RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Porównanie dwóch technologii kanałów wentylacji mechanicznej w domu jednorodzinnym

Comparison of the two technologies of mechanical ventilation ducts in a family home

Kanały wentylacji mechanicznej, Fot. Rekuperatory.pl

Kanały wentylacji mechanicznej, Fot. Rekuperatory.pl

Co wybrać – kanał okrągły czy prostokątny? To pytanie zadaje wiele osób na etapie projektowania instalacji mechanicznej w domu jednorodzinnym. Wyboru nie ułatwia różnorodność oraz liczba dostępnych na rynku elementów.

Zobacz także

Grupa Aliaxis Biblioteki BIM Grupy Aliaxis – kompletne pod każdym względem

Biblioteki BIM Grupy Aliaxis – kompletne pod każdym względem Biblioteki BIM Grupy Aliaxis – kompletne pod każdym względem

Building Information Modelling (BIM) powoli staje się codziennością w biurach projektowych i na placach budowy. Inwestorzy, projektanci i generalni wykonawcy dostrzegli potencjał cyfryzacji, coraz chętniej...

Building Information Modelling (BIM) powoli staje się codziennością w biurach projektowych i na placach budowy. Inwestorzy, projektanci i generalni wykonawcy dostrzegli potencjał cyfryzacji, coraz chętniej wdrażając nowe technologie i procesy. Producenci materiałów i produktów budowlanych również starają się iść z duchem czasu. Niestety zbyt często „gotowość na BIM” jest upraszczana i sprowadzana do posiadania biblioteki obiektów BIM (np. rodzin Revit). Co gorsza, jakość plików i danych do pobrania...

EcoComfort Koszt budowy domu 2017 – na jaką kwotę musisz być przygotowany?

Koszt budowy domu 2017 – na jaką kwotę musisz być przygotowany? Koszt budowy domu 2017 – na jaką kwotę musisz być przygotowany?

Koszty budowy domu każdego roku analizuje kilkadziesiąt tysięcy prywatnych inwestorów, którzy rozpoczynają walkę o własne cztery ściany. Jeszcze większa liczba ludzi sprawdza koszty budowy domu, bo marzy...

Koszty budowy domu każdego roku analizuje kilkadziesiąt tysięcy prywatnych inwestorów, którzy rozpoczynają walkę o własne cztery ściany. Jeszcze większa liczba ludzi sprawdza koszty budowy domu, bo marzy o własnym kącie. Budowa domu jest dla większości inwestorów największym wydatkiem w życiu, bo to tam właściciel planuje spędzić swoją przyszłość. Nie da się ukryć, że do budowy domu trzeba się dobrze przygotować. Wbrew pozorom inwestycja nie zaczyna się wraz z wyborem działki czy projektu – rozpocząć...

dr inż. Edmund Nowakowski Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych

Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych

Norma PN-92/B-01706 [1], zawierająca wzory i tabele do określania obliczeniowych przepływów wody w instalacjach wodociągowych w budynkach, została w maju 2009 r. unieważniona bez podania normy zastępczej....

Norma PN-92/B-01706 [1], zawierająca wzory i tabele do określania obliczeniowych przepływów wody w instalacjach wodociągowych w budynkach, została w maju 2009 r. unieważniona bez podania normy zastępczej. Wobec konieczności znalezienia innej metody obliczeniowej w artykule omówiono sposoby obliczeń wykorzystywane dotychczas w Polsce.

Okrągłe przewody i kształtki produkowane są zgodnie z normą PN-EN 1506:2007 Wentylacja budynków. Przewody proste i kształtki wentylacyjne z blachy o przekroju kołowym. Wymiary [7]. Kanały przeznaczone do instalacji wentylacyjnych wykonywane są zazwyczaj w zakresie średnic 80–1600 mm, z blachy ocynkowanej, aluminiowej lub kwasoodpornej.

W budynkach o szczególnych wymaganiach, np. basenach lub obiektach przemysłu spożywczego, do budowy kanałów wentylacyjnych stosowana jest blacha kwasoodporna z dodatkiem molibdenu. Grubości blach dla typowych kanałów zależą od średnicy przewodu i wynoszą od 0,5 do 1,5 mm. Kanały wentylacyjne o średnicy 250 mm i więcej są dodatkowo karbowane, co powoduje ich zwiększoną odporność na ciśnienie [1].

Prostokątne przewody i kształtki wykonywane są zgodnie z normą PN-EN 1505:2001 Przewody proste i kształtki wentylacyjne z blachy o przekroju prostokątnym [6]. Standardowe wymiary dowolnego boku tego typu kanałów wynoszą 130–2500 mm.

Średnica hydrauliczna określana jest w odniesieniu do przewodu o przekroju prostokątnym jako średnica przewodu o przekroju kołowym, przy której występuje taki sam spadek ciśnienia jak przy jednakowych wartościach strumienia przepływu powietrza i współczynniku tarcia.

Natomiast średnica równoważna określana jest w przypadku przewodu o przekroju prostokątnym jako średnica kanału o przekroju kołowym, przy której występuje taki sam spadek ciśnienia przy jednakowych wartościach strumienia przepływu powietrza i współczynnika tarcia [1].

Inne typy kanałów nie były rozpatrywane w artykule.

Opis obiektu

Dom jednorodzinny, w którym zaprojektowano analizowaną wentylację mechaniczną, składa się z dwóch kondygnacji oraz poddasza, gdzie zlokalizowano centralę wentylacyjną. Na parterze znajduje się pokój dzienny, jadalnia połączona z kuchnią oraz łazienka, a na piętrze trzy sypialnie i druga łazienka. W części podpiwniczonej umieszczono pralnię i kotłownię (ta kondygnacja nie jest wentylowana). Zestawienie analizowanych pomieszczeń w budynku podano w tabeli 1.

Zestawienie pomieszczeń

Tabela 1. Zestawienie pomieszczeń w analizowanym budynku o pow. 177 m2

Założono wybór takich średnic kanałów okrągłych i prostokątnych, by centrala wentylacyjna w obu przypadkach pochodziła od tego samego producenta, miała takie same parametry.

Wymaga to zastosowania odpowiedniego wzoru na średnicę równoważną, co pozwoli obliczyć wymiary kanału prostokątnego odpowiadające kanałowi okrągłemu. Zamiast korzystać ze wzoru, można się opierać na tabelach, w których danemu kanałowi okrągłemu odpowiada konkretny kanał prostokątny. Dobór elementów prostokątnych na podstawie wzoru na średnicę równoważną ułatwia porównanie dwóch technologii przy takich samych stratach ciśnień.

Obliczenia

Wentylacja jest z natury nieenergooszczędna, dlatego zdaniem autorów należy przewidzieć taki strumień powietrza, który zapewni dobrą jakość środowiska w pomieszczeniach mieszkalnych, tym bardziej że spędzamy w nich najwięcej czasu.

Autorzy posiłkowali się normą PN-EN 13779 [9] dla budynków niemieszkalnych, która zaleca typowy zakres od 22 do 54 m3 (wartości standardowe 29–72 m3) dla pomieszczeń o jakości powietrza od wysokiej do umiarkowanej, wartość 30 m3/h została przez nich przyjęta do obliczeń i zawiera się w obu zakresach.

Na wstępie obliczamy: bilans zanieczyszczeń od wilgoci oraz dwutlenku węgla, zyski ciepła od ludzi, oświetlenia, nasłonecznienia oraz urządzeń, a także krotność wymian powietrza w pomieszczeniu. Następnie liczymy strumień powietrza potrzebnego do usunięcia zbędnych zysków ciepła oraz poszczególnych zanieczyszczeń.

Kolejnym krokiem jest obliczenie strumienia powietrza przy uwzględnieniu liczby osób przebywających w budynku. Przyjęto strumień powietrza świeżego o wartości 30 m3/h przypadający na jedną osobę, który ma zapewnić komfortowe warunki użytkowania pomieszczeń. Do odprowadzania zysków ciepła w okresie letnim przewidziano zastosowanie klimatyzatorów.

Największe zanieczyszczenia powietrza w budynku pochodzą od ciepła wytwarzanego przez ludzi, oświetlenie, urządzenia, nasłonecznienie przez okna i w skrajnych wypadkach mogą wynieść nawet  3723 W. Do usunięcia tych zanieczyszczeń należałoby użyć dużego strumienia świeżego powietrza, wymagającego zastosowania instalacji o znacznych średnicach przewodów wentylacyjnych oraz dużej mocy centrali wentylacyjnej.

Kanały o większych średnicach trudno umieścić w tak małym obiekcie, jakim jest dom jednorodzinny. Ponadto przy zastosowaniu do usunięcia ciepła samej wentylacji trudno regulować parametry nawiewanego powietrza. Ze względu na powyższe utrudnienia do usuwania zysków ciepła posłuży oddzielny układ chłodzenia z jednostkami ściennymi.

Zaproponowane rozwiązanie składa się z klimatyzatora multisplit z czterema jednostkami wewnętrznymi ściennymi oraz jednej jednostki zewnętrznej. Minimalny strumień powietrza na potrzeby higieniczne zostanie dostarczony dzięki pracy instalacji wentylacyjnej, natomiast w okresach ciepłych do usunięcia znacznych zysków ciepła posłuży dodatkowy układ chłodzący.

Kolejnym największym czynnikiem do usunięcia z budynku jest wilgoć – jej wartość może wynieść 855 g/h, zatem potrzebny byłby strumień powietrza o wielkości 238 m3/h. Przyjętą wartość obliczono dla maksymalnego wydatku centrali przy 10 osobach. Zastosowany układ chłodzenia multisplit, którego zadaniem jest usunięcie największych zysków ciepła w okresie letnim, jest w stanie usunąć również wilgoć. Zimą do odebrania wilgoci wystarczy praca wentylacji.

Do określenia objętości strumienia powietrza wentylacyjnego dostarczanego do budynku przyjęto zapotrzebowanie na minimalny strumień powietrza na osobę oraz minimalne wartości strumienia powietrza ze względu na pomieszczenia znajdujące się na piętrze. Minimalny strumień powietrza w pomieszczeniu na parterze przyjęto jako 30 m3/h na osobę, przy założeniu, że maksymalna liczba osób przebywających w budynku okresowo to 10.

Goście przebywają na parterze w jadalni i salonie. Z tego wynika, że należy zapewnić tam 300 m3/h świeżego powietrza. Natomiast na piętrze dobrano po 40 m3/h dostarczane do trzech pokoi, by spełnić kryteria minimalne i zapewnić odpowiedni strumień powietrza dla dwóch osób przebywających w każdym pokoju. Wymagany strumień powietrza nawiewanego wyniesie:

Wymagany strumień powietrza nawiewanego wyniesie:

Strumień powietrza, jaki należy dostarczyć do budynku, wynosi zatem 420 m3/h i dla tej wielkości zaprojektowano instalację wentylacyjną nawiewną oraz wywiewną.

Po określeniu zapotrzebowania na strumień powietrza nawiewanego dobieramy średnice kanałów wentylacyjnych okrągłych, uwzględniając prędkość przepływu powietrza w przewodach. Następnie obliczamy straty ciśnień miejscowe oraz liniowe.

Jak wspomniano wcześniej, do zaprojektowania instalacji wentylacyjnej na kanałach prostokątnych użyto wzoru na średnicę równoważną, która pozwala na dobór odpowiedniej wielkości kanałów prostokątnych o wymiarach a i b, odpowiadających danej średnicy dla kanału okrągłego. Dzięki temu nie zmienią się obliczenia oporów na danych odcinkach, dodatkowo centrala wentylacyjna pozostanie ta sama ze względu na takie same straty ciśnienia [10]:

średnica równoważna

gdzie:
d* – średnica równoważna, mm;
a – wysokość boku kanału prostokątnego, mm;
b – szerokość boku kanału prostokątnego, mm.

Przykład: Dla kanału prostokątnego o wymiarach: a×b = 100×82 mm średnica równoważna kanału okrągłego wynosi 100 mm.

średnica równoważna

Metoda polega na podstawianiu do wzoru takich wartości a i b, aby średnica równoważna była jak najbardziej przybliżona do średnicy kanału okrągłego. W tabeli 2 podano wymiary kanałów prostokątnych odpowiednie dla założonych średnic równoważnych.

Równoważny wymiar kanałów prostokątnych

Tabela 2. Równoważny wymiar kanałów prostokątnych: d – średnica kanału okrągłego, mm; d* – średnica równoważna, mm; A – wymiar kanału prostokątnego, mm; B – wymiar kanału prostokątnego, mm

Zważywszy na fakt, że przy tak małej inwestycji i małych średnicach kanałów producenci nie produkują takich elementów jak zawory nawiewne, wyciągowe itp., przy prostokątnym kształcie kanałów końcowe elementy instalacji pozostały w technologii okrągłej.

Dobór urządzeń

Centrala wentylacyjna

Dobrano centralę, której wydajność wynosi 420 m3/h przy sprężu ok. 150 Pa [4]. Najważniejsze cechy tego urządzenia:

  • centrala z odzyskiem ciepła;
  • obsługuje obiekty o pow. do 200 m2;
  • maksymalna wydajność: 480 m3/h;
  • hybrydowy wymiennik przeciwprądowo­‑krzyżowy;
  • sprawność odzysku ciepła: 92%;
  • montaż poziomy lub pionowy;
  • system antyzamrożeniowy.
Zestawienie kosztów kanałów okrągłych

Tabela 3. Zestawienie kosztów kanałów okrągłych

Centrala jest wyposażona w czujniki CO2, które kontrolują zawartość dwutlenku węgla w usuwanym powietrzu. Dzięki nim urządzenie automatycznie ustawia wydajność rekuperatora, który odpowiada za wielkość strumienia dostarczanego powietrza oraz zarządza w sposób optymalny energią elektryczną. Centrala ma dodatkowo czujnik wilgoci, który określa zawartość pary wodnej w usuwanym powietrzu. Jeżeli wartość ta zostanie przekroczona, wydajność centrali jest automatycznie zwiększana.

Zastosowany w centrali wymiennik przeciwprądowo-krzyżowy umożliwia odzysk ciepła nawet do 92%. Całość jest obsługiwana za pomocą pilota, na którym dokonywany jest odczyt, służy on też do zadawania parametrów pracy.

Ustawić można następujące parametry pracy automatycznej; temperatura wewnętrzna, wymagana wilgotność względna oraz maksymalne stężenie CO2. Ponadto urządzenie wentylacyjne wyposażone jest w filtry kieszeniowe cząstek drobnych odpowiadające za czystość powietrza doprowadzanego do pomieszczenia [4].

Zestawienie kosztów kanałów prostokątnych

Tabela 4. Zestawienie kosztów kanałów prostokątnych

Urządzenia klimatyzacyjne

Do usuwania zysków ciepła zaproponowano system multisplit inwerter składający się z:

  • jednostki zewnętrznej o mocy chłodniczej 2,2–10 kW, mocy grzewczej 2,8–11,0 kW, z maksymalnym poborem mocy 3,5/3,75 kW, w cenie 5700 zł,
  • jednostki wewnętrznej ściennej o mocy chłodniczej 3,5 kW, mocy grzewczej 3,8 kW, w cenie 1050 zł,
  • trzech jednostek wewnętrznych ściennych o mocy chłodniczej 2,1 kW, mocy grzewczej 2,6 kW, w cenie 800 zł/szt.
  • Koszt montażu razem z materiałami wyniesie 3000 zł, zatem całkowity koszt dostawy i montażu urządzeń to 12 150 zł.
  •  

Jednostka wewnętrzna ścienna jest w stanie obsłużyć wszystkie pomieszczenia na parterze ze względu na moc, jaką dysponuje, oraz brak przegród budowlanych. Na piętrze należy zastosować w każdym pokoju oddzielny klimatyzator ścienny.

Zaproponowany system ma dwa tryby pracy – może chłodzić lub ogrzewać pomieszczenia. Dodatkowo każde urządzenie wyposażone jest w oddzielny pilot, dzięki któremu można w danym pomieszczeniu ustawić indywidualną temperaturę schładzania. Kolejną zaletą systemu chłodzenia jest możliwość osuszania powietrza.

Porównanie obu kanałów

Wyprodukowanie 1 mb. rury okrągłej trwa znacznie krócej niż kanału prostokątnego. Przykładowo wykonanie kanału prostokątnego o wymiarach 400×600 mm o długości 2 mb. trwa 15–20 min, w tym samym czasie maszyna jest w stanie wyprodukować 60 mb. kanału okrągłego o średnicy 560 mm.

Zestawienie kosztów składowych

Rys. 1. Zestawienie kosztów składowych dwóch instalacji
Źródło: Autorzy

Waga kanału okrągłego jest o ok. 25% mniejsza niż prostokątnego. Mniejszy ciężar przewodu przekłada się na łatwiejszy montaż i mniejsze obciążenie całej instalacji. Jedną z wad kanału okrągłego jest jego jednowymiarowość. Kanały prostokątne dzięki dwuwymiarowości ich przekroju można łatwo dopasować do miejsca montażu i zamaskować w razie potrzeby.

Czas i automatyka produkcji przekłada się na koszty – cena kanału okrągłego jest niższa niż kanału prostokątnego. Dodatkową zaletą kanału okrągłego jest mniejsze zapotrzebowanie na izolację niż w przypadku kanału prostokątnego. Można również kupić kanały okrągłe preizolowane, dzięki czemu ich montaż jest jeszcze szybszy.

Zestawienie kosztów wentylacji

Rys. 2. Zestawienie kosztów wentylacji w dwóch technologiach
Źródło: Autorzy

Wnioski

Na podstawie wykonanych obliczeń, doboru i zestawienia kosztów obydwu technologii dla projektowanego domu jednorodzinnego stwierdzono, że tańsze pod względem inwestycyjnym jest rozwiązanie oparte na kanałach okrągłych.

Przewody o przekroju kołowym łatwiej i szybciej się montuje ze względu na ich mniejszą wagę, dodatkowo mają one mniejszą powierzchnię, przez co potrzebują mniej materiału izolacyjnego.

Zestawienie kosztów wentylacji

Rys. 3. Zestawienie kosztów wentylacji i klimatyzacji w dwóch technologiach
Źródło: Autorzy

W przypadku kanałów prostokątnych takie elementy jak redukcje, kolana i trójniki są droższe z racji bardziej złożonego procesu produkcji. Na rys. 1–3 przedstawiono różnice w cenach poszczególnych elementów instalacji. Wszystkie podane ceny są cenami katalogowymi dla klienta indywidualnego i nie zawierają podatku VAT.

Wiele zamieszania może powodować sposób obliczania strumienia powietrza wentylacyjnego. Obowiązujące normy nie są spójne i wybór kryterium zależy od projektanta. Obecnie nie istnieje praktycznie wentylacja bez chłodzenia powietrza, dlatego można znacznie obniżyć koszty inwestycyjne i eksploatacyjne instalacji, odrzucając kryterium zysków ciepła.

Zyski ciepła należy przeanalizować tylko pod kątem doboru chłodnicy powietrza. Nie należy jednak obniżać wielkości strumienia powietrza wentylacyjnego, kierując się przesłankami ekonomicznymi. Można oszczędzić, zmieniając kształt przewodu, a nie ograniczając wielkość strumienia powietrza wentylacyjnego.

Literatura

  1. Alnor, Wentylacyjne kanały i kształtki prostokątne, katalog wyrobów, 2013.
  2. ANSI/ASHRAE Standard 62 Ventilation for Acceptable Indoor Air Quality.
  3. Centrowent, katalog wyrobów, 2013.
  4. http://www.reku.net.pl/rekuperator-vort-prometeo-hr-400.html.
  5. PN-83/B-03430 Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. Wymagania.
  6. PN-EN 1505:2001 Przewody proste i kształtki wentylacyjne z blachy o przekroju prostokątnym. Wymiary.
  7. PN-EN 1506:2007 Wentylacja budynków. Przewody proste i kształtki wentylacyjne z blachy o przekroju kołowym. Wymiary.
  8. PN-EN 15251 Kryteria środowiska wewnętrznego, obejmujące warunki cieplne, jakość powietrza wewnętrznego, oświetlenie i hałas.
  9. PN-EN 13779:2008 Wentylacja budynków niemieszkalnych. Wymagania dotyczące właściwości instalacji wentylacji i klimatyzacji.
  10. Recknagel H., Sprenger E., Schramek E.R., Kompendium ogrzewnictwa i klimatyzacji, Omni Scala, Wrocław 2008.
  11. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75/2002, poz. 690, z późn. zm.).

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Redakcja RI Polskie szkoły walczą z hałasem

Polskie szkoły walczą z hałasem Polskie szkoły walczą z hałasem

Polskie szkoły od dawna zmagają się z problemem hałasu, który utrudnia funkcjonowanie dzieciom i nauczycielom. Kiedy jest głośno, nauczyciele są zmęczeni i uskarżają się na ból głowy, a dzieci nie mogą...

Polskie szkoły od dawna zmagają się z problemem hałasu, który utrudnia funkcjonowanie dzieciom i nauczycielom. Kiedy jest głośno, nauczyciele są zmęczeni i uskarżają się na ból głowy, a dzieci nie mogą skupić się na lekcjach i mają ogromne problemy z przyswajaniem wiedzy. Szlaki przetarła Szkoła Podstawowa w Warszawie, a ratusz przeznaczył 5 mln zł na modernizację akustyczną warszawskich szkół.

dr inż. Jarosław Müller, prof. PK, mgr inż. Agnieszka Łojek Akustyka w klimatyzacji Cz. 1. Wybrane zagadnienia akustyki pomieszczeń i instalacji

Akustyka w klimatyzacji Cz. 1. Wybrane zagadnienia akustyki pomieszczeń i instalacji Akustyka w klimatyzacji Cz. 1. Wybrane zagadnienia akustyki pomieszczeń i instalacji

Klimatyzacja staje się standardem w budynkach biurowych i użyteczności publicznej. Zadaniem tej instalacji jest zapewnienie użytkownikom komfortu w najszerszym tego słowa znaczeniu. W artykule skoncentrowano...

Klimatyzacja staje się standardem w budynkach biurowych i użyteczności publicznej. Zadaniem tej instalacji jest zapewnienie użytkownikom komfortu w najszerszym tego słowa znaczeniu. W artykule skoncentrowano się na jednym z najważniejszych aspektów komfortu – akustyce. Celem jest znalezienie dla typowej instalacji klimatyzacyjnej takiej koncepcji rozprowadzenia powietrza przez nawiewniki, by spełniała ona wymagania akustyczne dla czytelni – 30 dB.

dr inż. Florian Piechurski Ochrona przed hałasem w instalacjach wod-kan

Ochrona przed hałasem w instalacjach wod-kan Ochrona przed hałasem w instalacjach wod-kan

Ochrona przed hałasem w budynku ma bardzo ważne znaczenie dla samopoczucia i zdrowia mieszkańców. Dlatego szczególnie w budownictwie mieszkaniowym, hotelach, szkołach, szpitalach i biurowcach akustyka...

Ochrona przed hałasem w budynku ma bardzo ważne znaczenie dla samopoczucia i zdrowia mieszkańców. Dlatego szczególnie w budownictwie mieszkaniowym, hotelach, szkołach, szpitalach i biurowcach akustyka instalacji wymaga szczególnej uwagi. W przeciwieństwie do elementów budowlanych statycznych – w instalacjach, armaturze i innym wyposażeniu instalacji zachodzą procesy dynamiczne.

Redakcja RI news Kanały wentylacyjne z powłoką

Kanały wentylacyjne z powłoką Kanały wentylacyjne z powłoką

Firma Alnor wprowadziła do oferty wyroby wentylacyjne z blachy stalowej z nową powłoką magnelityczną ZM310 (310 g/m2, typowa grubość 24 μm).

Firma Alnor wprowadziła do oferty wyroby wentylacyjne z blachy stalowej z nową powłoką magnelityczną ZM310 (310 g/m2, typowa grubość 24 μm).

Michał Majewski Czyszczenie i dezynfekcja kanałów wentylacyjnych

Czyszczenie i dezynfekcja kanałów wentylacyjnych Czyszczenie i dezynfekcja kanałów wentylacyjnych

Doświadczenia eksploatacyjne oraz aktualna wiedza techniczna skłaniają do przykładania coraz większej wagi do zapewniania wysokiej jakości powietrza wewnętrznego w różnego rodzaju budynkach – mieszkalnych,...

Doświadczenia eksploatacyjne oraz aktualna wiedza techniczna skłaniają do przykładania coraz większej wagi do zapewniania wysokiej jakości powietrza wewnętrznego w różnego rodzaju budynkach – mieszkalnych, biurowych, placówkach służby zdrowia czy obiektach gastronomicznych. Czyszczenie i dezynfekcja kanałów wentylacyjnych odgrywają tu kluczową rolę.

Isover / SAINT-GOBAIN Construction Products Polska Sp. z o.o. Przeciwpożarowa izolacja kanałów wentylacyjnych

Przeciwpożarowa izolacja kanałów wentylacyjnych Przeciwpożarowa izolacja kanałów wentylacyjnych

U Protect to rozwiązanie oferujące bierną ochronę przeciwpożarową prostokątnych i okrągłych kanałów wentylacyjnych oraz przewodów oddymiających. System ten składa się z płyt i mat siatkowych wykonanych...

U Protect to rozwiązanie oferujące bierną ochronę przeciwpożarową prostokątnych i okrągłych kanałów wentylacyjnych oraz przewodów oddymiających. System ten składa się z płyt i mat siatkowych wykonanych z lekkiej wełny ULTIMATE oraz akcesoriów zapewniających zabezpieczenie przeciwpożarowe do 2 godzin zgodnie z obowiązującymi normami.

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o. Spawanie tworzyw sztucznych w wentylacji

Spawanie tworzyw sztucznych w wentylacji Spawanie tworzyw sztucznych w wentylacji

Spawaniem tworzyw sztucznych nazywa się uplastycznienie łączonych powierzchni i materiału łączącego (spoiwa, pręta spawalniczego) za pomocą ciepła i ciśnienia. Podgrzewa się przy tym powierzchnie powyżej...

Spawaniem tworzyw sztucznych nazywa się uplastycznienie łączonych powierzchni i materiału łączącego (spoiwa, pręta spawalniczego) za pomocą ciepła i ciśnienia. Podgrzewa się przy tym powierzchnie powyżej ich temperatury topnienia i łączy razem pod ciśnieniem tak, aby powstała możliwie jednorodna spoina. Jakie są techniki spawania kanałów wentylacyjnych z tworzyw sztucznych i jak przygotować powierzchnie łączonych elementów?

Redakcja RI news Direct Vent na polskim rynku

Direct Vent na polskim rynku Direct Vent na polskim rynku

Marka Direct Vent, doskonale znana klientom zagranicznym Lindab, oferująca asortyment wentylacyjny produkowany w fabrykach Lindab w Polsce i w Czechach oraz produkty dystrybuowane, teraz dostępna jest...

Marka Direct Vent, doskonale znana klientom zagranicznym Lindab, oferująca asortyment wentylacyjny produkowany w fabrykach Lindab w Polsce i w Czechach oraz produkty dystrybuowane, teraz dostępna jest również w Polsce.

FLOWAIR Odzysk ciepła na wagę złota

Odzysk ciepła na wagę złota Odzysk ciepła na wagę złota

Rynek urządzeń wentylacyjnych w ostatnich latach ulega bardzo szybkim zmianom. Część z nich wynika z konieczności dopasowania się producentów do dyrektyw UE, część jest związana z zastosowaniem nowych...

Rynek urządzeń wentylacyjnych w ostatnich latach ulega bardzo szybkim zmianom. Część z nich wynika z konieczności dopasowania się producentów do dyrektyw UE, część jest związana z zastosowaniem nowych technologii, jak na przykład coraz bardziej zaawansowanych systemów sterowania. Jest jednak czynnik, który wydaje się nadrzędny w dobie rosnących cen energii – to odzysk ciepła.

Redakcja RI news Regulator stałego przepływu RPMC-K

Regulator stałego przepływu RPMC-K Regulator stałego przepływu RPMC-K

Lindab wprowadził do oferty rozwiązań ICS Indoor Climate Solutions nowy regulator stałego przepływu. Regulator RPMC-K jest listopadową premierą zaprezentowaną w ramach comiesięcznego cyklu „Premiery Lindab...

Lindab wprowadził do oferty rozwiązań ICS Indoor Climate Solutions nowy regulator stałego przepływu. Regulator RPMC-K jest listopadową premierą zaprezentowaną w ramach comiesięcznego cyklu „Premiery Lindab 2021”.

Szperacz Ucz się na błędach - najlepiej innych. Ekspertyza kotłowni

Ucz się na błędach - najlepiej innych. Ekspertyza kotłowni Ucz się na błędach - najlepiej innych. Ekspertyza kotłowni

Mówi się, że dobrze jest uczyć się na swoich błędach, a jeszcze lepiej – na cudzych. Szperacz prezentuje ekspertyzę jednej z kotłowni, która jest naszpikowana błędami. Celem było sprawdzenie podłączenia...

Mówi się, że dobrze jest uczyć się na swoich błędach, a jeszcze lepiej – na cudzych. Szperacz prezentuje ekspertyzę jednej z kotłowni, która jest naszpikowana błędami. Celem było sprawdzenie podłączenia do komina kotła gazowego kondensacyjnego.

Szperacz Z rozdzielnika powietrza...

Z rozdzielnika powietrza... Z rozdzielnika powietrza...

Spójrzcie na zdjęcie obok (w galerii w pełnym rozmiarze). I co? Czy takie podłączenie przewodów umożliwia dobrą regulację ciśnienia w poszczególnych gałęziach?

Spójrzcie na zdjęcie obok (w galerii w pełnym rozmiarze). I co? Czy takie podłączenie przewodów umożliwia dobrą regulację ciśnienia w poszczególnych gałęziach?

Redakcja RI news Kanały ze stali od Lindab

Kanały ze stali od Lindab Kanały ze stali od Lindab

Lindab oferuje teraz kanały wentylacyjne wykonane z ocynkowanej stali o grubości 0,5 mm z 10-letnią gwarancją.

Lindab oferuje teraz kanały wentylacyjne wykonane z ocynkowanej stali o grubości 0,5 mm z 10-letnią gwarancją.

wj Instalacje wentylacyjne a ochrona przeciwpożarowa

Instalacje wentylacyjne a ochrona przeciwpożarowa Instalacje wentylacyjne a ochrona przeciwpożarowa

Podczas 8. Konferencji Szkoleniowej „Ochrona przeciwpożarowa w obiektach budowlanych. Instalacje wentylacyjne i gaśnicze − projektowanie, montaż, eksploatacja” obrady koncentrowały się wokół systemów wentylacji...

Podczas 8. Konferencji Szkoleniowej „Ochrona przeciwpożarowa w obiektach budowlanych. Instalacje wentylacyjne i gaśnicze − projektowanie, montaż, eksploatacja” obrady koncentrowały się wokół systemów wentylacji pożarowej i ich roli w strategii ochrony ppoż. budynków wielokondygnacyjnych. Były też wystąpienia nt. projektowania wentylacji w garażach, doboru systemów różnicowania ciśnień, technik zabezpieczania ppoż. kanałów wentylacyjnych, instalacji hydrantowych, a także holistycznego spojrzenia na...

Redakcja RI VIII konferencja OCHRONA PPOŻ. - fotorelacja

VIII konferencja OCHRONA PPOŻ. - fotorelacja VIII konferencja OCHRONA PPOŻ. - fotorelacja

Redakcja Rynku Instalacyjnego zorganizowała ósmą już konferencję szkoleniową „Ochrona przeciwpożarowa w obiektach budowlanych. Instalacje wentylacyjne i gaśnicze − projektowanie, montaż, eksploatacja”,...

Redakcja Rynku Instalacyjnego zorganizowała ósmą już konferencję szkoleniową „Ochrona przeciwpożarowa w obiektach budowlanych. Instalacje wentylacyjne i gaśnicze − projektowanie, montaż, eksploatacja”, która odbyła się 29 listopada 2018 r. w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Redakcja RI ARMACELL na portalu Archispace!

ARMACELL na portalu Archispace! ARMACELL na portalu Archispace!

Do grona firm posiadających swoje konto na portalu Archispace dołączył właśnie Armacell, producent elastycznych wyrobów do izolacji termicznej, akustycznej, antyroszeniowej i ochronnej przeznaczonych do...

Do grona firm posiadających swoje konto na portalu Archispace dołączył właśnie Armacell, producent elastycznych wyrobów do izolacji termicznej, akustycznej, antyroszeniowej i ochronnej przeznaczonych do instalacji grzewczych, chłodniczych, klimatyzacyjnych, wentylacyjnych, sanitarnych i przemysłowych.

Redakcja RI Redukcja hałasu w systemach wentylacji

Redukcja hałasu w systemach wentylacji Redukcja hałasu w systemach wentylacji

W artykule zwraca się uwagę na zjawisko hałasu w wentylacji. Przewodnikiem rozchodzenia się dźwięków powietrznych są kanały wentylacyjne. Tekst zawiera podpowiedzi jak redukować takie niepożądane zjawiska.

W artykule zwraca się uwagę na zjawisko hałasu w wentylacji. Przewodnikiem rozchodzenia się dźwięków powietrznych są kanały wentylacyjne. Tekst zawiera podpowiedzi jak redukować takie niepożądane zjawiska.

Jerzy Kosieradzki Instalacja wentylacyjna i klimatyzacyjna Biblioteki Publicznej w Warszawie

Instalacja wentylacyjna i klimatyzacyjna Biblioteki Publicznej w Warszawie Instalacja wentylacyjna i klimatyzacyjna Biblioteki Publicznej w Warszawie

Odpowiednia wentylacja czy klimatyzacja pomieszczeń użytkowych nie tylko gwarantuje komfort przebywania w tych pomieszczeniach, ale wpływa również na właściwą pracę znajdujących się w nich urządzeń (np....

Odpowiednia wentylacja czy klimatyzacja pomieszczeń użytkowych nie tylko gwarantuje komfort przebywania w tych pomieszczeniach, ale wpływa również na właściwą pracę znajdujących się w nich urządzeń (np. w serwerowniach) lub zapewnia wymagane parametry powietrza, np. do przechowywania dzieł sztuki czy księgozbiorów. W artykule przedstawiono projekt instalacji wentylacyjnej i klimatyzacyjnej wykonany dla budynku Biblioteki Publicznej m. st. Warszawy przez firmę PROBAD-BIS, w którym dodatkowo uwzględniono...

dr inż. Edmund Nowakowski Oddziały odnowy biologicznej w hotelach uzdrowiskowych

Oddziały odnowy biologicznej w hotelach uzdrowiskowych Oddziały odnowy biologicznej w hotelach uzdrowiskowych

W ostatnim półwieczu zmienił się znacznie zakres usług świadczonych przez hotele, zwłaszcza  w miejscowościach uzdrowiskowych. Poza zapewnieniem noclegów i wyżywieniem zaczęto  organizować konferencje...

W ostatnim półwieczu zmienił się znacznie zakres usług świadczonych przez hotele, zwłaszcza  w miejscowościach uzdrowiskowych. Poza zapewnieniem noclegów i wyżywieniem zaczęto  organizować konferencje oraz udostępniać różne formy wypoczynku, zarówno dla gości  hotelowych, jak i dla klientów zewnętrznych. Wiele z tych hoteli ma oddziały odnowy  biologicznej. W artykule przedstawione są propozycje, w jaki sposób rozwiązać działalność  takich zakładów.

Zenon Świgoń Wskazówki prawno-techniczne indywidualnego zagospodarowania wód deszczowych

Wskazówki prawno-techniczne indywidualnego zagospodarowania wód deszczowych Wskazówki prawno-techniczne indywidualnego zagospodarowania wód deszczowych

Przystępując do podjęcia decyzji o jakiejkolwiek inwestycji (w tym również wodociągowej lub kanalizacyjnej) inwestor wraz z projektantem muszą odpowiedzieć na kilka pytań, m.in. o czym mówimy (ustalenie...

Przystępując do podjęcia decyzji o jakiejkolwiek inwestycji (w tym również wodociągowej lub kanalizacyjnej) inwestor wraz z projektantem muszą odpowiedzieć na kilka pytań, m.in. o czym mówimy (ustalenie terminologii), czy jest to zdefiniowane, co możemy zrobić, jak możemy wykonać i ile inwestycja kosztuje? Dopiero po wykonaniu takiej analizy można podjąć decyzję o ewentualnej inwestycji.

dr inż. Piotr Krzysztof Tuz Przygotowanie i rozliczanie c.w.u. w węzłach grupowych

Przygotowanie i rozliczanie c.w.u. w węzłach grupowych Przygotowanie i rozliczanie c.w.u. w węzłach grupowych

Problem opomiarowania węzłów grupowych jest złożony i może doprowadzić do błędów przy doborze urządzeń pomiarowych, to zaś spowoduje kłopoty z rozliczaniem ciepła i ustaleniem rzeczywistej stawki za podgrzanie...

Problem opomiarowania węzłów grupowych jest złożony i może doprowadzić do błędów przy doborze urządzeń pomiarowych, to zaś spowoduje kłopoty z rozliczaniem ciepła i ustaleniem rzeczywistej stawki za podgrzanie wody. W artykule zawarto uwagi dotyczące projektowania i eksploatacji węzłów grupowych, pozwalające na wydłużanie okresu ich bezawaryjnej pracy i zwiększanie niezawodności pomiarów.

Waldemar Joniec Stelaże łazienkowe

Stelaże łazienkowe Stelaże łazienkowe

Zastosowanie stelaży instalacyjnych w łazienkach pozwala na dużą dowolność w projektowaniu pomieszczeń i niekonwencjonalne aranżowanie wnętrz, a także ułatwia montaż urządzeń sanitarnych i utrzymanie czystości.

Zastosowanie stelaży instalacyjnych w łazienkach pozwala na dużą dowolność w projektowaniu pomieszczeń i niekonwencjonalne aranżowanie wnętrz, a także ułatwia montaż urządzeń sanitarnych i utrzymanie czystości.

dr inż. Jerzy Dylewski Uprawnienia budowlane w branży instalacji sanitarnych (cz. 1)

Uprawnienia budowlane w branży instalacji sanitarnych (cz. 1) Uprawnienia budowlane w branży instalacji sanitarnych (cz. 1)

Uzyskanie uprawnień do samodzielnego wykonywania funkcji technicznych w budownictwie nie jest obecnie proste. Poza dyskusją, zdaniem autora, pozostaje jednak stwierdzenie, że uprawnienia są dla wszystkich...

Uzyskanie uprawnień do samodzielnego wykonywania funkcji technicznych w budownictwie nie jest obecnie proste. Poza dyskusją, zdaniem autora, pozostaje jednak stwierdzenie, że uprawnienia są dla wszystkich „budowlańców”, a więc także reprezentujących branżę instalacji sanitarnych, kwestią być albo nie być na budowlanym rynku zawodowym. W części pierwszej artykułu autor dokonuje przeglądu regulacji prawnych dotyczących uprawnień budowlanych na przestrzeni lat oraz obecne wymagania w tym zakresie, w...

dr inż. Jerzy Dylewski Uprawnienia budowlane w branży instalacji sanitarnych (cz. 2)

Uprawnienia budowlane w branży instalacji sanitarnych (cz. 2) Uprawnienia budowlane w branży instalacji sanitarnych (cz. 2)

Uzyskanie uprawnień do samodzielnego wykonywania funkcji technicznych w budownictwie nie jest obecnie proste. Poza dyskusją, zdaniem autora, pozostaje jednak stwierdzenie, że uprawnienia są dla wszystkich...

Uzyskanie uprawnień do samodzielnego wykonywania funkcji technicznych w budownictwie nie jest obecnie proste. Poza dyskusją, zdaniem autora, pozostaje jednak stwierdzenie, że uprawnienia są dla wszystkich „budowlańców”, a więc także reprezentujących branżę instalacji sanitarnych, kwestią być albo nie być na budowlanym rynku zawodowym. W części pierwszej artykułu (RI nr 12/2008) autor dokonał przeglądu regulacji prawnych dotyczących uprawnień budowlanych na przestrzeni lat oraz obecne wymagania w...

Najnowsze produkty i technologie

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.