Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Projektowanie i eksploatacja układów hydroforowo-pompowych

Zasady eksploatacji układu hydroforowo-pompowego
Fot. SAGA
Ciąg dalszy artykułu...

Zasady eksploatacji układu hydroforowo-pompowego

Żeby hydrofor podczas eksploatacji pracował bezawaryjnie i spełniał wymagania dozoru technicznego, obsługa powinna dokonywać przeglądu:

  • korpusu zbiornika,
  • urządzeń kontrolno-pomiarowych i zabezpieczeń (manometrów, wodowskazów, zaworów bezpieczeństwa),
  • armatury umieszczonej na rurociągach doprowadzających i odprowadzających wodę (zaworów odcinających, zaworów zwrotnych, kurków),
  • łączników automatycznych (ciśnieniowych) sterujących pracą pomp.

Zbiorniki hydroforowe, urządzenia kontrolno­‑pomiarowe, zabezpieczające oraz armatura powinny być na bieżąco poddawane zabiegom konserwacyjnym. Użytkownikowi nie wolno dokonywać napraw elementów zbiornika hydroforowego lub ich wymiany bez zgody dozoru technicznego.

O każdej awarii zbiornika hydroforowego należy niezwłocznie powiadomić dozór techniczny. Użytkownikowi hydroforu nie wolno zmieniać ustalonych przez dozór nastawień urządzeń zabezpieczających przed wzrostem ciśnienia, połączeń tych urządzeń ze zbiornikiem, plomb na manometrach i zaworach bezpieczeństwa. Zbiorniki hydroforowe muszą być systematycznie kontrolowane przez dozór techniczny.

Każdy zbiornik hydroforowy powinien być wyposażony w tabliczkę atestową, która zawiera: nazwę wytwórni, numer fabryczny, rok budowy, pojemność, ciśnienie obliczeniowe i temperaturę obliczeniową. Tabliczki nie wolno zamalowywać podczas konserwacji zbiornika. Czynności związane z kontrolą dozoru technicznego, konserwacją, remontami bieżącymi i zapobiegawczymi muszą zostać odnotowane w specjalnym dzienniku.

Prawidłowo pracujący hydrofor powinien być wypełniony przy ciśnieniu pmax w 2/3 wodą i 1/3 sprężonym powietrzem [1]. Napełnienie takie zapewnia prawidłową i równomierną pracę hydroforu. Nadwyżka lub ubytek sprężonego powietrza powoduje zakłócenia w cyklach jego pracy.

Układ hydroforowo­‑pompowy prawidłowo pracujący z innymi urządzeniami w ciągu technologicznym powinien mieć sześć cykli pracy na godzinę przy maksymalnym godzinowym rozbiorze wody w sieci wodociągowej Qhmax. Jeżeli cykle pracy powtarzają się częściej, oznacza to, że w zbiorniku hydroforowym jest za mało sprężonego powietrza, a gdy cykle pracy są rzadsze, to za dużo jest sprężonego powietrza.

Nadwyżkę można usunąć na przykład przez zawór trójdrogowy manometru zamontowanego w strefie powietrznej lub zawór do upuszczania powietrza (rys. 1), a gdy sprężonego powierza jest za mało, należy je doprowadzić ze sprężarki lub rozdzielacza sprężonego powietrza.

W stanie rozruchu hydroforu wytworzenie poduszki sprężonego powietrza wykonuje się w następujący sposób. Po wyregulowaniu wymaganych nastawień łącznika ciśnieniowego co do załączania i wyłączania pompy montuje się go na hydroforze. Następnie ręcznie włącza się pompę i tłoczy wodę do zbiornika hydroforowego do chwili, gdy jej poziom w zbiorniku będzie widoczny w dolnej części wodowskazu.

Po wyłączeniu pompy, przy zamkniętej zasuwie na rurociągu odpływowym, tłoczy się powietrze, dopóki zainstalowany na zbiorniku hydroforowym manometr nie wskaże ciśnienia minimalnego pmin, przy którym następuje załączenie pompy. Następnie otwiera się zasuwę na rurociągu odpływowym i przestawia pompę na automatyczne sterowanie. Pompa zacznie tłoczyć wodę, a zwierciadło wody w zbiorniku będzie się podnosić i sprężać powietrze w zbiorniku.

Gdy sprężone powietrze w zbiorniku osiągnie ciśnienie pmax, nastąpi wyłączenie pompy. Wskazane jest, żeby poziom wody w zbiorniku, przy którym nastąpiło wyłączenie pompy, w sposób trwały zaznaczyć na wodowskazie, gdyż będzie on służył za wskaźnik ubytku sprężonego powietrza, które okresowo należy uzupełniać.

Gdy w trakcie eksploatacji w hydroforze nastąpi ubytek powietrza, to poziom wody, przy którym następuje wyłączenie pompy, podniesie się do góry powyżej zaznaczonego trwale poziomu na wodowskazie. Przy małych rozbiorach wody, kiedy pompa się wyłączy, należy dotłoczyć powietrze do zbiornika hydroforowego. Powietrze należy tłoczyć do momentu, aż zwierciadło wody w zbiorniku obniży się do poziomu trwale zaznaczonego na wodowskazie, a manometr wskaże ciśnienie pmax, przy którym następuje wyłączenie pompy.

W trakcie eksploatacji układów hydroforowo-pompowych należy również kontrolować manometry – czy wskazują rzeczywiste ciśnienia i łączniki ciśnieniowe, czy się nie rozregulowały. Kontrolę tych urządzeń przeprowadza się po ich zdemontowaniu na specjalnie do tego celu przygotowanych stanowiskach pomiarowych.

Zestaw hydroforowy

Alternatywnym rozwiązaniem dla układu hydroforowo-pompowego jest zestaw hydroforowy, którego budowę przedstawiono na rys. 5 i 6. Zestaw hydroforowy spełnia te same zadania co układ hydroforowo-pompowy, czyli tłoczy wodę do odbiorców w odpowiedniej ilości i pod odpowiednim ciśnieniem. Może być wyposażony w pompy pionowe wielostopniowe (1) (rys. 5) lub poziome monoblokowe (1) (rys. 6). W skład typowego zestawu hydroforowego wchodzi od trzech do sześciu pomp, jedna z nich jest rezerwowa.

Zestaw hydroforowy jest wyposażony w membranowy zbiornik ciśnieniowy (8), który wewnątrz ma membranę kauczukową oddzielającą wodę od sprężonego powietrza. Membranowe zbiorniki ciśnieniowe montowane są na kolektorze tłocznym (4) zestawu hydroforowego – jeden, dwa lub trzy w zależności od wydajności nominalnej stosowanych pomp i całego zestawu. Są to zbiorniki stalowe o pojemności ok. 25 dm3, pracujące w zakresie ciśnień nominalnych 1,0, 1,6 i 2,5 MPa.

Wyposażone są w zawór odcinający (10), spust i zawór do uzupełniania powietrza (9). Na rurociągach tłocznych zamontowane są zawory zwrotne (6) i odcinające (7), a na rurociągach ssawnych tylko zawory odcinające (5). Kolektory tłoczne i ssawne wykonywane są z rur stalowych ocynkowanych, stali nierdzewnej lub PVC.

Wszystkie elementy zestawu hydroforowego są zamontowane na konstrukcji nośnej (13) z kształtowników stalowych zabezpieczonych przed korozją. Konstrukcja nośna zestawu hydroforowego jest zamontowana na podkładkach wibroizolacyjnych (14). W szafie sterowniczej (2) znajduje się sterownik, którego zadaniem jest utrzymanie narzuconego zakresu ciśnień po stronie tłocznej bez względu na wielkość rozbioru wody i ciśnienia po stronie ssawnej.

Zasada działania zestawu hydroforowego jest następująca. W trakcie pracy, gdy w sieci wodociągowej wzrastają rozbiory, spada ciśnienie wody w sieci, i odwrotnie. Wraz ze spadkiem ciśnienia wody w sieci sterownik załącza kolejne pompy w zestawie. Natomiast gdy ciśnienie wody w sieci spada, sterownik wyłącza kolejne pompy.

Pierwsza pompa, którą załącza sterownik w zestawie, ma regulowane obroty i jest sterowana przez przetwornicę częstotliwości. W trakcie pracy, gdy osiągnie maksymalną wydajność, sterownik ją wyłącza i załącza kolejne pompy wraz ze spadkiem ciśnienia wody w sieci. Pompa o regulowanych obrotach pracuje tylko wtedy, gdy w sieci wodociągowej są małe rozbiory wody.

Literatura

1. Elsner Z., Eksploatacja, konserwacja i remonty planowo­‑zapobiegawcze wodociągów wiejskich. Zeszyt 1 i 2, Wydawnictwo SITWM, Warszawa 1981.
2. Kalenik M., Zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków, Wydawnictwo SGGW, Warszawa 2009.
3. Katalog firmy INSTAL COMPACT, 2003.
4. Marczuk M., Projektowanie i eksploatacja urządzeń hydroforowych, Arkady, Warszawa 1973.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   08.07.2014

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Obejrzyj film o bezinwazyjnej renowacji rur » Jakich zabezpieczeń wentylacyjnych potrzebujesz »
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Mamy dla Ciebie nową ofertę urządzeń klimatyzacyjnych »

wentylacja

 10 pytań o sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym » Oszczędzaj nawet do 63% na zużyciu wody »
sterownik do pompy wodnej
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy czyszczenie klimatyzacji musi być drogie »

czyszczenie klimatyzacji

 Poznaj zalety pomp nowej generacji » 5 powodów, dla których warto zainwestować w pompę ciepła »
pompy woda powietrze pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Polecamy sprawdzone metody na pomiar spalin w zamkniętym pomieszczeniu »

pomiar spalin

 Jakie produkty pomogą ci w walce o czyste powietrze » Serwis pompy ciepła bez problemów - jak to zrobić »
program czyste powietrze serwis pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Jak działa technologia klimatyzacji bez przeciągów »

wentylacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Mikrokogeneracja w budownictwie mieszkaniowym
  • - Modernizacja budynków wielorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl