Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Wykorzystanie technologii BIM w pracy projektanta instalacji

The use of BIM technology in the installation designer’s work
Rys. www.dds-cad.net

Projektowanie instalacji jest długofalowym procesem, przy większych inwestycjach wymagającym ingerencji kilku lub nawet kilkunastu osób. Coraz bardziej istotne staje się pojęcie wpływu budynku na środowisko w całym cyklu jego życia.

Technologia projektowania zintegrowanego pozwala pogodzić wszystkie te elementy, a także wykonywać projekty szybciej i efektywniej.

Projektowanie oparte na rysowaniu najprostszymi nieparametryzowanymi elementami, tzw. rysowanie kreską, powoli staje się przeszłością – obecnie znajdujemy się w fazie wkraczania w erę projektowania obiektowego.

Tak jak kiedyś koniecznym wyposażeniem biura projektowego była deska kreślarska, a teraz oprogramowanie typu CAD, tak w niedalekiej przyszłości niezbędne będą aplikacje umożliwiające projektowanie obiektowe. Koncepcja tworzenia obiektowego jest nierozerwalnie związana z ideą Building Information Modeling, czyli modelowania informacji o budynku.

Idea BIM narodziła się równolegle w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii na początku XXI wieku i szybko zdobyła dużą popularność (w USA funkcjonuje wymóg projektowania w BIM wszystkich projektów rządowych i NASA). Również w Polsce od paru lat cieszy się coraz większym zainteresowaniem projektantów.

Przyjęta w styczniu br. dyrektywa 2014/24/UE w sprawie zamówień publicznych [14] nadaje duże znaczenie rachunkowi kosztów cyklu życia, który obejmuje poniesione przez instytucję zamawiającą lub innych użytkowników koszty: związane z nabyciem, użytkowania (zużycie energii i innych zasobów), utrzymania, związane z wycofaniem z eksploatacji (zbiórka i recykling) oraz przypisywane ekologicznym efektom zewnętrznym (np. koszty emisji gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń oraz inne związane z łagodzeniem zmian klimatu).

Wdrożenie jej wymagań do regulacji krajowych ma nastąpić do 18 kwietnia 2016 r. i tym samym w niedalekiej przyszłości pojawi się konieczność stosowania narzędzi elektronicznego modelowania danych budowlanych.

Przeczytaj koniecznie: BIM w poprawie jakości zamówień publicznych w Polsce >>

Wyznacznikiem idei BIM jest skoordynowana i spójna baza danych o obiekcie, która tworzy wirtualny model. Modelowanie odbywa się poprzez generowanie w wybranym pakiecie komputerowym tzw. komponentów parametrycznych, czyli trójwymiarowych elementów danego obiektu z nadanymi im wcześniej atrybutami. Cyfrowy model zawiera zdefiniowane wszystkie możliwe parametry odpowiadające rzeczywistemu obiektowi.

Komponentów tych można używać do tworzenia form podstawowych, np. przegród budynku czy przewodów instalacyjnych, ale również form o wysokim poziomie szczegółowości, takich jak np. zawory.

Technologia BIM umożliwia tworzenie modeli trójwymiarowych, ale jej głównym atutem jest wykorzystanie otwartego systemu graficznego również do obliczeń, symulacji oraz opartych na nich analiz i raportów. Automatyczne generowanie raportów jest dużym wsparciem dla projektantów, co w połączeniu z doświadczeniem przekłada się na szybszą i trafniejszą interpretację oraz zastosowanie najefektywniejszego rozwiązania.

Szczególnie warta podkreślenia jest współpraca międzybranżowa – wszyscy uczestnicy procesu tworzenia budynku pracują na jednym modelu cyfrowym jednocześnie, widząc zmiany i postępy pozostałych zespołów projektantów.

Otwiera to bardzo duże możliwości w zakresie wprowadzania kreatywnych, innowacyjnych rozwiązań, które mogą być bezpośrednio weryfikowane przez pozostałych członków procesu tworzenia obiektu, zwiększając tym samym wydajność na wielu płaszczyznach.

Niektóre aplikacje CAD umożliwiają rysowanie w trójwymiarze, ale nawet w ograniczonym jedynie do grafiki zakresie aplikacje BIM zyskują przewagę (tabela 1). Technologia CAD wymusza pewien schemat procesu projektowania – w pierwszej kolejności pracuje nad nim zespół architektów, a następnie konstruktorów i instalatorów. W razie konieczności naniesienia zmian projekt przechodzi ponownie przez kolejne pracownie.

Pod tym względem technologia projektowania obiektowego ma bardzo dużą zaletę: jednoczesną pracę wszystkich zespołów nad danym projektem oraz takie zdefiniowanie składowych elementów modelu, że zmiana jednego z nich powoduje dostosowanie się elementów sąsiadujących.

W związku z tym nie ma również konieczności manualnej koordynacji rzutów z przekrojami – wszystko jest automatycznie aktualizowane, generowane na rysunkach 2D i widoczne dla każdego uczestnika procesu tworzenia budynku. Tak więc po zmianie np. przebiegu przewodów instalacyjnych ich położenie zmienia się również w pozostałych przekrojach, rzutach, widokach 3D i zestawieniach, co skutkuje skróceniem czasu realizacji takiego projektu.

Z punktu widzenia projektanta instalacji niezmierne istotna wydaje się funkcja wykrywania zakłóceń, która umożliwia sprawdzenie kolizji w odniesieniu do określonej geometrii, np. typu konstrukcja nośna – instalacja wymagająca przebić tejże konstrukcji czy pozostałych instalacji (rys. 1). Powiązanie testów na występowanie kolizji z symulacjami i animacjami obiektów pozwala w przystępny sposób analizować różne rozwiązania.

Istnieje możliwość zarówno analizy bezpośrednich kolizji elementów budynku, jak i kolizji wynikających z minimalnych odległości narzuconych przez przepisy czy wytyczne. Praca w modelu 3D daje również lepsze wyobrażenie o przestrzeni, która jest projektowana, co ma duże znaczenie dla jakości projektu.

Przeczytaj także: Projektowanie BIM – przegląd oprogramowania >>

W aspekcie zmierzania współczesnego budownictwa w kierunku budownictwa inteligentnego umożliwiającego sterowanie wszystkimi parametrami obiektu, a co za tym idzie, z bardzo dużą różnorodnością i liczbą instalacji (nie tylko sanitarnych, ale również technologicznych czy elektrycznych), jest to ogromna zaleta.

Na rys. 1 pokazano przykładowy projekt realizowany w aplikacjach opartych na idei BIM. Szczególną uwagę należy zwrócić na możliwość automatycznego wykrywania wszelkiego rodzaju kolizji (rys. 2).

Nie do przecenienia jest możliwość łatwego wprowadzania zmian czy tworzenia pakietu alternatywnych rozwiązań będących podstawą optymalizacji projektu oraz weryfikacji w fazie niegenerującej dużych nakładów finansowych, czyli na etapie modelu cyfrowego.

Obecnie używane aplikacje muszą umożliwiać nie tylko dokonywanie zmian w architekturze, takich jak np. orientacja, rodzaj i wielkość przeszklenia, dobór elewacji, oświetlenia, ale również posiadać narzędzia do szybkiej oceny skutków zastosowania tych rozwiązań.

Technologia oparta na BIM dzięki automatycznej aktualizacji danych umożliwia stosunkowo szybkie wykonanie symulacji energetycznych, prowadzi też do równoczesnego zapisywania i gromadzenia wszystkich danych niezbędnych do wyznaczenia zużycia i zapotrzebowania na energię danego budynku. Pozwala to na dobór rozwiązań optymalnych zarówno pod względem kosztów eksploatacji, jak i zanieczyszczenia środowiska naturalnego.

Czytaj dalej: Dostępne oprogramowanie >>

   23.07.2014

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl