RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Wykorzystanie technologii BIM w pracy projektanta instalacji

Rys. www.dds-cad.net
 

Rys. www.dds-cad.net


 

Projektowanie instalacji jest długofalowym procesem, przy większych inwestycjach wymagającym ingerencji kilku lub nawet kilkunastu osób. Coraz bardziej istotne staje się pojęcie wpływu budynku na środowisko w całym cyklu jego życia. Technologia projektowania zintegrowanego pozwala pogodzić wszystkie te elementy, a także wykonywać projekty szybciej i efektywniej.

Zobacz także

Grupa Aliaxis Biblioteki BIM Grupy Aliaxis – kompletne pod każdym względem

Biblioteki BIM Grupy Aliaxis – kompletne pod każdym względem Biblioteki BIM Grupy Aliaxis – kompletne pod każdym względem

Building Information Modelling (BIM) powoli staje się codziennością w biurach projektowych i na placach budowy. Inwestorzy, projektanci i generalni wykonawcy dostrzegli potencjał cyfryzacji, coraz chętniej...

Building Information Modelling (BIM) powoli staje się codziennością w biurach projektowych i na placach budowy. Inwestorzy, projektanci i generalni wykonawcy dostrzegli potencjał cyfryzacji, coraz chętniej wdrażając nowe technologie i procesy. Producenci materiałów i produktów budowlanych również starają się iść z duchem czasu. Niestety zbyt często „gotowość na BIM” jest upraszczana i sprowadzana do posiadania biblioteki obiektów BIM (np. rodzin Revit). Co gorsza, jakość plików i danych do pobrania...

EcoComfort Koszt budowy domu 2017 – na jaką kwotę musisz być przygotowany?

Koszt budowy domu 2017 – na jaką kwotę musisz być przygotowany? Koszt budowy domu 2017 – na jaką kwotę musisz być przygotowany?

Koszty budowy domu każdego roku analizuje kilkadziesiąt tysięcy prywatnych inwestorów, którzy rozpoczynają walkę o własne cztery ściany. Jeszcze większa liczba ludzi sprawdza koszty budowy domu, bo marzy...

Koszty budowy domu każdego roku analizuje kilkadziesiąt tysięcy prywatnych inwestorów, którzy rozpoczynają walkę o własne cztery ściany. Jeszcze większa liczba ludzi sprawdza koszty budowy domu, bo marzy o własnym kącie. Budowa domu jest dla większości inwestorów największym wydatkiem w życiu, bo to tam właściciel planuje spędzić swoją przyszłość. Nie da się ukryć, że do budowy domu trzeba się dobrze przygotować. Wbrew pozorom inwestycja nie zaczyna się wraz z wyborem działki czy projektu – rozpocząć...

dr inż. Edmund Nowakowski Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych

Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych

Norma PN-92/B-01706 [1], zawierająca wzory i tabele do określania obliczeniowych przepływów wody w instalacjach wodociągowych w budynkach, została w maju 2009 r. unieważniona bez podania normy zastępczej....

Norma PN-92/B-01706 [1], zawierająca wzory i tabele do określania obliczeniowych przepływów wody w instalacjach wodociągowych w budynkach, została w maju 2009 r. unieważniona bez podania normy zastępczej. Wobec konieczności znalezienia innej metody obliczeniowej w artykule omówiono sposoby obliczeń wykorzystywane dotychczas w Polsce.

Projektowanie oparte na rysowaniu najprostszymi nieparametryzowanymi elementami, tzw. rysowanie kreską, powoli staje się przeszłością – obecnie znajdujemy się w fazie wkraczania w erę projektowania obiektowego.

Tak jak kiedyś koniecznym wyposażeniem biura projektowego była deska kreślarska, a teraz oprogramowanie typu CAD, tak w niedalekiej przyszłości niezbędne będą aplikacje umożliwiające projektowanie obiektowe. Koncepcja tworzenia obiektowego jest nierozerwalnie związana z ideą Building Information Modeling, czyli modelowania informacji o budynku.

Idea BIM narodziła się równolegle w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii na początku XXI wieku i szybko zdobyła dużą popularność (w USA funkcjonuje wymóg projektowania w BIM wszystkich projektów rządowych i NASA). Również w Polsce od paru lat cieszy się coraz większym zainteresowaniem projektantów.

Przyjęta w styczniu br. dyrektywa 2014/24/UE w sprawie zamówień publicznych [14] nadaje duże znaczenie rachunkowi kosztów cyklu życia, który obejmuje poniesione przez instytucję zamawiającą lub innych użytkowników koszty: związane z nabyciem, użytkowania (zużycie energii i innych zasobów), utrzymania, związane z wycofaniem z eksploatacji (zbiórka i recykling) oraz przypisywane ekologicznym efektom zewnętrznym (np. koszty emisji gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń oraz inne związane z łagodzeniem zmian klimatu).

Wdrożenie jej wymagań do regulacji krajowych ma nastąpić do 18 kwietnia 2016 r. i tym samym w niedalekiej przyszłości pojawi się konieczność stosowania narzędzi elektronicznego modelowania danych budowlanych.

Wyznacznikiem idei BIM jest skoordynowana i spójna baza danych o obiekcie, która tworzy wirtualny model. Modelowanie odbywa się poprzez generowanie w wybranym pakiecie komputerowym tzw. komponentów parametrycznych, czyli trójwymiarowych elementów danego obiektu z nadanymi im wcześniej atrybutami. Cyfrowy model zawiera zdefiniowane wszystkie możliwe parametry odpowiadające rzeczywistemu obiektowi.

Komponentów tych można używać do tworzenia form podstawowych, np. przegród budynku czy przewodów instalacyjnych, ale również form o wysokim poziomie szczegółowości, takich jak np. zawory.

Technologia BIM umożliwia tworzenie modeli trójwymiarowych, ale jej głównym atutem jest wykorzystanie otwartego systemu graficznego również do obliczeń, symulacji oraz opartych na nich analiz i raportów. Automatyczne generowanie raportów jest dużym wsparciem dla projektantów, co w połączeniu z doświadczeniem przekłada się na szybszą i trafniejszą interpretację oraz zastosowanie najefektywniejszego rozwiązania.

Szczególnie warta podkreślenia jest współpraca międzybranżowa – wszyscy uczestnicy procesu tworzenia budynku pracują na jednym modelu cyfrowym jednocześnie, widząc zmiany i postępy pozostałych zespołów projektantów.

Otwiera to bardzo duże możliwości w zakresie wprowadzania kreatywnych, innowacyjnych rozwiązań, które mogą być bezpośrednio weryfikowane przez pozostałych członków procesu tworzenia obiektu, zwiększając tym samym wydajność na wielu płaszczyznach.

Niektóre aplikacje CAD umożliwiają rysowanie w trójwymiarze, ale nawet w ograniczonym jedynie do grafiki zakresie aplikacje BIM zyskują przewagę (tabela 1). Technologia CAD wymusza pewien schemat procesu projektowania – w pierwszej kolejności pracuje nad nim zespół architektów, a następnie konstruktorów i instalatorów. W razie konieczności naniesienia zmian projekt przechodzi ponownie przez kolejne pracownie.

Modele 3D

Tabela 1. Porównanie modeli 3D w technologii CAD i BIM [10]

Pod tym względem technologia projektowania obiektowego ma bardzo dużą zaletę: jednoczesną pracę wszystkich zespołów nad danym projektem oraz takie zdefiniowanie składowych elementów modelu, że zmiana jednego z nich powoduje dostosowanie się elementów sąsiadujących.

W związku z tym nie ma również konieczności manualnej koordynacji rzutów z przekrojami – wszystko jest automatycznie aktualizowane, generowane na rysunkach 2D i widoczne dla każdego uczestnika procesu tworzenia budynku. Tak więc po zmianie np. przebiegu przewodów instalacyjnych ich położenie zmienia się również w pozostałych przekrojach, rzutach, widokach 3D i zestawieniach, co skutkuje skróceniem czasu realizacji takiego projektu.

Z punktu widzenia projektanta instalacji niezmierne istotna wydaje się funkcja wykrywania zakłóceń, która umożliwia sprawdzenie kolizji w odniesieniu do określonej geometrii, np. typu konstrukcja nośna – instalacja wymagająca przebić tejże konstrukcji czy pozostałych instalacji (rys. 1). Powiązanie testów na występowanie kolizji z symulacjami i animacjami obiektów pozwala w przystępny sposób analizować różne rozwiązania.

 Projekt szpitala

Rys. 1. Projekt szpitala – koordynacja wszystkich instalacji i konstrukcji nośnej

Istnieje możliwość zarówno analizy bezpośrednich kolizji elementów budynku, jak i kolizji wynikających z minimalnych odległości narzuconych przez przepisy czy wytyczne. Praca w modelu 3D daje również lepsze wyobrażenie o przestrzeni, która jest projektowana, co ma duże znaczenie dla jakości projektu.

W aspekcie zmierzania współczesnego budownictwa w kierunku budownictwa inteligentnego umożliwiającego sterowanie wszystkimi parametrami obiektu, a co za tym idzie, z bardzo dużą różnorodnością i liczbą instalacji (nie tylko sanitarnych, ale również technologicznych czy elektrycznych), jest to ogromna zaleta.

Na rys. 1 pokazano przykładowy projekt realizowany w aplikacjach opartych na idei BIM. Szczególną uwagę należy zwrócić na możliwość automatycznego wykrywania wszelkiego rodzaju kolizji (rys. 2).

Przykład automatycznego wykrywania kolizji

Rys. 2. Przykład automatycznego wykrywania kolizji w projekcie bazującym na BIM (elementy kolidujące zaznaczone kolorem czerwonym) [5, 7]

Nie do przecenienia jest możliwość łatwego wprowadzania zmian czy tworzenia pakietu alternatywnych rozwiązań będących podstawą optymalizacji projektu oraz weryfikacji w fazie niegenerującej dużych nakładów finansowych, czyli na etapie modelu cyfrowego.

Obecnie używane aplikacje muszą umożliwiać nie tylko dokonywanie zmian w architekturze, takich jak np. orientacja, rodzaj i wielkość przeszklenia, dobór elewacji, oświetlenia, ale również posiadać narzędzia do szybkiej oceny skutków zastosowania tych rozwiązań.

Technologia oparta na BIM dzięki automatycznej aktualizacji danych umożliwia stosunkowo szybkie wykonanie symulacji energetycznych, prowadzi też do równoczesnego zapisywania i gromadzenia wszystkich danych niezbędnych do wyznaczenia zużycia i zapotrzebowania na energię danego budynku. Pozwala to na dobór rozwiązań optymalnych zarówno pod względem kosztów eksploatacji, jak i zanieczyszczenia środowiska naturalnego.

Dostępne oprogramowanie

Przykładem oprogramowania realizującego założenia BIM, wyposażonego w narzędzia do przeprowadzania symulacji i analiz energetycznych jest Revit. Obliczenia wykonywane są w tzw. chmurach obliczeniowych, które umożliwiają szybkie porównywanie zużycia energii i kosztów cyklu życia obiektu w różnych wariantach projektowych (rys. 3).

Zestawienia analityczne

Rys. 3. Przykładowe zestawienia analityczne: roczna emisja dwutlenku węgla, miesięczne obciążenie na potrzeby ogrzewania oraz miesięczne obciążenie na potrzeby chłodzenia


Źródło: archiwum autora

Idee BIM wdrożyły już w swoich aplikacjach takie firmy jak Autodesk (pakiet Building Design Suite, w tym Revit, Navisworks; 3Ds Max, Robot Structural Analysis, Vasari), Graphisoft (popularne oprogramowanie ArchiCAD) czy Tekla. Z technologii BIM od wielu lat mają możliwość korzystania architekci. Rynek programów, które mogą wykorzystać projektanci pozostałych branż, jest aktualnie w fazie rozwoju. Problemem hamującym wykorzystanie wielu aplikacji na polskim rynku jest obecnie dostosowanie ich do naszych wymagań i przepisów.

Przykładami aplikacji rozwijających idee BIM w branży instalacyjnej, które obsługują format IFC będący standardem w tej technologii, są Revit MEP firmy Autodesk oraz DDS-CAD firmy Data Design System. Aplikacja DDS-CAD MEP to zaawansowane narzędzie do projektowania instalacji wewnątrz budynku umożliwiające korzystanie z technologii BIM przy projektowaniu instalacji wentylacyjno-klimatyzacyjnej, sanitarno-grzewczej, elektrycznej, a także systemów fotowoltaicznych (rys. 4).

Moduł instalacji wentylacyjno-klimatyzacyjnej

Rys. 4. Moduł instalacji wentylacyjno-klimatyzacyjnej i fotowoltaicznej [11]

Wadą oprogramowania Revit MEP jest amerykańska baza danych, co mimo zaawansowania programu uniemożliwia korzystanie z aplikacji przy polskich projektach (polska norma jedynie w nakładce do obliczania obciążenia cieplnego). Próbą dostosowania aplikacji Revit do krajowych wymagań zajmuje się firma Robobat. Opublikowano już moduł służący do wyznaczania obciążenia cieplnego oraz aplikację do sporządzania certyfikatu energetycznego (wg aktualnego rozporządzenia), symulator energetyczny pozwalający dobrać najlepsze ekonomicznie i energetycznie rozwiązanie w oparciu o dane dostarczane z modelu BIM.

Formaty plików

Żeby możliwe było projektowanie zgodne z ideą BIM, niezbędne są narzędzia pozwalające na wymianę danych pochodzących z różnego rodzaju programów, np. pomiędzy informacjami, które są zawarte w aplikacji CAD, a programami obliczeniowymi. Formatem wykorzystywanym przez aplikacje BIM jest bardzo uniwersalny i obszerny IFC (Industry Foundation Classes).

Jednak w aspekcie analizy energetycznej budynku zawiera on wiele niepotrzebnych, za to wydłużających czas operacji i danych. Interesujący z punktu widzenia projektowania zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju jest format Green Building XML (w skrócie gbXML). Ma on służyć transferowi niezbędnych w aspekcie analizy energetycznej budynku danych, jednocześnie eliminując nieistotne dla tego typu analizy inne elementy modelu.

GbXML umożliwia szybką analizę danego modelu pod kątem energochłonności, certyfikacji energetycznej, kosztów eksploatacji czy wpływu użytych materiałów na środowisko naturalne. Dużą zaletą formatu jest jego otwartość, która umożliwia korzystanie każdemu.

W skrócie można powiedzieć, że gbXML jest otwartym formatem zawierającym zarówno geometrię, jak i informacje energetyczne dotyczące budynku wraz z założeniami dotyczącymi funkcjonowania obiektu, np. wymaganą temperaturą czy rodzajem instalacji grzewczej. Podobnie jak popularny język HTML będący podstawą tworzenia stron internetowych format gbXML należy do języków znaczników, co oznacza, że tekst wewnątrz dokumentu wzbogacony jest o znaczniki informujące o jego cechach.

Dokumenty w języku XML to zwykłe dokumenty tekstowe (otwierane np. w programie Notepad firmy Microsoft). Archiwizowanie projektów w formacie gbXML daje możliwość automatycznego transferu danych, np. w celu utworzenia certyfikatu energetycznego.

Format ten wykorzystywany jest obecnie przez takie dostępne oprogramowanie, jak np. Revit firmy Autodesk (eksport do formatu gbXML jest jedną z funkcji), ArchiCAD firmy Graphisoft (powstał specjalny dodatek eksportujący do pliku gbXML) czy gModeller dla SketchUp firmy Google.

Powstaje również oprogramowanie mogące importować tego rodzaju pliki. W zakresie analiz energetyczno-instalacyjnych przydatne mogą być takie programy, jak Audytor OZC firmy Sankom (eksport danych z programu Revit na potrzeby obliczania charakterystyki energetycznej oraz obciążenia cieplnego) oraz EXPERT Certyfikat Energetyczny i ProGreen firmy Robobat Polska (eksport danych z programu Revit na potrzeby obliczania charakterystyki energetycznej).

Aplikacja firmy Sankom ma na celu umożliwienie transportu danych z popularnego wśród architektów programu, tj. Revit Architecture, do programu używanego przez instalatorów, tj. Audytor.

Z programu Revit można wyeksportować i na tej podstawie stworzyć dane niezbędne do analizy cieplnej budynku. Transfer może obejmować dane związane z takimi elementami, jak ściany (osłonowe i standardowe), sufity (w tym sufity złożone), dachy, stropy, okna i drzwi. Do tych elementów dodawane są informacje związane z analizą cieplno-wilgotnościową.

Program EXPERT Certyfikat Energetyczny+ służy do obliczenia zapotrzebowania na energię budynku (lub jego części) z uwzględnieniem instalacji ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji, ciepłej wody użytkowej oraz oświetlenia.

Program umożliwia również sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej lub projektowanej charakterystyki energetycznej. Aplikacja ma funkcję importowania danych geometrycznych z pliku zapisanego w formacie gbXML (współpraca m.in. z Revit Architecture, Revit MEP) w postaci informacji o rodzaju, powierzchni, orientacji przegród oraz geometrii, lokalizacji okien/drzwi wraz z możliwością ustalenia domyślnych parametrów (U, g ,c).

Drugim narzędziem mającym możliwość importu pliku gbXML jest aplikacja ProGREEN (możliwość importu danych o geometrii z Autodesk Revit Architecture oraz z programu EXPERT Certyfikat Energetyczny). ProGREEN służy do wspierania procesu projektowania budynków z uwzględnieniem aspektów ekologicznych.

Prowadzi analizy symulacyjne zużycia energii i pozwala na stworzenie optymalnej konfiguracji parametrów budynku w taki sposób, żeby uzyskać obiekt spełniający kryteria ekologiczne w ramach narzuconych ograniczeń kosztowych. System dodatkowo pozwala zweryfikować model budynku poprzez generowanie świadectwa charakterystyki energetycznej.

Optymalizacja energetyczna budynku w systemie ProGREEN prowadzona jest w kilku głównych obszarach decydujących o jego ekologiczności: geometrii, właściwości obudowy, rodzaju systemu wentylacji, instalacji grzewczej (rodzaj paliwa, rodzaj źródła ciepła, budowa instalacji) oraz instalacji ciepłej wody (rodzaj paliwa, rodzaj źródła ciepła, budowa instalacji).

W przypadku bardziej zaawansowanych narzędzi do analizy i wykonywania symulacji interoperacyjność z modelem BIM zapewniają programy takie, jak Energy Plus i stworzony na jego bazie DesignBuilder. Funkcja importu w postaci formatu gbXML pozwala na transfer architektonicznych modeli 3D stworzonych w programach Revit, ArchiCAD lub Microstation do programu obliczeniowego.

Ważna z punktu widzenia tworzenia modelu i korzystania z technologii BIM jest możliwość wykorzystania laserowego skanowania obiektów rzeczywistych w celu utworzenia dokładnych cyfrowych modeli trójwymiarowych. Efektem skanowania jest chmura punktów zawierająca wszystkie współrzędne każdego z nich. Odbywa się to w bardzo krótkim czasie – pomiar rzędu miliona punktów z dokładnością ±1 mm w zasięgu nawet 300 m.

Chmury punktów są cennym źródłem danych wyjściowych w procesie modelowania informacji o budynku i jego otoczeniu. Narzędzia współpracujące z laserem dają możliwość edycji chmury punktów, tworząc konkretne elementy będące podstawą obiektów w technologii BIM. Żeby model cyfrowy mógł funkcjonować w tej technologii, konieczne jest nadanie elementarnych opisów, tj. nazwy, cech materiałowych, i przydzielenie ich do odpowiedniej rodziny elementów.

Technika ta jest bardzo przydatna w początkowej fazie projektowania, kiedy niezbędna jest inwentaryzacja (stanu rzeczywistego obiektu czy ukształtowania terenu) i stworzenie modelu bazowego oraz w fazie powykonawczej, żeby sprawdzić zgodność wykonania z pierwotnym projektem i stworzyć dokumentację powykonawczą.

Skanowanie jest techniką tak dokładną, że wykorzystując trójwymiarowy obraz istniejącej architektury i konstrukcji, można nie tylko dopasować bezkolizyjnie przebieg nowej instalacji lub wykorzystać istniejącą, ale również zinwentaryzować i zamodelować zamontowane na rurach zawory [12]

Podsumowanie

Koncepcja modelowania informacji o budynku jest przyszłością projektantów. Jednak proces wdrażania BIM w polskich pracowniach projektowych może sprawnie przebiegać tylko w przypadku dużych korporacji. W mniejszych pracowniach jest on hamowany przez dość wysokie jak na razie koszty oprogramowania (w przypadku projektanta instalacji koszt stworzenia stanowiska to ok. 25 tys. zł) oraz szkoleń i wdrożeń pracowników (ok. 500–2000 zł za dzień szkolenia) [13].

Inwestycja w projektowanie w technologii BIM to nie tylko koszty, ale również czas niezbędny do przestawienia się na inny rodzaj projektowania i związany z nim inny sposób myślenia o projekcie – nie w kategorii kresek, rzutów, ale całego budynku, łącznie z jego wszystkimi parametrami, zachowaniem w świecie rzeczywistym i wpływem na otoczenie.

Żeby efektywnie projektować, wykorzystując wszystkie możliwości oprogramowania BIM, wymagana jest spora wiedza. Specyfika działania większości firm projektowo-wykonawczych (z dużą liczbą projektów prowadzonych równocześnie i przy wymuszonym krótkim czasie ich realizacji) powoduje, że kwestia czasu wydaje się być często bardziej zaporowym warunkiem niż finanse.

Żeby wszystko się powiodło, potrzeba siły napędowej w postaci zrozumienia i analizy opłacalności kosztów – inwestycja w technologię może się zwrócić parokrotnie, biorąc pod uwagę efektywność późniejszej pracy oraz mniejsze ryzyko błędów, które generują niemałe koszty. Firmy, które już wdrożyły technologię BIM w swoich pracowniach, wykorzystują to skutecznie w celach marketingowych, zyskując przewagę nad konkurencją.

Literatura

  1.  Eastman C., Teicholz P., Sacks R., Liston K., BIM Hand­book: a guide to building information modeling for owners, managers, designers, engineers and contractors, John Wiley & Sons, 2008.
  2. Jones S., SmartMarket Report, The Business Value of BIM in Europe, McGraw-Hill Professional, 2009.
  3. Jones S., SmartMarket Report, Building Information Modeling Transforming Design and Construction to Achieve Greater Industry Productivity, McGraw-Hill Professional, 2009.
  4. Krygiel E., Read P., Vandezande J., Mastering Autodesk Revit Architecture 2011, Wiley Publishing Inc., 2010.
  5. Kymmell W., Building information modeling: Planning and managing construction projects with 4D CAD and simulations, McGraw-Hill Professional, 2008.
  6. Wing E., Autodesk Revit Architecture 2011: No Experience Required, Sybex, 2010.
  7. Materiały firmy Autodesk.
  8. Materiały firmy Robobat.
  9. Materiały firmy Bentley.
  10. www.projektowaniebim.pl.
  11. www.dds-cad.net.
  12. Dorna S., Glema A., Zastosowanie techniki skanowania dla geotechnicznych, architektonicznych, konstrukcyjnych oraz instalacyjnych aspektów tworzenia modelu BIM budynku, XIII Konferencja Naukowo-Techniczna „Techniki komputerowe w inżynierii”, 2014.
  13. Dejer M., Akademia BIM. BIM – kosztowny czy opłacalny?, „Builder” nr 1/2014.
  14. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/24/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie zamówień publicznych, uchylająca dyrektywę 2004/18/WE (DzU UE L 94/65).

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Redakcja RI news Nowe rozporządzenie w sprawie świadectw energetycznych

Nowe rozporządzenie w sprawie świadectw energetycznych Nowe rozporządzenie w sprawie świadectw energetycznych

Firma SANKOM Sp. z o.o. opracowała aktualizację programu Audytor OZC w związku z wejściem w życie Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 28 marca 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie...

Firma SANKOM Sp. z o.o. opracowała aktualizację programu Audytor OZC w związku z wejściem w życie Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 28 marca 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej (Dz.U. 2023 poz. 697).

Redakcja RI news Audytor SMART

Audytor SMART Audytor SMART

Aplikacja służy do szybkiego obliczania mocy cieplnej i chłodzącej ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego. Obliczenia wykonywane są zgodnie z normą EN 1264.

Aplikacja służy do szybkiego obliczania mocy cieplnej i chłodzącej ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego. Obliczenia wykonywane są zgodnie z normą EN 1264.

Redakcja RI news SET 7.2

SET 7.2 SET 7.2

Audytor SET 7.2. firmy Sankom ma siedem nowych funkcji modułu ogrzewania podłogowego i rozbudowany edytor graficzny oraz inne usprawnienia procesu projektowania.

Audytor SET 7.2. firmy Sankom ma siedem nowych funkcji modułu ogrzewania podłogowego i rozbudowany edytor graficzny oraz inne usprawnienia procesu projektowania.

Redakcja RI news Trzy nowości Audytora SET

Trzy nowości Audytora SET Trzy nowości Audytora SET

Użytkownicy programów Audytor SET 7.0 oraz 7.1 mogą pobrać bezpłatną aktualizację i skorzystać z najnowszych funkcji programu.

Użytkownicy programów Audytor SET 7.0 oraz 7.1 mogą pobrać bezpłatną aktualizację i skorzystać z najnowszych funkcji programu.

Redakcja RI news Audytor SET 7.1

Audytor SET 7.1 Audytor SET 7.1

Pakiet oprogramowania Audytor SET służy do projektowania instalacji centralnego ogrzewania, centralnego chłodzenia oraz wewnętrznych instalacji wodociągowych. Program dedykowany jest zarówno do małych,...

Pakiet oprogramowania Audytor SET służy do projektowania instalacji centralnego ogrzewania, centralnego chłodzenia oraz wewnętrznych instalacji wodociągowych. Program dedykowany jest zarówno do małych, jak i dużych obiektów. Najnowsza wersja 7.1 zawiera szereg nowych funkcji i usprawnień.

Redakcja RI Wakacyjna promocja na oprogramowanie Audytor firmy SANKOM

Wakacyjna promocja na oprogramowanie Audytor firmy SANKOM Wakacyjna promocja na oprogramowanie Audytor firmy SANKOM

Sankom zachęca do testowania najnowszych wersji innowacyjnego oprogramowania Audytor. Instalacje H2O, CO i CC można projektować równolegle w środowisku SET 7.0. Platforma SET 7.0. to jedna wspólne środowisko...

Sankom zachęca do testowania najnowszych wersji innowacyjnego oprogramowania Audytor. Instalacje H2O, CO i CC można projektować równolegle w środowisku SET 7.0. Platforma SET 7.0. to jedna wspólne środowisko dla tych wszystkich typów programów. Tylko do końca lipca trwa wakacyjna promocja firmy SANKOM na oprogramowanie Audytor. Wpisując kod LIPIEC można otrzymać 35% rabatu!

Redakcja RI Program Audytor SET 7.0 CC

Program Audytor SET 7.0 CC Program Audytor SET 7.0 CC

Firma SANKOM zaprasza do przetestowania nowego programu Audytor CC. Audytor SET 7.0 to nowa wersja programu z serii Audytor łącząca w jednym projekcie obliczenia instalacji zimnej i ciepłej wraz z cyrkulacją...

Firma SANKOM zaprasza do przetestowania nowego programu Audytor CC. Audytor SET 7.0 to nowa wersja programu z serii Audytor łącząca w jednym projekcie obliczenia instalacji zimnej i ciepłej wraz z cyrkulacją oraz instalacji centralnego ogrzewania i chłodzenia.

Redakcja RI Audytor SET 7.0

Audytor SET 7.0 Audytor SET 7.0

Firma SANKOM wprowadziła na rynek kolejną generację oprogramowania z serii Audytor, oznaczoną jako Audytor SET 7.0. Pakiet zawiera całkowicie nowy moduł projektowania instalacji wodociągowych (Audytor...

Firma SANKOM wprowadziła na rynek kolejną generację oprogramowania z serii Audytor, oznaczoną jako Audytor SET 7.0. Pakiet zawiera całkowicie nowy moduł projektowania instalacji wodociągowych (Audytor H2O), który zyskał obecnie funkcjonalność analogiczną do programu Audytor C.O. od wersji 6.0.

Redakcja RI Audytor OZC 6.9 Pro oraz Audytor gbXML

Audytor OZC 6.9 Pro oraz Audytor gbXML Audytor OZC 6.9 Pro oraz Audytor gbXML

Autorzy programu Audytor OZC Pro przygotowali jego nową udoskonaloną wersję, oznaczoną jako 6.9 oraz bezpłatną wtyczkę do programu Revit (Audytor gbXML).

Autorzy programu Audytor OZC Pro przygotowali jego nową udoskonaloną wersję, oznaczoną jako 6.9 oraz bezpłatną wtyczkę do programu Revit (Audytor gbXML).

Redakcja RI Autodesk rozszerza kolekcję AEC

Autodesk rozszerza kolekcję AEC Autodesk rozszerza kolekcję AEC

Firma Autodesk uzupełniła kolekcję AEC o kilka nowych narzędzi, które pomogą klientom zaprojektować i skonstruować wysokiej jakości projekty budowlane.

Firma Autodesk uzupełniła kolekcję AEC o kilka nowych narzędzi, które pomogą klientom zaprojektować i skonstruować wysokiej jakości projekty budowlane.

Redakcja RI Zaproszenie na szkolenie podstawowe: Autodesk Revit MEP - branża HVAC i wod-kan

Zaproszenie na szkolenie podstawowe: Autodesk Revit MEP - branża HVAC i wod-kan Zaproszenie na szkolenie podstawowe: Autodesk Revit MEP - branża HVAC i wod-kan

Firma Graitec organizuje szkolenie podstawowe: Autodesk Revit MEP: branża HVAC i WOD-KAN. Szkolenie przeznaczone jest dla specjalistów z branży HVAC i WOD-KAN, którzy rozpoczynają pracę z Revitem MEP.

Firma Graitec organizuje szkolenie podstawowe: Autodesk Revit MEP: branża HVAC i WOD-KAN. Szkolenie przeznaczone jest dla specjalistów z branży HVAC i WOD-KAN, którzy rozpoczynają pracę z Revitem MEP.

mgr inż. Katarzyna Knap-Miśniakiewicz Projektowanie BIM – przegląd oprogramowania

Projektowanie BIM – przegląd oprogramowania Projektowanie BIM – przegląd oprogramowania

Coraz szersze możliwości wykorzystania technologii 3D w projektowaniu instalacji sanitarnych pozwalają porównać programy dostępne obecnie na polskim i zagranicznych rynkach.

Coraz szersze możliwości wykorzystania technologii 3D w projektowaniu instalacji sanitarnych pozwalają porównać programy dostępne obecnie na polskim i zagranicznych rynkach.

Redakcja RI news Wyniki badań branży projektowej HVAC

Wyniki badań branży projektowej HVAC Wyniki badań branży projektowej HVAC

Firma SMAY publikuje raport z badań przeprowadzonych pod koniec 2022 r. wśród projektantów instalacji sanitarnych. W raporcie oprócz podsumowań i wniosków płynących z odpowiedzi ankietowanych znalazły...

Firma SMAY publikuje raport z badań przeprowadzonych pod koniec 2022 r. wśród projektantów instalacji sanitarnych. W raporcie oprócz podsumowań i wniosków płynących z odpowiedzi ankietowanych znalazły się komentarze ekspertów z branży projektowej. Materiał stanowi doskonałe źródło wiedzy na temat tego, jak w rzeczywistości wygląda praca projektantów instalacji sanitarnych w Polsce.

Redakcja RI Zakończył się międzywydziałowy projekt interdyscyplinarny BIM

Zakończył się międzywydziałowy projekt interdyscyplinarny BIM Zakończył się międzywydziałowy projekt interdyscyplinarny BIM

W semestrze zimowym roku akademickiego 2017/18 z inicjatywy Dziekana Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej i przy wsparciu Dziekanów: Wydziału Inżynierii Lądowej, Wydziału Instalacji Budowlanych,...

W semestrze zimowym roku akademickiego 2017/18 z inicjatywy Dziekana Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej i przy wsparciu Dziekanów: Wydziału Inżynierii Lądowej, Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska, Wydziału Elektrycznego i Wydziału Zarządzania PW odbyła się pierwsza edycja przedmiotu „Międzywydziałowy projekt interdyscyplinarny BIM”. Studenci z pięciu Wydziałów utworzyli trzy wielobranżowe zespoły, które pracowały nad trzema projektami zlokalizowanymi...

dr inż. Edmund Nowakowski Oddziały odnowy biologicznej w hotelach uzdrowiskowych

Oddziały odnowy biologicznej w hotelach uzdrowiskowych Oddziały odnowy biologicznej w hotelach uzdrowiskowych

W ostatnim półwieczu zmienił się znacznie zakres usług świadczonych przez hotele, zwłaszcza  w miejscowościach uzdrowiskowych. Poza zapewnieniem noclegów i wyżywieniem zaczęto  organizować konferencje...

W ostatnim półwieczu zmienił się znacznie zakres usług świadczonych przez hotele, zwłaszcza  w miejscowościach uzdrowiskowych. Poza zapewnieniem noclegów i wyżywieniem zaczęto  organizować konferencje oraz udostępniać różne formy wypoczynku, zarówno dla gości  hotelowych, jak i dla klientów zewnętrznych. Wiele z tych hoteli ma oddziały odnowy  biologicznej. W artykule przedstawione są propozycje, w jaki sposób rozwiązać działalność  takich zakładów.

Zenon Świgoń Wskazówki prawno-techniczne indywidualnego zagospodarowania wód deszczowych

Wskazówki prawno-techniczne indywidualnego zagospodarowania wód deszczowych Wskazówki prawno-techniczne indywidualnego zagospodarowania wód deszczowych

Przystępując do podjęcia decyzji o jakiejkolwiek inwestycji (w tym również wodociągowej lub kanalizacyjnej) inwestor wraz z projektantem muszą odpowiedzieć na kilka pytań, m.in. o czym mówimy (ustalenie...

Przystępując do podjęcia decyzji o jakiejkolwiek inwestycji (w tym również wodociągowej lub kanalizacyjnej) inwestor wraz z projektantem muszą odpowiedzieć na kilka pytań, m.in. o czym mówimy (ustalenie terminologii), czy jest to zdefiniowane, co możemy zrobić, jak możemy wykonać i ile inwestycja kosztuje? Dopiero po wykonaniu takiej analizy można podjąć decyzję o ewentualnej inwestycji.

dr inż. Piotr Krzysztof Tuz Przygotowanie i rozliczanie c.w.u. w węzłach grupowych

Przygotowanie i rozliczanie c.w.u. w węzłach grupowych Przygotowanie i rozliczanie c.w.u. w węzłach grupowych

Problem opomiarowania węzłów grupowych jest złożony i może doprowadzić do błędów przy doborze urządzeń pomiarowych, to zaś spowoduje kłopoty z rozliczaniem ciepła i ustaleniem rzeczywistej stawki za podgrzanie...

Problem opomiarowania węzłów grupowych jest złożony i może doprowadzić do błędów przy doborze urządzeń pomiarowych, to zaś spowoduje kłopoty z rozliczaniem ciepła i ustaleniem rzeczywistej stawki za podgrzanie wody. W artykule zawarto uwagi dotyczące projektowania i eksploatacji węzłów grupowych, pozwalające na wydłużanie okresu ich bezawaryjnej pracy i zwiększanie niezawodności pomiarów.

dr inż. Florian Piechurski Ochrona przed hałasem w instalacjach wod-kan

Ochrona przed hałasem w instalacjach wod-kan Ochrona przed hałasem w instalacjach wod-kan

Ochrona przed hałasem w budynku ma bardzo ważne znaczenie dla samopoczucia i zdrowia mieszkańców. Dlatego szczególnie w budownictwie mieszkaniowym, hotelach, szkołach, szpitalach i biurowcach akustyka...

Ochrona przed hałasem w budynku ma bardzo ważne znaczenie dla samopoczucia i zdrowia mieszkańców. Dlatego szczególnie w budownictwie mieszkaniowym, hotelach, szkołach, szpitalach i biurowcach akustyka instalacji wymaga szczególnej uwagi. W przeciwieństwie do elementów budowlanych statycznych – w instalacjach, armaturze i innym wyposażeniu instalacji zachodzą procesy dynamiczne.

Waldemar Joniec Stelaże łazienkowe

Stelaże łazienkowe Stelaże łazienkowe

Zastosowanie stelaży instalacyjnych w łazienkach pozwala na dużą dowolność w projektowaniu pomieszczeń i niekonwencjonalne aranżowanie wnętrz, a także ułatwia montaż urządzeń sanitarnych i utrzymanie czystości.

Zastosowanie stelaży instalacyjnych w łazienkach pozwala na dużą dowolność w projektowaniu pomieszczeń i niekonwencjonalne aranżowanie wnętrz, a także ułatwia montaż urządzeń sanitarnych i utrzymanie czystości.

dr inż. Jerzy Dylewski Uprawnienia budowlane w branży instalacji sanitarnych (cz. 1)

Uprawnienia budowlane w branży instalacji sanitarnych (cz. 1) Uprawnienia budowlane w branży instalacji sanitarnych (cz. 1)

Uzyskanie uprawnień do samodzielnego wykonywania funkcji technicznych w budownictwie nie jest obecnie proste. Poza dyskusją, zdaniem autora, pozostaje jednak stwierdzenie, że uprawnienia są dla wszystkich...

Uzyskanie uprawnień do samodzielnego wykonywania funkcji technicznych w budownictwie nie jest obecnie proste. Poza dyskusją, zdaniem autora, pozostaje jednak stwierdzenie, że uprawnienia są dla wszystkich „budowlańców”, a więc także reprezentujących branżę instalacji sanitarnych, kwestią być albo nie być na budowlanym rynku zawodowym. W części pierwszej artykułu autor dokonuje przeglądu regulacji prawnych dotyczących uprawnień budowlanych na przestrzeni lat oraz obecne wymagania w tym zakresie, w...

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.