Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Energia z hybryd

Hybrydy z kotłami, hybrydy z PV
Fot. Daikin
Ciąg dalszy artykułu...

Hybrydy z kotłami

Standardem staje się odpowiednia konstrukcja kotłów kondensacyjnych i takie skonfigurowanie sterowania i automatyki, że urządzenia te są przystosowane do współpracy z kolektorami słonecznymi lub pompami ciepła. Dostępne są też specjalne, gotowe układy hybrydowe.

Jedna z firm oferuje układ określany jako hybrydowa pompa ciepła, w którym pompa typu powietrze/woda wspierana jest przez kondensacyjny kocioł gazowy. Tryby pracy układu zależą od warunków zewnętrznych oraz bieżącego zapotrzebowania na moc grzewczą i są tak dobierane, by maksymalnie wykorzystać cechy obydwu urządzeń i zwiększyć efektywność ogrzewania pomieszczeń.

Przeczytaj także: Nieszablonowe rozwiązanie z kominkiem >>

Nowością jest właśnie układ sterowania i połączenia umożliwiające pracę w różnych trybach, także współpracę z już istniejącymi instalacjami c.o., zaprojektowanymi i wykonanymi dla wysokich parametrów zasilania, podczas gdy pompy ciepła rekomenduje się do instalacji niskotemperaturowych [3].

Oferowane są też hybrydowe solarno-gazowe stojące kotły kondensacyjne z wbudowanymi zasobnikami warstwowymi c.w.u. Takie układy wykorzystują algorytm działania z uwzględnieniem priorytetu zasilania przez układ solarny oraz system optymalizacji zużycia gazu.

Dzięki dobrej konfiguracji można zredukować zużycie gazu nawet o ponad 40% w porównaniu do układu z typowym kotłem kondensacyjnym [3]. W celu maksymalnego wykorzystania możliwości takich instalacji trzeba użyć odpowiednich zasobników buforowych, o pojemności przynajmniej 300 l.

Polska jest potentatem w produkcji kotłów na paliwa stałe, w tym na biomasę. Oferowana obecnie automatyka oraz sterowanie do automatycznych kotłów biomasowych pozwala na ich efektywną pracę z innymi urządzeniami, zwłaszcza z kolektorami słonecznymi. Niektóre kotły oferowane są z automatyką nieodbiegającą znacząco od tej stosowanej w kotłach gazowych, niektóre mają też moduły internetowe. Umożliwia to coraz szerszą ich współpracę w ramach układów hybrydowych.

Hybrydy z PV

Najwięcej nadziei budzą układy hybrydowe, w których sprężarkowe pompy ciepła zasilane są energią elektryczną wyprodukowaną przez panele fotowoltaiczne w mikroinstalacji. Energia elektryczna konsumowana jest na miejscu – nie występują straty i koszty przesyłu, a pompy ciepła pozwalają ją zmagazynować w wodzie (w zasobnikach), a następnie wykorzystać do ogrzewania i przygotowania c.w.u. Jak na razie jest to najbardziej efektywny sposób magazynowania energii elektrycznej. Ponadto układ ten zapewnia 100-proc. udział energii odnawialnej.

Przeczytaj koniecznie: Technologia PV – moduły fotowoltaiczne >>

Jedna z firm oferuje powietrzne sprężarkowe pompy ciepła do c.w.u. z systemem zarządzania energią, który rejestruje zużycie energii przez pompę ciepła i przy odpowiednim nasłonecznieniu pokrywa zapotrzebowanie na prąd energią elektryczną wytwarzaną przez instalację fotowoltaiczną. Najważniejszym elementem inteligentnego systemu zarządzania jest jednostka sterująca połączona z licznikiem prądu i analizująca przepływ energii w gospodarstwie domowym [3].

Literatura

1. Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 21 czerwca 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (DzU z 2013 r., poz. 762).
2. www.efektywnoscenergetyczna.pl/odnawialne-zrodla-energii/analiza-wykorzystania-odnawialnych-zrodel-energii.
3. Katalogi techniczne firm: Daikin, Inwerter, Junkers, Radwan, Ratiotherm.
4. www.ratiotherm.de.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   18.08.2014

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
1-2/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Regulacja odzysku ciepła
  • - Pompy ciepła w ciepłownictwie
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl