Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Klimatyzacja pokoi hotelowych – czy system VAV się opłaca?

Analiza pracy systemu
Fot. www.sxc.hu

Zastosowanie systemu ze zmiennym strumieniem powietrza wentylującego generuje większe nakłady inwestycyjne, m.in. związane z automatyczną regulacją. Jednak w obiektach hotelowych, w których większość pokoi nie jest wynajmowana, umożliwi on redukcję kosztów eksploatacji i krótki okres zwrotu dodatkowych wydatków inwestycyjnych w porównaniu do instalacji ze stałym strumieniem powietrza.

Ciąg dalszy artykułu...

Przyjęcie odpowiednio niskiej temperatury powietrza pierwotnego (tpp < tp) pozwala na jego osuszenie w chłodnicy centrali, co w wielu przypadkach umożliwia następnie ochładzanie powietrza obiegowego w wentylokonwektorze przy stałej zawartości wilgoci (bez wykroplenia pary wodnej – chłodnica sucha).

Przyjęcie niezmiennej Δt umożliwia asymilację stałej „porcji” zysków jawnych i przy właściwych założeniach zapewnia bezpieczną eksploatację instalacji, eliminując problem wykraplania się wilgoci na zimnych kanałach oraz osprzęcie systemu powietrznego.

Przeczytaj koniecznie: Nowoczesne urządzenia i systemy klimatyzacyjne Cz. 1. >>

W razie przyjęcia stałej tpp zdolności asymilacyjne tego powietrza ulegają zmianie wraz ze zmieniającą się temperaturą powietrza w pomieszczeniu, a co za tym idzie – ze zmieniającą się Δt. Istnieje również potencjalne niebezpieczeństwo, że niska temperatura powietrza tłoczonego w instalacji nawiewnej, w zestawieniu z wysoką temperaturą i wilgotnością względną w pomieszczeniach, spowoduje wykroplenie wilgoci na niestarannie zaizolowanych elementach instalacji.

Poza wentylokonwektorami w hotelach powszechne są również rozwiązania wykorzystujące urządzenia bezpośredniego odparowania – systemy multisplit, w których na jedną jednostkę zewnętrzną przypada 5–8 jednostek wewnętrznych. Na popularności zyskują również VRF, charakteryzujące się zmiennym przepływem czynnika chłodniczego. Dobierając wspomniane urządzenia klimatyzacyjne, należy zwrócić szczególną uwagę na ich efektywność.

Miarą energooszczędności urządzeń są wskaźniki EER oraz COP, które określają, ile jednostek energii chłodniczej/grzewczej uzyskuje się z jednej jednostki energii elektrycznej. Pamiętać należy również o tym, że nawet najlepiej zaprojektowany system nie przyniesie pożądanych efektów bez odpowiedniego zarządzania.

Inteligentne sterowanie pracą systemów jest kluczem do oszczędnego gospodarowania energią. Dotyczy to szczególnie hoteli charakteryzujących się dużą zmiennością zysków ciepła od ludzi, gdzie dzięki wykorzystaniu systemu zarządzania budynkiem nieużytkowany pokój może być okresowo przewietrzany bądź też wentylowany bez przerw, ale strumieniem ograniczonym do minimum.

Analiza pracy systemu

Na potrzeby artykułu przeprowadzono analizę pracy systemu klimatyzacyjnego z dwustopniowym uzdatnianiem powietrza, wykorzystującego wentylokonwektory czterorurowe. Obliczenia wykonano dla hotelu zlokalizowanego w Krakowie, oferującego 42 miejsca noclegowe, w tym 18 pokoi dwuosobowych i 6 jednoosobowych.

Założone parametry powietrza w części bytowej:

  • temperatura w okresie zimowym tpoz = 21°C,
  • temperatura w okresie letnim tpoc – nadążna w zakresie 21–24°C,
  • wilgotność względna – 45–60%.

Analiza obejmuje pracę systemu pierwszego (centralnego) stopnia uzdatniania powietrza o wydajności 2550 m3/h dostarczającego powietrze pierwotne niezbędne dla części mieszkalnej (pokoje hotelowe oraz komunikacja). Dla części restauracyjnej i recepcji projektowana jest osobna instalacja klimatyzacyjna, która nie została poddana analizie.

Przeczytaj również: Sprężarkowe agregaty wody ziębniczej ze skraplaczem chłodzonym cieczą. Budowa, przegląd, zastosowanie >>

Centrala wentylacyjna wyposażona jest w nagrzewnicę, chłodnicę, nawilżacz parowy i obrotowy oraz niehigroskopijny wymiennik ciepła o sprawności 80%. Współczynnik nakładu energii elektrycznej na pracę wentylatorów przyjęto zgodnie z rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych [9]. W złożonej instalacji klimatyzacji dla wentylatora nawiewnego wynosi on 1,60 kW/(m3/s), natomiast dla wentylatora wywiewnego 1,00 kW/(m3/s). Jednostkowa cena energii elektrycznej to 0,6 zł/kWh, natomiast koszt energii z instalacji grzewczej wynosi 0,25 zł/kWh (np. gazowe źródło ciepła).

Obliczenia wykonano na podstawie danych klimatycznych dla Krakowa [7]. Rozważono możliwość wykorzystania instalacji ze stałym (CAV) oraz zmiennym (VAV) strumieniem powietrza. Analizę pracy wykonano dla następujących wariantów:

Wariant I

Stały strumień powietrza pierwotnego – Vmax, temperatura powietrza pierwotnego przez cały rok niższa od temperatury powietrza w pomieszczeniu o stałą Δt = 7 K, okres zimowy: tpp = 14°C, okres letni: tpp = 14–17°C.

Wariant II

Stały strumień powietrza pierwotnego – Vmax, temperatura powietrza pierwotnego odpowiada temperaturze powietrza w pomieszczeniu, okres zimowy: tpp = 21°C, okres letni: tpp = 21–24°C (tpp – neutralna).

Wariant III

Strumień powietrza pierwotnego ograniczony do połowy – 0,5 Vmax, temperatura powietrza pierwotnego przez cały rok niższa od temperatury powietrza w pomieszczeniu o stałą Δt = 7 K, okres zimowy: tpp = 14°C, okres letni: tpp = 14–17°C

Wariant IV

Strumień powietrza pierwotnego ograniczony do połowy – 0,5 Vmax, temperatura powietrza pierwotnego odpowiada temperaturze powietrza w pomieszczeniu, okres zimowy: tpp = 21°C, okres letni: tpp = 21–24°C, (tpp – neutralna).

Czytaj dalej: Komfort przy zmiennym strumieniu powietrza >>

   27.08.2014

Komentarze

(2)
Ashley | 28.08.2018, 09:42
Ciekawy artykuł, naprawdę bardzo mi się podoba :D. Dla mnie poza wyposażeniem pokoju jest to aby był funkcjonalny. Jeśli ktoś jest zainteresowany tematem funkcjonalnego pokoju hotelowego to zapraszam tu - http://https://intelihotel.pl/blog/funkcjonalny-pokoj-hotelowy/
Aleksander | 28.12.2018, 12:44
Systemy klimatyzacjne sprawdzonych producnetów takich ja LG, Samsung czy GREE można kupić w bardzo dobrej cenie na klimamika.pl . To współpraca z doświadczonymi fachowcami i pewność prof. napraw serwisowych, długo szukałem takich dostawców rozwiązań jak oni. Polecam.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Dobierz grzejniki do pomp ciepła i kondensatorów »


 Poznaj nowoczesne rozwiązania sieci preizolowanych »

Jaki materiał dobrać by nie tracić energii »
przewody preizolowane pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 Czy są nowe technologie w systemach ogrzewania podłogowego »


wiem więcej »

 Jak wygenerować oszczędności stosując pompę woda/powietrze »

Poznaj korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
rozwiązania pomiarowe pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Dołącz do klubu instalatora! Korzytaj z rabatów  »

strefa instalatora

 Czy w dzisiejszych czasach rozwiązania pomiarowe śą wystarczające »

Pompy ciepła opracowane z myślą o nowych wymaganiach »
rozwiązania pomiarowe pompy ciepła
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Szybka i sprawna kanalizacja pomieszczeń w domu jednorodzinnym » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
kanalizacja inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak działa nowoczesna studnia wodomierzowa »

studnia wodomierzowa zastosowanie

 "Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Za pomocą jakiego urządzenia podnieść ciśnienie wody w budynku mieszkalnym »
grzejnik armatura pompa
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
4/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 4/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zalecenia na czas pandemii
  • - Projekt ogrzewania podłogowego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl