Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Ochrona dróg ewakuacji – przypadki rzeczywistych budynków

Organizacja instalacji wyciągu powietrza i dymu
Ciąg dalszy artykułu...

W naszej rzeczywistości próby pożarowe, szczególnie dotyczące funkcjonowania systemów różnicowania ciśnienia, są procedurą dopiero raczkującą. Brakuje ustalonych procedur określających zakres i sposób prowadzenia tego typu badań oraz opisujących, w jaki sposób przedstawiony powinien być raport końcowy (poza rozdziałem normy PN-EN 12101-6).

Sytuacja ulega stopniowo zmianie, a co jeszcze ważniejsze, do raportów z badań sprawdzających funkcjonowanie systemów różnicowania ciśnień coraz poważniej podchodzą strażacy dokonujący odbioru budynku. Powoli standardem staje się pojawienie przedstawiciela PSP z podstawowym sprzętem pomiarowym i wykonywanie wyrywkowych prób sprawdzających.

Przeczytaj także: Wentylacja mechaniczna pomieszczeń zagrożonych wybuchem >>

W związku z tym warto zdawać sobie sprawę, że próby powinny dotyczyć jednoczesnego działania wszystkich instalacji uruchamianych podczas realizacji określonego scenariusza pożarowego. Chodzi tu głównie o sprawdzenie skuteczności współdziałania wszystkich elementów wchodzących w skład systemu wentylacji pożarowej lub działających równolegle (koincydencja systemów).

W praktyce zdarza się, że podczas prób poszczególne systemy uruchamiane są sekwencyjnie i na tej podstawie wykonawca stara się udowodnić, że cała instalacja działa prawidłowo. Próby powinny być przeprowadzane w pełnym zakresie, od wywołania alarmu pożarowego we wszystkich strefach objętych działaniem układu. Wyzwolenie alarmu uruchamiać powinno sekwencje zdarzeń opisanych scenariuszem pożarowym dla danej strefy pożarowej.

Po uruchomieniu sytemu w opisany sposób powinny zostać przeprowadzone badania sprawdzające wszystkie warunki funkcjonalne (poziom nadciśnienia w obszarach chronionych, siłę potrzebną do otwarcia drzwi na kondygnacji testowej i pozostałych kondygnacjach budynku, kierunek i natężenie przepływu powietrza itd.).

Próby powinny się odbywać dla takich samych warunków i lokalizacji pożaru, jak założono w symulacjach. W ten sposób można zyskać pewność, że projekt techniczny, coraz częściej oparty na wynikach symulacji komputerowych, został wykonany prawidłowo, a dobrane i zainstalowane urządzenia działają zgodnie z ich charakterystyką założoną w symulacjach CFD. Stosowanie opisanej procedury może również doprowadzić do wykrycia samowolnych zmian w projekcie technicznym.

Zakres prób powinien być dostosowany do charakteru pracy systemu wentylacji pożarowej. Przykładowo dla systemów sterowanych elektronicznie oprócz zwyczajowego zakresu prób stabilizacji ciśnienia i przepływu należy wykonać test stabilnej pracy polegający na próbie wzbudzenia układu (oscylacji) przez zmianę charakterystyki hydraulicznej obiektu (otwarcie innej niż zakładana scenariuszem liczby drzwi ewakuacyjnych lub szybkie otwieranie i zamykanie drzwi). Inny przykład dotyczy systemów łączących funkcje bytowe i pożarowe, w przypadku których należy na etapie prób sprawdzić skuteczność działania dla obu warunków pracy.

Mówiąc o próbach pożarowych, trzeba wspomnieć o jeszcze jednym ważnym fakcie. Każda próba pożarowa przeprowadzana jest w określonym czasie, a co za tym idzie, przy określonych warunkach atmosferycznych i ustalonym stanie budynku.

Oznacza to, że w wyniku prób otrzymuje się obraz stanu instalacji w takich właśnie warunkach, co nie zawsze gwarantuje, że system działać będzie z równą skutecznością, jeżeli warunki zewnętrzne ulegną zmianie. Z tego powodu próby funkcjonowania systemu powinny być przeprowadzane przy różnych skrajnych warunkach atmosferycznych (co najmniej raz w okresie letnim i zimowym).

Podsumowanie

Przedstawione w artykule nieprawidłowości dotyczące funkcjonowania systemów zapobiegania zadymieniu stanowią jedynie niewielką część zaniedbań, z którymi spotkać się można w zdecydowanej większości budynków. Żeby jednak nie przedstawiać jedynie pesymistycznego obrazu sytuacji, należy koniecznie wspomnieć o pozytywnych symptomach.

  1. Po pierwsze, coraz częściej administratorzy obiektów (po wpływem nacisków inspektorów nadzoru czy wymagań ubezpieczycieli) podejmują próby modernizacji systemów bezpieczeństwa pożarowego w kierunku jego rzeczywistej skuteczności.
  2. Po drugie, krajowe regulacje prawne i opracowania standardów stają się stopniowo coraz bardziej precyzyjne, dzięki czemu łatwiej wskazać konieczny zakres i formę funkcjonowania systemów wentylacji pożarowej.
  3. Po trzecie, na rynku dostępne jest coraz więcej rozwiązań technicznych (o skuteczności potwierdzonej w procesie certyfikacji) sprzyjających wykonaniu pewnych w działaniu instalacji. I wreszcie stopniowo dzięki licznym kursom i szkoleniom zwiększa się poziom wiedzy i świadomości uczestników procesu projektowego.     
Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   22.10.2014

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jakie urządzenia sanitarne planuje się podłączyć w pomieszczeniu? » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl