Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Środowiskowe, socjalne i ekonomiczne aspekty zintegrowanego projektowania budynków

Environmental, social and ecomomic aspects of integrated building design
Fot. archiwum Autora

Sektor budownictwa ma jeden z największych udziałów w emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Opracowane zostały zatem wymagania, które dotyczą procesu projektowania obiektu, uwzględniając przy tym cały cykl jego funkcjonowania.

Aktualne wyzwania w budownictwie sprawiają, że decyzje podejmowane w procesie budowlanym powinny być wynikiem analizy wielu nowych kryteriów i aspektów. Stwarza to potrzebę wypracowania i przyjęcia spójnego i zintegrowanego podejścia, wraz z zestawem odpowiednich narzędzi.

Określenie kryteriów i zasad projektowania i wznoszenia budynków „zrównoważonych” środowiskowo i ekonomicznie jest ważnym obszarem badawczym oraz celem prac normalizacyjnych. Obszar ten wymaga harmonizacji i popularyzacji w celu szerszego wykorzystania w praktyce [1].

Oceny budynków i wyrobów w cyklu życia wykonane zgodnie z metodami badawczymi opracowanymi przez Europejski Komitet Normalizacyjny CEN (Komitet Techniczny nr 350 ds. zrównoważonego budownictwa) stanowią źródło danych o cechach środowiskowych, socjalnych oraz ekonomicznych [2, 3].

W ujęciu zrównoważonego budownictwa charakterystyka budynku uwzględniająca wymienione aspekty jest informacją użyteczną, która może i powinna być wykorzystana przez uczestnika procesu budowlanego do udowodnienia spełnienia wymagań zawartych w przepisach europejskich i krajowych, szczególnych wymaganiach zamawiającego lub wymaganiach dobrowolnej certyfikacji środowiskowej (BREEAM, DGNB, LEED).

Informacja taka może też być wykorzystana w praktyce do projektowania i wznoszenia obiektów energooszczędnych, komfortowych, efektywnych ekonomicznie i środowiskowo zgodnie z nowymi preferencjami inwestorów. Wspomnieć też trzeba o wymaganiach użytkowników budynków, czyli nabywców, coraz bardziej świadomych, chcących żyć i pracować w lepszych warunkach socjalnych.

Normalizacja zrównoważonego budownictwa

Europejski Komitet Normalizacyjny CEN TC 350 zajmuje się opracowywaniem zestawu horyzontalnych norm europejskich będących podstawą oceny zgodności budynku z zasadami zrównoważonego rozwoju [3], związanych z aspektami środowiskowymi, socjalnymi i ekonomicznymi, przy wykorzystaniu podejścia analizy cyklu życia (LCA) i kwantyfikowalnych wskaźników.

System ten wspiera wdrożenie ocen „zrównoważoności” do przepisów, ponieważ dostarcza metodykę badań rozwiązań technicznych (konstrukcyjnych, materiałowych i instalacyjnych) budynków w kontekście ich wpływu na środowisko i komfortu użytkowania w skwantyfikowany sposób (tabela 1).

Normy podają zakres podlegających ocenie kryteriów w trzech obszarach zrównoważenia, ilościowy sposób oceny zrównoważoności wraz z jednostkami miary, ale bez ocen wartościujących (brak wartości progowych lub wymaganych, które powinny wynikać ze specyfikacji inwestora lub przepisów krajowych). Normy zostały przetłumaczone przez ITB na język polski.

Komitet TC 350 opracował w szczególności system norm określających plan ramowy oceny „zrównoważenia” budynków (EN 15643:2010), metody oceny środowiskowej dla budynku (EN 15978:2011), metodę oceny środowiskowej wyrobów (EN 15804), ocenę socjalną budynków (EN 16309) i ocenę ekonomiczną budynków (prEN 16627).

Polski Komitet Normalizacyjny powołał KT 307 ds. Zrównoważonego Budownictwa jako komitet lustrzany do CEN TC 350. Zakres tematyczny prac, którymi zajmuje się Komitet, obejmuje horyzontalne metody oceny nowych i istniejących budowli w zakresie ich oddziaływania na środowisko naturalne, ocenę zintegrowanych właściwości użytkowych budynków w czasie całego ich cyklu życia, opis metodyki środowiskowych właściwości użytkowych budynków, właściwości cyklu życia budynków oraz dających się wyrazić liczbowo aspektów właściwości użytkowych dotyczących zdrowia i komfortu budynków.

Na rys. 1 przedstawiono koncepcję oceny zrównoważoności budynku w powiązaniu z oczekiwaniami inwestora oraz przepisami krajowymi. Należy dodać, że ocena zastosowanych wyrobów, elementów czy rozwiązań ma sens tylko w kontekście działania całego budynku (tj. performance).

Nowoczesne wyposażenie dla domu, hotelu, biura
ZOBACZ >>

W założeniach zintegrowane właściwości budynku obejmują właściwości środowiskowe, socjalne i ekonomiczne budynku, jak również właściwości techniczne i funkcjonalne. Są one ze sobą powiązane. Normy wskazują, w jaki sposób informacja taka powinna być prezentowana.

Możliwość oceny dodatkowych cech związanych z komfortem i kosztem użytkowania i włączenia do dokumentacji technicznej budynku może ułatwić wybór preferowanego rozwiązania w procesie decyzyjnym.

Aspekty wchodzące w skład oceny socjalnej budynku na podstawie normy EN 16309 to m.in.:

  • dostęp do budynku: dojazd i dojście do budynku, wejście do budynku i komunikacja wewnętrzna,
  • obsługa instalacji technicznych,
  • zdolność do zmiany funkcji użytkowej,
  • zdrowie i komfort: komfort cieplny, jakość powietrza wewnętrznego, komfort akustyczny,
  • komfort wizualny, komfort przestrzenny, oddziaływanie na otoczenie, olśnienie/zacienienie,
  • zarządzanie budynkiem – bezpieczeństwo: odporność na zdarzenia losowe, bezpieczeństwo osobiste i ochrona przed aktami wandalizmu, bezpieczeństwo systemu dostawy usług i mediów.

Norma EN 16309 przywołuje znormalizowane metody badania wymienionych aspektów socjalnych budynku.

Czytaj dalej: Ocena środowiskowa budynku >>

   01.07.2014

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl