Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych

Study of microclimate of spaces intended for intensive recreational exercises
Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych
Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych

Brakuje przepisów i wytycznych dotyczących komfortu cieplnego oraz jakości powietrza w pomieszczeniach sportowo-rekreacyjnych. Badania wskazują, że aby zapewnić w tych pomieszczeniach ciągły komfort, należy zaprojektować system wentylacji i klimatyzacji, który podoła dużej dynamice zmian środowiska wewnętrznego i uwzględni zyski ciepła i wilgoci oraz emisję biozanieczyszczeń generowanych przez użytkowników.

Na świecie obserwuje się zwiększanie nacisku na zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza wewnętrznego oraz komfortu cieplnego użytkowników w pomieszczeniach zamkniętych.

W Polsce opublikowano liczne badania dotyczące mikroklimatu budynków biurowych, szkół oraz budynków mieszkalnych. Brakuje jednak badań na temat wielu typów pomieszczeń w budynkach użyteczności publicznej.

Pomimo że z roku na rok rośnie liczba osób systematycznie uczęszczających na zajęcia sportowe, kluby fitness należą do najsłabiej przebadanych.

Pomieszczenia klubów fitness są obiektami bardzo wymagającymi pod kątem projektowania oraz sterowania instalacjami wentylacyjno­‑klimatyzacyjnymi. Główny problem wynika z dużej dynamiki zmian środowiska wewnętrznego wywołanych emisją znacznych strumieni ciepła i zanieczyszczeń od osób ćwiczących.

 

Przeczytaj koniecznie: Wpływ instalacji wentylacyjnej na jakość powietrza wewnętrznego w klubie fitness >>

W celu określenia wymaganych parametrów pracy instalacji wentylacji należy ustalić zakres optymalnych warunków panujących w danym pomieszczeniu, z których większość osób będzie zadowolona. Niestety, w polskim prawie nie zostały dokładnie sprecyzowane wymagania dotyczące zasad projektowania instalacji dla obiektów sportowych.

Dodatkowo problematyczna jest zarówno definicja pojęcia komfortu, jak i próby sprecyzowania zakresów parametrów określających jego poziom. Wynika on bowiem przede wszystkim z subiektywnych odczuć użytkowników oraz wzajemnych „powiązań” pomiędzy poszczególnymi parametrami [12].

W celu określenia optymalnych warunków panujących w pomieszczeniach, w których wykonywany jest wzmożony wysiłek fizyczny, przeprowadzono badania ankietowe na grupie prawie pięciuset osób biorących udział w zajęciach sportowych.

Opis badania

Od kwietnia do czerwca 2012 r. przebadano dziewięć obiektów treningowych na terenie Warszawy. W tej grupie znalazły się kluby fitness, siłownie prywatne oraz uczelniane. Badaniem objęto 16 sal przeznaczonych do różnych ćwiczeń rekreacyjnych. W wybranych pomieszczeniach kilkakrotnie przeprowadzono badania ankietowe użytkowników. Pomiarów dokonano za pomocą przenośnego miernika jakości powietrza AQ 200.

Na potrzeby badania opracowano specjalny formularz ankietowy umożliwiający pozyskanie możliwie najwięcej liczby informacji. W trakcie projektowania ankiety i redagowania pytań opierano się na ustandaryzowanych formach ankiet dotyczących jakości powietrza [1, 4, 8].

Przeczytaj także: Ocena mikrobiologicznej jakości powietrza wewnętrznego w restauracji >>

Do pozyskiwania ocen wykorzystano wizualne skale analogowe, które ani nie narzucają wyboru między sugerowanymi odpowiedziami, ani nie sugerują skoku wartości, z jaką dokonuje się oceny. Ankieta składała się z dwóch stron – pierwszą wypełniano przed ćwiczeniami, drugą po ich zakończeniu. Pytania dotyczyły:

 • ankietowanej osoby,
 • odczuć środowiskowych – pytania o komfort cieplny, jakość powietrza, hałas i oświetlenie oraz o ogólne wrażenia podczas przebywania w pomieszczeniu,
 • zastosowanego systemu wentylacji i/lub klimatyzacji oraz parametru najbardziej przeszkadzającego ćwiczącemu,
 • stopnia zmęczenia podczas wykonywanych ćwiczeń,
 • oceny stanu zastosowanej wentylacji/klimatyzacji.

Przebieg badań wyglądał następująco: przed zajęciami chętnym uczestnikom rozdawano ankiety, które były wypełniane już w ocenianym pomieszczeniu. Przed rozpoczęciem ćwiczeń (pierwsza strona ankiety) oraz zaraz po ich skończeniu (druga strona) w trakcie wypełniania ankiety przeprowadzano pomiary parametrów powietrza: temperatura, wilgotność względna oraz stężenie CO2.

Wykonywane były również pomiary parametrów powietrza zewnętrznego. Stworzyło to możliwość określenia tła, szczególnie istotnego przy pomiarze stężenia dwutlenku węgla w pomieszczeniu.

Ze względu na różnorodność zajęć, w trakcie których wykonywano pomiary, w analizie zastosowano podział na trzy grupy obiektów:

 1. sale przeznaczone do zajęć grupowych (fitness – aerobik i zbliżone formy treningu), w których wykonywano dynamiczne układy choreograficzne prezentowane przez instruktora,
 2. pomieszczenia siłowni, w których wysiłek jest w przeważającej części statyczny: ćwiczenia o dużym obciążeniu, a małej częstotliwości,
 3. sale do ćwiczeń na rowerach stacjonarnych (spinning lub indoor cycling). Są to zajęcia bardzo dynamiczne, organizm wykonuje duży wysiłek fizyczny, większy niż podczas typowych zajęć aerobowych.

Dzięki takiemu sposobowi przeprowadzenia badań uzyskano informacje o odczuciach ludzi dotyczących danego mikroklimatu oraz rzeczywistych warunkach powietrza wewnętrznego, co umożliwiło:

 • porównanie subiektywnych odczuć osób ćwiczących dotyczących komfortu i mikroklimatu z pomiarami parametrów powietrza przeprowadzonymi w pomieszczeniach użytkowanych przez te osoby,
 • ocenę wpływu wykonywanego wysiłku fizycznego na odczucia ludzi,
 • ocenę wpływu wysiłku fizycznego na mikroklimat pomieszczeń,
 • porównanie udzielanych odpowiedzi przy różnej specyfice prowadzonych zajęć.

Czytaj dalej: Analiza subiektywnych odczuć ankietowanych >>

   25.08.2014
dr inż.  Jerzy Sowa
dr inż.  Jerzy Sowa
Adiunkt na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej. Współtwórca i organizator konferencji naukowych pn.: "Jakość powietrza wewnętrznego w Polsce", przygotowywanych w cyklu dwuletnim... więcej »
mgr inż.  Zuzanna Babicz
mgr inż.  Zuzanna Babicz
Brak informacji o autorze... więcej »
mgr inż.  Ewa Żołnierska
mgr inż.  Ewa Żołnierska
Wydział Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej więcej »

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Szczelność powietrza budynków
 • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl