Do wzięcia pełen numer Ryneku Instalacyjnego 7-8/2016

POBIERZ BEZPŁATNIE - wystarczy Założyć konto 

Artykuł sponsorowany

Jak zainstalować zmiękczacz wody – instrukcja krok po kroku

 ultrafiltracja.pl  |  09.05.2017  |  22
Zmiękczacz wody WaterMark 30 dzięki kompaktowej obudowie nie wymaga dużo miejsca do instalacji
Zmiękczacz wody WaterMark 30 dzięki kompaktowej obudowie nie wymaga dużo miejsca do instalacji
Fot. ultrafiltracja.pl

Montaż zmiękczacza wody jest prosty. Obejdziesz się bez wizyty hydraulika. Wystarczy mieć odpowiednie narzędzia i odrobinę cierpliwości.

Nie wiesz od czego zacząć? Potrzebujesz wskazówek? Oto one:

1. Zbadaj twardość wody

Nie masz dostępu do wyników szczegółowej analizy swojej wody? Żaden problem. Zbadaj ją w warunkach domowych - kropelkowym testerem wody. Do nabycia w sklepie www.ultrafiltracja.pl. Wskaźnik twardości wody będzie potrzebny w trakcie programowania urządzenia.

2. Wybierz miejsce montażu

Zmiękczacz instaluje się przed piecem centralnego ogrzewania, na głównym przyłączu wody zimnej. Urządzenie musi mieć dostęp do prądu. Odpływ ścieków powinien znajdować się nie dalej niż 6m od zmiękczacza. Postaraj się ustawić urządzenie w takim miejscu, żeby zostało trochę przestrzeni od góry i od przodu. Ułatwi to programowanie zmiękczacza oraz uzupełnianie soli.

3. Uwzględnij By-Pass

Poprowadzenie obwodu wody poza zmiękczaczem zabezpiecza instalację wodną w razie potencjalnych awarii urządzenia. Dobrze rozplanowany By-Pass powinien obejmować zarówno zmiękczacz wody, jak i zainstalowany przed nim filtr mechaniczny. Ułatwia to późniejszą wymianę wkładów.

Zmiękczacz WaterMark 30 posiada dodatkowo wewnętrzny zawór By-Pass
Zmiękczacz WaterMark 30 posiada dodatkowo wewnętrzny zawór By-Pass

4. Podłącz zmiękczacz do instalacji

Zmiękczacz można podłączyć do każdego rodzaju instalacji – rury miedziane, gwintowane, plastikowe. Dopływ i odpływ wody ze zmiękczacza może być również poprowadzony wężami elastycznymi w oplocie metalowym. Najczęściej stosowaną metodą jest użycie zgrzewanych rurek z PP (polipropylenu).

Przykładowy schemat instalacji zmiękczacza wody
Przykładowy schemat instalacji zmiękczacza wody

Wężyki i akcesoria użyte do podłączania rur doprowadzających i odprowadzających wodę muszą być dokładnie wymierzone, docięte i zmontowane. Wszystkie podłączenia, przyłącza i łączenia muszą być wyprostowane.

5. Poprowadź odpływ do kanalizacji

Pamiętaj, że rura odpływowa musi być zawsze otwarta. Jej średnica nie może być mniejsza niż 1”. Wymierz i przytnij wężyk odpływowy ½” (np. wąż ogrodowy). Podłącz wąż do złącza odpływowego zmiękczacza. Przymocuj wężyk opaską zaciskową. Drugą stronę węża należy wprowadzić do rury odpływowej (do kanalizacji).

Zawór odpływowy w głowicy zmiękczacza Kolanko przelewowe zbiornika solanki
Zawór odpływowy w głowicy zmiękczacza Kolanko przelewowe zbiornika solanki

6. Wykorzystaj kolanko przelewowe

Kolanko przelewowe odpływu zbiornika solanki poprowadź do rury kanalizacyjnej za pomocą węża elastycznego (np. ogrodowego). Ustabilizuj podłączenie plastikową obejmą zaciskową. Wąż odpływowy musi być zainstalowany tak, żeby spływająca woda nie mogła cofnąć się z kanalizacji do węża.

7. Podłącz zmiękczacz do prądu

Po podłączeniu urządzenia do prądu rozpoczyna się proces programowania głowicy. Sposób wprowadzania ustawień zależy od rodzaju sterownika. W czasie programowania zmiękczacza określa się m.in. ilość uzdatnionej wody między regeneracjami, twardość wody, typ regeneracji, godzinę regeneracji.

Zmiękczacz WaterMark 30 posiada prosty w obsłudze sterownik
Zmiękczacz WaterMark 30 posiada prosty w obsłudze sterownik

8. Uruchomienie urządzenia

Zewnętrzne zawory By-Pass ustaw tak, by woda wpłynęła do obiegu z filtrem mechanicznym i zmiękczaczem.  Sposób rozpoczęcia pierwszego płukania złoża filtracyjnego zależy od rodzaju głowicy.

Uruchomienie zmiękczacza na przykładzie zmiękczacza WaterMark 30:

  • Pozycja startowa – zamknięty zawór wlotowy i wylotowy
  • Naciśnij i przytrzymaj przycisk „REGEN”
  • Wybierz płukanie natychmiastowe
  • Otwórz zawór wlotowy
  • Butla napełni się wodą
  • Po chwili woda zacznie wylatywać do odpływu
  • Po kilku minutach zamknij zawór wlotowy
  • Odczekaj 5 minut (żywica osadza się na dnie butli)
  • Otwórz zawór wlotowy na kilka minut
  • Przerwij pierwszą fazę regeneracji i przejdź do kolejnej                            
  • Zbiornik solanki zacznie napełniać się wodą
  • Odczekaj do końca tej fazy regeneracji
  • Przejdź do fazy zasysania solanki
  • Anuluj pozostałe fazy regeneracji
  • Napełnij zbiornik solą tabletkowaną
  • Otwórz zawór wylotowy
  • System jest gotowy do rozpoczęcia pracy
Programowanie zmiękczacza WaterMark 30 jest intuicyjne
Programowanie zmiękczacza WaterMark 30 jest intuicyjne

9. Regulacja twardości wody

Po rozpoczęciu pracy systemu woda w domu będzie całkowicie zmiękczona. Taka woda może u niektórych osób powodować uczucie dyskomfortu (np. w czasie kąpieli, gdy ciężko spłukać mydło ze skóry).

W głowicy zmiękczacza powinien znajdować się zawór regulujący twardość wody (mieszacz). Umożliwia on dostosowanie parametrów wody.

Fabrycznie zawór jest zamknięty. Odkręcając mieszacz, zmieniamy twardość wody.

Wbudowany w głowice mieszacz umożliwia ustawienie parametrów wody Zmiękczacz wody WaterMark 30 posiada przesuwną pokrywę zbiornika solanki
Wbudowany w głowicę mieszacz umożliwia ustawienie parametrów wody Zmiękczacz wody WaterMark 30 posiada przesuwną pokrywę zbiornika solanki

10. Uzupełniaj zbiornik solanki

Poziom soli w zbiorniku musi być regularnie sprawdzany. Minimalna ilość soli (1/3 zbiornika) musi zawsze znajdować się w urządzeniu. Jeśli w zbiorniku zabraknie soli, system będzie produkował twardą wodę. Po sprawdzeniu poziomu soli upewnij się, że pokrywa zbiornika jest dobrze zamknięta.

W zmiękczaczach kompaktowych zbiornik solanki stanowi osobną przegrodę, która znajduje się w obudowie.

Instrukcja przygotowana została na przykładzie zmiękczacza wody WaterMark 30.

Więcej informacji o produkcie >>

 

Jedynym oficjalnym dystrybutorem zmiękczaczy wody WaterMark i Denver jest firma Klarsan. Na zmiękczaczu wody szukaj hologramu, który potwierdza oryginalność produktu.

Komentarze

(22)
Robert Misiak | 30.09.2014, 12:35
Dziękuję bardzo za instrukcję. Zamierzam kupić właśnie ten zmiękczacz, ale w konkurencyjnym sklepie, bo tam jest tańszy. Też w gratisie jest włoski filtr mechaniczny oraz worek soli, ale cena ciekawsza. Niemniej sama instrukcja przyda się, jeśli ta dostarczona wraz ze zmiękczaczem okazałaby się mało czytelna. Mam nadzieję, że WaterMark 30 to odpowiedni wybór, bo wszyscy chwalą tańszy model, czyli Denver Plus 30.
Konstruktor | 03.11.2014, 12:57
Panie Robercie, zgodnie z moją wiedzą zmiękczacz wody WaterMark to bardzo dobry wybór, jednak Denver jest popularniejszym produktem. Na jego większą popularność może składać się między innymi niższa cena. Poza tym zmiękczacz wody Denver jest, że tak powiem, sprawdzony w boju - chodzi o to, że jest to absolutny hit na naszym rynku, przez co ludzie z chęcią kupują, a przez to zmiękczacz Denver jest używany przez większą liczbę odbiorców. Co ja bym zrobił w tym momencie, gdybym stał przed wyborem zmiękczacza wody? Mimo wszystko wybrałbym chyba właśnie model Denver z uwagi na cenę. Jeśli trafiłbym jakąś promocję na WaterMark to wybrałbym droższy model właśnie. Tak czy inaczej tutaj nie ma złego wyboru, tu jest wybór pomiędzy tańszym bestsellerem i droższym zmiękczaczem wody.
Dariusz | 10.11.2014, 09:13
Wszystko zależy od zasobności portfela. Jak ktoś lubi nowoczesne technologie, kolorowe ekrany, bajery... to wybierze WaterMarka. Z tego co widzę to ma trochę mniejsze zużycie wody. Ale różnica jest tak niewielka, że to tylko dla tych co mają przydomową oczyszczalnie ścieków. Tam zawartość sodu w popłuczynach może mieć znaczenie (dla bakterii).
Pavello | 14.11.2014, 14:45
@Dariusz, moim zdaniem WaterMark 30 to zmiękczacz wody nie tylko dla właścicieli przydomowych oczyszczalni ścieków. Słusznie zauważyłeś, że ten model ma kolorowy wyświetlacz i kilka innych bajerów. Moim zdaniem ten produkt jest właśnie dla ludzi, którzy lubią tego typu bajery. Dla przeciętnego Kowalskiego znakomitym wyjściem będzie zakup zmiękczacza Denver 30, ale dla gadżeciarza to już może nie wystarczyć, stąd pomysł na droższy produkt. Tak ja uważam.
Marian Zdanowski | 09.12.2014, 12:06
Mam dylemat i prośbę o pomoc w wyborze. Bardzo podoba mi się opisywany tutaj zmiękczacz wody, ale wszędzie w necie czytam pozytywne opinie na temat modelu tańszego, czyli zmiękczacza Denver Plus 30. Czy w takim razie zrobię głupotę, jeśli dorzucę te kilkaset złotych do modelu droższego? Stać mnie na to, więc chcę mieć lepszy niż wszyscy.
Fryderyk | 15.12.2014, 11:23
Postaram się rozwiać Twoje wątpliwości. Jeden i drugi zmiękczacz to dobre produkty. Solidnie wykonane, ze sprawdzonymi głowicami i wydajnymi złożami. WaterMark ma tą przewagę, że ma kolorowy wyświetlacz (bajer jak w smartfonie), opcje holiday oraz regenerację przeciwprądową. Dzięki zastosowanym usprawnieniom, zmiękczacz WaterMark pobiera mniej wody i mniej soli na regenerację. Różnice w poborze wody i soli nie są jednak aż tak duże. Jeżeli ktoś nie ma szamba z bakteriami (tzw. szambo ekologiczne) to wydaje mi się, że nie ma sensu dokładać do WaterMarka.
Dariusz | 16.12.2014, 12:43
Ja tam lubię nowinki techniczne i kolorowy wyświetlacz mnie przekonał. Oczywiście nie tylko to zadecydowało o moim wyborze. Tak jak napisał Fryderyk, zmiękczacz wody WaterMark 30 ma funkcje, które oszczędzają wodę i sól na regenerację. Po pierwsze jest to regeneracja upflow, gdzie solanka podczas regeneracji najpierw przepływa przez dolną część złoża, a dopiero później przez górną. Drugą funkcją jest regeneracja proporcjonalna. Polega ona na tym, że w momencie gdy złoże nie zostało jeszcze w pełni wyczerpane, a uruchomiona jest regeneracja, to zmiękczacz przeprowadza częściową regenerację i wykorzystuje niewielką ilość soli. Co w konsekwencji owocuje mniejszą ilością sodu w wodzie po regeneracji (zaleta dla właścicieli szamba ekologicznego).
Robert Misiak | 16.12.2014, 16:18
Dariusz, gratuluję wiedzy, szczerze. Ja po prostu kupiłem ten zmiękczacz i zainstalowałem, nie interesowałem się tym, czym jest jakiś upflow czy inne tu wypisane cuda. U mnie działa i to bez żadnej wiedzy technicznej. Polecam produkt.
Leniwy | 05.01.2015, 15:56
Nie lubię sprzątać. Dla mnie to marnowanie czasu. Dlaczego w weekend, zamiast odpoczywać mam latać z mopem i ścierką? Najgorzej nie lubiłem myć łazienki. Celowo użyłem czasu przeszłego, bo odkąd zainstalowałem zmiękczacz wody nie mam tego problemu. Okazało się, że te wszystkie osady i zacieki powodowała twarda woda. Koszmar sprzątania się skończył. To co kiedyś było moim "marzeniem", teraz stało się rzeczywistością. Łazienka praktycznie się nie brudzi. Czasami muszę przetrzeć armaturę suchą szmatką, żeby pozbyć się wyschniętego mydła. Nie używam żadnych środków chemicznych. Każdemu leniuchowi śmiało mogę polecić instalację zmiękczacz wody.
Wizjoner | 08.01.2015, 09:43
Leniuch, jak Ty taki pracowity jesteś to zamiast kupować zmiękczacz wody powinieneś nająć pomoc pomoc domową. Miałbyś z głowy sprzątanie w całym domu. Ja kupiłem zmiękczacz wody nie ze względu na to, że nie lubię sprzątać, ale po prostu bałem się o urządzenia agd podłączone do instalacji. Inna sprawa, że w trakcie eksploatacji odkryłem inne zalety miękkiej wody. Chociażby kwestia suchej skóry po kąpieli w twardej wodzie. Teraz takiego problemu po prostu nie mam. Żona też mówi, że widzi różnicę np. po objętości włosów.
Kisia | 13.02.2015, 09:38
Jakiś czas temu zastanawialiśmy się z mężem jaki zmiękczacz wody zakupić. Przeczytałam mnóstwo opinii, artykułów, rozmawiałam również z handlowcami zajmującymi się uzdatnianiem wody. Wybór nie należał do prostych. Zastanawialiśmy się między Watermark-iem, a Denverem. Podstawową różnicą jest przede wszystkim cena. Nie oszukujmy się, że waha się ona w granicy 1tys zł. Drugą zauważalną na pierwszy rzut oka jest różnica w obudowie- WaterMark ma bardziej nowoczesny wygląd i kolorowy wyświetlacz, można powiedzieć, że sam wygląd wzbudza zainteresowanie. No i trzecią znaczącą różnicą jest to, że Denver nie posiada opcji trybu wakacyjnego, która z tego co mi wiadomo służy do rzadszej regeneracji zmiękczacza w czasie nieobecności domowników. Nam te wszystkie bajery nie były potrzebne, dlatego wybraliśmy drugą opcję- Denver. To prawda, że nie ma najmniejszego problemu z instalacją, przy użyciu instrukcji, która naprawdę jest czytelna. Można się także skorzystać z artykułu powyżej, bo z tego co czytałam jest bardzo sensowny. Co tu dużo mówić... warto zainwestować pieniądze raz i cieszyć się dobrej jakości wodą przez długie lata.
SzymonJaniak | 04.03.2015, 13:05
Super napisany artykuł, bardzo pomocny podczas instalacji zmiękczacza wody WaterMark. Teraz też istotnym faktem jest to, że wyszła ona w języku polskim. Kiedyś, kilka lat temu mój szwagier instalował to urządzenie i niestety, nie miał wsparcia ani ze stron internetowych tak jak powyżej- artykuły dotyczące instalacji sprzętu, natomiast instrukcja wydawana była w języku angielskim, co dla niektórych może być dość istotnym problemem, jeśli nie znamy języka obcego. Na zakończenie mogę polecić zmiękczacz wody WaterMark, jestem bardzo zadowolony z zakupu.
Lawenda | 18.03.2015, 14:03
Denver 30 naprawdę daje radę. Jest już u nas w domu ponad rok i nie wyobrażam sobie powrócić do czasów gdy po jednej kąpieli moja kabina prysznicowa była pokryta paskudnym nalotem. Co do montażu, bo przecież tego dotyczy ten artykuł- instrukcja ma 25 stron, w języku polskim także nie wydaje mi się żeby ktoś miał problem z podłączeniem zmiękczacza wody. Chociaż niektórzy maja kłopot z montażem najprostszej wersji stolika z Ikei także może trafi się i taki delikwent, który nie będzie potrafił zamontować Denvera. Powyższa recenzja też jest niczego sobie, także myślę Panowie, że dacie radę! Trzymam za Was kciuki, nie zawiedźcie swoich kobiet.
Zapałka | 27.03.2015, 09:27
Zmiękczacz Denver Plus 30 jest moim zdaniem optymalnym rozwiązaniem dla 5- osobowej rodziny. Jego wydajność jest w zupełności wystarczająca. U nas w domu bez żadnego problemu wody wystarcza zarówno do celów spożywczych jak i tych stricte związanych z higieną.
Instrukcja napisana prostym, przestępnym językiem. Lecz jeśli ktoś nie ma zmysłu instalacyjnego powinien skorzystać z usług profesjonalistów.
Siara | 08.04.2015, 16:05
Zapałka ma zupełną rację, Denver 30 plus sprawdza się nawet przy rodzinie 6 osobowej tj w moim przypadku. Ja podłączyłem Denvera sam, bez konieczności wzywania hydraulika i wcale nie mam zmysłu instalacyjnego, a jak narazie wszystko działa pięknie i sprawnie.
Siara | 06.05.2015, 16:40

U mnie też się sprawdza. Zamówiłem go dwa miesiące temu i jestem mega zadowolony. Woda pierwsza klasa.

fog | 17.05.2015, 14:44
A ja polecam zmiękczacz Vissmann Aquachome 20-N, której producentem jest międzynarodowa korporacja o kilkudziesięcioletniej tradycji. Przy takiej samej przepustowości jak Denver 30 zużywa mniej soli i wody na regenerację. Jest też tańszy od Denvera a serwis jest niemal w każdym miasteczku. Ponadto w cenie zakupu Vissmanna (obojętnie gdzie by go nie kupić – ja na przykład kupiłem przez internet) jest darmowe uruchomienie urządzenia przez autoryzowany serwis Vissmanna (wystarczy zadzwonić do najbliższego). Vissmann ma też amerykańską głowicę znaną z bezawaryjności i szeroką paletą ustawień różnych parametrów. Ma też oczywiście by-pass w standardzie. Firma Vissmann nie reklamuje tak szeroko swoich wyrobów bo nie musi. Jakość ich wyrobów jest powszechnie znana. Dystrybutor Denvera 30 zrobił w sieci doskonały public relation a tak naprawdę jest to przeciętne urządzenie o stosunkowo wysokiej cenie jak na to co oferuje.
Kikocka Marta | 15.10.2015, 11:35
Artykuł z tego co widzę dotyczy zmiękczacza WaterMark 30 więc wtrącanie się z jakąś dziwaczną krytyką innego zmiękczacza przy okazji podając się za rzekomego ambasadora Vissmana jest co najmniej nie na miejscu. Dyskutujmy o instalacji urządzeń, jego działaniu.
Pozdrawiam
Sylwek | 11.04.2016, 08:25
WaterMark to młodszy i lepszy brat Denvera, ma regenerację przeciwprądową, co już najnowsze zmiękczacze muszą posiadać, mniej pobiera soli i wody a także lepiej oczyszcza złoże przez co nawet jest bardziej żywotne. WaterMark, Denver i Aquahome Viessmanna mają złoże monosferyczne i to chyba najważniejsze, głowice też porównywalne jekościowo z przewagą na Viessmanna, No i ten up-flow bez której bym teraz chyba zmiękczacza nie kupił, WaterMark go ma i Aquahome, Aquahome tańszy bez zbędnych bajerów, a jak ktoś lubi takie bajerki no to Watermark, Denver to już przeżytek w 2016r.
Wiktor | 13.05.2016, 15:42
Potrzebuję porady. Chcę kupić zmiękczacz wody, ale jeszcze nie teraz, za jakiś miesiąc, może dwa. Na razie jeszcze trwa u mnie budowa. Natomiast zastanawiam się, czy wybrać zmiękczacz wody WaterMark 30, czy może warto poczekać na Ecoperla Vita? Przeczytałem dobre rzeczy na temat obu tych zmiękczaczy wody, jednakże opinie użytkowników są tylko i wyłącznie o WaterMark 30, bo Ecoperla Vita jeszcze nie jest dostępny w sprzedaży, na razie trwają testy tego zmiękczacza wody. Tak więc co zrobić? Nastawić się na zmiękczacz wody WaterMark 30, czy czekać na Ecoperla Vita?
   1 / 2    Następny »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja