Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Oddymianie grawitacyjne w energetyce

Zasada działania aeracji
Zasada działania aeracji
Rys. Colt

Rosnące wymagania stawiane zakładom produkującym energię elektryczną w zakresie emisji szkodliwych substancji wpłynęły na modernizacje w energetyce nie tylko w odniesieniu do instalacji SCR, IMOS, ale również w zakresie ochrony przeciwpożarowej.

Decydując o sposobie oddymiania tego typu obiektów, projektant skupia się nie tylko na poprawności działania systemu, ale również na jego efektywności i energooszczędności. Warto zatem wykorzystać ogromne zyski ciepła towarzyszące procesom energetycznym, które umożliwiają naturalną wymianę powietrza przy wykorzystaniu występujących różnic ciśnienia powietrza na zewnątrz i wewnątrz budynków.

Przeczytaj także: Systemy wentylacji pożarowej w nowych i modernizowanych budynkach wielokondygnacyjnych >>

Tak zorganizowaną i kontrolowaną wymianę powietrza – zwaną aeracją (rys. 1) – wykorzystuje się do wentylacji grawitacyjnej zakładów przemysłowych. Powietrze zewnętrzne napływające przez otwory usytuowane w dolnej części budynków (żaluzjowe klapy napowietrzające, drzwi, bramy) ogrzewa się przy zetknięciu z licznymi źródłami ciepła, a następnie zostaje wypchnięte przez otwory w dachu (liniowe wywietrzaki dachowe).

Z tych względów projektowanie w energetyce instalacji oddymiania grawitacyjnego daje gwarancję efektywności systemu bez względu na moc pożaru, jak również możliwość obniżenia zużycia energii elektrycznej i zmniejszenia nakładów inwestycyjnych o koszt instalacji mechanicznej.

Przeczytaj także: Przewody i kształtki w systemach wentylacji mechanicznej >>

Podczas projektowania tego systemu bardzo istotne jest określenie położenia w budynku „linii wyrównania ciśnień” w celu prawidłowego rozlokowania otworów napowietrzających i oddymiających tak, by otwory napowietrzające znalazły się poniżej tej linii (podciśnienie), a wywiewne powyżej (nadciśnienie), umożliwiając prawidłowe działanie systemu (rys. 2).

Z uwagi na złożoną bryłę budynku, różnice wysokości poszczególnych przestrzeni oraz oddziaływanie ich względem siebie „linię wyrównania ciśnień” należy wyznaczać przy wykorzystaniu modelowania CFD. Dzięki odwzorowaniu bryły budynku, przegród wewnętrznych oraz lokalizacji urządzeń emitujących ciepło można graficznie przedstawić „linię wyrównania ciśnień”, rozkład temperatury i prędkości powietrza, a także zoptymalizować system.

Literatura

1. Baturin W.W., Elterman W.M., Wentylacja naturalna w zakładach przemysłowych, Arkady, Warszawa 1974.
2. Krygier K., Klinke T., Sewerynik T., Ogrzewnictwo, wentylacja, klimatyzacja, WSiP, Warszawa 1991.
3. www.coltinfo.pl.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   09.07.2014

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak osiągnąć 99% skuteczność bakteriobójczej w wentylacji » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl