Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Systemy zdalnego odczytu w gospodarowaniu wodą

Fot. Metron

W UE przypisuje się duże znaczenie utrzymaniu zasobów wody w dobrym stanie, m.in. poprzez nałożenie licznych obowiązków dotyczących gospodarowania zasobami wody i infrastrukturą wodno-kanalizacyjną.

Woda jest coraz droższym niezbędnym do życia surowcem i jej zasoby się wyczerpują. W Polsce marnuje się do 20% wody w gospodarce komunalnej – zarówno w sieciach, jak i w instalacjach.

Obecnie nie traktuje się już każdego ubytku wody w sieci czy instalacji wodociągowej jako straty. Są sieci i instalacje, w których z ekonomicznego punktu widzenia nie opłaca się ciągła pogoń za obniżaniem wskaźnika strat wody i wyszukiwanie za wszelką cenę każdego wycieku. Działania podejmuje się w nich w razie potrzeby – awarii lub powstania wycieków ekonomicznie nieuzasadnionych.

Przeczytaj także: Inteligentne liczniki. Ciepłomierze >>

Ważna jest jednak szybka informacja o takich zdarzeniach. O ile duża awaria bywa szybko lokalizowana, to nawet spore wycieki mogą trwać tygodniami i miesiącami, zanim się uwidocznią – np. gdy podmyją grunt, który się zapadnie, lub gdy wody wybiją na powierzchnię. Także w instalacjach wycieki mogą zostać zauważone dopiero po paru miesiącach – np. gdy raz na kwartał trzeba zapłacić za wodę. Ale żeby mieć tę wiedzę i móc zapobiegać stratom oraz panować nad nimi, konieczna jest bieżąca informacja o pracy systemu – czy to w skali wodociągu dla gminy i miasta, czy budynku wspólnoty.

Bilansowanie wody w instalacjach

Straty w instalacjach przekładają się na większe wydatki konsumentów, a ci chcą przestrzegać zasady, że każdy płaci za siebie, za to, co zużyje. Zarządca budynku miewa wiele kłopotów przy tłumaczeniu rozbieżności wskazań wodomierzy mieszkaniowych i wodomierza głównego. Nie wystarczy samo opomiarowanie wszystkich mieszkań.

Wodomierze muszą zostać poprawnie zamontowane i powinny być tej samej klasy metrologicznej, a ta z kolei powinna być optymalnie dobrana do warunków danego budynku. Jednak jednym z najważniejszych aspektów mających wpływ na bilansowanie zużycia wody jest sposób zbierania danych o jej zużyciu. Ważna jest m.in. jednoczesność odczytu, a tę gwarantują tylko systemy odczytu zdalnego. Mogą one także informować o zdarzeniach nietypowych – drobnych wyciekach czy awariach instalacji.

Przeczytaj także: Problemy z bilansem wody w budynkach wielorodzinnych >>

Wielu lekceważy koszty stałych, małych przecieków, ale to w nich może tkwić potencjał sfinansowania dobrego systemu opomiarowania lokali. Tylko 5% przecieków w skali jednego mieszkania z czteroosobową rodziną daje kwotę 400 zł na jeden okres legalizacyjny wodomierzy (wg GUS przeciętne zużycie to 37 m3 wody rocznie na 1 mieszkańca, rodzina 4-osobowa zużyje 148 m3, a 5-proc. strata wyniesie 7,4 m3; przy średniej cenie 11 zł za 1 m3 wody daje to 80 zł rocznie, a w okresie legalizacji wodomierza – właśnie 400 zł).

Do szacunków tych przyjęto tylko 5% strat rzeczywistych, ale różnice w bilansie pomiędzy sumą wskazań wodomierzy mieszkaniowych a wodomierzem głównym mogą wynieść nawet 15–30%. Tych różnic nie można jednak traktować wyłącznie jako przecieków i ewidentnych strat, gdyż wodomierze mieszkaniowe mają ok. 5% błędów przy minimalnych poborach i ok. 2% przy poborach normalnych. Ponadto pewien procent wody pobierany jest poniżej progu rozruchu wodomierza, a zjawisko to można zminimalizować poprzez optymalny dobór liczników wody oraz zastosowanie przed nimi specjalnych zaworów.

Należy zatem przyjąć, że pewien błąd w bilansie jest nie do uniknięcia bez drogich metod i narzędzi, których stosowanie może być wątpliwe ekonomicznie. Duże rozbieżności są jednak przesłanką do analizy sytuacji i podjęcia próby wskazania źródeł rozbieżności.

Na te różnice mogą wpływać m.in.: przecieki w nieszczelnych urządzeniach spłukujących toalety, przecieki w uszkodzonych zaworach czerpalnych, brak rejestracji małych poborów wody przez wodomierze źle dobrane (klasa i przepływy), niewłaściwy montaż wodomierzy nieuwzględniający ich klasy metrologicznej, różnice czasowe przy odczycie wodomierza głównego i lokalowych, kradzieże wody (np. by-passy, blokowanie licznika), a także jakość instalacji i wody (korozja, osady).

Najwięcej informacji może przynieść zestawienie danych z wodomierza głównego i lokalowych z godzin nocnych, kiedy praktycznie nie występuje żaden celowy pobór. Ale tego nie można się dowiedzieć, odczytując wodomierze raz w miesiącu czy raz na kwartał. Niekiedy pozyskanie informacji o wskazaniach wodomierzy głównych wymaga uzyskania danych od zakładu wodociągowego. A te coraz częściej mogą je przekazywać poprzez biura obsługi klienta (np. e-BOK) za pomocą poczty elektronicznej lub SMS-ów.

Bilansowanie wody w sieciach

Straty w sieci mogą być bardzo kosztowne dla zakładów wodociągowych – ujęcie i uzdatnienie wody oraz jej transport wymagają bowiem dużych nakładów energii. W sieciach instaluje się zatem wodomierze wpięte do systemów zdalnego odczytu, umożliwiające zakładom wodociągowym stały monitoring dystrybucji.

Wprowadzanie systemu zdalnego odczytu powinno zostać poprzedzone analizą wyboru. Ważne są nie tylko zagadnienia dotyczące dostępnych na rynku rozwiązań technicznych, ale przede wszystkim logistyczne i ekonomiczne. Powstają pierwsze opracowania na temat metodyki doboru systemów zdalnego odczytu [1] – ich autorzy wskazują na zasadnicze znaczenie kwestii modyfikacji systemów finansowo-księgowych stosowanych w zakładach wod-kan oraz przygotowania zaplecza technicznego i wyszkolenia obsługi systemu. Na decyzje o wyborze i wdrożeniu systemu zdalnego odczytu wpływ mają także koszty.

Przeczytaj także: Eliminacja różnicy bilansowej wody w budynkach wielolokalowych >>

Praktyka wskazuje jednak, że koszty te zwracają się po ok. 2–3 latach dzięki możliwości fakturowania wody zaliczanej wcześniej do strat, których powodem były błędy w tradycyjnym odczycie lub nadużycia odbiorców oraz awarie wykrywane po zbyt długim czasie.

Przykładowo Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie uruchomiło w 2005 r. system zdalnego odczytu wodomierzy, który wykorzystuje transmisję danych w technologii GSM/GPRS. Dane przesyłane za pośrednictwem operatora telefonii komórkowej trafiają do stanowisk dyspozytorskich, gdzie są gromadzone i poddawane analizie.

Urządzenia pomiarowe wyposażone są w rejestrator danych, modem transmisyjny i autonomiczne źródło zasilania na przynajmniej jeden okres legalizacji wodomierza. System umożliwia odczyt wodomierzy głównych, stały monitoring ilości wody dostarczanej odbiorcom. Pozwala to poprawić jakość usług m.in. poprzez zwiększenie częstotliwości odczytów oraz rozliczeń w oparciu o faktyczne wskazania urządzeń pomiarowych w dowolnym dniu roku. Spółka ceni sobie także możliwość dokonywania odczytów bez udziału odbiorcy i konieczności dostępu do pomieszczenia, w którym zamontowany został wodomierz.

Nie chodzi tu tylko o typowe przyłącza, ale także o miejsca trudnodostępne i stanowiące zagrożenie dla zdrowia pracowników czy zakłady z wewnętrzną procedurą wejścia na ich teren. Ponadto MPWiK ma możliwość monitorowania sprawności wodomierzy głównych i powiadamiane jest w przypadku unieruchomienia wodomierza lub znacznego wzrostu czy spadku zużycia wody (np. w razie awarii).

Czytaj dalej: Potencjał dalszych oszczędności >>

   09.06.2014

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły

Przeglądarka produktów: Wodomierze

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl