RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Ochrona dróg ewakuacji – przypadki rzeczywistych budynków

Droga ewakuacyjna

Droga ewakuacyjna

Każdy budynek mieszkalny i użyteczności publicznej musi gwarantować użytkownikom możliwość jego bezpiecznego opuszczenia podczas pożaru.
Fakt ten, poparty wymaganiami przepisów techniczno-budowlanych i o ochronie przeciwpożarowej, często nie wytrzymuje konfrontacji z ograniczeniami budżetowymi, niską świadomości administratorów obiektów lub ignorancją uczestników procesu projektowego.
Praktyczne obserwacje poczynione w wielu budynkach o różnym przeznaczeniu nie napawają niestety optymizmem.

Zobacz także

RESAN pracownia projektowa Wentylacja pożarowa chroni ludzkie życie, dlatego jest wyzwaniem dla projektantów

Wentylacja pożarowa chroni ludzkie życie, dlatego jest wyzwaniem dla projektantów Wentylacja pożarowa chroni ludzkie życie, dlatego jest wyzwaniem dla projektantów

Budynki powinny być nie tylko funkcjonalne i komfortowe dla użytkowników, ale też bezpieczne, m.in. pod względem ochrony przeciwpożarowej. Choć wszyscy życzą sobie, by zabezpieczenia pożarowe nigdy nie...

Budynki powinny być nie tylko funkcjonalne i komfortowe dla użytkowników, ale też bezpieczne, m.in. pod względem ochrony przeciwpożarowej. Choć wszyscy życzą sobie, by zabezpieczenia pożarowe nigdy nie były używane, muszą być w budynku obecne, a do tego prawidłowo zaprojektowane, wykonane i kontrolowane, by pozostawać w gotowości do ocalenia zdrowia i życia użytkowników w sytuacji zagrożenia.

Redakcja RI Skuteczne oddymianie zimą

Skuteczne oddymianie zimą Skuteczne oddymianie zimą

Obciążenie śniegiem odgrywa niezwykle ważną rolę podczas doboru dachowych okien oddymiających. Warto pamiętać, że na skutek nieuwzględnienia tego wskaźnika i nieodpowiedniego doboru stolarki oraz współpracujących...

Obciążenie śniegiem odgrywa niezwykle ważną rolę podczas doboru dachowych okien oddymiających. Warto pamiętać, że na skutek nieuwzględnienia tego wskaźnika i nieodpowiedniego doboru stolarki oraz współpracujących z nią siłowników system nie spełni swojej funkcji.

mgr inż. Izabela Tekielak-Skałka, Jarosław Wiche, Dyrektor Techniczny firmy SMAY Sp. z o.o. Systemy wentylacji pożarowej przeznaczone do stosowania w garażach zamkniętych

Systemy wentylacji pożarowej przeznaczone do stosowania w garażach zamkniętych Systemy wentylacji pożarowej przeznaczone do stosowania w garażach zamkniętych

Ograniczona ilość przestrzeni pod inwestycję spowodowała, że w naszym kraju coraz popularniejsze stało się budowanie pod budynkami garaży podziemnych. Jest to szczególnie popularne w centrach dużych miast,...

Ograniczona ilość przestrzeni pod inwestycję spowodowała, że w naszym kraju coraz popularniejsze stało się budowanie pod budynkami garaży podziemnych. Jest to szczególnie popularne w centrach dużych miast, w których liczba miejsc postojowych przy ulicach jest znacznie mniejsza od ilości kierowców szukających miejsc postojowych, co wpłynęło na popularyzację parkingów podziemnych oraz wielopoziomowych.

Systemy ochrony przeciwpożarowej, a szczególnie trudnej w wykonaniu i weryfikacji skuteczności wentylacji pożarowej, postrzegane są jako całkiem zbędne w funkcjonowaniu budynku i w taki też sposób traktowane.

Łatwą do przewidzenia konsekwencją takiego podejścia są liczne błędy projektowe, wykonawcze i eksploatacyjne dotyczące tytułowych instalacji, które sprawiają, że budynki w pełni wyposażone w systemy zabezpieczeń przeciwpożarowych nie gwarantują wysokiego poziomu bezpieczeństwa użytkowników.

Poniżej przedstawione zostały zaobserwowane w wybranych obiektach rzeczywistych dość powszechne uchybienia wpływające na funkcjonowanie systemów zapobiegania zadymieniu w wielokondygnacyjnych budynkach użytkowych i mieszkalnych.

Stan budynku a funkcjonowanie instalacji

Pierwszym i zasadniczym problemem, z jakim trzeba się zmierzyć, projektując, wykonując lub modernizując system różnicowania ciśnienia, jest rzeczywisty poziom szczelności budynku. Należy zdawać sobie sprawę, że stopień nieszczelności budynku nie jest wielkością stałą w trakcie jego funkcjonowania.

Od momentu kiedy zakończone zostaną prace budowlane i obiekt zostaje przekazany do użytkowania, rozpoczyna się proces ciągłych zmian jego charakterystyki hydraulicznej. Dzieje się tak np. z powodu zmian aranżacji na poszczególnych kondygnacjach, remontów i zmiany sposobu wykorzystania pomieszczeń czy wymiany stolarki budowlanej.

Z pomiarów realizowanych w nowo budowanych obiektach wynika, że początkowy stan nieszczelności obiektu jest najczęściej znacznie większy od założeń normatywnych (nawet o kilkadziesiąt procent), a poziom zapisany np. w tabelach normy PN-EN 12101-6 (charakterystyczny dla określonej grupy budynków) obiekt osiąga po 3–5 latach eksploatacji.

Prawidłowość ta oznacza konieczność okresowej kalibracji parametrów pracy klasycznych układów różnicowania ciśnienia lub stosowania tzw. układów adaptacyjnych. W budynkach starszych problem zmiany szczelności nie ogranicza się jednak tylko do przestrzeni obszarów chronionych nadciśnieniem.

Z doświadczeń przeprowadzonych w obiektach wybudowanych w latach 70. i 80. ubiegłego wieku wynika, że problem stanowi również szczelność całych kondygnacji. Stropy, a szczególnie przejścia instalacyjne nie spełniają wymogów oddzielenia pożarowego. Przeprowadzone dla jednego z takich budynków symulacje w sposób bardzo drastyczny wykazują zagrożenia związane z nieograniczonym przez przegrody budowlane rozprzestrzenianiem się gazów pożarowych.

Kolejnym ważnym zagadnieniem, którego poznanie może znacznie poprawić funkcjonowanie systemu różnicowania ciśnienia, jest właściwa ocena lokalizacji odpowiedniego układu i zakresu jego funkcjonowania.

Przykładem zestawu urządzeń o działaniu ograniczonym do ochrony pionowych dróg ewakuacji są układy pasywne (zestawy złożone z wentylatora nawiewu powietrza zewnętrznego oraz klapy upustowej). Są to dobre rozwiązania do zabezpieczenia klatki schodowej, ale pod warunkiem, że klapa upustowa zostanie zabezpieczona przed zamarzaniem (ciekawym zestawem są tu układy zblokowane do montażu wewnętrznego).

Dla obiektów mających klatkę schodową oddzieloną od poziomych dróg ewakuacji przedsionkiem przeciwpożarowym należy znaleźć inne rozwiązanie napowietrzania przedsionka na kondygnacji objętej pożarem. W celu pełnej, jednoczesnej ochrony obu przestrzeni lepszym rozwiązaniem są układy aktywne, o szerokim spektrum działania i dużej elastyczności.

Praktyka wykazuje jednak, że w przypadku układów sterowanych elektronicznie bezwzględnie trzeba zwrócić uwagę, czy są one odporne na oscylację i mają dostosowany do charakteru obiektu oraz sposobu prowadzenia ewakuacji zakres funkcjonowania.

Odporność na oscylacje polega na znalezieniu przez system regulacji punktu pracy w przypadku, kiedy instalacja wymaga dostarczenia do przestrzeni chronionej (klatki schodowej lub przedsionka przeciwpożarowego) innej ilości powietrza, niż wynika to z zakładanego scenariusza pożarowego (np. nastąpi otwarcie większej liczby drzwi, niż zakłada scenariusz pożarowy, lub drzwi nieznajdujące się na zagrożonej kondygnacji nie zamkną się całkowicie). Tego typu testy powinny się stać częścią procedury odbiorowej dla systemów ze sterowaniem elektronicznym.

Druga cecha charakterystyczna dotyczy dostępnego zakresu regulacji. Dla wyjaśnienia omawianego problemu posłużyć się można dwoma przypadkami zastosowania systemu:

  • stosunkowo najprostszym, którym jest napowietrzanie pożarowe trzonu klatki schodowej oddzielonej od poziomych dróg ewakuacji (korytarzy) napowietrzanym przedsionkiem pożarowym,
  • przykład napowietrzania pożarowego klatki schodowej wewnętrznej połączonej korytarzem z atrium galerii handlowej.

W pierwszym przypadku ilość powietrza, którą trzeba dostarczyć do przestrzeni klatki schodowej dla spełnienia warunku nadciśnienia i utrzymania prędkości przepływu w drzwiach otwartych na granicy strefy chronionej i niechronionej nadciśnieniem, nie wymaga bardzo szerokiego zakresu regulacji wydajności wentylatora napowietrzającego.

Zilustrować to można przykładem dwóch budynków rzeczywistych (o wysokości 9 i 15 kondygnacji), w których prowadzone były pomiary wydajności instalacji. Warunek stabilizacji ciśnienia w tych obiektach wymagał strumienia powietrza na poziomie 8000–12 000 m3/h, a warunek przepływu w drzwiach otwartych ok. 17 000–20 000 m3/h.

Wentylator napowietrzający musi zatem zwiększyć (lub ograniczyć) swój wydatek w zakładanym czasie regulacji (np. 3 s) jedynie o 40–55%, co pod względem regulacyjnym nie stanowi poważnego problemu.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, jeżeli regulacja przepływu dla dwóch stanów pracy instalacji dotyczy przedsionka pożarowego. Strumień powietrza konieczny do napowietrzenia klatki schodowej dla podniesienia w niej nadciśnienia do poziomu np. 50 Pa przy ograniczonej kubaturze tej przestrzeni wynosi 2300 m3/h.

Dla warunku utrzymania bezpiecznej prędkości przepływu system musi przeregulować się w czasie np. 3 s do wydatku blisko 16 000 m3/h, co oznacza przeregulowanie wydajności jednostki napowietrzającej o blisko 96%! Realizacja tego zadania wymaga zastosowania systemów aktywnych, przebadanych i certyfikowanych w pełnym, tak szerokim zakresie.

Zabezpieczenia szachtów wind

Literalne podejście do wybranych zapisów standardów projektowych to realizacja projektu bez analizy rzeczywistych wymagań obiektu. Przykładem może być sposób zabezpieczania szachtów wind innych niż windy na potrzeby ekip ratowniczych. Przedstawić można dwa skrajne przypadki niewłaściwego podejścia do tego zagadnienia. 

Pierwszy z nich dotyczy budynku zamieszkania zbiorowego o wysokości 15 kondygnacji (klasyfikowanego jako WW), w którym na potrzeby komunikacji zamontowane zostały trzy windy osobowe przylegające bezpośrednio do korytarza ewakuacyjnego. 

Jedna z wind (przystosowana do działania ekip ratowniczych) wyposażona została w system nawiewu pożarowego, który ma za zadanie chronić jej szacht nadciśnieniem. Pozostałe dwa szachty windowe nie mają jednak takiej instalacji i stanowić mogą (przy dużej nieszczelności drzwi wind) drogę dla swobodnego przepływu dymu pomiędzy kondygnacjami budynku.

Mamy tu do czynienia z błędem popełnionym na etapie określenia warunków funkcjonowania systemów zapobiegania zadymieniu. Chociaż warunki techniczne nie mówią o tym w sposób jednoznaczny, przestrzenie te również powinny zostać zabezpieczone. 

Żeby uniknąć konieczności wykonywania instalacji napowietrzania pożarowego, można w tym przypadku pokusić się o inne rozwiązanie – szachty windowe wyposażyć w instalację wyciągu mechanicznego z wentylatorami pożarowymi. W ten sposób podczas pożaru do szachtów napływać będzie wprawdzie dym z bezpośrednio zagrożonej kondygnacji, ale zostanie on bezpiecznie usunięty poza budynek i nie stworzy zagrożenia dla innych pięter.

Drugi przypadek dotyczy wysokościowego obiektu biurowego o powszechnie stosowanym układzie komunikacji wewnętrznej. W trzonie tego budynku zlokalizowano sześć ekspresowych wind osobowych służących do normalnego funkcjonowania obiektu. Zespół wind uzupełniony został o dwie dodatkowe windy techniczne spełniające jednocześnie wymagania stawiane windom na potrzeby ekip ratowniczych. 

Wszystkie szachty (zarówno wind zwykłych, jak i na potrzeby ekip ratowniczych) wyposażone zostały w systemy nawiewu pożarowego zapewniające skuteczną ochronę. Jest to oczywiście dobre rozwiązanie, ale w tym i podobnych przypadkach można, zachowując wysoki poziom bezpieczeństwa użytkowników, pokusić się o znacznie tańszy wariant. 

Dzięki lokalizacji wind osobowych (niesłużących do ewakuacji) przy wspólnym przedsionku można zabezpieczyć ich szachty przed napływem dymu z zagrożonej kondygnacji, wykonując instalacje napowietrzania pożarowego przedsionka. Przedsionek stanowić będzie wówczas barierę dla napływu dymu w bezpośrednie sąsiedztwo szachtów windowych, a cała instalacja będzie znacznie mniejsza (tańsza) i łatwiejsza do wyregulowania. 

Instalację tę w niektórych przypadkach można rozbudować, obejmując ochroną nie tylko przedsionek na bezpośrednio zagrożonej kondygnacji, ale również na sąsiednich (rys. 5).

Organizacja instalacji wyciągu powietrza i dymu

Ważnym elementem systemu zapobiegania zadymieniu jest organizacja odprowadzenia powietrza i dymu z kondygnacji objętej pożarem. System usuwania dymu musi funkcjonować w taki sposób, żeby niezależnie od dokładnej lokalizacji pożaru możliwy był przepływ powietrza z wymaganą prędkością minimalną ze stref chronionych do strefy niechronionej nadciśnieniem. 

Właściwe zaprojektowanie systemów odprowadzenia powietrza napotyka szereg przeszkód, z których najistotniejsze to:

  • przewymiarowanie instalacji oddymiającej. Problem ten wynikać może z literalnego zastosowania w projekcie zaleceń popularnej instrukcji ITB. 

    Zgodnie z wymaganiami tego standardu (opartego na dawno już nieaktualnych przepisach obowiązujących we Francji) na korytarzach ewakuacyjnych konieczne było zlokalizowanie równomiernie rozmieszczonych punktów wyciągowych o wydajności równej 130% ilości powietrza trafiającego na korytarz przy otwartych drzwiach pomiędzy korytarzem i przedsionkiem oraz przedsionkiem i klatką schodową.

    Dla realizacji zapisu o konieczności mechanicznego usuwania dymu z korytarza ewakuacyjnego w niektórych znanych autorowi budynkach podjęte zostały próby dostosowania układu dróg ewakuacji do wymagań standardów. 

    Działania te polegały na sztucznym wydzieleniu na kondygnacjach typu open space fragmentu korytarza o długości kilku lub kilkunastu metrów, w którym zlokalizowano kilka punktów wyciągowych. 

    Formalnie spełnione zostały w ten sposób wymogi standardu, jednak uruchomienie instalacji wyciągowej z pełną (obliczeniową) wydajnością przy zamkniętych drzwiach przedsionka przeciwpożarowego powodowało na tyle dużą różnicę ciśnienia po obu stronach tej przegrody, że wydostanie się z korytarza na bezpieczne drogi ewakuacji przekraczało możliwości przeciętnego człowieka (siła potrzebna do otwarcia drzwi przekraczała zakres pomiarowy dynamometru, czyli była większa od 300 N – przy zalecanych 100 N);
  • zmiany organizacji architektury wewnętrznej bez uwzględnienia sposobu funkcjonowania instalacji usuwania powietrza i dymu. Jest to powszechny problem funkcjonowania instalacji w wielokondygnacyjnych budynkach biurowych z przestrzeniami pod wynajem. 

    Każdy najemca ma własne wyobrażenie o organizacji przestrzeni biura, nawet na jednej lub kilku kondygnacjach budynku, a administrator obiektu w celu zadowolenia klienta często ulega jego sugestiom. 

    W konsekwencji zmienia się przewidziany w projekcie pierwotnym układ korytarzy, np. przez ich częściową zabudowę lub wydzielenie w obrębie korytarza dodatkowych pomieszczeń. Odcina się w ten sposób kilka punktów wyciągowych i powoduje powstawanie martwych stref bez przepływu powietrza. 

    Podczas prób dymowych w jednym z obiektów o takiej właśnie aranżacji zaobserwować można było „bańkę” dymu, która „zatkała” fragment sztucznie przedzielonego korytarza. Dymu tego nie udało się usunąć nawet po 15 min od zakończenia zadymiania, pomimo że cały czas działał wyciąg;
  • uproszczony system grawitacyjnego odprowadzenia powietrza i dymu. Problem ten ze względu na silną presję maksymalnej redukcji kosztów systemu wentylacji pożarowej występuje bardzo często. System odprowadzenia dymu i ciepła zredukowany jest wówczas do jednego uchylnego okna na jednej elewacji budynku.

    Rozwiązanie takie nie przewiduje najczęściej wpływu parcia wiatru na elewację oraz różnych możliwych lokalizacji pożaru. Parcie wiatru wiejącego z prędkością 6–7 m/s wytwarza na elewacji budynku nadciśnienie rzędu 50 Pa, co całkowicie niweluje skuteczność działania systemu napowietrzania przestrzeni chronionych nadciśnieniem. 

    Inny problem to lokalizacja jedynego punktu wyrzutowego w jednym pomieszczeniu bezpośrednio przylegającym do przestrzeni chronionej lub połączonego transferem z korytarzem ewakuacyjnym. W przypadku pożaru w innym pomieszczeniu lub w odległej części budynku nie będzie fizycznej możliwości skutecznego usuwania dymu.

W naszej rzeczywistości próby pożarowe, szczególnie dotyczące funkcjonowania systemów różnicowania ciśnienia, są procedurą dopiero raczkującą. Brakuje ustalonych procedur określających zakres i sposób prowadzenia tego typu badań oraz opisujących, w jaki sposób przedstawiony powinien być raport końcowy (poza rozdziałem normy PN-EN 12101-6). 

Sytuacja ulega stopniowo zmianie, a co jeszcze ważniejsze, do raportów z badań sprawdzających funkcjonowanie systemów różnicowania ciśnień coraz poważniej podchodzą strażacy dokonujący odbioru budynku. Powoli standardem staje się pojawienie przedstawiciela PSP z podstawowym sprzętem pomiarowym i wykonywanie wyrywkowych prób sprawdzających.

W związku z tym warto zdawać sobie sprawę, że próby powinny dotyczyć jednoczesnego działania wszystkich instalacji uruchamianych podczas realizacji określonego scenariusza pożarowego. Chodzi tu głównie o sprawdzenie skuteczności współdziałania wszystkich elementów wchodzących w skład systemu wentylacji pożarowej lub działających równolegle (koincydencja systemów). 

W praktyce zdarza się, że podczas prób poszczególne systemy uruchamiane są sekwencyjnie i na tej podstawie wykonawca stara się udowodnić, że cała instalacja działa prawidłowo. Próby powinny być przeprowadzane w pełnym zakresie, od wywołania alarmu pożarowego we wszystkich strefach objętych działaniem układu. Wyzwolenie alarmu uruchamiać powinno sekwencje zdarzeń opisanych scenariuszem pożarowym dla danej strefy pożarowej. 

Po uruchomieniu sytemu w opisany sposób powinny zostać przeprowadzone badania sprawdzające wszystkie warunki funkcjonalne (poziom nadciśnienia w obszarach chronionych, siłę potrzebną do otwarcia drzwi na kondygnacji testowej i pozostałych kondygnacjach budynku, kierunek i natężenie przepływu powietrza itd.).

Próby powinny się odbywać dla takich samych warunków i lokalizacji pożaru, jak założono w symulacjach. W ten sposób można zyskać pewność, że projekt techniczny, coraz częściej oparty na wynikach symulacji komputerowych, został wykonany prawidłowo, a dobrane i zainstalowane urządzenia działają zgodnie z ich charakterystyką założoną w symulacjach CFD. Stosowanie opisanej procedury może również doprowadzić do wykrycia samowolnych zmian w projekcie technicznym.

Zakres prób powinien być dostosowany do charakteru pracy systemu wentylacji pożarowej. Przykładowo dla systemów sterowanych elektronicznie oprócz zwyczajowego zakresu prób stabilizacji ciśnienia i przepływu należy wykonać test stabilnej pracy polegający na próbie wzbudzenia układu (oscylacji) przez zmianę charakterystyki hydraulicznej obiektu (otwarcie innej niż zakładana scenariuszem liczby drzwi ewakuacyjnych lub szybkie otwieranie i zamykanie drzwi). Inny przykład dotyczy systemów łączących funkcje bytowe i pożarowe, w przypadku których należy na etapie prób sprawdzić skuteczność działania dla obu warunków pracy.

Mówiąc o próbach pożarowych, trzeba wspomnieć o jeszcze jednym ważnym fakcie. Każda próba pożarowa przeprowadzana jest w określonym czasie, a co za tym idzie, przy określonych warunkach atmosferycznych i ustalonym stanie budynku. 

Oznacza to, że w wyniku prób otrzymuje się obraz stanu instalacji w takich właśnie warunkach, co nie zawsze gwarantuje, że system działać będzie z równą skutecznością, jeżeli warunki zewnętrzne ulegną zmianie. Z tego powodu próby funkcjonowania systemu powinny być przeprowadzane przy różnych skrajnych warunkach atmosferycznych (co najmniej raz w okresie letnim i zimowym).

Podsumowanie

Przedstawione w artykule nieprawidłowości dotyczące funkcjonowania systemów zapobiegania zadymieniu stanowią jedynie niewielką część zaniedbań, z którymi spotkać się można w zdecydowanej większości budynków. Żeby jednak nie przedstawiać jedynie pesymistycznego obrazu sytuacji, należy koniecznie wspomnieć o pozytywnych symptomach. 

  1. Po pierwsze, coraz częściej administratorzy obiektów (po wpływem nacisków inspektorów nadzoru czy wymagań ubezpieczycieli) podejmują próby modernizacji systemów bezpieczeństwa pożarowego w kierunku jego rzeczywistej skuteczności.
  2. Po drugie, krajowe regulacje prawne i opracowania standardów stają się stopniowo coraz bardziej precyzyjne, dzięki czemu łatwiej wskazać konieczny zakres i formę funkcjonowania systemów wentylacji pożarowej. 
  3. Po trzecie, na rynku dostępne jest coraz więcej rozwiązań technicznych (o skuteczności potwierdzonej w procesie certyfikacji) sprzyjających wykonaniu pewnych w działaniu instalacji. I wreszcie stopniowo dzięki licznym kursom i szkoleniom zwiększa się poziom wiedzy i świadomości uczestników procesu projektowego.     

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Kamil J. Kamil J., 29.04.2021r., 22:05:19 Wszystko w systemie przeciwpożarowym jest ważne i zależne od innych części. Niestety musimy o to zadbać za wczasu, gdyż nigdy nie wiadomo co za sytuacja losowa nam się przydarzy. My teraz konsultowaliśmy się z firmą w sprawie centrali przeciwpożarowej oraz całego systemu. Musimy o to zadbać w firmie.

Powiązane

Adam Krasuski, Andrzej Krauze, Michał Zugaj, Adam Dorsz, Arkadiusz Zawrotniak, Włodzimierz Łącki Wykorzystanie symulacji CFD do oceny skuteczności działania wentylacji strumieniowej garaży zamkniętych

Wykorzystanie symulacji CFD do oceny skuteczności działania wentylacji strumieniowej garaży zamkniętych Wykorzystanie symulacji CFD do oceny skuteczności działania wentylacji strumieniowej garaży zamkniętych

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych określa wymagania dotyczące konieczności zastosowania wentylacji oddymiającej w garażu. Nie definiuje jednak sposobu, w jaki ma być ona zrealizowana, ale...

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych określa wymagania dotyczące konieczności zastosowania wentylacji oddymiającej w garażu. Nie definiuje jednak sposobu, w jaki ma być ona zrealizowana, ale określa jej cele funkcjonalne: zapewnienie bezpiecznej ewakuacji ludzi. Ocena skuteczności projektowanego rozwiązania jest możliwa dzięki wykorzystaniu symulacji CFD. Brakuje jednak norm określających sposób realizacji tego zadania, co z kolei powoduje brak jednolitego podejścia do oceny poprawności...

Piotr Mazur, Dariusz Kulewski Wentylacja pożarowa dróg ewakuacyjnych w tunelach

Wentylacja pożarowa dróg ewakuacyjnych w tunelach Wentylacja pożarowa dróg ewakuacyjnych w tunelach

W artykule opisano rozwiązania wentylacji pożarowej poziomych oraz pionowych dróg ewakuacyjnych na przykładzie powstających tunelowych inwestycji krajowych różniących się między sobą ze względu na funkcje....

W artykule opisano rozwiązania wentylacji pożarowej poziomych oraz pionowych dróg ewakuacyjnych na przykładzie powstających tunelowych inwestycji krajowych różniących się między sobą ze względu na funkcje. Tematem publikacji nie jest jednak wentylacja pożarowa głównych naw czy tuneli, lecz kwestia zabezpieczenia dróg ewakuacyjnych niezależnie od różnych możliwych rozwiązań oraz scenariuszy na wypadek pożaru w nawie tunelu.

Redakcja RI news ArCADia-DROGI EWAKUACYJNE

ArCADia-DROGI EWAKUACYJNE ArCADia-DROGI EWAKUACYJNE

ArCADia-DROGI EWAKUACYJNE to moduł branżowy systemu ArCADia, oparty na technologii BIM, pozwalający na projektowanie sieci dróg ewakuacyjnych w budynkach. Umożliwia ich zaprojektowanie i wydruk w wielkościach...

ArCADia-DROGI EWAKUACYJNE to moduł branżowy systemu ArCADia, oparty na technologii BIM, pozwalający na projektowanie sieci dróg ewakuacyjnych w budynkach. Umożliwia ich zaprojektowanie i wydruk w wielkościach zależnych od potrzeb użytkownika.

Eaton Electric Jak oprawa firmy Eaton rozpoznaje najbezpieczniejszą drogę ewakuacyjną?

Jak oprawa firmy Eaton rozpoznaje najbezpieczniejszą drogę ewakuacyjną? Jak oprawa firmy Eaton rozpoznaje najbezpieczniejszą drogę ewakuacyjną?

Według badań, podczas ewakuacji w nieznanym otoczeniu jedynie 38% osób dostrzega tradycyjne znaki kierunkowe. Ogromna liczba reklam i znaków informacyjnych, szczególnie w budynkach takich jak centra handlowe...

Według badań, podczas ewakuacji w nieznanym otoczeniu jedynie 38% osób dostrzega tradycyjne znaki kierunkowe. Ogromna liczba reklam i znaków informacyjnych, szczególnie w budynkach takich jak centra handlowe i lotniska, skutecznie odwraca uwagę od znaków ewakuacyjnych.

Waldemar Joniec Systemy ochrony dróg ewakuacyjnych

Systemy ochrony dróg ewakuacyjnych Systemy ochrony dróg ewakuacyjnych

Wentylacja pożarowa w budynkach wielokondygnacyjnych ma za zadanie m.in. zapewnienie bezpieczeństwa ewakuacji i działania zespołów ratowniczo-gaśniczych poprzez kontrolę rozprzestrzeniania się dymu i ciepła...

Wentylacja pożarowa w budynkach wielokondygnacyjnych ma za zadanie m.in. zapewnienie bezpieczeństwa ewakuacji i działania zespołów ratowniczo-gaśniczych poprzez kontrolę rozprzestrzeniania się dymu i ciepła lub oddymienie dróg ewakuacyjnych.

Waldemar Joniec news Seminarium „Samochody elektryczne a bezpieczeństwo pożarowe garaży”

Seminarium „Samochody elektryczne a bezpieczeństwo pożarowe garaży” Seminarium „Samochody elektryczne a bezpieczeństwo pożarowe garaży”

Główna Sekcja Ciepłownictwa, Ogrzewnictwa, Wentylacji i Inżynierii Atmosfery Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych zorganizowała 18 czerwca br. webinarium pt. „Samochody elektryczne a...

Główna Sekcja Ciepłownictwa, Ogrzewnictwa, Wentylacji i Inżynierii Atmosfery Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych zorganizowała 18 czerwca br. webinarium pt. „Samochody elektryczne a bezpieczeństwo pożarowe garaży”. Zaprezentowano na nim najnowsze informacje dotyczące zapewniania bezpieczeństwa pożarowego garaży, w których parkują samochody elektryczne.

Waldemar Joniec Projektowanie wentylacji w garażach zamkniętych

Projektowanie wentylacji w garażach zamkniętych Projektowanie wentylacji w garażach zamkniętych

O ile wcześniej samochody mieściły się na ulicach, obecnie jest ich tak dużo, że w miastach w nowych i modernizowanych budynkach powstaje coraz więcej podziemnych garaży zamkniętych. Muszą być one wyposażone...

O ile wcześniej samochody mieściły się na ulicach, obecnie jest ich tak dużo, że w miastach w nowych i modernizowanych budynkach powstaje coraz więcej podziemnych garaży zamkniętych. Muszą być one wyposażone w skuteczną wentylację, która usunie produkty spalania z silników samochodowych różnego typu oraz wycieki gazów wybuchowych z instalacji gazowych pojazdów zasilanych propanem-butanem lub metanem. Większe garaże dodatkowo muszą mieć wentylację oddymiającą.

dr hab. inż. Wojciech Węgrzyński, dr inż. Grzegorz Krajewski Wentylacja pożarowa garaży – dobór systemu i projektowanie wg ITB 493/2015

Wentylacja pożarowa garaży – dobór systemu i projektowanie wg ITB 493/2015 Wentylacja pożarowa garaży – dobór systemu i projektowanie wg ITB 493/2015

Wytyczne ITB 493/2015 to szerokie opracowanie dotyczące projektowania systemów wentylacji pożarowej garaży zamkniętych przeznaczonych dla samochodów osobowych. Opisano w nich prawidłowy proces projektowania...

Wytyczne ITB 493/2015 to szerokie opracowanie dotyczące projektowania systemów wentylacji pożarowej garaży zamkniętych przeznaczonych dla samochodów osobowych. Opisano w nich prawidłowy proces projektowania systemów i wskazano rozwiązania potencjalnych problemów. Oprócz zagadnień projektowych w wytycznych zawarto rekomendacje związane z oceną działania systemów oraz ich wymiarowaniem, prowadzeniem analiz CFD czy badaniami in-situ.

dr inż. Grzegorz Kubicki Systemy oddymiania klatek schodowych – nowe wytyczne projektowe

Systemy oddymiania klatek schodowych – nowe wytyczne projektowe Systemy oddymiania klatek schodowych – nowe wytyczne projektowe

Dla spełnienia podstawowych wymagań ochrony przeciwpożarowej zasadniczą kwestią jest rzeczywista efektywność zastosowanych w budynku systemów. Pomocne w tym będą nowe wytyczne projektowania systemów oddymiania...

Dla spełnienia podstawowych wymagań ochrony przeciwpożarowej zasadniczą kwestią jest rzeczywista efektywność zastosowanych w budynku systemów. Pomocne w tym będą nowe wytyczne projektowania systemów oddymiania klatek schodowych.

dr inż. Grzegorz Kubicki Warunki skuteczności funkcjonowania systemów wentylacji pożarowej

Warunki skuteczności funkcjonowania systemów wentylacji pożarowej Warunki skuteczności funkcjonowania systemów wentylacji pożarowej

O skuteczności systemu wentylacji pożarowej decyduje szereg czynników, w tym właściwie dobrany dla konkretnego obiektu system wentylacji pożarowej i jego wydajność, zastosowanie do budowy elementów kompatybilnych...

O skuteczności systemu wentylacji pożarowej decyduje szereg czynników, w tym właściwie dobrany dla konkretnego obiektu system wentylacji pożarowej i jego wydajność, zastosowanie do budowy elementów kompatybilnych i certyfikowanych, a także regularne serwisowanie i przeprowadzanie prób funkcjonowania w różnych warunkach otoczenia.

dr inż. Dorota Brzezińska Oddymianie kotłowni przemysłowych - wymagania prawne i rozwiązania techniczne

Oddymianie kotłowni przemysłowych - wymagania prawne i rozwiązania techniczne Oddymianie kotłowni przemysłowych - wymagania prawne i rozwiązania techniczne

W kotłowniach bloków energetycznych w większości przypadków wystarczające są systemy naturalnej (grawitacyjnej) wentylacji oddymiającej. Ważne jest jednak zagwarantowanie otwarcia otworów napowietrzających...

W kotłowniach bloków energetycznych w większości przypadków wystarczające są systemy naturalnej (grawitacyjnej) wentylacji oddymiającej. Ważne jest jednak zagwarantowanie otwarcia otworów napowietrzających i odprowadzających dym, co umożliwiają systemy sygnalizacji pożaru i automatycznego otwierania tych otworów. Skutecznym zabezpieczeniem klatek schodowych (pylonów) jest zastosowanie napływu powietrza do przedsionków przeciwpożarowych.

Redakcja RI Oddymianie budynków wielokondygnacyjnych

Oddymianie budynków wielokondygnacyjnych Oddymianie budynków wielokondygnacyjnych

Zapobieganie ryzyku rozprzestrzeniania się pożaru na inne kondygnacje, strefy pożarowe czy drogi ewakuacyjne w budynkach wielokondygnacyjnych wymaga stosowania odpowiednich materiałów budowlanych oraz...

Zapobieganie ryzyku rozprzestrzeniania się pożaru na inne kondygnacje, strefy pożarowe czy drogi ewakuacyjne w budynkach wielokondygnacyjnych wymaga stosowania odpowiednich materiałów budowlanych oraz instalacji alarmowych, ppoż. i oddymiania. Wentylacja oddymiająca ma wpływ na czas potrzebny do podjęcia akcji ewakuacyjnych i ratunkowych oraz ich przebieg. Od jej poprawnego zaprojektowania i solidnego wykonania zależy bezpieczeństwo i życie ludzi w razie pożaru.

dr inż. Grzegorz Kubicki Nadciśnieniowy system ochrony przed zadymieniem klatek schodowych

Nadciśnieniowy system ochrony przed zadymieniem klatek schodowych Nadciśnieniowy system ochrony przed zadymieniem klatek schodowych

Artykuł prezentuje badania oraz symulacje, które mogą doprowadzić do skonstruowania kompleksowego i całkowicie nowatorskiego systemu ochrony przed zadymieniem dróg ewakuacyjnych w budynkach wysokich. System...

Artykuł prezentuje badania oraz symulacje, które mogą doprowadzić do skonstruowania kompleksowego i całkowicie nowatorskiego systemu ochrony przed zadymieniem dróg ewakuacyjnych w budynkach wysokich. System ten, dzięki możliwości stałej regulacji parametrów przepływu powietrza w trzonie klatki schodowej, ma szansę zdecydowanie poprawić uzyskiwany obecnie poziom bezpieczeństwa w tego typu obiektach.

Jarosław Wiche, Dyrektor Techniczny firmy SMAY Sp. z o.o., dr inż. Marek Prymon, Jakub Wojtyga, Michał Cieślik Klapy przeciwpożarowe

Klapy przeciwpożarowe Klapy przeciwpożarowe

W ostatnich latach w Polsce oraz w innych krajach Unii Europejskiej nastąpiło zaostrzenie przepisów związanych z ochroną budynku przed pożarem. Każdego roku w Polsce jest instalowanych dziesiątki tysięcy...

W ostatnich latach w Polsce oraz w innych krajach Unii Europejskiej nastąpiło zaostrzenie przepisów związanych z ochroną budynku przed pożarem. Każdego roku w Polsce jest instalowanych dziesiątki tysięcy klap przeciwpożarowych odcinających z napędem elektrycznym, których zadaniem jest w przypadku pożaru odcięcie danej części instalacji, by zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia przez instalację wentylacji ogólnej (bytowej).

Redakcja RI Klapy odcinające

Klapy odcinające Klapy odcinające

Wymóg stosowania klap przeciwpożarowych w przewodach wentylacji i klimatyzacji wprowadza rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1]. Przepisy te zacytowano poniżej w obszernych fragmentach, gdyż...

Wymóg stosowania klap przeciwpożarowych w przewodach wentylacji i klimatyzacji wprowadza rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1]. Przepisy te zacytowano poniżej w obszernych fragmentach, gdyż uległy one pewnym zmianom, wprowadzonym 12 marca 2009 r.

Waldemar Joniec Przewody oddymiające

Przewody oddymiające Przewody oddymiające

Celem systemów odprowadzających dym jest wytworzenie nad podłogą warstwy wolnej od niego. Systemy grawitacyjne wykorzystują zjawisko unoszenia się dymu. Mechaniczne odprowadzanie dymu pełni te same funkcje...

Celem systemów odprowadzających dym jest wytworzenie nad podłogą warstwy wolnej od niego. Systemy grawitacyjne wykorzystują zjawisko unoszenia się dymu. Mechaniczne odprowadzanie dymu pełni te same funkcje co odprowadzanie naturalne. Zaletą oddymiania wymuszonego jest to, że pełna moc wolumetryczna jest dostępna natychmiast i może być użyta także wobec zimnego dymu. Jednak przepływ gazów spowodowany przez wentylatory zmniejsza się w miarę wzrostu temperatury tych gazów, dlatego tak ważna jest odporność...

mgr inż. Krzysztof Kaiser Tlenek i dwutlenek węgla w pomieszczeniach

Tlenek i dwutlenek węgla w pomieszczeniach Tlenek i dwutlenek węgla w pomieszczeniach

Podczas pogoni za obniżaniem energochłonności budynków, mającym wpłynąć na zmniejszenie emisji do atmosfery dwutlenku węgla, niestety często zapomina się o konieczności zachowania właściwej jakości powietrza...

Podczas pogoni za obniżaniem energochłonności budynków, mającym wpłynąć na zmniejszenie emisji do atmosfery dwutlenku węgla, niestety często zapomina się o konieczności zachowania właściwej jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń. Nierozważne hermetyzowanie budynków, szczególnie starych, o wentylacji niedostosowanej do wprowadzanych zmian termomodernizacyjnych, jest przyczyną pogarszania się stanu higienicznego powietrza wewnętrznego.

dr inż. Grzegorz Kubicki Wentylatory w systemach oddymiania

Wentylatory w systemach oddymiania Wentylatory w systemach oddymiania

Systemy oddymiania mechanicznego to jedne z najbardziej rozpowszechnionych układów wentylacji pożarowej stosowanych w budynkach wielkokubaturowych i wielokondygnacyjnych. Wentylatory oddymiające, jako...

Systemy oddymiania mechanicznego to jedne z najbardziej rozpowszechnionych układów wentylacji pożarowej stosowanych w budynkach wielkokubaturowych i wielokondygnacyjnych. Wentylatory oddymiające, jako urządzenia odpowiedzialne za usuwanie toksycznych produktów spalania poza budynek, zajmują w tych systemach szczególne miejsce. Zarówno w układach mechanicznego oddymiania, jak i zapobiegania zadymieniu wentylatory muszą być wykonane bardzo starannie i spełniać rygorystyczne wymagania techniczne. Jednak...

dr inż. Grzegorz Kubicki Systemy nawiewu pożarowego

Systemy nawiewu pożarowego Systemy nawiewu pożarowego

System oddymiania pożarowego składa się z dwóch zasadniczych elementów: urządzeń odbioru dymu oraz otworów lub urządzeń dostarczania powietrza zewnętrznego (kompensacyjnego). W poprzednich artykułach (RI...

System oddymiania pożarowego składa się z dwóch zasadniczych elementów: urządzeń odbioru dymu oraz otworów lub urządzeń dostarczania powietrza zewnętrznego (kompensacyjnego). W poprzednich artykułach (RI nr 10 i 11/2010) opisane zostały zasady wykorzystania w układach wentylacji pożarowej klap oddymiających i wentylatorów pożarowych. Przyszła zatem kolej na omówienie rozwiązań służących dostarczaniu powietrza kompensacyjnego, których zadaniem jest wypchnięcie powstającego podczas pożaru dymu ze strefy...

dr inż. Grzegorz Kubicki Warunki skuteczności systemów zapobiegania zadymieniu

Warunki skuteczności systemów zapobiegania zadymieniu Warunki skuteczności systemów zapobiegania zadymieniu

Krajowe przepisy techniczno-budowlane nakładają na inwestorów obowiązek stosowania w budynkach wielokondygnacyjnych urządzeń służących przeciwpożarowej ochronie pionowych dróg ewakuacji. Cel ten może zostać...

Krajowe przepisy techniczno-budowlane nakładają na inwestorów obowiązek stosowania w budynkach wielokondygnacyjnych urządzeń służących przeciwpożarowej ochronie pionowych dróg ewakuacji. Cel ten może zostać zrealizowany przy wykorzystaniu instalacji oddymiania lub układów zapobiegania zadymieniu, przy czym liczne próby i analizy symulacyjne wskazują na znacznie wyższą skuteczność drugiej z tych metod. Dlatego układy różnicowania ciśnienia (systemy zapobiegania zadymieniu) należy obowiązkowo stosować...

mgr inż. Krzysztof Kaiser Wentylacja pożarowa. Przebieg pożaru i przepływ dymu

Wentylacja pożarowa. Przebieg pożaru i przepływ dymu Wentylacja pożarowa. Przebieg pożaru i przepływ dymu

Do powstania pożarów dochodzi bardzo często w wyniku zaistnienia sprzyjających czynników, takich jak np.: zwarcie instalacji elektrycznej, zaprószenie ognia czy samozapłon substancji łatwopalnej. Do najbardziej...

Do powstania pożarów dochodzi bardzo często w wyniku zaistnienia sprzyjających czynników, takich jak np.: zwarcie instalacji elektrycznej, zaprószenie ognia czy samozapłon substancji łatwopalnej. Do najbardziej niebezpiecznych i katastrofalnych w skutkach należą pożary budynków wysokich, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. W cyklu artykułów opisane zostaną m.in. przykłady rozwiązań wentylacji pożarowej w tunelach i budynkach oraz wymagania ppoż. stawiane instalacjom wentylacyjnym.

mgr inż. Krzysztof Kaiser Bezpieczeństwo pożarowe

Bezpieczeństwo pożarowe Bezpieczeństwo pożarowe

Ze względu na bezpieczeństwo osób przebywających w budynkach wprowadzane są wymagania prawne dotyczące konstruowania, wykonania i wyposażenia tych budynków. Głównym celem przepisów jest zminimalizowanie...

Ze względu na bezpieczeństwo osób przebywających w budynkach wprowadzane są wymagania prawne dotyczące konstruowania, wykonania i wyposażenia tych budynków. Głównym celem przepisów jest zminimalizowanie ryzyka powstania pożaru, a w przypadku jego zaistnienia – zwiększenie szans przeprowadzenia sprawnej ewakuacji osób z budynku. Nie bez znaczenia jest również zmniejszenie strat materialnych spowodowanych działaniem dymu i wysokiej temperatury.

mgr inż. Krzysztof Kaiser Przykłady rozwiązań wentylacji pożarowej w budynkach (cz. 1)

Przykłady rozwiązań wentylacji pożarowej w budynkach (cz. 1) Przykłady rozwiązań wentylacji pożarowej w budynkach (cz. 1)

W artykule scharakteryzowano metody oddymiania obiektów wielkokubaturowych, pomieszczeń specjalnych, takich jak laboratoria czy zakłady gastronomiczne, i zagrożonych wybuchem oraz podziemnych kondygnacji...

W artykule scharakteryzowano metody oddymiania obiektów wielkokubaturowych, pomieszczeń specjalnych, takich jak laboratoria czy zakłady gastronomiczne, i zagrożonych wybuchem oraz podziemnych kondygnacji budynków. W kolejnej części opisane zostaną systemy oddymiania dróg komunikacyjnych, garaży oraz szybów windowych.

Waldemar Joniec Izolacje przewodów oddymiających

Izolacje przewodów oddymiających Izolacje przewodów oddymiających

Instalacja wentylacji oddymiającej powinna podczas pożaru usuwać dym z intensywnością, która zapewni odpowiednią ilość czasu na ewakuację ludzi i umożliwi prowadzenie akcji gaśniczej. Przewody powinny...

Instalacja wentylacji oddymiającej powinna podczas pożaru usuwać dym z intensywnością, która zapewni odpowiednią ilość czasu na ewakuację ludzi i umożliwi prowadzenie akcji gaśniczej. Przewody powinny być wykonane z właściwych materiałów oraz zainstalowane i zabezpieczone tak, aby same nie stały się drogami, przez które pożar rozprzestrzeni się w budynku.

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Odkryj nowy sposób próżniowania »

Odkryj nowy sposób próżniowania » Odkryj nowy sposób próżniowania »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem duże spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.