytaj dalej: Pojemność zasobnika >>

   13.05.2014

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Automatyka kotłów na pelety
 • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl