Pobierz pełny numer miesięcznika Rynku Instalacyjnego 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu 

Cyrkulacja w instalacji ciepłej wody

Rys. 1. Schemat opisywanej instalacji: Wz – wodomierz na zasilaniu, Wc – wodomierz na cyrkulacji, ZR – zawór regulacyjny
Rys. 1. Schemat opisywanej instalacji: Wz – wodomierz na zasilaniu, Wc – wodomierz na cyrkulacji, ZR – zawór regulacyjny

Jeszcze nie tak dawno instalacja ciepłej wody użytkowej bez cyrkulacji nie była wcale rzadkością. Kwestia, czy użytkownik będzie musiał długo, czy krótko czekać na ciepłą wodę, nie miała większego znaczenia.

Nie było programów wspomagających liczenie przepływów w instalacjach, a pompę cyrkulacyjną dobierano raczej „na oko”. Użytkownik nie martwił się również tym, jak dużo wody bezpowrotnie traci, bo nie płacił za jej rzeczywiste zużycie.

Dopiero wprowadzenie wodomierzy, zarówno na przewodach wody zimnej, jak i ciepłej, zmusiło projektantów do zwrócenia większej uwagi na prawidłowe rozprowadzenie instalacji, lokalizację liczników wody i dobór pomp cyrkulacyjnych.

Wodomierze w instalacji c.w.u.

Umiejscowienie wodomierzy odgrywa dużą rolę przy odczycie ich wskazań. W niektórych lokalach, szczególnie wyposażonych w starsze instalacje prowadzone w oddzielnych pionach dla kuchni i łazienek, w celu ustalenia zużycia wody konieczne jest odczytanie wskazań wielu wodomierzy i ich zsumowanie. Nie jest to rozwiązanie najlepsze, ale wynika z braku innej możliwości.

Wodomierze można też montować w szachtach instalacyjnych (Czytaj więcej na ten temat). Dostęp do nich jest możliwy z wewnątrz lokalu lub z zewnątrz. Odległość szachtu od odbiorników może być znaczna i w takim przypadku projektant musi wziąć pod uwagę odpowiednią pojemność odcinka przewodu ciepłej wody od cyrkulacji do odbiornika – nie może ona przekraczać 3 litrów [1].

Przeczytaj także: Dostawa ciepłej wody zasilanej gazowym kotłem kondensacyjnym >>

Tyle maksymalnie wody może spłynąć z przewodu do odbiornika, żeby w kranie pojawiła się ciepła woda. Przyjmując, że 1 m przewodu ma ok. 0,1 litra, odpowiada to w przybliżeniu 30 metrom. Jednak w praktyce w budynkach z dużymi lokalami nawet tak stosunkowo duża odległość jest często przekraczana. Jak można rozwiązać ten problem? Poniższy opis istniejącej instalacji pokazuje, że nie jest to niestety łatwe.

Przykład instalacji

Instalację c.w.u. zaprojektowano i wykonano w sposób, który trudno zrozumieć. Jeden wodomierz zamontowano na rurociągu zasilającym, a drugi na przewodzie cyrkulacyjnym, oba przed wejściem instalacji do lokalu (rys. 1). Tym samym obydwa wodomierze mierzyły przepływ ciągły wody cyrkulacyjnej, a zgodnie z zamiarem projektanta uruchomienie poboru wody ciepłej miało zwiększyć przepływ przez wodomierz na przewodzie zasilającym, natomiast rzeczywistym poborem ciepłej wody miała być różnica wskazań wodomierza głównego i wodomierza cyrkulacyjnego.

Przeczytaj także: Bezinwazyjny odczyt licznika >>

Rozwiązanie takie nie ma żadnego uzasadnienia technicznego – teoretycznie taka różnica odczytów mogłaby pokazać rzeczywiste zużycie ciepłej wody przez lokal, pod warunkiem że oba wodomierze miałyby jednakową charakterystykę, zarówno w zakresie maksymalnym (woda cyrkulacyjna + woda pobrana), jak i dla przepływu minimalnego, jednak znacznie większego niż ilość wody pobieranej przez lokatora. Podobnie wygląda dokładność pomiaru każdego wodomierza w obydwu zakresach pomiarowych.

 

 

Przepływ wody przez wodomierze

Dokładność pomiaru przy optymalnym przepływie wody wynosi od ±2% do ±5%. Przy przepływie wymuszonym pompą cyrkulacyjną w wysokości 0,24 l/s błąd odczytu (bez poboru wody przez lokatora) może sięgać nawet 10% (jeden wodomierz –5%, drugi +5%). Zatem różnica odczytów przy zerowym poborze wody nie będzie wcale wynosiła 0. W zależności od tego, który wodomierz będzie miał błąd na minus, a który na plus, pojawi się różnica wywołana niedokładnością pomiaru, a nie rzeczywistego poboru wody.

Przeczytaj także: Problemy z bilansem wody w budynkach wielorodzinnych >>

Pomiar skomplikuje się jeszcze bardziej, gdy pierwszy wodomierz zacznie rejestrować pobór wody. Pobór w umywalce wynosi 0,07 l/s, w natrysku 0,11 l/s, a w wannie 0,3 l/s. W takim przypadku przepływ przez pierwszy wodomierz powinien się podwoić. Jeśli uwzględni się błąd pomiaru (nigdy nie wiadomo, w którym kierunku się to odbędzie, gdyż punkt pracy wodomierza będzie także zależał od zmieniającego się ciśnienia w instalacji), to założenie, że otrzymamy prawidłowy, rzeczywisty wynik, jest błędne. 

Wnioski

Instalacja dwóch wodomierzy w układzie szeregowym nie zapewnia ich jednakowego pomiaru przy zerowym poborze, a takie założenie przyjął projektant układu. Po rozpoczęciu poboru wody przez lokatora układ będzie rejestrował nie rzeczywiste przepływy wody, ale przypadkowe, uzależnione od wielkości błędu pomiaru.

Z sytuacją taką spotkał się administrator budynku, który przeprowadził bilans rozbioru ciepłej wody. Różnica wskazań obydwu wodomierzy pokazywała, że niektóre lokale nie pobierały ciepłej wody, ale wręcz ją do instalacji dostarczały.

Warto przeczytać: Eliminacja różnicy bilansowej wody w budynkach wielolokalowych >>

Poprawnym rozwiązaniem powinno być umieszczenie jednego wodomierza na przewodzie ciepłej wody przed odbiornikiem, za odnogą przewodu cyrkulacyjnego. Cyrkulacja nie zakłóca wtedy pomiaru ciepłej wody.

W opisanej powyżej instalacji nie było możliwości, bez rozkuwania połączeń w lokalu, doprowadzenia do poprawnego pomiaru zużycia ciepłej wody i administrator uśrednił zużycie, uwzględniając powierzchnie lokali. Nie jest to rozwiązanie najlepsze, gdyż zużycie ciepłej wody zależy oczywiście od liczby mieszkańców, a nie od powierzchni.

Literatura

1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (DzU nr 156/1994, poz. 1118, z poźn. zm.).
2. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75/2002, poz. 690, z późn. zm.).
3. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (DzU nr 74/1999, poz. 836, z późn. zm.).

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   20.08.2014

Komentarze

(2)
Moni | 26.09.2014, 14:03
wogóle liczniki ukróciły eldorado - człowiek się kompał co dzień w pełnej wannie :)
rafallo | 31.10.2014, 23:35

mnie się opłaciło zainwestować w systemy wodomierzowe z Sewaco myślę, że to też jest ciekawa opcja

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Co powinieneś mieć, żeby ogrzewać ekologicznie »

ogrzewanie ekologiczneCzy wiesz, w jaki sposób obniżyć koszty zużycia energii? » Wybierz właściwy system wentylacji do budynku, domu, mieszkania »
oszczedzanie energii oprogramowanie
Niskie zużycie energii jest ważne zarówno ze względów ekonomicznych jak i ochrony środowiska. W systemie grzewczym jest wiele czynników, które wpływają na całkowitą wydajność. (...) czytam więcej »  czytam więcej »

 


Promocja na zakup oprogramowania dla instalora »

oprogramowaanie dla instalatora

 

Dowiedz się więcej »


 Dobierz klimatyzator do swojego mieszkania » Nowoczesne rozwiązania dla oczyszczalni ścieków  »
program lojalnościowy dla instalatorów oczyszczanie ścieków
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 

Co zrobić aby ocieplić dom jeszcze lepiej »

ocieplanie domu

Dowiedz się więcej »


 Poznaj nowe style w kolekcji sanitarnej » Zdradzamy błędy przy projektowaniu systemów tłocznych kanalizacji ściekowej »
kolekcja sanitarna  klimatyzator
czytam więcej » Na system tłoczny składają się przepompownie (pompy), współpracujące z nimi rurociągi tłoczne oraz studnie rozprężne. Najprostszym układem jest współpraca jednej przepompowni z rurociągiem tłocznym bez bocznych dopływów ciśnieniowych (...) czytam więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2018

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Szkoła niemal zeroenergetyczna
  • - Systemy różnicowania ciśnienia
Zobacz szczegóły
DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o.
DAB oferuje innowacyjne rozwiązania technologiczne , zapewniające niezawodność, efektywność oraz optymalizację zużycia energii w...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl