RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Ogrzewanie płaszczyznowe – wybrane przesłanki wyboru systemu

Ogrzewanie płaszczyznowe – wybrane przesłanki wyboru systemu
Fot. KAN
 

Ogrzewanie płaszczyznowe – wybrane przesłanki wyboru systemu


Fot. KAN


 

Nowoczesne systemy ogrzewania powinny jednocześnie zapewniać komfort cieplny i energooszczędność. Wymagania te spełnia niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe, w którym temperatura zasilania nie przekracza 55°C. Źródłem ciepła dla tego typu systemów mogą być np. kotły kondensacyjne, pompy ciepła, a nawet kolektory słoneczne.

Zobacz także

ELEKTRA Systemy elektryczne ochrony orynnowania i instalacji zewnętrznych przed śniegiem i lodem

Systemy elektryczne ochrony orynnowania i instalacji zewnętrznych przed śniegiem i lodem Systemy elektryczne ochrony orynnowania i instalacji zewnętrznych przed śniegiem i lodem

Okres jesienny to dobry czas na to, by przygotować inwestycje budowlane do bezawaryjnego przetrwania chłodnych miesięcy. Choć nadchodząca zima według meteorologów ma być w większości łagodna, nawet krótkotrwały...

Okres jesienny to dobry czas na to, by przygotować inwestycje budowlane do bezawaryjnego przetrwania chłodnych miesięcy. Choć nadchodząca zima według meteorologów ma być w większości łagodna, nawet krótkotrwały mróz może negatywnie wpłynąć na instalacje znajdujące się na zewnątrz budynków.

Thermoval Polska S.A. Ochrona rur przed mrozem. Systemy przeciwoblodzeniowe Thermoval

Ochrona rur przed mrozem. Systemy przeciwoblodzeniowe Thermoval Ochrona rur przed mrozem. Systemy przeciwoblodzeniowe Thermoval

W czasie mrozów instalacje rurowe ułożone na zewnątrz budynku i w pomieszczeniach nieogrzewanych mogą być narażone na zamarznięcie. To prosta droga do ich awarii. Dlatego aby zimą nie mieć problemów z...

W czasie mrozów instalacje rurowe ułożone na zewnątrz budynku i w pomieszczeniach nieogrzewanych mogą być narażone na zamarznięcie. To prosta droga do ich awarii. Dlatego aby zimą nie mieć problemów z działaniem tego typu instalacji, warto zabezpieczyć je kablami grzewczymi Thermoval przeznaczonymi do ochrony rur przed skutkami oddziaływania niskich temperatur.

ELEKTRA Elektryczne systemy grzejne – ochrona przed śniegiem i lodem

Elektryczne systemy grzejne – ochrona przed śniegiem i lodem Elektryczne systemy grzejne – ochrona przed śniegiem i lodem

Ubiegłoroczna zima, po kilku latach łagodnych, zaskoczyła powrotem tradycyjnych mrozów i opadów śniegu. Jesień to odpowiedni czas, by przygotować inwestycje budowlane – w tym dachy, orynnnowanie i instalacje...

Ubiegłoroczna zima, po kilku latach łagodnych, zaskoczyła powrotem tradycyjnych mrozów i opadów śniegu. Jesień to odpowiedni czas, by przygotować inwestycje budowlane – w tym dachy, orynnnowanie i instalacje zewnętrzne – do bezawaryjnego przetrwania tych warunków.

Ze względu na sposób przekazywania ciepła do pomieszczeń przez grzejniki systemy ogrzewania dzieli się na konwekcyjne i promieniujące. W obliczeniowych warunkach pracy grzejniki konwekcyjne oddają ponad 50% całkowitej ilości ciepła przez konwekcję swobodną. Wśród grzejników konwekcyjnych wyróżniamy urządzenia: członowe, płytowe, rurowe i konwektory. Z kolei grzejniki promieniujące ponad połowę całkowitej ilości ciepła oddają przez promieniowanie. Grzejnikami promieniującymi są m.in.: płyty i taśmy promieniujące, promienniki i grzejniki płaszczyznowe [7].

W ramach ogrzewania płaszczyznowego wyróżnia się ogrzewanie podłogowe, ścienne i sufitowe (rys. 1). Szczególne przypadki ogrzewania ściennego stanowią systemy ogrzewania cokołowego, podokiennego, ryglowego i konturowego. Obecnie najczęściej wykonuje się ogrzewanie podłogowe, a najrzadziej sufitowe [9].

Płaszczyzny grzejne

Rys. 1. Rozmieszczenie płaszczyzn grzejnych w przegrodach pomieszczenia [9]


Źródło: Kisan

Komfort cieplny

Komfort cieplny zależy przede wszystkim od średniej temperatury powietrza w pomieszczeniu oraz średniej temperatury wszystkich otaczających je przegród. Najkorzystniejsze warunki występują wtedy, gdy te dwie temperatury są zbliżone.

W ogrzewnictwie podstawowym miernikiem komfortu cieplnego jest tzw. temperatura odczuwalna, czyli średnia arytmetyczna temperatury powietrza oraz temperatury promieniowania przegród [11]:

Wzór 1(1)

gdzie:

ti – temp. powietrza, °C;

tr – temp. promieniowania przegród, °C.

Pole komfortu cieplnego w zależności od temperatury powietrza w pomieszczeniu i temperatury wewnętrznej powierzchni ścian przedstawia wykres Königa (rys. 2). Przyjmuje się, że w strefie klimatycznej Polski temperatura optymalna w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie, powinna wynosić od 19°C w sypialniach do 24°C w łazienkach. W pomieszczeniach z tradycyjnym ogrzewaniem konwekcyjnym w okresie zimowym powierzchnia przegród zewnętrznych ma niższą temperaturę. Żeby zniwelować chłodzący wpływ przegród zewnętrznych, temperatura powietrza powinna być wyższa od optymalnej temperatury odczuwalnej. 

Wykres

Rys. 2. Wykres Königa


Źródło: Feris

Ogrzewanie płaszczyznowe umożliwia obniżenie temperatury powietrza w ogrzewanym pomieszczeniu o 2–4°C w porównaniu z temperaturą uzyskiwaną za pomocą tradycyjnego ogrzewania konwekcyjnego. Względnie niska temperatura powietrza rekompensowana jest przez promieniowanie cieplne otaczających przegród.

Optymalna temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić ok. 18–19°C, a średnia temperatura ścian ok. 24–30°C (rys. 2). Warunki takie są korzystne ze względów fizjologicznych i higienicznych – ludzie czują się lepiej w pomieszczeniach z cieplejszymi przegrodami i chłodniejszym powietrzem [1, 2, 12, 13].

Ze względów fizjologicznych temperatura powierzchni grzejnych nie powinna przekraczać temperatury skóry człowieka. Optymalne parametry wynoszą:

  • w ogrzewaniu podłogowym: 24–26°C,
  • w ogrzewaniu sufitowym: 30–35°C (w zależności od wysokości pomieszczenia i wielkości grzejnika sufitowego),
  • w ogrzewaniu ściennym: 25–30°C.
  •  

Zgodnie z normą PN-EN 1264 [8] w ogrzewaniu podłogowym, w zależności od typu pomieszczenia, temperatura powierzchni podłogi może wynosić maksymalnie:

29°C w strefie stałego przebywania ludzi,

  • 35°C w strefie brzegowej,
  • 33°C w kuchniach i łazienkach,
  • 27°C w pomieszczeniach roboczych, gdzie pracuje się na stojąco.
  •  

Ogrzewanie płaszczyznowe zapewnia korzystny z punktu widzenia komfortu cieplnego pionowy rozkład temperatury odczuwalnej w pomieszczeniu. Jest to jedno z najistotniejszych kryteriów oceny systemu ogrzewania.

Idealny profil rozkładu temperatury zakłada najwyższe jej wartości na poziomie nóg użytkownika pomieszczenia, a najniższe w okolicach jego głowy. Najbardziej zbliżony do tego profilu jest rozkład uzyskiwany przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego (rys. 3).

Rozkład temperatury

Rys. 3. Pionowy rozkład temperatury wewnętrznej w zależności od rodzaju ogrzewania


Źródło: Kisan

Ogrzewanie a zdrowie

Zadaniem instalacji ogrzewczych jest dostarczenie do pomieszczenia odpowiedniej ilości ciepła. Jednak nie każde z oferowanych na rynku rozwiązań wpływa optymalnie na samopoczucie mieszkańców. Okres grzewczy to czas szczególnie uciążliwy dla alergików ze względu na kurz, który staje się wówczas bardziej „aktywny”.

Kurz jest zbiorem cząsteczek ciał stałych o różnych kształtach i rozmiarach, które mogą być zawieszone w powietrzu w postaci aerozolu lub osadzać się na różnych powierzchniach w postaci pyłu wysedymentowanego. Kurz występujący w powietrzu pomieszczeń mieszkalnych (tzw. kurz domowy) składa się z:

  • cząstek pochodzenia pozaustrojowego (komórki bakterii, zarodniki i strzępki grzybów, wirusy, toksyny drobnoustrojowe),
  • cząstek ciała i wydalin owadów i roztoczy,
  • cząstek pochodzących od ludzi i zwierząt (np. naskórek, sierść, włosy),
  • roślin (pyłki, fragmenty roślin), resztek pokarmowych,
  • fragmentów tkanin.
  •  

Zawieszony w powietrzu tzw. kurz aerogenny może powodować choroby układu oddechowego, skóry i spojówek o podłożu alergicznym (np. astmę oskrzelową, alergiczny nieżyt nosa, alergiczne zapalenie płuc i oskrzeli, alergiczne zapalenie spojówek) [4, 15].

„Aktywność” kurzu jest różna w zależności od sposobu ogrzewania pomieszczenia. Jak wspomniano wcześniej, przy tradycyjnym ogrzewaniu grzejnikowym większość ciepła grzejnik oddaje przez konwekcję swobodną. Wiąże się to z ciągłym ruchem powietrza, które po nagrzaniu unosi się, stopniowo stygnie i opada, po czym ponownie się ogrzewa, opada itd.

Krążące powietrze unosi cząsteczki kurzu, które rozprzestrzeniają się po całym pomieszczeniu. Im wyższa temperatura grzejników, tym proces konwekcji przebiega intensywniej.

Alternatywą dla ogrzewania konwekcyjnego jest ogrzewanie płaszczyznowe, które większość ciepła przekazuje przez promieniowanie. Dzięki temu nie powstaje ruch powietrza taki jak przy tradycyjnym ogrzewaniu grzejnikowym i rozprzestrzenianie się kurzu jest ograniczone.

Nie tylko kurz unoszący się w powietrzu może niekorzystnie wpływać na samopoczucie i zdrowie ludzi. Kiedy temperatura powierzchni grzejnika przekracza 55°C, znajdujący się na niej kurz ulega tzw. suchej destylacji, podczas której może się wydzielać np. amoniak czy inne substancje.

Cząsteczki kurzu, które są przeważnie pochodzenia organicznego, w miarę ogrzewania stają się suche i lotne, a przez to jeszcze bardziej obciążające. Z tego względu ogrzewanie niskotemperaturowe powoduje mniejsze reakcje alergiczne niż tradycyjne systemy wysokotemperaturowe [6, 14].

Ekologia i energia odnawialna

Do najważniejszych kryteriów, którymi kieruje się inwestor przy wyborze systemu grzewczego, należą [5]: niskie zużycie energii, niski koszt eksploatacji instalacji, ciągłość i niezawodność dostaw ciepła, komfort użytkowania i obsługi instalacji, sprawność zastosowanych urządzeń oraz standard rozwiązań technicznych.

W ostatnich latach istotne stało się też kryterium uwzględniające zużycie energii pierwotnej i emisję zanieczyszczeń do środowiska. Ogrzewanie płaszczyznowe to system niskotemperaturowy. Oznacza to, że optymalna temperatura czynnika grzewczego wynosi 40–45°C (nie powinna przekraczać 55°C).

Ciepło dla systemów niskotemperaturowych może być wytwarzane przez ekologiczne i energooszczędne źródła energii, np. kotły kondensacyjne, oraz urządzenia wykorzystujące energię odnawialną, jak np. pompy ciepła i kolektory słoneczne.

Pompy ciepła dobrze współpracują z ogrzewaniem płaszczyznowym. Dolnym źródłem ciepła może być dla nich grunt, powietrze zewnętrzne czy wody gruntowe, a górne źródło stanowi instalacja grzewcza. Energetyczna efektywność pompy ciepła zależy od różnicy temperatury źródeł ciepła.

Niska temperatura zasilania i powrotu zwiększa sprawność energetyczną pompy. Zatem najkorzystniejszym obszarem zastosowania pomp ciepła jest właśnie ogrzewanie niskotemperaturowe.

W przypadku pomp, dla których źródłem ciepła jest grunt, współczynnik wydajności cieplnej przyjmuje następujące wartości [9, 12]:

  • ogrzewanie podłogowe (temperatura zasilania 50°C) COPR = 3,5–5,5,
  • ogrzewanie konwekcyjne (temperatura zasilania 60°C) COPR = 2,5–3,5.
  •  

Zastosowanie ogrzewania płaszczyznowego wiąże się także z oszczędnościami energii. Z uwagi na zwiększony udział promieniowania w tego typu ogrzewaniu możliwe jest obniżenie temperatury powietrza wewnętrznego przy zachowaniu warunków komfortu cieplnego. Niższa temperatura powietrza sprawia, że zmniejszeniu ulegają straty ciepła związane z jego przenikaniem przez przegrody pomieszczenia oraz z wentylacją.

Wszystko to sprawia, że możliwe jest osiągnięcie nawet do 30% oszczędności energii w stosunku do tradycyjnych rozwiązań z użyciem ogrzewania konwekcyjnego i tradycyjnych urządzeń grzewczych. Zostało to potwierdzone w pracach teoretycznych i eksperymentalnych, m.in. [3, 10].

Podsumowanie

Ogrzewanie płaszczyznowe charakteryzuje się wieloma zaletami w stosunku do tradycyjnego – konwekcyjnego. Jego zastosowanie umożliwia uzyskanie komfortu cieplnego przy niższych temperaturach powietrza w pomieszczeniu, co istotnie wpływa na zmniejszenie kosztów ogrzewania. Stosowanie ogrzewania płaszczyznowego jest również korzystne ze względów higienicznych: z uwagi na czystość powierzchni ogrzewalnych i nieznaczny ruch powietrza, a co za tym idzie, migrację kurzu.

Niska temperatura czynnika grzejnego umożliwia zastosowanie ekologicznych i odnawialnych źródeł ciepła, a tym samym uzyskanie wyższej sprawności energetycznej. W okresie letnim ogrzewanie płaszczyznowe może być wykorzystywane jako system chłodzenia.

Ogrzewanie płaszczyznowe nie jest jednak pozbawione pewnych wad. Podstawowym ograniczeniem jest nieprzekraczanie dopuszczalnej temperatury przegrody, w której zainstalowany jest grzejnik płaszczyznowy. Wynika to z fizjologii ludzkiego organizmu oraz z wymagań dotyczących materiałów, z których zbudowany jest grzejnik płaszczyznowy.

Efektem niskiej temperatury powierzchni grzejnej jest stosunkowo mały strumień ciepła, ok. 70–80 W/m2. Dlatego ogrzewanie przez promieniowanie może być stosowane w budynkach o dobrej izolacyjności cieplnej i w pomieszczeniach mających małe zapotrzebowanie na ciepło. Warto też pamiętać o dużej bezwładności cieplnej, a co za tym idzie, ograniczonej możliwości szybkiej regulacji temperatury.

Istotną cechą grzejników płaszczyznowych jest też brak możliwości późniejszych zmian ich wielkości, a tym samym mocy.

Artykuł powstał w ramach realizacji pracy nr S/WBiIŚ/4/2014

Literatura

  1. Bertram P., Ogrzewnictwo i chłodzenie płaszczyznowe, „Magazyn Instalatora” nr 6–7/2013.
  2. Danielak M., Niskotemperaturowe systemy grzewcze, „Rynek Instalacyjny” nr 11/2011.
  3. Hasan A., Kurnitski J., Jokiranta K., A combined low temperature water heating system consisting of radiators and floor heating, „Energy and Building” No. 41, 2009.
  4. Kaiser K., Wolski A., Klimatyzacja i wentylacja w szpitalach. Teoria i praktyka eksploatacji, IPPU MASTA, 2007.
  5. Nowak B., Bartnicki G., Kryteria wyboru nośnika ciepła, „Rynek Instalacyjny” nr 6/2007.
  6. Nowak B., Bartnicki G., Unowocześnione technologie starożytnego Rzymu, „Rynek Instalacyjny” nr 4/2005.
  7. Pieńkowski K., Krawczyk D., Tumel W., Ogrzewnictwo, Tom I, Politechnika Białostocka, 1999.
  8. PN-EN 1264 Wbudowane płaszczyznowe wodne systemy ogrzewania i chłodzenia.
  9. Rabjasz R., Dzierzgowski M., Ogrzewanie podłogowe – poradnik, COIB, Warszawa 1995.
  10. Rahimi M., Sabernaeemi A., Experimental study of radiation and free convection in an enclosure with a radiant ceiling heating system, „Energy and Building” No. 42, 2010.
  11. Recknagel H., Sprenger E., Hönmann W., Schramek E.-R., Ogrzewanie i klimatyzacja – poradnik, EWFE, Gdańsk 1994.
  12. Rubik M., Nowoczesne rozwiązania w technice ogrzewania, „Instalacje” nr 4/2000.
  13. Strzeszewski M., Niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe, „Rynek Instalacyjny” nr 10/2005.
  14. Strzeszewski M., Nowoczesne systemy ogrzewania budynków, materiały konferencyjne Forum Termomodernizacja 2005 „Audytor energetyczny – zawód z przyszłością”, Warszawa 2005.
  15. www.klimatyzacja.org.pl.
  16. www.feris.com.pl.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • joanna joanna, 18.10.2017r., 13:39:55 Ogrzewanie płaszczyznowe - stosuje u siebie w domu i jestem bardzo zadowolona!

Powiązane

prof. Bjarne W. Olesen, prof. Michele de Carli Wyznaczanie średniej rocznej efektywności energetycznej systemów grzewczych (cz. 1)

Wyznaczanie średniej rocznej efektywności energetycznej systemów grzewczych (cz. 1) Wyznaczanie średniej rocznej efektywności energetycznej systemów grzewczych (cz. 1)

W artykule przedstawiono metodę wyznaczania efektywności energetycznej systemu grzewczego na podstawie dyrektywy EPBD i norm z nią związanych. Podano ponadto przykładowe obliczenia charakterystyki energetycznej...

W artykule przedstawiono metodę wyznaczania efektywności energetycznej systemu grzewczego na podstawie dyrektywy EPBD i norm z nią związanych. Podano ponadto przykładowe obliczenia charakterystyki energetycznej budynku jednorodzinnego, biurowego oraz przemysłowego w trzech różnych lokalizacjach.

Rafał Różycki Równoważenie dużych instalacji c.o.

Równoważenie dużych instalacji c.o. Równoważenie dużych instalacji c.o.

Tematem poprzedniego artykułu (RI 1–2/2012) było hydrauliczne równoważenie małych instalacji, zamontowanych w domach jednorodzinnych lub innych obiektach o powierzchni ok. 80–250 m2, o zapotrzebowaniu...

Tematem poprzedniego artykułu (RI 1–2/2012) było hydrauliczne równoważenie małych instalacji, zamontowanych w domach jednorodzinnych lub innych obiektach o powierzchni ok. 80–250 m2, o zapotrzebowaniu na moc rzędu kilku–kilkunastu kilowatów. Poniżej opisano wybrane aspekty równoważenia większych instalacji centralnego ogrzewania.

Marcin Kotas Błędy wykonawcze w instalacjach ogrzewania podłogowego (cz. 2.)

Błędy wykonawcze w instalacjach ogrzewania podłogowego (cz. 2.) Błędy wykonawcze w instalacjach ogrzewania podłogowego (cz. 2.)

Ogrzewanie podłogowe wybierane jest przez inwestorów coraz częściej. Komfort cieplny, oszczędność energii i estetyka to główne atuty tego rozwiązania. Jednak tylko instalacja dobrze zaprojektowana i wykonana...

Ogrzewanie podłogowe wybierane jest przez inwestorów coraz częściej. Komfort cieplny, oszczędność energii i estetyka to główne atuty tego rozwiązania. Jednak tylko instalacja dobrze zaprojektowana i wykonana zapewni użytkownikom oczekiwany komfort. Przypadki zbyt wysokiej temperatury podłogi, niegrzejących obiegów i popękanych płytek nie są niestety odosobnione, a klienci mogą obawiać się również ewentualnych awarii wywołanych pęknięciem rur znajdujących się pod podłogą.

dr inż. Michał Strzeszewski Ogrzewanie podłogowe a jakość powietrza wewnętrznego

Ogrzewanie podłogowe a jakość powietrza wewnętrznego Ogrzewanie podłogowe a jakość powietrza wewnętrznego

Ogrzewanie podłogowe staje się coraz bardziej popularne. System ten charakteryzuje się korzystnym rozkładem temperatury w pomieszczeniu, który powoduje zwiększenie komfortu cieplnego, poprawę warunków...

Ogrzewanie podłogowe staje się coraz bardziej popularne. System ten charakteryzuje się korzystnym rozkładem temperatury w pomieszczeniu, który powoduje zwiększenie komfortu cieplnego, poprawę warunków higienicznych i oszczędność energii. Dzięki obniżeniu temperatury wody (w porównaniu do ogrzewań tradycyjnych) możliwe jest efektywne wykorzystanie alternatywnych źródeł energii, takich jak energia solarna czy geotermalna.

Łukasz Biernacki Uniwersalna grupa mieszająca do ogrzewania podłogowego GM40

Uniwersalna grupa mieszająca do ogrzewania podłogowego GM40 Uniwersalna grupa mieszająca do ogrzewania podłogowego GM40

Powszechną praktyką w nowoczesnych obiektach mieszkaniowych, a także budynkach biurowych czy hotelach, staje się zastosowanie systemu grzewczego, w którym ogrzewanie grzejnikowe współpracuje z ogrzewaniem...

Powszechną praktyką w nowoczesnych obiektach mieszkaniowych, a także budynkach biurowych czy hotelach, staje się zastosowanie systemu grzewczego, w którym ogrzewanie grzejnikowe współpracuje z ogrzewaniem płaszczyznowym, zwykle podłogowym. System z dwoma układami o różnej temperaturze obliczeniowej (grzejnikowym – najczęściej 80/60°C, podłogowym – zazwyczaj 45/35°C) wymaga zastosowania dla ogrzewania podłogowego zestawów mieszających, zwanych też pompowo-mieszającymi. Wielu producentów oferuje gotowe...

oprac. Kazimierz Mróz Ogrzewanie podłogowe w teorii i praktyce

Ogrzewanie podłogowe w teorii i praktyce Ogrzewanie podłogowe w teorii i praktyce

Wygoda użytkowania i swoboda architektoniczna w kształtowaniu przestrzeni pomieszczeń wpłynęły na popularność stosowania ogrzewania podłogowego. Jednak wykonując taką instalację, należy pamiętać o konieczności...

Wygoda użytkowania i swoboda architektoniczna w kształtowaniu przestrzeni pomieszczeń wpłynęły na popularność stosowania ogrzewania podłogowego. Jednak wykonując taką instalację, należy pamiętać o konieczności spełnienia istotnych wymagań technicznych i zastosowania się do obowiązujących przepisów. Poniższy artykuł opracowano na podstawie publikacji [1], stąd w tekście pojawiają się odniesienia do niemieckich wymagań prawnych, które mogą być jednak interesujące i dla polskiego czytelnika.

Małgorzata Kasper System instalacyjny z rur wielowarstwowych Perfekt System

System instalacyjny z rur wielowarstwowych Perfekt System System instalacyjny z rur wielowarstwowych Perfekt System

Perfekt System firmy Perfexim Ltd Sp. z o.o. to nowoczesny, kompletny system przeznaczony do instalacji grzewczych (ogrzewania grzejnikowego i podłogowego) i wodociągowych (ciepłej i zimnej wody) obejmujący...

Perfekt System firmy Perfexim Ltd Sp. z o.o. to nowoczesny, kompletny system przeznaczony do instalacji grzewczych (ogrzewania grzejnikowego i podłogowego) i wodociągowych (ciepłej i zimnej wody) obejmujący rury wielowarstwowe PeX/Al/PeX i bardzo szeroki asortyment złączek dostępnych w wersji do skręcania i zaprasowywania.

Joanna Ryńska Optymalny projekt ogrzewania płaszczyznowego

Optymalny projekt ogrzewania płaszczyznowego Optymalny projekt ogrzewania płaszczyznowego

Inwestorzy chętnie wybierają ogrzewanie płaszczyznowe ze względu na jego optymalną współpracę z niskotemperaturowym źródłem ciepła oraz walory użytkowe. Płaszczyznowe ogrzewanie wodne, szczególnie podłogowe,...

Inwestorzy chętnie wybierają ogrzewanie płaszczyznowe ze względu na jego optymalną współpracę z niskotemperaturowym źródłem ciepła oraz walory użytkowe. Płaszczyznowe ogrzewanie wodne, szczególnie podłogowe, wymaga jednak starannego projektu i wykonania, z uwzględnieniem licznych pozornie mało istotnych detali.

Joanna Ryńska Jak zdywersyfikować dostawy ciepła i zoptymalizować koszty eksploatacyjne

Jak zdywersyfikować dostawy ciepła i zoptymalizować koszty eksploatacyjne Jak zdywersyfikować dostawy ciepła i zoptymalizować koszty eksploatacyjne

Ogrzewanie elektryczne oparte wyłącznie na prądzie sieciowym pochodzącym z elektrociepłowni węglowych przez lata uważane było za mało efektywne, drogie w eksploatacji i nieprzyjazne dla środowiska. Jednak...

Ogrzewanie elektryczne oparte wyłącznie na prądzie sieciowym pochodzącym z elektrociepłowni węglowych przez lata uważane było za mało efektywne, drogie w eksploatacji i nieprzyjazne dla środowiska. Jednak wobec postępującej dekarbonizacji ogrzewania oraz wykorzystania OZE w produkcji prądu sieciowego i mikroinstalacjach ogrzewanie elektryczne zaczyna być postrzegane zarówno jako przyszłościowe rozwiązanie problemu z cenami i dostępnością paliw, jak i odpowiedź na potrzebę dywersyfikacji dostaw energii...

ELEKTRA Systemy elektryczne ochrony orynnowania i instalacji zewnętrznych przed śniegiem i lodem

Systemy elektryczne ochrony orynnowania i instalacji zewnętrznych przed śniegiem i lodem Systemy elektryczne ochrony orynnowania i instalacji zewnętrznych przed śniegiem i lodem

Okres jesienny to dobry czas na to, by przygotować inwestycje budowlane do bezawaryjnego przetrwania chłodnych miesięcy. Choć nadchodząca zima według meteorologów ma być w większości łagodna, nawet krótkotrwały...

Okres jesienny to dobry czas na to, by przygotować inwestycje budowlane do bezawaryjnego przetrwania chłodnych miesięcy. Choć nadchodząca zima według meteorologów ma być w większości łagodna, nawet krótkotrwały mróz może negatywnie wpłynąć na instalacje znajdujące się na zewnątrz budynków.

jr Kamery termowizyjne w pracy instalatora

Kamery termowizyjne w pracy instalatora Kamery termowizyjne w pracy instalatora

Praca instalatora wymaga korzystania z odpowiednich urządzeń. Są wśród nich zarówno narzędzia z codziennego warsztatu, jak i dające szerokie możliwości diagnostyczne kamery termowizyjne oraz elementy ochrony...

Praca instalatora wymaga korzystania z odpowiednich urządzeń. Są wśród nich zarówno narzędzia z codziennego warsztatu, jak i dające szerokie możliwości diagnostyczne kamery termowizyjne oraz elementy ochrony osobistej, takie jak przenośne mierniki gazów, głównie toksycznych i wybuchowych.

Redakcja RI news Zawory mieszające NovaMix

Zawory mieszające NovaMix Zawory mieszające NovaMix

Instalacje grzewcze, sanitarne czy solarne – zawory mieszające szwajcarskiej firmy Taconova znajdują zastosowanie w niemal wszystkich kluczowych obszarach techniki domowej. Produkty z serii NovaMix pracują...

Instalacje grzewcze, sanitarne czy solarne – zawory mieszające szwajcarskiej firmy Taconova znajdują zastosowanie w niemal wszystkich kluczowych obszarach techniki domowej. Produkty z serii NovaMix pracują samoczynnie i bez dodatkowej energii pomocniczej. Dzięki temu wyraźnie poprawiają efektywność systemów oraz komfort i bezpieczeństwo korzystania z instalacji.

Redakcja RI news Nowy Chief Technology Officer w Uponor

Nowy Chief Technology Officer w Uponor Nowy Chief Technology Officer w Uponor

Uponor powołał Thomasa Fuhra na stanowisko Chief Technology Officer i członka Zarządu Operacyjnego (Executive Committee) oraz wprowadził zmiany w strukturze kierownictwa Uponor Building Solutions Europe.

Uponor powołał Thomasa Fuhra na stanowisko Chief Technology Officer i członka Zarządu Operacyjnego (Executive Committee) oraz wprowadził zmiany w strukturze kierownictwa Uponor Building Solutions Europe.

Redakcja RI news Nowa hala magazynowa Uponor

Nowa hala magazynowa Uponor Nowa hala magazynowa Uponor

Uponor, w ramach integracji z firmą Capricorn S.A., której udziały nabył w minionym roku, otworzył nowy magazyn w Świebodzicach. Nowa lokalizacja pozwoli na podwojenie możliwości magazynowych firmy w Europie.

Uponor, w ramach integracji z firmą Capricorn S.A., której udziały nabył w minionym roku, otworzył nowy magazyn w Świebodzicach. Nowa lokalizacja pozwoli na podwojenie możliwości magazynowych firmy w Europie.

Joanna Ryńska Nowoczesne ogrzewanie elektryczne

Nowoczesne ogrzewanie elektryczne Nowoczesne ogrzewanie elektryczne

Elektryfikacja ogrzewania, o której dużo się mówi w kontekście dążenia Europy do neutralności klimatycznej, powoduje większe zainteresowanie nie tylko pompami ciepła, ale też tańszymi w montażu i prostszymi...

Elektryfikacja ogrzewania, o której dużo się mówi w kontekście dążenia Europy do neutralności klimatycznej, powoduje większe zainteresowanie nie tylko pompami ciepła, ale też tańszymi w montażu i prostszymi w eksploatacji urządzeniami stricte elektrycznymi: kotłami, grzejnikami i ogrzewaniem płaszczyznowym. Dzięki produkcji prądu solarnego w instalacji fotowoltaicznej również i te rozwiązania mogą korzystać z OZE.

Redakcja RI news Taconova obchodzi 60-lecie istnienia

Taconova obchodzi 60-lecie istnienia Taconova obchodzi 60-lecie istnienia

Z okazji jubileuszu Taconova udostępnia na swojej stronie internetowej materiały, dotyczące kolejnych dekad od momentu założenia firmy. Ta wirtualna podróż w przeszłość pokazuje, co poruszało wtedy świat...

Z okazji jubileuszu Taconova udostępnia na swojej stronie internetowej materiały, dotyczące kolejnych dekad od momentu założenia firmy. Ta wirtualna podróż w przeszłość pokazuje, co poruszało wtedy świat i jak w tym czasie rozwijały się technologie firmy Taconova oraz jacy ludzie za nimi stali i w jaki sposób te produkty do dziś zapewniają użytkownikom ciepło i komfort.

Redakcja RI news Profesjonalne projektowanie z HSE5 mobile od Uponor

Profesjonalne projektowanie z HSE5 mobile od Uponor Profesjonalne projektowanie z HSE5 mobile od Uponor

HSE5 mobile to bezpłatne i intuicyjne w obsłudze narzędzie, które usprawnia wykonywanie obliczeń i przygotowywanie zestawień produktowych podczas projektowania instalacji ogrzewania podłogowego Uponor....

HSE5 mobile to bezpłatne i intuicyjne w obsłudze narzędzie, które usprawnia wykonywanie obliczeń i przygotowywanie zestawień produktowych podczas projektowania instalacji ogrzewania podłogowego Uponor. Wykorzystanie zaawansowanego algorytmu z HSE5 desktop umożliwia przeprowadzanie wstępnych obliczeń, potrzebnych podczas współpracy z wykonawcami, hurtowniami oraz inwestorami.

Redakcja RI news Innowacyjne pompy obiegowe firmy Taconova

Innowacyjne pompy obiegowe firmy Taconova Innowacyjne pompy obiegowe firmy Taconova

Niepozorna, zainstalowana w piwnicy pompa obiegowa jest tak naprawdę sercem każdej instalacji grzewczej. Utrzymuje ona cały układ w ruchu, tłocząc podgrzaną wodę z kotła do odbiorników ciepła, takich jak...

Niepozorna, zainstalowana w piwnicy pompa obiegowa jest tak naprawdę sercem każdej instalacji grzewczej. Utrzymuje ona cały układ w ruchu, tłocząc podgrzaną wodę z kotła do odbiorników ciepła, takich jak grzejniki ścienne czy ogrzewanie płaszczyznowe. Następnie woda jest transportowana przewodem powrotnym do generatora ciepła, gdzie na nowo ulega podgrzaniu. Dlatego efektywna pompa obiegowa jest niezbędna, zarówno by zapewnić energooszczędne ogrzewanie budynku, jak i możliwość stałego poboru ciepłej...

Redakcja RI „Ferrari dla instalatora” - wystartował konkurs promujący nowy system rurowy

„Ferrari dla instalatora” - wystartował konkurs promujący nowy system rurowy „Ferrari dla instalatora” - wystartował konkurs promujący nowy system rurowy

Marka Purmo ogłosiła konkurs dla instalatorów „Sztuka Wyboru”, który nawiązuje do premiery nowego produktu - systemu rurowego Cleverfit Axial. Konkurs trwa do końca 2018 roku i wyłoni aż 3 zwycięzców!...

Marka Purmo ogłosiła konkurs dla instalatorów „Sztuka Wyboru”, który nawiązuje do premiery nowego produktu - systemu rurowego Cleverfit Axial. Konkurs trwa do końca 2018 roku i wyłoni aż 3 zwycięzców! Zwycięzcy odwiedzą muzeum legendarnej marki Ferrari, zlokalizowanej w Bolonii oraz staną przed niepowtarzalną szansą, by zasiąść za kierownicą wybranej sportowej bestii spod znaku wierzgającego czarnego konia.

Joanna Ryńska Skuteczne rozprowadzanie ciepła w mieszanej instalacji grzewczej

Skuteczne rozprowadzanie ciepła w mieszanej instalacji grzewczej Skuteczne rozprowadzanie ciepła w mieszanej instalacji grzewczej

Instalacja grzewcza mieszana, łącząca grzejnikowe ogrzewanie z niskotemperaturowym ogrzewaniem płaszczyznowym, wymaga skutecznych rozwiązań technicznych, zapewniających stabilne dostarczanie ciepła do wszystkich...

Instalacja grzewcza mieszana, łącząca grzejnikowe ogrzewanie z niskotemperaturowym ogrzewaniem płaszczyznowym, wymaga skutecznych rozwiązań technicznych, zapewniających stabilne dostarczanie ciepła do wszystkich pomieszczeń. Funkcję taką pełnią grupy pompowe.

dr inż. Piotr Michalak, inż. Adrian Suliga Projekt ogrzewania podłogowego dla pomieszczenia ze strefą brzegową wg PN-EN 1264

Projekt ogrzewania podłogowego dla pomieszczenia ze strefą brzegową wg PN-EN 1264 Projekt ogrzewania podłogowego dla pomieszczenia ze strefą brzegową wg PN-EN 1264

Wytyczne projektowania systemów ogrzewania podłogowego w pomieszczeniach mieszkalnych zawiera norma PN-EN 1264, przyjęta do katalogu PKN w języku angielskim. Zawarta w niej procedura jest jednak złożona...

Wytyczne projektowania systemów ogrzewania podłogowego w pomieszczeniach mieszkalnych zawiera norma PN-EN 1264, przyjęta do katalogu PKN w języku angielskim. Zawarta w niej procedura jest jednak złożona i czasochłonna. Do projektowania można wykorzystać poradniki i programy oparte na tej normie, przygotowane przez producentów systemów ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego oraz firmy oferujące programy do projektowania. Narzędzia te zawierają biblioteki elementów osprzętu różniącego się parametrami...

Joanna Ryńska Klimakonwektory, grzejniki niskotemperaturowe i rozdzielacze we współpracy z pompą ciepła

Klimakonwektory, grzejniki niskotemperaturowe i rozdzielacze we współpracy z pompą ciepła Klimakonwektory, grzejniki niskotemperaturowe i rozdzielacze we współpracy z pompą ciepła

Dość powszechne jest przekonanie, że w instalacjach z pompą ciepła, czyli niskotemperaturowych, sprawdzi się tylko ogrzewanie płaszczyznowe. Tymczasem przy zachowaniu odpowiednich zasad projektowania,...

Dość powszechne jest przekonanie, że w instalacjach z pompą ciepła, czyli niskotemperaturowych, sprawdzi się tylko ogrzewanie płaszczyznowe. Tymczasem przy zachowaniu odpowiednich zasad projektowania, doboru, wykonawstwa i użytkowania instalacja może być oparta także na grzejnikach niskotemperaturowych. W instalacjach grzewczych niskotemperaturowych coraz ważniejsze miejsce zajmują również klimakonwektory.

Katarzyna Cesluk Rozdzielacze i grupy pompowe, czyli o stabilnej instalacji ogrzewczej

Rozdzielacze i grupy pompowe, czyli o stabilnej instalacji ogrzewczej Rozdzielacze i grupy pompowe, czyli o stabilnej instalacji ogrzewczej

Systemy ogrzewania – szczególnie podłogowego, cechującego się dużą bezwładnością, bądź mieszanego (gdy w jednej instalacji pracują zarówno grzejniki płaszczyznowe, jak i tradycyjne ścienne) – wymagają...

Systemy ogrzewania – szczególnie podłogowego, cechującego się dużą bezwładnością, bądź mieszanego (gdy w jednej instalacji pracują zarówno grzejniki płaszczyznowe, jak i tradycyjne ścienne) – wymagają bardzo dobrego rozwiązania dostarczania ciepła do poszczególnych pomieszczeń, tak by zmiana wymagań w jednym pomieszczeniu (np. otwarcie okna i zwiększenie zapotrzebowania na moc cieplną) nie wpływała na dostarczanie ciepła do innych.

Redakcja RI Czy ogrzewanie ścienne to dobry system grzewczy?

Czy ogrzewanie ścienne to dobry system grzewczy? Czy ogrzewanie ścienne to dobry system grzewczy?

Coraz więcej osób, wybierając system grzewczy do domu, myśli o energooszczędnych źródłach ciepła. Dlatego decydują się najczęściej na pompy ciepła lub kotły kondensacyjne, które mogą współpracować z niskotemperaturowymi...

Coraz więcej osób, wybierając system grzewczy do domu, myśli o energooszczędnych źródłach ciepła. Dlatego decydują się najczęściej na pompy ciepła lub kotły kondensacyjne, które mogą współpracować z niskotemperaturowymi instalacjami grzewczymi. Do takich instalacji należy ogrzewanie ścienne. Ogrzewanie ścienne — na czym polega, jakie ma zalety i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.