RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Energetyczny audyt miejski. Czy można skutecznie zarządzać zużyciem energii w mieście?

A city energy audit. Can energy consumption in a city be successfully managed?

Energetyczny audyt miejski.
Fot. Foster & Partners

Energetyczny audyt miejski.


Fot. Foster & Partners

Architekturę w mieście należy kształtować w sposób świadomy, a nie da się tego zrealizować, nie znając obecnego sposobu funkcjonowania miasta i tempa zachodzących zmian.
Duża część zasobów budowlanych jest w złym stanie technicznym i niskim standardzie mieszkaniowym, co paradoksalnie może stanowić okazję do poprawy stanu istniejącego i tym samym bilansu energetycznego miasta.
Przeszkodą dla tych zmian jest brak zapisów planistycznych stanowiących prawo lokalne kształtujące architekturę, także energooszczędną.

Zobacz także

REGULUS-system Wójcik s.j. Grzejniki do pompy ciepła?

Grzejniki do pompy ciepła? Grzejniki do pompy ciepła?

Jeśli Twój klient zmienia ogrzewanie na pompę ciepła, nie zapomnij zaproponować mu wymiany grzejników na nowoczesne, sterowalne, niskotemperaturowe. Jeśli inwestor nie dokonał gruntownej termomodernizacji...

Jeśli Twój klient zmienia ogrzewanie na pompę ciepła, nie zapomnij zaproponować mu wymiany grzejników na nowoczesne, sterowalne, niskotemperaturowe. Jeśli inwestor nie dokonał gruntownej termomodernizacji swojego domu, pozostawienie dotychczasowych grzejników jest „błędem w sztuce”. Inwestorzy mają potem żal, że nikt ich o tej konieczności nie poinformował.

REGULUS-system Wójcik s.j. Jak podwyższyć moc grzejników? Dostępne są dwie drogi

Jak podwyższyć moc grzejników? Dostępne są dwie drogi Jak podwyższyć moc grzejników? Dostępne są dwie drogi

Gdy dysponujemy łatwo sterowalnym źródłem ciepła z dużym zakresem dostępnej mocy grzewczej, takim jak kocioł elektryczny, olejowy czy też gazowy, odpowiedź na zadane pytanie jest prosta: należy podwyższyć...

Gdy dysponujemy łatwo sterowalnym źródłem ciepła z dużym zakresem dostępnej mocy grzewczej, takim jak kocioł elektryczny, olejowy czy też gazowy, odpowiedź na zadane pytanie jest prosta: należy podwyższyć temperaturę czynnika grzewczego.

REGULUS-system Wójcik s.j. REGULUS-SYSTEM – optymalne grzejniki remontowe i do pompy ciepła

REGULUS-SYSTEM – optymalne grzejniki remontowe i do pompy ciepła REGULUS-SYSTEM – optymalne grzejniki remontowe i do pompy ciepła

Jeśli decydujemy się na wymianę czegokolwiek, to na coś co jest lepsze, bardziej ekonomiczne, funkcjonalne, ładniejsze, a czasem także modne. Pamiętajmy jednak, że moda przemija…

Jeśli decydujemy się na wymianę czegokolwiek, to na coś co jest lepsze, bardziej ekonomiczne, funkcjonalne, ładniejsze, a czasem także modne. Pamiętajmy jednak, że moda przemija…

Na świecie, w Europie, a także w Polsce wykorzystanie energii szybko rośnie – zaktualizowana w 2011 r. prognoza zapotrzebowania na finalną energię elektryczną mówi o jego wzroście z poziomu 120 TWh rocznie w 2010 r. do przeszło 167 TWh w roku 2030, to wzrost 40-proc.

Wywołuje to obawy o trudności zaopatrzeniowe, wyczerpanie się nieodnawialnych zasobów energetycznych i wzrost negatywnego oddziaływania na środowisko (ubożenie warstwy ozonowej, globalne ocieplenie, zmiany klimatu itp. spowodowane zwiększoną emisją CO2).

Udział miast w globalnym zużyciu energii także stale rośnie. Nic nie wskazuje, że nastąpią zmiany, gdyż wzrost populacji, rosnący popyt na usługi budowlane i stałe podnoszenie poziomu komfortu wraz ze zwiększeniem czasu spędzanego w budynkach zapewnią dalszy trend wzrostowy zapotrzebowania na energię w przyszłości.

Globalny udział zużycia energii przez budynki, zarówno mieszkalne, jak i komercyjne, wzrósł, osiągając ostatnio w krajach rozwiniętych poziom 20–40% [8]. Z tego powodu ograniczenie zużycia energii cieplnej, elektrycznej i gazowej oraz wzrost wydajności urządzeń w budynkach jest dziś głównym celem polityki energetycznej na poziomie regionalnym, krajowym i międzynarodowym.

Cel ten powinien też znaleźć odzwierciedlenie w polityce lokalnej określającej ramy działań inwestycyjnych ustalane w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego.

Stymulowanie niskoenergetycznego rozwoju miast

Profesor R. Wade, znawca polityki rozwojowej i przemysłowej, uważa, że tylko polityka państwa może sprzyjać ukierunkowanemu rozwojowi gospodarki [18, 19]. Wolnorynkowa polityka państwa nie daje gwarancji podjęcia inwestycji badawczych, które sprzyjają rozwojowi najnowszych technologii. Z przedstawionych przez niego badań wynika, że gdy polityka rządu nie ma żadnych preferencji co do kierunku badań, przedsiębiorstwa uzyskujące dotacje państwowe wykonują pracę, którą same by sfinansowały.

Bardziej racjonalna jest metoda stosowana w Azji i Ameryce polegająca na tym, że to rząd finansuje badania strategiczne w wybranych obszarach (sięgające w odległą przyszłość, obciążone dużym ryzykiem i niegwarantujące spodziewanych pozytywnych efektów) [18, 19].

Polityczne lub ekonomiczne próby wprowadzenia zmian klimatycznych poprzez wzrost cen paliw kopalnych powodują wykluczenia i wzrost ubóstwa energetycznego, czyli skutki socjalne (paliwa kopalne stają się tak drogie, że dużej części społeczeństwa nie stać na ich używanie). Jedynie wzrost liczby badań może się przyczynić do tego, by energia odnawialna była tania [14].

Należy się zatem spodziewać, że do ustawy o efektywności energetycznej [22] dołączone zostaną rozporządzenia wykonawcze. Zwłaszcza że określony w art. 4 cel wyznaczający do 2016 r. oszczędność energii końcowej nie mniejszą niż 9% średniego krajowego zużycia tej energii w ciągu roku miasta i gminy będą musiały zrealizować [22].

Zapotrzebowanie na energię w obecnych modelach prognozowania można przyrównać do modelu ekonomicznego, który uwzględnia wielkość PKB, liczbę ludności i wielkość przemysłu oraz koszt ochrony środowiska [1, 2, 7, 13]. Przewiduje się długoterminowe trendy zapotrzebowania na energię elektryczną w skali kraju, które są podstawą kształtowania lokalnej polityki energetycznej.

W tym samym czasie na poziomie lokalnym prognozuje się wielkość popytu na energię w zależności od sposobu dostarczania energii do budynku, urządzeń ogrzewających i chłodzących, uwzględniając takie czynniki, jak klimat, stan techniczny budynku i jego właściwości fizyczne oraz standard związany z urządzeniami, w które jest wyposażony.

Dostawcy energii dla określenia zapotrzebowania na media coraz częściej budują modele prognozujące, używając np. sztucznych sieci neuronowych. Rzadko stosuje się jednak symulację zużycia energii wspomagającą optymalizację zarządzania miast.

Zapotrzebowanie na energię na poziomie miejskim zależy od lokalnych uwarunkowań, takich jak klimat i położenie geograficzne, funkcje przeważające w mieście, energochłonność substancji budowlanej oraz źródła i sposoby dostawy energii. Stosunkowo niewiele znaleźć można w literaturze opisanych badań dotyczących zapotrzebowania na energię na poziomie miejskim [2, 4, 5, 6, 9, 11].

Władze niektórych miast zachodnioeuropejskich dostrzegły korzyści wynikające z polityki przestrzennej i transportowej ukierunkowanej na oszczędność wody, przestrzeni i zużycia energii [11, 14]. Natomiast w polskich miastach podejmując inwestycje, często nie zwraca się uwagi na ich konsekwencje przestrzenne i przyszłe koszty, także energetyczne [4, 16, 17, 20].

Energochłonność budynków

Badania energochłonności budynków przeprowadzono w latach 2010 i 2011 w ramach zadań badawczych NCBiR pt. „Analiza możliwości i skutków socjoekonomicznych wzrostu efektywności energetycznej w budownictwie” oraz pt. „Warunki i możliwości oszczędzania energii za pomocą instrumentów polityki miejskiej”. W wyniku tych prac powstał model energetycznego audytu miejskiego (EAM) [23].

EAM dla Zielonej Góry i Lublina [16] przygotowano jako narzędzie umożliwiające prowadzenie polityki energetycznej przez zarząd gminy zgodnie z art. 19, ust. 1, 2 i 3 ustawy Prawo energetyczne („Wójt /burmistrz, prezydent miasta/ opracowuje projekt założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe” [21]).

Do badań wytypowano budynki reprezentatywne dla struktury urbanistycznej Zielonej Góry, przedstawiające zaobserwowane korelacje pomiędzy przyjętymi parametrami krytycznymi: wiek, technologia, źródło zasilania, stan techniczny i własnościowy, pełniona funkcja. Przyjęto do badań tzw. budynki rekomendowane przez zarządców, od których otrzymano dane dotyczące stanu eksploatacyjnego.

Celem badań było określenie wpływu i rozkładu parametrów energetycznych i ekonomicznych na jednostkę przestrzenną w mieście. Zebrany materiał badawczy pozwolił zidentyfikować różnice w energochłonności budynków z rozróżnieniem ich funkcji, technologii, czasu wykonania i stanu technicznego. Dodatkowo podzielono obszar miasta na strefy energetyczne w zależności od przeważającego sposobu ogrzewania budynków.

Przeanalizowano warunki i możliwość wzrostu efektywności energetycznej budynków reprezentatywnych zaakceptowaną przez ich mieszkańców na podstawie audytów energetycznych. Pytanie badawcze dotyczyło kosztów obniżenia zużycia energii o 1 kWh/m2/rok w Zielonej Górze.

Zestaw badań objął także badania ankietowe. Dotyczyły one ceny, rodzaju i zużycia energii pierwotnej i końcowej potrzebnej do ogrzewania i chłodzenia budynku oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej w przeliczeniu na 1 m2 powierzchni użytkowej.

Pytania ankiet odnosiły się do pełnionej przez budynki funkcji (mieszkalna, przemysłowa, usługowa), rodzaju zabudowy, stanu technicznego i ich wieku oraz technologii wznoszenia (tradycyjna lub prefabrykowana). Dane z ankiet umożliwiły ustalenie zapotrzebowania na energię dla całych stref zabudowy. 

W uzupełnieniu zebranego materiału ankietowego wykonano badania zużycia energii na podstawie audytów energetycznych budynków. Dzięki wykonanym analizom oszacowano zużycie energii na potrzeby mieszkaniowe w Zielonej Górze. Dane z ankiet umożliwiły ustalenie zapotrzebowania i zużycia energii dla stref zabudowy (osiedli). Do oszacowania ilości m2 powierzchni mieszkalnej posłużyły dane zawarte w miejskim systemie GIS (Geographic Information System).

Podział na funkcje budynków w zasobach geodezyjnych nie obejmuje informacji dotyczącej klasyfikacji budynków na ogrzewane i nieogrzewane. Dane miejskiego systemu rejestru i ewidencji budynków nie są zbieżne z danymi statystycznymi z GUS dotyczącymi powierzchni mieszkań i budynków. 

Dane GUS podają powierzchnię użytkową mieszkań (Pz netto) i są deklaratywne, natomiast dane dotyczące powierzchni mieszkaniowej uzyskane z analizy mapy zasadniczej i rejestru ewidencji budynków dotyczą powierzchni całkowitej (Pz brutto) podawanej w wyniku inwentaryzacji. Dlatego też dostępne dane z GIS i GUS dla powierzchni zabudowy miasta są nieporównywalne, a różnice sięgają kilkuset procent. 

Biorąc pod uwagę brak możliwości wykorzystania informacji zawartych w obowiązujących dla Zielonej Góry dokumentach planistycznych, na potrzeby audytu wykorzystano informacje zgromadzone w rejestrze ewidencji gruntów i budynków oraz w warstwie budynków z mapy zasadniczej miasta.

Na potrzeby audytu powyższe funkcje zostały pogrupowane następująco: 

  • do grupy budynków o funkcji mieszkalnej zaliczono budynki mieszkalne i mieszkalno-usługowe;
  • do grupy budynków o funkcji produkcyjnej zaliczono budynki produkcji i usług, przemysłowe i magazynowe, gospodarcze;
  • do grupy budynków o funkcji usługowej zaliczono budynki biurowe, handlowo-usługowe, oświaty, nauki i kultury, szpitale i zakłady opieki medycznej.

Budynki inne niemieszkalne i gospodarcze zostały pominięte w klasyfikacji na potrzeby audytu. Informacje wygenerowane z mapy zasadniczej dotyczące m2 powierzchni zabudowy poszczególnych budynków pomnożone zostały przez liczbę ich kondygnacji. Uzyskany wynik został zsumowany dla terenów osiedli wyszczególnionych na potrzeby audytu.

Do analizy wybrano kilkadziesiąt budynków wybudowanych w różnych okresach. Ponad 20% powstało przed 1945 r. W latach 1945–70 wybudowano 13% budynków, blisko połowa, tj. 46% analizowanych budynków, powstała w latach 1970–95, a 21% wzniesiono w latach 1995–2008. 23 budynki pełniły funkcję mieszkalną, 6 – funkcję mieszkalno-usługową, 7 – funkcję usługową, a 4 – inną [23].

Energetyczny audyt miejski Zielonej Góry

Wyniki EAM w Zielonej Górze umożliwiły predykcję nakładów na modernizację zabudowy zmniejszającą zużycie energii w budynkach. Poniżej przedstawiono przykład szacunkowych wyliczeń dla osiedla Batorego w Zielonej Górze (tabela 1). Osiedle to wybudowane zostało w większości w latach 1993–2008 w technologii prefabrykowanej [22]. 

Oszacowano, że wszystkie budynki mieszkalne na osiedlu Batorego zużyły w 2010 r. łącznie ok. 62,3 TJ energii cieplnej, elektrycznej i ze źródeł gazowych, co stanowi ok. 4% sprzedaży energii cieplnej przez Elektrociepłownię w Zielonej Górze (wg danych z 2010 r.). Po termomodernizacji wszystkich budynków mieszkalnych możliwe do osiągnięcia oszczędności energetyczne wyniosłyby ok. 55,7 TJ, co odpowiadałoby 0,5% energii sprzedanej przez EC w 2010 r. 

Gdyby jednak budynki modernizować w celu osiągnięcia parametrów obiektów niskoenergetycznych, które zużywają energię na poziomie 70 kWh/m2/rok, można by uzyskać oszczędności rzędu 3% rocznej sprzedaży energii cieplnej przez EC.

Koszt termomodernizacji budynków o zapotrzebowaniu na energię cieplną E= 70 kWh/m2/rok (oszacowano na podstawie audytów i ich kosztorysów) to ok. 750,4 zł/m2. Do obliczeń przyjęto stawki, które uwzględniają już koszty dodatkowe, tj. dokumentację projektową i nadzór oraz dodatkowe roboty budowlane.

Jeśli przyjąć średnią wielkość mieszkania na rodzinę zgodnie z danymi GUS (dane dla Zielonej Góry na 2010 r. – średnia powierzchnia mieszkania zajmowana przez 1 osobę wynosi ok. 25 m2), można założyć, że koszt modernizacji przypadający na rodzinę, która zajmuje mieszkanie M2, M3 lub M4, wyniósłby od 37 do 75 tys. zł (tabela 2).

Potencjał uzyskanych bądź planowanych oszczędności (różnice wynikały z tego, że niektóre termomodernizacje zostały już wykonane w całości, inne częściowo, a niektóre były zaplanowane zgodnie z wykonanym audytem) przedstawiono na podstawie danych audytowych i ich kosztorysów dla wybranych budynków reprezentatywnych dla struktury urbanistycznej Zielonej Góry (tabela 3). 

Największy potencjał oszczędności dla standardowych działań termomodernizacyjnych (możliwa jest jeszcze oszczędność energetyczna wynikająca ze zwiększenia sprawności urządzeń) można uzyskać dla budynków najstarszych, wybudowanych przed 1945 r. – ok. 40%. To zrozumiałe, ponieważ zakres termicznej modernizacji jest dla tych budynków największy.

Najmniejszy potencjał stwierdzono dla budynków najmłodszych, które realizowane były później, co oznacza, że jakość energetyczna tych budynków była większa już na etapie projektowania. Wyniki przeprowadzonego energetycznego audytu miejskiego umożliwiają rozpoznanie i uporządkowanie obszarów pod względem oszacowanego potencjału oszczędności energii oraz zaproponowanych kierunków działań. 

Celem jest inicjowanie i wsparcie przedsięwzięć inwestycyjnych służących poprawie efektywności energetycznej w najbardziej energochłonnych elementach miejskiego systemu urbanistycznego. Decyzje o efektywnym wykorzystaniu energii zostaną podjęte na bazie rzetelnych danych wynikających z przeprowadzonych na miejscu audytów [23]. 

Wsparcie miast energooszczędnych 

Unia Europejska w swoich dyrektywach przyjęła rozszerzone wykorzystanie odnawialnych źródeł energii jako środek do osiągnięcia poprawy bezpieczeństwa energetycznego, zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i poprawienia konkurencyjności gospodarek europejskich. 

Ponieważ jednak na rynku energii szybki rozwój OZE nie nastąpił, powstały różne mechanizmy wsparcia jego rozwoju: zbywalne kolorowe (białe i zielone) certyfikaty i dopasowywane taryfy [7]. 

Doświadczenia wielu krajów w Europie wskazują, które mechanizmy wsparcia bardziej odpowiadają lokalnemu rynkowi i które dostarczają większe i szybsze korzyści przy niższych kosztach. Władze publiczne pragnące zminimalizować koszty wsparcia OZE, wybierają najczęściej nieograniczające liczby inwestycji certyfikaty, których cena jest ustalana przez rynek.

Przyjęcie systemu zachęt dla innowacji wprowadzanych przez inwestorów, gdzie korzyści są większe niż ryzyko, doprowadziło do imponującego wzrostu gospodarczego, szczególnie w Danii, Niemczech i Hiszpanii [12]. Taki system może być mniej skuteczny w krajach, w których ryzyko czasochłonnych procesów prawnych i niepewność inwestorów powoduje spowolnienie w inwestycjach [7], czyli między innymi w Polsce.

Nasz kraj stoi przed koniecznością dostosowania polityki rozwoju do wymagań Unii Europejskiej w zakresie zmniejszania produkcji gazów cieplarnianych, głównie przez zmniejszenie eksploatacyjnego zapotrzebowania na ciepło, energię elektryczną, paliwa gazowe (dyrektywa 2009/29/WE).

Oszczędność w zakresie wykorzystania ciepła, energii energetycznej i paliw oraz poprawa klimatu w miastach i gminach w przewidywanym horyzoncie czasowym obejmuje: zmniejszenie energochłonności budynków, rozwój komunikacji pojazdami elektrycznymi, masowe zastosowanie energooszczędnych urządzeń oraz kompleksowe finansowanie usprawnień dla wszystkich mieszkańców [23, 25, 27]. 

W Polsce niezbędne jest wypracowanie całościowego modelu oszczędności energii. I tak np. w kontekście budynków prawo budowlane, które nakłada obowiązek uzyskiwania świadectw energetycznych dla sprzedawanych budynków, jest nieprecyzyjne. Przepisy nie uzależniają podpisania umów najmu lub sprzedaży od przedstawienia świadectwa charakterystyki energetycznej. Także władze miast dają zły przykład, pomagając sobie wpisami do hipoteki, a zainteresowany jedynie akceptuje brak świadectwa. 

Głównym podmiotem odpowiedzialnym za monitorowanie procesów ograniczenia zapotrzebowania na energię są samorządy miejskie lub gminne. Z uwagi na konieczność uzgodnienia procesów dochodzenia do przewidzianych przez Komisję Europejską wartości wymagane jest monitorowanie na wszystkich szczeblach – poprawa bilansu energetycznego budynków, osiedli i miast pozwoli na dotrzymanie polskich zobowiązań wobec UE i polskiego prawodawstwa [21, 22, 24, 25, 28].

Istnieje konieczność interwencji publicznej (dofinansowań, zwolnień z podatku itp.) zachęcającej do racjonalnego wykorzystania energii w gospodarstwach domowych – środki wspomagające (finansowe) generują efekt lewarowy w postaci poprawy istniejącej substancji budowlanej.

Miejskie systemy monitorujące zużycie energii

Wiele programów komputerowych wykorzystywanych przy wspomaganiu zarządzania energią w mieście proponuje prognozowanie zapotrzebowania i zużycia energii z uwagi na klimat, sezon, dzienne i dobowe zużycie, energochłonność budynków, straty przesyłu, sprawność urządzeń, gęstość i intensywność zabudowy, liczbę mieszkańców itp. Żeby przewidzieć zużycie energii, tworzy się bazy danych informacji przestrzennych o obiektach, prowadzi statystyki zużycia energii i zwiększa dokładność metod obliczeniowych. 

Jeden z systemów prognozowania zapotrzebowania na energię – EnerISS Solver – został zbudowany przez zespół naukowców z Korei Południowej. Jest to zautomatyzowane narzędzie biorące pod uwagę bazę danych przestrzennych środowiska naturalnego oraz symulację zużycia energii. 

System pozwala na dokładne prognozowanie popytu, klasyfikowanie miejskich obiektów według charakterystyki zużycia energii, predykcję zapotrzebowania na energię uzależnioną od miejskiego klimatu, warunków domowych lub komercyjnych [10]. Żeby jednak można go było stosować, należy mieć wiedzę o funkcjonowaniu systemu energetycznego w mieście, monitorować zużycie energii i promować te inwestycje oszczędzające energię, które przynoszą największy zysk w najkrótszym czasie.

Podobnie w modelu Ecosystem Portfolio Model (EPM), który jest prototypem wielokryterialnym integrującym ekologiczne i społeczno-gospodarcze wartości istotne dla decydentów [14].

U-Eco City to z kolei projekt badawczo-rozwojowy zainicjowany przez rząd Korei Południowej [11]. Celem projektu jest monitoring i wizualizacja zagregowanego zużycia energii w czasie rzeczywistym. Poziom szczegółowości i tryb wizualizacji tej platformy (zaawansowany prototyp dostarczający informacje do sieci Web, który integruje i łączy się z Google Earth i Google Maps) umożliwia przestrzenne śledzenie zużycia energii [11].

Jednym z najkorzystniejszych momentów na poprawę efektywności energetycznej budynków jest etap ich modernizacji [1]. Wybór możliwości spośród dużej liczby celów, sposobów i materiałów o różnych cechach jest spory, tak jak zbiór parametrów i ograniczeń, które należy wziąć pod uwagę, by osiągnąć możliwie najlepszy i optymalny wariant. 

W taki sposób zespół Asadiego opisał metodykę optymalizacji w oparciu o połączenie programu symulacji przepływu energii TRNSYS (Transient System Simulation Program) oraz programu optymalizacji GenOpt i wielokryterialnej optymalizacji algorytmu opracowanego w środowisku programu MATLAB, umożliwiając jednocześnie implementację dyrektywy EPBD [2].

Proponowane podejście przetestowano w rzeczywistości. Obecnie sposób wyłaniania optymalnego rozwiązania przy podejmowaniu decyzji jest niezwykle trudny i czasochłonny. Zastosowanie modelowania w postaci ewolucyjnych algorytmów wielokryterialnych może się okazać konieczne przy uwzględnianiu wielu celów (np. strategicznych, społecznych, transportowych, odnawialnych źródeł energii, emisji CO2) [2].

EAM dla Zielonej Góry jest dokumentem umożliwiającym całościowe zarządzanie i monitorowanie energetyczne miasta, opartym na danych przestrzennych pochodzących z Urzędu Miasta. Warto byłoby stworzyć dynamiczny (odzwierciedlający zmiany w czasie rzeczywistym) system monitoringu i predykcji zużycia energii, oparty na danych GIS, ułatwiający podejmowanie optymalnych decyzji dotyczących efektywności energetycznej miasta.

Wnioski

Brakuje dynamicznego systemu, który integrowałby informacje o zużyciu energii w oparciu o informację przestrzenną. Polskie miasta nie uzyskały jeszcze stopnia urbanizacji porównywalnego z krajami zachodniej Europy, można zatem założyć, że liczba ludności zamieszkałej w miastach będzie się zwiększać. 

Zmiany te mogą być korzystne dla tych miast, w których duża część zasobów mieszkaniowych jest w złym stanie technicznym i ma niski standard, ponieważ każda nowa inwestycja jest szansą na poprawę stanu istniejącego i tym samym bilansu energetycznego miasta. 

Instrumentem polityki miejskiej w tym zakresie może się stać energetyczny audyt miejski (EAM). Opracowanie to zawiera zarówno zbiór informacji, jak i wytyczne osiągnięcia poprawy bilansu na poziomie miasta lub gminy.

Literatura

1. Alsabry A., Staniec M., Analiza zużycia energii oraz możliwości termomodernizacyjnych w budynkach mieszkalnych i mieszkalno-usługowych na terenie Zielonej Góry, „Przegląd Budowlany” nr 3/2011.
2. Asadi E., Da Silva M., Antunes C., Dias L., A multi-objective optimization model for building retrofit strategies using TRNSYS simulations, GenOpt and MATLAB, „Building and Environment” No. 56, 2012.
3. Balaras C., Droutsa K., Dascalaki E., Kontoyiannidis S., Heating energy consumption and resulting environmental impact of European apartment buildings, „Energy and Buildings” No. 37, 2005.
4. Bazan-Krzywoszańska A., Skiba M., Tożsamość miasta pod presją gospodarki rynkowej na przykładzie Zielonej Góry, Zeszyty Naukowe Politechniki Poznańskiej „Architektura i Urbanistyka”, 2011.
5. Bourdic L., Salat S., Building energy models and assessment systems at the district and city scale: a review, „Building Research and Information” No. 40(4), 2012.
6. Bourdic L., Salat S., Nowacki C., Assessing cities: a new system of cross-scale spatial indicators, „Building Research and Information” No. 40 (5), 2012.
7. Fabbri K., Zuppiroli M., Ambrogio K., Heritage Buildings and Energy Performance: Mapping with GIS tools, „Energy and Buildings” No. 48, 2012.
8. Fouquet D, Johansson Th., European renewable energy policy at crossroads – Focus on electricity support mechanisms, „Energy Policy” No. 36, 2008.
9. Harris N., Discretion and expediency in the enforcement of planning controls, „The Town Planning Review” Vol. 81, No. 6, 2010.
10. Yeo I., Yoon S., Yee J., Development of an urban energy demand forecasting system to support environmentally friendly urban planning, „Applied Energy” No. 110, 2013.
11. Kim S., Shin D., Choe Y., Seibert Th., Walz S., Integrated energy monitoring and visualization system for Smart Green City development. Designing a spatial information integrated energy monitoring model in the context of massive data management on a web based platform, „Automation in Construction” No. 22, 2012.
12. Kopietz-Unger J., Założenia planowania przestrzennego na rzecz ochrony klimatu i oszczędności energii, Oficyna Wydawnicza Uniwersytetu Zielonogórskiego, Zielona Góra 2010.
13. Krenz A., Analiza wzrostu efektywności energetycznej w budownictwie duńskim, „Przegląd Budowlany” nr 5/2011.
14. Labiosa W., Forney W., Esnard A., Mitsova-Boneva D., Bernknopf R., Hearn P., Hogan D., Pearlstine L., Strong D., Gladwin H., Swain E., An integrated multi-criteria scenario evaluation web tool for participatory land-use planning in urbanized areas: The Ecosystem Portfolio Model, „Environmental Modeling & Software” No. 41, 2013.
15. Lomborg B., Cloud control, „New Statesman” Vol. 138, 2009.
16. Ostańska A., Taracha K., Energetyczny audyt miejski dla Lublina, „Przegląd Budowlany” nr 12/2011.
17. Skiba M., Możliwość wdrożenia instrumentami polityki miejskiej celu krajowego efektywności energetycznej, „Przegląd Budowlany” nr 12/2011.
18. Wade R., How can low-income countries accelerate their catch up with high-income countries? in: Noman, Akbar and Botchwey, Kwesi and Stein, Howard and Stiglitz, Joseph E. (eds.) „Good growth and governance in Africa: rethinking development strategies”, Oxford University Press, New York 2011.
19. Wade R., Income inequality: should we worry about global trends, „European Journal of Development Research” No. 23 (4), 2011.
20. Ziobrowski Z., Urbanistyczne wymiary miast, Instytut Rozwoju Miast, Kraków 2012.
21. Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo Energetyczne (DzU z 2012 r., poz. 1059).
22. Ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 r. o efektywności energetycznej (DzU nr 94/2011, poz. 551).
23. Energetyczny Audyt Miejski dla miasta Zielona Góra, Zadanie badawcze nr 1: Analiza możliwości i skutków socjoekonomicznych wzrostu efektywności energetycznej w budownictwie, umowa nr SP/B/1/91454/10, NCBiR 2010, Zielona Góra 2011.
24. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/30/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie wskazania poprzez etykietowanie oraz standardowe informacje o produkcie, zużycia energii oraz innych zasobów przez produkty związane z energią.
25. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.
26. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/29/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. zmieniająca dyrektywę 2003/87/WE w celu usprawnienia i rozszerzenia wspólnotowego systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych.
27. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie wymaganego zakresu projektu miejscowego zagospodarowania przestrzennego (DzU nr 164/2003, poz. 1587).
28. Ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (DzU nr 80/2003, poz. 717 z późn. zm.).

Komentarze

Powiązane

dr inż. Dorota Anna Krawczyk, dr hab. inż. Katarzyna Gładyszewska-Fiedoruk, prof. PB Kompleksowa termomodernizacja budynku WBiIŚStan techniczny instalacji grzewczo-wentylacyjnych przed termomodernizacją i możliwości poprawy ich efektywności

Kompleksowa termomodernizacja budynku WBiIŚStan techniczny instalacji grzewczo-wentylacyjnych przed termomodernizacją i możliwości poprawy ich efektywności Kompleksowa termomodernizacja budynku WBiIŚStan techniczny instalacji grzewczo-wentylacyjnych przed termomodernizacją i możliwości poprawy ich efektywności

Rozkład zużycia energii w sektorze budowlanym pomiędzy systemy grzewcze, wentylacyjne, chłodnicze, ciepłej wody użytkowej oraz oświetlenie i urządzenia elektryczne zależy od warunków klimatycznych, w jakich...

Rozkład zużycia energii w sektorze budowlanym pomiędzy systemy grzewcze, wentylacyjne, chłodnicze, ciepłej wody użytkowej oraz oświetlenie i urządzenia elektryczne zależy od warunków klimatycznych, w jakich dany obiekt się znajduje, preferencji i przyzwyczajeń użytkowników oraz uwarunkowań techniczno-ekonomicznych. W Polsce ok. 70% zużycia energii wiąże się z ogrzewaniem budynków [2] – w Wielkiej Brytanii ok. 58–60% [3, 4]. Z zupełnie inną sytuacją mamy do czynienia w krajach o ciepłym klimacie,...

mgr inż. Konrad Rodacki, mgr inż. Małgorzata Mieszczak Sterowanie systemami ogrzewania i wentylacji a oszczędność energii

Sterowanie systemami ogrzewania i wentylacji a oszczędność energii Sterowanie systemami ogrzewania i wentylacji a oszczędność energii

Przy badaniu efektywności energetycznej i komfortu nowoczesnych budynków pasywnych lub energooszczędnych uwaga skupiana jest głównie na aspektach związanych z parametrami przegród budowlanych, nawiewno-wywiewnej...

Przy badaniu efektywności energetycznej i komfortu nowoczesnych budynków pasywnych lub energooszczędnych uwaga skupiana jest głównie na aspektach związanych z parametrami przegród budowlanych, nawiewno-wywiewnej instalacji wentylacji czy ogrzewania budynku. Elementy te projektowane są na ogół przez specjalistów z danej dziedziny inżynierii (architektura, konstrukcja, inżynieria sanitarna, ogrzewnictwo) i traktowane osobno. Jednak jedynie całościowe analizowanie wszystkich elementów zintegrowanych...

dr inż. Joanna Piotrowska-Woroniak, mgr inż. Izabela Łukaszuk Modernizacja źródła ciepła z wykorzystaniem OZE

Modernizacja źródła ciepła z wykorzystaniem OZE Modernizacja źródła ciepła z wykorzystaniem OZE

Odpowiednio przeprowadzona analiza techniczno-ekonomiczna umożliwia podjęcie właściwej decyzji dotyczącej sposobu modernizacji źródła ciepła oraz wyboru rozwiązania ogrzewania budynku i zapewnienia podgrzewu...

Odpowiednio przeprowadzona analiza techniczno-ekonomiczna umożliwia podjęcie właściwej decyzji dotyczącej sposobu modernizacji źródła ciepła oraz wyboru rozwiązania ogrzewania budynku i zapewnienia podgrzewu ciepłej wody jego użytkownikom.

Koniec rur przy grzejniku

Koniec rur przy grzejniku Koniec rur przy grzejniku

Nowy grzejnik aluminiowy G500 F/D wychodzi naprzeciw potrzebom związanym z tym trendem. Dzięki nowemu sposobowi przyłączenia, doprowadzające wodę rury pozostają niewidoczne.

Nowy grzejnik aluminiowy G500 F/D wychodzi naprzeciw potrzebom związanym z tym trendem. Dzięki nowemu sposobowi przyłączenia, doprowadzające wodę rury pozostają niewidoczne.

kr Pompy obiegowe i cyrkulacyjne w nowym wydaniu

Pompy obiegowe i cyrkulacyjne w nowym wydaniu Pompy obiegowe i cyrkulacyjne w nowym wydaniu

Efektywność energetyczna jest pojęciem coraz częściej używanym nie tylko przez specjalistów – zwracają na nią uwagę także inwestorzy i klienci końcowi. Stale zwiększane wymagania dotyczące zużycia energii...

Efektywność energetyczna jest pojęciem coraz częściej używanym nie tylko przez specjalistów – zwracają na nią uwagę także inwestorzy i klienci końcowi. Stale zwiększane wymagania dotyczące zużycia energii motywują producentów do wytwarzania coraz lepszych, sprawniejszych urządzeń.

mgr inż. Hubert Denda, prof. dr hab. inż. Witold M. Lewandowski, dr inż. Michał Ryms Określanie konwekcyjnych strat ciepła z pionowych powierzchni budynków za pomocą nowej metody

Określanie konwekcyjnych strat ciepła z pionowych powierzchni budynków za pomocą nowej metody Określanie konwekcyjnych strat ciepła z pionowych powierzchni budynków za pomocą nowej metody

Kamery termowizyjne mogą znaleźć nowe zastosowanie w ocenie budynków. Dotychczas stosowano je do jakościowej kontroli strat ciepła – nowa metoda umożliwia dodatkowe pomiary ilości tych strat. Metoda ta...

Kamery termowizyjne mogą znaleźć nowe zastosowanie w ocenie budynków. Dotychczas stosowano je do jakościowej kontroli strat ciepła – nowa metoda umożliwia dodatkowe pomiary ilości tych strat. Metoda ta jest prosta, szybka i nie wymaga kosztownych pomiarów. Po ustaleniu się równowagi temperaturowej, co zajmuje kilkanaście minut, oraz wykonaniu i przetworzeniu termogramu uzyskujemy dane badanego obszaru bez konieczności czasochłonnego próbkowania tradycyjnymi miernikami temperatury.

dr inż. Andrzej Górecki Instalacje ogrzewcze – przepisy, trwałość, odpowiedzialność

Instalacje ogrzewcze – przepisy, trwałość, odpowiedzialność Instalacje ogrzewcze – przepisy, trwałość, odpowiedzialność

Zagadnienia trwałości i sprawności instalacji ogrzewczych były przedmiotem wielu artykułów. Jednak większość instalacji c.o. (oraz innych układów zamkniętych) wciąż nie spełnia wymagań, które powinny zagwarantować...

Zagadnienia trwałości i sprawności instalacji ogrzewczych były przedmiotem wielu artykułów. Jednak większość instalacji c.o. (oraz innych układów zamkniętych) wciąż nie spełnia wymagań, które powinny zagwarantować im 50-letnią trwałość oraz komfort użytkowania pomieszczeń, a także prawidłowe rozliczanie kosztów ogrzewania.

dr inż. Szymon Firląg, dr inż. Arkadiusz Węglarz, inż. Andrej Goleniewski Wskaźnik zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną a optymalizacja kosztów

Wskaźnik zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną a optymalizacja kosztów Wskaźnik zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną a optymalizacja kosztów

Głównym celem artykułu było określenie wartości wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EPCO+W dla optymalnego kosztowo standardu energetycznego jednorodzinnego budynku mieszkalnego....

Głównym celem artykułu było określenie wartości wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EPCO+W dla optymalnego kosztowo standardu energetycznego jednorodzinnego budynku mieszkalnego. Autorzy zaprezentowali metodykę obliczania kosztów skumulowanych uwzględnianych w projekcie budynku, analizowane warianty wraz z analizą ich kosztów, nadto przedstawili wyniki obliczeń i wnioski.

REGULUS-system Wójcik s.j. Hybrydowa dystrybucja ciepła

Hybrydowa dystrybucja ciepła Hybrydowa dystrybucja ciepła

Nowoczesne systemy grzewcze muszą sprostać rosnącym wymaganiom w zakresie komfortu cieplnego. Do ogrzania współczesnych domów wystarczy mała ilość energii cieplnej, bowiem przez większą część doby i sezonu...

Nowoczesne systemy grzewcze muszą sprostać rosnącym wymaganiom w zakresie komfortu cieplnego. Do ogrzania współczesnych domów wystarczy mała ilość energii cieplnej, bowiem przez większą część doby i sezonu grzewczego w ciepłym, dobrze akumulującym domu, instalacja nie musi grzać w ogóle – zatem instalacja oparta jedynie na samej "podłogówce" nie sprawdzi się.

Waldemar Joniec Narzędzia energooszczędnej eksploatacji systemów ciepłowniczych i instalacji c.o.

Narzędzia energooszczędnej eksploatacji systemów ciepłowniczych i instalacji c.o. Narzędzia energooszczędnej eksploatacji systemów ciepłowniczych i instalacji c.o.

Wytwarzanie ciepła i jego dystrybucja są drogie, towarzyszy im zatem stale poszukiwanie możliwych oszczędności. W wielu wypadkach potencjał oszczędności jest wciąż spory, wymaga to jednak dokładnego opomiarowania...

Wytwarzanie ciepła i jego dystrybucja są drogie, towarzyszy im zatem stale poszukiwanie możliwych oszczędności. W wielu wypadkach potencjał oszczędności jest wciąż spory, wymaga to jednak dokładnego opomiarowania i rozpoznania funkcjonowania sieci i instalacji oraz ich stałego monitorowania. Systemy zdalnego odczytu i sterowanie pracą sieci wprowadzane jest w wielu miastach. Końcowy efekt ma być wynikiem synergii najnowszych osiągnięć technologii, automatyki, informatyki i telekomunikacji do sterowania...

Redakcja RI Równoważenie hydrauliczne instalacji c.o. i chłodniczej

Równoważenie hydrauliczne instalacji c.o. i chłodniczej Równoważenie hydrauliczne instalacji c.o. i chłodniczej

Projektowanie instalacji c.o. nie kończy się na doborze źródła ciepła i grzejników czy przewodów chłodniczych. Gwarancją prawidłowej pracy instalacji jest jej zrównoważenie hydrauliczne.

Projektowanie instalacji c.o. nie kończy się na doborze źródła ciepła i grzejników czy przewodów chłodniczych. Gwarancją prawidłowej pracy instalacji jest jej zrównoważenie hydrauliczne.

dr inż. Tomasz Cholewa, dr hab. inż. Alicja Siuta-Olcha, prof. PL, mgr inż. Rafał Anasiewicz Sprawność i koszty eksploatacyjne wybranych systemów c.o. i c.w.u. w budynkach wielorodzinnych

Sprawność i koszty eksploatacyjne wybranych systemów c.o. i c.w.u. w budynkach wielorodzinnych Sprawność i koszty eksploatacyjne wybranych systemów c.o. i c.w.u. w budynkach wielorodzinnych

Wśród badanych budynków wielorodzinnych najniższe koszty ciepła niezbędnego do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej generują obiekty wyposażone w wymiennikownię i dodatkowo w węzły mieszkaniowe....

Wśród badanych budynków wielorodzinnych najniższe koszty ciepła niezbędnego do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej generują obiekty wyposażone w wymiennikownię i dodatkowo w węzły mieszkaniowe. Dzięki zastosowaniu mieszkaniowych węzłów cieplnych można znacznie ograniczyć straty ciepła na przesyle czynnika od źródła ciepła do mieszkań.

dr hab. inż. Paweł Michnikowski Ocena sposobu rozliczania kosztów ogrzewania lokalu w budynku wielorodzinnym na podstawie indywidualnego rachunku

Ocena sposobu rozliczania kosztów ogrzewania lokalu w budynku wielorodzinnym na podstawie indywidualnego rachunku Ocena sposobu rozliczania kosztów ogrzewania lokalu w budynku wielorodzinnym na podstawie indywidualnego rachunku

Na podstawie indywidualnego rachunku za dostarczoną energię cieplną można dokonać oceny poprawności obliczenia zużycia ciepła w lokalu mieszkalnym i tym samym weryfikacji naliczonych opłat.

Na podstawie indywidualnego rachunku za dostarczoną energię cieplną można dokonać oceny poprawności obliczenia zużycia ciepła w lokalu mieszkalnym i tym samym weryfikacji naliczonych opłat.

Kazimierz Zakrzewski Miedź czy tworzywo?

Miedź czy tworzywo? Miedź czy tworzywo?

Przekonanie, że miedziane instalacje grzewcze i sanitarne są drogie, jest mitem. Pomimo że cena rury miedzianej jest wyższa niż rury z tworzywa sztucznego, korzyści wynikające ze stosowania przewodów miedzianych...

Przekonanie, że miedziane instalacje grzewcze i sanitarne są drogie, jest mitem. Pomimo że cena rury miedzianej jest wyższa niż rury z tworzywa sztucznego, korzyści wynikające ze stosowania przewodów miedzianych są bezapelacyjne.

dr hab. inż. Edyta Dudkiewicz, dr inż. Alina Żabnieńska-Góra Wpływ prędkości przepływu wody na pracę miedzianej instalacji wody ciepłej i zimnej

Wpływ prędkości przepływu wody na pracę miedzianej instalacji wody ciepłej i zimnej Wpływ prędkości przepływu wody na pracę miedzianej instalacji wody ciepłej i zimnej

Zarówno zaniżenie, jak i zawyżenie prędkości przepływu wody wpływa na efektywność ekonomiczną pracy instalacji, jej trwałość oraz tworzenie się biofilmu. Przyczyną błędów obliczeniowych jest m.in. stosowanie...

Zarówno zaniżenie, jak i zawyżenie prędkości przepływu wody wpływa na efektywność ekonomiczną pracy instalacji, jej trwałość oraz tworzenie się biofilmu. Przyczyną błędów obliczeniowych jest m.in. stosowanie różnych wzorów i wartości współczynników oraz nieuwzględnianie temperatury wody.

REGULUS-system Wójcik s.j. Zmodernizowana instalacja grzewcza z grzejnikami REGULUS-system

Zmodernizowana instalacja grzewcza z grzejnikami REGULUS-system Zmodernizowana instalacja grzewcza z grzejnikami REGULUS-system

Zasadniczym elementem modernizacji domu jest obniżenie zapotrzebowania na ciepło poprzez termomodernizację. W tym celu należy ocieplić budynek, wymienić stolarkę okienną, zmniejszyć straty wentylacyjne...

Zasadniczym elementem modernizacji domu jest obniżenie zapotrzebowania na ciepło poprzez termomodernizację. W tym celu należy ocieplić budynek, wymienić stolarkę okienną, zmniejszyć straty wentylacyjne i zlikwidować mostki cieplne. Po remoncie należy ponownie dobrać grzejniki, ich moc powinna być dostosowana do nowych potrzeb grzewczych, które trzeba dokładnie wyliczyć. Unikniemy w ten sposób przewymiarowania źródła ciepła, które wiąże się nie tylko z wyższymi kosztami zakupu instalacji, ale też...

REGULUS-system Wójcik s.j. Bardzo cienkie grzejniki Inspiro

Bardzo cienkie grzejniki Inspiro Bardzo cienkie grzejniki Inspiro

• bardzo cienkie grzejniki – tylko 65 mm • wersja INSPIRO z konwekcją naturalną – wysokość: 300 mm • wersja INSPIRO E-VENT z cyrkulacją wspomaganą wentylatorem – wysokość: 400 mm • wszystkie dostępne...

• bardzo cienkie grzejniki – tylko 65 mm • wersja INSPIRO z konwekcją naturalną – wysokość: 300 mm • wersja INSPIRO E-VENT z cyrkulacją wspomaganą wentylatorem – wysokość: 400 mm • wszystkie dostępne kolory wg palety RAL w tej samej cenie

Damian Żabicki Zawory regulacyjne i równoważące

Zawory regulacyjne i równoważące Zawory regulacyjne i równoważące

Zawory regulacyjne (CV – Control Valves) i zawory równoważące (BV – Balancing Valves) znajdują zastosowanie w instalacjach c.o. i chłodniczych. Te pierwsze zapewniają poprawną regulację temperatury, natomiast...

Zawory regulacyjne (CV – Control Valves) i zawory równoważące (BV – Balancing Valves) znajdują zastosowanie w instalacjach c.o. i chłodniczych. Te pierwsze zapewniają poprawną regulację temperatury, natomiast zawory równoważące odpowiadają za właściwe równoważenie instalacji.

inż. Michał Jarosiński, Michał Zarębski Zużycie mediów w domach studenckich Politechniki Warszawskiej w latach 2014–2016

Zużycie mediów w domach studenckich Politechniki Warszawskiej w latach 2014–2016 Zużycie mediów w domach studenckich Politechniki Warszawskiej w latach 2014–2016

Wymagania dla nowych budynków są coraz wyższe i popularność zyskują obiekty nisko-, zero-, a nawet plusenergetyczne. Często jednak zapomina się o takich szczególnych budynkach zamieszkania zbiorowego jak...

Wymagania dla nowych budynków są coraz wyższe i popularność zyskują obiekty nisko-, zero-, a nawet plusenergetyczne. Często jednak zapomina się o takich szczególnych budynkach zamieszkania zbiorowego jak domy studenckie, gdzie zużycie mediów czasem kilkukrotnie przekracza akceptowalne wielkości. Studenci Politechniki Warszawskiej przyjrzeli się bliżej poziomowi energii pochłanianej przez „akademiki”, mającemu zasadniczy wpływ na koszty ich eksploatacji. Wnioski z audytu mogą stanowić ważne przesłanki...

Redakcja RI Dlaczego warto stosować zawory równoważące?

Dlaczego warto stosować zawory równoważące? Dlaczego warto stosować zawory równoważące?

Zawory równoważące mają na celu hydrauliczne równoważenie instalacji grzewczych i chłodniczych, co zapewnienia komfort wewnątrz pomieszczeń i pomaga obniżyć koszty eksploatacyjne instalacji.

Zawory równoważące mają na celu hydrauliczne równoważenie instalacji grzewczych i chłodniczych, co zapewnienia komfort wewnątrz pomieszczeń i pomaga obniżyć koszty eksploatacyjne instalacji.

Joanna Ryńska Sterowanie urządzeniami grzewczymi

Sterowanie urządzeniami grzewczymi Sterowanie urządzeniami grzewczymi

Wydajne, niezawodne, energooszczędne, komfortowe i bezobsługowe – takie mają być dzisiejsze urządzenia grzewcze. Optymalna realizacja tych wymagań nie byłaby możliwa bez systemów automatyki – sterowania...

Wydajne, niezawodne, energooszczędne, komfortowe i bezobsługowe – takie mają być dzisiejsze urządzenia grzewcze. Optymalna realizacja tych wymagań nie byłaby możliwa bez systemów automatyki – sterowania i regulacji pracy kotłów, kolektorów słonecznych, pomp ciepła oraz układów łączących różne źródła ciepła.

mgr inż. Elżbieta Niemierka, mgr inż. Kamila Kozłowska, dr inż. Piotr Jadwiszczak Numeryczna analiza CFD gruntowych rurowych wymienników ciepła

Numeryczna analiza CFD gruntowych rurowych wymienników ciepła Numeryczna analiza CFD gruntowych rurowych wymienników ciepła

Zastosowanie gruntowych rurowych wymienników ciepła (GRWC) ogranicza zapotrzebowanie budynków na konwencjonalne ciepło i chłód oraz poprawia warunki pracy urządzeń grzewczo-wentylacyjnych. Wariantowa analiza...

Zastosowanie gruntowych rurowych wymienników ciepła (GRWC) ogranicza zapotrzebowanie budynków na konwencjonalne ciepło i chłód oraz poprawia warunki pracy urządzeń grzewczo-wentylacyjnych. Wariantowa analiza parametrów GRWC jest podstawą wyboru najkorzystniejszego rozwiązania oraz uzyskania zakładanych na etapie projektowania efektów, szczególnie w wypadku dużych i złożonych wymienników gruntowych. Modelowanie CFD dostarcza dużo dokładniejszych danych i informacji wspomagających inżyniera niż metody...

dr inż. Adrian Trząski, dr inż. Andrzej Wiszniewski Aspekty ekonomiczne i środowiskowe ogrzewania elektrycznego w nowo wznoszonych budynkach jednorodzinnych

Aspekty ekonomiczne i środowiskowe ogrzewania elektrycznego w nowo wznoszonych budynkach jednorodzinnych Aspekty ekonomiczne i środowiskowe ogrzewania elektrycznego w nowo wznoszonych budynkach jednorodzinnych

Ogrzewanie elektryczne nowych i modernizowanych budynków mieszkalnych mogłoby być konkurencyjne pod względem ekonomicznym i ekologicznym (zwłaszcza w kontekście ograniczania niskiej emisji) w stosunku...

Ogrzewanie elektryczne nowych i modernizowanych budynków mieszkalnych mogłoby być konkurencyjne pod względem ekonomicznym i ekologicznym (zwłaszcza w kontekście ograniczania niskiej emisji) w stosunku do innych rozwiązań, gdyby system energetyczny korzystał w dużej mierze z energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł energii i nie był obarczony tak wysokim współczynnikiem nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej.

dr inż. Bogusław Maludziński Koszty dodatkowego ogrzewania z sieci ciepłowniczej. Zapewnienie komfortu w ramach programu „Ciepło przez cały rok”

Koszty dodatkowego ogrzewania z sieci ciepłowniczej. Zapewnienie komfortu w ramach programu „Ciepło przez cały rok” Koszty dodatkowego ogrzewania z sieci ciepłowniczej. Zapewnienie komfortu w ramach programu „Ciepło przez cały rok”

Węzły cieplne w budynkach zasilanych z miejskiej sieci cieplnej są przygotowane do stałego dostarczania ciepła do mieszkań, szczególnie węzły dwufunkcyjne zasilane przez cały rok. Zapewnienie komfortu...

Węzły cieplne w budynkach zasilanych z miejskiej sieci cieplnej są przygotowane do stałego dostarczania ciepła do mieszkań, szczególnie węzły dwufunkcyjne zasilane przez cały rok. Zapewnienie komfortu cieplnego w pomieszczeniach w okresach spadku temperatur powietrza zewnętrznego poza sezonem grzewczym nie generuje wysokich kosztów i może być z powodzeniem stosowane w budynkach mieszkalnych.

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.