RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Metody zmniejszania ładunku zanieczyszczeń w wodach opadowych

Fot. Wa-Sko.com
 

Fot. Wa-Sko.com


 

Powszechne w naszym kraju systemy kanalizacji ogólnospławnej są mało przyjazne dla środowiska, dlatego należy podejmować działania mające na celu zmniejszenie ich wpływu na stan wód i ziemi. Prawidłowe oczyszczanie ścieków deszczowych wymaga zastosowania odpowiednich metod.

Zobacz także

PHU DAMBAT Program „Moja Woda”

Program „Moja Woda” Program „Moja Woda”

Program dofinansowań do instalacji zagospodarowania wód opadowych „Moja Woda” cieszył się bardzo dużą popularnością, niestety w 2022 roku nie jest przewidziany nabór do programu. Jednak zbieranie i wykorzystywanie...

Program dofinansowań do instalacji zagospodarowania wód opadowych „Moja Woda” cieszył się bardzo dużą popularnością, niestety w 2022 roku nie jest przewidziany nabór do programu. Jednak zbieranie i wykorzystywanie wody deszczowej nadal się opłaca – także bez dotacji.

PHU DAMBAT Pompy do wody deszczowej

Pompy do wody deszczowej Pompy do wody deszczowej

Systemy służące do zagospodarowania wody deszczowej są coraz bardziej popularne. Pozwalają wykorzystać zgromadzoną w zbiornikach wodę opadową do nawadniania ogrodu, prania czy spłukiwania toalety. Dzięki...

Systemy służące do zagospodarowania wody deszczowej są coraz bardziej popularne. Pozwalają wykorzystać zgromadzoną w zbiornikach wodę opadową do nawadniania ogrodu, prania czy spłukiwania toalety. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie znacznych oszczędności w zużyciu wody wodociągowej.

Kessel Ochrona domu przed skutkami obfitych opadów deszczów

Ochrona domu przed skutkami obfitych opadów deszczów Ochrona domu przed skutkami obfitych opadów deszczów

Ulewy ponownie dominują w doniesieniach medialnych. Ucierpiało wiele osób, podtapiane są liczne domy. Meteorolodzy są zgodni – silne opady będą występować coraz częściej. Ocieplenie klimatu prowadzi do...

Ulewy ponownie dominują w doniesieniach medialnych. Ucierpiało wiele osób, podtapiane są liczne domy. Meteorolodzy są zgodni – silne opady będą występować coraz częściej. Ocieplenie klimatu prowadzi do tworzenia się coraz większej liczby chmur w atmosferze ziemskiej, co skutkuje obfitymi opadami deszczu, które doprowadzają do lokalnych zalań. Dostępne są jednak urządzenia przeciwzalewowe, które pozwalają skutecznie ochronić budynki mieszkalne.

Zanieczyszczenia różnego rodzaju mogą oddziaływać na odbiornik ścieków opadowych inaczej i w zmiennym przedziale czasu. Na przykład metale ciężkie zakumulowane w osadach mogą wpływać na środowisko przez szereg lat. Poszczególne parametry jakości wód w przekroju rzeki mogą być zmieniane przez zrzut w okresie od jednej godziny do nawet ponad roku.

Tak długie zmiany jakości ścieków spowodowane są uwalnianiem się zanieczyszczeń z osadów kanalizacyjnych zrzucanych do odbiornika i sedymentujących częściowo na jego dnie.

Najistotniejszym wskaźnikiem zanieczyszczenia ścieków opadowych jest stężenie zawiesiny. Świadczy ono o obecności m.in. związków organicznych, metali ciężkich, bakterii, znacznej części zanieczyszczeń olejowych oraz o zjawiskach zachodzących na powierzchniach zawiesin – np. wymiana jonowa, proces katalizy z udziałem enzymów i katalizatorów mineralnych.

Newralgicznymi punktami w sieci kanalizacyjnej, które przyczyniają się w istotny sposób do pogorszenia stanu sanitarnego i czystości wód rzek, są m.in. wyloty kanałów deszczowych oraz burzowców.

Przepisy nakazują oczyszczanie wód opadowych odprowadzanych m.in. z zanieczyszczonych centrów miast, terenów przemysłowych, baz transportowych, parkingów itp. Reguluje to m.in. rozporządzenie w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub ziemi [13]. Podaje ono, kiedy wody opadowe nie mają wpływu na po­gorszenie jakości środowiska, a także ­określa sytuacje, w których stają się one ściekami:

§ 19.1. Wody opadowe i roztopowe ujęte w szczelne, otwarte lub zamknięte systemy kanalizacyjne pochodzące:

1) z zanieczyszczonej powierzchni szczelnej terenów przemysłowych, składowych, baz transportowych, portów, lotnisk, miast, budowli kolejowych, dróg zaliczanych do kategorii dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych klasy G, a także parkingów o powierzchni powyżej 0,1 ha, w ilości, jaka powstaje z opadów o natężeniu co najmniej 15 l na sekundę na 1 ha,

2) z zanieczyszczonej powierzchni szczelnej obiektów magazynowania i dystrybucji paliw, w ilości, jaka powstaje z opadów o częstości występowania jeden raz w roku i czasie trwania 15 minut, lecz w ilości nie mniejszej niż powstająca z opadów o natężeniu 77 l na sekundę na 1 ha,

– wprowadzane do wód lub do ziemi nie powinny zawierać substancji zanieczyszczających w ilościach przekraczających 100 mg/l zawiesin ogólnych oraz 15 mg/l węglowodorów ropopochodnych [13].

Wody opadowe i roztopowe o parametrach przekraczających podane powyżej wartości stanowią zagrożenie dla środowiska.

Ścieki opadowe z terenów zurbanizowanych są równie groźne jak ścieki bytowo-gospodarcze czy przemysłowe i niejednokrotnie nie ma możliwości oczyszczania w oczyszczalniach wszystkich rodzajów ścieków razem, szczególnie po deszczach nawalnych. Problem ten uwzględnia załącznik do dyrektywy 91/271/EWG dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych: Uwzględniając, że w praktyce jest możliwe budowanie systemów kanalizacyjnych i oczyszczalni w taki sposób, żeby ścieki były poddawane oczyszczaniu, np. podczas obfitych opadów deszczu, państwa członkowskie zdecydują o środkach lub metodach ograniczających zanieczyszczenia związane z przelewem wód burzowych. Środki te mogą uwzględnić szybkie, intensywne rozcieńczenie lub dobór odpowiedniego przepływu przy suchej pogodzie albo ustalenie pewnej dopuszczalnej liczby przelewów rocznie [14].

Dopuszczona liczba przelewów w ciągu roku została dokładnie podana w rozporządzeniu w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub ziemi: Ścieki z przelewów burzowych komunalnej kanalizacji ogólnospławnej mogą zostać wprowadzone do śródlądowych wód powierzchniowych płynących oraz przybrzeżnych, jeżeli średnia liczba zrzutów z poszczególnych przelewów nie jest większa niż 10 [13].

Sposoby ograniczenia zrzutu ładunku zanieczyszczeń do odbiorników

Wśród metod i technologii stosowanych w celu ograniczenia ilości zanieczyszczeń odprowadzanych do środowiska wodnego można wyróżnić [4, 7]:

  • metody i technologie ograniczające przedostawanie się zanieczyszczeń do wód opadowych,
  • rozwiązania odprowadzenia wód opadowych zgodne z naturalnym obiegiem wody w przyrodzie, pozostawiające wodę w miejscu opadu deszczu i wsiąkanie w grunt (skrzynki, komory drenażowe),
  • metody i technologie podczyszczania wód opadowych,
  • metody i technologie wspomagające te procesy.
  •  

Do najprostszych działań w ramach pierwszej grupy należy zmniejszanie emisji zanieczyszczeń do atmosfery, sprzątanie powierzchni zlewni, optymalizacja zużycia i rodzaju stosowanych środków przeciwoblodzeniowych, dbałość o stan techniczny nawierzchni drogowych, sieci kanalizacyjnych i urządzeń sieciowych.

Obiekty i urządzenia inżynierskie stosowane do podczyszczania ścieków deszczowych wykorzystują głównie procesy sedymentacji, filtracji, flotacji oraz rozkładu biologicznego.

Sedymentacja ciał stałych charakteryzuje się dobrą sprawnością oczyszczania, ponieważ większość substancji szkodliwych osadza się na cząstkach zawiesin, a podczas ich opadania związane zostają również substancje rozpuszczone. Warunkiem skutecznej sedymentacji jest ruch laminarny przepływu wód deszczowych uzyskany poprzez odpowiednie rozwiązania konstrukcyjne urządzeń sedymentacyjnych.

Filtracja skutecznie oczyszcza ścieki z substancji nierozpuszczalnych. W wyniku procesów fizyko-chemicznych, takich jak adsorpcja i wymiana jonowa, następuje również zatrzymanie substancji rozpuszczalnych w strefie gruntu rodzimego.

Przy wykorzystaniu procesu flotacji usuwane są z wody tłuszcze i oleje, które dzięki czystej powierzchni cząstek wykazują zdolność do autoflotacji i wypływają na powierzchnię wody. Natomiast ich emulsje charakteryzujące się określonym ładunkiem powierzchniowym wymagają dodatku chemikaliów stosowanych w procesie flotacji.

Proces koalescencji polega na nieodwracalnym łączeniu się małych cząstek oleju zdyspergowanych w roztworze w większe skupiska wskutek wzajemnych zderzeń, przez co można je usunąć mechanicznie.

Biologiczne oczyszczenie wód deszczowych uzyskuje się na ogół w powiązaniu z metodami mechanicznymi. Po przejściu wód deszczowych przez powierzchniowe warstwy gleby następuje tlenowy lub beztlenowy rozkład substancji rozpuszczalnych.

Taki sam skutek może być osiągnięty w warstwie osadu przy dnie zbiornika infiltracyjnego. Zorganizowane oczyszczanie biologiczne wód deszczowych może być przeprowadzone w stawach obsadzonych roślinnością z pasażami wegetacyjnymi. Obiekty takie są często uszczelniane względem podłoża. Przy podczyszczaniu substancje rozpuszczone w wodzie są częściowo rozkładane przez rośliny, zapewniając wysoką sprawność oczyszczania.

Dobór rozwiązania technicznego do podczyszczania ścieków deszczowych uzależniony jest od rodzaju odbiornika oraz stopnia wrażliwości i warunków przestrzennych zlewni. Poważną trudność w doborze sposobu oczyszczania ścieków deszczowych stanowi fakt, że nie można mówić o typowym składzie ścieków deszczowych.

Określenie stopnia zanieczyszczenia może się odbywać poprzez prognozowanie bądź na podstawie badań terenowych. Określenie składu ścieków deszczowych dzięki prognozowaniu jest bardzo trudne z powodu wielu różnorodnych czynników i zjawisk mających wpływ zarówno na ilość, jak i jakość odpływu ścieków z sieci kanalizacji deszczowej.

Stężenie zanieczyszczeń w ściekach opadowych ulega istotnym wahaniom w czasie trwania odpływu, zależnie od natężenia deszczu, wielkości i sposobu ukształtowania zlewni oraz zdolności retencyjnej sieci. W większości rozpatrywanych przypadków najbardziej zanieczyszczona bywa ,,pierwsza faza spływu”, a stężenie zanieczyszczeń osiąga wartości największe podczas początkowych 15–60 minut trwania odpływu.

Można ekstrapolować dane z podobnych zlewni. Należy jednak mieć świadomość, że ich wyniki są wiarygodne w zasadzie tylko dla konkretnego zakresu parametrów deszczu i jedynie dla badanej zlewni. Ekstrapolacja będzie więc zawsze obarczona ryzykiem błędu ze względu na specyficzne różnice w zagospodarowaniu zlewni.

Reasumując, nie ulega wątpliwości, że najpewniejszą metodą określania stopnia zanieczyszczenia ścieków deszczowych są badania terenowe.

Urządzenia inżynierskie służące do podczyszczania ścieków opadowych są szeroko stosowane. Mogą być one sytuowane w miejscu wprowadzania ścieków deszczowych do systemu kanalizacyjnego, na sieci kanalizacyjnej, jak również bezpośrednio przed odprowadzeniem ścieków do odbiornika lub gruntu [1].

W pierwszej grupie wyróżnić można urządzenia do podczyszczania ścieków deszczowych stosowane we wpustach ulicznych oraz koryta infiltracyjne. Na rynku można spotkać różne rozwiązania. Jako przykład można podać wpusty uliczne z osadnikiem, w których następuje trójstopniowa separacja zanieczyszczeń zawartych w ściekach ze spływów z powierzchni utwardzonych [1, 3, 8].

Innowacyjnym rozwiązaniem są wpusty uliczne EcoDrain z wkładem z preparowanej kory drzew iglastych z bakteriami tlenowymi oraz beztlenowymi żywiącymi się związkami ropopochodnymi. Urządzenia te oprócz usuwania zawiesiny pozwalają na separację związków ropopochodnych i metali ciężkich. Podczyszczanie ścieków odbywa się z wykorzystaniem procesów fizycznych, chemicznych oraz biologicznych [1, 3, 4].

Najczęściej stosowanymi w sieci kanalizacyjnej obiektami służącymi do podczyszczania ścieków deszczowych są osadniki i separatory. W przypadku tych pierwszych urządzeń w literaturze można się spotkać z podziałem na: osadniki konwencjonalne (poziome podłużne, poziome radialne, pionowe), wielostrumieniowe i wirowe [3, 4]. Praktycznie największe zastosowanie mają osadniki poziome oraz wirowe.

Działanie osadników podłużnych (o przepływie poziomym) opiera się na wydzieleniu zawiesiny podczas spowolnienia przepływu. Proces ten przebiega poprzez zwiększenie powierzchni przypadającej na jednostkę odprowadzanych ścieków. Zwiększenie efektu sedymentacji można uzyskać przez zastosowanie np. różnego typu deflektorów, wkładów wielostrumieniowych bądź specyficznych konstrukcji osadników wymuszających przepływ wirowy.

W osadniku wirowym oprócz siły grawitacji wykorzystuje się dodatkowo siłę odśrodkową. Ścieki deszczowe przewodem wlotowym wprowadzane są do osadnika stycznie do pobocznicy, co wymusza ruch wirowy. W miarę zwiększenia napływu ścieki wirują coraz intensywniej.

Osadniki oparte na formule wirowej poprzez wydłużenie drogi przepływu, przy zachowaniu jednocześnie niewielkiej powierzchni, pozwalają uzyskać porównywalne efekty zmniejszenia zawiesin przy 2–5-krotnie większych obciążeniach hydraulicznych. Ich podstawową wadą jest wypłukiwanie osadów do sieci kanalizacyjnej przy większych przepływach [1, 3, 4].

Wkłady wielostrumieniowe to system równoległych rur, płyt czy półek, zazwyczaj nachylonych do poziomu, dzięki którym głęboki strumień ścieków poddanych procesowi sedymentacji ulega podzieleniu na wiele płytkich strumieni, płynących równolegle w oddzielnych przewodach sedymentacyjnych. Przewody te stanowią w istocie odrębne osadniki o wielokrotnie skróconej w stosunku do osadnika konwencjonalnego drodze opadania zawiesin.

W osadnikach tych występuje tzw. zjawisko płytkiej sedymentacji. Efekt działania osadników zwiększa się w warunkach idealnych proporcjonalnie do zwiększenia powierzchni sedymentacyjnej.

Separatory stosowane są najczęściej w miejscach, gdzie sieć kanalizacyjna odbiera wody zawierające zanieczyszczenia substancjami ropopochodnymi. Są to tereny m.in.: stacji benzynowych, baz przeładunkowych, dużych powierzchni parkingowych, myjni samochodowych, warsztatów naprawczych. W praktyce stosowane są separatory lamelowe lub koalescencyjne.

Pierwsze z nich są separatorami grawitacyjnymi, których działanie sprowadza się do rozdziału substancji o różnej gęstości z wykorzystaniem siły grawitacji. Krople lekkich cieczy gromadzą się na powierzchni ścieków deszczowych. Według danych literaturowych oraz opinii producentów dzięki zastosowaniu tych urządzeń możliwe jest usunięcie 95% substancji ropopochodnych [3].

Separatory koalescencyjne znalazły zastosowanie przy oczyszczaniu ścieków bardzo zanieczyszczonych, z dużą zawartością związków ropopochodnych. W urządzeniach tych oprócz flotacji grawitacyjnej zachodzi proces koalescencji. W porównaniu z separatorami lamelowymi są bardziej czułe i pozwalają na obniżenie stężenia substancji ropopochodnych poniżej 5 mg/l [3].

Separatory należy skutecznie zabezpieczyć, wyposażając je w automatyczne zamknięcia odcinające dopływ do urządzenia po wypełnieniu komory olejowej, ważne również dla normalnej pracy urządzenia, ponieważ podczas wystąpienia deszczów nawalnych i przy wypełnionej komorze olejowej może wystąpić wylanie się odseparowanych olejów i wprowadzenie do odbiornika znacznego ładunku tych zanieczyszczeń. Separator może stanowić wówczas większe zagrożenie niż urządzenie chroniące środowisko.

W celu odprowadzania i podczyszczania ścieków deszczowych z powierzchni drogowych i parkingów producenci niektórych urządzeń separacyjnych stosują zewnętrzne obejście przepływu, uniemożliwiające przeciążenie hydrauliczne separatora. Rozwiązanie to pozwala na oczyszczenie pierwszej, najbardziej zanieczyszczonej fali spływu deszczowego oraz odprowadzenie ścieków o mniejszym stężeniu zanieczyszczeń występujących w dalszej fazie opadu z pominięciem separatora.

Krawędź przelewu urządzenia należy zlokalizować na poziomie zapewniającym odprowadzenie do separatora ścieków deszczowych spowodowanych opadem o natężeniu co najmniej 15 l/s, ha. Obejście separatora nie może być stosowane w urządzeniach podczyszczających ścieki deszczowe odprowadzane z terenu zagrożonego skażeniem substancjami ropopochodnymi, np. ze stacji paliw, warsztatów naprawczych, baz samochodowych itp.

Pasaż roślinny może być stosowany do oczyszczania wód deszczowych z niewielkich odwadnianych powierzchni zanieczyszczonych głównie substancjami rozpuszczonymi. Jest to odpowiednio ukształtowany teren obsadzony gęstą roślinnością wodolubną.

Pasaż roślinny może skutecznie oczyszczać wody deszczowe, szczególnie w okresie letnim, dzięki procesom tlenowym i beztlenowym rozkładu zanieczyszczeń, filtracji wody przez filtr gruntowy i procesom adsorpcji zanieczyszczeń przez cząstki gruntu zachodzącym w ożywionej warstwie gruntu i roślinności. Woda deszczowa doprowadzona do pasażu roślinnego przepływa w kierunku poziomym po jego powierzchni i odpływa do odbiornika lub urządzeń odprowadzających wodę do gruntu.

W przypadku dużych odwadnianych powierzchni, z których odpływające wody deszczowe mają zarówno zanieczyszczenia rozpuszczone, jak i w postaci zawiesiny, można stosować stawy sedymentacyjne – zbiorniki ziemne retencyjne i oczyszczające obsadzone roślinnością. Ich działanie polega na usuwaniu z wód deszczowych zawiesin poprzez sedymentację i innych zanieczyszczeń w rezultacie ich tlenowego i beztlenowego rozkładu w warstwie gruntu ożywionego oraz roślinności.

Wśród metod i technologii ograniczających przedostawanie się zanieczyszczeń do wód opadowych i podczyszczanie wód opadowych wymienia się:

  • budowanie zbiorników retencyjnych zmniejszających krotność działania przelewów,
  • projektowanie przelewów burzowych o specjalnej konstrukcji, czyli zapewniających ograniczenie częstotliwości i poprawę jakości zrzutu ścieków przelewających się do odbiornika,
  • projektowanie właściwych spadków dna przelewów burzowych w celu zapobieganiu odkładaniu się w nich osadów w czasie bezdeszczowej pogody,
  • zapobieganie podtopieniom kanałów w miejscach połączeń dla uniknięcia lokalnego nagromadzenia osadów kanalizacyjnych,
  • zapewnienie minimalnego spadku kanału w celu ochrony przed gromadzeniem się osadów w kanale,
  • lokalizowanie, jeśli jest to możliwe, ostatniego przelewu za osadnikami wstępnymi w oczyszczalni ścieków,
  • łączenie przelewów ze zbiornikami retencyjnymi w taki sposób, by ścieki przelewały się przez pierwszy przelew z kanału do zbiornika, a dopiero po wypełnieniu zbiornika przez umieszczony w nim przelew do rzeki.

Pomimo wyraźnych tendencji do budowy systemów kanalizacji rozdzielczej w wielu dużych miastach w Polsce i Europie funkcjonują systemy ogólnospławne wyposażone w przelewy burzowe, które projektowane i budowane były na początku ubiegłego stulecia z uwzględnieniem wówczas panujących warunków. W związku z tym konieczne jest podejmowanie działań zmniejszających uciążliwość przelewów burzowych dla środowiska przyrodniczego.

Najprostszym rozwiązaniem jest ich projektowanie w taki sposób, by zapewnić odpowiednie rozcieńczenie ścieków przelewających się przez koronę przelewową w momencie zadziałania urządzenia.

Przykładem przelewu burzowego o specjalnej konstrukcji umożliwiającego podczyszczanie ścieków deszczowych bezpośrednio przed odprowadzeniem ich do odbiornika są przelewy z zakrzywioną koroną, czyli hydroseparatory, które zostaną omówione poniżej w szerszym zakresie.

Przelewy burzowe o zakrzywionej koronie – hydroseparatory

Hydroseparatory w porównaniu do tradycyjnych przelewów burzowych działają z wykorzystaniem ruchu wirowego, a nie prostoliniowego. Urządzenia te oprócz regulacji natężenia przepływu umożliwiają usuwanie zanieczyszczeń ze ścieków deszczowych dzięki procesowi sedymentacji z wykorzystaniem siły grawitacji i siły odśrodkowej.

Działanie hydroseparatorów opiera się na wydłużeniu czasu przepływu przez urządzenie, co pozwala na oddzielenie zanieczyszczeń stałych, głównie zawiesiny mineralnej. Części stałe przemieszczają się do strefy przyściennej, gdzie zachodzi sedymentacja i flotacja, w wyniku czego wyodrębnione zostają dwie strugi ścieków.

Pierwsza z nich, charakteryzująca się mniejszą zawartością zawiesiny, odprowadzana jest do odbiornika, druga, bardziej zanieczyszczona, kierowana jest do oczyszczalni ścieków [6, 7].

Wymiarowanie przelewów burzowych z zakrzywioną koroną opiera się na badaniach modelowych. Przy skalowaniu modelu należy zachować tę samą liczbę Froude’a. Model powinien być dostatecznie duży, żeby zachowane były warunki ruchu burzliwego, co pozwoli pominąć współczynnik kinematycznej lepkości oraz opory ruchu.

Do skalowania modelu należy wybrać zawiesinę o prędkości opadania równej prędkości opadania zawiesiny rzeczywistej pomnożonej przez skalę modelu podniesioną do potęgi –0,5, co wynika z zasady utrzymania stałej liczby Froude’a.

Skuteczność usuwania zanieczyszczeń w hydroseparatorze zależy od:

  • dopływu do hydroseparatora,
  • jednostkowego obciążenia,
  • prędkości opadania cząstek,
  • prędkości przepływu ścieków,
  • średnicy komory wirowej,
  • średnicy rury wlotowej,
  • wysokości korony przelewowej,
  • lepkości kinematycznej [6].

Historia separatorów wirowych sięga lat 60. minionego wieku. Pierwszy hydroseparator typu Vortex zainstalowano w 1987 r. w niemieckim Tengen. W literaturze można spotkać różne rozwiązania przelewów z zakrzywioną koroną, przykładem jest hydrosepartor SWIRL skonstruowany w latach 70. w Lancaster w Anglii (rys. 1). Charakterystyczną cechą tego urządzenia było celowe przewymiarowanie pewnych części, które jednak nie dało zadowalających efektów.

 

Wygląd  separatora typu SWIRL

Rys. 1. Separator typu SWIRL: 1 – otwór wlotowy, 2 – deflektor przepływu, 3 – pierścień odgradzający ścianę, 4 – przelew, 5 – przegroda odgradzająca zanieczyszczania, 6 – kanał odprowadzający zanieczyszczenia, 7 – dolny kanał ściekowy [6]


 

Poszukując optymalnego rozwiązania, skonstruowano przelew burzowy Storm King („król burz”) wykorzystujący ruch wirowy (rys. 2). Chociaż rozwiązanie to charakteryzowało się podobną budową i działaniem jak SWIRL, podstawową różnicę stanowiła krawędź przelewowa, która w „królu burz” byłą krawędzią wewnętrzną, a nie jak w poprzednim rozwiązaniu zewnętrzną.

 

Hydroseparator

Rys. 2. Schemat hydroseparatora Storm King [2]

Obecnie na rynku oferowane są udoskonalone wersje przedstawionych powyżej rozwiązań, np. hydroseparator Storm King z dwiema studzienkami kontrolnymi: wlotową i wylotową (rys. 3). Działanie tego urządzenia jest odmienne w czasie pogody deszczowej i bezdeszczowej.

 

 Hydroseparator Storm King Overflow

Rys. 3. Hydroseparator Storm King Overflow with Swirl-Cleanse Screen (praca w czasie pogody bezdeszczowej) [8]

Gdy jest sucho, ścieki ze studzienki wlotowej kierowane są poprzez obejście do studzienki wylotowej z zaworami kontrolującymi przepływ w hydroseparatorze. W pogodę deszczową po osiągnięciu odpowiedniego poziomu ścieki ze studzienki wlotowej kierowane są do hydroseparatora, gdzie oddzielane są zanieczyszczenia stałe.

Następuje przepływ dwóch strug: zewnętrznej, bardziej zanieczyszczonej, przemieszczającej się w kierunku dna urządzenia oraz wewnętrznej, zawierającej mniej zanieczyszczeń, która z dużą prędkością wiruje ku górze urządzenia.

Po nagromadzeniu odpowiedniej ilości ścieków we wnętrzu hydroseparatora następuje przelanie strugi do komory wewnętrznej. Znajdujące się w niej ekrany obrotowe intensyfikują proces separacji. Osadzające się na dnie zanieczyszczenia stałe odprowadzane są do studzienki wylotowej, a następnie do oczyszczalni ścieków. Oczyszczone ścieki odprowadzane są do odbiornika [8].

Obliczanie efektywności działania hydroseparatora

Przedstawione w artykule obliczenia redukcji ładunku zanieczyszczeń odprowadzanego przez przelewy burzowe przy zastosowaniu separatora wirowego mają charakter przybliżony i nie są obliczeniami analitycznymi, a jedynie metodologicznymi. Wykorzystano w nich wielkość strumienia ścieków dopływających do jednego z przelewów burzowych funkcjonujących w systemie odprowadzania ścieków Krakowa. Wartość ta została przyjęta z modelu hydraulicznego sieci kanalizacyjnej tej jednostki osadniczej.

Z uwagi na brak danych dotyczących składu granulometrycznego oraz stężenia zawiesiny w ściekach pochodzących z Krakowa większość wartości potrzebnych do obliczeń przyjęto w oparciu o dane literaturowe.

Obliczenia prowadzone były według następującego schematu:

  1. skład granulometryczny zawiesiny przyjęto na podstawie wyników badań składu granulometrycznego zawiesiny w próbkach opadu deszczu pobranych ze stanowisk pomiarowych w Strzelnie (woj. dolnośląskie) i Kietrzu (woj. opolskie) opisanych w publikacji [8]. Na rys. 4 przedstawiono rozkład wielkości cząstek występujących w próbce badanego opadu;
  2. stężenie zanieczyszczeń w ściekach przyjęto wg danych literaturowych, na podstawie tabeli 1;
  3. procent zanieczyszczeń związanych z poszczególnymi frakcjami zawiesiny w ściekach opadowych przyjęto na podstawie tabeli 2 [8];
  4. dla przyjętego stężenia zawiesiny ogólnej i danego przepływu obliczono ładunek zanieczyszczeń, korzystając z równania:

Wzór 1

Rysunek cząstek występujących w próbce opadu deszczu

Rys. 4. Rozkład wielkości cząstek występujących w próbce opadu deszczu pobranej 26 marca 2004 r. w Kietrzu na terenie prywatnej posesji [8]


 

Tabela zanieczyszczeń

Tabela 2. Procent zanieczyszczeń związanych z poszczególnymi frakcjami zawiesin w ściekach opadowych [8]

Obliczanie procentowej redukcji zanieczyszczeń

Do obliczania procentowej redukcji zanieczyszczeń przyjęto procent usuwania zawiesiny na podstawie analizy wyników badań modelowych hydroseparatora przeprowadzonych w Politechnice Krakowskiej oraz analizy zagadnienia w literaturze. Wyniki badań przeprowadzonych na modelu hydroseparatora Vortex przedstawiono na rys. 5.

 Porównanie stopnia redukcji zawiesiny

Rys. 5. Porównanie stopnia redukcji zawiesiny w 3. serii eksperymentów [8]

Ponieważ w badaniach wykorzystywano wyłącznie piasek kwarcowy, przyjęte do obliczeń wartości redukcji zawiesiny lekko odbiegają od wynikających z rys. 5. Obliczenia wykonano w układzie wariantowym.

W pierwszym wariancie zmieniana była wielkość strumienia ścieków kierowanych do hydroseparatora (Q1, Q2, Q3) przy zachowaniu stałego stężenia zawiesiny ogólnej w ściekach Sza = 500 g/m3. W tabeli 3 oraz na rys. 6 przedstawiono wyniki obliczeń ładunku zanieczyszczeń dla przyjętego dopływu ścieków.

Tabela z wynikami obliczeń ładunku zawiesiny

Tabela 3. Wyniki obliczeń ładunku zawiesiny w ściekach dla poszczególnych wartości strumienia dopływu ścieków do hydroseparatora [1]

 Procent redukcji poszczególnych zanieczyszczeń

Rys. 6. Procent redukcji poszczególnych zanieczyszczeń w hydroseparatorze [1]

W drugim wariancie, utrzymując stałą wartość strumienia ścieków dopływających do hydroseparatora, przyjmowano różne wartości stężenia zawiesiny [1]. Na wykresie przedstawiono wartość ładunku poszczególnych zanieczyszczeń usuniętego w hydroseparatorze, w przypadku gdy: Sza = 50 g/m3 (rys. 7), Sza = 500 g/m3 (rys. 8) i Sza = 5000 g/m3 (rys. 9).

Ładunek zanieczyszczeń

Rys. 8. Ładunek zanieczyszczeń usuniętych w hydroseparatorze, gdy Sza = 500 g/m3 [1]

Ładunek zanieczyszczeń

Rys. 9. Ładunek zanieczyszczeń usuniętych w hydroseparatorze, gdy Sza = 5000 g/m3 [1]

Przeprowadzone obliczenia potwierdzają przydatność hydroseparatorów jako urządzeń umożliwiających podczyszczanie ścieków opadowych. Przy zastosowaniu separatorów wirowych możliwe jest uzyskanie redukcji poszczególnych zanieczyszczeń skojarzonych z zawiesiną, takich jak ChZT, BZT5, azot ogólny czy ołów, na poziomie ok. 45–55% w zależności od rodzaju zanieczyszczenia.

Podsumowanie

Zachowanie wymagań jakościowych dotyczących ścieków deszczowych, wynikających z obowiązujących przepisów i potrzeby spełnienia zasad zrównoważonego rozwoju, narzuca konieczność ich oczyszczania. Pomimo że głównym zanieczyszczeniem ścieków deszczowych jest zawiesina, w większości mineralna, stosowanie procesu sedymentacji w takich urządzeniach jak osadniki i piaskowniki nie zapewnia odpowiedniego efektu ich oczyszczania.

Stosowane do podczyszczania ścieków opadowych urządzenia charakteryzują się odmienną sprawnością działania w odniesieniu do różnych rodzajów zanieczyszczeń. Przy ich doborze należy wnikliwie analizować charakterystykę jakościową wód deszczowych oraz wymagania stawiane oczyszczonej wodzie deszczowej.

Trwają poszukiwania jeszcze skuteczniejszych rozwiązań, a jednym z nich, jak wykazały badania modelowe w warunkach laboratoryjnych, może być hydroseparator, którego walorem poza efektywnością działania jest niewielka zajmowana powierzchnia terenu i wymiary.

Literatura

  1.  Bartkowska I., Analiza porównawcza jakości spływów deszczowych z terenu miasta Białegostoku, materiały sympozjum pt. „Podczyszczanie wód opadowych. Wymagania formalnoprawne kanalizacyjnych możliwości technicznej”, Gdańsk 2000.
  2. Dębowska B., Przelewy burzowe jako newralgiczne punkty sieci kanalizacyjnej. Analiza pracy przelewów burzowych na przykładzie wybranej jednostki osadniczej, praca dyplomowa pod kierunkiem dr. inż. hab. J. Królikowskiej, Kraków 2013.
  3. Garbarczyk K., Wpływ składu ścieków deszczowych na zawartość zanieczyszczeń w osadach zatrzymywanych w ulicznych wpustach deszczowych, XII Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Techniczna „Problemy gospodarki wodno-ściekowej”, Białystok 2005.
  4. Geiger W., Dreisetl H., Nowe sposoby odprowadzenia wód deszczowych. Poradnik, Wydawnictwo Projprzem­‑EKO, Bydgoszcz 1999.
  5. Heidrich A., Witkowski A., Urządzenia do oczyszczania ścieków. Projektowanie, przykłady obliczeń, Wydawnictwo Seidel-Przywecki Sp. z o.o., Warszawa 2005.
  6. Królikowska J., Ocena przydatności hydroseparatorów do podczyszczania ścieków opadowych, Politechnika Krakowska, Kraków 2010.
  7. Królikowska J., Podczyszczanie ścieków opadowych – rozwiązania możliwości, efekty. Część I Charakterystyka ścieków opadowych. Usuwanie zawiesiny, „Gaz, Woda i Technika Sanitarna” nr 3/2011.\
  8. Królikowska J., Królikowski A., Wody opadowe – odprowadzanie, zagospodarowanie, podczyszczanie i wykorzystanie, Wydawnictwo Seidel-Przywecki Sp. z o.o., Warszawa 2012.
  9. Królikowska J., Urządzenia inżynierskie z ruchem wirowym stosowane na sieci kanalizacyjnej do zmniejszania ładunku zawiesiny w ściekach deszczowych, „Inżynieria Ekologiczna” nr 26, 2011.
  10. www.tuzal.pl
  11. www.aco.pl.
  12. www.halson.pl.
  13. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 24 lipca 2006 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub ziemi oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego (DzU nr 137/2006, poz. 984).
  14. Dyrektywa Rady 91/271/EWG z dnia 21 maja 1991 r. dotycząca oczyszczania ścieków komunalnych (DzU UE L 135/40).
  15. www.ecol-unicon.com.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Redakcja RI news Nasz cel to wentylacja przyjazna środowisku

Nasz cel to wentylacja przyjazna środowisku Nasz cel to wentylacja  przyjazna środowisku

Rozmowa z Krzysztofem Rzewnickim, dyrektorem sprzedaży Neovent.

Rozmowa z Krzysztofem Rzewnickim, dyrektorem sprzedaży Neovent.

Redakcja RI news Green Water Solutions nagrodzona na PLGBC Green Building Awards 2019

Green Water Solutions nagrodzona na PLGBC Green Building Awards 2019 Green Water Solutions nagrodzona na PLGBC Green Building Awards 2019

Green Building Awards to nagrody przyznawanej przy okazji Green Building Sympozjum, organizowanego przez PLGBC Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego najbardziej prestiżowego wydarzenia merytorycznego...

Green Building Awards to nagrody przyznawanej przy okazji Green Building Sympozjum, organizowanego przez PLGBC Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego najbardziej prestiżowego wydarzenia merytorycznego skierowanego do branży zielonego budownictwa. 9 edycja wydarzenia odbyła się w dniu 3.10.2019 w budynku The Tides w Warszawie.

Andrzej Romanowski Regulacja wilgotności w klimatyzacji

Regulacja wilgotności w klimatyzacji Regulacja wilgotności w klimatyzacji

Zadaniem systemów klimatyzacji jest oprócz filtracji, ogrzewania i chłodzenia również osuszanie i nawilżanie powietrza. W centralach wentylacyjnych do sterowania tymi procesami wykorzystuje się układy,...

Zadaniem systemów klimatyzacji jest oprócz filtracji, ogrzewania i chłodzenia również osuszanie i nawilżanie powietrza. W centralach wentylacyjnych do sterowania tymi procesami wykorzystuje się układy, które utrzymują zadane strumienie i parametry powietrza oraz nadzorują procesy jego obróbki. Regulacja wilgotności należy do trudniejszych procesów w klimatyzacji.

dr inż. Anna Charkowska, mgr inż. Andrzej Różycki, mgr inż. Radosław Lenarski Projekt wytycznych projektowania, wykonania, odbiorów i eksploatacji systemów wentylacji i klimatyzacji obiektów służby zdrowia – cz. 2

Projekt wytycznych projektowania, wykonania, odbiorów i eksploatacji systemów wentylacji i klimatyzacji obiektów służby zdrowia – cz. 2 Projekt wytycznych projektowania, wykonania, odbiorów i eksploatacji systemów wentylacji i klimatyzacji obiektów służby zdrowia – cz. 2

W pierwszej części artykułu (Rynek Instalacyjny 7–8/2016) omówiono założenia dla klasyfikacji pomieszczeń przyjętej w projekcie „Wytycznych…” oraz opisano wymagania względem czystości powietrza w pomieszczeniach...

W pierwszej części artykułu (Rynek Instalacyjny 7–8/2016) omówiono założenia dla klasyfikacji pomieszczeń przyjętej w projekcie „Wytycznych…” oraz opisano wymagania względem czystości powietrza w pomieszczeniach poszczególnych klas. Poniżej scharakteryzowano zagadnienia dotyczące procesu inwestycyjnego, odbiorowego oraz eksploatacyjnego.

dr inż. Michał Szymański, dr hab. inż. Łukasz Amanowicz, dr inż. Katarzyna Ratajczak, dr inż. Radosław Górzeński Instalacje HVAC laboratoriów chemicznych – wyposażenie techniczne. Wentylacja ogólna.

Instalacje HVAC laboratoriów chemicznych – wyposażenie techniczne. Wentylacja ogólna. Instalacje HVAC laboratoriów chemicznych – wyposażenie techniczne. Wentylacja ogólna.

Pomieszczenia laboratoriów chemicznych są zazwyczaj wyposażone w dwa typy wentylacji: ogólną i technologiczną. Kluczową kwestią projektową jest właściwa konfiguracja obydwu typów wentylacji oraz dobór...

Pomieszczenia laboratoriów chemicznych są zazwyczaj wyposażone w dwa typy wentylacji: ogólną i technologiczną. Kluczową kwestią projektową jest właściwa konfiguracja obydwu typów wentylacji oraz dobór urządzeń i elementów w celu zapewnienia odpowiednich parametrów powietrza i kierunku przepływu oraz oszczędnej i bezpiecznej eksploatacji.

Redakcja RI Salon SPA we własnym domu? To możliwe

Salon SPA we własnym domu? To możliwe Salon SPA we własnym domu? To możliwe

Zasługujemy na luksus. Każdy z nas marzy o tym, by poczuć się niczym antyczna bogowie z Olimpu we własnym domu. Jest na to sposób.

Zasługujemy na luksus. Każdy z nas marzy o tym, by poczuć się niczym antyczna bogowie z Olimpu we własnym domu. Jest na to sposób.

Redakcja RI Niebezpieczeństwo czyhające w rurach wodociągowych

Niebezpieczeństwo czyhające w rurach wodociągowych Niebezpieczeństwo czyhające w rurach wodociągowych

Woda wodociągowa w składzie bogata jest w różne związki i piewiastki, w tym żelazo. W zależności od regionu Polski ilość tego pierwiastka jest różna, ale jest to na tyle powszechne, że żółte plamy na...

Woda wodociągowa w składzie bogata jest w różne związki i piewiastki, w tym żelazo. W zależności od regionu Polski ilość tego pierwiastka jest różna, ale jest to na tyle powszechne, że żółte plamy na świeżo upranej bieliźnie, czy zacieki na armaturze dawno przestały być zaskakujące.

prof. dr hab. Krystyna Konieczny, prof. dr hab. inż. Michał Bodzek Ciśnieniowe techniki membranowe w gospodarce wodno-ściekowej

Ciśnieniowe techniki membranowe w gospodarce wodno-ściekowej Ciśnieniowe techniki membranowe w gospodarce wodno-ściekowej

Częściowym rozwiązaniem problemu rosnącego zanieczyszczenia środowiska wodnego jest wdrażanie nowych technologii. Stąd do układów technologicznych uzdatniania wody i oczyszczania ścieków wprowadzane są...

Częściowym rozwiązaniem problemu rosnącego zanieczyszczenia środowiska wodnego jest wdrażanie nowych technologii. Stąd do układów technologicznych uzdatniania wody i oczyszczania ścieków wprowadzane są nowe procesy jednostkowe, które pozwalają na usunięcie bardzo różnych zanieczyszczeń. Większość współczesnych dużych systemów uzdatniania wód powierzchniowych i podziemnych oraz oczyszczania ścieków charakteryzuje się bardzo złożonymi układami technologicznymi zakładającymi sekwencję wielu procesów. W...

dr inż. Joanna Wyczarska-Kokot Nowoczesne i innowacyjne technologie oczyszczania wody basenowej (cz. 4)

Nowoczesne i innowacyjne technologie oczyszczania wody basenowej (cz. 4) Nowoczesne i innowacyjne technologie oczyszczania wody basenowej (cz. 4)

Wraz ze wzrostem wiedzy na temat szkodliwego wpływu ubocznych produktów dezynfekcji na zdrowie kąpiących się osób, zwłaszcza małych dzieci, pływaków czy pracowników pływalni, wzrasta zainteresowanie rozwojem...

Wraz ze wzrostem wiedzy na temat szkodliwego wpływu ubocznych produktów dezynfekcji na zdrowie kąpiących się osób, zwłaszcza małych dzieci, pływaków czy pracowników pływalni, wzrasta zainteresowanie rozwojem i unowocześnianiem metod dezynfekcji wody.

Redakcja RI news Bydgoszcz dostosowuje kanalizację deszczową do zmian klimatu

Bydgoszcz dostosowuje kanalizację deszczową do zmian klimatu Bydgoszcz dostosowuje kanalizację deszczową do zmian klimatu

Bydgoskie wodociągi podpisały już ostatnie umowy na prace w ramach projektu „Budowa i przebudowa kanalizacji deszczowej i dostosowanie sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych, na terenie miasta...

Bydgoskie wodociągi podpisały już ostatnie umowy na prace w ramach projektu „Budowa i przebudowa kanalizacji deszczowej i dostosowanie sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych, na terenie miasta Bydgoszczy”. Wartość całego projektu to 258 mln zł.

Redakcja RI news Powstaje zaawansowany system monitoringu jakości wód opadowych

Powstaje zaawansowany system monitoringu jakości wód opadowych Powstaje zaawansowany system monitoringu jakości wód opadowych

Naukowcy z Gdańska, Krakowa i Łodzi wspólnie opracowują inteligentny system monitoringu on-line wykrywający zanieczyszczenia w kanalizacji deszczowej i zbiornikach retencyjnych wód opadowych. Instalacja,...

Naukowcy z Gdańska, Krakowa i Łodzi wspólnie opracowują inteligentny system monitoringu on-line wykrywający zanieczyszczenia w kanalizacji deszczowej i zbiornikach retencyjnych wód opadowych. Instalacja, wyposażona m.in. w zaawansowane bioczujniki i wykorzystująca sztuczną inteligencję, ma wspomagać efektywną gospodarkę wodną w mieście w czasach zmian klimatu. Pierwszy system o tak wysokim stopniu zaawansowania zostanie przetestowany w Sopocie.

Joanna Ryńska Zagospodarowanie wód opadowych na poziomie budynku i jego otoczenia – wybrane zagadnienia

Zagospodarowanie wód opadowych na poziomie budynku i jego otoczenia – wybrane zagadnienia Zagospodarowanie wód opadowych na poziomie budynku i jego otoczenia – wybrane zagadnienia

Zagospodarowanie wód opadowych, nawet w nowoczesnym ujęciu traktującym wodę jako zasób, kojarzone jest głównie z dużymi systemami retencji powierzchniowej. Istnieje jednak szereg rozwiązań małej retencji...

Zagospodarowanie wód opadowych, nawet w nowoczesnym ujęciu traktującym wodę jako zasób, kojarzone jest głównie z dużymi systemami retencji powierzchniowej. Istnieje jednak szereg rozwiązań małej retencji i mikroretencji, które pozwalają wykorzystać lub oddać naturze wodę deszczową tam, gdzie ona spadła – skutecznie i przy rozsądnych kosztach. Im więcej zastosujemy takich rozwiązań w budynkach i ich otoczeniu w miastach, tym szybciej dzięki efektowi skali nastąpi poprawa warunków hydrologicznych,...

Redakcja RI news Nowe normy – kwiecień 2023 r.

Nowe normy – kwiecień 2023 r. Nowe normy – kwiecień 2023 r.

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN...

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN – Normalizacja”.

Joanna Ryńska Wsparcie małej retencji – aktualności

Wsparcie małej retencji – aktualności Wsparcie małej retencji – aktualności

Mijający rok obfitował w wydarzenia związane z szeroko rozumianym wsparciem inwestycji w małą retencję. Pokazuje to zarówno duże zainteresowanie różnych grup społecznych, jak i niedobór instrumentów pomocowych...

Mijający rok obfitował w wydarzenia związane z szeroko rozumianym wsparciem inwestycji w małą retencję. Pokazuje to zarówno duże zainteresowanie różnych grup społecznych, jak i niedobór instrumentów pomocowych – prawnych, podatkowych czy finansowych.

Redakcja RI news Bydgoszcz modernizuje kanalizację i dostosowuje ją do zmian klimatycznych

Bydgoszcz modernizuje kanalizację i dostosowuje ją do zmian klimatycznych Bydgoszcz modernizuje kanalizację i dostosowuje ją do zmian klimatycznych

ILF Consulting Engineers Polska przygotuje kompleksową dokumentację projektową dla inwestycji budowy i przebudowy kanalizacji deszczowej i dostosowania sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych...

ILF Consulting Engineers Polska przygotuje kompleksową dokumentację projektową dla inwestycji budowy i przebudowy kanalizacji deszczowej i dostosowania sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych na terenie miasta Bydgoszcz. Projekt realizowany będzie na zlecenie IDS BUD S.A.

Szperacz Instalacja wielofunkcyjna

Instalacja wielofunkcyjna Instalacja wielofunkcyjna

W dążeniu do optymalizacji trzeba się niekiedy wyzbyć wszelkich ograniczeń narzucanych przez przyjęte zasady wykonywania instalacji, prawda?

W dążeniu do optymalizacji trzeba się niekiedy wyzbyć wszelkich ograniczeń narzucanych przez przyjęte zasady wykonywania instalacji, prawda?

Redakcja RI news 6 tys. wniosków o dofinansowanie z programu „Moja Woda”

6 tys. wniosków o dofinansowanie z programu „Moja Woda” 6 tys. wniosków o dofinansowanie z programu „Moja Woda”

Minister Klimatu poinformował, że od 1 do 10 lipca złożono ponad 6 tys. wniosków o dofinansowanie instalacji przydomowej retencji na łączną kwotę 27 milionów złotych. Dzięki programowi możliwe będzie sfinansowanie...

Minister Klimatu poinformował, że od 1 do 10 lipca złożono ponad 6 tys. wniosków o dofinansowanie instalacji przydomowej retencji na łączną kwotę 27 milionów złotych. Dzięki programowi możliwe będzie sfinansowanie przynajmniej 20 tys. instalacji przydomowej retencji, które pozwolą na zatrzymanie 1 mln metrów sześciennych wody opadowej rocznie na prywatnych działkach.

Redakcja RI news NFOŚiGW dofinansuje oszczędzanie wody

NFOŚiGW dofinansuje oszczędzanie wody NFOŚiGW dofinansuje oszczędzanie wody

W lipcu ma ruszyć nabór wniosków do programu „Moja Woda”. W budżecie NFOŚiGW znalazło się 100 mln zł, które mają pomóc w łagodzeniu skutków suszy w Polsce. Dofinansowanie do 5 tys. zł można otrzymać na...

W lipcu ma ruszyć nabór wniosków do programu „Moja Woda”. W budżecie NFOŚiGW znalazło się 100 mln zł, które mają pomóc w łagodzeniu skutków suszy w Polsce. Dofinansowanie do 5 tys. zł można otrzymać na przydomowe instalacje, zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe.

Redakcja RI news Nowy program „Moja Woda”

Nowy program „Moja Woda” Nowy program „Moja Woda”

NFOŚiGW już w lipcu rozpocznie nabór w ramach nowego programu „Moja Woda”. Nowy program to dotacje do 5 tys. zł na przydomowe instalacje, zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe. Budżet całego projektu...

NFOŚiGW już w lipcu rozpocznie nabór w ramach nowego programu „Moja Woda”. Nowy program to dotacje do 5 tys. zł na przydomowe instalacje, zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe. Budżet całego projektu wynosi 100 mln zł, a program ma na celu złagodzenie skutków suszy w Polsce.

Redakcja RI news 60 mln zł na dotacje związane z gospodarowaniem wodami opadowymi

60 mln zł na dotacje związane z gospodarowaniem wodami opadowymi 60 mln zł na dotacje związane z gospodarowaniem wodami opadowymi

Od 29 czerwca samorządy miejskie będą mogły starać się o unijne dofinansowanie na budowę, rozbudowę lub remont sieci kanalizacji deszczowej oraz zbiorników wód opadowych. W budżecie NFOŚiGW na ten cel...

Od 29 czerwca samorządy miejskie będą mogły starać się o unijne dofinansowanie na budowę, rozbudowę lub remont sieci kanalizacji deszczowej oraz zbiorników wód opadowych. W budżecie NFOŚiGW na ten cel jest 60 mln zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Nabór potrwa do 28 sierpnia 2020 r.

Redakcja RI news W Katowicach powstała już prawie połowa zbiorników deszczowych

W Katowicach powstała już prawie połowa zbiorników deszczowych W Katowicach powstała już prawie połowa zbiorników deszczowych

Katowice walszą z suszą, dzięki budowie zbiorników deszczowych. Właśnie zakończyła się budowa 6 z 13 zaplanowanych zbiorników, które łącznie pomieszczą 6,5 tys. m sześc. wody.

Katowice walszą z suszą, dzięki budowie zbiorników deszczowych. Właśnie zakończyła się budowa 6 z 13 zaplanowanych zbiorników, które łącznie pomieszczą 6,5 tys. m sześc. wody.

Redakcja RI news Nowe normy przyjęte przez PKN i projekty norm grudzień 2019

Nowe normy przyjęte przez PKN i projekty norm grudzień 2019 Nowe normy przyjęte przez PKN i projekty norm grudzień 2019

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN...

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN – Normalizacja”.

Redakcja RI news Nowe normy przyjęte przez PKN i projekty norm listopad 2019

Nowe normy przyjęte przez PKN i projekty norm listopad 2019 Nowe normy przyjęte przez PKN i projekty norm listopad 2019

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN...

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN – Normalizacja”.

Redakcja RI news Wody opadowe. Odprowadzanie, zagospodarowanie, podczyszczanie i wykorzystanie

Wody opadowe. Odprowadzanie, zagospodarowanie, podczyszczanie i wykorzystanie Wody opadowe. Odprowadzanie, zagospodarowanie, podczyszczanie i wykorzystanie

Książka „Wody opadowe. Odprowadzanie, zagospodarowanie, podczyszczanie i wykorzystanie” autorstwa Jadwigi Królikowskiej i Andrzeja Królikowskiego omawia problem ochrony zasobów wodnych. Książka stanowi...

Książka „Wody opadowe. Odprowadzanie, zagospodarowanie, podczyszczanie i wykorzystanie” autorstwa Jadwigi Królikowskiej i Andrzeja Królikowskiego omawia problem ochrony zasobów wodnych. Książka stanowi kompendium wiedzy dotyczący wód opadowych. Autorzy zebrali i uporządkowali badania współczesne i wiedzę tematyczną związaną z tytułem książki. Książka podsumowuje wiedzę z zakresu racjonalnej gospodarki wodami opadowymi i problemami z tym związanymi, pozostającymi w kręgu zainteresowania inżynierii...

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.