Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Energetyczny audyt miejski. Czy można skutecznie zarządzać zużyciem energii w mieście?

A city energy audit. Can energy consumption in a city be successfully managed?
Fot. Foster & Partners

Architekturę w mieście należy kształtować w sposób świadomy, a nie da się tego zrealizować, nie znając obecnego sposobu funkcjonowania miasta i tempa zachodzących zmian.

Duża część zasobów budowlanych jest w złym stanie technicznym i niskim standardzie mieszkaniowym, co paradoksalnie może stanowić okazję do poprawy stanu istniejącego i tym samym bilansu energetycznego miasta.

Przeszkodą dla tych zmian jest brak zapisów planistycznych stanowiących prawo lokalne kształtujące architekturę, także energooszczędną.

Na świecie, w Europie, a także w Polsce wykorzystanie energii szybko rośnie – zaktualizowana w 2011 r. prognoza zapotrzebowania na finalną energię elektryczną mówi o jego wzroście z poziomu 120 TWh rocznie w 2010 r. do przeszło 167 TWh w roku 2030, to wzrost 40-proc.

Wywołuje to obawy o trudności zaopatrzeniowe, wyczerpanie się nieodnawialnych zasobów energetycznych i wzrost negatywnego oddziaływania na środowisko (ubożenie warstwy ozonowej, globalne ocieplenie, zmiany klimatu itp. spowodowane zwiększoną emisją CO2).

Udział miast w globalnym zużyciu energii także stale rośnie. Nic nie wskazuje, że nastąpią zmiany, gdyż wzrost populacji, rosnący popyt na usługi budowlane i stałe podnoszenie poziomu komfortu wraz ze zwiększeniem czasu spędzanego w budynkach zapewnią dalszy trend wzrostowy zapotrzebowania na energię w przyszłości.

Globalny udział zużycia energii przez budynki, zarówno mieszkalne, jak i komercyjne, wzrósł, osiągając ostatnio w krajach rozwiniętych poziom 20–40% [8]. Z tego powodu ograniczenie zużycia energii cieplnej, elektrycznej i gazowej oraz wzrost wydajności urządzeń w budynkach jest dziś głównym celem polityki energetycznej na poziomie regionalnym, krajowym i międzynarodowym.

Cel ten powinien też znaleźć odzwierciedlenie w polityce lokalnej określającej ramy działań inwestycyjnych ustalane w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego.

Stymulowanie niskoenergetycznego rozwoju miast

Profesor R. Wade, znawca polityki rozwojowej i przemysłowej, uważa, że tylko polityka państwa może sprzyjać ukierunkowanemu rozwojowi gospodarki [18, 19]. Wolnorynkowa polityka państwa nie daje gwarancji podjęcia inwestycji badawczych, które sprzyjają rozwojowi najnowszych technologii. Z przedstawionych przez niego badań wynika, że gdy polityka rządu nie ma żadnych preferencji co do kierunku badań, przedsiębiorstwa uzyskujące dotacje państwowe wykonują pracę, którą same by sfinansowały.

Bardziej racjonalna jest metoda stosowana w Azji i Ameryce polegająca na tym, że to rząd finansuje badania strategiczne w wybranych obszarach (sięgające w odległą przyszłość, obciążone dużym ryzykiem i niegwarantujące spodziewanych pozytywnych efektów) [18, 19].

Polityczne lub ekonomiczne próby wprowadzenia zmian klimatycznych poprzez wzrost cen paliw kopalnych powodują wykluczenia i wzrost ubóstwa energetycznego, czyli skutki socjalne (paliwa kopalne stają się tak drogie, że dużej części społeczeństwa nie stać na ich używanie). Jedynie wzrost liczby badań może się przyczynić do tego, by energia odnawialna była tania [14].

Należy się zatem spodziewać, że do ustawy o efektywności energetycznej [22] dołączone zostaną rozporządzenia wykonawcze. Zwłaszcza że określony w art. 4 cel wyznaczający do 2016 r. oszczędność energii końcowej nie mniejszą niż 9% średniego krajowego zużycia tej energii w ciągu roku miasta i gminy będą musiały zrealizować [22].

Zapotrzebowanie na energię w obecnych modelach prognozowania można przyrównać do modelu ekonomicznego, który uwzględnia wielkość PKB, liczbę ludności i wielkość przemysłu oraz koszt ochrony środowiska [1, 2, 7, 13]. Przewiduje się długoterminowe trendy zapotrzebowania na energię elektryczną w skali kraju, które są podstawą kształtowania lokalnej polityki energetycznej.

W tym samym czasie na poziomie lokalnym prognozuje się wielkość popytu na energię w zależności od sposobu dostarczania energii do budynku, urządzeń ogrzewających i chłodzących, uwzględniając takie czynniki, jak klimat, stan techniczny budynku i jego właściwości fizyczne oraz standard związany z urządzeniami, w które jest wyposażony.

Dostawcy energii dla określenia zapotrzebowania na media coraz częściej budują modele prognozujące, używając np. sztucznych sieci neuronowych. Rzadko stosuje się jednak symulację zużycia energii wspomagającą optymalizację zarządzania miast.

Zapotrzebowanie na energię na poziomie miejskim zależy od lokalnych uwarunkowań, takich jak klimat i położenie geograficzne, funkcje przeważające w mieście, energochłonność substancji budowlanej oraz źródła i sposoby dostawy energii. Stosunkowo niewiele znaleźć można w literaturze opisanych badań dotyczących zapotrzebowania na energię na poziomie miejskim [2, 4, 5, 6, 9, 11].

Władze niektórych miast zachodnioeuropejskich dostrzegły korzyści wynikające z polityki przestrzennej i transportowej ukierunkowanej na oszczędność wody, przestrzeni i zużycia energii [11, 14]. Natomiast w polskich miastach podejmując inwestycje, często nie zwraca się uwagi na ich konsekwencje przestrzenne i przyszłe koszty, także energetyczne [4, 16, 17, 20].

Energochłonność budynków

Badania energochłonności budynków przeprowadzono w latach 2010 i 2011 w ramach zadań badawczych NCBiR pt. „Analiza możliwości i skutków socjoekonomicznych wzrostu efektywności energetycznej w budownictwie” oraz pt. „Warunki i możliwości oszczędzania energii za pomocą instrumentów polityki miejskiej”. W wyniku tych prac powstał model energetycznego audytu miejskiego (EAM) [23].

Nowoczesne wyposażenie dla domu, hotelu, biura
ZOBACZ >>

EAM dla Zielonej Góry i Lublina [16] przygotowano jako narzędzie umożliwiające prowadzenie polityki energetycznej przez zarząd gminy zgodnie z art. 19, ust. 1, 2 i 3 ustawy Prawo energetyczne („Wójt /burmistrz, prezydent miasta/ opracowuje projekt założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe” [21]).

Do badań wytypowano budynki reprezentatywne dla struktury urbanistycznej Zielonej Góry, przedstawiające zaobserwowane korelacje pomiędzy przyjętymi parametrami krytycznymi: wiek, technologia, źródło zasilania, stan techniczny i własnościowy, pełniona funkcja. Przyjęto do badań tzw. budynki rekomendowane przez zarządców, od których otrzymano dane dotyczące stanu eksploatacyjnego.

Celem badań było określenie wpływu i rozkładu parametrów energetycznych i ekonomicznych na jednostkę przestrzenną w mieście. Zebrany materiał badawczy pozwolił zidentyfikować różnice w energochłonności budynków z rozróżnieniem ich funkcji, technologii, czasu wykonania i stanu technicznego. Dodatkowo podzielono obszar miasta na strefy energetyczne w zależności od przeważającego sposobu ogrzewania budynków.

Przeanalizowano warunki i możliwość wzrostu efektywności energetycznej budynków reprezentatywnych zaakceptowaną przez ich mieszkańców na podstawie audytów energetycznych. Pytanie badawcze dotyczyło kosztów obniżenia zużycia energii o 1 kWh/m2/rok w Zielonej Górze.

Zestaw badań objął także badania ankietowe. Dotyczyły one ceny, rodzaju i zużycia energii pierwotnej i końcowej potrzebnej do ogrzewania i chłodzenia budynku oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej w przeliczeniu na 1 m2 powierzchni użytkowej.

Czytaj dalej: Energetyczny audyt miejski Zielonej Góry >>

   19.05.2014
dr inż. arch.  Marta Skiba
dr inż. arch.  Marta Skiba
Katedra Architektury i Urbanistyki, Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Uniwersytetu Zielonogórskiego więcej »

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Dobierz grzejniki do pomp ciepła i kondensatorów »


 Poznaj nowoczesne rozwiązania sieci preizolowanych »

Jaki materiał dobrać by nie tracić energii »
przewody preizolowane pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 Czy są nowe technologie w systemach ogrzewania podłogowego »


wiem więcej »

 Jak wygenerować oszczędności stosując pompę woda/powietrze »

Poznaj korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
rozwiązania pomiarowe pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Dołącz do klubu instalatora! Korzytaj z rabatów  »

strefa instalatora

 Czy w dzisiejszych czasach rozwiązania pomiarowe śą wystarczające »

Pompy ciepła opracowane z myślą o nowych wymaganiach »
rozwiązania pomiarowe pompy ciepła
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Szybka i sprawna kanalizacja pomieszczeń w domu jednorodzinnym » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
kanalizacja inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak działa nowoczesna studnia wodomierzowa »

studnia wodomierzowa zastosowanie

 "Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Za pomocą jakiego urządzenia podnieść ciśnienie wody w budynku mieszkalnym »
grzejnik armatura pompa
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wod-kan w inteligentnych budynkach
  • - Klimatyzatory – nowości i innowacje
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl