Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Ochrona dróg ewakuacji – przypadki rzeczywistych budynków

Zabezpieczenia szachtów wind
Ciąg dalszy artykułu...

Zabezpieczenia szachtów wind

Literalne podejście do wybranych zapisów standardów projektowych to realizacja projektu bez analizy rzeczywistych wymagań obiektu. Przykładem może być sposób zabezpieczania szachtów wind innych niż windy na potrzeby ekip ratowniczych. Przedstawić można dwa skrajne przypadki niewłaściwego podejścia do tego zagadnienia.

Pierwszy z nich dotyczy budynku zamieszkania zbiorowego o wysokości 15 kondygnacji (klasyfikowanego jako WW), w którym na potrzeby komunikacji zamontowane zostały trzy windy osobowe przylegające bezpośrednio do korytarza ewakuacyjnego.

Jedna z wind (przystosowana do działania ekip ratowniczych) wyposażona została w system nawiewu pożarowego, który ma za zadanie chronić jej szacht nadciśnieniem. Pozostałe dwa szachty windowe nie mają jednak takiej instalacji i stanowić mogą (przy dużej nieszczelności drzwi wind) drogę dla swobodnego przepływu dymu pomiędzy kondygnacjami budynku.

Warto przeczytać: Systemy wentylacji pożarowej w nowych i modernizowanych budynkach wielokondygnacyjnych >>

Mamy tu do czynienia z błędem popełnionym na etapie określenia warunków funkcjonowania systemów zapobiegania zadymieniu. Chociaż warunki techniczne nie mówią o tym w sposób jednoznaczny, przestrzenie te również powinny zostać zabezpieczone.

Żeby uniknąć konieczności wykonywania instalacji napowietrzania pożarowego, można w tym przypadku pokusić się o inne rozwiązanie – szachty windowe wyposażyć w instalację wyciągu mechanicznego z wentylatorami pożarowymi. W ten sposób podczas pożaru do szachtów napływać będzie wprawdzie dym z bezpośrednio zagrożonej kondygnacji, ale zostanie on bezpiecznie usunięty poza budynek i nie stworzy zagrożenia dla innych pięter.

Drugi przypadek dotyczy wysokościowego obiektu biurowego o powszechnie stosowanym układzie komunikacji wewnętrznej. W trzonie tego budynku zlokalizowano sześć ekspresowych wind osobowych służących do normalnego funkcjonowania obiektu. Zespół wind uzupełniony został o dwie dodatkowe windy techniczne spełniające jednocześnie wymagania stawiane windom na potrzeby ekip ratowniczych.

Wszystkie szachty (zarówno wind zwykłych, jak i na potrzeby ekip ratowniczych) wyposażone zostały w systemy nawiewu pożarowego zapewniające skuteczną ochronę. Jest to oczywiście dobre rozwiązanie, ale w tym i podobnych przypadkach można, zachowując wysoki poziom bezpieczeństwa użytkowników, pokusić się o znacznie tańszy wariant.

Dzięki lokalizacji wind osobowych (niesłużących do ewakuacji) przy wspólnym przedsionku można zabezpieczyć ich szachty przed napływem dymu z zagrożonej kondygnacji, wykonując instalacje napowietrzania pożarowego przedsionka. Przedsionek stanowić będzie wówczas barierę dla napływu dymu w bezpośrednie sąsiedztwo szachtów windowych, a cała instalacja będzie znacznie mniejsza (tańsza) i łatwiejsza do wyregulowania.

Instalację tę w niektórych przypadkach można rozbudować, obejmując ochroną nie tylko przedsionek na bezpośrednio zagrożonej kondygnacji, ale również na sąsiednich (rys. 5).

Organizacja instalacji wyciągu powietrza i dymu

Ważnym elementem systemu zapobiegania zadymieniu jest organizacja odprowadzenia powietrza i dymu z kondygnacji objętej pożarem. System usuwania dymu musi funkcjonować w taki sposób, żeby niezależnie od dokładnej lokalizacji pożaru możliwy był przepływ powietrza z wymaganą prędkością minimalną ze stref chronionych do strefy niechronionej nadciśnieniem.

Właściwe zaprojektowanie systemów odprowadzenia powietrza napotyka szereg przeszkód, z których najistotniejsze to:

 • przewymiarowanie instalacji oddymiającej. Problem ten wynikać może z literalnego zastosowania w projekcie zaleceń popularnej instrukcji ITB.

  Zgodnie z wymaganiami tego standardu (opartego na dawno już nieaktualnych przepisach obowiązujących we Francji) na korytarzach ewakuacyjnych konieczne było zlokalizowanie równomiernie rozmieszczonych punktów wyciągowych o wydajności równej 130% ilości powietrza trafiającego na korytarz przy otwartych drzwiach pomiędzy korytarzem i przedsionkiem oraz przedsionkiem i klatką schodową.

  Dla realizacji zapisu o konieczności mechanicznego usuwania dymu z korytarza ewakuacyjnego w niektórych znanych autorowi budynkach podjęte zostały próby dostosowania układu dróg ewakuacji do wymagań standardów.

  Działania te polegały na sztucznym wydzieleniu na kondygnacjach typu open space fragmentu korytarza o długości kilku lub kilkunastu metrów, w którym zlokalizowano kilka punktów wyciągowych.

  Formalnie spełnione zostały w ten sposób wymogi standardu, jednak uruchomienie instalacji wyciągowej z pełną (obliczeniową) wydajnością przy zamkniętych drzwiach przedsionka przeciwpożarowego powodowało na tyle dużą różnicę ciśnienia po obu stronach tej przegrody, że wydostanie się z korytarza na bezpieczne drogi ewakuacji przekraczało możliwości przeciętnego człowieka (siła potrzebna do otwarcia drzwi przekraczała zakres pomiarowy dynamometru, czyli była większa od 300 N – przy zalecanych 100 N);
 • zmiany organizacji architektury wewnętrznej bez uwzględnienia sposobu funkcjonowania instalacji usuwania powietrza i dymu. Jest to powszechny problem funkcjonowania instalacji w wielokondygnacyjnych budynkach biurowych z przestrzeniami pod wynajem.

  Każdy najemca ma własne wyobrażenie o organizacji przestrzeni biura, nawet na jednej lub kilku kondygnacjach budynku, a administrator obiektu w celu zadowolenia klienta często ulega jego sugestiom.

  W konsekwencji zmienia się przewidziany w projekcie pierwotnym układ korytarzy, np. przez ich częściową zabudowę lub wydzielenie w obrębie korytarza dodatkowych pomieszczeń. Odcina się w ten sposób kilka punktów wyciągowych i powoduje powstawanie martwych stref bez przepływu powietrza.

  Podczas prób dymowych w jednym z obiektów o takiej właśnie aranżacji zaobserwować można było „bańkę” dymu, która „zatkała” fragment sztucznie przedzielonego korytarza. Dymu tego nie udało się usunąć nawet po 15 min od zakończenia zadymiania, pomimo że cały czas działał wyciąg;
 • uproszczony system grawitacyjnego odprowadzenia powietrza i dymu. Problem ten ze względu na silną presję maksymalnej redukcji kosztów systemu wentylacji pożarowej występuje bardzo często. System odprowadzenia dymu i ciepła zredukowany jest wówczas do jednego uchylnego okna na jednej elewacji budynku.

  Rozwiązanie takie nie przewiduje najczęściej wpływu parcia wiatru na elewację oraz różnych możliwych lokalizacji pożaru. Parcie wiatru wiejącego z prędkością 6–7 m/s wytwarza na elewacji budynku nadciśnienie rzędu 50 Pa, co całkowicie niweluje skuteczność działania systemu napowietrzania przestrzeni chronionych nadciśnieniem.

  Inny problem to lokalizacja jedynego punktu wyrzutowego w jednym pomieszczeniu bezpośrednio przylegającym do przestrzeni chronionej lub połączonego transferem z korytarzem ewakuacyjnym. W przypadku pożaru w innym pomieszczeniu lub w odległej części budynku nie będzie fizycznej możliwości skutecznego usuwania dymu.

Czytaj dalej: Organizacja instalacji wyciągu powietrza i dymu >>

   22.10.2014

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jakie urządzenia sanitarne planuje się podłączyć w pomieszczeniu? » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
 • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl