Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Ochrona dróg ewakuacji – przypadki rzeczywistych budynków

Organizacja instalacji wyciągu powietrza i dymu
Ciąg dalszy artykułu...

W naszej rzeczywistości próby pożarowe, szczególnie dotyczące funkcjonowania systemów różnicowania ciśnienia, są procedurą dopiero raczkującą. Brakuje ustalonych procedur określających zakres i sposób prowadzenia tego typu badań oraz opisujących, w jaki sposób przedstawiony powinien być raport końcowy (poza rozdziałem normy PN-EN 12101-6).

Sytuacja ulega stopniowo zmianie, a co jeszcze ważniejsze, do raportów z badań sprawdzających funkcjonowanie systemów różnicowania ciśnień coraz poważniej podchodzą strażacy dokonujący odbioru budynku. Powoli standardem staje się pojawienie przedstawiciela PSP z podstawowym sprzętem pomiarowym i wykonywanie wyrywkowych prób sprawdzających.

Przeczytaj także: Wentylacja mechaniczna pomieszczeń zagrożonych wybuchem >>

W związku z tym warto zdawać sobie sprawę, że próby powinny dotyczyć jednoczesnego działania wszystkich instalacji uruchamianych podczas realizacji określonego scenariusza pożarowego. Chodzi tu głównie o sprawdzenie skuteczności współdziałania wszystkich elementów wchodzących w skład systemu wentylacji pożarowej lub działających równolegle (koincydencja systemów).

W praktyce zdarza się, że podczas prób poszczególne systemy uruchamiane są sekwencyjnie i na tej podstawie wykonawca stara się udowodnić, że cała instalacja działa prawidłowo. Próby powinny być przeprowadzane w pełnym zakresie, od wywołania alarmu pożarowego we wszystkich strefach objętych działaniem układu. Wyzwolenie alarmu uruchamiać powinno sekwencje zdarzeń opisanych scenariuszem pożarowym dla danej strefy pożarowej.

Po uruchomieniu sytemu w opisany sposób powinny zostać przeprowadzone badania sprawdzające wszystkie warunki funkcjonalne (poziom nadciśnienia w obszarach chronionych, siłę potrzebną do otwarcia drzwi na kondygnacji testowej i pozostałych kondygnacjach budynku, kierunek i natężenie przepływu powietrza itd.).

Próby powinny się odbywać dla takich samych warunków i lokalizacji pożaru, jak założono w symulacjach. W ten sposób można zyskać pewność, że projekt techniczny, coraz częściej oparty na wynikach symulacji komputerowych, został wykonany prawidłowo, a dobrane i zainstalowane urządzenia działają zgodnie z ich charakterystyką założoną w symulacjach CFD. Stosowanie opisanej procedury może również doprowadzić do wykrycia samowolnych zmian w projekcie technicznym.

Zakres prób powinien być dostosowany do charakteru pracy systemu wentylacji pożarowej. Przykładowo dla systemów sterowanych elektronicznie oprócz zwyczajowego zakresu prób stabilizacji ciśnienia i przepływu należy wykonać test stabilnej pracy polegający na próbie wzbudzenia układu (oscylacji) przez zmianę charakterystyki hydraulicznej obiektu (otwarcie innej niż zakładana scenariuszem liczby drzwi ewakuacyjnych lub szybkie otwieranie i zamykanie drzwi). Inny przykład dotyczy systemów łączących funkcje bytowe i pożarowe, w przypadku których należy na etapie prób sprawdzić skuteczność działania dla obu warunków pracy.

Mówiąc o próbach pożarowych, trzeba wspomnieć o jeszcze jednym ważnym fakcie. Każda próba pożarowa przeprowadzana jest w określonym czasie, a co za tym idzie, przy określonych warunkach atmosferycznych i ustalonym stanie budynku.

Oznacza to, że w wyniku prób otrzymuje się obraz stanu instalacji w takich właśnie warunkach, co nie zawsze gwarantuje, że system działać będzie z równą skutecznością, jeżeli warunki zewnętrzne ulegną zmianie. Z tego powodu próby funkcjonowania systemu powinny być przeprowadzane przy różnych skrajnych warunkach atmosferycznych (co najmniej raz w okresie letnim i zimowym).

Podsumowanie

Przedstawione w artykule nieprawidłowości dotyczące funkcjonowania systemów zapobiegania zadymieniu stanowią jedynie niewielką część zaniedbań, z którymi spotkać się można w zdecydowanej większości budynków. Żeby jednak nie przedstawiać jedynie pesymistycznego obrazu sytuacji, należy koniecznie wspomnieć o pozytywnych symptomach.

  1. Po pierwsze, coraz częściej administratorzy obiektów (po wpływem nacisków inspektorów nadzoru czy wymagań ubezpieczycieli) podejmują próby modernizacji systemów bezpieczeństwa pożarowego w kierunku jego rzeczywistej skuteczności.
  2. Po drugie, krajowe regulacje prawne i opracowania standardów stają się stopniowo coraz bardziej precyzyjne, dzięki czemu łatwiej wskazać konieczny zakres i formę funkcjonowania systemów wentylacji pożarowej.
  3. Po trzecie, na rynku dostępne jest coraz więcej rozwiązań technicznych (o skuteczności potwierdzonej w procesie certyfikacji) sprzyjających wykonaniu pewnych w działaniu instalacji. I wreszcie stopniowo dzięki licznym kursom i szkoleniom zwiększa się poziom wiedzy i świadomości uczestników procesu projektowego.     
Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   22.10.2014

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
  • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl