Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Systemy wentylacji pożarowej w nowych i modernizowanych budynkach wielokondygnacyjnych

Realizacja projektu technicznego
Fot. DHE
Ciąg dalszy artykułu...

Punkt 5

Kolejnym zadaniem jest wykonanie instalacji zgodnie z zasadami wiedzy inżynierskiej, wymaganiami przepisów i standardów projektowych. Dla właściwego funkcjonowania instalacji konieczna jest:

 • Realizacja projektu technicznego uzgodnionego i opartego na scenariuszu pożarowym, czyli dokładna realizacja zapisów projektowych oraz zastosowanie dobranych w projekcie zestawów urządzeń i urządzeń stanowiących elementy systemu. Na etapie wykonywania projektu częstą praktyką są tzw. podmianki, czyli zastępowanie wyspecyfikowanych i dobranych na etapie projektu wykonawczego urządzeń rozwiązaniami zamiennymi.

  Nie jest to dobry pomysł, szczególnie w przypadku systemów wentylacji pożarowej. Można tak powiedzieć, ponieważ urządzenia i zestawy urządzeń dostarczane przez poszczególnych producentów różnią się nie tylko sposobem działania, ale również zakresem pracy, skutecznością regulacji i stopniem wrażliwości na zmiany środowiska pracy.

  Konsekwencją stosowania „zamienników” są często trudności nie tylko z realizacją założeń projektowych (utrzymanie stabilnego nadciśnienia, ukierunkowanego przepływu, siły potrzebnej do otwarcia drzwi czy czasu reakcji systemu), ale również oscylacja układu, niekontrolowane skoki ciśnienia (tzw. uderzenie hydrauliczne), brak komunikacji pomiędzy elementami systemu itd.

  Z praktyki wynika, że „oszczędności” przy zakupie elementów często oznaczają dla inwestora nieplanowane koszty, co nierzadko kończy się długim i drogim sporem sądowym.
 • Kalibracja systemu po zakończeniu prac budowlanych w obrębie przestrzeni chronionej. Po zainstalowaniu urządzeń, układu zasilania i sterowania należy dokonać kalibracji systemu, czyli dostosować wydajność instalacji napowietrzania pożarowego oraz usuwania powietrza i dymu do rzeczywistego stanu budynku.

  Niestety szczególnie w przypadku budynków nowych proces kalibracji odbywa się najczęściej na etapie, kiedy chronione przestrzenie budynku nie nabrały jeszcze ostatecznego charakteru (brakuje końcowego wykończenia klatek schodowych, np. tynków, wykończenia biegów schodów, na poszczególnych kondygnacjach trwają prace wykończeniowe lub czekają one dopiero na aranżację potencjalnych najemców – fot. 2).

  Z praktyki wynika, że budynki nowe „dochodzą” do zakładanego poziomu szczelności w okresie kilku lat, co oznacza konieczność okresowej regulacji systemów różnicowania ciśnienia lub stosowania systemów adaptacyjnych o szerokim zakresie regulacji.

Punkt 6

Końcowym etapem wykonania instalacji powinna być weryfikacja przyjętych rozwiązań podczas prób pożarowych i kontrola funkcjonowania systemu w trakcie prób okresowych. Jeżeli ich funkcją jest weryfikacja rzeczywistej skuteczności instalacji (a tak właśnie być powinno), zarówno próby odbiorowe, jak i okresowe muszą spełniać kilka podstawowych wymagań.

Przeczytaj także: Przykłady rozwiązań wentylacji pożarowej w budynkach (cz. 1) >>

Jednoczesność działania. Próby powinny dotyczyć jednoczesnego działania wszystkich instalacji uruchamianych podczas realizacji określonego scenariusza pożarowego. Chodzi tu głównie o sprawdzenie skuteczności współdziałania wszystkich elementów wchodzących w skład systemu wentylacji pożarowej lub działających równolegle (koincydencja systemów).

W praktyce zdarza się jednak, że podczas prób poszczególne systemy uruchamiane są sekwencyjnie i na tej podstawie wykonawca stara się udowodnić, że cała instalacja działa prawidłowo. Próby powinny być przeprowadzane w pełnym zakresie – od wywołania alarmu pożarowego we wszystkich strefach objętych działaniem układu. Wyzwolenie alarmu uruchamiać powinno sekwencje zdarzeń opisanych scenariuszem pożarowym dla danej strefy pożarowej.

Po uruchomieniu sytemu w opisany sposób powinny zostać przeprowadzone badania sprawdzające wszystkie warunki funkcjonalne (poziom nadciśnienia w obszarach chronionych, siłę potrzebną do otwarcia drzwi na kondygnacji testowej i pozostałych kondygnacjach budynku, kierunek i natężenie przepływu powietrza itd.).

Adekwatność warunków. Próby powinny się odbywać dla takich samych warunków i lokalizacji pożaru jak założone w symulacjach. W ten sposób można uzyskać pewność, że projekt techniczny, coraz częściej oparty na wynikach symulacji komputerowych, został wykonany prawidłowo, a dobrane i zainstalowane urządzenia działają zgodnie z ich charakterystyką założoną w symulacjach CFD. Stosowanie opisanej procedury może również doprowadzić do wykrycia samowolnych zmian w projekcie technicznym.

Dostosowanie zakresu prób do systemu. Zakres prób powinien być dostosowany do charakteru pracy systemu wentylacji pożarowej. Przykładowo dla systemów sterowanych elektronicznie oprócz zwyczajowego zakresu prób stabilizacji ciśnienia i przepływu należy wykonać test stabilnej pracy polegający na próbie wzbudzenia układu (oscylacji) przez zmianę charakterystyki hydraulicznej obiektu (otwarcie innej niż zakładana scenariuszem liczby drzwi ewakuacyjnych lub szybkie otwieranie i zamykanie drzwi).

Przeczytaj także: Przykłady rozwiązań wentylacji pożarowej w budynkach (cz. 2) >>

Inny przykład dotyczy systemów łączących funkcje bytowe i pożarowe, w przypadku których należy na etapie prób sprawdzić skuteczność działania dla obu warunków pracy.

Podsumowanie

Cele funkcjonowania instalacji wentylacji pożarowej w budynkach nowych i modernizowanych są identyczne, podobnie jak metoda projektowania tego typu instalacji.

Możliwość nawet ograniczonej modyfikacji układu architektury wewnętrznej oraz zaprojektowania elementów funkcjonalnych systemu na tym etapie realizacji procesu inwestycyjnego pozwala uniknąć wielu kłopotów, a przede wszystkim zbędnych kosztów tego typu instalacji. Niezbędnym warunkiem jest jednak staranne i fachowe przygotowanie projektu technicznego oraz skrupulatny nadzór nad jego praktyczną realizacją.

Literatura

1. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75/2002, poz. 690, z późn. zm.).
2. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (DzU nr 109/2010, poz. 719).
3. PN-EN 12101-6 Systemy kontroli rozprzestrzeniania dymu i ciepła. Część 6. Wymagania techniczne dotyczące systemów różnicowania ciśnień. Zestaw urządzeń.
4. Mizieliński B., Kubicki G., Wentylacja pożarowa – oddymianie, WNT 2012.
5. Kubicki G., Wybrane problemy wentylacji pożarowej w budynkach wielokondygnacyjnych, „Rynek Instalacyjny” nr 1–2/2014.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   09.07.2014

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy już znasz, idealne narzędzie dla projektantów sieci wod - kan » Co sprawi, że rozwiążesz problemy pomiarowe wentylacji »
aplkacja wod-kan pomiar termowizyjny
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Klimatyzacja bez przeciągów - jak to możliwe »

 klimatyzator

 Na czym polega renowacja kanalizacji bez kucia ścian » Jakich zabezpieczeń wentylacyjnych potrzebujesz »
renowacja kanalizacji
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy klimatyzacja jest zdrowa »

wentylacja

 Poznaj zalety pomp nowej generacji » 5 powodów, dla których warto zainwestować w pompę ciepła »
pompy woda powietrze pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Polecamy sprawdzone metody na pomiar spalin w zamkniętym pomieszczeniu »

pomiar spalin

 Jakie produkty pomogą ci w walce o czyste powietrze » Serwis pompy ciepła bez problemów - jak to zrobić »
program czyste powietrze serwis pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - WT 2021 dla budynków wielorodzinnych
 • - Klimakonwektory, belki i sufity chłodzące
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl