Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Systemy mocowania i wyciszania instalacji

Fot. MÜPRO, Adam

O tym, jakie znaczenie ma dobra jakość instalacji, wykonanie z odpowiednich materiałów i z pewnym systemem połączeń i mocowań, nie trzeba nikogo przekonywać. Tak samo powszechna jest wiedza o atutach i zasadach stosowania izolacji termicznej przewodów. Instalatorzy potrafią też coraz bardziej docenić wygodę pracy, szybkość i pewność wykonania. Do ich dyspozycji są już także specjalne systemy mocowań i wyciszania przewodów oraz urządzeń.

Jakość instalacji, a tym samym komfort użytkowania budynków nabiera coraz większego znaczenia. Przekraczanie poziomów emisji hałasu i wibracji nie tylko szkodzi ludzkiemu zdrowiu, ale powoduje też straty materialne na skutek uszkodzeń przewodów, armatury lub urządzeń.

Przeczytaj także: Izolacje techniczne i przemysłowe. Współczesne technologie i aktualne wymagania prawne >>

Projektanci i instalatorzy coraz częściej wybierają specjalistyczne systemy ograniczające te niekorzystne zjawiska. Korzystają m.in. z mocowania punktowego redukującego hałas powstający podczas pracy urządzeń, takich jak np. kotły grzewcze, pompy, silniki, urządzenia klimatyzacyjne i wentylacyjne oraz chłodnicze, kompresory i przewody.

Mocne i elastyczne mocowanie

W skład systemów wchodzą m.in. elementy tłumiące akustycznie do ustawienia na podłożu lub mocowania do sufitów i ścian (fot. 1). Elementy te mają różne możliwości montażowe w połączeniu z poprzecznicami i ramami z szyn instalacyjnych, które także mogą być wyposażane we wkładki dźwiękochłonne. Łatwo się je montuje i reguluje.

W skład systemów wchodzą też m.in. odsprzężacze akustyczne o różnych klasach wydajnościowych (np. 27 i 40 dB). Mają one zastosowanie m.in. do akustycznego odsprzężania punktów stałych rur (fot. 2) zgodnie z wymaganiami ochrony akustycznej zawartymi w normie DIN 4109 i wytycznych VDI 4100. Elementy te oddzielają przewody od bryły budynku i zapobiegają przenoszeniu się dźwięku. Wyróżnia je duża wytrzymałość statyczna i wysokie bezpieczeństwo w przypadku pożaru. Zastosowano w nich stopniowo regulowany odstęp montażowy i mogą być montowane we wszystkich pozycjach.

Rozwinięcie tematu znajdziesz w artykule: "Grubości termoizolacji w instalacjach technicznych i przemysłowych" »

Wentylacja

Instalacje wentylacyjne budowane są obecnie głównie z gotowych elementów. Do ich montażu oferowane są różne systemy mocowań i podwieszania. Ważne jest, by elementy te były kompatybilne, zarówno w przypadku kanałów okrągłych, jak i prostokątnych, gwarantowały pewne mocowanie, spełniały wymagania norm pod względem wytrzymałości i przepisów ppoż.

Przeczytaj także: Akustyka w aspekcie komfortu wewnętrznego >>

Atutem takich systemów jest także fakt, że w ich skład wchodzą elementy przeznaczone do przewodów wentylacyjnych różnego rodzaju – np. rur spiro i łączonych na felc – oraz cała gama akcesoriów potrzebnych przy montażu i uszczelnianiu.

Zjawisko przenoszenia hałasu można ograniczyć, stosując elementy z jego redukcją, od wieszaków kątowych z elastycznymi elementami dźwiękochłonnymi do podwieszenia kanałów wentylacyjnych o redukcji dźwięku o 16 dB(A), po specjalne wkładki o redukcji o 26 dB(A). Ich zaletą jest ponadto prosty montaż i kompatybilność z innymi elementami do mocowania.

Instalacje wentylacyjne mogą być wytłumiane m.in. przez specjalne elementy w uchwytach. Przykładem ciekawego rozwiązania dla przewodów okrągłych są dwuczęściowe uchwyty śrubowe z przyspawaną nakrętką połączeniową w szerokim zakresie średnic, począwszy od 50 mm (fot. 3).

Ukształtowanie i zamocowanie specjalnej wkładki stanowiącej izolację dźwiękową (18 dB(A)) uniemożliwia jej wysunięcie się z uchwytu, a dzięki dwóm śrubom łącznym mocowanie jest pewne i szczelne.

Natomiast do odsprężania technicznego i akustycznego prostokątnych kanałów wentylacyjnych stosuje się m.in. szyny montażowe z powłokami o dużej masie absorbcyjnej, ale o małej objętości, które zapobiegają powstawaniu mostków akustycznych, zarówno w poziomie, jak i po bokach. Elementy izolacyjne łatwo wpina się w szyny i nakłada na pręty gwintowane (fot. 4).

Instalacje solarne

Instalacje słoneczne wymagają zastosowania elementów mocujących szczególnie wytrzymałych na działanie silnego wiatru i odpornych na zmienne warunki atmosferyczne – wysokie i niskie temperatury oraz wilgoć. Elementy z tworzyw muszą być ponadto odporne na działanie promieniowania UV. Powinny też ułatwiać i usprawniać montaż, a ten nie należy do łatwych, bo wykonywany jest na dachu, który łatwo uszkodzić.

W skład takich systemów wchodzą m.in. profile szynowe i szyny systemowe, mocowania i nakrętki, stopki czołowe i siodłowe, wsporniki kątowe oraz konstrukcyjne, a także podstawy montażowe i nawet podwójne uchwyty rurowe. Jest to rozwiązanie, które ułatwia prace montażowe z izolowanymi przewodami solarnymi, a regulacja docisku zapobiega uszkodzeniu izolacji (fot. 5).

W tekście wykorzystano materiały firm MÜPRO i Adam

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   23.07.2014

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czego możesz się spodziewać po nowych kurtynach powietrznych »

systemy wentylacyjne

 Jesteś instalatorem praktykującym? Skorzystaj z usłaug tej hurtowni »

Wybierz klimatyzator dopasowny do wymagań pomieszczenia »
klimatyzatory klimatyzacja
docenim jakość » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Znajdź sposób na walkę z wilgocią w łazience »

wentylatory do łazienke

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Wentylacja w przemyśle - poznaj jej arkana »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - WT 2021 w typowych projektach
  • - Regulacja ciśnienia i strumienia powietrza
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl