Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Klimatyzacja pokoi hotelowych – czy system VAV się opłaca?

Komfort przy zmiennym strumieniu powietrza
Fot. www.sxc.hu

Zastosowanie systemu ze zmiennym strumieniem powietrza wentylującego generuje większe nakłady inwestycyjne, m.in. związane z automatyczną regulacją. Jednak w obiektach hotelowych, w których większość pokoi nie jest wynajmowana, umożliwi on redukcję kosztów eksploatacji i krótki okres zwrotu dodatkowych wydatków inwestycyjnych w porównaniu do instalacji ze stałym strumieniem powietrza.

Ciąg dalszy artykułu...

Energooszczędność systemów VAV związana jest z faktem, że koszty transportu i uzdatniania powietrza zmieniają się wraz ze zmianą objętości strumienia powietrza dostarczanego do pomieszczeń. Zależność pomiędzy zapotrzebowaniem na moc silników do napędów wentylatorów a objętością strumienia powietrza w idealnych warunkach współpracy zespołu wentylator – silnik z układem powietrznym kształtuje się następująco:

gdzie:
P1 – moc silnika wentylatora przy strumieniu V1, W;
P2 – moc silnika wentylatora przy strumieniu V2, W;
V1, V2 – strumienie powietrza wentylującego, m3/s.

Na rys. 4 przedstawiono koszty przygotowania powietrza pierwotnego dla przykładowego obiektu hotelowego. Warianty I i II pokazują różnicę w kosztach eksploatacji systemów CAV przygotowujących powietrze pierwotne o znacznie różniących się temperaturach.

W wariantach III i IV określono możliwe zmniejszenie kosztów eksploatacji związane z ograniczeniem strumienia powietrza wentylującego.

W analizowanym przypadku zastosowanie instalacji VAV i ograniczenie strumienia wentylującego do 0,5 Vmax przynosi oszczędności w eksploatacji przekraczające 60%. Co ciekawe, przygotowanie powietrza, którego tpp = tp, jest tylko nieznacznie droższe w eksploatacji niż powietrza pierwotnego o temperaturze o 7 K niższej.

Warto przeczytać: SFP – wskaźnik sprawności instalacji wentylacyjnych >>

Nie bez znaczenia jest fakt, że powietrze o temperaturze tpp < tp może zostać osuszone na chłodnicy do poziomu umożliwiającego chłodzenie powietrza na II stopniu (w wentylokonwektorze) w chłodnicy suchej. Jest to rozwiązanie polecane dla obiektów hotelowych i niesie za sobą dodatkową korzyść – nie trzeba stale odprowadzać skroplin, unikając tym samym ewentualnych awarii czy przecieków.

Z kolei do zastosowania temperatury powietrza pierwotnego, która ma neutralny wpływ na warunki panujące w pomieszczeniu, skłania możliwość rezygnacji z chodnicy w centrali, gdyż potrzeby ochładzania powietrza po odzysku energii w wymienniku obrotowym dzięki jego wysokiej sprawności są pomijalnie niskie. Należy się przy tym liczyć z koniecznością osuszania powietrza w urządzeniach indywidualnych.

Procentowy udział poszczególnych składowych w całkowitych kosztach eksploatacji analizowanych systemów przedstawiono na rys. 5a–d. Największy udział w kosztach ma energia potrzebna do nawilżania oraz transportu strumienia powietrza wentylującego.

W systemie CAV koszty pracy wentylatorów stanowią 30% wszystkich wydatków. Przy ograniczeniu objętości strumienia powietrza wentylującego do 50% znacząco się one redukują, rośnie natomiast udział kosztów nawilżania. Znikomo małe wydatki generuje praca obrotowego wymiennika ciepła, co wraz z wysoką sprawnością odzysku energii stanowi potwierdzenie zasadności jego stosowania.

Niezmienny komfort przy zmiennym strumieniu powietrza

Przeprowadzona analiza pokazuje, w jakim zakresie mogą się zmieniać wydatki związane z eksploatacją systemu wentylacji i klimatyzacji w hotelu w zależności od przyjętego rozwiązania.

Należy tutaj zaznaczyć, że możliwość ograniczenia strumienia powietrza ustalana jest indywidualnie dla każdego obiektu. W niektórych możliwe będzie okresowe ograniczenie strumienia powietrza wentylującego nawet do 30% Vmax, co przyniesie jeszcze większe oszczędności eksploatacyjne.

Zastosowanie systemu ze zmiennym strumieniem powietrza wentylującego generuje niestety wyższe nakłady inwestycyjne – niezbędny jest zakup regulatorów przepływu dla wszystkich pomieszczeń. Koszt zakupu regulatora VAV to wydatek ok. 800 zł, przy czym dla zapewnienia prawidłowej pracy instalacji konieczne jest zastosowanie dwóch regulatorów dla każdego pokoju (na nawiewie i wywiewie powietrza).

Pamiętać należy również, że system wentylacyjny najczęściej obsługuje jednocześnie pokoje hotelowe oraz pomieszczenia, dla których strumień powietrza utrzymywany jest na stałym poziomie niezależnie od liczby gości (np. komunikacje, pomieszczenia magazynowe).

Warto przeczytać: Wentylacja i klimatyzacja laboratoriów >>

Dla pomieszczeń takich niezbędne jest także zastosowanie regulatorów przepływu. Mogą to być tańsze inwestycyjnie regulatory stałego wydatku (CAV), które będąc urządzeniami bezpośredniego działania, stabilizują przepływ powietrza pomimo nieustannie zmieniającej się wydajności instalacji.

Poza dodatkowym kosztem zakupu regulatorów przepływu system VAV potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania bardziej rozbudowanego systemu automatycznej regulacji oraz wentylatorów o nieco większym sprężu. Ponadto, ze względu na hałas generowany przez regulatory, instalację wyposaża się w dodatkowe tłumiki akustyczne.

W dłuższej perspektywie dla hoteli, w których nie jest spodziewane stałe obłożenie większości pokoi, będzie to jednak inwestycja niewątpliwie trafna i opłacalna – może przynieść znaczne oszczędności.

Przy dobrze zaprojektowanym układzie klimatyzacyjnym usatysfakcjonowany będzie więc zarówno gość, jak i właściciel hotelu – gość warunkami wewnętrznymi panującymi w pomieszczeniach, a właściciel niskimi kosztami utrzymania oraz liczbą zadowolonych, powracających klientów.

Literatura

1. Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 19 sierpnia 2004 r. w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie (DzU nr 188/2004, poz. 1945, z późn. zm., szczególnie DzU nr 259/2011, poz. 1553).
2. Przydróżny E., Wysokosprawne systemy wentylacji i klimatyzacji – technologia i projektowanie, Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, Wrocław 2007.
3. Przydróżny E., Sompoliński M., Szczęśniak S., Sterowanie pracą wentylatorów w systemach VAV, „Chłodnictwo i Klimatyzacja” nr 4/2009.
4. Rocznik statystyczny Rzeczpospolitej Polskiej, 2013.
5. Energia w obiekcie turystycznym, Instytut na rzecz Ekorozwoju przy współpracy Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A., Warszawa 2011.
6. PN-83/B-03430 Wentylacja w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej, wymagania wraz ze zmianą Az3.
7. Typowe lata meteorologiczne i statystyczne dane klimatyczne dla obszaru Polski do obliczeń energetycznych budynków, www.transport.gov.pl.
8. Adamski B., Wymiarowanie instalacji o dwuetapowym uzdatnianiu powietrza (cz. 1), „Rynek Instalacyjny” nr 3/2009.
9. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75/2002, poz. 690, z późn. zm.).

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   27.08.2014

Komentarze

(2)
Ashley | 28.08.2018, 09:42
Ciekawy artykuł, naprawdę bardzo mi się podoba :D. Dla mnie poza wyposażeniem pokoju jest to aby był funkcjonalny. Jeśli ktoś jest zainteresowany tematem funkcjonalnego pokoju hotelowego to zapraszam tu - http://https://intelihotel.pl/blog/funkcjonalny-pokoj-hotelowy/
Aleksander | 28.12.2018, 12:44
Systemy klimatyzacjne sprawdzonych producnetów takich ja LG, Samsung czy GREE można kupić w bardzo dobrej cenie na klimamika.pl . To współpraca z doświadczonymi fachowcami i pewność prof. napraw serwisowych, długo szukałem takich dostawców rozwiązań jak oni. Polecam.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl