Pobierz pełny numer miesięcznika Rynku Instalacyjnego 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu 

Wpływ wyników obliczeń normy PN-EN 12831:2006 na dalsze wyliczenia instalacji c.o. (cz. 2)

The impact of the calculations results of the PN-EN 12831:2006 for further calculation of central heating. Part II
Wpływ wyników obliczeń normy PN-EN 12831:2006 na dalsze wyliczenia instalacji c.o. (cz. 2)
Wpływ wyników obliczeń normy PN-EN 12831:2006 na dalsze wyliczenia instalacji c.o. (cz. 2)
Fot. Grupa SBS

W pierwszej części artykułu (RI 6/2014) usystematyzowano metodę obliczeń projektowanego obciążenia cieplnego na poziomie pomieszczenia, budynku i mieszkania według normy PN-EN 12831 i wskazano na brak implementacji otrzymanych wyników do dalszych obliczeń w instalacji c.o. rozprowadzonej w systemie pionowym.

Poniżej zaprezentowano wpływ wyników obliczeń na wymiarowanie instalacji c.o. z rozprowadzeniem mieszkaniowym i zaproponowano właściwą implementację wyników normy poprzez zabudowę odpowiedniej armatury na przyłączu cieplnym i rozdzielaczu mieszkaniowym.

System rozprowadzenia mieszkaniowego czynnika grzewczego

W swojej praktyce projektowej autor coraz częściej spotyka się z instalacją z mieszkaniowym rozprowadzeniem czynnika grzewczego (rys. 1). Struktura ta pozwala na indywidualne rozliczenie kosztów ogrzewania poszczególnych mieszkań i lokali zgodnie z rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych [1] i ustawą Prawo energetyczne [17].

Sposób wymiarowania przewodów instalacji zakłada następujące postępowanie: przyporządkowanie właściwych mocy odbiornikom ciepła w mieszkaniu (lokalu), działce obliczeniowej najbardziej oddalonej (x=zKO, m=1) oraz kolejnym działkom (x=z-1KO, m=1, x=z-2KO, m=1) poprzez sumowanie mocy odbiorników zgodnie z kierunkiem przepływu wody aż do rozdzielacza mieszkaniowego (RM na rys. 1).

 

Taka sama procedura dotyczy działek powrotnych i jest powtarzana dla wszystkich mieszkań w budynku. Następnie działce źródła ciepła przyporządkowana jest suma obciążenia cieplnego wszystkich działek poszczególnych mieszkań.

Podobnie jak w przypadku systemu pionowego, w literaturze [10, 11, 12, 13] brakuje informacji, jakie moce (tym samym obliczeniowe strumienie przepływów) przyjmować na poszczególnych etapach obliczeń działek instalacji w odniesieniu do normy PN-EN 12831 [2].

Poprzez analogię do systemu pionowego najbardziej oczywiste wydaje się przyporządkowanie projektowanego obciążenia cieplnego pomieszczenia ΦPHL, i. Schemat przyporządkowania projektowanego obciążenia cieplnego pokazano na rys. 1. Zostało ono wykonane w programie Audytor C.O. [8], oczywiście z uwzględnieniem rzeczywistych wychłodzeń czynnika grzewczego, dodatkowych zysków itp.

Przeczytaj także: Obliczanie obciążenia cieplnego budynków wspomagane komputerowo >>

Obciążenie cieplne działki mieszkania (m) można obliczyć jako:

            (1)

gdzie:
 – obciążenie cieplne działki zasilającej mieszkanie (m), W;
– projektowane obciążenie cieplne pomieszczenia wchodzącego w skład mieszkania (n) z uwzględnieniem ciepła wymienianego wewnątrz części budynku, W;
M – indeks dotyczący działki zasilającej mieszkanie;
i – numer pomieszczenia;
k – liczba pomieszczeń ogrzewanych w mieszkaniu (n).

Obciążenie działki wychodzącej ze źródła można obliczyć jako:

(2)

gdzie:
– obciążenie działek wychodzących ze źródła ciepła, W;
– obciążenie cieplnej działki zasilającej mieszkanie (m), W;
ZC – indeks dotyczący źródła ciepła instalacji c.o.;
m – numer mieszkania;
n – liczba mieszkań;
i – nr pomieszczenia w budynku,
y – liczba pomieszczeń ogrzewanych w budynku.

Wynika z tego, że w proponowanych metodach obliczeń [8] przy braku szczegółowego opisu w literaturze, np. [10, 11, 12, 13], wartość obliczeniowego obciążenia cieplnego źródła ciepła będzie różna od projektowanego obciążenia cieplnego budynku , tj. . Można tym samym ponownie stwierdzić, że założenia normy PN-EN 12831 nie są implementowane do realnego elementu wykonawczego, jakim jest instalacja centralnego ogrzewania.

Czytaj dalej: Schematy hydrauliczne proponowane przez przedsiębiorstwa ciepłownicze >>

   19.08.2014

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Nowoczesne rozwiązania dla oczyszczalni ścieków  »

 oczyszczanie ścieków

Dowiedz się więcej »


 Czy wiesz, w jaki sposób obniżyć koszty zużycia energii? » Wybierz właściwy system wentylacji do budynku, domu, mieszkania »
oszczedzanie energii oprogramowanie
Niskie zużycie energii jest ważne zarówno ze względów ekonomicznych jak i ochrony środowiska. W systemie grzewczym jest wiele czynników, które wpływają na całkowitą wydajność. (...) czytam więcej »  czytam więcej »

 


Co zrobić aby ocieplić dom jeszcze lepiej »

ocieplanie domu

 

Dowiedz się więcej »


 Dobierz klimatyzator do swojego mieszkania » Jesteś Instalatorem? Odbierz kod na darmową kawę »
program lojalnościowy dla instalatorów kawa dla instalatora
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 Poznaj nowe style w kolekcji sanitarnej » Zdradzamy błędy przy projektowaniu systemów tłocznych kanalizacji ściekowej »
kolekcja sanitarna  klimatyzator
czytam więcej » Na system tłoczny składają się przepompownie (pompy), współpracujące z nimi rurociągi tłoczne oraz studnie rozprężne. Najprostszym układem jest współpraca jednej przepompowni z rurociągiem tłocznym bez bocznych dopływów ciśnieniowych (...) czytam więcej »

 


 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2018

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - O programie Czyste Powietrze
  • - Narzędzia do modelowania budynku
Zobacz szczegóły
DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o.
DAB oferuje innowacyjne rozwiązania technologiczne , zapewniające niezawodność, efektywność oraz optymalizację zużycia energii w...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl