RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Analiza wielokryterialna – narzędzie do wyboru systemu usuwania i oczyszczania ścieków z terenów wiejskich

Multi-criteria analysis as a tool for selection for the disposal and wastewater treatment in rural areas

Fot. www.sxc.hu

Fot. www.sxc.hu

Celem artykułu jest przedstawienie możliwości wykorzystania analizy decyzyjnej jako narzędzia wyboru, zgodnie z kryteriami zrównoważonego rozwoju, sposobu usuwania i oczyszczania ścieków z małej jednostki osadniczej o charakterze wiejskim.

Zobacz także

Xylem Water Solutions Polska Sp. z o.o. Inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM

Inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM Inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM

Jak wybrać rozwiązanie do przepompowni, które sprosta każdej sytuacji? Odpowiedzią jest pierwszy na świecie zintegrowany inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM – nowatorskie rozwiązanie...

Jak wybrać rozwiązanie do przepompowni, które sprosta każdej sytuacji? Odpowiedzią jest pierwszy na świecie zintegrowany inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM – nowatorskie rozwiązanie zapewniające użytkownikowi najwyższą jakość i skuteczność działania przy znacznie ograniczonych kosztach operacyjnych.

HAP Armatura HAP – nowoczesna hurtownia instalacyjna

HAP – nowoczesna hurtownia instalacyjna HAP – nowoczesna hurtownia instalacyjna

Praca instalatora to niełatwe zadanie. Ciągłe zmagania z Klientami i zmieniającym się rynkiem mogą uprzykrzać pracę i zafundować kilka siwych włosów. Zapewne nie raz spotkałeś Klienta, który przeszukiwał...

Praca instalatora to niełatwe zadanie. Ciągłe zmagania z Klientami i zmieniającym się rynkiem mogą uprzykrzać pracę i zafundować kilka siwych włosów. Zapewne nie raz spotkałeś Klienta, który przeszukiwał Internet w poszukiwaniu tańszych produktów, bo Twoja oferta wydawała się nieatrakcyjna. Albo czekała Cię godzina tłumaczeń, bo wujek Google podpowiedział mu, co będzie dla niego najlepsze, oczywiście nie uwzględniając podstawowych parametrów, przez co nie do końca była to dobra opcja... Montaż zaplanowany,...

RESAN pracownia projektowa Instalacja wodno-kanalizacyjna: niezawodna i bezpieczna

Instalacja wodno-kanalizacyjna: niezawodna i bezpieczna Instalacja wodno-kanalizacyjna: niezawodna i bezpieczna

Każdy budynek musi być wyposażony w instalację wodociągową i kanalizacyjną. Ważne jest nie tylko zapewnienie ciągłości dostawy wody do całego budynku i nieuciążliwy odbiór ścieków, ale też aspekty bezpieczeństwa.

Każdy budynek musi być wyposażony w instalację wodociągową i kanalizacyjną. Ważne jest nie tylko zapewnienie ciągłości dostawy wody do całego budynku i nieuciążliwy odbiór ścieków, ale też aspekty bezpieczeństwa.

Pomimo że w ostatnich latach na terenach wiejskich nastąpił znaczny wzrost liczby osób podłączonych do zbiorowej kanalizacji i oczyszczalni ścieków, a także wybudowano wiele przydomowych oczyszczalni ścieków, w dalszym ciągu istnieje duża dysproporcja pomiędzy liczbą mieszkańców wsi i miast podłączonych do kanalizacji i oczyszczalni ścieków. Z danych GUS [5] wynika, że w 2011 r. udział ludności korzystającej z oczyszczalni na terenach wiejskich wynosił 30,6%, w porównaniu do 88,4% w miastach.

Zgodnie z zapisami dyrektywy 91/271/EWG dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych [15] oraz opracowanym na jej podstawie Krajowym Programem Oczyszczania Ścieków Komunalnych do końca 2015 r. wszystkie aglomeracje o równoważnej liczbie mieszkańców RLM powyżej 2000 powinny zostać wyposażone w zbiorowe systemy kanalizacji i oczyszczalnie ścieków o efekcie oczyszczania uzależnionym od wielkości oczyszczalni.

W przypadkach gdy budowa systemu kanalizacji zbiorowej nie przyniosłaby korzyści dla środowiska lub powodowała nadmierne koszty, możliwe jest zastosowanie systemów indywidualnych odbioru ścieków.

Taki zapis i porównanie wariantów różnych rozwiązań stanowi wielokryterialne zadanie decyzyjne, które powinno dać odpowiedź na pytanie, czy korzystniejsze jest rozwiązanie ze zbiorową kanalizacją i oczyszczalnią ścieków, czy budowa pojedynczych jednostek przydomowych oczyszczalni ścieków, obejmujących swym zasięgiem jedno lub kilka gospodarstw domowych.

Jest to tym bardziej istotne, że w ostatnim czasie w związku z brakiem środków na zbiorową kanalizację gminy wiejskie starają się o fundusze na budowę przydomowych oczyszczalni często bez szczegółowego rozpoznania warunków gruntowo-wodnych oraz bez uwzględnienia innych kryteriów zrównoważonego rozwoju.

Analiza wymaga doboru kryteriów oceniających poszczególne rozwiązania, wśród których zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju pod uwagę muszą zostać wzięte kryteria ekologiczne, ekonomiczne i społeczne. Dla przyjęcia prawidłowych rozwiązań, z uwzględnieniem lokalnych uwarunkowań społeczno-gospodarczych, konieczne jest również uwzględnienie aspektów technicznych.

Metody wyboru systemów usuwania i oczyszczania ścieków

Wybór sposobu usuwania i oczyszczania ścieków z małych jednostek osadniczych uzależniony jest od wielu czynników, z których najważniejsze to: lokalne warunki terenowe i gruntowo-wodne, odbiornik ścieków i wymagany stopień ich oczyszczania, wielkość jednostki osadniczej i stopień rozproszenia jej zabudowy, wpływ na środowisko i aspekty ekonomiczne. Liczba kryteriów, które wstępnie mogą być przyjęte do takiej oceny i uwzględnione w obliczeniach, przedstawia rys. 1.

Ich znaczna liczba, różny sposób wyceny, różne jednostki powodują trudności w podjęciu decyzji dotyczącej rodzaju rozwiązania. Dodatkową trudność stanowi fakt, że przyjęte kryteria obliczeniowe prezentują różne, często sprzeczne ze sobą cele. Dlatego przyjęcie kryteriów obliczeniowych i sposób ich wyceny stanowi najtrudniejszy element analizy decyzyjnej.

Kolejnym etapem analizy decyzyjnej jest przyjęcie wariantów obliczeniowych, które najpierw będą poddane ocenie poprzez przyjęte kryteria, a następnie analizie decyzyjnej. Uwzględniając możliwe rozwiązania, do oceny i analizy przyjęto następujące warianty usuwania i oczyszczania ścieków z małej jednostki osadniczej o charakterze wiejskim:

  • gromadzenie ścieków w szczelnych zbiornikach (tzw. kanalizacja bezodpływowa) i okresowe ich wywożenie do punktów zlewnych zbiorczych oczyszczalni taborem asenizacyjnym,
  • oczyszczanie ścieków w oczyszczalniach przydomowych z ich odprowadzeniem do gruntu lub wód powierzchniowych,
  • odprowadzenie ścieków do zbiorowej sieci kanalizacyjnej i oczyszczalni ścieków.

W praktyce występuje najczęściej kombinacja ww. wariantów, czego nie uwzględniono w obliczeniach.

Parametrem pozwalającym na racjonalny wybór systemu kanalizacji na obszarze o rozproszonej zabudowie jest długość kolektorów przypadająca na 1 mieszkańca. Przyjmuje się, że budowa zbiorowego systemu kanalizacji jest celowa wówczas, gdy długość kolektora przypadająca na mieszkańca jest mniejsza od 12–17 m w zależności od warunków lokalnych [6]. Według [2] przy średniej odległości między budynkami powyżej 20–60 m przydomowe oczyszczalnie ścieków stanowią alternatywę dla kanalizacji zbiorowej.

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie sposobu wyznaczania obszaru i granic aglomeracji [10] ustalono, że wskaźnik długości sieci ze względów technicznych i ekonomicznych nie powinien być mniejszy niż 120 mieszkańców na 1 km sieci przewidywanej do wybudowania, tj. powinien być mniejszy niż 8,3 m sieci kanalizacyjnej przypadającej na 1 mieszkańca.

W pewnych określonych warunkach (na terenach objętych formami ochrony przyrody, terenach o znacznym spadku oraz w celu zabezpieczenia stref ochronnych ujęć wody) możliwe jest zmniejszenie tego wskaźnika do 90 mieszkańców na 1 km sieci, tj. maksymalnie 11,1 m na mieszkańca.

W publikacji [4] podano następujące kryteria wyboru rodzaju kanalizacji: kryterium gęstości zaludnienia lub gęstości zabudowy, kryterium liczby mieszkańców oraz kryterium możliwości terenowych i gruntowych.

Jeżeli gęstość zabudowy jest mniejsza niż 5 gospodarstw domowych przypadających na 1 hektar powierzchni zainwestowania, wskazane jest stosowanie kanalizacji zagrodowej (indywidualnej). W przeciwnym razie zasadne jest stosowanie kanalizacji zbiorowej. Jeżeli RLM £ 100, wskazane jest stosowanie kanalizacji zagrodowej. Wymaga to jednak przeprowadzenia analizy ekonomicznej.

Trzecie kryterium dotyczy uwarunkowań stosowania kanalizacji zagrodowej w zależności od możliwości terenowych i warunków gruntowo­‑wodnych.

Kryteria wyboru systemu odprowadzania i oczyszczania ścieków komunalnych z uwzględnieniem rodzaju kanalizacji podano w publikacji [3]. Natomiast przykład zastosowania hierarchicznej metody AHP wspomagającej rozwiązywanie wielokryterialnych problemów decyzyjnych do wyboru systemu usuwania i oczyszczania ścieków przedstawiono w pracach [8, 11]. Obecnie przeprowadzone obliczenia pozwolą na porównanie wyników otrzymywanych przy zastosowaniu różnych metod decyzyjnych.

Dla ustalenia hierarchii potrzeb i pilności realizacji inwestycji w zakresie budowy kanalizacji w osiedlach wiejskich gminy lub regionu wodno-gospodarczego przyjmuje się trzy rodzaje wskaźników preferencji, którym przypisuje się punkty. Są to: wskaźniki funkcji osiedla wiejskiego – f1, wskaźniki położenia na obszarach szczególnej ochrony – f2, wskaźniki etapowania inwestycji – f3.

Przypisanie liczby punktów poszczególnym czynnikom nadaje im odpowiedni priorytet, wyrażający preferencje decydenta [4]. Programowanie inwestycji budowy kanalizacji wiejskich dotyczy więc rozwiązywania wielokryterialnych problemów decyzyjnych, wymagających agregacji kilku kryteriów, które określono wskaźnikami f1, f2, f3

W przedstawionej metodyce zaproponowano wyznaczenie zagregowanego wskaźnika hierarchii inwestycji (fhi) z zastosowaniem następującej zależności funkcyjnej:

Kolejność realizacji inwestycji powinna odbywać się według malejących wartości tego wskaźnika.

Założenia do analizy decyzyjnej

Analizę wykonano dla jednostki osadniczej o liczbie mieszkańców 800, zamieszkałych w 200 budynkach jednorodzinnych. Do analizy wybrano następujące warianty [7]:

  • zbiorniki bezodpływowe z wywożeniem do punktu zlewnego oczyszczalni ścieków (ZB),
  • przydomowe oczyszczalnie ścieków (POŚ) z częściowym odprowadzeniem ich do gruntu i wód powierzchniowych płynących,
  • cztery lokalne systemy kanalizacyjne zakończone oczyszczalniami (OL) z odprowadzeniem ścieków oczyszczonych do wód powierzchniowych płynących,
  • zbiorowa kanalizacja i oczyszczalnia ścieków (ZOŚ) z odprowadzeniem ścieków oczyszczonych do wód powierzchniowych płynących.

Jako przydomowe oczyszczalnie zaproponowano osadniki gnilne z filtrem żwirowo-piaskowym z odprowadzeniem do wód powierzchniowych oraz drenaż rozsączający. Przyjęto jednostkową powierzchnię filtra 7 m2/RLM oraz długość ciągu drenowego rozsączającego 12 mb./RLM.

Układ technologiczny lokalnych oczyszczalni o przepustowości ok. Q = 27 m3/d każda i równoważnej liczbie mieszkańców RLM = 200 składa się z osadnika gnilnego i złoża biologicznego zraszanego. Osady z osadników gnilnych lokalnych i przydomowych oczyszczalni wywożone będą do odwadniania w większej oczyszczalni.

Jako zbiorczą przyjęto mechaniczno-biologiczną oczyszczalnię z niskoobciążonym osadem czynnym o działaniu cyklicznym typu SBR (Sequencing Batch Reaktor) o przepustowości Q = 108 m3/d i równoważnej liczbie mieszkańców RLM = 800.

Do mechanicznego oczyszczania zastosowano zblokowane urządzenie, tzw. sitopiaskownik. Przeróbka osadu polega na stabilizacji tlenowej oraz odwadnianiu w filtrze workowym.

Do obliczeń kosztów inwestycyjnych przyjęto wskaźniki jednostkowe kosztów na podstawie danych z wybudowanych w ostatnich latach obiektów oraz na podstawie kosztorysów ofertowych firm wykonujących obiekty o takiej wielkości dla przeciętnych warunków gruntowo-wodnych.

Koszt wywozu osadu przyjęto w wysokości 150 zł/wywóz i obejmuje on wszystkie koszty związane z przewozem oraz przeróbką osadu [11, 12]. Koszt eksploatacji oczyszczalni przyjęto na podstawie wskaźników jednostkowych jako 3,5 i 4,0 zł/m3 ścieków. Obejmują one koszty obsługi, energii elektrycznej, materiałów eksploatacyjnych i badań. Zaproponowane rozwiązania techniczno-technologiczne spełniają wymagania przepisów ochrony środowiska, w tym rozporządzenia w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziem [9].

Proponowane warianty usuwania i oczyszczania ścieków przedstawiono na rys. 1, a kryteria opisujące funkcjonowanie poszczególnych rozwiązań w tabeli 1.

Analiza wielokryterialna i wybór systemu usuwania i oczyszczania ścieków

Matematycznym zapisem decyzyjnego problemu matematycznego jest tzw. macierz decyzyjna. Jest to tabela liczbowa ujmująca opis poszczególnych wariantów wraz z kryteriami opisującymi te warianty. Kryteria zapisane z macierzy stanowią miarę realizacji założonych zadań i celów, które powinny być spełnione przez poszczególne warianty. Zapis macierzy decyzyjnej przedstawiony został w tabeli 2.

Do rozwiązania zadania decyzyjnego zastosowano metodę programowania kompromisowego opisanego równaniami (1) i (2). Pozwala ona na szeregowanie wariantów od najbardziej do najmniej korzystnego, wykorzystując koncepcję porządkowania ich według ich odległości od tzw. ustalonego punktu idealnego o współrzędnych X’ (x1’, x2’, …, xm’) [1, 13–14].

Matematyczny zapis miary szukanej odległości badanego wariantu od punktu idealnego ma postać:

(1)

natomiast wybór najlepszej strategii odbywa się wg zasady:

(2)

gdzie:
La(sn) – miara rozbieżności danej strategii sn od punktu idealnego,
s– – wybrana strategia,
wm – współczynnik wagi kryterium m,
xm’ – m-ta współrzędna punktu idealnego,
rNM’ – znormalizowana wartość kryterium,
M – liczba kryteriów,
a – wykładnik potęgowy mierzący odchylenie strategii od punktu idealnego X’, przyjmowany w praktyce jako 1, 2 oraz ¥.

Metoda daje możliwość nadawania wag poszczególnym kryteriom lub grupom kryteriów, tzn. istnieje możliwość uwzględnienia w obliczeniach ważności niektórych parametrów, które mają dla decydenta szczególne znaczenie. 

Dla zobiektywizowania obliczeń w artykule nadawano wyższą wagę kolejno wszystkim kryteriom, co pozwalało prześledzić wyniki obliczeń i wykonać analizę wrażliwości uszeregowań w zależności od przyjętych wag kryteriów. Rozwiązaniem jest uszeregowanie propozycji rozwiązań systemu odprowadzenia i oczyszczenia ścieków – od rozwiązania najkorzystniejszego do najmniej korzystnego.

Podsumowując wyniki obliczeń i uszeregowania podane w tabeli 3, należy zauważyć: 

  • najczęściej wybierane jako najkorzystniejsze było rozwiązanie ZOŚ – zbiorcza kanalizacja i oczyszczalnia ścieków z odprowadzeniem ścieków oczyszczonych do wód powierzchniowych płynących – 31 razy, w 39 przypadkach obliczeniowych, przy różnych założonych wagach kryteriów obliczeniowych; można je traktować jako rozwiązanie zdecydowanie najkorzystniejsze,
  • 6 razy jako najkorzystniejsze wybrane zostało rozwiązanie POŚ, czyli przydomowe oczyszczalnie ścieków z częściowym odprowadzeniem ścieków do gruntu i wód powierzchniowych płynących; zostaje ono wybrane w przypadku przeważania kryteriów ekonomicznych i traktowania ich jako ważniejszych od pozostałych, co w praktyce często ma miejsce; jest ono jednak kilkukrotnie wybrane jako najmniej korzystne (ostatnie w uszeregowaniu),
  • jako najbardziej niekorzystne 21 razy wybrane zostało rozwiązanie ZB, czyli zbiorniki bezodpływowe z wywozem okresowym do punktu zlewnego oczyszczalni ścieków.

Porównanie wyników różnych metod analizy decyzyjnej

Podobną metodę analizy decyzyjnej wykorzystano w artykule [8]. Przy przyjęciu tych samych kryteriów oceniono warianty rozwiązań systemowych, poddając je ocenie metodą hierarchicznego wyboru AHP (Analitycal Hierarchy Process). Pozwoliło to dokonać rankingu wariantów projektowych, w sytuacji gdy jednocześnie należy uwzględnić szereg kryteriów oceny. 

Metoda AHP pozwoliła na ostateczne uszeregowanie wariantów projektowych na podstawie kryterium zagregowanego. Według zaproponowanej w pracy metody najwyższą ocenę, ze względu na wszystkie kryteria łącznie, uzyskał wariant ze zbiorczą oczyszczalnią ścieków (ZOŚ), co oznacza, że w najwyższym stopniu spełnia on oczekiwania decydenta. Niewiele gorszy jest wariant z oczyszczalniami lokalnymi (OL), a najgorsze jest zastosowanie zbiorników bezodpływowych (ZB). 

Potwierdza to rozwiązanie przedstawione w niniejszym artykule, w którym zaproponowano metodykę programowania kompromisowego. W zależności od wagi przyjętych kryteriów w większości przypadków rozwiązaniem najkorzystniejszym jest zbiorcza oczyszczalnia ścieków, a jako najmniej korzystny wariant ze zbiornikami bezodpływowymi z wywozem okresowym ścieków. 

Można więc wysunąć hipotezę, że przyjęta do analizy decyzyjnej metoda nie ma tak dużego znaczenia, jak przyjęte kryteria oceniające. To one mają kluczowe znaczenie w opisie i w wymiarze zadania decyzyjnego.

Wnioski 

Wybór miedzy sposobem i możliwościami odbioru i unieszkodliwiania ścieków z terenów wiejskich jest trudnym i złożonym zadaniem decyzyjnym. Od lat istnieje duża dysproporcja pomiędzy liczbą mieszkańców wsi i miast podłączonych do kanalizacji i oczyszczalni ścieków.

Przeprowadzenie analizy wielokryterialnej takiego zadania pozwala na pełną ocenę funkcjonowania i umożliwia przeprowadzenie wyboru rozwiązania najkorzystniejszego wariantu odprowadzenia i unieszkodliwienia ścieków.

Na podstawie przeprowadzonej analizy wielokryterialnej stwierdzono, że najkorzystniejszym rozwiązaniem sposobu usuwania i oczyszczania małej ilości ścieków jest zastosowanie zbiorowej kanalizacji i oczyszczalni ścieków, a najbardziej niekorzystnym rozwiązaniem jest stosowanie zbiorników bezodpływowych z uwagi na znaczną uciążliwość dla środowiska związaną z występowaniem odorów i hałasu podczas opróżniania zbiorników.

Zastosowana do analizy metoda programowania kompromisowego potwierdziła wykonane wcześniej obliczenia metodą AHP.

Literatura

1. Aragonés-Beltrána P., Mendoza-Rocab J.A., Bes-Piáa A. et al., Application of multi-criteria decision analysis to jar-test results for chemicals selection in the physical-chemical treatment of textile wastewater, „Journal of Hazardous Materials” No. 164 (2009).
2. Błażejewski R., Kryteria oceny techniczno-ekonomicznej oczyszczalni ścieków, materiały Sympozjum Jubileuszowego z okazji 15-lecia Katedry Technologii Wody i Ścieków „Oczyszczanie wody i ścieków oraz unieszkodliwianie odpadów”, Gdańsk 1998.
3. Błażejewski R., Nawrot T., Kryteria wyboru systemu odprowadzania i oczyszczania ścieków komunalnych, „Forum Eksploatatora” nr 2/2012.
4. Grabarczyk C., Zasady programowania inwestycji kanalizacji wiejskich, materiały III Ogólnopolskiej Konferencji Szkoleniowej „Sieci kanalizacyjne, pompownie i oczyszczalnie ścieków na terenach niezurbanizowanych”, Piła-Bydgoszcz 2000.
5. GUS, Ochrona Środowiska. Informacje i opracowania statystyczne, Warszawa, 2012.
6. Łomotowski J., Szpindor A., Nowoczesne systemy oczyszczania ścieków, Arkady, Warszawa 1999.
7. Mucha Z., Mikosz J., Racjonalne stosowanie małych oczyszczalni ścieków zgodnie z kryteriami zrównoważonego rozwoju, „Czasopismo Techniczne Politechniki Krakowskiej” seria Środowisko z. 2-Ś/2009, Kraków 2009.
8. Mucha Z., Iwanejko R., Zastosowanie metody AHP do wyboru systemu usuwania i oczyszczania ścieków z małej jednostki osadniczej, „Gaz, Woda i Technika Sanitarna” nr 10/2012.
9. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 24 lipca 2006 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego (DzU nr 137/2006, poz. 984).
10. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 1 lipca 2010 r. w sprawie sposobu wyznaczania obszaru i granic aglomeracji (DzU nr 137/2010, poz. 992).
11. Mucha Z., Jednostkowe koszty inwestycyjne małych oczyszczalni ścieków, „Gaz, Woda i Technika Sanitarna” nr 9/2005.
12. Mikosz J., Badania analityczne jako podstawa symulacji komputerowej w oczyszczaniu ścieków, „Gaz, Woda i Technika Sanitarna” nr 9/2007.
13. Generowicz A., Kulczycka J., Kowalski Z., Banach M., Assessment of waste management technology using BATNEEC options, technology quality method and multi-criteria analysis, „Journal of Environmental Management” No. 92 (2011).
14. Generowicz A., Kowalski Z., Kulczycka J., Planning of waste management systems in urban area using multi-criteria analysis, „Journal of Environmental Protection” No. 2 (2011).
15.  Dyrektywa Rady 91/271/EWG z dnia 21 maja 1991 r. dotycząca oczyszczania ścieków komunalnych (DzU UE L 271 z 30 maja 1991 r.).

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Odkryj przyszłość ogrzewania i chłodzenia z pompami ciepła Aquarea firmy Panasonic

Odkryj przyszłość ogrzewania i chłodzenia z pompami ciepła Aquarea firmy Panasonic Odkryj przyszłość ogrzewania i chłodzenia z pompami ciepła Aquarea firmy Panasonic

Pompy ciepła powietrze-woda Aquarea firmy Panasonic Heating & Cooling Solutions oferują wysokowydajne i energooszczędne rozwiązanie dla każdego domu i lekkich zastosowań komercyjnych. To innowacyjny system...

Pompy ciepła powietrze-woda Aquarea firmy Panasonic Heating & Cooling Solutions oferują wysokowydajne i energooszczędne rozwiązanie dla każdego domu i lekkich zastosowań komercyjnych. To innowacyjny system o niskim zużyciu energii, zaprojektowany w celu zapewnienia idealnej temperatury i ciepłej wody w domu, nawet przy ekstremalnych temperaturach zewnętrznych. Seria Aquarea oferuje szeroki wybór urządzeń o mocy od 3 kW do 30 kW, dzięki czemu można dobrać najodpowiedniejsze rozwiązanie do domu – niezależnie...

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Partnerstwo Panasonic i tado°

Partnerstwo Panasonic i tado° Partnerstwo Panasonic i tado°

Firmy tado° i Panasonic poinformowały o swoim partnerstwie, dzięki którym najnowocześniejsze produkty i technologie pomp ciepła łączą się z wiodącymi na rynku usługami inteligentnej kontroli ogrzewania...

Firmy tado° i Panasonic poinformowały o swoim partnerstwie, dzięki którym najnowocześniejsze produkty i technologie pomp ciepła łączą się z wiodącymi na rynku usługami inteligentnej kontroli ogrzewania i zarządzania energią. To część misji obu firm, mającej na celu dekarbonizację domów i pomoc klientom w oszczędzaniu na kosztach energii.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis

Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis

W kwietniu do każdego klimatyzatora marki Hisense dodawany jest moduł Wi-Fi gratis.

W kwietniu do każdego klimatyzatora marki Hisense dodawany jest moduł Wi-Fi gratis.

ECO Comfort Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora?

Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora? Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora?

Montaż klimatyzacji w domu jeszcze do niedawna wydawał się dobrem luksusowym, zarezerwowanym dla dobrze sytuowanych inwestorów. Postępujące zmiany klimatyczne i powszechność systemów klimatyzacyjnych do...

Montaż klimatyzacji w domu jeszcze do niedawna wydawał się dobrem luksusowym, zarezerwowanym dla dobrze sytuowanych inwestorów. Postępujące zmiany klimatyczne i powszechność systemów klimatyzacyjnych do domów i firm sprawiły, że montaż klimatyzatora jest niemalże standardem w nowoczesnym budownictwie, a sam koszt założenia klimatyzacji nie należy do wysokich, ponadto zakup klimatyzatora wraz z usługą montażu jest objęty programami dofinansowującymi inwestycję.

Flamco news Zawory kulowe Simplex KFE Flamco

Zawory kulowe Simplex KFE Flamco Zawory kulowe Simplex KFE Flamco

Zawory kulowe Simplex KFE marki Flamco, obecne na rynku od ponad 30 lat, nie tylko ułatwiają napełnianie i opróżnianie instalacji. Wyposażone są w wiele udogodnień technicznych, które sprawiają, że są...

Zawory kulowe Simplex KFE marki Flamco, obecne na rynku od ponad 30 lat, nie tylko ułatwiają napełnianie i opróżnianie instalacji. Wyposażone są w wiele udogodnień technicznych, które sprawiają, że są elastyczne w podłączaniu, łatwe w montażu i obsłudze i efektywne w użyciu. Umożliwiają o 50% szybsze spuszczenie wody z kotłów lub zbiorników magazynowych dowolnej wielkości niż w przypadku innych porównywalnych zaworów.

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X

Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X

MYNUTE EVO-X wyróżnia się nie tylko nowoczesnym wzornictwem, ale przede wszystkim zastosowanymi technologiami. Od szerokiego zakresu modulacji 1:10 we wszystkich modelach, przez jeszcze bardziej wydajny...

MYNUTE EVO-X wyróżnia się nie tylko nowoczesnym wzornictwem, ale przede wszystkim zastosowanymi technologiami. Od szerokiego zakresu modulacji 1:10 we wszystkich modelach, przez jeszcze bardziej wydajny wymiennik ciepła ze stali nierdzewnej z odnowionym adaptacyjnym systemem spalania, aż po nowy panel z możliwością sterowania dotykowego.

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze

Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze

Beretta Show Truck rozpoczął, z początkiem kwietnia, swoją trasę po Polsce, która potrwa do listopada. W tym czasie nasze auto, w którym mamy zamontowane: pompę ciepła typu monoblok Hydro Unit M, pompę...

Beretta Show Truck rozpoczął, z początkiem kwietnia, swoją trasę po Polsce, która potrwa do listopada. W tym czasie nasze auto, w którym mamy zamontowane: pompę ciepła typu monoblok Hydro Unit M, pompę ciepła typu split Exclusive Agile, kocioł kondensacyjny Mynute Evo X (NOWOŚĆ!) oraz klimatyzację Breva odwiedzi kilkudziesięciu Autoryzowanych Dystrybutorów w całym kraju.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków...

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków oraz minimalizacji ryzyka awarii. Elektroniczny panel sterujący DAB NGPanel, w połączeniu z zaawansowanym systemem zarządzania DAB Virtual Cockpit, oferuje zupełnie nowy wymiar kontroli i komfortu w obsłudze kluczowych elementów instalacji.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo...

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo i łatwość obsługi. W odpowiedzi na te potrzeby, DAB wprowadza na rynek innowacyjne rozwiązanie w postaci NgPanel – elektronicznego panelu sterująco-zabezpieczającego, stworzonego z myślą o zarządzaniu pompami zatapialnymi w pompowniach.

Flamco news Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu....

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu. Stoisko firmy będzie zlokalizowane w strefie stowarzyszenia OSFIS, gdzie prezentowane będą najnowsze produkty marek Flamco i Comap, a także należącej do grupy marki Sentinel.

HOMEKONCEPT Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady! Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu...

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu działki, przez projektowanie, po finalne prace wykończeniowe. Przyjrzyjmy się bliżej, jak wygląda budowa domu krok po kroku. Zapraszamy do lektury!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Nowy cennik klimatyzatorów Hisense! Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

EVER Sp. z o.o. UPSy dla średnich i dużych firm

UPSy dla średnich i dużych firm UPSy dla średnich i dużych firm

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania...

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania gwarantowanego z podwójnym przetwarzaniem energii (UPS-y wykonane w topologii on-line). W przypadku zaniku lub nieprawidłowości napięcia sieciowego, zasilacz UPS oprócz bieżącej poprawy jakości zasilania i filtracji zakłóceń umożliwia dostarczenie energii do odbiorników (przy wykorzystaniu energii...

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Moris.eu Zakupy stali online – dlaczego warto?

Zakupy stali online – dlaczego warto? Zakupy stali online – dlaczego warto?

Czy zastanawialiście się, dlaczego zakupy stali online stają się coraz popularniejsze? Ponieważ ten kanał dystrybucji daje nie tylko szeroki wybór produktów, ale także wygodę i konkurencyjne ceny. Przekonajmy...

Czy zastanawialiście się, dlaczego zakupy stali online stają się coraz popularniejsze? Ponieważ ten kanał dystrybucji daje nie tylko szeroki wybór produktów, ale także wygodę i konkurencyjne ceny. Przekonajmy się, jak zakupy w hurtowni Moris.eu przez internet mogą ułatwić i usprawnić Twoje przedsięwzięcia budowlane lub produkcyjne.

NIBE-BIAWAR SP. Z O.O. news Szwedzka promocja – pompy ciepła NIBE do 5000 zł TANIEJ!

Szwedzka promocja – pompy ciepła NIBE do 5000 zł TANIEJ! Szwedzka promocja – pompy ciepła NIBE do 5000 zł TANIEJ!

Dnia 15 marca 2024 r. wystartowała nowa edycja Szwedzkiej promocji pomp ciepła NIBE, organizowana przez spółkę NIBE-BIAWAR, będącą częścią szwedzkiego koncernu NIBE AB.

Dnia 15 marca 2024 r. wystartowała nowa edycja Szwedzkiej promocji pomp ciepła NIBE, organizowana przez spółkę NIBE-BIAWAR, będącą częścią szwedzkiego koncernu NIBE AB.

prof. dr hab. inż. Ryszard Błażejewski, dr inż. Radosław Matz, dr inż. Tadeusz Nawrot, mgr inż. Joanna Rzeszutek, Wiesław Skubisz Wdrażanie innowacyjnych systemów kanalizacyjnych w Polsce

Wdrażanie innowacyjnych systemów kanalizacyjnych w Polsce Wdrażanie innowacyjnych systemów kanalizacyjnych w Polsce

W artykule przedstawiono problemy związane z wdrożeniem innowacyjnego systemu kanalizacji sanitarnej realizowanego w ramach programu Demonstrator+, finansowanego częściowo przez Narodowe Centrum Badań...

W artykule przedstawiono problemy związane z wdrożeniem innowacyjnego systemu kanalizacji sanitarnej realizowanego w ramach programu Demonstrator+, finansowanego częściowo przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w Warszawie. Program wymusza pięcioletni monitoring efektów ekologicznych i stwarza możliwości doskonalenia systemu kanalizacyjnego w tym okresie. Ponadto zaprezentowano doświadczenia z etapu konsultacji społecznych, pozyskiwania funduszy, budowy i eksploatacji innowacyjnych systemów kanalizacyjnych.

dr inż. Marek Kalenik, dr hab. inż. Tadeusz Siwiec Wybrane rozwiązania w kanalizacji grawitacyjnej

Wybrane rozwiązania w kanalizacji grawitacyjnej Wybrane rozwiązania w kanalizacji grawitacyjnej

Dla obszarów wiejskich nie zawsze uzasadnione jest projektowanie klasycznej kanalizacji grawitacyjnej ze względu na bardzo zróżnicowaną zabudowę terenu, małe ilości ścieków i w wielu przypadkach niekorzystne...

Dla obszarów wiejskich nie zawsze uzasadnione jest projektowanie klasycznej kanalizacji grawitacyjnej ze względu na bardzo zróżnicowaną zabudowę terenu, małe ilości ścieków i w wielu przypadkach niekorzystne warunki topograficzne (teren płaski). Dlatego na obszarach tych buduje się często kanalizację grawitacyjno--pompową, w przypadku której wydłuża się czas transportu ścieków do oczyszczalni.

Zenon Świgoń Wskazówki prawno-techniczne indywidualnego zagospodarowania wód deszczowych

Wskazówki prawno-techniczne indywidualnego zagospodarowania wód deszczowych Wskazówki prawno-techniczne indywidualnego zagospodarowania wód deszczowych

Przystępując do podjęcia decyzji o jakiejkolwiek inwestycji (w tym również wodociągowej lub kanalizacyjnej) inwestor wraz z projektantem muszą odpowiedzieć na kilka pytań, m.in. o czym mówimy (ustalenie...

Przystępując do podjęcia decyzji o jakiejkolwiek inwestycji (w tym również wodociągowej lub kanalizacyjnej) inwestor wraz z projektantem muszą odpowiedzieć na kilka pytań, m.in. o czym mówimy (ustalenie terminologii), czy jest to zdefiniowane, co możemy zrobić, jak możemy wykonać i ile inwestycja kosztuje? Dopiero po wykonaniu takiej analizy można podjąć decyzję o ewentualnej inwestycji.

dr inż. Jerzy Dylewski Obowiązki i prawa inspektora nadzoru inwestorskiego (cz. 1)

Obowiązki i prawa inspektora nadzoru inwestorskiego (cz. 1) Obowiązki i prawa inspektora nadzoru inwestorskiego (cz. 1)

W pierwszej części artykułu omówiono przepisy prawne i formalne wymagania warunkujące działalność nadzoru inwestorskiego, obiekty i prace, dla których ustanowienie inspektora nadzoru jest konieczne, a...

W pierwszej części artykułu omówiono przepisy prawne i formalne wymagania warunkujące działalność nadzoru inwestorskiego, obiekty i prace, dla których ustanowienie inspektora nadzoru jest konieczne, a także jego podstawowe obowiązki wynikające z ustawy Prawo budowlane. W części drugiej autor kontynuuje omawianie ustawowych obowiązków inspektora, wskazuje na możliwość rozszerzenia zakresu powinności w umowach o pełnienie nadzoru oraz analizuje prawa inspektorów i zasady ustalania ich wynagrodzeń.

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.