Jak interpretować świadectwo charakterystyki energetycznej

Fot. certyfikatyenergo.pl

Wnioski wyciągnięte z wyników obliczeń zawartych w świadectwie charakterystyki energetycznej budynku wielorodzinnego mogą ułatwić zarządcy lub administratorowi podejmowanie decyzji dotyczących modernizacji budynku.

Na posiedzeniu Parlamentu Europejskiego w dniu 18 kwietnia 2010 r. zostały przyjęte zmiany (recast 2010/31/UE) w dyrektywie, dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków (EPBD 2002/91/UE). Zawarte w znowelizowanej wersji regulacje mają na celu doprowadzenie do znaczącego ograniczenia zużycia energii oraz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych związanego ze wznoszeniem oraz użytkowaniem budynków.

Obecnie w Ministerstwie Budownictwa, Transportu i Gospodarki Morskiej w Departamencie Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa trwają konsultacje społeczne nad „Projektem Założeń Projektu Ustawy o Charakterystyce Energetycznej Budynków”, co jest konsekwencją przyjęcia recastu.

Przeczytaj koniecznie: Instalacje c.o., c.w.u. i wentylacji w budynkach energooszczędnych NF40 i NF15 >>

Należy się spodziewać, że w naszym kraju przepisy związane z 2010/31/UE zaczną obowiązywać w 2013 r. i wtedy świadectwo charakterystyki energetycznej (SChE) pojawi się nie tylko przy oddawaniu budynku do użytkowania, jak to jest obecnie. W istniejących budynkach o powierzchni powyżej 500 m² użytkowanych przez władze publiczne i często odwiedzanych przez ludzi (po 9 lipca 2015 r. progowa powierzchnia zostanie obniżona do 250 m²) świadectwo charakterystyki energetycznej powinno być umieszczone w widocznym miejscu.

Dokument ten musi być przechowywany przez administratora lub zarządcę w Książce Obiektu Budowlanego, a także dołączany do zawiadomienia o zakończeniu budowy oraz do aktu notarialnego, na mocy którego budynek lub jego moduł zostanie sprzedany lub zbyty na podstawie umowy zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz do pisemnej umowy najmu.

Interpretacja świadectwa

Jakie wnioski na temat nieruchomości może wyciągnąć zarządca lub administrator przejmujący budynek w zarządzanie na podstawie wyników obliczeń zawartych w dokumencie? Przeanalizujmy i zinterpretujmy dane na przykładzie świadectwa charakterystyki energetycznej opracowanego dla budynku wielorodzinnego, bo najczęściej dokument dla takiego obiektu może znaleźć się w rękach zarządcy czy administratora.

Standardowo taki budynek jest podłączony do sieci miejskiej – znajduje się w nim wówczas węzeł cieplny wyposażony w wymiennik ciepła zasilany wodą o wysokich parametrach temperaturowych z sieci miejskiej – lub ma własne źródło ciepła, jakim jest kocioł, najczęściej gazowy, rzadziej olejowy czy węglowy.

Mniejsza różnica EU i EK – większa sprawność instalacji

Zacznijmy nietypowo, a więc od informacji zawartych na ostatniej stronie, gdzie znajdują się definicje wskaźników i pojęć używanych w świadectwie charakterystyki energetycznej. Dla dalszej analizy istotne są terminy energii użytkowej (EU) oraz energii końcowej (EK), które właściwie odczytane dostarczą informacji na temat ochrony cieplnej i stanu instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej w nieruchomości.

Zapotrzebowanie na energię użytkową to obliczeniowa ilość energii, jaka byłaby potrzebna do ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody w budynku w warunkach idealnych, czyli gdyby wszystkie zastosowane systemy miały sprawność 100%. Jednostką energii użytkowej jest (kWh/m²·rok), gdzie m² jest to metr kwadratowy ogrzewanej powierzchni.

Przeczytaj także: Dopłaty do domów energooszczędnych a zużycie energii elektrycznej na wentylację mechaniczną >>

Obliczenia są wykonywane dla standardowych warunków klimatycznych z uwzględnieniem wszystkich strat, aby zapewnić utrzymanie obliczeniowej normatywnej temperatury wewnętrznej. Przy takim założeniu, gdybyśmy mieli kilka identycznych budynków o takiej samej bryle architektonicznej, zbudowanych z tych samych materiałów, ich współczynniki energii użytkowej byłyby takie same.

Energia końcowa, wyrażona w tych samych jednostkach, uwzględnia sprawność systemów instalacji, w jakie wyposażony jest budynek. Wartość energii użytkowej dzielimy przez całkowitą sprawność systemu, na którą składają się cztery czynniki:

  • sprawność wytwarzania (sprawność kotła, wymiennika, piecyka gazowego),
  • sprawność przesyłu (uzależniona od między innymi od izolacji przewodów),
  • sprawność regulacji i wykorzystania (uzależniona od zamontowanej automatyki centralnej i miejscowej – zawory termostatyczne),
  • sprawność akumulacji (sprawność zbiornika buforującego ciepło).

Wniosek 1: Porównując obydwie wartości – energii użytkowej i energii końcowej – mamy informację na temat sprawności systemu. Im mniejsza różnica między tymi wielkościami, tym większa sprawność, a więc brak konieczności modernizacji.

Na przedostatniej stronie SChE powinny się znaleźć propozycje zmian, dotyczące możliwości zmniejszenia zapotrzebowania na energię końcową budynku.

Zmiany te zostały podzielone na poszczególne zagadnienia związane z ociepleniem budynku, wyposażeniem w źródła zasilania i systemy instalacji, oraz propozycje działań, jakich może dokonać użytkownik w trakcie eksploatacji budynku w systemach centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, w celu redukcji zużywanej energii.

Niestety możemy tam nie znaleźć żadnych wskazówek, wypełnienie tych rubryk nie jest obligatoryjne lub we wszystkich może się pojawić zapis „Brak uwag”.

   14.07.2014

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
3/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 3/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Hybrydowa wentylacja pożarowa
  • - Wytwornice wody lodowej
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl