Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Na co zwrócić uwagę wybierając zmiękczacz wody?

Czy warto kupić zmiękczacz do wody?
Materiały PR    |  23
Na co zwrócić uwagę wybierając zmiękczacz wody?
Na co zwrócić uwagę wybierając zmiękczacz wody?
Fot. pixabay.com

Niestety większość z nas ma problem z nadmiernie twardą wodą w domu. Kamień osadza się na naczyniach, kafelkach czy innych urządzeniach, z których korzystamy na co dzień. Czujemy też, że nasza skóra jest przesuszona, albo łapiemy się za głowę, kiedy wyjmujemy sztywne pranie z pralki. Jak temu zaradzić? Zakupić zmiękczacz wody! Jednak najlepiej wybrać?

Zmiękczacz wody pozwala w szybki sposób uporać się z twardością wody i jej skutkami ubocznymi. Na rynku dostępne są różne urządzenia w zależności od potrzeb i wielkości.

Co to jest zmiękczacz wody?

Zmiękczacz wody to urządzenie zasilane energią elektryczną, którego głównym zadaniem jest wymiana zawartych w wodzie związków odpowiedzialnych za jej twardość (jonów wapnia i magnezu na jony sodu), które magazynowane są w tzw. złożu żywicznym. Zmiękczacz składa się ze zbiornika filtracyjnego, w którym zawarta jest żywica jonowymienna umożliwiająca wymianę jonów potrzebną do zmiękczenia wody. Ponadto zmiękczacz ma głowicę sterującą odpowiadająca za filtrację, oczyszczanie i regenerację urządzenia oraz drugi zbiornik, w którym magazynowana jest solanka służąca do regeneracji.

recykling wody szarej
Poznaj systemy recyklingu wody szarej »

Jaki zmiękczacz wody wybrać?

Wybierając urządzenie, należy sprawdzić wielkość złoża żywicznego. Jeżeli zdecydujemy się na urządzenie wyposażone w zbyt małe złoże, nie będzie ono w stanie skutecznie zmiękczyć całej wody. Rozmiar złoża zależy od twardości wody, wielkości gospodarstwa domowego oraz liczby osób, które w nim mieszkają. Na podstawie tych elementów konstruowany jest specjalny wzór, który umożliwia dobór prawidłowego urządzenia. Najczęściej przyjmuje się, że zmiękczacz wody do domu, w którym żyje 5 osób, powinien mieć ok. 20 litrów żywicy.

Wielkość złoża ma również wpływ na to, jak często wykonywana będzie jego regeneracja. Po pewnym czasie jonów wapnia i magnezu będzie bowiem już tak dużo, że niemożliwe stanie się dalsze zmiękczanie wody. Co wtedy trzeba zrobić? Najlepiej jest umieścić sól tabletkową w zbiorniku. Dzięki temu urządzenie będzie w stanie zrealizować proces automatycznej regeneracji złoża, który polega na przepłukaniu go solanką. Wytwarzana jest ona poprzez wlanie wody do pojemnika z tabletką. Roztwór przepuszczany jest następnie przez łoże filtracyjne, dzięki czemu zostaje ono oczyszczone z jonów wapnia i magnezu.

Tani zmiękczacz może nie dać rady z dużym kamieniem

Przy wyborze zmiękczacza nie należy nadto oszczędzać. Tańsze rozwiązania mają zazwyczaj gorsze sterowniki, urządzenie może być mniej wydajne, co sprawi, że woda nadal będzie z kamieniem. Dobrej jakości zmiękczacz powinien być wyposażony w elektroniczny programator. Dzięki niemu w łatwy sposób wprowadzimy najważniejsze zmiany. Warto też zwrócić uwagę na wydajność urządzenia. Jeżeli mamy średniej wielkości gospodarstwo domowe, w którym mieszka 5 osób, warto zakupić zmiękczacz o wydajności około 1600-1800 litrów na godzinę.

Gdzie zamontować zmiękczacz?

Jeśli urządzenie ma być zamontowane w domu jednorodzinnym powinien zostać zamontowany na wejściu wody do budynku. Zazwyczaj jest to piwnica, bokówka lub specjalnie wyznaczone pomieszczenie gospodarcze. Przebieg montażu zależy od specyfiki pomieszczenia oraz tego, w jaki sposób zostało przygotowane. Zdarza się, że potrzebne okazują się drobne przeróbki, ponieważ dostęp do rur jest niemal niemożliwy. W przypadku mieszkań warto zmiękczacz zamontować blisko wodomierzy.

Czy warto kupić zmiękczacz do wody?

Koszt utrzymania zmiękczacza wody zależy od jakości i wydajności urządzenia, ustawienia programu działania, ilości regeneracji, ilości złoża. Jednak warto zainwestować. Porównując koszty, jakie generuje stosowanie wody o wysokim stopniu twardości na co dzień do kosztów eksploatacji zmiękczacza wody, inwestycja w urządzenie do usuwania tego problemu po prostu się opłaca i na pewno się zwróci. Dodatkowo zyskujemy lepszy komfort życia codziennego, zdrowie i a przy okazji zapewni o wiele większy komfort codziennego korzystania z wody.

[zmiękczacz wody, filtry do wody, uzdatnianie wody, woda pitna, domowe uzdatnianie wody, woda, zmiękczacz, kamień]

   09.05.2017

Komentarze

(23)
Robert Misiak | 30.09.2014, 12:35
Dziękuję bardzo za instrukcję. Zamierzam kupić właśnie ten zmiękczacz, ale w konkurencyjnym sklepie, bo tam jest tańszy. Też w gratisie jest włoski filtr mechaniczny oraz worek soli, ale cena ciekawsza. Niemniej sama instrukcja przyda się, jeśli ta dostarczona wraz ze zmiękczaczem okazałaby się mało czytelna. Mam nadzieję, że WaterMark 30 to odpowiedni wybór, bo wszyscy chwalą tańszy model, czyli Denver Plus 30.
Konstruktor | 03.11.2014, 12:57
Panie Robercie, zgodnie z moją wiedzą zmiękczacz wody WaterMark to bardzo dobry wybór, jednak Denver jest popularniejszym produktem. Na jego większą popularność może składać się między innymi niższa cena. Poza tym zmiękczacz wody Denver jest, że tak powiem, sprawdzony w boju - chodzi o to, że jest to absolutny hit na naszym rynku, przez co ludzie z chęcią kupują, a przez to zmiękczacz Denver jest używany przez większą liczbę odbiorców. Co ja bym zrobił w tym momencie, gdybym stał przed wyborem zmiękczacza wody? Mimo wszystko wybrałbym chyba właśnie model Denver z uwagi na cenę. Jeśli trafiłbym jakąś promocję na WaterMark to wybrałbym droższy model właśnie. Tak czy inaczej tutaj nie ma złego wyboru, tu jest wybór pomiędzy tańszym bestsellerem i droższym zmiękczaczem wody.
Dariusz | 10.11.2014, 09:13
Wszystko zależy od zasobności portfela. Jak ktoś lubi nowoczesne technologie, kolorowe ekrany, bajery... to wybierze WaterMarka. Z tego co widzę to ma trochę mniejsze zużycie wody. Ale różnica jest tak niewielka, że to tylko dla tych co mają przydomową oczyszczalnie ścieków. Tam zawartość sodu w popłuczynach może mieć znaczenie (dla bakterii).
Pavello | 14.11.2014, 14:45
@Dariusz, moim zdaniem WaterMark 30 to zmiękczacz wody nie tylko dla właścicieli przydomowych oczyszczalni ścieków. Słusznie zauważyłeś, że ten model ma kolorowy wyświetlacz i kilka innych bajerów. Moim zdaniem ten produkt jest właśnie dla ludzi, którzy lubią tego typu bajery. Dla przeciętnego Kowalskiego znakomitym wyjściem będzie zakup zmiękczacza Denver 30, ale dla gadżeciarza to już może nie wystarczyć, stąd pomysł na droższy produkt. Tak ja uważam.
Marian Zdanowski | 09.12.2014, 12:06
Mam dylemat i prośbę o pomoc w wyborze. Bardzo podoba mi się opisywany tutaj zmiękczacz wody, ale wszędzie w necie czytam pozytywne opinie na temat modelu tańszego, czyli zmiękczacza Denver Plus 30. Czy w takim razie zrobię głupotę, jeśli dorzucę te kilkaset złotych do modelu droższego? Stać mnie na to, więc chcę mieć lepszy niż wszyscy.
Fryderyk | 15.12.2014, 11:23
Postaram się rozwiać Twoje wątpliwości. Jeden i drugi zmiękczacz to dobre produkty. Solidnie wykonane, ze sprawdzonymi głowicami i wydajnymi złożami. WaterMark ma tą przewagę, że ma kolorowy wyświetlacz (bajer jak w smartfonie), opcje holiday oraz regenerację przeciwprądową. Dzięki zastosowanym usprawnieniom, zmiękczacz WaterMark pobiera mniej wody i mniej soli na regenerację. Różnice w poborze wody i soli nie są jednak aż tak duże. Jeżeli ktoś nie ma szamba z bakteriami (tzw. szambo ekologiczne) to wydaje mi się, że nie ma sensu dokładać do WaterMarka.
Dariusz | 16.12.2014, 12:43
Ja tam lubię nowinki techniczne i kolorowy wyświetlacz mnie przekonał. Oczywiście nie tylko to zadecydowało o moim wyborze. Tak jak napisał Fryderyk, zmiękczacz wody WaterMark 30 ma funkcje, które oszczędzają wodę i sól na regenerację. Po pierwsze jest to regeneracja upflow, gdzie solanka podczas regeneracji najpierw przepływa przez dolną część złoża, a dopiero później przez górną. Drugą funkcją jest regeneracja proporcjonalna. Polega ona na tym, że w momencie gdy złoże nie zostało jeszcze w pełni wyczerpane, a uruchomiona jest regeneracja, to zmiękczacz przeprowadza częściową regenerację i wykorzystuje niewielką ilość soli. Co w konsekwencji owocuje mniejszą ilością sodu w wodzie po regeneracji (zaleta dla właścicieli szamba ekologicznego).
Robert Misiak | 16.12.2014, 16:18
Dariusz, gratuluję wiedzy, szczerze. Ja po prostu kupiłem ten zmiękczacz i zainstalowałem, nie interesowałem się tym, czym jest jakiś upflow czy inne tu wypisane cuda. U mnie działa i to bez żadnej wiedzy technicznej. Polecam produkt.
Leniwy | 05.01.2015, 15:56
Nie lubię sprzątać. Dla mnie to marnowanie czasu. Dlaczego w weekend, zamiast odpoczywać mam latać z mopem i ścierką? Najgorzej nie lubiłem myć łazienki. Celowo użyłem czasu przeszłego, bo odkąd zainstalowałem zmiękczacz wody nie mam tego problemu. Okazało się, że te wszystkie osady i zacieki powodowała twarda woda. Koszmar sprzątania się skończył. To co kiedyś było moim "marzeniem", teraz stało się rzeczywistością. Łazienka praktycznie się nie brudzi. Czasami muszę przetrzeć armaturę suchą szmatką, żeby pozbyć się wyschniętego mydła. Nie używam żadnych środków chemicznych. Każdemu leniuchowi śmiało mogę polecić instalację zmiękczacz wody.
Wizjoner | 08.01.2015, 09:43
Leniuch, jak Ty taki pracowity jesteś to zamiast kupować zmiękczacz wody powinieneś nająć pomoc pomoc domową. Miałbyś z głowy sprzątanie w całym domu. Ja kupiłem zmiękczacz wody nie ze względu na to, że nie lubię sprzątać, ale po prostu bałem się o urządzenia agd podłączone do instalacji. Inna sprawa, że w trakcie eksploatacji odkryłem inne zalety miękkiej wody. Chociażby kwestia suchej skóry po kąpieli w twardej wodzie. Teraz takiego problemu po prostu nie mam. Żona też mówi, że widzi różnicę np. po objętości włosów.
Kisia | 13.02.2015, 09:38
Jakiś czas temu zastanawialiśmy się z mężem jaki zmiękczacz wody zakupić. Przeczytałam mnóstwo opinii, artykułów, rozmawiałam również z handlowcami zajmującymi się uzdatnianiem wody. Wybór nie należał do prostych. Zastanawialiśmy się między Watermark-iem, a Denverem. Podstawową różnicą jest przede wszystkim cena. Nie oszukujmy się, że waha się ona w granicy 1tys zł. Drugą zauważalną na pierwszy rzut oka jest różnica w obudowie- WaterMark ma bardziej nowoczesny wygląd i kolorowy wyświetlacz, można powiedzieć, że sam wygląd wzbudza zainteresowanie. No i trzecią znaczącą różnicą jest to, że Denver nie posiada opcji trybu wakacyjnego, która z tego co mi wiadomo służy do rzadszej regeneracji zmiękczacza w czasie nieobecności domowników. Nam te wszystkie bajery nie były potrzebne, dlatego wybraliśmy drugą opcję- Denver. To prawda, że nie ma najmniejszego problemu z instalacją, przy użyciu instrukcji, która naprawdę jest czytelna. Można się także skorzystać z artykułu powyżej, bo z tego co czytałam jest bardzo sensowny. Co tu dużo mówić... warto zainwestować pieniądze raz i cieszyć się dobrej jakości wodą przez długie lata.
SzymonJaniak | 04.03.2015, 13:05
Super napisany artykuł, bardzo pomocny podczas instalacji zmiękczacza wody WaterMark. Teraz też istotnym faktem jest to, że wyszła ona w języku polskim. Kiedyś, kilka lat temu mój szwagier instalował to urządzenie i niestety, nie miał wsparcia ani ze stron internetowych tak jak powyżej- artykuły dotyczące instalacji sprzętu, natomiast instrukcja wydawana była w języku angielskim, co dla niektórych może być dość istotnym problemem, jeśli nie znamy języka obcego. Na zakończenie mogę polecić zmiękczacz wody WaterMark, jestem bardzo zadowolony z zakupu.
Lawenda | 18.03.2015, 14:03
Denver 30 naprawdę daje radę. Jest już u nas w domu ponad rok i nie wyobrażam sobie powrócić do czasów gdy po jednej kąpieli moja kabina prysznicowa była pokryta paskudnym nalotem. Co do montażu, bo przecież tego dotyczy ten artykuł- instrukcja ma 25 stron, w języku polskim także nie wydaje mi się żeby ktoś miał problem z podłączeniem zmiękczacza wody. Chociaż niektórzy maja kłopot z montażem najprostszej wersji stolika z Ikei także może trafi się i taki delikwent, który nie będzie potrafił zamontować Denvera. Powyższa recenzja też jest niczego sobie, także myślę Panowie, że dacie radę! Trzymam za Was kciuki, nie zawiedźcie swoich kobiet.
Zapałka | 27.03.2015, 09:27
Zmiękczacz Denver Plus 30 jest moim zdaniem optymalnym rozwiązaniem dla 5- osobowej rodziny. Jego wydajność jest w zupełności wystarczająca. U nas w domu bez żadnego problemu wody wystarcza zarówno do celów spożywczych jak i tych stricte związanych z higieną.
Instrukcja napisana prostym, przestępnym językiem. Lecz jeśli ktoś nie ma zmysłu instalacyjnego powinien skorzystać z usług profesjonalistów.
Siara | 08.04.2015, 16:05
Zapałka ma zupełną rację, Denver 30 plus sprawdza się nawet przy rodzinie 6 osobowej tj w moim przypadku. Ja podłączyłem Denvera sam, bez konieczności wzywania hydraulika i wcale nie mam zmysłu instalacyjnego, a jak narazie wszystko działa pięknie i sprawnie.
Siara | 06.05.2015, 16:40

U mnie też się sprawdza. Zamówiłem go dwa miesiące temu i jestem mega zadowolony. Woda pierwsza klasa.

fog | 17.05.2015, 14:44
A ja polecam zmiękczacz Vissmann Aquachome 20-N, której producentem jest międzynarodowa korporacja o kilkudziesięcioletniej tradycji. Przy takiej samej przepustowości jak Denver 30 zużywa mniej soli i wody na regenerację. Jest też tańszy od Denvera a serwis jest niemal w każdym miasteczku. Ponadto w cenie zakupu Vissmanna (obojętnie gdzie by go nie kupić – ja na przykład kupiłem przez internet) jest darmowe uruchomienie urządzenia przez autoryzowany serwis Vissmanna (wystarczy zadzwonić do najbliższego). Vissmann ma też amerykańską głowicę znaną z bezawaryjności i szeroką paletą ustawień różnych parametrów. Ma też oczywiście by-pass w standardzie. Firma Vissmann nie reklamuje tak szeroko swoich wyrobów bo nie musi. Jakość ich wyrobów jest powszechnie znana. Dystrybutor Denvera 30 zrobił w sieci doskonały public relation a tak naprawdę jest to przeciętne urządzenie o stosunkowo wysokiej cenie jak na to co oferuje.
Kikocka Marta | 15.10.2015, 11:35
Artykuł z tego co widzę dotyczy zmiękczacza WaterMark 30 więc wtrącanie się z jakąś dziwaczną krytyką innego zmiękczacza przy okazji podając się za rzekomego ambasadora Vissmana jest co najmniej nie na miejscu. Dyskutujmy o instalacji urządzeń, jego działaniu.
Pozdrawiam
Sylwek | 11.04.2016, 08:25
WaterMark to młodszy i lepszy brat Denvera, ma regenerację przeciwprądową, co już najnowsze zmiękczacze muszą posiadać, mniej pobiera soli i wody a także lepiej oczyszcza złoże przez co nawet jest bardziej żywotne. WaterMark, Denver i Aquahome Viessmanna mają złoże monosferyczne i to chyba najważniejsze, głowice też porównywalne jekościowo z przewagą na Viessmanna, No i ten up-flow bez której bym teraz chyba zmiękczacza nie kupił, WaterMark go ma i Aquahome, Aquahome tańszy bez zbędnych bajerów, a jak ktoś lubi takie bajerki no to Watermark, Denver to już przeżytek w 2016r.
Wiktor | 13.05.2016, 15:42
Potrzebuję porady. Chcę kupić zmiękczacz wody, ale jeszcze nie teraz, za jakiś miesiąc, może dwa. Na razie jeszcze trwa u mnie budowa. Natomiast zastanawiam się, czy wybrać zmiękczacz wody WaterMark 30, czy może warto poczekać na Ecoperla Vita? Przeczytałem dobre rzeczy na temat obu tych zmiękczaczy wody, jednakże opinie użytkowników są tylko i wyłącznie o WaterMark 30, bo Ecoperla Vita jeszcze nie jest dostępny w sprzedaży, na razie trwają testy tego zmiękczacza wody. Tak więc co zrobić? Nastawić się na zmiękczacz wody WaterMark 30, czy czekać na Ecoperla Vita?
   1 / 2    Następny »

Wybrane dla Ciebie10 błędów w instalacji kanalizacji w domu jednorodzinnym » Energooszczędne źródła ciepła - zaprojektuj i wybuduj »
kanalizacja pompy ciepła
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Dołącz do klubu elektrobohaterów »

klub instalatora

 Zdradzamy sposób na szybką naprawę usterki w wentylatorze »

Nowatorski sposób na wentylację pomieszczeń pracowniczych »
wentylator klimatyzacja
doceniam jakość » korzystam z udogodnień »

 


Nowoczesna energooszczędność - jak to zrobić? »

pompa ciepła

 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

Na czym polega automatyzacja w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skorzystaj z kalkulatora doboru i wyceny grzejników »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Czy może być jeszcze lepszy system do odzysku ciepła? »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj tajemnice niezawodnej armatury »

wentylatory do łazienke

 1 sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Pompy ciepła w przemyśle - poznaj ich zastosowanie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - WT 2021 w typowych projektach
  • - Regulacja ciśnienia i strumienia powietrza
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl