• NOWOŚĆ wydawnicza: "Instalacje fotowoltaiczne"

Polecane artykuły

NOWOŚĆ wydawnicza: "Instalacje fotowoltaiczne"

20.07.2021
1
Książka adresowana jest do świadomych inwestorów, monterów i handlowców, którzy zamierzają rozpocząć swoją przygodę z fotowoltaiką lub już są na początku tej drogi. Poszczególne rozdziały prowadzą czytelnika od doboru i wyboru optymalnych modułów fotowoltaicznych, przez...
Czytaj całość

Czynniki chłodnicze – legislacja dziś i jutro

www.sxc.hu

Minęło już 10 lat od uchwalenia ustawy określającej zasady stosowania freonów CFC i HCFC w Polsce [1]. Niebawem minie 8 lat od opublikowania unijnego rozporządzenia nr 842/2006 o F-gazach regulującego wykorzystanie czynników z grupy HFC [2] oraz 5 lat od wydania „nowego” unijnego rozporządzenia nr 1005/2009 w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową [3].

Za kilka miesięcy – z nowym rokiem – zakończy się kariera R22 w Europie.

Trudno uwierzyć, że wciąż wiele firm korzystających z dobrodziejstw techniki chłodniczej jest nieświadoma swoich obowiązków wynikających ze wspomnianych wyżej aktów prawnych.

A przecież kwestie F-gazów i substancji zubożających warstwę ozonową (SZWO) to jedynie niewielki wycinek prawa ekologicznego, które powinny przestrzegać zarówno wszystkie firmy instalacyjno-serwisowe, jak i operatorzy urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych.

Trudno też uwierzyć, że poza niedawno przyjętą Chorwacją, Polska jest jedynym krajem unijnym, w którym nie została wdrożona legislacja F-gazowa UE. Komisja Europejska oficjalnie monitowała w tej sprawie Ministerstwo Środowiska w listopadzie 2012 r. – bez rezultatów. Mając na względzie nieprzestrzeganie unijnych przepisów dotyczących F-gazów, 16 kwietnia 2014 r.

Przeczytaj także: Centrale wentylacyjne i klimatyzacyjne oraz rekuperatory >>

Komisja wniosła przeciwko Polsce sprawę do Trybunału Sprawiedliwości. Dwa główne zarzuty to fakt, że Polska nie wyznaczyła krajowych jednostek upoważnionych do prowadzenia certyfikacji personelu i firm oraz że jeszcze nie wprowadzono w naszym kraju bezpośrednich sankcji za łamanie unijnego prawa o F-gazach. Sprawa przed Trybunałem jest raczej z góry przegrana i niestety grożą nam milionowe kary.

Ustawa pilnie potrzebna

Wszyscy się zgadzają, że pilnie potrzebujemy nowej ustawy o syntetycznych czynnikach chłodniczych – CFC, HCFC i HFC. Jest nam ona niezbędna, by uruchomić wydawanie pełnowartościowych certyfikatów F-gazowych, którymi powinniśmy dysponować już od lipca 2011 r. Służby ochrony środowiska potrzebują jej, by skutecznie egzekwować przestrzeganie unijnych podstawowych przepisów dotyczących chłodnictwa i klimatyzacji.

Ministerstwa pracują nad tekstem ustawy już ok. 5–6 lat, choć jej meritum uzgodniono we współpracy z zainteresowanymi organizacjami pozarządowymi dobre 3–4 lata temu. Przed kilkoma miesiącami Ministerstwo Środowiska zapewniało, że ostateczny projekt ustawy trafi pod obrady Sejmu najpóźniej w kwietniu 2014 r. Dużo wskazuje jednak na to, że będziemy świadkami kolejnej gruntownej modyfikacji tego projektu.

Od ponad półtora roku w Brukseli trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia 842/2006 o F-gazach [2], a od połowy marca 2014 r. znane są już rozwiązania, które mają zostać przyjęte. Dalsza część artykułu powinna stanowić obowiązkową lekturę dla wszystkich użytkujących sprzęt chłodniczy lub klimatyzacyjny oraz tych, którzy zamierzają w nieodległym terminie kupić i/lub montować takie urządzenia.

Bądźmy legalni!

Przedsiębiorstwa serwisowe i montażowe oraz operatorzy urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła mieli wiele lat na zapoznanie się ze swoimi obowiązkami wynikającymi ze stosowania syntetycznych czynników chłodniczych – CFC, HCFC i HFC. Wiedzę tę będzie można niebawem zweryfikować m.in. na www.aveECO.pl.

Znajdują się tam informacje o obecnych wymaganiach prawnych wynikających m.in. z przepisów o odpadach, ustawy Prawo ochrony środowiska, ustawy o substancjach zubożających warstwę ozonową, unijnych rozporządzeń o SZWO i F-gazach, jak również z przepisów o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.

Osoby, które z różnych względów nie są świadome ww. obowiązków i do tej pory udało im się funkcjonować bez kontroli inspekcji ochrony środowiska, powinny uzupełnić swą wiedzę i jak najszybciej „usunąć uchybienia” (jak mawiają inspektorzy WIOŚ).

Można spróbować dokonać tego samodzielnie, czytając setki stron dzienników ustaw i posiłkując się licznymi publikacjami, jakie ukazały się na ten temat na przestrzeni ostatnich lat. Można też skorzystać ze sprawnego audytu ekologicznego lub usług doradczych i szkoleń, by oszczędzić czas, nerwy i pieniądze i mieć pewność postępowania zgodnie z obowiązującymi prawami ochrony środowiska.

Po co kolejne zmiany w sprawie F-gazów?

Obowiązującą obecnie w całej Unii legislację dot. F-gazów uchwalono w 2006 r. Rok później tzw. Międzyrządowy Panel ds. Ochrony Klimatu (ang. IPCC) działający w ramach ONZ opublikował alarmujący raport. Z danych naukowych wynika, że aby zapobiec negatywnym zmianom klimatycznym i nie doprowadzić do większego niż o 2°C wzrostu temperatury na Ziemi, kraje rozwinięte powinny zredukować do 2050 r. emisję gazów cieplarnianych aż o 80–95% w porównaniu do emisji generowanej w 1990 r.

Żeby osiągnąć ten cel, w marcu 2011 r. Komisja Europejska przyjęła „Plan działania prowadzący do przejścia na konkurencyjną gospodarkę niskoemisyjną do 2050 r.”, w skrócie zwany „Low Carbon Economy Roadmap”. Zaplanowano rozłożoną na wiele lat redukcję emisji gazów cieplarnianych w sześciu grupach sektorowych (rys. 1, F-gazy włączono do grupy „inne sektory poza CO2”).

Przyjmując jako poziom bazowy wartości z 1990 r., wyliczono, że emisje syntetycznych czynników chłodniczych powinny zostać zmniejszone o ok. 72–73% do 2030 r. i ok. 70-80% do 2050 r.

Dotychczasowa legislacja nie gwarantuje osiągnięcia wyznaczonych, bardzo ambitnych celów ekologicznych, które zdaniem większości naukowców są kluczowe dla zachowania życia na naszej planecie. Dlatego zdecydowano się zaostrzyć obowiązujące przepisy w zakresie F-gazów poprzez kilka typów „instrumentów”. Większość z nich jest już znana z procesu wycofywania z użycia substancji niszczących warstwę ozonową (czyli freonów CFC i HCFC).

Czytaj dalej: Krótka historia zmian >>

   09.06.2014

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Co osuszy powierzchnię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Zarejestruj się i zgarnij  pieniądze na kolejne zakupy   »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - OZE w budynkach wielorodzinnych
  • - Klimat w pomieszczeniach szkolnych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl