RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Średniosezonowy wskaźnik efektywności agregatu ziębniczego w kontekście zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków

Building energy consumption on cooling according to the new polish regulations

Fot. Trane

Fot. Trane

W artykule podano sposób wyznaczania wartości sezonowego wskaźnika efektywności energetycznej źródła zimna, jakim jest agregat ziębniczy napędzany energią elektryczną (SEER, ESEER itp.), w kontekście wykorzystania go do obliczeń zapotrzebowania na energię niezbędną do chłodzenia budynków.

Niniejsze opracowanie należy traktować komplementarnie z artykułem komentującym procedurę obliczeniową zawartą w nowej wersji rozporządzenia w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku, który ukaże się w następnym numerze „RI”.

Zobacz także

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Energooszczędny i inteligentny system klimatyzacji w ratuszu Warszawa-Ursynów

Energooszczędny i inteligentny system klimatyzacji w ratuszu Warszawa-Ursynów Energooszczędny i inteligentny system klimatyzacji w ratuszu Warszawa-Ursynów

Efektem rozbudowy i modernizacji ursynowskiego ratusza jest montaż nowoczesnego i efektywnego energetycznie systemu klimatyzacji, który zapewnia komfortową i cichą pracę. Zastosowany system VRF firmy Panasonic...

Efektem rozbudowy i modernizacji ursynowskiego ratusza jest montaż nowoczesnego i efektywnego energetycznie systemu klimatyzacji, który zapewnia komfortową i cichą pracę. Zastosowany system VRF firmy Panasonic spełnił wszystkie wymagania inwestora dotyczące energooszczędności, wysokiej wydajności, elastyczności działania i efektywności. Składająca się z 250 pomieszczeń siedziba Urzędu Dzielnicy Warszawa-Ursynów to obecnie największy budynek w Polsce, w którym zainstalowano nowoczesny system VRF.

FLOWAIR Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR

Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR

Jeżeli na co dzień zarządzasz zespołem, z pewnością wiesz, że warunki panujące w pomieszczeniach bezpośrednio przekładają się na jakość i wydajność pracy. To samo dotyczy logistyki i zarządzania towarami...

Jeżeli na co dzień zarządzasz zespołem, z pewnością wiesz, że warunki panujące w pomieszczeniach bezpośrednio przekładają się na jakość i wydajność pracy. To samo dotyczy logistyki i zarządzania towarami – musisz o nie zadbać, aby podczas składowania nie straciły swoich właściwości.

LG ELECTRONICS POLSKA SP. Z O.O Nowoczesne klimatyzatory pokojowe w ofercie LG Electronics na rok 2022

Nowoczesne klimatyzatory pokojowe w ofercie LG Electronics na rok 2022 Nowoczesne klimatyzatory pokojowe w ofercie LG Electronics na rok 2022

W roku 2022 firma LG Electronics przygotowała dla swoich Klientów wiele nowości w segmencie klimatyzatorów pokojowych typu RAC. Niemal wszystkie ich modele zostały odświeżone o dodatkowe funkcjonalności....

W roku 2022 firma LG Electronics przygotowała dla swoich Klientów wiele nowości w segmencie klimatyzatorów pokojowych typu RAC. Niemal wszystkie ich modele zostały odświeżone o dodatkowe funkcjonalności. Pojawiły się także nowe urządzenia, takie jak jednostka Artcool Beige – w stylowym, beżowym kolorze.

Zasadnicze parametry konstrukcyjne i eksploatacyjne systemu chłodzenia wpływające na efektywność energetyczną urządzeń wykorzystywanych do chłodzenia budynków

Pokrycie zapotrzebowania budynku na energię użytkową chłodzenia QC,nd może być w praktyce realizowane na dwa podstawowe sposoby:

  • w sposób naturalny – systemy tzw. „free coolingu”, wykorzystujące w możliwie największym stopniu naturalną zdolność chłodzącą otoczenia budynku w okresach, gdy jego temperatura jest niższa od temperatury powietrza wewnętrznego,
  • w sposób sztuczny – gdy do wytworzenia energii chłodniczej wykorzystuje się obiegi termodynamiczne realizowane przez urządzenia mechaniczne kosztem nakładu niezbędnej energii zewnętrznej.

W niektórych środowiskach branżowych w Polce rozróżnia się te sposoby, nazywając pierwszy proces chłodzeniem (ang. cooling), a drugi ziębieniem (ang. refrigeration), natomiast urządzenia do jego realizacji urządzeniami ziębniczymi.

W obydwu przypadkach do uzyskania efektu chłodzenia budynku niezbędna jest energia zewnętrzna. Jednak w pierwszym przypadku  zapotrzebowanie na nią jest najczęściej niewielkie i jest to tzw. energia pomocnicza, czyli energia elektryczna zużywana przez pompy, wentylatory, układ sterowania itp.

Natomiast w drugim występuje znacznie większe zapotrzebowanie na energię końcową niezbędną do realizacji obiegu ziębienia, uzupełnioną również o pewną ilość energii pomocniczej. W każdym z powyższych przypadków używa się pojęcia efektywności energetycznej, które definiowane jest ogólnie jako stosunek efektu chłodniczego uzyskanego z danego urządzenia (lub instalacji) do sumy nakładów energetycznych niezbędnych do jego wytworzenia w trakcie eksploatacji.

Taki podział powoduje, że w praktyce mogą występować pewne trudności z identyfikacją poszczególnych wskaźników efektywności, szczególnie w przypadku mnogości konstrukcji urządzeń ziębniczych na rynku oraz różnorodności instalacji służących do chłodzenia budynków. Próbę wyjaśnienia i uporządkowania tych zagadnień podejmowano przed kilku laty m.in. w publikacjach [11,12,13,14].

W ostatnim czasie ukazało się kilka nowych dokumentów i opracowań w tym zakresie, dlatego niezbędne jest kolejne przybliżenie tych problemów, szczególnie w kontekście wyjaśnienia zasad, które zostały zawarte w rozporządzeniu w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku [2].

Ponieważ zasady realizacji lewobieżnych obiegów termodynamicznych w urządzeniach ziębniczych nie uległy zmianie, niezmienne są również główne parametry konstrukcyjne i eksploatacyjne decydujące o wartościach wskaźników efektywności energetycznej tych urządzeń, czyli:

  1. temperatury odparowania i skraplania czynnika ziębniczego generowane poprzez:
    • temperatury wody i/lub powietrza dopływających do parowacza i skraplacza,
    • wielkość wymienników ciepła (parowacz, skraplacz),
    • strumienie masowe wody i/lub powietrza przepływające przez wymienniki ciepła;
  2. rodzaj zastosowanego czynnika ziębni­czego;
  3. typ zastosowanej sprężarki (różne konstrukcje sprężarek mechanicznych, sprężarki cieplne itp.);
  4. sposób regulacji wydajności w okresach pracy przy niepełnym obciążeniu;
  5. elementy wyposażenia urządzenia ziębniczego:
    • elektroniczny zawór rozprężny,
    • ekonomizer (HPS),
    • inne.

Jak wynika z powyższego zestawienia, na wielkość zapotrzebowania poszczególnych nośników energii na chłodzenie budynków wpływają nie tylko cechy konstrukcyjne agregatów i urządzeń ziębniczych, których obiektywną ocenę umożliwiają wskaźniki efektywności deklarowane przez producenta, ale również aspekty eksploatacyjne zależne od sposobu ich wymiarowania i projektowania oraz cech eksploatacyjnych budynku.

Poprawna identyfikacja powyższych zagadnień znacznie utrudnia sformułowanie procedury obliczeniowej jasnej i zrozumiałej dla osób wykonujących obliczenia zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków.

Chwilowe i sezonowe wskaźniki efektywności energetycznej urządzeń ziębniczych napędzanych energią elektryczną

Podstawowym pojęciem, które definiuje sposób konwersji mocy napędowej dostarczanej do urządzenia ziębniczego (Pel) na użytkową wydajność chłodniczą (FCh), jest wskaźnik efektywności EER (równanie 1), którego sposób wyznaczania został w ostatnich latach nieco zmodyfikowany.

(1)

Dla urządzeń sprężarkowych z napędem elektrycznym zagadnienie to precyzuje obecnie norma PN-EN 14511 [3], na podstawie której do mocy napędowej wlicza się obligatoryjnie moce elektryczne pomp i/lub wentylatorów oraz moc pobieraną przez układ sterowania, niezbędne do poprawnego funkcjonowania urządzenia (agregatu) ziębniczego.

Dodatkowo wydajność chłodnicza sprężarkowego obiegu ziębienia pomniejszana jest o moc cieplną przekazywaną przez pompę/wentylator do strumienia płynu oziębianego w urządzeniu.

Norma ta znacznie uporządkowała sposób wyznaczania tego wskaźnika, gdyż do czasu jej opublikowania panowała dowolność w tym względzie, co spowodowało, że w katalogach sprzed kilku lat wartości EER dla tych samych urządzeń przyjmują większe wartości niż obecnie (ponieważ wartości te, co zrozumiałe, były podawane przez producentów jako stosunek różnicy strumieni entalpii płynu oziębianego na wlocie i wylocie z parowacza do mocy pobieranej przez sprężarkę).

Wartość wskaźnika EER jest podawana w katalogach producentów dla ściśle określonych przez powyższą normę parametrów pracy, które najczęściej nie odpowiadają parametrom pracy urządzenia w warunkach rzeczywistych dla konkretnego obiektu.

Zmieniający swoją wartość w czasie pracy urządzenia ziębniczego wskaźnik EER, który nieformalnie można nazwać chwilowym wskaźnikiem efektywności, jest jednak tylko wartością pomocniczą służącą do wyznaczania głównego celu obliczeń, czyli ilości energii końcowej dostarczonej do budynku w postaci różnych nośników energii zużywanych w ciągu roku przez instalację chłodniczą.

Wielkością, która służy do osiągnięcia powyższego celu, jest średniosezonowy wskaźnik efektywności chłodzenia, SEER, zdefiniowany równaniem 2. Zakłada się przy tym, że urządzenie ziębnicze w rzeczywistych warunkach pracy w danym obiekcie pracuje z taką wydajnością, która w każdej chwili pokrywa zapotrzebowanie budynku na moc chłodniczą, nazywaną potocznie obciążeniem chłodniczym.

Jak to więc wynika z rys. 1, na wytworzenie energii chłodniczej w ilości QCh, niezbędnej do pokrycia potrzeb chłodniczych budynku w sezonie (pole figury zakreskowanej na niebiesko), niezbędne jest dostarczenie energii napędowej w ilości Eel (pole figury fioletowej).

(2)

 

Wskaźniki EER i SEER

Rys. 1. Wskaźniki EER i SEER dla urządzenia ziębniczego budynku – interpretacja graficzna


Źródło: Autor

Na rys. 1 zilustrowano dodatkowo różnicę pomiędzy wskaźnikiem SEER a wskaźnikiem EER, który przyjmuje różne wartości w różnych okresach pracy urządzenia. Przykładowo wartość wskaźnika EER,i dla i-ej godziny sezonu, ti jest stała, równa stosunkowi długości odcinka niebieskiego do długości odcinka czarnego.

Podsumowując, można stwierdzić, że problemy z wyznaczeniem zapotrzebowania na energię dla celów chłodzenia wynikają nie tylko z trudności (a raczej niemożności) dokładnego wyliczenia pola powierzchni figury zakreskowanej na niebiesko, ale również z tego, że figury niebieska i fioletowa nie spełniają warunków podobieństwa.

Jednym z kluczowych zagadnień w zaproponowanej metodyce obliczeń jest zatem sposób możliwie dokładnego przybliżenia wartości sezonowego wskaźnika efektywności SEER na podstawie danych i informacji, które mogą być dostępne dla osoby wykonującej obliczenia charakterystyki energetycznej budynku.

W publikacjach [11,13,14] zaproponowano wprowadzenie do obliczeń zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków wskaźnika sezonowej efektywności energetycznej agregatu SEER, wyliczanego ze wzoru 3, przy czym sposób jego obliczania opierał się na następujących założeniach:

  • obliczenia prowadzone są dla każdej godziny sezonu chłodzenia i oparte na danach klimatycznych tzw. roku referencyjnego dla stacji meteorologicznej najbliższej lokalizacji badanego obiektu,
  • znana jest funkcja przedstawiająca zależność wskaźnika efektywności EER agregatu od temperatury cieczy oziębianej w agregacie, temperatury płynu chłodzącego skraplacz oraz procentowego obciążenia chłodniczego urządzenia: EER = f (tc2, tp1, CR),
  • znana jest funkcja opisująca zależność godzinowego obciążenia chłodniczego od bieżących parametrów klimatycznych FCh = f (tz, Ir)

(3)

gdzie:

n – liczba godzin w ciągu roku, w których wystąpi dodatnie obciążenie chłodnicze budynku (liczba godzin przypadających na sezon chłodzenia);

FCh,i – obciążenie chłodnicze (równoważne wydajności chłodniczej) agregatu ziębniczego w i-tej godzinie sezonu chłodzenia, kW;

tc2 – temperatura cieczy oziębianej na wylocie z agregatu (w i-tej godzinie sezonu chłodzenia), °C;

tp1 – temperatura powietrza chłodzącego na wlocie do skraplacza (w i-tej godzinie sezonu chłodzenia), °C;

QCh – sezonowe zapotrzebowanie budynku na energię chłodniczą (które musi pokryć agregat), kWh;

CR – współczynnik obciążenia chłodniczego (capacity ratio) definiowany jako stosunek wydajności agregatu w i-tej godzinie sezonu chłodzenia (FCh,i) do wydajności obliczeniowej (FCh,O).

Sezonowy wskaźnik efektywności energetycznej agregatów ziębniczych wg PN-EN 14825:2012

W 2012 r. ukazała się norma PN-EN 14825 [4], która w sposób wyczerpujący podaje sposób wyliczenia sezonowego wskaźnika efektywności agregatu ziębniczego w ujednoliconych warunkach klimatu europejskiego, dla różnych typów konstrukcyjnych tych urządzeń. Zasadnicze punkty metodyki zaproponowanej w tej normie (na przykładzie agregatów do oziębiania cieczy, chłodzonych powietrzem) przedstawiono poniżej.

Do obliczania SEER wykorzystuje się metodę bin hours, czyli liczby godzin występowania parametrów klimatycznych z pewnego przedziału temperatur, dla którego uśrednia się wartości parametrów pracy obiektu oraz urządzeń, dla reprezentatywnej w przypadku tego przedziału temperatury powietrza zewnętrznego.

Dla obszaru Europy zdefiniowany został jeden model klimatu dla sezonu letniego (chłodzenia) przedstawiony w tabeli 1.

Sezon letni został podzielony na cztery przedziały (bins, oznaczone symbolami A, B, C i D). Dla każdego z nich przyjęto wartości reprezentatywne, wyróżnione w tabeli 1.

Jako temperaturę obliczeniową powietrza zewnętrznego (tdesign) dla tego okresu przyjęto 35°C, dla której obciążenie chłodnicze budynku jest równe 100% wydajności agregatu (ta wartość nazywana jest wydajnością deklarowaną dla warunków A – FDC,A. Jest to odpowiednik wielkości FCh,O w autorskim modelu opisanym powyżej).

Ustalono również, że obciążenie chłodnicze przyjmuje wartość zerową dla temperatury powietrza zewnętrznego tZ = 16°C i zmienia się liniowo do 100% dla tZ = 35°C.

Warunki obliczeniowe po stronie chłodzenia dla urządzeń oziębiających powietrze w sposób bezpośredni są wyznaczone przez parametry: tS = 27°C, tm = 19°C (temperatury odpowiednio termometru suchego i mokrego), natomiast dla urządzeń służących do oziębiania cieczy określone są dla wody o parametrach tw1/tw2 = 12/7°C.

Norma PN-EN 14825 [4] zakłada, że energia elektryczna jest zużywana przez agregat zarówno wtedy, gdy występuje zapotrzebowanie na energię chłodzenia, jak i wtedy, gdy takie zapotrzebowanie spada do zera i agregat znajduje się w stanie czuwania (stand by). Dlatego najpierw z równania 4 wyznacza się wartość wskaźnika SEERON, czyli uśrednionej sezonowej efektywności energetycznej agregatu dla urządzenia w okresie, kiedy pracują sprężarki (obciążenie chłodnicze jest większe od zera):

(4)

gdzie:

j – kolejny numer przedziału obliczeniowego zdefiniowanego przez temperaturę reprezentatywną (wyszczególnioną w tabeli 1);

m – liczba przedziałów obliczeniowych (standardowo przyjmuje się do obliczeń cztery przedziały oznaczone w normie jako A, B, C i D, reprezentowane przez temperatury wyszczególnione w tabeli 1);

hj – liczba godzin występowania temperatury tj reprezentującej przedział obliczeniowy j;

FPL(tj) – wartość częściowego obciążenia chłodniczego (part load) dla temperatury tj reprezentującej przedział obliczeniowy j, kW.

Ujednolicone parametry klimatu

Tabela 1. Ujednolicone parametry klimatu europejskiego dla okresu chłodzenia (tj– temperatura powietrza zewnętrznego, hj– liczba godzin występowania danej temperatury w ciągu roku) [4]

Wartość PL(tj) wyznacza się z zależności:

(5)

FDC,A – wartość obliczeniowa obciążenia chłodniczego (full load) dla warunków obliczeniowych reprezentujących przedział A, kW;

EERPL(tj) – wartość wskaźnika efektywności EER przy częściowym obciążeniu chłodniczym dla warunków pracy w temperaturze reprezentatywnej tj.

Uwagi:

  1. Zgodnie z normą PN-EN 14825 [4] dla agregatów z wielostopniową regulacją wydajności (lub sprężarkami inwerterowymi) EERPL powinno być wyznaczane (przez producenta, na podstawie badań) dla rzeczywistego stopnia wydajności agregatu reprezentującego wartości FPL(tj) z dokładnością ±10% oraz pracującego w warunkach temperaturowych reprezentujących dany przedział. Jeżeli jest to niemożliwe, należy dokonać liniowej interpolacji wskaźnika efektywności na podstawie wartości EER określonych dla dwóch najbliższych stopni regulacji wydajności agregatu.
  2. Dla urządzeń z jednym stopniem regulacji wydajności (ON/OFF) wartość wskaźnika EERPL(tj) jest wyznaczana w oparciu o wartość EERDC(tj), wskaźnika efektywności energetycznej wyznaczanej przy 100% wydajności agregatu w warunkach pracy reprezentujących dany przedział temperaturowy. Wartość ta jest mnożona przez współczynnik korekcyjny uwzględniający straty energii napędowej występujące przy rozruchu i wyłączeniu sprężarek (zależny od typu agregatu i jego wyposażenia). Przykładowo dla agregatów do oziębiania cieczy norma PN-EN 14825 [4] proponuje formułę:

(6)

Zmienność współczynnika korekcyjnego

Rys. 2. Zmienność współczynnika korekcyjnego przy obliczaniu EERPL (tj) dla jednostopniowych urządzeń ziębniczych


Źródło: Autor

Na rys. 2 przedstawiono zależność zdefiniowanego w równaniu 6 współczynnika korekcyjnego przy obliczeniach EERPL(tj) od wartości współczynnika obciążenia chłodniczego (CR) oraz współczynnika degradacji (degradation coefficient – DC). Przy czym wartość DC = 0,9 jest zalecana przez normę [4].

Finalnie wartość wskaźnika SEER dla danego przypadku oblicza się z równania

(7)*).

gdzie:

QCh – sezonowe zapotrzebowanie budynku na energię chłodniczą (które musi pokryć agregat), kWh;

PTO – moc pobierana przez agregat przy sprężarkach wyłączonych przez termostat, kW;

PSB – moc pobierana przez agregat w stanie gotowości do pracy (stand by), kW;

PCS – moc pobierana przez agregat przy wyłączonym agregacie i włączonych grzałkach karteru, kW;

POFF – moc pobierana przez agregat w stanie jego wyłączenia (np. wyłączenie nocne, aktywny układ sterowania), kW;

hTO, hSB, hCK, hOFF – liczba godzin pracy agregatu odpowiednio w stanach określonych powyżej.

Największym problemem w analizie powyższego zagadnienia jest określenie przybliżonej do rzeczywistości wartości QCh, czyli sezonowego zapotrzebowania budynku na energię chłodniczą (które musi pokryć agregat). Przy obliczeniach wykonywanych zgodnie z rozporządzeniem w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku [2] będzie to wartość QC,nd powiększona o straty energii chłodniczej na drodze od agregatu do klimatyzowanego pomieszczenia.

Norma PN-EN 14825 [4] proponuje prostą, ale niezbyt dokładną formułę uzyskiwania tej wartości jako iloczynu obliczeniowego obciążenia chłodniczego obiektu FDC,A i równoważnej długości okresu chłodzenia hDC (dla niewielkich urządzeń klimatyzacyjnych norma zaleca przyjęcie hDC = 350 godzin).

Sezonowy wskaźnik efektywności energetycznej agregatów ziębniczych wg Eurovent

Średniosezonowy wskaźnik efektywności energetycznej agregatu ziębniczego ESEER został zdefiniowany przez Eurovent na potrzeby klasyfikacji energetycznej urządzeń służących do oziębiania cieczy pośredniczącej w systemach chłodzenia budynków.

Jest on wyznaczany na podstawie deklarowanych przez producenta i potwierdzonych przez Eurovent wartości wskaźników efektywności EER#% agregatu pracującego przy częściowym obciążeniu chłodniczym, ale w specyficznych, można by rzec wirtualnych, warunkach:

  • zdefiniowanego a priori klimatu, w którym długość okresów występowania określonego obciążenia chłodniczego jest ściśle powiązana z występowaniem ustalonych temperatur powietrza zewnętrznego (patrz tabela 2),
  • charakterystyki cieplnej budynku, dla którego uporządkowany wykres obciążenia chłodniczego jest zdefiniowany krzywą łamaną jak na rys. 3,
  • stałych warunków temperaturowych pracy instalacji chłodniczej w danym przedziale czasu oraz wynikających z tego stałych wartości wskaźników efektywności EER#% przy częściowym obciążeniu wyrażonym w procentach.

Sposób ten przypomina metodę bin hours opisaną w normie PN-EN 14825 [4], jednak dla uproszczenia czas pracy agregatu (sezon chłodzenia) został w niej podzielony na cztery okresy, w których urządzenie pracuje z wydajnościami odpowiednio 100, 75, 50 i 25% wartości obliczeniowej, w warunkach ściśle określonych temperatur chłodzenia skraplacza przedstawionych w tabeli 2.

Dla warunków pracy zdefiniowanych w tej tabeli, dla każdego z czterech okresów sezonu chłodzenia producent zobowiązany jest określić wartość wskaźników efektywności EER#%, w oparciu o które wyliczana jest wartość ESEER, zgodnie z równaniem 8. Graficzny sposób interpretacji wskaźnika ESEER przedstawia rys. 3.

(8)

Wyznaczany w ten sposób wskaźnik ESEER, pomimo swojej niedoskonałości, ma jednak niepodważalne zalety:

  • jest powszechnie akceptowany przez branżę chłodniczą i publikowany przez niemal wszystkich producentów [17],
  • jest powszechnie dostępny na stronach internetowych Euroventu [16],
  • co bardzo ważne, umożliwia ocenę tych cech agregatu mających wpływ na efektywność, które zależą od jego konstrukcji i producenta.
Warunki pracy agregatu

Tabela 2. Warunki pracy agregatu ziębniczego dla wyznaczania wskaźnika ESEER wg Eurovent

 Interpretacja graficzna obliczeń

Rys. 3. Interpretacja graficzna sposobu obliczeń wartości ESEER w odniesieniu do stanu rzeczywistego (dla agregatów do oziębiania cieczy ze skraplaczem chłodzonym powietrzem)


Źródło: Autor

Nie może on jednak być w sposób bezpośredni utożsamiany z rzeczywistą wartością średniosezonowego wskaźnika efektywności energetycznej agregatu pracującego na potrzeby konkretnego budynku, między innymi z następujących powodów:

  • ESEER jest wyznaczany przy założeniu, że temperatura wody oziębianej wynosi zawsze 7°C. W praktyce agregat pracujący np. na potrzeby belek chłodzących jest eksploatowany w warunkach temperatury wody na wylocie w zakresie 14–16°C i w związku z tym jego rzeczywista efektywność energetyczna jest o ok. 20% większa od tej wyznaczonej dla temperatury 7°C,
  • referencyjne warunki temperaturowe po stronie chłodzenia skraplacza agregatu są różne dla różnych konstrukcji skraplacza. Przykładowo dla agregatów ze skraplaczem chłodzonym cieczą stanem odniesienia do obliczeń wskaźnika efektywności (w warunkach 100-proc. wydajności) jest woda chłodząca o temperaturach 30/35°C, natomiast w rzeczywistości zdecydowana większość projektowanych instalacji zawiera agregat ze skraplaczem chłodzonym roztworem glikolu o parametrach np. 40/45°C lub wyższych, co, jak wykazano w wielu publikacjach (m.in. w [11, 12, 13, 14]), może pociągnąć za sobą spadek współczynnika efektywności o ponad 20% w porównaniu z wartością deklarowaną przez Eurovent,
  • warunki klimatyczne (czas trwania określonego obciążenia chłodniczego budynku) w rzeczywistości przeważnie różnią się od zdefiniowanych przez Eurovent,
  • wskaźnik ESEER nie uwzględnia różnych sposobów eksploatacji oraz sterowania agregatu.

Podsumowanie

W artykule dokonano szczegółowej analizy wskaźników efektywności agregatów ziębniczych napędzanych energią elektryczną, które we współczesnym budownictwie stanowią dominujące źródła zimna w instalacjach chłodniczo-klimatyzacyjnych.

Wyniki tej analizy okazały się niezbędne do zdefiniowania ostatecznej wersji algorytmu służącego do wyznaczania zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków, jako ważnego składnika ich charakterystyki energetycznej.

Sposób wykorzystania poszczególnych wskaźników efektywności w nowej wersji rozporządzenia w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku [2] zostanie zaprezentowany w następnym numerze „RI”.

Literatura

  1. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (wersja przekształcona) (DzU UE L 153/13).
  2.  Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 3 czerwca 2014 r. w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw charakterystyki energetycznej (DzU 2014, poz. 888).
  3. PN-EN 14511:2011 cz. 1–4 Klimatyzatory, ziębiarki cieczy i pompy ciepła ze sprężarkami o napędzie elektrycznym, do grzania i ziębienia (wersja angielska).
  4. PN-EN 14825:2012 Klimatyzatory, ziębiarki cieczy i pompy ciepła ze sprężarkami o napędzie elektrycznym, do grzania i ziębienia. Badanie i ocena w warunkach niepełnego obciążenia oraz obliczanie wydajności sezonowej (wersja angielska).
  5. Królicki Z., Termodynamiczne podstawy obniżania temperatury, Wrocław 2006.
  6. Pełech A., Wentylacja i klimatyzacja – podstawy, Oficyna Wydawnicza PWr, Wrocław 2008.
  7. Rubik M., Pompy ciepła. Poradnik, Technika Instalacyjna w Budownictwie, Warszawa 2006.
  8. Wojtas K., Systemy chłodzenia z cieczą pośredniczącą w energooszczędnych budynkach użyteczności publicznej, „Rynek Instalacyjny” nr 3/2014.
  9. Wojtas K., Projektowanie energooszczędnych systemów chłodzenia budynków. Wybrane zagadnienia, „Energia i Budynek” nr 4/2012.
  10. Wojtas K., Zastosowanie chłodzenia naturalnego w systemach klimatyzacji budynków, „Rynek Instalacyjny” nr 3/2009.
  11. Wojtas K., Certyfikacja energetyczna budynków. Propozycja metodyki obliczeń zużycia energii pierwotnej na chłodzenie budynków, „Energia i Budynek” nr 9/2008.
  12. Wojtas K., Efektywność energetyczna sprężarkowych agregatów ziębniczych w klimatyzacji. Wdrażanie Dyrektywy EPBD, „Chłodnictwo i Klimatyzacja” nr 7/2008.
  13. Wojtas K., Wpływ parametrów projektowych i eksploatacyjnych na efektywność agregatu ziębniczego w klimatyzacji, XI Int. Conference „Air Conditioning, Air Protection and District Heating”, Wrocław – Szklarska Poręba 2008.
  14. Wojtas K., Simplified Model of Seasonal Energy Consumption by Air Conditioning System in Non Residential Buildings, CLIMA 2007, Helsinki.
  15. Wojtas K., Porównanie układów hydraulicznych w instalacjach chłodniczych budynków, konferencja „Chłodnictwo i klimatyzacja w Polsce – nowe trendy rozwoju”, Warszawa 2014.
  16. Katalog produktów, www.eurovent-certification.com.
  17. Materiały techniczne i katalogi firm: Ciat, Aermec, Carrier, Clivet, York, McQuay, Trane, Blue Box, Gea, Daikin, Airwell, Toshiba, Fujitsu, Samsung.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

dr inż. Bogusław Maludziński Rozdzielanie zysków ciepła w obliczeniach charakterystyki energetycznej budynków

Rozdzielanie zysków ciepła w obliczeniach charakterystyki energetycznej budynków Rozdzielanie zysków ciepła w obliczeniach charakterystyki energetycznej budynków

Rozporządzenie w sprawie „metodologii” obliczania charakterystyki energetycznej budynków [1] nie podaje wszystkich wzorów niezbędnych do wyliczania pewnych wielkości przytaczanych w tym dokumencie. Dlatego...

Rozporządzenie w sprawie „metodologii” obliczania charakterystyki energetycznej budynków [1] nie podaje wszystkich wzorów niezbędnych do wyliczania pewnych wielkości przytaczanych w tym dokumencie. Dlatego w wielu wypadkach trzeba przełożyć zapis tekstowy na wzory, które uwzględnią go w obliczeniach. Jeden z takich zapisów znajduje się w załączniku nr 7 i dotyczy uwzględniania zysków ciepła od instalacji grzewczej i przygotowania c.w.u. tylko w miesiącach sezonu grzewczego. Zyski te dodawane są do...

dr inż. Szymon Firląg Określenie przepuszczalności powietrznej domu pasywnego

Określenie przepuszczalności powietrznej domu pasywnego Określenie przepuszczalności powietrznej domu pasywnego

Budynki pasywne wyposażone są w mechaniczną wentylację nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła. Świeże powietrze dostaje się do pomieszczeń za pośrednictwem kratek nawiewnych, a nie nieszczelności okiennych....

Budynki pasywne wyposażone są w mechaniczną wentylację nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła. Świeże powietrze dostaje się do pomieszczeń za pośrednictwem kratek nawiewnych, a nie nieszczelności okiennych. Fakt ten, a zarazem konieczność ograniczenia strat ciepła sprawiają, że konieczne jest maksymalne ograniczenie niekontrolowanej infiltracji powietrza zewnętrznego.Realizacja szczelnego budynku pasywnego wymaga zaplanowania odpowiednich rozwiązań już na etapie projektowym. Ważne jest dokładne wykonanie...

dr inż. Kazimierz Żarski Wskaźnikowe straty ciepła przewodów instalacji prowadzonych w budynkach

Wskaźnikowe straty ciepła przewodów instalacji prowadzonych w budynkach Wskaźnikowe straty ciepła przewodów instalacji prowadzonych w budynkach

Celem artykułu jest próba dyskusji z wartościami wskaźników podanymi w [2] i dostarczenie narzędzi obliczeniowych autorom świadectw energetycznych budynków.

Celem artykułu jest próba dyskusji z wartościami wskaźników podanymi w [2] i dostarczenie narzędzi obliczeniowych autorom świadectw energetycznych budynków.

Jerzy Kosieradzki Jak oszczędzać energię - centralne ogrzewanie dobrze zaprojektowane

Jak oszczędzać energię - centralne ogrzewanie dobrze zaprojektowane Jak oszczędzać energię - centralne ogrzewanie dobrze zaprojektowane

Instalacja centralnego ogrzewania w domu jednorodzinnym należy do najbardziej energochłonnych. Tylko nieliczni zdają sobie sprawę, jak dużo można na niej stracić lub zyskać. Aby wyjaśnić, dlaczego tak...

Instalacja centralnego ogrzewania w domu jednorodzinnym należy do najbardziej energochłonnych. Tylko nieliczni zdają sobie sprawę, jak dużo można na niej stracić lub zyskać. Aby wyjaśnić, dlaczego tak jest, należy zacząć od początku, czyli od obliczenia zapotrzebowania na ciepło. Jest to warunek podstawowy, aby móc zastanowić się, co trzeba zrobić, aby oszczędzić energię.

dr inż. Michał Strzeszewski Podstawa prawna oceny energetycznej budynków

Podstawa prawna oceny energetycznej budynków Podstawa prawna oceny energetycznej budynków

W poprzednim artykule (RI 1-2/2009) omówione zostały cele i podstawowe zasady oceny energetycznej budynków zapisane w dyrektywie europejskiej 2002/91/WE. Dyrektywy nie stosuje się bezpośrednio, lecz zasady...

W poprzednim artykule (RI 1-2/2009) omówione zostały cele i podstawowe zasady oceny energetycznej budynków zapisane w dyrektywie europejskiej 2002/91/WE. Dyrektywy nie stosuje się bezpośrednio, lecz zasady w niej podane powinny być przeniesione do prawodawstwa krajowego. W niniejszym artykule omówiono akty prawne wprowadzające ocenę energetyczną budynków w Polsce. Należy zwrócić uwagę, że wymagania dyrektywy są obecnie niekompletnie wprowadzone do prawodawstwa polskiego i stan ten powinien zostać...

mgr inż. Krzysztof Drab Systemy kontrolowanej wentylacji pomieszczeń mieszkalnych

Systemy kontrolowanej wentylacji pomieszczeń mieszkalnych Systemy kontrolowanej wentylacji pomieszczeń mieszkalnych

Do utrzymania zdrowego klimatu w pomieszczeniach konieczna jest kontrolowana wentylacja mechaniczna. Osiągnięta poprzez izolację cieplną budynku oszczędność energii prowadzi dzięki kontrolowanej wymianie...

Do utrzymania zdrowego klimatu w pomieszczeniach konieczna jest kontrolowana wentylacja mechaniczna. Osiągnięta poprzez izolację cieplną budynku oszczędność energii prowadzi dzięki kontrolowanej wymianie powietrza z odzyskiem ciepła do dalszej poprawy bilansu energetycznego.

mgr inż. Rafał Radajewski, mgr inż. Łukasz Młynarz, mgr inż. Ireneusz Rzeczkowski, dr hab. inż. Aniela Kamińska Sterowanie ogrzewaniem w systemie KNX/EIB

Sterowanie ogrzewaniem w systemie KNX/EIB Sterowanie ogrzewaniem w systemie KNX/EIB

Obecnie istnieje wiele inteligentnych systemów budynkowych. Jednym ze standardów tych systemów rozpowszechnionym w Europie jest KNX/EIB, który pozwala na automatyczną kontrolę temperatury w pomieszczeniu...

Obecnie istnieje wiele inteligentnych systemów budynkowych. Jednym ze standardów tych systemów rozpowszechnionym w Europie jest KNX/EIB, który pozwala na automatyczną kontrolę temperatury w pomieszczeniu w zależności od jego rodzaju, pory dnia i innych warunków zewnętrznych oraz określonych przez użytkownika.

dr inż. Grzegorz Bartnicki, dr inż. Bogdan Nowak Sezonowe zużycie ciepła a efektywność systemu grzewczego

Sezonowe zużycie ciepła a efektywność systemu grzewczego Sezonowe zużycie ciepła a efektywność systemu grzewczego

W artykule przedstawiono przypadek, w którym pomimo podejmowanych przez lokatorów działań mających na celu ograniczenie zużycia ciepła, opłaty za ogrzewanie są wysokie. Stosunkowo duża różnica pomiędzy...

W artykule przedstawiono przypadek, w którym pomimo podejmowanych przez lokatorów działań mających na celu ograniczenie zużycia ciepła, opłaty za ogrzewanie są wysokie. Stosunkowo duża różnica pomiędzy sumą wskazań liczników mieszkaniowych a energią chemiczną zawartą w zakupionym paliwie wskazuje na niesatysfakcjonującą sprawność źródła ciepła i instalacji przesyłowych. Nie można tego wytłumaczyć niedokładnością wskazań mierników – przyczyną jest raczej brak właściwej eksploatacji systemu.

dr inż. Paweł Sulik Dom energooszczędny

Dom energooszczędny Dom energooszczędny

Powszechne przekonanie, że koszt eksploatacji dobrze ocieplonego domu jest znacznie niższy niż porównywalnego kubaturą i bryłą, ale gorzej izolowanego termicznie budynku jest jak najbardziej uzasadnione.

Powszechne przekonanie, że koszt eksploatacji dobrze ocieplonego domu jest znacznie niższy niż porównywalnego kubaturą i bryłą, ale gorzej izolowanego termicznie budynku jest jak najbardziej uzasadnione.

dr inż. Bogdan Nowak Kryteria środowiska wewnętrznego wg PN-EN 15251

Kryteria środowiska wewnętrznego wg PN-EN 15251 Kryteria środowiska wewnętrznego wg PN-EN 15251

Na wniosek Komitetu Technicznego nr 279 Polskiego Komitetu Normalizacji w sierpniu 2007 r. normie europejskiej EN 15251:2007 [1] został nadany status Polskiej Normy. Omawia ona własności środowiska wewnętrznego,...

Na wniosek Komitetu Technicznego nr 279 Polskiego Komitetu Normalizacji w sierpniu 2007 r. normie europejskiej EN 15251:2007 [1] został nadany status Polskiej Normy. Omawia ona własności środowiska wewnętrznego, które uwzględniane są przy projektowaniu instalacji oraz podczas oceny efektywności energetycznej budynków wynikającej z dyrektywy EPBD (energy performance of buildings directive) [2].

Roman Wichowski Zużycie ciepła w budownictwie europejskim

Zużycie ciepła w budownictwie europejskim Zużycie ciepła w budownictwie europejskim

W artykule przedstawiono zużycie energii cieplnej w sektorze budownictwa w wybranych krajach europejskich. Ok. 38% badanych budynków miało roczne zużycie ciepła większe niż średnia europejska (174,3 kWh/m2...

W artykule przedstawiono zużycie energii cieplnej w sektorze budownictwa w wybranych krajach europejskich. Ok. 38% badanych budynków miało roczne zużycie ciepła większe niż średnia europejska (174,3 kWh/m2 · a), a ok. 30% powodowało większe zanieczyszczenie powietrza w porównaniu ze średnią europejską. W Polsce jest najwyższe jednostkowe zużycie ciepła na potrzeby grzewcze (63% budynków ponad średnią europejską). Ponadto obiekty francuskie i polskie charakteryzują się najwyższą emisją zanieczyszczeń...

Dariusz Ryżkowski Czynniki chłodnicze w klimatyzacji i chłodnictwie – wycofanie HCFC

Czynniki chłodnicze w klimatyzacji i chłodnictwie – wycofanie HCFC Czynniki chłodnicze w klimatyzacji i chłodnictwie – wycofanie HCFC

Cztery lata temu, kiedy zaczęła obowiązywać ustawa o substancjach zubożających warstwę ozonową [1], oparta zresztą na unijnym rozporządzeniu (WE) nr 2037/2000 [2], w większości omówień i wystąpień prawie...

Cztery lata temu, kiedy zaczęła obowiązywać ustawa o substancjach zubożających warstwę ozonową [1], oparta zresztą na unijnym rozporządzeniu (WE) nr 2037/2000 [2], w większości omówień i wystąpień prawie w ogóle nie zwracano uwagi na punkty mówiące o szczególnych, przyszłościowych zakazach zawartych w tych regulacjach i skupiano się na rozwiązywaniu bieżących problemów związanych z funkcjonowaniem branży chłodnictwa i klimatyzacji w zmienionej rzeczywistości. Czas jest jednak nieubłagany i wspomniane...

Waldemar Joniec Klimatyzatory – etykiety i przeglądy

Klimatyzatory – etykiety i przeglądy Klimatyzatory – etykiety i przeglądy

Energii elektrycznej zaczyna brakować latem, nie zimą. W dużych miastach podczas upałów sieć energetyczna jest niestabilna. Wpływ na to mają m.in. właśnie klimatyzatory. Ich sprzedaż wzrasta z roku na...

Energii elektrycznej zaczyna brakować latem, nie zimą. W dużych miastach podczas upałów sieć energetyczna jest niestabilna. Wpływ na to mają m.in. właśnie klimatyzatory. Ich sprzedaż wzrasta z roku na rok. Na rynku konkuruje kilka wiodących marek, a czołowi producenci wprowadzają do oferty coraz nowocześniejsze rozwiązania.

Jerzy Kosieradzki Klimatyzatory

Klimatyzatory Klimatyzatory

Nawet parę upalnych dni sprawia, że rośnie zainteresowanie urządzeniami, które są w stanie trochę nas ochłodzić. Należą do nich klimatyzatory.

Nawet parę upalnych dni sprawia, że rośnie zainteresowanie urządzeniami, które są w stanie trochę nas ochłodzić. Należą do nich klimatyzatory.

Redakcja RI Zasady doboru klimatyzatorów

Zasady doboru klimatyzatorów Zasady doboru klimatyzatorów

Przed wyborem klimatyzatora należy przede wszystkim jak najdokładniej ustalić wielkość zapotrzebowania pomieszczenia lub obiektu na moc chłodniczą, a także oczekiwania użytkowników. Zdarza się, że instalatorzy...

Przed wyborem klimatyzatora należy przede wszystkim jak najdokładniej ustalić wielkość zapotrzebowania pomieszczenia lub obiektu na moc chłodniczą, a także oczekiwania użytkowników. Zdarza się, że instalatorzy montują urządzenia bez obliczania zapotrzebowania na moc, opierając się na analogiach lub niepewnych szacunkach.

Waldemar Joniec Nowe etykiety dla klimatyzatorów

Nowe etykiety dla klimatyzatorów Nowe etykiety dla klimatyzatorów

Współczesne klimatyzatory osiągają wysoką efektywność energetyczną, która znacznie przekracza poziomy ustanowione kilka lat temu dyrektywą 2002/31/WE. Konieczne stało się więc wprowadzenie nowych systemów...

Współczesne klimatyzatory osiągają wysoką efektywność energetyczną, która znacznie przekracza poziomy ustanowione kilka lat temu dyrektywą 2002/31/WE. Konieczne stało się więc wprowadzenie nowych systemów ich etykietowania.

dr inż. Jarosław Müller, prof. PK, mgr inż. Krzysztof Pszczoła Klimatyzacja pomieszczeń biurowych z wentylacją indywidualną (PV)

Klimatyzacja pomieszczeń biurowych z wentylacją indywidualną (PV) Klimatyzacja pomieszczeń biurowych z wentylacją indywidualną (PV)

Systemy klimatyzacyjne generują znaczące koszty eksploatacyjne budynków biurowych. Wciąż prowadzone są prace nad redukcją tych kosztów bez zmniejszania komfortu w pomieszczeniach. Jednym z rozwiązań może...

Systemy klimatyzacyjne generują znaczące koszty eksploatacyjne budynków biurowych. Wciąż prowadzone są prace nad redukcją tych kosztów bez zmniejszania komfortu w pomieszczeniach. Jednym z rozwiązań może być wentylacja indywidualna, pozwalająca utrzymywać komfort tylko w bezpośredniej bliskości użytkownika.

Redakcja RI Etykiety dla klimatyzatorów

Etykiety dla klimatyzatorów Etykiety dla klimatyzatorów

Współczesne klimatyzatory osiągają tak wysoką efektywność, że konieczna była zmiana ich klasyfikacji energetycznej. Nowe systemy etykietowania obowiązują od stycznia 2013 r. Zmiany te nie tylko dają precyzyjniejszą...

Współczesne klimatyzatory osiągają tak wysoką efektywność, że konieczna była zmiana ich klasyfikacji energetycznej. Nowe systemy etykietowania obowiązują od stycznia 2013 r. Zmiany te nie tylko dają precyzyjniejszą wiedzę o urządzeniach, mają też przynieść oszczędności energii elektrycznej rzędu 11 TWh rocznie do 2020 r.

Waldemar Joniec Zasady doboru klimatyzatorów, trendy i nowoczesne rozwiązania

Zasady doboru klimatyzatorów, trendy i nowoczesne rozwiązania Zasady doboru klimatyzatorów, trendy i nowoczesne rozwiązania

Od klimatyzatorów oczekuje się obecnie chłodzenia i osuszania powietrza latem, a w okresach przejściowych dogrzewania. Klimatyzator powinien też oczyszczać powietrze. Warto zatem wybierać spośród najlepszych...

Od klimatyzatorów oczekuje się obecnie chłodzenia i osuszania powietrza latem, a w okresach przejściowych dogrzewania. Klimatyzator powinien też oczyszczać powietrze. Warto zatem wybierać spośród najlepszych rozwiązań, gwarantujących energooszczędną eksploatację oraz najwyższy komfort temperatury i wilgotności.

dr inż. Kazimierz Wojtas Systemy chłodzenia z cieczą pośredniczącą w energooszczędnych budynkach użyteczności publicznej

Systemy chłodzenia z cieczą pośredniczącą w energooszczędnych budynkach użyteczności publicznej Systemy chłodzenia z cieczą pośredniczącą w energooszczędnych budynkach użyteczności publicznej

Przy projektowaniu systemów chłodzenia budynków należy uwzględnić nie tylko koszty inwestycyjne, ale również eksploatacyjne, a także efektywność pracy urządzeń wchodzących w skład systemu. Systemy chłodzenia...

Przy projektowaniu systemów chłodzenia budynków należy uwzględnić nie tylko koszty inwestycyjne, ale również eksploatacyjne, a także efektywność pracy urządzeń wchodzących w skład systemu. Systemy chłodzenia z cieczą pośredniczącą, zwane potocznie systemami „wody lodowej”, mogą pozostać nadal efektywną alternatywą w stosunku do systemów ze zmiennym przepływem czynnika ziębniczego („multisplit”) pod warunkiem zachowania podstawowych zasad na etapach projektowania, realizacji i eksploatacji systemu.

dr inż. Piotr Jadwiszczak Nowe wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki. Możliwość spełnienia wymagań EP

Nowe wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki. Możliwość spełnienia wymagań EP Nowe wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki. Możliwość spełnienia wymagań EP

Nowelizacja warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], zmienia wymagania odnośnie do energooszczędności budynków. Zaplanowano stopniowe zaostrzanie wymagań dotyczących...

Nowelizacja warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], zmienia wymagania odnośnie do energooszczędności budynków. Zaplanowano stopniowe zaostrzanie wymagań dotyczących izolacyjności cieplnej przegród budowlanych i zapotrzebowania na nieodnawialną energią pierwotną (w 2014, 2017 i 2012 r.) [2] oraz energooszczędności wentylacji i klimatyzacji [3].

Michał Dobrzyński Czynniki chłodnicze – legislacja dziś i jutro

Czynniki chłodnicze – legislacja dziś i jutro Czynniki chłodnicze – legislacja dziś i jutro

Minęło już 10 lat od uchwalenia ustawy określającej zasady stosowania freonów CFC i HCFC w Polsce [1]. Niebawem minie 8 lat od opublikowania unijnego rozporządzenia nr 842/2006 o F-gazach regulującego...

Minęło już 10 lat od uchwalenia ustawy określającej zasady stosowania freonów CFC i HCFC w Polsce [1]. Niebawem minie 8 lat od opublikowania unijnego rozporządzenia nr 842/2006 o F-gazach regulującego wykorzystanie czynników z grupy HFC [2] oraz 5 lat od wydania „nowego” unijnego rozporządzenia nr 1005/2009 w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową [3]. Za kilka miesięcy – z nowym rokiem – zakończy się kariera R22 w Europie.

Redakcja RI Klimatyzatory - rynek i perspektywy

Klimatyzatory - rynek i perspektywy Klimatyzatory - rynek i perspektywy

Ostatnie lata przyniosły spore zmiany na polskim rynku klimatyzacji. Są na nim obecne główne marki światowe oraz wiele mniejszych firm. Do niedawna w Polsce pomieszczenia chłodzone były w biurowcach, ale...

Ostatnie lata przyniosły spore zmiany na polskim rynku klimatyzacji. Są na nim obecne główne marki światowe oraz wiele mniejszych firm. Do niedawna w Polsce pomieszczenia chłodzone były w biurowcach, ale wraz ze wzrostem poziomu życia rosną też nasze oczekiwania wobec komfortu w innych budynkach. Rynek klimatyzacji i wentylacji napędzały inwestycje w galerie i mniejsze obiekty handlowe oraz biurowe.

Michał Dobrzyński Ekologiczne regulacje dla chłodnictwa i klimatyzacji wchodzą w życie

Ekologiczne regulacje dla chłodnictwa i klimatyzacji wchodzą w życie Ekologiczne regulacje dla chłodnictwa i klimatyzacji wchodzą w życie

W maju 2015 r. Sejm uchwalił długo oczekiwaną ustawę o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych (tzw. ustawę o F-gazach). Wprawdzie unijne rozporządzenia...

W maju 2015 r. Sejm uchwalił długo oczekiwaną ustawę o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych (tzw. ustawę o F-gazach). Wprawdzie unijne rozporządzenia w tym zakresie obowiązują w Polsce już od wielu lat, ale brak krajowych przepisów uniemożliwiał skuteczną egzekucję tego prawa przez organy kontrolne.

Najnowsze produkty i technologie

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.