Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Porównanie dwóch technologii kanałów wentylacji mechanicznej w domu jednorodzinnym

Comparison of the two technologies of mechanical ventilation ducts in a family home
Fot. Rekuperatory.pl

Co wybrać – kanał okrągły czy prostokątny? To pytanie zadaje wiele osób na etapie projektowania instalacji mechanicznej w domu jednorodzinnym. Wyboru nie ułatwia różnorodność oraz liczba dostępnych na rynku elementów.

Okrągłe przewody i kształtki produkowane są zgodnie z normą PN-EN 1506:2007 Wentylacja budynków. Przewody proste i kształtki wentylacyjne z blachy o przekroju kołowym. Wymiary [7]. Kanały przeznaczone do instalacji wentylacyjnych wykonywane są zazwyczaj w zakresie średnic 80–1600 mm, z blachy ocynkowanej, aluminiowej lub kwasoodpornej.

W budynkach o szczególnych wymaganiach, np. basenach lub obiektach przemysłu spożywczego, do budowy kanałów wentylacyjnych stosowana jest blacha kwasoodporna z dodatkiem molibdenu. Grubości blach dla typowych kanałów zależą od średnicy przewodu i wynoszą od 0,5 do 1,5 mm. Kanały wentylacyjne o średnicy 250 mm i więcej są dodatkowo karbowane, co powoduje ich zwiększoną odporność na ciśnienie [1].

Przeczytaj także: Rekuperacja w budynkach – nowe urządzenia >>

Prostokątne przewody i kształtki wykonywane są zgodnie z normą PN-EN 1505:2001 Przewody proste i kształtki wentylacyjne z blachy o przekroju prostokątnym [6]. Standardowe wymiary dowolnego boku tego typu kanałów wynoszą 130–2500 mm.

Średnica hydrauliczna określana jest w odniesieniu do przewodu o przekroju prostokątnym jako średnica przewodu o przekroju kołowym, przy której występuje taki sam spadek ciśnienia jak przy jednakowych wartościach strumienia przepływu powietrza i współczynniku tarcia.

Natomiast średnica równoważna określana jest w przypadku przewodu o przekroju prostokątnym jako średnica kanału o przekroju kołowym, przy której występuje taki sam spadek ciśnienia przy jednakowych wartościach strumienia przepływu powietrza i współczynnika tarcia [1].

Inne typy kanałów nie były rozpatrywane w artykule.

 

 

Opis obiektu

Dom jednorodzinny, w którym zaprojektowano analizowaną wentylację mechaniczną, składa się z dwóch kondygnacji oraz poddasza, gdzie zlokalizowano centralę wentylacyjną. Na parterze znajduje się pokój dzienny, jadalnia połączona z kuchnią oraz łazienka, a na piętrze trzy sypialnie i druga łazienka. W części podpiwniczonej umieszczono pralnię i kotłownię (ta kondygnacja nie jest wentylowana). Zestawienie analizowanych pomieszczeń w budynku podano w tabeli 1.

Założono wybór takich średnic kanałów okrągłych i prostokątnych, by centrala wentylacyjna w obu przypadkach pochodziła od tego samego producenta, miała takie same parametry.

Przeczytaj także: Nowe wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki. Możliwość spełnienia wymagań EP >>

Wymaga to zastosowania odpowiedniego wzoru na średnicę równoważną, co pozwoli obliczyć wymiary kanału prostokątnego odpowiadające kanałowi okrągłemu. Zamiast korzystać ze wzoru, można się opierać na tabelach, w których danemu kanałowi okrągłemu odpowiada konkretny kanał prostokątny. Dobór elementów prostokątnych na podstawie wzoru na średnicę równoważną ułatwia porównanie dwóch technologii przy takich samych stratach ciśnień.

Obliczenia

Wentylacja jest z natury nieenergooszczędna, dlatego zdaniem autorów należy przewidzieć taki strumień powietrza, który zapewni dobrą jakość środowiska w pomieszczeniach mieszkalnych, tym bardziej że spędzamy w nich najwięcej czasu.

Autorzy posiłkowali się normą PN-EN 13779 [9] dla budynków niemieszkalnych, która zaleca typowy zakres od 22 do 54 m3 (wartości standardowe 29–72 m3) dla pomieszczeń o jakości powietrza od wysokiej do umiarkowanej, wartość 30 m3/h została przez nich przyjęta do obliczeń i zawiera się w obu zakresach.

Na wstępie obliczamy: bilans zanieczyszczeń od wilgoci oraz dwutlenku węgla, zyski ciepła od ludzi, oświetlenia, nasłonecznienia oraz urządzeń, a także krotność wymian powietrza w pomieszczeniu. Następnie liczymy strumień powietrza potrzebnego do usunięcia zbędnych zysków ciepła oraz poszczególnych zanieczyszczeń.

Kolejnym krokiem jest obliczenie strumienia powietrza przy uwzględnieniu liczby osób przebywających w budynku. Przyjęto strumień powietrza świeżego o wartości 30 m3/h przypadający na jedną osobę, który ma zapewnić komfortowe warunki użytkowania pomieszczeń. Do odprowadzania zysków ciepła w okresie letnim przewidziano zastosowanie klimatyzatorów.

Przeczytaj także: Zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych wentylacji mechanicznej w budownictwie jednorodzinnym >>

Największe zanieczyszczenia powietrza w budynku pochodzą od ciepła wytwarzanego przez ludzi, oświetlenie, urządzenia, nasłonecznienie przez okna i w skrajnych wypadkach mogą wynieść nawet  3723 W. Do usunięcia tych zanieczyszczeń należałoby użyć dużego strumienia świeżego powietrza, wymagającego zastosowania instalacji o znacznych średnicach przewodów wentylacyjnych oraz dużej mocy centrali wentylacyjnej.

Kanały o większych średnicach trudno umieścić w tak małym obiekcie, jakim jest dom jednorodzinny. Ponadto przy zastosowaniu do usunięcia ciepła samej wentylacji trudno regulować parametry nawiewanego powietrza. Ze względu na powyższe utrudnienia do usuwania zysków ciepła posłuży oddzielny układ chłodzenia z jednostkami ściennymi.

Zaproponowane rozwiązanie składa się z klimatyzatora multisplit z czterema jednostkami wewnętrznymi ściennymi oraz jednej jednostki zewnętrznej. Minimalny strumień powietrza na potrzeby higieniczne zostanie dostarczony dzięki pracy instalacji wentylacyjnej, natomiast w okresach ciepłych do usunięcia znacznych zysków ciepła posłuży dodatkowy układ chłodzący.

Kolejnym największym czynnikiem do usunięcia z budynku jest wilgoć – jej wartość może wynieść 855 g/h, zatem potrzebny byłby strumień powietrza o wielkości 238 m3/h. Przyjętą wartość obliczono dla maksymalnego wydatku centrali przy 10 osobach. Zastosowany układ chłodzenia multisplit, którego zadaniem jest usunięcie największych zysków ciepła w okresie letnim, jest w stanie usunąć również wilgoć. Zimą do odebrania wilgoci wystarczy praca wentylacji.

Czytaj dalej: Dobór urządzeń - centrala wentylacyjna >>

   30.07.2014

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Znajdź sposób na walkę z wilgocią w łazience  »

wentylatory do łazienke

 Jesteś instalatorem praktykującym? Skorzystaj z usłaug tej hurtowni »

Wybierz klimatyzator dopasowny do wymagań pomieszczenia »
klimatyzatory klimatyzacja
docenim jakość » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Jaka jest alternatywa dla wentylatorów dachowych w restauracjach »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl