Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Wentylacja na żądanie sterowana stężeniem CO2 w pomieszczeniach

Fot. Kahrs

Nowoczesne systemy regulacji strumienia powietrza umożliwiają oszczędność energii przy jednoczesnym zapewnieniu komfortu użytkownikom. Wykorzystanie do sterowania wentylacją czujników zamontowanych w pomieszczeniach sprawia, że instalacja pracuje tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

Efektywna i ekonomiczna praca instalacji wentylacji i klimatyzacji jest możliwa, jeśli strumień powietrza będzie nawiewany tylko wtedy, gdy rzeczywiście występuje na niego zapotrzebowanie. Takie podejście uwzględnia zarówno komfort użytkowników, konieczność usunięcia zanieczyszczeń z pomieszczenia, jak i mniejsze zużycie energii.

Przeczytaj także: Pomiary stężenia CO2 w pomieszczeniu mieszkalnym w zabudowie jednorodzinnej >>

Ciągła praca instalacji ze stałym strumieniem powietrza może w niektórych przypadkach generować zbędne koszty. W budynkach, w których użytkowanie poszczególnych pomieszczeń jest zróżnicowane, np. sal konferencyjnych, wykładowych czy seminaryjnych, zyski ciepła i wilgoci od ludzi mogą się zmieniać w ciągu doby.

Żeby poradzić sobie z dynamicznymi warunkami panującymi w pomieszczeniach, instalacja powinna mieć możliwość pracy ze zmiennym strumieniem powietrza, a dodatkowo wspierać ją powinny odpowiednie czujniki. Rozwiązanie, które daje taką możliwość, to system DCV (Demand Control Ventilation), czyli wentylacja na żądanie.

Działanie instalacji jest ściśle związane z układem automatyki w postaci czujników oraz przetworników, który za pomocą sygnałów kieruje pracą poszczególnych komponentów centrali wentylacyjnej.

Zobacz także: Jak efektywnie sterować wentylacją w budynku inteligentnym? >>

W przypadku wentylacji na żądanie nawiewany do pomieszczeń strumień powietrza zależy przede wszystkim od liczby osób w nich się znajdujących. Stosuje się głównie czujniki stężenia CO2 i obecności lub korzysta z systemu zliczającego osoby wchodzące do danej strefy w budynku na podstawie ich kart magnetycznych.

Kiedy stosować DCV?

System wentylacji na żądanie jest przeznaczony przede wszystkim dla budynków z pomieszczeniami, w których występują zmiennie zyski ciepła od ludzi. Przykładami mogą być praktycznie wszystkie rodzaje budynków użyteczności publicznej, czyli szkoły, teatry, kina, kościoły, restauracje, hotele, sklepy, galerie handlowe, szatnie itd.

Taki rodzaj wentylacji można, a nawet powinno się stosować wszędzie tam, gdzie CO2 jest dominującym zanieczyszczeniem, dotyczy to również pojedynczych pomieszczeń. To przede wszystkim zmienne okresy, w których rozpatrywana przestrzeń jest użytkowana, wpływają na zasadność stosowania DCV.

Zasady projektowania

Podstawowym elementem, który projektant powinien uwzględnić, jest określenie, jaki charakter ma dany budynek oraz w których pomieszczeniach będą występować zmienne zyski ciepła od ludzi. Należy wziąć pod uwagę rodzaj pracy, jaką będą wykonywać użytkownicy, oraz potencjalne dodatkowe źródła zysków ciepła w pomieszczeniu.

Kolejnym krokiem jest określenie liczby osób, które będą użytkować daną przestrzeń, obliczenie wszystkich zysków ciepła, a następnie przyjęcie strumienia powietrza. Można to uczynić w oparciu o normę PN-EN 15251 [1] lub PN-83/B-03430/Az3:2000 [3], w której podano minimalną ilość powietrza konieczną ze względów higienicznych.

Wielkość strumienia powinna być obliczona zarówno jako wartość minimalna, gdy nikogo nie ma w pomieszczeniu i wentylacja służy jedynie usunięciu zanieczyszczeń lub zysków ciepła niepochodzących od ludzi, jak i maksymalna dla sytuacji, gdy do pomieszczenia wejdzie tyle osób, ile to możliwe ze względu na jego przeznaczenie.

Standardowo, tak jak przy wentylacji ze stałym strumieniem, należy dobrać nawiewniki oraz elementy wywiewne i rozmieścić je prawidłowo w pomieszczeniu.

Sterowanie przy wsparciu czujnikiem CO2

W przypadku wentylacji na żądanie projektant powinien wybrać odpowiednie miejsce na montaż czujnika. Źle ulokowany może wpływać na nieefektywną pracę wentylacji, co natychmiast odczują użytkownicy.

Dla instalacji DCV dobrym rozwiązaniem są czujniki CO2, które najwierniej odtwarzają rzeczywiste zapotrzebowanie na świeże powietrze w pomieszczeniu w danej chwili. Należy je montować w miejscach możliwie rzetelnie oddających rzeczywisty stan stężenia tego gazu. Nie zaleca się umieszczania ich w kątach, przy podłodze, pod oknem czy w miejscach, gdzie mogą być wyczuwalne przeciągi.

Przeczytaj także: Detektory gazów jako sterowniki wentylacji >>

Nie można też dopuścić do sytuacji, że czujnik jest zasłonięty przez meble lub urządzenia. Niektóre sensory są przystosowane do montażu w kanałach wywiewnych, jednak wyższą efektywność działania instalacji można osiągnąć poprzez montaż naścienny, na wysokości ok. 1,5–2 m nad poziomem podłogi.

Stężenie dwutlenku węgla w pomieszczeniu wydaje się być najlepszym wskaźnikiem decydującym o intensywności wentylacji. Norma ASHRAE [4] określa kategorie budynków według ilości CO2 w pomieszczeniach. W powietrzu zewnętrznym stężenie tego gazu to ok. 400 ppm, a wewnątrz budynków może ono wynosić średnio 500–2000 ppm.

W tabeli 1 przedstawiono podział pomieszczeń ze względu na jakość środowiska wewnętrznego. Zalecana przez ASHRAE maksymalna wartość stężenia CO2 w budynkach to 1000 ppm, powyżej tej wartości jakość powietrza wewnętrznego jest obniżona i może powodować zmniejszenie efektywności pracy użytkowników pomieszczeń.

   28.05.2014

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jakie urządzenia sanitarne planuje się podłączyć w pomieszczeniu? » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl