RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Wymiarowanie instalacji solarnych do przygotowania c.w.u.Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych cz. 8

Wymiarowanie instalacji solarnych do przygotowania c.w.u.
Fot. HEWALEX

Wymiarowanie instalacji solarnych do przygotowania c.w.u.


Fot. HEWALEX

Inwestorzy oczekują jak największej skuteczności kolektorów słonecznych. Jednak chcąc osiągnąć maksymalne korzyści, można przesadzić. Nie zawsze ilość idzie w parze z jakością, zatem łatwo wpaść w pułapkę i przewymiarować instalację, uzyskując tym samym odwrotny od oczekiwanego efekt.

Zobacz także

ESBE Kolektory i zawór temperaturowy w jednej instalacji?

Kolektory i zawór temperaturowy w jednej instalacji? Kolektory i zawór temperaturowy w jednej instalacji?

W instalacjach z kolektorami słonecznymi wykorzystywane są zwykle zawory do ogrzewania słonecznego. Jeżeli jest to jednak system grzewczy z kotłem na paliwo stałe i kolektorami słonecznymi, po stronie...

W instalacjach z kolektorami słonecznymi wykorzystywane są zwykle zawory do ogrzewania słonecznego. Jeżeli jest to jednak system grzewczy z kotłem na paliwo stałe i kolektorami słonecznymi, po stronie kotła montuje się zawór temperaturowy.

Rafał Kowalski Regulacja hydrauliczna baterii kolektorów słonecznych

Regulacja hydrauliczna baterii kolektorów słonecznych Regulacja hydrauliczna baterii kolektorów słonecznych

Warunki eksploatacyjne i zależności hydrauliczne w termicznych instalacjach kolektorów słonecznych wymagają zastosowania elementów regulacyjnych i bezpieczeństwa, żeby z jednej strony efektywnie wykorzystać...

Warunki eksploatacyjne i zależności hydrauliczne w termicznych instalacjach kolektorów słonecznych wymagają zastosowania elementów regulacyjnych i bezpieczeństwa, żeby z jednej strony efektywnie wykorzystać energię solarną, a z drugiej zagwarantować bezpieczeństwo użytkowania.

dr inż. Paweł Kowalski Kolektory słoneczne - dofinansowania

Kolektory słoneczne - dofinansowania Kolektory słoneczne - dofinansowania

Od kilku tygodni inwestorzy mają szanse skorzystać z 45% dofinansowania do kupna i montażu instalacji solarnej. Dofinansowania udziela Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW)...

Od kilku tygodni inwestorzy mają szanse skorzystać z 45% dofinansowania do kupna i montażu instalacji solarnej. Dofinansowania udziela Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) poprzez sieć banków z którymi podpisał umowy (Bank Ochrony Środowiska S.A., Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. oraz zrzeszone Banki Spółdzielcze, Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A. oraz zrzeszone Banki Spółdzielcze, Krakowski Bank Spółdzielczy, Warszawski Bank Spółdzielczy, Mazowiecki Bank Regionalny...

Kolektor słoneczny, grupa pompowa, regulator oraz zasobnik są głównymi elementami instalacji solarnej i ich parametry powinny ze sobą optymalnie współgrać. Natomiast pozostałe elementy instalacji powinny tę współpracę wspierać.

Planowanie instalacji solarnej powinno zostać poprzedzone pozyskaniem od użytkownika informacji dotyczących jego oczekiwań odnośnie do instalacji, a następnie przeprowadzeniem szeregu czynności, do których należą:

  • wizytacja obiektu,
  • pozyskanie informacji o zużyciu c.w.u. i porównanie tych danych ze standardowymi wartościami (przypadki wątpliwe wymagają pomiaru zużycia),
  • poinformowanie użytkownika o możliwych oszczędnościach oraz korzyściach wynikających z zakupu instalacji solarnej, możliwości podłączenia pralki oraz zmywarki naczyń,
  • poinformowanie użytkownika o budowie i sposobie funkcjonowania instalacji solarnej oraz typach kolektorów i zasobników,
  • analiza możliwej lokalizacji kolektorów i zasobników,
  • określenie kosztów oraz możliwości wykonania inwestycji (usytuowanie oraz nachylenie dachu, stan połaci dachowej itd.),
  • poinformowanie o możliwościach dofinansowania inwestycji,
  • sprawdzenie, czy inwestycja nie koliduje z ustawą o ochronie zabytków.

Korzystne jest wykonanie szkicu z wymiarami i cechami szczególnymi budynku. Prawidłowe zwymiarowanie – określenie parametrów instalacji solarnej – jest nadrzędnym zadaniem projektanta. Metod wymiarowania jest wiele, poniżej podano kilka przykładów.

Wymiarowanie instalacji solarnej – wiadomości podstawowe

Podstawowymi wielkościami mającymi wpływ na parametry instalacji solarnej są:

  • wskaźnik pokrycia solarnego,
  • sprawność systemu solarnego,
  • zapotrzebowanie na ciepłą wodę użyt­kową.

Wskaźnik pokrycia solarnego oraz sprawność systemu solarnego

Sprawność systemu solarnego (rys. 1) definiowana jest jako stosunek solarnej energii użytecznej do wartości całkowitej promieniowania słonecznego padającego na powierzchnię kolektorów. Określa ona, ile procent całkowitej rocznej wartości promieniowania słonecznego przekształcane jest w instalacji solarnej w energię użyteczną.

Natomiast wskaźnik pokrycia solarnego to stosunek solarnej energii użytecznej do całkowitych potrzeb energetycznych związanych z przygotowaniem ciepłej wody użytkowej. Podaje on, ile procent potrzeb energetycznych związanych z przygotowaniem c.w.u. zaspokaja instalacja solarna średnio w ciągu roku.

Sprawność systemu solarnego

Rys. 1. Sprawność systemu solarnego oraz wskaźnik pokrycia solarnego (na podstawie [1])

Zapotrzebowanie na c.w.u.

Przyjmuje się, że średnie zużycie ciepłej wody użytkowej mieści się w zakresie 40–50 l/os/dzień. Dla prawidłowego zaprojektowania instalacji solarnej niezbędne jest jednak określenie rzeczywistego zużycia, które może wynosić zarówno poniżej 30 l, jak i powyżej 120 l.

Podczas określania zużycia ciepłej wody użytkowej należy zwrócić uwagę na możliwości jej oszczędzania, np. poprzez zastosowanie wodooszczędnej armatury. Mniejsze zużycie c.w.u. oznacza bowiem możliwość zastosowania mniejszej instalacji solarnej, a co za tym idzie niższe koszty. Zainstalowanie mierników zużycia wody bezpośrednio przed zasobnikiem pozwala na precyzyjne zmierzenie dobowego, miesięcznego i rocznego zużycia wody (średnie wartości zużycia dobowego).

Przy projektowaniu instalacji w nowych budynkach, gdzie pomiar jest niemożliwy, należy oszacować wielkość zużycia c.w.u., kierując się obserwacjami z porównywalnych budynków o podobnym sposobie użytkowania oraz poziomie komfortu.

Warto starać się uwzględnić również przyszłe wydarzenia, takie jak np. możliwość powiększenia się rodziny inwestora czy przyszły sposób wykorzystania budynku. Istotne bywa zapoznanie się z planem zagospodarowania przestrzennego, by nie okazało się, że kolektory słoneczne zamontowane u klienta zostaną zasłonięte przez wysokie budynki, które powstaną w sąsiedztwie. Instalacja solarna ma żywotność ponad 20 lat i zagadnienia te mogą odgrywać istotną rolę.

Przy określaniu zużycia ciepłej wody projektanci kierują się często wartościami średnimi, np.:

  • 3 l c.w.u. (40°C) na każde mycie rąk,
  • 35 l c.w.u. (40°C) na prysznic,
  • 120 l c.w.u (40°C) na kąpiel w wannie,
  • 9 l c.w.u. na mycie włosów,
  • 3 l na osobodzień na czyszczenie,
  • 2 l na osobodzień na gotowanie,
  • 10–20 l (50°C) na mycie naczyń.

W zależności od wyposażenia gospodarstwa domowego określa się przykładowe średnie wartości zużycia na osobodzień (c.w.u. ok. 45°C):

  • niskie zużycie: 25–35 l,
  • średnie zużycie: 35–65 l,
  • wysokie zużycie: 65–110 l.

Obliczanie parametrów instalacji solarnej w oparciu o przyjęte założenia

Dla średniego zużycia ciepłej wody użytkowej wynoszącego 50 l c.w.u. (45°C) na osobę dziennie poniżej określono pojemność zasobnika oraz powierzchnię kolektorów słonecznych w wypadku czteroosobowego gospodarstwa domowego.

Pojemność zasobnika

Żeby uniknąć konieczności dogrzewania zasobnika w „bezsłoneczne” dni, jego pojemność przyjmuje się 1,5–2 razy większą od wartości dziennego zużycia. Jeżeli wymagana temperatura zasobnika przekracza 45°C, wartość energii użytecznej odpowiednio się zwiększa, a konsekwencją może być konieczność zwiększenia powierzchni czynnej kolektorów.

Przyjęcie w omawianym przypadku zasobnika o pojemności 300 l (1,5 wartości zużycia dziennego) oznacza oszczędne zużycie ciepłej wody użytkowej bez utraty komfortu. Można to osiągnąć poprzez wykorzystanie ograniczników przepływu, pryszniców wodooszczędnych, armatury z termostatami itd. Mniejsze zużycie ciepłej wody to również mniej ścieków.

Wybór zasobnika o pojemności 400 l umożliwia uzyskanie nieco większej wartości wskaźnika pokrycia solarnego, względnie podłączenie do systemu pralki i/lub zmywarki do naczyń (oszczędność energii do podgrzewu wody).

Potrzeby energetyczne

Na podstawie zużycia c.w.u. (45°C) wynoszącego 200 l dziennie określić można potrzeby energetyczne związane z podgrzaniem wody:

Wzór 1

gdzie:

Qcwu – ilość energii,kWh/d;

cp – pojemność cieplna wody: 1,16 Wh/(kg K);

V – dzienne zużycie c.w.u.: 200 l/d;

Tcw – temperatura dyspozycyjna wody w zasobniku: 45°C;

Tzw – temperatura zimnej wody na dopływie zasobnika: 10°C.

Obliczenie

Roczne potrzeby energetyczne na przygotowanie c.w.u. wynoszą zatem 365 · 8,12 kWh/d = 2964 kWh.

Powierzchnia kolektorów słonecznych

Wielkość wymaganej powierzchni zależy od typu kolektora, docelowej wartości wskaźnika pokrycia solarnego oraz sprawności całego sytemu.

Wszystkie komponenty instalacji solarnej generują określone straty. Suma strat ciepła wpływa na sprawność całego systemu, która to wartość jest zawsze niższa od sprawności kolektora słonecznego. Sprawność typowego systemu solarnego z kolektorami płaskimi wynosi ok. 35%, a w przypadku systemu z kolektorami próżniowymi może sięgnąć 40% [2].

Wskaźnik pokrycia solarnego w instalacjach solarnych do przygotowania ciepłej wody użytkowej wynosi standardowo 50–70%. O przyjętej wielkości tego wskaźnika decyduje najczęściej użytkownik/klient, który gotowy jest ponieść określone nakłady finansowe związane z osiągnięciem danej wartości.

Wykorzystując sprawność systemu oraz przyjętą wartość wskaźnika pokrycia solarnego (np. 60%), obliczyć można ilość użytecznej energii słonecznej Qs, jaka musi być do dyspozycji w ciągu roku (tabela 1 - poniżej).

W obliczeniach należy uwzględnić dodatkowe straty związane np. z zainstalowanym przewodem cyrkulacji albo dużą odległością pomiędzy kolektorami słonecznymi a zasobnikiem, jednak w analizowanym przypadku nie było takiej konieczności.

Powierzchnię kolektorów słonecznych wyznacza się na podstawie całkowitej energii promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w danej lokalizacji. Wartość tę określa się w wieloletnim przedziale czasowym. Dane dotyczące nasłonecznienia w dowolnej lokalizacji znaleźć można w internecie na stronach odpowiednich instytucji (np. www.meteonorm.com).

Kolektory słoneczne mogą być odchylone od optymalnej pozycji, uwzględnia się to za pomocą współczynnika korekcyjnego. Jego wartość można wyznaczyć, wykorzystując wykres opisujący kształtowanie się wartości uzysku solarnego dla różnych usytuowań powierzchni kolektorów w danej lokalizacji instalacji solarnej.

Na schemacie (rys. 2) pokazano przykład usytuowania kolektorów słonecznychi określono redukcję uzysku. 100% uzysku dla lokalizacji przyjętej w tym przykładzie oznacza 1091 kWh energii promieniowania słonecznego w roku na 1 m2 powierzchni.

W analizowanym przykładzie obliczeniowym połać dachowa nachylona jest pod kątem 45° i odchylona od azymutu północ/południe o 45°. Oznacza to, że następuje redukcja uzysku o 13%, do dyspozycji mamy więc 949 kWh energii. Przy pomocy tej wartości określić można wymagane powierzchnie kolektorów (tabela 2 - powyżej).

W obliczeniach uwzględniamy powierzchnię czynną kolektorów słonecznych, co oznacza, że niezbędne jest zainstalowanie na przykład dwóch kolektorów płaskich o powierzchni czynnej 2,68 m2 każdy albo dwóch kolektorów próżniowych o powierzchni czynnej 2,34 m2 każdy.

Do przybliżonego wymiarowania parametrów instalacji solarnej (liczba kolektorów oraz wielkość zasobnika) służą często nomogramy opracowane przez producentów (rys. 3). Można z nich określić zgrubnie powierzchnię kolektorów słonecznych oraz pojemność zasobnika dla określonego zużycia ciepłej wody użytkowej budynku zlokalizowanego w konkretnej strefie nasłonecznienia.

Dobór parametrów instalacji solarnej

Rys. 3. Nomogram doboru parametrów instalacji solarnej (na podstawie [2])

Nadmiar energii

W przypadku instalacji solarnej, którą zwymiarowano w górnych granicach, występuje zwłaszcza w okresach letnich bardzo duży uzysk cieplny, który może nie zostać wykorzystany, gdyż z reguły nie można go zmagazynować w zasobniku. W efekcie zmniejsza się rentowność instalacji i dlatego w razie wątpliwości należy doradzać inwestorowi rezygnację z przewymiarowania instalacji i tworzenia tak zwanych zapasów bezpieczeństwa.

Obliczenia parametrów instalacji solarnej na podstawie analizy strumieni energetycznych

W obliczeniach parametrów zestawu solarnego analizuje się strumienie energii tworzące się we wszystkich komponentach systemu solarnego (rys. 4), takich jak kolektory słoneczne, obieg solarny, zasobnik, wymiennik ciepła oraz dodatkowe źródło ciepła.

 

 Rysunek przedstawiający strumienie energetyczne

Rys. 4. Strumienie energetyczne w instalacji solarnej (na podstawie [1])


 

Energia słoneczna docierająca do kolektora słonecznego w jednostce czasu A · Es przekształcana jest w nim w uzysk kolektora słonecznego Q. Różnica pomiędzy uzyskiem kolektora słonecznego a uzyskiem cieplnym docierającym do zasobnika solarnego Qz wynika ze strat ciepła w obiegu solarnym oraz rurociągach – straty te przy właściwej pracy instalacji nie powinny przekraczać 10% uzysku kolektorów słonecznych.

nergia pobierana z zasobnika związana z przygotowaniem ciepłej wody użytkowej Qcwu pokrywana jest ze źródła słonecznego Qz oraz dodatkowego źródła energii Qd. Równocześnie pokryte muszą być straty ciepła występujące w zasobniku – ich wartość w dobrych instalacjach nie powinna przekraczać 2–6% rocznego zapotrzebowania na energię.

Górny wykres na rys. 4 obrazuje miesięczne wartości nasłonecznienia oraz uzysku kolektorów słonecznych z typowymi zmianami związanymi z porą roku. Wykres dolny pokazuje z kolei, jak kształtuje się w poszczególnych miesiącach uzysk solarny w stosunku do dodatkowego zapotrzebowania na energię w celu pokrycia potrzeb całkowitych związanych z przygotowaniem c.w.u.

Sprawność systemu solarnego zależy od wielu czynników. Główną rolę odgrywają parametry cieplne kolektora słonecznego – im wydajniejszy kolektor, tym większa sprawność systemu. Równocześnie należy zwrócić uwagę, że sprawność systemu zależy od wymaganej wartości wskaźnika pokrycia solarnego.

Im większa będzie powierzchnia kolektorów słonecznych przy stałej wartości zapotrzebowania na energię na przygotowanie ciepłej wody użytkowej w konkretnym budynku, tym mniejsza sprawność systemu solarnego.

Wynika to z faktu, że dodatkowa ilość energii, która pozyskana zostanie dzięki zwiększeniu powierzchni kolektorów słonecznych, zastosowana będzie w okresie zimniejszym lub przy mniejszych wartościach nasłonecznienia, żeby uzyskać większy wskaźnik pokrycia solarnego. Ta dodatkowa powierzchnia kolektorów uzyskuje jednak w okresie dużego nasłonecznienia energię, która nie może być efektywnie wykorzystana.

W praktyce roczną efektywną sprawność instalacji solarnej określa się wg [2] wzorem:

Wzór 2

gdzie:

ηo – współczynnik konwersji (sprawność optyczna);

k1, k2 – liniowy i kwadratowy składnik współczynnika przewodności cieplnej.

Na podstawie całkowitego nasłonecznienia w określonym przedziale czasowym pc (np. dzień lub miesiąc) oraz średniej sprawności kolektora w tym okresie można określić uzysk cieplny kolektora oraz solarną energię użyteczną.

Uzysk cieplny kolektora słonecznego wynosi:

Wzór 3

gdzie:

A – powierzchnia kolektora słonecznego, m2;

hk – sprawność kolektora słonecznego;

H – nasłonecznienie całkowite w przedziale czasowym, kWh/(m2 pc).

Solarna energia użyteczna (uzysk cieplny obiegu solarnego) wynosi:

Wzór 4

gdzie:

ηos – sprawność obwodu solarnego.

Sprawność całego systemu solarnego jest iloczynem sprawności obwodu solarnego hos oraz sprawności kolektorów słonecznych hk: hss = hos · hk.

W oparciu o wartości solarnej energii użytecznej oraz całkowite potrzeby energetyczne związane z przygotowaniem ciepłej wody użytkowej obliczyć można wartość wskaźnika pokrycia solarnego. Całkowite potrzeby cieplne związane z przygotowaniem c.w.u. wynoszą:

Wzór 5

gdzie:

fzb – współczynnik strat zbiornika;

no – liczba osób, szt.;

Vo – zużycie c.w.u. na osobę, m3/os.;

nc – liczba dni przedziału czasowego, szt.;

r – masa właściwa (gęstość) wody, kg/m3;

Cp – ciepło właściwe wody, kJ/kg K;

Tcwu, Tzw – temperatura ciepłej wody użytkowej oraz wody zimnej, °C.

 

Wskaźnik pokrycia solarnego wynosi:

Wzór 6

Powierzchnię kolektorów słonecznych wyznaczyć można ostatecznie na podstawie zakładanych wartości wskaźnika pokrycia solarnego fs, zapotrzebowania ciepłej wody użytkowej Qcwu, sprawności systemu solarnego ηss w określonym przedziale czasowym pc:

Wzór 7

Posługując się powyższymi obliczeniami, pamiętać należy, że podane wartości sprawności oraz wskaźnika pokrycia solarnego mają charakter przykładowy dla modelowej instalacji solarnej, a w każdym konkretnym przypadku konieczne jest uwzględnienie jego specyfiki.

Spowodowane to jest zależnością sprawności kolektorów słonecznych od poziomu ich temperatury roboczej, która z kolei zależy od parametrów współpracy z innymi komponentami (np. pojemność zasobnika) oraz warunków roboczych (wielkość i profil zużycia c.w.u.).

Instalacje solarne pracują w różnych obszarach temperaturowych, a co za tym idzie w różnym zakresie sprawności. Poszczególne typy kolektorów, zarówno płaskich, jak i próżniowych, mają zróżnicowane zakresy robocze, co wpływa na uzyski energetyczne w instalacji solarnej.

Programy obliczeniowe – założenia algorytmu obliczeń

W dobie komputeryzacji przeniesienie zależności matematycznych do odpowiednich symulacyjnych algorytmów obliczeniowych nie jest żadnym problemem. Powstało wiele programów komputerowych, które są wykorzystywane przez instytucje certyfikujące kolektory i zestawy solarne, producentów, instytuty badawcze itd.

Do najbardziej znanych należą: TSOL, Polysun, f-CHART, ISFH, Getsolar, Trnsys, Soltherm i SunOptimo. Programy te mają bazy danych parametrów praktycznie wszystkich komponentów instalacji solarnych, które są dostępne na rynku, oraz warunków meteorologicznych i pozwalają na symulowanie zachowania się instalacji solarnych w dowolnej lokalizacji.

Na przykładzie jednego z wymienionych programów prześledźmy tok obliczeń dla wybranej małej instalacji solarnej. Przyjęto, że wartość rocznego nasłonecznienia w wybranej lokalizacji wynosi 1300 kWh/(m2 rok), zapotrzebowanie c.w.u. 200 l/d, temperatura zimnej wody 12°C, temperatura ciepłej wody 45°C, zasobnik ma pojemność 300 l, a straty ciepła w systemie (zasobnik i cyrkulacja) wynoszą 20%.

Do obliczeń przyjęto płaski kolektor słoneczny o powierzchni 2,45 m2, sprawności optycznej ho = 0,76, współczynnikach strat ciepła k1 = 3,32 W/(m2 K), k2 = 0,0165 W/(m2 K2). Należy określić wymaganą wielkość powierzchni kolektorów słonecznych A, a co za tym idzie ich liczbę.

Na rys. 5 przedstawiono miesięczne nasłonecznienie oraz uzysk cieplny kolektorów o wybranych wielkościach powierzchni. Rys. 6 pokazuje, jak kształtuje się rozkład uzysku solarnego oraz niezbędnej energii dodatkowej w analizowanym przypadku.

 Wartości nasłonecznienia

Rys. 5. Wartości nasłonecznienia oraz uzysku cieplnego kolektorów w poszczególnych miesiącach (na podstawie [1])

 Uzysk solarny

Rys. 6. Uzysk solarny oraz wielkość niezbędnej energii dodatkowej (na podstawie [1])

Dla wyjaśnienia zależności wynikających z przedstawionych diagramów sporządzono na ich podstawie wykres (rys. 7) obrazujący, jak kształtuje się dla analizowanego przypadku wartość wskaźnika pokrycia solarnego w funkcji powierzchni kolektorów słonecznych.

 Wskaźnik pokrycia solarnego

Rys. 7. Wskaźnik pokrycia solarnego oraz sprawność systemu solarnego (na podstawie [1])

Widać wyraźny przyrost wartości wskaźnika pokrycia solarnego w przypadku wzrostu liczby kolektorów z jednego do dwóch (40% do 60%), ograniczony dalszy przyrost wartości tego wskaźnika do 68% przy trzech kolektorach oraz 72% przy czterech kolektorach.

Na wykresie pokazano również, jak kształtuje się sprawność analizowanego systemu solarnego – spada ona wraz ze wzrostem wartości wskaźnika pokrycia solarnego. Na wykresie tym nie widać jednak zależności zmian wskaźnika pokrycia solarnego od pory roku – na rys. 8 pokazano jego przebieg miesięczny dla danej liczby kolektorów słonecznych.

Wskaźnik pokrycia solarnego

Rys. 8. Zmiana wskaźnika pokrycia solarnego w funkcji liczby kolektorów słonecznych (na podstawie [1])

Widać również, że dalsze zwiększanie liczby kolektorów, do trzech sztuk, prowadzi co prawda do wzrostu wartości wskaźnika pokrycia solarnego, ale nie uzyskuje się znaczącego zwiększenia wartości podczas lata, a jedynie nieco większe wartości w okresie przejściowym. Natomiast zastosowanie czterech kolektorów słonecznych nie zwiększa tego wskaźnika w okresie letnim, a jedynie w okresach małego nasłonecznienia.

Podsumowując, optymalna liczba kolektorów w analizowanym obiekcie to dwie lub trzy sztuki. W omawianym przypadku można wybrać korzystniejszy ekonomicznie wariant z dwoma kolektorami słonecznymi. Zestaw taki zapewni co prawda nieco mniejsze pokrycie solarne, ale pracować będzie z większą sprawnością. Decyzja o zastosowaniu czterech kolektorów słonecznych wiąże się z kolei z problemem nadmiaru energii w okresie lata (rys. 9).

W takim przypadku mówimy o przewymiarowaniu instalacji solarnej. Jak widać, ilość bezproduktywnej energii w lipcu praktycznie równa się ilości energii użytecznej.

 

 Nadmiar energii w lecie

Rys. 9. Nadmiar energii w okresie letnim (na podstawie [1])

Literatura

  1.  ISFH Hameln, Programm NILS. Wärme von der Sonne. Handbuch, 2009.
  2.  Target GmbH, Solarthermische Anlagen, Hannover 2010.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

dr Małgorzata Pietras-Szewczyk Energetyka solarna oparta na źródłach rozproszonych w miastach Zastosowanie narzędzi GIS w ocenie lokalnych warunków solarnych

Energetyka solarna oparta na źródłach rozproszonych w miastach Zastosowanie narzędzi GIS w ocenie lokalnych warunków solarnych Energetyka solarna oparta na źródłach rozproszonych w miastach Zastosowanie narzędzi GIS w ocenie lokalnych warunków solarnych

Tereny miejskie mają spory potencjał pozyskiwania energii odnawialnej. Wymagają jednak starannego rozpoznania zasobów oraz opracowania solidnej koncepcji wykorzystania i gospodarowania energią ze źródeł...

Tereny miejskie mają spory potencjał pozyskiwania energii odnawialnej. Wymagają jednak starannego rozpoznania zasobów oraz opracowania solidnej koncepcji wykorzystania i gospodarowania energią ze źródeł odnawialnych. W przypadku energii słonecznej należy wyznaczyć najlepsze lokalizacje do zainstalowania ogniw fotowoltaicznych. Pomocne w tym mogą być systemy informacji geograficznej i odpowiednie modele.

Waldemar Joniec Energia z hybryd

Energia z hybryd Energia z hybryd

Prognozy specjalistów od ogrzewania są coraz bliższe wizjom futurystów sprzed lat. Do zasilania instalacji ogrzewających budynki wykorzystywane są coraz bardziej złożone układy z wieloma urządzeniami....

Prognozy specjalistów od ogrzewania są coraz bliższe wizjom futurystów sprzed lat. Do zasilania instalacji ogrzewających budynki wykorzystywane są coraz bardziej złożone układy z wieloma urządzeniami. Będą one wykorzystywać różne nośniki energii i w coraz większym stopniu energię odnawialną.

Jerzy Chodura Analiza podstawowych parametrów kolektorów słonecznych.Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych cz. 9

Analiza podstawowych parametrów kolektorów słonecznych.Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych cz. 9 Analiza podstawowych parametrów kolektorów słonecznych.Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych cz. 9

Potencjalny użytkownik instalacji solarnej powinien mieć podstawową wiedzę umożliwiającą wybór kolektora słonecznego.

Potencjalny użytkownik instalacji solarnej powinien mieć podstawową wiedzę umożliwiającą wybór kolektora słonecznego.

Rafał Kowalski Regulacja hydrauliczna baterii kolektorów słonecznych

Regulacja hydrauliczna baterii kolektorów słonecznych Regulacja hydrauliczna baterii kolektorów słonecznych

Warunki eksploatacyjne i zależności hydrauliczne w termicznych instalacjach kolektorów słonecznych wymagają zastosowania elementów regulacyjnych i bezpieczeństwa, żeby z jednej strony efektywnie wykorzystać...

Warunki eksploatacyjne i zależności hydrauliczne w termicznych instalacjach kolektorów słonecznych wymagają zastosowania elementów regulacyjnych i bezpieczeństwa, żeby z jednej strony efektywnie wykorzystać energię solarną, a z drugiej zagwarantować bezpieczeństwo użytkowania.

Redakcja RI REPOWERmap

REPOWERmap REPOWERmap

Czy posiadasz zainstalowany kolektor słoneczny, panel fotowoltaiczny lub małą elektrownię wiatrową albo inne odnawialne źródło energii? A może izolacja twojego budynku zwiększyła jego energooszczędność?...

Czy posiadasz zainstalowany kolektor słoneczny, panel fotowoltaiczny lub małą elektrownię wiatrową albo inne odnawialne źródło energii? A może izolacja twojego budynku zwiększyła jego energooszczędność? Dodaj swoje przykłady na mapie, aby były widoczne dla innych i stanowiły inspirację do podjęcia podobnych działań. Każdy przykład jest ważny!

Jerzy Chodura Charakterystyka techniczna kolektorów słonecznych. Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych. Cz. 7.

Charakterystyka techniczna kolektorów słonecznych. Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych. Cz. 7. Charakterystyka techniczna kolektorów słonecznych. Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych. Cz. 7.

Charakterystyka techniczna pozwala porównywać dostępne na rynku kolektory. Celem może być np. ustalenie kryteriów wyboru kolektora słonecznego w przetargach publicznych lub umożliwienie osobie zainteresowanej...

Charakterystyka techniczna pozwala porównywać dostępne na rynku kolektory. Celem może być np. ustalenie kryteriów wyboru kolektora słonecznego w przetargach publicznych lub umożliwienie osobie zainteresowanej zakupem dokonania właściwego wyboru. W sytuacji, gdy jedynym kryterium jest „najkorzystniejsza” cena, charakterystyka techniczna kolektora słonecznego odgrywa drugorzędną rolę.

Jerzy Chodura Uruchomienie i przeglądy zestawu solarnego. Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych. Cz. 6.

Uruchomienie i przeglądy zestawu solarnego. Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych. Cz. 6. Uruchomienie i przeglądy zestawu solarnego. Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych. Cz. 6.

Bezpośrednio po posadowieniu kolektorów słonecznych oraz pozostałych elementów zestawu solarnego niezbędne jest przeprowadzenie prawidłowego napełnienia oraz uruchomienia urządzeń. Następnie instalację...

Bezpośrednio po posadowieniu kolektorów słonecznych oraz pozostałych elementów zestawu solarnego niezbędne jest przeprowadzenie prawidłowego napełnienia oraz uruchomienia urządzeń. Następnie instalację przekazuje się użytkownikowi wraz z podstawowymi informacjami dotyczącymi zasad funkcjonowania, konieczności wykonywania przeglądów, a także zgłaszania reklamacji.

Paweł Lachman Perspektywy rynku urządzeń grzewczych w UE

Perspektywy rynku urządzeń grzewczych w UE Perspektywy rynku urządzeń grzewczych w UE

Po 2015 r. diametralnie zmieni się rynek urządzeń centralnego ogrzewania w Europie. Wymogi ecodesign i oznakowania energetycznego wpłyną na sprzedaż pomp ciepła i kotłów na biomasę, a na rynek nie będą...

Po 2015 r. diametralnie zmieni się rynek urządzeń centralnego ogrzewania w Europie. Wymogi ecodesign i oznakowania energetycznego wpłyną na sprzedaż pomp ciepła i kotłów na biomasę, a na rynek nie będą mogły wejść niskoefektywne urządzenia grzewcze.

Jerzy Chodura Zasobniki, oprzyrządowanie i armatura słonecznych systemów grzewczych Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych cz. 4

Zasobniki, oprzyrządowanie i armatura słonecznych systemów grzewczych Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych cz. 4 Zasobniki, oprzyrządowanie i armatura słonecznych systemów grzewczych Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych cz. 4

W słonecznym systemie grzewczym istotną rolę odgrywa właściwa współpraca kolektorów słonecznych z pozostałymi elementami. W artykule omówiono podstawowe zagadnienia dotyczące magazynowania ciepła w zasobnikach...

W słonecznym systemie grzewczym istotną rolę odgrywa właściwa współpraca kolektorów słonecznych z pozostałymi elementami. W artykule omówiono podstawowe zagadnienia dotyczące magazynowania ciepła w zasobnikach oraz sposobów wykorzystania wymienników ciepła i regulatorów, a także aspektów bezpieczeństwa.

dr inż. Jacek Biskupski Wykorzystanie kolektorów słonecznych do produkcji c.w.u. i c.o. przy zastosowaniu automatyki BMS

Wykorzystanie kolektorów słonecznych do produkcji c.w.u. i c.o. przy zastosowaniu automatyki BMS Wykorzystanie kolektorów słonecznych do produkcji c.w.u. i c.o. przy zastosowaniu automatyki BMS

Wnioski z kilkunastu lat pracy kilku zestawów kolektorów słonecznych, zarówno płaskich, jak i rurowych, wskazują, że osiągnięcie teoretycznych parametrów pracy podawanych w danych katalogowych jest w praktyce...

Wnioski z kilkunastu lat pracy kilku zestawów kolektorów słonecznych, zarówno płaskich, jak i rurowych, wskazują, że osiągnięcie teoretycznych parametrów pracy podawanych w danych katalogowych jest w praktyce niemożliwe, gdyż odnoszą się one do samego kolektora, a nie całej instalacji – wymaga to uwzględniania przez projektantów przy doborze urządzeń i projektowaniu instalacji. Wraz z rozwojem budownictwa niskoenergetycznego rosnąć będzie znaczenie instalacji solarnych wspomagających pracę układów...

Jerzy Chodura Promieniowanie słoneczne – podstawowe wiadomości, Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych cz. 2

Promieniowanie słoneczne – podstawowe wiadomości, Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych cz. 2 Promieniowanie słoneczne – podstawowe wiadomości, Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych cz. 2

W artykule przedstawiono podstawowe informacje o promieniowaniu słonecznym oraz jego parametrach, odgrywających zasadniczą rolę w termicznych instalacjach solarnych. Spektrum oraz ilość dostępnego w danej...

W artykule przedstawiono podstawowe informacje o promieniowaniu słonecznym oraz jego parametrach, odgrywających zasadniczą rolę w termicznych instalacjach solarnych. Spektrum oraz ilość dostępnego w danej lokalizacji promieniowania słonecznego ma duże znaczenie dla właściwego doboru i badania kolektorów słonecznych.

Redakcja RI O rynku kolektorów słonecznych i istotnych regulacjach

O rynku kolektorów słonecznych i istotnych regulacjach O rynku kolektorów słonecznych i istotnych regulacjach

Rozmowa z Robinem Wellingiem – Prezydentem Europejskiej Federacji Przemysłu Energetyki Słonecznej (ESTIF) - w której mowa o rynku kolektorów słonecznych i regulacjach, które ten rynek kształtują. Rozmowę...

Rozmowa z Robinem Wellingiem – Prezydentem Europejskiej Federacji Przemysłu Energetyki Słonecznej (ESTIF) - w której mowa o rynku kolektorów słonecznych i regulacjach, które ten rynek kształtują. Rozmowę przeprowadził Instytut Energetyki Odnawialnej, organizator VI Forum Przemysłu Energetyi Słonecznej, które odbędzie się w dniach 13-14 maja 2013 roku, w Toruniu.

Anna Santorska, Maria Kamińska, Aneta Więcka UrbanSol+. Wykorzystanie kolektorów słonecznych na obszarach miejskich

UrbanSol+. Wykorzystanie kolektorów słonecznych na obszarach miejskich UrbanSol+. Wykorzystanie kolektorów słonecznych na obszarach miejskich

Budynki usługowe i mieszkalne w krajach UE są odpowiedzialne za zużycie ponad 40% energii, co sprawia, że jest to obecnie najbardziej energochłonny sektor gospodarki Europy. Przewiduje się, że do 2025...

Budynki usługowe i mieszkalne w krajach UE są odpowiedzialne za zużycie ponad 40% energii, co sprawia, że jest to obecnie najbardziej energochłonny sektor gospodarki Europy. Przewiduje się, że do 2025 r. gospodarstwa domowe oraz budynki biurowe, magazynowe i użyteczności publicznej zużywać będą większość światowych zasobów energii – więcej niż transport i przemysł ogółem.

Jerzy Kosieradzki Magazynowanie energii słonecznej dla grzania i chłodzenia

Magazynowanie energii słonecznej dla grzania i chłodzenia Magazynowanie energii słonecznej dla grzania i chłodzenia

Energii słonecznej mamy pod dostatkiem wtedy, gdy zwykle nie jest potrzebna, a brakuje jej, kiedy zapotrzebowanie na ciepło wzrasta. Problem tej sezonowej dostępności można już uznać za częściowo rozwiązany...

Energii słonecznej mamy pod dostatkiem wtedy, gdy zwykle nie jest potrzebna, a brakuje jej, kiedy zapotrzebowanie na ciepło wzrasta. Problem tej sezonowej dostępności można już uznać za częściowo rozwiązany – w lecie, kiedy słońce grzeje najmocniej, potrzebny jest chłód, który wytworzyć można przy pomocy intensywnego promieniowania. Czy podobne rozwiązanie można znaleźć również dla ogrzewania zimą?

Grzegorz Wiśniewski, Aneta Więcka, Anna Santorska, Maria Nalewajko Rynek kolektorów słonecznych w Polsce

Rynek kolektorów słonecznych w Polsce Rynek kolektorów słonecznych w Polsce

Szacuje się, że już ponad 100 tysięcy użytkowników w Polsce korzysta ze słonecznych instalacji grzewczych. Polska stała się jednym z liderów w sprzedaży i montażu kolektorów słonecznych, zajmując w europejskim...

Szacuje się, że już ponad 100 tysięcy użytkowników w Polsce korzysta ze słonecznych instalacji grzewczych. Polska stała się jednym z liderów w sprzedaży i montażu kolektorów słonecznych, zajmując w europejskim rankingu czwarte miejsce (za Niemcami, Włochami i Hiszpanią). Rynek kolektorów słonecznych jest jak dotychczas branżą najbardziej przewidywalną i stabilną w dłuższym okresie. Według wstępnych szacunków w 2012 r. zainstalowane zostanie kolejne ponad 200 tys. m2, a łączna wartość skumulowana...

prof. dr hab. inż. Waldemar Jędral Odnawialne źródła energii – tak, ale jakie?

Odnawialne źródła energii – tak, ale jakie? Odnawialne źródła energii – tak, ale jakie?

Unia Europejska, wspierana przez agendy ONZ i organizacje ekologiczne z całego świata, toczy heroiczny bój z globalnym ociepleniem i jego domniemanym głównym sprawcą – CO2, nie bacząc na głosy sceptyków...

Unia Europejska, wspierana przez agendy ONZ i organizacje ekologiczne z całego świata, toczy heroiczny bój z globalnym ociepleniem i jego domniemanym głównym sprawcą – CO2, nie bacząc na głosy sceptyków kwestionujących sens tej walki [1–3]. Komisja Europejska dąży do podwyższenia przyjętego celu redukcyjnego emisji CO2 z 20 do 30% w 2020 r. i 80% w 2050 r., głównie poprzez intensywny rozwój OZE. Miałyby one zastąpić zwalczane coraz mocniej elektrownie węglowe i jądrowe, których udział w światowej...

prof. dr hab. inż. Sergey Anisimov, mgr inż. Demis Pandelidis Poprawa efektywności solarnych układów klimatyzacyjnych

Poprawa efektywności solarnych układów klimatyzacyjnych Poprawa efektywności solarnych układów klimatyzacyjnych

Jednym ze sposobów ograniczenia zużycia energii przez konwencjonalne systemy chłodnicze oparte na jednostkach sprężarkowych jest wykorzystanie solarnych systemów klimatyzacyjnych. Układy takie charakteryzuje...

Jednym ze sposobów ograniczenia zużycia energii przez konwencjonalne systemy chłodnicze oparte na jednostkach sprężarkowych jest wykorzystanie solarnych systemów klimatyzacyjnych. Układy takie charakteryzuje duża efektywność, ale ich zastosowanie nie jest wolne od wad – do najważniejszych należy znaczące zwiększenie wilgotności względnej powietrza nawiewanego w komorach zraszania. Zaradzić temu może zastąpienie komory zraszania wymiennikiem do pośredniego wyparnego ochładzania powietrza.

dr inż. Jacek Biskupski Ogrzewanie w domu zautomatyzowanym

Ogrzewanie w domu zautomatyzowanym Ogrzewanie w domu zautomatyzowanym

Artykuł stanowi kolejną część w cyklu publikacji na temat inteligentnego budynku mieszkalnego (patrz RI 3/2012). Opisano w nim rzeczywisty system grzewczy działający w energooszczędnym domu zautomatyzowanym,...

Artykuł stanowi kolejną część w cyklu publikacji na temat inteligentnego budynku mieszkalnego (patrz RI 3/2012). Opisano w nim rzeczywisty system grzewczy działający w energooszczędnym domu zautomatyzowanym, czerpiącym energię ze źródeł odnawialnych.

Jerzy Chodura Kolektory słoneczne w zastosowaniach specjalnych

Kolektory słoneczne w zastosowaniach specjalnych Kolektory słoneczne w zastosowaniach specjalnych

W związku z obowiązkiem spełnienia wymagań pakietu klimatycznego kraje UE stanęły przed koniecznością zwiększenia udziału energii odnawialnej w ogólnych zasobach energetycznych. Tradycyjne rozwiązania...

W związku z obowiązkiem spełnienia wymagań pakietu klimatycznego kraje UE stanęły przed koniecznością zwiększenia udziału energii odnawialnej w ogólnych zasobach energetycznych. Tradycyjne rozwiązania kolektorów słonecznych mają ograniczone wydajności, które nie pozwalają na znaczące zwiększenie ich udziału w realizacji wymagań pakietu (RI 12/2011). Prowadzone są zatem prace nad wprowadzeniem na rynek specjalnych konstrukcji kolektorów słonecznych lub ich wersji hybrydowych. Niektóre kraje mobilizuje...

Waldemar Joniec Nowy zawód – technik OZE

Nowy zawód – technik OZE Nowy zawód – technik OZE

Wymagania stawiane kandydatom na egzaminie pisemnym i praktycznym potwierdzającym kwalifikacje technika OZE podano w rozporządzeniu MEN z 28 września 2011 r. (DzU nr 216, poz. 1275). Sprawdzane będą wiadomości...

Wymagania stawiane kandydatom na egzaminie pisemnym i praktycznym potwierdzającym kwalifikacje technika OZE podano w rozporządzeniu MEN z 28 września 2011 r. (DzU nr 216, poz. 1275). Sprawdzane będą wiadomości i umiejętności zawodowe oraz wiedza na temat prowadzenia działalności gospodarczej. Egzamin praktyczny ma polegać na opracowaniu projektu montażu urządzeń i instalacji.

Jerzy Chodura Kolektory słoneczne w zastosowaniach przemysłowych

Kolektory słoneczne w zastosowaniach przemysłowych Kolektory słoneczne w zastosowaniach przemysłowych

Od pewnego czasu funkcjonuje w Polsce powszechny system dofinansowania instalacji solarnych. Skierowany jest on przede wszystkim do użytkowników indywidualnych, zarządców obiektów użyteczności publicznej...

Od pewnego czasu funkcjonuje w Polsce powszechny system dofinansowania instalacji solarnych. Skierowany jest on przede wszystkim do użytkowników indywidualnych, zarządców obiektów użyteczności publicznej itp. Nie funkcjonuje natomiast system dofinansowania kolektorów słonecznych w instalacjach przemysłowych. Nasz kraj nie uczestniczy w europejskim programie So-Pro, którego celem jest wykorzystanie ciepła słonecznego do wspomagania procesów produkcyjnych.

Norbert Winogrodzki Instalacja solarna w domu pomocy społecznej

Instalacja solarna w domu pomocy społecznej Instalacja solarna w domu pomocy społecznej

Systemy kolektorów słonecznych cieszą się ostatnio w Polsce dużym zainteresowaniem i z roku na rok coraz więcej inwestorów decyduje się w ten sposób uniezależnić od tradycyjnych nośników energii. Wpływają...

Systemy kolektorów słonecznych cieszą się ostatnio w Polsce dużym zainteresowaniem i z roku na rok coraz więcej inwestorów decyduje się w ten sposób uniezależnić od tradycyjnych nośników energii. Wpływają na to rosnące ceny energii, a także możliwość uzyskania dotacji lub preferencyjnego kredytu ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, co jest rzeczywistym wsparciem dla inwestorów zainteresowanych nowoczesnymi systemami ogrzewania.

Jerzy Kosieradzki Jak promować energię słoneczną?

Jak promować energię słoneczną? Jak promować energię słoneczną?

Rozmowa z Rogerem Hackstockiem, szefem Austria Solar, które zorganizowało w ubiegłym roku potężną akcję informacyjną nazwaną „Sprytne grzanie słońcem” (Schlaue heizen mit der Sonne). Celem miało być poszerzenie...

Rozmowa z Rogerem Hackstockiem, szefem Austria Solar, które zorganizowało w ubiegłym roku potężną akcję informacyjną nazwaną „Sprytne grzanie słońcem” (Schlaue heizen mit der Sonne). Celem miało być poszerzenie świadomości potencjalnych użytkowników w zakresie wykorzystania energii słonecznej do ogrzania domu.

dr Małgorzata Pietras-Szewczyk Nasłonecznienie a praca kolektorów słonecznych

Nasłonecznienie a praca kolektorów słonecznych Nasłonecznienie a praca kolektorów słonecznych

Rosnące w coraz szybszym tempie ceny energii oraz perspektywa wyczerpania się konwencjonalnych źródeł energii skłania ekspertów z branży energetycznej do refleksji nad przyszłością światowej energetyki.

Rosnące w coraz szybszym tempie ceny energii oraz perspektywa wyczerpania się konwencjonalnych źródeł energii skłania ekspertów z branży energetycznej do refleksji nad przyszłością światowej energetyki.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.