Pobierz pełny numer miesięcznika Rynku Instalacyjnego 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu 

Przesłanki wyboru systemu zdalnego odczytu

Fot. Itron

Chcąc utrzymać ceny wody na poziomie akceptowanym przez mieszkańców, zakłady wodociągowe muszą stale obniżać koszty funkcjonowania. W tym celu wiele z nich prowadzi lub planuje wprowadzenie zdalnego odczytu urządzeń pomiarowych i sektoryzację sieci oraz okresowe obniżanie ciśnienia.

Ceny wody to trudne zagadnienie dla wielu samorządów, w gestii których znajdują się zakłady wodociągowe. Koszty ujmowania, uzdatniania i dystrybucji wody oraz odbioru i oczyszczania ścieków stale rosną – tak jak koszty pracy i energii. W wielu wypadkach potencjał oszczędności jest nadal spory, jednak wymaga to dokładnego rozpoznania funkcjonowania sieci i jej stałego monitorowania.

Możliwości oszczędzania energii zużywanej do uzdatniania wody są ograniczone, także jej ujmowanie nie ma tu dużego potencjału. W procesach tych można szukać oszczędności poprzez wymianę pomp na bardziej energooszczędne i mniej awaryjne. Te działania warto podejmować nawet wtedy, gdy eksploatowane pompy mają przed sobą jeszcze długi okres żywotności.

 

Przeczytaj koniecznie: Nowoczesne ciepłomierze i metody odczytu >>

Wymiana pomp na nowsze, bardziej energooszczędne umożliwia redukcję zużycia energii elektrycznej o 20–30%, tym samym inwestycja taka może się zwrócić po ok. 6 latach, przy 20-letniej żywotności tych urządzeń.

Największy potencjał obniżania kosztów funkcjonowania przedsiębiorstw wodociągowych tkwi w dystrybucji wody. Woda ujęta i uzdatniona jest towarem, który należy sprzedać, a jej strat nie można stale uwzględniać w cenach. Z drugiej strony nie można traktować każdego ubytku wody jako straty, gdyż z ekonomicznego punktu widzenia nie zawsze opłaca się likwidowanie wszystkich wycieków. Informacja o takich zdarzeniach jak straty i wycieki wody jest zatem niezbędna do funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Wprowadzanie systemu zdalnego odczytu powinno zostać poprzedzone analizą. Ważne są nie tylko zagadnienia techniczne dostępnych na rynku systemów, ale też logistyczne i ekonomiczne. Z doświadczenia zakładów, które wdrażały takie systemy, wynika, że koszt inwestycyjny nie powinien odgrywać głównej roli przy wyborze. Warto przeanalizować koszty eksploatacji oraz możliwości systemu opomiarowania. Należy też zwracać uwagę na przygotowanie zaplecza – czyli narzędzia dla systemu finansowo­‑księgowego czy konieczność wyszkolenia pracowników.

Urządzenia pomiarowe

Na rynku jest duży wybór wodomierzy, które umożliwiają zdalny odczyt. We wnioskach z wdrażania opomiarowania i systemu zdalnego odczytu często wskazuje się, że należy zwracać uwagę na optymalny wybór wodomierzy na podstawie rzeczywistych, a nie projektowych przepływów w celu rzetelnego mierzenia pobieranej wody.

Urządzenia powinny być odporne na nieautoryzowane ingerencje, mieć niski próg rozruchowy i wysoką klasę pomiarową. Ważna jest też ich szczelność – odporność na zalanie wodą, np. w studniach wodomierzowych, oraz wymagania co do montażu – czy jest on jest łatwy i szybki, czy wymagane są odcinki proste w instalacji przed i za urządzeniem.

Systemy zdalnego odczytu

Przy wyborze systemu zbierania danych warto też uwzględnić specyfikę danego przedsiębiorstwa, jego warunki terenowe, stan rozproszenia i skupienia wodomierzy na wydzielonych obszarach (czyli odległości pomiędzy nimi). Istotne jest, czy informacje będą przekazywane przewodowo, drogą radiową, czy poprzez sieć telefonii komórkowej GSM – każde z tych rozwiązań ma swoje zalety.

Warto wiedzieć: Systemy zdalnego odczytu w gospodarowaniu wodą >>

Warto zwracać uwagę na to, czy przekazywanie danych jest jednokierunkowe, czy dwukierunkowe, jak będzie się odbywał odczyt i w jakich odstępach czasu oraz czy możliwe jest wysyłanie szybkich informacji ułatwiających zlokalizowanie ewentualnych usterek lub awarii.

Ważne jest też bezpieczeństwo danych, ochrona przed ich utratą, okres archiwizacji (przynajmniej rok) i miejsce przechowywania. Systemy mogą też informować o alarmach, np. o próbach demontażu, zaniku sygnału z wodomierza i poziomie naładowania baterii.

Przetwarzanie danych

Zbieranie danych z opomiarowania i ich przetwarzanie daje duże możliwości monitorowania sieci i analizy informacji. Przy wyborze systemu warto zwracać uwagę na prostotę obsługi oraz kompatybilność z innymi urządzeniami i systemami do przetwarzania danych. W pracy z danymi ważne jest m.in. to, czy można je prezentować graficznie i analizować w dowolnych okresach i zakresach.

Dostępne są programy, które przechodzą na własność użytkownika wraz z urządzeniami, dostawca urządzeń oferować też może usługę zbierania i przygotowania danych oraz powiadamiania o sytuacjach awaryjnych.

To, czy zakład może przetwarzać dane w posiadanych programach i sam je analizuje, czy robi to firma zewnętrzna, może być istotne dla optymalizacji eksploatacji i dbania o stan sieci. Z drugiej strony są też producenci oprogramowania, którzy stale doskonalą narzędzia do analizy i oferują coraz nowsze funkcje.

Ważna jest możliwość synchronizacji danych ze wszystkich wodomierzy z danego obszaru (sektora) w ściśle określonym czasie w celu zbilansowania wody dostarczonej do sieci z ilością wody zafakturowanej.

Bilansowanie wody w strefach daje szerokie możliwości identyfikacji strat – wycieków, awarii, a nawet kradzieży. Sektoryzacja sieci jest coraz częściej narzędziem cenionym przez zakłady wodociągowe. Pozwala bowiem na identyfikację najbardziej awaryjnych odcinków sieci i tym samym skuteczną redukcję strat wody.

Systematycznie prowadzona w sektorach obserwacja poboru wody i analiza minimalnych nocnych przepływów umożliwia śledzenie rozbiorów i identyfikację ewentualnych awarii na coraz mniejszych odcinkach sieci wraz z lokowaniem nowych punktów pomiarowych. Rozwiązanie to pozwala też zdecydować, czy i kiedy likwidacja strat jest uzasadniona ekonomicznie.

Wiedza o przepływach nocnych i ich zmienności oraz rozbiorach w czasie całej doby na poszczególnych odcinkach sieci pozwala na optymalizację regulacji ciśnienia. To z kolei daje wymierne korzyści zakładowi wodociągowemu – mniejsze zużycie energii na pompowanie i mniej wycieków oraz awarii.

Analiza danych z systemu zdalnego odczytu umożliwia też optymalizację doboru wodomierzy, czyli unikanie błędów ich nieodwymiarowania lub przewymiarowania.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   14.10.2014

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Czego jeszcze nie wiesz o pompie cyrkulacyjnej »

niezawodna pompa cyrkulacyjna

Energooszczędna, elektroniczna pompa cyrkulacyjna do instalacji ciepłej wody użytkowej. Gwarantuje (...) czytam więcej »

 


Optymalizacja zurzycia energii na dużej powierzchni » Jak skutecznie mierzyć zużycie gazu »
 systemy gazomierz

 


Czym skutecznie ugasisz pożar »

hydranty


 


Chcesz wkrętarkę? Weź udział w konkursie » Na czym polega technologia klejenia kontaktowego »
klej do izolacji zaawansowana technologia w instalacji

Dynamiczny rozwój polskiego i europejskiego rynku izolacji jak również rosnąca presja na wysoką efektywność energetyczną budynków sprawia, iż rynek (...) czytam więcej »

 


Jesteś instalatorem wentylacji? Wybierz smart pomiary! Na czym to polega »

 smart pomiary

Profesjonalna technologia pomiarowa dla instalatorów wentylacji, klimatyzacji, chłodnictwa i ogrzewnictwa czytam więcej »

 


Dobierz właściwy system klimatyzacji do pomieszczenia » Szukasz zaawansowanego systemu instalacyjnego? Obejrzyj film »
niezbędne elemnty wentylacji zaawansowana technologia w instalacji
W ostatnich latach wykonaliśmy ogromną pracę wykorzystując nowoczesne technologie chcąc dotrzeć nie tylko z innowacyjnymi produktami, ale także z atrakcyjnym przekazem o (...) czytam więcej »
Rozliczne wymagania względem techniki wyposażenia budynków stają się coraz bardziej kompleksowe. Precyzyjne planowanie i przemyślane w najdrobniejszym szczególe rozwiązania pomagają w ich spełnieniu (...) czytam więcej »

 


Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:

Bez wysiłku, prosto na Twoją skrzynkę:
- nowości techniczne i wydarzenia branżowe
- praktyczne porady ekspertów.
4/2018

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 4/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Energia z nieczynnych kopalń
  • - Fotowoltaika prosumencka w Polsce
Zobacz szczegóły

Przeglądarka produktów: Wodomierze

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o.
DAB oferuje innowacyjne rozwiązania technologiczne , zapewniające niezawodność, efektywność oraz optymalizację zużycia energii w...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl