Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Systemy zdalnego odczytu w gospodarowaniu wodą

Potencjał dalszych oszczędności
Fot. Metron
Ciąg dalszy artykułu...

Dzięki systemowi zdalnego odczytu skrócono do minimum czas rozliczeń według średniodobowego zużycia w przypadku unieruchomienia wodomierza i wyeliminowano rozliczenia zaliczkowe spowodowane brakiem odczytu. System daje też możliwość analizy przepływów chwilowych i wspomaga dobór wodomierzy o odpowiedniej wydajności.

Jak pokazuje praktyka, monitorowanie sieci i optymalizacja ciśnień pozwalają istotnie obniżyć awaryjność i straty wody [4]. Technologie te są stale rozwijane i obecnie coraz więcej zakładów wodociągowych prowadzi lub planuje inwentaryzację sieci, jej podział na sektory, ich opomiarowanie i zdalny odczyt, tak by móc bilansować dane sektory w czasie rzeczywistym i reagować na bieżąco na wszelkie niepokojące symptomy.

Przykładem może być Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gliwicach, gdzie prace nad systemem kontroli wycieków prowadzone są od 2005 r. [2]. Wykorzystywane są m.in. loggery szumów i prowadzona jest systematycznie obserwacja i analiza minimalnych nocnych przepływów. Pozwoliło to na identyfikację i wymianę najbardziej awaryjnych odcinków sieci i zmniejszyło liczbę awarii.

Przeczytaj także: Problemy z metrologią wodomierzy >>

Kolejnym krokiem była sektoryzacja całej sieci i taka budowa punktów pomiarowych, żeby można było śledzić rozbiory i identyfikować ewentualne awarie na mniejszych odcinkach sieci. Ma to szczególne znaczenie w wypadku sieci składających się z przewodów z różnych okresów – począwszy od żeliwa z końca XIX wieku, po materiały współczesne. W takich wypadkach zaleca się inwentaryzowanie nie tylko na podstawie dokumentacji oraz informacji czerpanych w ramach bieżącej eksploatacji, ale też nawet w ramach wywiadu z najstarszymi pracownikami.

Informacje te są konfrontowane i wprowadzane do dokumentacji, map oraz zasobów GIS. W Gliwicach po kilku latach analiz systemu wodociągowego zdecydowano o wdrożeniu zdalnego odczytu wodomierzy w kolejnych sektorach. Wnioski z wcześniejszych działań wskazywały, że tylko dzięki wyposażaniu wodomierzy w technologie zdalnego odczytu możliwe będzie zbilansowanie sektorów w czasie rzeczywistym. Na najbliższe lata w PWiK Gliwice planowane są kolejne działania zmierzające do dalszej sektoryzacji sieci i wymiana wszystkich wodomierzy na urządzenia ze zdalnym odczytem.

Z kolei doświadczenia Katowickich Wodociągów S.A. [3] wskazują, że wprowadzenie systemu monitoringu i zarządzania ciśnieniem daje wymierne efekty ekonomiczne. Największą wiedzę o stanie sieci dają informacje o przepływach nocnych i ich zmienności, a następnie rozbiory w czasie całej doby dla poszczególnych odcinków sieci.

Przeczytaj także: Wskaźniki zużycia wody w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej >>

Suma elementów, jakie daje system zdalnego odczytu i monitoring sieci oraz regulacja ciśnień, przekłada się na wymierne korzyści dla zakładu wodociągowego. Dysponując charakterystyką przepływów w ciągu całej doby, a zwłaszcza przepływów nocnych i rozkładami ciśnień, można określić optymalne poziomy minimalnych przepływów nocnych dla każdego monitorowanego sektora sieci. Z kolei porównanie danych z dłuższego okresu pozwala z dużym prawdopodobieństwem identyfikować i lokalizować awarie.

Potencjał dalszych oszczędności

Doświadczenia krajów Unii Europejskiej, które przez dekady prowadziły opomiarowanie, a następnie zdalny odczyt, wskazują, że wraz z postępem technologii pojawiają się coraz nowe obszary, na których można podnosić efektywność pracy systemów wodociągowych, zmniejszać starty i utrzymywać rentowność zakładów wodociągowych bez nadmiernego zwiększania cen wody i ścieków.

Przykładowo w Danii w latach 70. ubiegłego wieku podejmowano kompleksowe działania w celu ochrony środowiska, w tym m.in. ograniczano straty wody w sieciach wodociągowych. W tym kraju poziom strat w sieciach zredukowano do ok. 7%. Pewien poziom strat jest naturalny i całkowite ich wyeliminowanie jest nieopłacalne ekonomicznie.

Ważne, żeby wyznaczyć ten poziom w danym zakładzie. Zaczęto też szukać kolejnych obszarów oszczędności – było to możliwe dzięki systemom monitoringu i sektoryzacji sieci, tworzeniu modeli hydraulicznych itd. – a także stosować analizę LCA. Okazało się, że warto uwzględniać nie tylko względy techniczne, ale również ekonomiczne, i nie kierować się tym, że dana armatura czy pompy są jeszcze dobre, lecz tym, jakie koszty generują i ile można zaoszczędzić, montując urządzenia nowszej generacji, bardziej energooszczędne.

Przeczytaj także: Bezinwazyjny odczyt licznika >>

Największy potencjał oszczędności energii tkwi w ujmowaniu i dystrybucji, a mały w uzdatnianiu wody [5]. Praktyka wskazuje, że oszczędności energii elektrycznej zużywanej przez pompy można ograniczyć o ponad 30% i inwestycje zwracają się już po 5–6 latach, co jest dobrym wynikiem przy żywotności tych urządzeń wynoszącej powyżej 20 lat.

Doświadczenia duńskie wskazują też, że dla zachowania dobrego stanu sieci konieczne jest stałe wymienianie starych odcinków na nowe, ok. 3–4% rocznie niezależnie od awarii.

Reasumując, w zakładach, w których wprowadzono monitoring sieci, poprawia się bilans ekonomiczny sprzedawanej wody i redukowana jest liczba awarii oraz czas ich trwania. Efektem jest poprawa rentowności firm [3]. Doświadczenia i efekty ekonomiczne skłaniają zakłady wodociągowe do kolejnych inwestycji w opomiarowanie i zdalny odczyt oraz monitoring pracy sieci i kontrolę ciśnień.

Literatura

1. Chudzicki J., Kwietniewski M., Kowalska B., Kowalski D., Metodyka doboru systemu zdalnego odczytu wodomierzy dla potrzeb przedsiębiorstw wodociągowych, materiały konferencyjne „Nowe technologie w sieciach i instalacjach wodociągowych i kanalizacyjnych − 2014”, Instytut Inżynierii Wody i Ścieków, Politechnika Gliwicka.
2. Pietek S., Jasiński K., Koral W., Inwentaryzacja, sektoryzacja, monitoring sieci i zdalny odczyt wodomierzy jako narzędzia ograniczania strat wody w przedsiębiorstwie wodociągowym na przykładzie PWiK Gliwice, materiały konferencyjne „Nowe technologie w sieciach i instalacjach wodociągowych i kanalizacyjnych − 2014”, Instytut Inżynierii Wody i Ścieków, Politechnika Gliwicka.
3. Pluta M., Doświadczenia Katowickich Wodociągów S.A. związane z wdrażaniem i eksploatacją monitoringu oraz regulacją ciśnienia w sieci wodociągowej, materiały konferencyjne „Nowe technologie w sieciach i instalacjach wodociągowych i kanalizacyjnych − 2014”, Instytut Inżynierii Wody i Ścieków, Politechnika Gliwicka.
4. Piechurski F., Przykłady efektów wdrożenia systemu monitoringu i sterowania ciśnieniem w systemach dystrybucji wody, materiały konferencyjne „Nowe technologie w sieciach i instalacjach wodociągowych i kanalizacyjnych − 2014”, Instytut Inżynierii Wody i Ścieków, Politechnika Gliwicka.
5. Knudsen M.B., Efektywność i usprawnienia w duńskim przedsiębiorstwie wodno-kanalizacyjnym Energi Viborg Vand A/S, seminarium „Woda i ścieki – nowoczesne technologie i rozwiązania w Danii”, MPWiK Warszawa 2014.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   09.06.2014

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak osiągnąć 99% skuteczność bakteriobójczej w wentylacji » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły

Przeglądarka produktów: Wodomierze

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl