Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Czynniki chłodnicze – legislacja dziś i jutro

Krótka historia zmian
www.sxc.hu

Minęło już 10 lat od uchwalenia ustawy określającej zasady stosowania freonów CFC i HCFC w Polsce [1]. Niebawem minie 8 lat od opublikowania unijnego rozporządzenia nr 842/2006 o F-gazach regulującego wykorzystanie czynników z grupy HFC [2] oraz 5 lat od wydania „nowego” unijnego rozporządzenia nr 1005/2009 w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową [3].

Za kilka miesięcy – z nowym rokiem – zakończy się kariera R22 w Europie.

Ciąg dalszy artykułu...

Krótka historia zmian

W listopadzie 2012 r. Komisja Europejska opublikowała projekt nowelizacji rozporządzenia 842/2006 o F-gazach. Ten oficjalny dokument został wówczas przesłany do konsultacji do Parlamentu Europejskiego oraz parlamentów wszystkich krajów członkowskich, a poprzez Ministerstwo Środowiska trafił także do uzgodnień z polskimi organizacjami branżowymi.

Zgłosiliśmy szereg uwag istotnych z punktu widzenia branży chłodnictwa i klimatyzacji. Wiele z nich zostało przyjętych przez Ministerstwo, co miało później bezpośrednie przełożenie na stanowisko prezentowane przez polską delegację rządową na spotkaniach w ramach Rady Europejskiej, czyli zebraniach przedstawicieli władz poszczególnych krajów członkowskich.

Podczas tych uzgodnień skutecznie reprezentowali Polskę prof. Janusz Kozakiewicz z Biura Ochrony Warstwy Ozonowej i Klimatu (BOWOiK) i dr inż. Agnieszka Tomaszewska z Ministerstwa Środowiska.

Procedura legislacyjna jest w Unii Europejskiej na tyle zawiła, że w praktyce w 2013 r. funkcjonowały trzy wersje projektu nowelizacji rozporządzenia o F-gazach: początkowy dokument przygotowany przez Komisję, wersja zawierająca modyfikacje proponowane przez Radę oraz projekt z poprawkami przedstawicieli Parlamentu Europejskiego, który prezentował i forsował najdalej idące i najbardziej restrykcyjne podejście do czynników HFC. Różnice były spore.

W ostatnim kwartale 2013 r. odbyły się cztery burzliwe spotkania w ramach tzw. „trilogu” między wspomnianymi stronami. Choć zerwanie negocjacji było blisko, 16 grudnia 2013 r. ostatecznie osiągnięto kompromis. Warto dodać, że te kompromisowe rozwiązania zostały prawie jednogłośnie zatwierdzone przez Parlament Europejski podczas plenarnego głosowania 12 marca 2014 r.

HFC – planowane zmiany, zakazy i ograniczenia

Jest już praktycznie przesądzone, że nowelizacja unijnego rozporządzenia o F-gazach wejdzie w życie 1 stycznia 2015 r. i będzie zawierać przepisy przedstawione poniżej.

Przeczytaj także: Systemy ze zmiennym przepływem czynnika chłodniczego w obiektach o dużej kubaturze >>

Cel Rozporządzenia. Ma nim być ochrona środowiska poprzez zmniejszenie emisji fluorowanych gazów cieplarnianych. W związku z tym regulacja określa zasady zapobiegania emisji F-gazów oraz ich stosowania, odzysku i niszczenia. Określa także warunki wprowadzania na rynek produktów i sprzętu zawierającego lub uzależnionego od HFC oraz limity ilościowe dla wprowadzania F-gazów do obrotu na terytorium Unii.

Ograniczenie emisji. Wprowadzony zostanie jednoznaczny zakaz umyślnej emisji HFC.

Zmniejszenie podaży HFC. Pomimo prób przyspieszenia wycofywania F-gazów, harmonogram redukcji zużycia HFC został uzgodniony w wersji pierwotnie proponowanej przez Komisję Europejską. Poziomem bazowym jest średnia ilość HFC wprowadzona na rynek europejski w latach 2009–2012. Zmniejszanie dostępności F-gazów będzie realizowane w sześciu etapach. Pierwsze cięcie o 7% wobec poziomu bazowego nastąpi już w 2016 r., a w dużym uproszczeniu można powiedzieć, że od 2030 r. na rynku unijnym będzie dostępne o 79% mniej czynników HFC niż dziś.

Przeczytaj także: Nowości w technice klimatyzacyjnej >>

Dla bardziej zainteresowanych – harmonogram redukcji zużycia HFC wobec poziomu bazowego przedstawia się następująco:

 • etap 0 – od 2015 r.: zamrożenie zużycia na poziomie bazowym,
 • etap I – od 2016 r.: redukcja o 7% w stosunku do poziomu bazowego,
 • etap II – od 2018 r.: redukcja o 37% od poziomu bazowego,
 • etap III – od 2021 r.: redukcja o 55% od poziomu bazowego,
 • etap IV – od 2024 r.: redukcja o 69% od poziomu bazowego,
 • etap V – od 2027 r.: redukcja o 76% od poziomu bazowego,
 • etap VI – od 2030 r.: redukcja o 79% od poziomu bazowego (poziom docelowy).

Wycofanie HFC o GWP ³ 2500. Czynniki HFC o współczynnikach GWP (patrz ramka) wynoszących 2500 lub więcej zostaną całkowicie wycofane z użycia. Od stycznia 2020 r. zabronione będzie więc stosowanie do serwisu (uzupełniania ubytków) takich czynników, jak R404A, R507 czy R23. Niestety zakaz obejmie także kilka spośród popularnych dziś bezpośrednich zamienników R22 – tj. R419A, R422A, R422D i MO89. Dopuszczono kilka wyjątków:

 • do końca 2029 r. do serwisu istniejących urządzeń będzie można stosować ww. czynniki pochodzące z odzysku i poddane regeneracji (lub recyklingowi – w bardziej ograniczonym zakresie), nie jest jednak pewne, czy i w jakich ilościach takie czynniki będą dostępne po regeneracji;
 • zakaz w ogóle nie będzie mieć zastosowania do sprzętu wojskowego oraz urządzeń przewidzianych do mrożenia produktów w temperaturach niższych niż –50°C, a także do relatywnie niewielkich urządzeń – o napełnieniu do 40 ton ekwiwalentu CO2 (czyli zawierających nie więcej niż ok. 10–14 kg ww. czynników, w zależności od rodzaju czynnika) – zakaz ten nie obejmie więc m.in. większości klimatyzatorów typu split, nawet jeśli funkcjonują w oparciu o R404A.

Czytaj dalej: Przegląd szczelności >>

   09.06.2014

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Czym mogą Cię zaskoczyć nowoczesne pompy do wody »

pompy do wody

 Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich pracowników » Szukasz partnera w projektowaniu inżynieryjnym i specjalistycznym? »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go już dziś »

 


Jak projektować instalacje najwyższej jakości »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jakich zabezpieczeń wentylatorów dachowych potrzebujesz »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy klimatyzacja jest zdrowa »

wentylacja

 Kompendium wiedzy o procesach wymiany ciepła » Czy ogrzewanie może wpływać na nasze zdrowie »
pompy woda powietrze pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Jak dobrze odseparować wodę kanalizacyjna od gruntowej »

studzienka kanalizacyjna

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
 • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl