Pobierz pełny numer miesięcznika Rynku Instalacyjnego 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu 

Wpływ wyników obliczeń normy PN-EN 12831:2006 na dalsze wyliczenia instalacji c.o. (cz. 2)

The impact of the calculations results of the PN-EN 12831:2006 for further calculation of central heating. Part II
Wpływ wyników obliczeń normy PN-EN 12831:2006 na dalsze wyliczenia instalacji c.o. (cz. 2)
Wpływ wyników obliczeń normy PN-EN 12831:2006 na dalsze wyliczenia instalacji c.o. (cz. 2)
Fot. Grupa SBS

W pierwszej części artykułu (RI 6/2014) usystematyzowano metodę obliczeń projektowanego obciążenia cieplnego na poziomie pomieszczenia, budynku i mieszkania według normy PN-EN 12831 i wskazano na brak implementacji otrzymanych wyników do dalszych obliczeń w instalacji c.o. rozprowadzonej w systemie pionowym.

Poniżej zaprezentowano wpływ wyników obliczeń na wymiarowanie instalacji c.o. z rozprowadzeniem mieszkaniowym i zaproponowano właściwą implementację wyników normy poprzez zabudowę odpowiedniej armatury na przyłączu cieplnym i rozdzielaczu mieszkaniowym.

System rozprowadzenia mieszkaniowego czynnika grzewczego

W swojej praktyce projektowej autor coraz częściej spotyka się z instalacją z mieszkaniowym rozprowadzeniem czynnika grzewczego (rys. 1). Struktura ta pozwala na indywidualne rozliczenie kosztów ogrzewania poszczególnych mieszkań i lokali zgodnie z rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych [1] i ustawą Prawo energetyczne [17].

Sposób wymiarowania przewodów instalacji zakłada następujące postępowanie: przyporządkowanie właściwych mocy odbiornikom ciepła w mieszkaniu (lokalu), działce obliczeniowej najbardziej oddalonej (x=zKO, m=1) oraz kolejnym działkom (x=z-1KO, m=1, x=z-2KO, m=1) poprzez sumowanie mocy odbiorników zgodnie z kierunkiem przepływu wody aż do rozdzielacza mieszkaniowego (RM na rys. 1).

 

Taka sama procedura dotyczy działek powrotnych i jest powtarzana dla wszystkich mieszkań w budynku. Następnie działce źródła ciepła przyporządkowana jest suma obciążenia cieplnego wszystkich działek poszczególnych mieszkań.

Podobnie jak w przypadku systemu pionowego, w literaturze [10, 11, 12, 13] brakuje informacji, jakie moce (tym samym obliczeniowe strumienie przepływów) przyjmować na poszczególnych etapach obliczeń działek instalacji w odniesieniu do normy PN-EN 12831 [2].

Poprzez analogię do systemu pionowego najbardziej oczywiste wydaje się przyporządkowanie projektowanego obciążenia cieplnego pomieszczenia ΦPHL, i. Schemat przyporządkowania projektowanego obciążenia cieplnego pokazano na rys. 1. Zostało ono wykonane w programie Audytor C.O. [8], oczywiście z uwzględnieniem rzeczywistych wychłodzeń czynnika grzewczego, dodatkowych zysków itp.

Przeczytaj także: Obliczanie obciążenia cieplnego budynków wspomagane komputerowo >>

Obciążenie cieplne działki mieszkania (m) można obliczyć jako:

            (1)

gdzie:
 – obciążenie cieplne działki zasilającej mieszkanie (m), W;
– projektowane obciążenie cieplne pomieszczenia wchodzącego w skład mieszkania (n) z uwzględnieniem ciepła wymienianego wewnątrz części budynku, W;
M – indeks dotyczący działki zasilającej mieszkanie;
i – numer pomieszczenia;
k – liczba pomieszczeń ogrzewanych w mieszkaniu (n).

Obciążenie działki wychodzącej ze źródła można obliczyć jako:

(2)

gdzie:
– obciążenie działek wychodzących ze źródła ciepła, W;
– obciążenie cieplnej działki zasilającej mieszkanie (m), W;
ZC – indeks dotyczący źródła ciepła instalacji c.o.;
m – numer mieszkania;
n – liczba mieszkań;
i – nr pomieszczenia w budynku,
y – liczba pomieszczeń ogrzewanych w budynku.

Wynika z tego, że w proponowanych metodach obliczeń [8] przy braku szczegółowego opisu w literaturze, np. [10, 11, 12, 13], wartość obliczeniowego obciążenia cieplnego źródła ciepła będzie różna od projektowanego obciążenia cieplnego budynku , tj. . Można tym samym ponownie stwierdzić, że założenia normy PN-EN 12831 nie są implementowane do realnego elementu wykonawczego, jakim jest instalacja centralnego ogrzewania.

Czytaj dalej: Schematy hydrauliczne proponowane przez przedsiębiorstwa ciepłownicze >>

   19.08.2014

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zacznij zarabiać na bezinwazyjnej renowacji rur kanalizacyjnych!

Dołącz do grona WYKONAWCÓW »

bezinwazyjna renowacja rur

  Jeśli chcesz zacząć zarabiać na bezinwazyjnej renowacji rur kanalizacyjnych, technologia Relining będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem (...) Dowiedz się więcej »

 


Jaki oczyszczacz powietrza sprawdzi się w Twoim domu » Poznaj sposób na energooszczędne oczyszczanie powietrza »
oczyszczacz powietrza  oczyszczanie  powietrza

 


Z jakiego powodu inni wybierają kominy stalowe »

kominy stalowe

W celu zapewnienia bezpieczeństwa użytkowania, a przede wszystkim szczelności przewodu kominowego współpracującego z aktualnie oferowanymi ( ...) czytam więcej »

 


Czym wyróżniają się niezawodnie systemy kominowe » Poznaj krok po kroku technologię klejenia kontaktowego »
systemy kominowe zaawansowana technologia w instalacji
Systemy IBF to wielowarstwowe kominy przeznaczone do stosowania z każdym rodzajem paliwa, m.in. drewnem, węglem, gazem czy (...) czytam więcej » Dynamiczny rozwój polskiego i europejskiego rynku izolacji jak również rosnąca presja na wysoką efektywność energetyczną budynków sprawia, iż rynek (...) czytam więcej »

 

W jaki sposób jednocześnie mierzyć przepływ i temperaturę mediów użytkowych »

przepływomierz

 

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2018

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Zagospodarowanie osadów ściekowych
  • - Nawilżanie powietrza w klimatyzacji
Zobacz szczegóły
DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o.
DAB oferuje innowacyjne rozwiązania technologiczne , zapewniające niezawodność, efektywność oraz optymalizację zużycia energii w...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl