Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Metody zmniejszania ładunku zanieczyszczeń w wodach opadowych

The methods of decreasing the amount of sewage in rain water
Fot. Wa-Sko.com

Powszechne w naszym kraju systemy kanalizacji ogólnospławnej są mało przyjazne dla środowiska, dlatego należy podejmować działania mające na celu zmniejszenie ich wpływu na stan wód i ziemi. Prawidłowe oczyszczanie ścieków deszczowych wymaga zastosowania odpowiednich metod.

Zanieczyszczenia różnego rodzaju mogą oddziaływać na odbiornik ścieków opadowych inaczej i w zmiennym przedziale czasu. Na przykład metale ciężkie zakumulowane w osadach mogą wpływać na środowisko przez szereg lat. Poszczególne parametry jakości wód w przekroju rzeki mogą być zmieniane przez zrzut w okresie od jednej godziny do nawet ponad roku.

Tak długie zmiany jakości ścieków spowodowane są uwalnianiem się zanieczyszczeń z osadów kanalizacyjnych zrzucanych do odbiornika i sedymentujących częściowo na jego dnie.

Przeczytaj także: Wody opadowe w miastach >>

Najistotniejszym wskaźnikiem zanieczyszczenia ścieków opadowych jest stężenie zawiesiny. Świadczy ono o obecności m.in. związków organicznych, metali ciężkich, bakterii, znacznej części zanieczyszczeń olejowych oraz o zjawiskach zachodzących na powierzchniach zawiesin – np. wymiana jonowa, proces katalizy z udziałem enzymów i katalizatorów mineralnych.

Newralgicznymi punktami w sieci kanalizacyjnej, które przyczyniają się w istotny sposób do pogorszenia stanu sanitarnego i czystości wód rzek, są m.in. wyloty kanałów deszczowych oraz burzowców.

SPRAWDŹ ZAWARTOŚĆ >>
Projektowanie instalacji kanalizacji deszczowej
SPRAWDŹ CENĘ >>

Przepisy nakazują oczyszczanie wód opadowych odprowadzanych m.in. z zanieczyszczonych centrów miast, terenów przemysłowych, baz transportowych, parkingów itp. Reguluje to m.in. rozporządzenie w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub ziemi [13]. Podaje ono, kiedy wody opadowe nie mają wpływu na po­gorszenie jakości środowiska, a także ­określa sytuacje, w których stają się one
ściekami:

§ 19.1. Wody opadowe i roztopowe ujęte w szczelne, otwarte lub zamknięte systemy kanalizacyjne pochodzące:

1) z zanieczyszczonej powierzchni szczelnej terenów przemysłowych, składowych, baz transportowych, portów, lotnisk, miast, budowli kolejowych, dróg zaliczanych do kategorii dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych klasy G, a także parkingów o powierzchni powyżej 0,1 ha, w ilości, jaka powstaje z opadów o natężeniu co najmniej 15 l na sekundę na 1 ha,

2) z zanieczyszczonej powierzchni szczelnej obiektów magazynowania i dystrybucji paliw, w ilości, jaka powstaje z opadów o częstości występowania jeden raz w roku i czasie trwania 15 minut, lecz w ilości nie mniejszej niż powstająca z opadów o natężeniu 77 l na sekundę na 1 ha,

– wprowadzane do wód lub do ziemi nie powinny zawierać substancji zanieczyszczających w ilościach przekraczających 100 mg/l zawiesin ogólnych oraz 15 mg/l węglowodorów ropopochodnych [13].

Wody opadowe i roztopowe o parametrach przekraczających podane powyżej wartości stanowią zagrożenie dla środowiska.

Ścieki opadowe z terenów zurbanizowanych są równie groźne jak ścieki bytowo-gospodarcze czy przemysłowe i niejednokrotnie nie ma możliwości oczyszczania w oczyszczalniach wszystkich rodzajów ścieków razem, szczególnie po deszczach nawalnych. Problem ten uwzględnia załącznik do dyrektywy 91/271/EWG dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych: Uwzględniając, że w praktyce jest możliwe budowanie systemów kanalizacyjnych i oczyszczalni w taki sposób, żeby ścieki były poddawane oczyszczaniu, np. podczas obfitych opadów deszczu, państwa członkowskie zdecydują o środkach lub metodach ograniczających zanieczyszczenia związane z przelewem wód burzowych. Środki te mogą uwzględnić szybkie, intensywne rozcieńczenie lub dobór odpowiedniego przepływu przy suchej pogodzie albo ustalenie pewnej dopuszczalnej liczby przelewów rocznie [14].

Przeczytaj także: Odprowadzanie wód opadowych systemami do podziemnej retencji i infiltracji >>

Dopuszczona liczba przelewów w ciągu roku została dokładnie podana w rozporządzeniu w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub ziemi: Ścieki z przelewów burzowych komunalnej kanalizacji ogólnospławnej mogą zostać wprowadzone do śródlądowych wód powierzchniowych płynących oraz przybrzeżnych, jeżeli średnia liczba zrzutów z poszczególnych przelewów nie jest większa niż 10 [13].

Sposoby ograniczenia zrzutu ładunku zanieczyszczeń do odbiorników

Wśród metod i technologii stosowanych w celu ograniczenia ilości zanieczyszczeń odprowadzanych do środowiska wodnego można wyróżnić [4, 7]:

  • metody i technologie ograniczające przedostawanie się zanieczyszczeń do wód opadowych,
  • rozwiązania odprowadzenia wód opadowych zgodne z naturalnym obiegiem wody w przyrodzie, pozostawiające wodę w miejscu opadu deszczu i wsiąkanie w grunt (skrzynki, komory drenażowe),
  • metody i technologie podczyszczania wód opadowych,
  • metody i technologie wspomagające te procesy.

Do najprostszych działań w ramach pierwszej grupy należy zmniejszanie emisji zanieczyszczeń do atmosfery, sprzątanie powierzchni zlewni, optymalizacja zużycia i rodzaju stosowanych środków przeciwoblodzeniowych, dbałość o stan techniczny nawierzchni drogowych, sieci kanalizacyjnych i urządzeń sieciowych.

Obiekty i urządzenia inżynierskie stosowane do podczyszczania ścieków deszczowych wykorzystują głównie procesy sedymentacji, filtracji, flotacji oraz rozkładu biologicznego.

Czytaj dalej: Metody filtracji wody deszczowej >>

   03.06.2014

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Zapewnij bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom przeciwpożarowym »

 

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wod-kan w inteligentnych budynkach
  • - Klimatyzatory – nowości i innowacje
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl