RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Porównanie zasad projektowania oczyszczalni hydrofitowych stosowanych w Europie

Comparison of European guidelines for the design of constructed wetlands

Schemat oczyszczalni z przepływem podpowierzchniowym pionowym

Schemat oczyszczalni z przepływem podpowierzchniowym pionowym

W miejscach o rozproszonej zabudowie, zwłaszcza na terenach wiejskich lub obszarach granicznych miast, budowa kanalizacji zbiorczej oraz podłączenie do niej budynku mieszkalnego wiąże się z wysokimi kosztami inwestycyjnymi i eksploatacyjnymi. Na tych terenach alternatywnym rozwiązaniem może być zastosowanie lokalnych lub indywidualnych oczyszczalni hydrofitowych zbierających ścieki z pojedynczych budynków mieszkalnych czy też ich większej liczby.

Zobacz także

Grupa Aliaxis Biblioteki BIM Grupy Aliaxis – kompletne pod każdym względem

Biblioteki BIM Grupy Aliaxis – kompletne pod każdym względem Biblioteki BIM Grupy Aliaxis – kompletne pod każdym względem

Building Information Modelling (BIM) powoli staje się codziennością w biurach projektowych i na placach budowy. Inwestorzy, projektanci i generalni wykonawcy dostrzegli potencjał cyfryzacji, coraz chętniej...

Building Information Modelling (BIM) powoli staje się codziennością w biurach projektowych i na placach budowy. Inwestorzy, projektanci i generalni wykonawcy dostrzegli potencjał cyfryzacji, coraz chętniej wdrażając nowe technologie i procesy. Producenci materiałów i produktów budowlanych również starają się iść z duchem czasu. Niestety zbyt często „gotowość na BIM” jest upraszczana i sprowadzana do posiadania biblioteki obiektów BIM (np. rodzin Revit). Co gorsza, jakość plików i danych do pobrania...

EcoComfort Koszt budowy domu 2017 – na jaką kwotę musisz być przygotowany?

Koszt budowy domu 2017 – na jaką kwotę musisz być przygotowany? Koszt budowy domu 2017 – na jaką kwotę musisz być przygotowany?

Koszty budowy domu każdego roku analizuje kilkadziesiąt tysięcy prywatnych inwestorów, którzy rozpoczynają walkę o własne cztery ściany. Jeszcze większa liczba ludzi sprawdza koszty budowy domu, bo marzy...

Koszty budowy domu każdego roku analizuje kilkadziesiąt tysięcy prywatnych inwestorów, którzy rozpoczynają walkę o własne cztery ściany. Jeszcze większa liczba ludzi sprawdza koszty budowy domu, bo marzy o własnym kącie. Budowa domu jest dla większości inwestorów największym wydatkiem w życiu, bo to tam właściciel planuje spędzić swoją przyszłość. Nie da się ukryć, że do budowy domu trzeba się dobrze przygotować. Wbrew pozorom inwestycja nie zaczyna się wraz z wyborem działki czy projektu – rozpocząć...

dr inż. Edmund Nowakowski Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych

Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych

Norma PN-92/B-01706 [1], zawierająca wzory i tabele do określania obliczeniowych przepływów wody w instalacjach wodociągowych w budynkach, została w maju 2009 r. unieważniona bez podania normy zastępczej....

Norma PN-92/B-01706 [1], zawierająca wzory i tabele do określania obliczeniowych przepływów wody w instalacjach wodociągowych w budynkach, została w maju 2009 r. unieważniona bez podania normy zastępczej. Wobec konieczności znalezienia innej metody obliczeniowej w artykule omówiono sposoby obliczeń wykorzystywane dotychczas w Polsce.

Ze względu na popularyzację lokalnych i indywidualnych oczyszczalni hydrofitowych oraz powiększający się zakres technologii i sposobów ich wykonania w wielu krajach wydawane są coraz nowsze normy i publikacje zawierające zasady projektowania, budowy i eksploatacji oczyszczalni hydrofitowych.

W Polsce metoda hydrofitowa oczyszczania ścieków jest mało znana, a zasady projektowania są niejasne i często oparte na doświadczeniach sprzed wielu lat. Celem artykułu jest analiza najnowszych wytycznych do projektowania stosowanych w krajach europejskich.

Zasada pracy i rodzaje systemów hydrofitowych

Oczyszczalnie hydrofitowe to wysokosprawne systemy biologicznego oczyszczania ścieków wzorowane na naturalnych ekosystemach bagiennych. Zachodzą w nich procesy podobne do tych, które przebiegają w naturalnych mokradłach, np. sedymentacja, filtracja, wegetacja roślinności oraz działalność bakterii i mikroorganizmów powodujących usuwanie m.in. związków węgla, azotu i fosforu.

Odpowiednie projektowanie i konstruowanie takich obiektów zapewnia dużą kontrolę i intensyfikację procesów, np. możliwość sterowania ilością dopływających i odpływających ścieków stwarza jeszcze bardziej dogodne warunki, pozwalające na sprawniejsze oczyszczanie zanieczyszczeń w porównaniu do naturalnych systemów bagiennych [15, 10].

Indywidualne właściwości oczyszczalni hydrofitowej, takie jak: występowanie określonych makrofitów, skład dopływających ścieków, warunki środowiskowe oraz hydrauliczne, wpływają na procesy biochemiczne zachodzące w tych systemach [7, 10, 14]. Ich znajomość oraz zrozumienie są niezbędne do prawidłowego projektowania takich obiektów i w konsekwencji ich prawidłowego i bezawaryjnego funkcjonowania.

W złożu hydrofitowym wyróżnia się strefy tlenowe, beztlenowe oraz redukcyjne, które występują w całej objętości złoża wokół korzeni roślin, co stwarza idealne warunki dla rozwoju różnorodnych mikroorganizmów. Występowanie stref o różnej zawartości tlenu pozwala na symultaniczne przeprowadzanie procesów tlenowych (np. nitryfikacji) i beztlenowych (np. denitryfikacji), co zwiększa efektywność takiej oczyszczalni [7, 10, 5].

Zanieczyszczenia doprowadzane wraz ze ściekami znajdują się na różnych stopniach dyspersji (zawiesina, koloidy i substancje rozpuszczone) i podlegają różnym procesom usuwania (tabela 1).

Ze względu na sposób przepływu oraz rodzaj roślinności zasiedlającej obiekty można je podzielić na systemy z powierzchniowym przepływem (ang. FWS – free water surface lub SF – surface flow) oraz systemy z podpowierzchniowym przepływem (VSB – vegetated sub-merged lub SSF – sub-surface flow) o przepływie pionowym (VSSF – vertical sub-surface flow) lub poziomym (HSSF – horizontal sub-surface flow). Różne rodzaje tych systemów mogą być łączone ze sobą, tworząc systemy kombinowane lub tzw. hybrydowe (rys. 1).

W dalszej części artykułu skoncentrowano się na złożach VSSF ze względu na rosnące zainteresowanie takimi systemami – w porównaniu do innych oczyszczalni hydrofitowych wykazują one najwyższą sprawność oczyszczania przy jednoczesnej najmniejszej powierzchni jednostkowej w m2/RM (RM – równoważny mieszkaniec) [14]. Skuteczność usuwania zanieczyszczeń w poszczególnych systemach przedstawiono w tabeli 2 i 3.

Według definicji podanej w [17] w złożach z podpowierzchniowym przepływem ścieków poziom wody utrzymywany jest poniżej poziomu górnej warstwy filtra, a przepływ odbywa się w zależności od rodzaju filtra w kierunku poziomym lub pionowym.

Ścieki wprowadzane są do oczyszczalni hydrofitowej przez system drenaży rozsączających w taki sposób, żeby umożliwić ich równomierne rozprowadzanie na powierzchni złoża. Następuje filtracja przez matrycę, na którą składa się wypełnienie złoża oraz strefa korzeniowa roślin. W dolnej części systemu znajduje się drenaż pokryty żwirem lub kamieniami, który zbiera podczyszczone ścieki.

Złoża o przepływie pionowym (rys. 2) mają wysoką sprawność usuwania związków organicznych oraz zawiesiny poprzez filtrację. Głównym procesem usuwania azotu jest nitryfikacja ze względu na lepszą dyfuzję tlenu powstałą poprzez rozsączanie ścieków na powierzchni złoża i okresowe zasilanie ściekami. Występują jednak słabe warunki dla denitryfikacji z powodu niedostatecznej liczby stref beztlenowych. Głównym procesem usuwania fosforu jest sorpcja na materiale wypełniającym [15, 10, 12].

Wymiarowanie złóż VSSF według norm i wytycznych

W artykule przedstawiono normy i wytyczne obowiązujące w Danii, Austrii, Niemczech i Francji (tabela 4), porównując najważniejsze parametry przedstawionych w nich systemów VSSF: stopień usuwania zanieczyszczeń (BZT5, ChZT, Zog, Nog, Pog), jednostkową powierzchnie złoża, wysokość złoża oraz liczbę sadzonych roślin.

W tabeli 5 podano obowiązujący w Polsce stopień oczyszczania małej ilości ścieków w zależności od miejsca odprowadzenia na podstawie rozporządzenia w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi [16].

Każda z norm i wytycznych bazuje na wartościach ładunków zanieczyszczeń obowiązujących w poszczególnych krajach – wielkości te zestawiono w tabeli 6.

Wartości przyjmowanych w poszczególnych krajach ładunków BZT5 oraz ChZT są identyczne, a dla azotu ogólnego i fosforu wykazują różnice. We Francji przyjmowane są do projektowania najwyższe ładunki zanieczyszczeń pochodzące od jednego mieszkańca równoważnego. Natomiast w Austrii przyjmuje się najniższy ładunek związków fosforu od RM.

Analiza i porównanie norm

Podstawowym analizowanym parametrem, który pozwala na ocenę i porównanie oczyszczalni hydrofitowych, jest jednostkowa powierzchnia złoża przypadająca na mieszkańca równoważnego (RM). 

Kiedyś wartość tego parametru dochodziła nawet do 7 m2/RM, dziś nadal w wielu przypadkach przekracza 5 m2/RM [14]. Jednostkowe powierzchnie złoża dobierane w poszczególnych systemach przedstawiono na rys. 4. W analizowanych wytycznych europejskich zaleca się przyjmowanie od 2 do 4 m2/RM.

Najwyższą wartość przyjmuje się w Austrii oraz w Niemczech i jest ona równa 4 m2/RM, przy zarazem najniższej całkowitej wysokości złoża ok. 70 cm (Niemcy) oraz 80 cm (Austria;rys. 5) i obsadzie roślin równej 4 i 5 szt./m2 (rys. 6). Wszystkie te czynniki wpływają na dłuższe lub krótsze okresy czasu kontaktu ze strefami tlenowymi i beztlenowymi w złożu, powodując nieproporcjonalność w intensywności procesów nitryfikacji i denitryfikacji.

Obiekty zaprojektowane i wykonane według analizowanych zasad zapewniają zbliżone i wysokie skuteczności usuwania materii organicznej. Efektywność usuwania BZT5 jest zmienna w małym zakresie, średnia wynosi 97%. Natomiast średnia wartość usuwania materii organicznej wyrażona w ChZT wynosi 92% i zmienia się w nieco szerszym zakresie, co wynika najprawdopodobniej ze składu ścieków. 

Nieznana jest skuteczność usuwania ChZT w systemach duńskich – ze względu na brak zapisów prawnych dotyczących usuwania tego ładunku w przydomowych oczyszczalniach wskaźnik ten często nie jest monitorowany.

System francuski charakteryzuje się również wysoką sprawnością usuwania Zog(dane dla innych systemów nie zostały opublikowane, ale prawdopodobnie również kształtują się na wysokim poziomie ok. 90%). Autorzy wszystkich dotychczasowych publikacji są zgodni, że oczyszczalnie hydrofitowe typu VSSF zapewniają bardzo skuteczne usuwanie zawiesiny ogólnej, w tym zawiesiny organicznej (powyżej 90%).

Prawdopodobnie z tego powodu ten wskaźnik jakości ścieków jest pomijany w wielu wytycznych i zakłada się spełnienie przez oczyszczalnie wymogu usuwania tego wskaźnika zanieczyszczeń. Jedynie w wytycznych francuskich znajduje się zapis dotyczący bardzo wysokiej skuteczności usuwania zawiesiny organicznej – 97% (rys. 7). 

Efektywność usuwania azotu w poszczególnych systemach jest bardzo zróżnicowana (rys. 8). Szczególnie w przypadku systemu francuskiego, gdzie usuwanie Nog wynosi 90%, co przekracza o ok. 30% średnią sprawność usuwania azotu ogólnego dla wszystkich przedstawionych systemów. Należy również zwrócić uwagę, że w systemie austriackim najlepiej przebiega nitryfikacja (99,1% dla NH4-N) przy zarazem najsłabszym usuwaniu Nog (32,8%). 

Zróżnicowane poziomy usuwania azotu ogólnego spowodowane są zapewne zastosowaniem różnych materiałów wypełniających złoże, ich wysokości, a także liczby zasadzonych roślin oraz dawek ścieków podawanych na złoże. Systemy mające większą miąższość złoża sprzyjają nitryfikacji w górnej warstwie i denitryfikacji w dolnej, np. system duński czy francuski. W płytszych złożach stosowanych w Austrii występuje jedynie nitryfikacja.

Usuwanie fosforu ogólnego jest również zróżnicowane – przy wartości minimalnej równej 30% (Dania) oraz maksymalnej 60% (Niemcy) średni stopień redukcji wynosi ok. 40%. W celu zwiększenia sprawności należałoby w takim przypadku zastosować dodatkowe metody, takie jak chemiczne strącanie fosforu już w osadniku gnilnym lub domieszka do materiału filtracyjnego medium, zapewniające dużą pojemność sorpcyjną fosforu, np. Filtralite, skruszony marmur czy też kalcyt.

Metoda obliczeniowa według równania kinetyki reakcji I rzędu

Oprócz metody polegającej na doborze odpowiednich wartości jednostkowej powierzchni i wysokości złoża na podstawie norm i wytycznych istnieją również bardziej złożone metody obliczeniowe. Przykładem mogą być równania regresji zaprezentowane m.in. w [18 lub 6] czy też metoda równania kinetyki reakcji I rzędu zazwyczaj stosowana w Polsce.

Równanie kinetyki reakcji I rzędu do wymiarowania złóż hydrofitowych przyjmuje postać (1) podaną w [6]:

(1)

gdzie:
Co – stężenie zanieczyszczenia w odpływie, mg/dm3;
Ci – stężenie zawiesiny organicznej w dopływie, mg/dm3;
kp(t) – stała szybkości reakcji I rzędu zależna od czasu zatrzymania, d–1;
t – czas zatrzymania ścieków w złożu, d–1.

Natomiast czas zatrzymania ścieków w złożu wyznaczany jest z równania:

(2)

gdzie:
eg – współczynnik porowatości złoża;
A – powierzchnia złoża, m2;
h – wysokość złoża, m;
Q – ilość dopływających ścieków do złoża, m3/d.

Powierzchnię złoża można wyznaczyć, podstawiając równanie (2) do (1):

(3)

Określenie wysokości materiału filtracyjnego złoża o przepływie pionowym VSSF będącego w kontakcie ze ściekami jest trudne, wiąże się to z problemem w wyznaczaniu czasu zatrzymania ścieków z równania (2). W [6] zaproponowano jednak użycie zmodyfikowanej stałej szybkości reakcji I rzędu (4):

(4)

gdzie:
k – zmodyfikowana stała szybkości reakcji, m/d;
h – wysokość złoża, m;
eg – współczynnik porowatości złoża;
kp(T) – stała szybkości reakcji I rzędu zależna od temperatury, d–1.

Wartość kp(T) zależy od temperatury. Najczęściej uzyskiwana jest poprzez zastosowanie równania Arrheniusa (5):

(5)

gdzie:
kp(20) – stała szybkości reakcji dla 20°C, d–1;
q – współczynnik Arrheniusa;
T – temperatura, °C.

Przykładowe wartości stałej szybkości reakcji I rzędu dla substancji organicznej i azotu przedstawiono w tabeli 7.

W celu wyznaczenia niezbędnej powierzchni złoża, żeby zapewnić usuwanie wymaganych rozporządzeniem zanieczyszczeń, przekształcamy równanie (5) i (3), otrzymując ostatecznie postać:

(6)

Obliczenia wykonujemy dla poszczególnych wskaźników zanieczyszczeń, przyjmując następnie największą z wyliczonych powierzchni. Jest to najczęściej powierzchnia pozwalająca skutecznie usunąć związki azotu.

Podsumowanie

Oczyszczalnie hydrofitowe stosowane są szeroko na całym świecie do oczyszczania różnego rodzaju ścieków. W Europie pracują dziesiątki tysięcy takich systemów, a mimo to tylko w kilku krajach europejskich funkcjonują jasne zasady ich projektowania zebrane w postaci norm czy wytycznych.

Normy pozwalają zwymiarować złoże hydrofitowe bez konieczności doboru różnych współczynników czy przeprowadzania obliczeń szybkości reakcji biochemicznych zachodzących w złożu. Wytyczne zawierają znormalizowane wartości, takie jak: jednostkowa powierzchnia złoża, wysokość i skład poszczególnych warstw złoża, liczba i rodzaj roślin oraz ilość i skład produkowanych ścieków przypadających na jednego mieszkańca równoważnego. 

Taka procedura ułatwia wymiarowanie i zapewnia dotrzymanie odpowiednich wartości ładunków zanieczyszczeń w oczyszczonych ściekach. Korzystanie z wytycznych jest idealnym rozwiązaniem, gdy założenia projektowanego obiektu są identyczne lub zbliżone do tych zawartych w normie. 

Ścisłe przestrzeganie tych zaleceń zagwarantuje prawidłową pracę oczyszczalni. Jednak w przypadku dużych odstępstw od założeń zawartych w normach należałoby użyć dokładniejszej metody obliczeniowej.

Metody obliczeniowe polegają na zastosowaniu równań i modeli matematycznych pozwalających zwymiarować złoże hydrofitowe na podstawie odpowiednich parametrów wejściowych i wyjściowych. 

Nieznajomość niektórych współczynników czy parametrów może skomplikować proces projektowania i niekiedy doprowadza do przewymiarowania złoża, dlatego metoda ta jest zalecana osobom doświadczonym i mającym kwalifikacje w tym zakresie. Mimo to wydaje się być dobrym rozwiązaniem przy projektowaniu większych oczyszczalni hydrofitowych lub w przypadku obiektów niestandardowych.

Wszystkie przedstawione w artykule normy i wytyczne mogą zostać wykorzystane przy projektowaniu przydomowych oczyszczalni hydrofitowych w Polsce, w przypadku gdy oczyszczone ścieki odprowadzane są do gruntu i ich ilość nie przekracza 5 m3/d. Uzyskane wartości ładunków zanieczyszczeń w odpływie z takich oczyszczalni są kilkukrotnie niższe niż wymagane w paragrafie 11 pkt 5 rozporządzenia w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub ziemi [16]. 

Przy zwiększeniu skuteczności usuwania fosforu ogólnego, np. poprzez zastosowanie procesu strącania fosforu w osadniku gnilnym, będzie również możliwe dotrzymanie warunków w przypadku odprowadzania ścieków oczyszczonych do urządzeń wodnych.

Wszystkie przedstawione procedury wymiarowania służą minimalizacji powierzchni złoża przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej sprawności oczyszczania, jednak jednostkowe powierzchnie zalecane w poszczególnych normach wykazują różnice. Spowodowane jest to m.in. różnymi wymaganiami co do ładunków zanieczyszczeń w odpływie z oczyszczalni, zastosowaniem różnych wysokości, składów i porowatości złóż, dostępnością surowców, użytymi roślinami oraz występującymi warunkami klimatycznymi. 

Jednak taka dywersyfikacja w normach wydaje się potrzebna ze względu na dostosowanie wytycznych projektowania do warunków panujących na danych obszarach. Konieczne zatem staje się opracowanie zasad i norm projektowania oczyszczalni hydrofitowych w Polsce.

Literatura

1. Arbeitsblatt DWA-A 262 Grundsätze für Bemessung, Bau und Betrieb von Pflanzenkläranlagen mit bepflanzten Bodenfiltern zur biologischen Reinigung kommunalen Abwassers, Deutsche Vereinigung für Wasserwirtschaft, Abwasser und Abfall e.V., Niemcy, 2006.
2. Boutin C., Liénard A., Constructed wetlands for wastewater treatment: the French experience, 1st International Seminar on „The use of aquatic macrophytes for wastewater treatment in constructed wetlands”, Portugal, 2003.
3. Boutin C., Liénard A., Lesavre J., Wastewater treatment plants for small communities: Five attached- growth cultures on fine media, 1. Congrés Mondial de l’IWA, Paris 2000.
4. Brix H., Johansen N.H., Retningslinier for etablering af beplantede filteranlæg op til 30 PE, „Økologisk byfornyelse og spildevandsrensning” No. 52, 2004.
5. Gajewska M., Wpływ składu chemicznego ścieków i odcieków na specjację, konwersje i usuwanie azotu w oczyszczalniach hydrofitowych, seria Monografie nr 136, Wydawnictwo Politechniki Gdańskiej, Gdańsk 2013.
6. Kadlec R.H., Knight R.L., Treatment Wetlands, Lewis Publishers, New York, 1996.
7. Kadlec R.H., Wallace S.D., Treatment Wetlands, Second Edition, CRC Press, Boca Raton, USA, 2009.
8. Kajumulo Tibaijuka A., Dzikus A., Constructed Wetlands Manual, United Nations Human Settlements Programme UN-HABITAT, Kenia, 2008.
9. Mitter-Reichmann G., Treatment wetlands in Austria: Practical experiences in planning, construction and maintance, Sustainable Sanitation Practice, Issue 12, 7/2012.
10. Obarska-Pempkowiak H., Gajewska M., Wojciechowska E., Hydrofitowe oczyszczalnie wód i ścieków, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2010.
11. ÖNORM B 2505 Kläranlagen. Intermittierend beschickte Bodenfilter (Pflanzenkläranlagen). Anwendung, Bemessung, Bau, Betrieb, Wartung und Überprüfung, Austrian Standards Institute, Austria, 2009.
12. Szymura M., Szymura T., Dunajski A., Bergier T., Oczyszczalnie roślinne jako rozwiązanie problemów ścieków w obiektach zabudowy rozproszonej, Wrocław 2010.
13. Troesch S., Esser D., Constructed wetlands for the Treatment of Raw Wastewater: the French experience, Sustainable Sanitation Practice, Issue 12, 7/2012.
14. Vymazal J., Constructed Wetlands for Wastewater Treatment, „Water” Vol. 2, 2010.
15. Vymazal J., Kröpfelová L., Wastewater Treatment in Constructed Wetlands with Horizontal Sub-Surface Flow, „Environmental Pollution” Vol. 14. Springer, Niemcy, 2008.
16. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 24 lipca 2006 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego (DzU nr 137/2006, poz. 984).
17. Obarska-Pempkowiak H., Oczyszczalnie hydrofitowe, Wydawnictwo Politechniki Gdańskiej, Gdańsk 2002.
18. Gumbricht T., Nutrient removal processes in fresh-water submersed macrophyte systems, „Ecological Engineering” Vol. 2, 1993.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Agata Chojnicka, dr hab. inż. Magdalena Gajewska Systemy hydrofitowe do oczyszczania ścieków bytowych

Systemy hydrofitowe do oczyszczania ścieków bytowych Systemy hydrofitowe do oczyszczania ścieków bytowych

Oczyszczalnie hydrofitowe to technologia, która spełnia wymagania zrównoważonego rozwoju oraz zarządzania środowiskiem z uwzględnieniem oceny czasu życia produktu. W ostatnich latach technologia ta...

Oczyszczalnie hydrofitowe to technologia, która spełnia wymagania zrównoważonego rozwoju oraz zarządzania środowiskiem z uwzględnieniem oceny czasu życia produktu. W ostatnich latach technologia ta została znacznie rozwinięta, jednak w Polsce brakuje wytycznych uwzględniających aktualny stan wiedzy na jej temat. Oczyszczalnie hydrofitowe – jak wszystkie urządzenia techniczne – wymagają starannego zaprojektowania i poprawnej eksploatacji.

prof. dr hab. Krystyna Konieczny, prof. dr hab. inż. Michał Bodzek Ciśnieniowe techniki membranowe w oczyszczaniu ścieków przemysłowych i odcieków z wysypisk komunalnych

Ciśnieniowe techniki membranowe w oczyszczaniu ścieków przemysłowych i odcieków z wysypisk komunalnych Ciśnieniowe techniki membranowe w oczyszczaniu ścieków przemysłowych i odcieków z wysypisk komunalnych

Współczesne systemy oczyszczania ścieków muszą sprostać coraz wyższym wymaganiom ekologicznym i technologicznym. Dąży się do redukcji zużycia surowców naturalnych oraz odzysku i ponownego wykorzystania...

Współczesne systemy oczyszczania ścieków muszą sprostać coraz wyższym wymaganiom ekologicznym i technologicznym. Dąży się do redukcji zużycia surowców naturalnych oraz odzysku i ponownego wykorzystania cennych składników i surowców. Wymaga to zastosowania różnego typu procesów rozdziału. W artykule podano przykłady instalacji działających w przemyśle i gospodarce komunalnej, w których wykorzystywane są techniki membranowe.

prof. dr hab. Krystyna Konieczny, prof. dr hab. inż. Michał Bodzek Praktyczne zastosowanie ciśnieniowych technik membranowych w gospodarce wodno-ściekowej (cz. 2)

Praktyczne zastosowanie ciśnieniowych technik membranowych w gospodarce wodno-ściekowej (cz. 2) Praktyczne zastosowanie ciśnieniowych technik membranowych w gospodarce wodno-ściekowej (cz. 2)

Procesom uzdatniania wód stawiane są coraz wyższe wymagania pod względem jakości i bezawaryjności przebiegu. W złożonych układach technologicznych uzdatniania wód do celów przemysłowych i do picia korzysta...

Procesom uzdatniania wód stawiane są coraz wyższe wymagania pod względem jakości i bezawaryjności przebiegu. W złożonych układach technologicznych uzdatniania wód do celów przemysłowych i do picia korzysta się także z ciśnieniowych technik membranowych. W artykule podano przykłady takich instalacji działających w zakładach wodociągowych i w przemyśle.

prof. dr hab. inż. Wojciech Dąbrowski Projektowanie pompowni ścieków – wybrane zagadnienia

Projektowanie pompowni ścieków – wybrane zagadnienia Projektowanie pompowni ścieków – wybrane zagadnienia

W artykule omówiono zastosowanie obliczeń hydraulicznych do rozpoznania przyczyn nieprawidłowej pracy przepompowni ścieków. Zastosowano model numeryczny zbudowany w programie Epanet2, udostępnionym bez...

W artykule omówiono zastosowanie obliczeń hydraulicznych do rozpoznania przyczyn nieprawidłowej pracy przepompowni ścieków. Zastosowano model numeryczny zbudowany w programie Epanet2, udostępnionym bez ograniczeń co do stosowania przez Agencję Ochrony Środowiska USA. Ten dobrze znany program do obliczania sieci wodociągowych ma wiele innych zastosowań i stanowi m.in. efektywne narzędzie przeznaczone do obliczania kanalizacji ciśnieniowej. Obliczenia w nim prowadzone zajmują mało czasu i dostarczają...

dr inż. Marek Kalenik Skuteczność oczyszczania ścieków w żwirze pod drenażem rozsączającym ścieki

Skuteczność oczyszczania ścieków w żwirze pod drenażem rozsączającym ścieki Skuteczność oczyszczania ścieków w żwirze pod drenażem rozsączającym ścieki

Wiele wsi w Polsce, a także małych miast nie ma uporządkowanej gospodarki ściekowej. Najczęściej spotykaną metodą usuwania ścieków z budynków mieszkalnych i gospodarskich jest ich gromadzenie w zbiorniku...

Wiele wsi w Polsce, a także małych miast nie ma uporządkowanej gospodarki ściekowej. Najczęściej spotykaną metodą usuwania ścieków z budynków mieszkalnych i gospodarskich jest ich gromadzenie w zbiorniku bezodpływowym i wywóz samochodem asenizacyjnym do oczyszczalni ścieków, niekiedy na pole czy do rowu.

ROTH POLSKA Sp. z o.o. Biologiczne przydomowe oczyszczalnie ścieków ROTH MICRO-STEP TWINBLOC

Biologiczne przydomowe oczyszczalnie ścieków ROTH MICRO-STEP TWINBLOC Biologiczne przydomowe oczyszczalnie ścieków ROTH MICRO-STEP TWINBLOC

Oczyszczalnie ścieków ROTH MICRO-STEP TWINBLOC znajdują zastosowanie, jeśli istnieje potrzeba odprowadzenia ścieków bytowych z gospodarstw domowych, a nie ma możliwości wybudowania centralnej lub lokalnej...

Oczyszczalnie ścieków ROTH MICRO-STEP TWINBLOC znajdują zastosowanie, jeśli istnieje potrzeba odprowadzenia ścieków bytowych z gospodarstw domowych, a nie ma możliwości wybudowania centralnej lub lokalnej oczyszczalni ścieków lub koszty inwestycji sieci kanalizacyjnej na terenach oddalonych od aglomeracji miejskich są zbyt wysokie.

Zenon Świgoń Oczyszczalnie przydomowe. Jak uzyskać dofinansowanie?

Oczyszczalnie przydomowe. Jak uzyskać dofinansowanie? Oczyszczalnie przydomowe. Jak uzyskać dofinansowanie?

Od lipca br. działa w Polsce program NFOŚiGW pn. „Dofinansowanie przydomowych oczyszczalni ścieków oraz podłączeń budynków do zbiorczego systemu kanalizacyjnego”. W artykule scharakteryzowano jego najważniejsze...

Od lipca br. działa w Polsce program NFOŚiGW pn. „Dofinansowanie przydomowych oczyszczalni ścieków oraz podłączeń budynków do zbiorczego systemu kanalizacyjnego”. W artykule scharakteryzowano jego najważniejsze elementy i podano wskazówki, jak skutecznie starać się o dofinansowanie lub preferencyjne pożyczki.

Redakcja RI Odprowadzanie ścieków. Urządzenia przeciwzalewowe i przepompownie

Odprowadzanie ścieków. Urządzenia przeciwzalewowe i przepompownie Odprowadzanie ścieków. Urządzenia przeciwzalewowe i przepompownie

Praktyka wskazuje, że najlepszym rozwiązaniem jest opracowanie koncepcji całkowitego odwadniania i odprowadzania ścieków sanitarnych, wód opadowych i roztopowych z danego budynku i przyległego terenu....

Praktyka wskazuje, że najlepszym rozwiązaniem jest opracowanie koncepcji całkowitego odwadniania i odprowadzania ścieków sanitarnych, wód opadowych i roztopowych z danego budynku i przyległego terenu. Należy przy tym ustalić obecny i planowany system odbioru ścieków (w zależności od rodzaju sieci kanalizacyjnej – ogólnospławnej, sanitarnej czy deszczowej) oraz poziom zalewania i określić przeznaczenie poszczególnych części budynku, by dobrać dla nich optymalne urządzenia, m.in. przeciwzalewowe.

Zenon Świgoń Drogie szamba

Drogie szamba Drogie szamba

W Polsce nie ma ani jednej gminy, która miałaby wdrożony system kontroli szamb, taboru asenizacyjnego i stacji zlewczych. Tylko taki system daje podstawy do pogodzenia z pozoru niespójnych regulacji zawartych...

W Polsce nie ma ani jednej gminy, która miałaby wdrożony system kontroli szamb, taboru asenizacyjnego i stacji zlewczych. Tylko taki system daje podstawy do pogodzenia z pozoru niespójnych regulacji zawartych w art. 3 dyrektywy ściekowej i art. 42 ust. 4 Prawa wodnego. Nadal obowiązują niestety plany zagospodarowania przestrzennego z nakazem wykonywania szamb bądź podłączenia się do sieci kanalizacyjnej, a zapomina się o pojedynczych systemach oczyszczania (oczyszczalniach do 5 m sześć.). W gminach...

Waldemar Joniec Separatory ścieków

Separatory ścieków Separatory ścieków

Stosowanie separatorów do podczyszczania ścieków zawierających substancje ropopochodne i organiczne oraz tłuszcze nie tylko umożliwia odprowadzanie ścieków o wymaganych parametrach, ale przyczynia się...

Stosowanie separatorów do podczyszczania ścieków zawierających substancje ropopochodne i organiczne oraz tłuszcze nie tylko umożliwia odprowadzanie ścieków o wymaganych parametrach, ale przyczynia się do ochrony wód powierzchniowych oraz sprawniejszej i dłuższej eksploatacji instalacji kanalizacyjnej i nie zakłóca pracy oczyszczalni ścieków.

Zenon Świgoń Gospodarowanie ściekami dowożonymi

Gospodarowanie ściekami dowożonymi Gospodarowanie ściekami dowożonymi

Problem niewłaściwego oddziaływania ścieków dowożonych na pracę grupowych oczyszczalni ścieków jest wciąż aktualny, często mówi się też o niewłaściwym gospodarowaniu tymi ściekami. Nie można jednak analizować...

Problem niewłaściwego oddziaływania ścieków dowożonych na pracę grupowych oczyszczalni ścieków jest wciąż aktualny, często mówi się też o niewłaściwym gospodarowaniu tymi ściekami. Nie można jednak analizować tej kwestii bez odwoływania się do obowiązującego prawa.

Delfin Sp.z.o.o. SBRmad Prestige - nowa przydomowa oczyszczalnia ścieków DELFIN

SBRmad Prestige - nowa przydomowa oczyszczalnia ścieków DELFIN SBRmad Prestige - nowa przydomowa oczyszczalnia ścieków DELFIN

Delfin SBRmad Prestige to nowoczesna, jednozbiornikowa, dwukomorowa przydomowa oczyszczalnia dla budownictwa na terenach pozbawionych sieci kanalizacyjnej. Doskonałe rozwiązanie dla właścicieli małych...

Delfin SBRmad Prestige to nowoczesna, jednozbiornikowa, dwukomorowa przydomowa oczyszczalnia dla budownictwa na terenach pozbawionych sieci kanalizacyjnej. Doskonałe rozwiązanie dla właścicieli małych działek. Nieduży, niski zbiornik to prosty montaż, również w warunkach wysokich wód gruntowych z niewielkim zapotrzebowaniem terenu.

dr inż. Marek Kalenik Przydomowa oczyszczalnia ścieków z drenażem rozsączającym na stoku wzniesienia

Przydomowa oczyszczalnia ścieków z drenażem rozsączającym na stoku wzniesienia Przydomowa oczyszczalnia ścieków z drenażem rozsączającym na stoku wzniesienia

Zaprojektowanie i wykonanie drenażu rozsączającego na zboczu wzniesienia wymaga starannego wyznaczenia głównego, poziomego kierunku filtracji ścieków. Należy go wykonać wzdłuż warstwic terenu i w warstwie...

Zaprojektowanie i wykonanie drenażu rozsączającego na zboczu wzniesienia wymaga starannego wyznaczenia głównego, poziomego kierunku filtracji ścieków. Należy go wykonać wzdłuż warstwic terenu i w warstwie gruntu o największej przepuszczalności, jeśli grunt jest niejednorodny. Ważne jest badanie w terenie i określenie rodzaju gruntu i jego miąższości oraz przepuszczalności, a także spadku. Wszystkie parametry potrzebne do obliczania stateczności zbocza w gruntach niespoistych, jak i spoistych należy...

dr hab. inż. Katarzyna Ignatowicz, mgr inż. Monika Puchlik Ekologiczne rozwiązania oczyszczania małych ilości ścieków bytowych

Ekologiczne rozwiązania oczyszczania małych ilości ścieków bytowych Ekologiczne rozwiązania oczyszczania małych ilości ścieków bytowych

Wybór przydomowej oczyszczalni ścieków to wypadkowa kosztów inwestycji, wymagań prawnych oraz warunków lokalnych – wielkości działki i rodzaju gruntu oraz możliwości odprowadzania oczyszczonych ścieków....

Wybór przydomowej oczyszczalni ścieków to wypadkowa kosztów inwestycji, wymagań prawnych oraz warunków lokalnych – wielkości działki i rodzaju gruntu oraz możliwości odprowadzania oczyszczonych ścieków. Koszty eksploatacji oraz nakłady ekonomiczne, a nie wysoki stopień oczyszczenia, w dalszym ciągu są zasadniczym kryterium wyboru sposobu oczyszczania ścieków przez inwestorów indywidualnych. Preferowane są proste rozwiązania, niskonakładowe i tanie w eksploatacji oraz takie, na które można uzyskać...

Zenon Świgoń Dobór systemu rozsączającego

Dobór systemu rozsączającego Dobór systemu rozsączającego

W Polsce niesłusznie uznaje się drenaż za jedyny system odprowadzania do ziemi ścieków oczyszczonych z pojedynczego gospodarstwa – takich systemów jest kilka. Kolejną złą praktyką jest nieuwzględnianie...

W Polsce niesłusznie uznaje się drenaż za jedyny system odprowadzania do ziemi ścieków oczyszczonych z pojedynczego gospodarstwa – takich systemów jest kilka. Kolejną złą praktyką jest nieuwzględnianie faktu, że nawet dom zamieszkiwany na stałe przez 4 osoby powinien mieć instalację umożliwiającą odebranie, oczyszczenie i rozsączenie ścieków pochodzących od innych osób, odwiedzających czy czasowo w nim przebywających.

dr inż. Edmund Nowakowski Oddziały odnowy biologicznej w hotelach uzdrowiskowych

Oddziały odnowy biologicznej w hotelach uzdrowiskowych Oddziały odnowy biologicznej w hotelach uzdrowiskowych

W ostatnim półwieczu zmienił się znacznie zakres usług świadczonych przez hotele, zwłaszcza  w miejscowościach uzdrowiskowych. Poza zapewnieniem noclegów i wyżywieniem zaczęto  organizować konferencje...

W ostatnim półwieczu zmienił się znacznie zakres usług świadczonych przez hotele, zwłaszcza  w miejscowościach uzdrowiskowych. Poza zapewnieniem noclegów i wyżywieniem zaczęto  organizować konferencje oraz udostępniać różne formy wypoczynku, zarówno dla gości  hotelowych, jak i dla klientów zewnętrznych. Wiele z tych hoteli ma oddziały odnowy  biologicznej. W artykule przedstawione są propozycje, w jaki sposób rozwiązać działalność  takich zakładów.

Zenon Świgoń Wskazówki prawno-techniczne indywidualnego zagospodarowania wód deszczowych

Wskazówki prawno-techniczne indywidualnego zagospodarowania wód deszczowych Wskazówki prawno-techniczne indywidualnego zagospodarowania wód deszczowych

Przystępując do podjęcia decyzji o jakiejkolwiek inwestycji (w tym również wodociągowej lub kanalizacyjnej) inwestor wraz z projektantem muszą odpowiedzieć na kilka pytań, m.in. o czym mówimy (ustalenie...

Przystępując do podjęcia decyzji o jakiejkolwiek inwestycji (w tym również wodociągowej lub kanalizacyjnej) inwestor wraz z projektantem muszą odpowiedzieć na kilka pytań, m.in. o czym mówimy (ustalenie terminologii), czy jest to zdefiniowane, co możemy zrobić, jak możemy wykonać i ile inwestycja kosztuje? Dopiero po wykonaniu takiej analizy można podjąć decyzję o ewentualnej inwestycji.

dr inż. Piotr Krzysztof Tuz Przygotowanie i rozliczanie c.w.u. w węzłach grupowych

Przygotowanie i rozliczanie c.w.u. w węzłach grupowych Przygotowanie i rozliczanie c.w.u. w węzłach grupowych

Problem opomiarowania węzłów grupowych jest złożony i może doprowadzić do błędów przy doborze urządzeń pomiarowych, to zaś spowoduje kłopoty z rozliczaniem ciepła i ustaleniem rzeczywistej stawki za podgrzanie...

Problem opomiarowania węzłów grupowych jest złożony i może doprowadzić do błędów przy doborze urządzeń pomiarowych, to zaś spowoduje kłopoty z rozliczaniem ciepła i ustaleniem rzeczywistej stawki za podgrzanie wody. W artykule zawarto uwagi dotyczące projektowania i eksploatacji węzłów grupowych, pozwalające na wydłużanie okresu ich bezawaryjnej pracy i zwiększanie niezawodności pomiarów.

dr inż. Florian Piechurski Ochrona przed hałasem w instalacjach wod-kan

Ochrona przed hałasem w instalacjach wod-kan Ochrona przed hałasem w instalacjach wod-kan

Ochrona przed hałasem w budynku ma bardzo ważne znaczenie dla samopoczucia i zdrowia mieszkańców. Dlatego szczególnie w budownictwie mieszkaniowym, hotelach, szkołach, szpitalach i biurowcach akustyka...

Ochrona przed hałasem w budynku ma bardzo ważne znaczenie dla samopoczucia i zdrowia mieszkańców. Dlatego szczególnie w budownictwie mieszkaniowym, hotelach, szkołach, szpitalach i biurowcach akustyka instalacji wymaga szczególnej uwagi. W przeciwieństwie do elementów budowlanych statycznych – w instalacjach, armaturze i innym wyposażeniu instalacji zachodzą procesy dynamiczne.

Waldemar Joniec Stelaże łazienkowe

Stelaże łazienkowe Stelaże łazienkowe

Zastosowanie stelaży instalacyjnych w łazienkach pozwala na dużą dowolność w projektowaniu pomieszczeń i niekonwencjonalne aranżowanie wnętrz, a także ułatwia montaż urządzeń sanitarnych i utrzymanie czystości.

Zastosowanie stelaży instalacyjnych w łazienkach pozwala na dużą dowolność w projektowaniu pomieszczeń i niekonwencjonalne aranżowanie wnętrz, a także ułatwia montaż urządzeń sanitarnych i utrzymanie czystości.

dr inż. Jerzy Dylewski Uprawnienia budowlane w branży instalacji sanitarnych (cz. 1)

Uprawnienia budowlane w branży instalacji sanitarnych (cz. 1) Uprawnienia budowlane w branży instalacji sanitarnych (cz. 1)

Uzyskanie uprawnień do samodzielnego wykonywania funkcji technicznych w budownictwie nie jest obecnie proste. Poza dyskusją, zdaniem autora, pozostaje jednak stwierdzenie, że uprawnienia są dla wszystkich...

Uzyskanie uprawnień do samodzielnego wykonywania funkcji technicznych w budownictwie nie jest obecnie proste. Poza dyskusją, zdaniem autora, pozostaje jednak stwierdzenie, że uprawnienia są dla wszystkich „budowlańców”, a więc także reprezentujących branżę instalacji sanitarnych, kwestią być albo nie być na budowlanym rynku zawodowym. W części pierwszej artykułu autor dokonuje przeglądu regulacji prawnych dotyczących uprawnień budowlanych na przestrzeni lat oraz obecne wymagania w tym zakresie, w...

dr inż. Jerzy Dylewski Uprawnienia budowlane w branży instalacji sanitarnych (cz. 2)

Uprawnienia budowlane w branży instalacji sanitarnych (cz. 2) Uprawnienia budowlane w branży instalacji sanitarnych (cz. 2)

Uzyskanie uprawnień do samodzielnego wykonywania funkcji technicznych w budownictwie nie jest obecnie proste. Poza dyskusją, zdaniem autora, pozostaje jednak stwierdzenie, że uprawnienia są dla wszystkich...

Uzyskanie uprawnień do samodzielnego wykonywania funkcji technicznych w budownictwie nie jest obecnie proste. Poza dyskusją, zdaniem autora, pozostaje jednak stwierdzenie, że uprawnienia są dla wszystkich „budowlańców”, a więc także reprezentujących branżę instalacji sanitarnych, kwestią być albo nie być na budowlanym rynku zawodowym. W części pierwszej artykułu (RI nr 12/2008) autor dokonał przeglądu regulacji prawnych dotyczących uprawnień budowlanych na przestrzeni lat oraz obecne wymagania w...

Dipl.-Ing. Roland Priller Projektowanie przepompowni ścieków

Projektowanie przepompowni ścieków Projektowanie przepompowni ścieków

Pomimo istnienia obszernych regulacji technicznych dotyczących przepompowni ścieków, serwisanci stale zgłaszają problemy związane z zabudową tych urządzeń. Zdarza się, że przepompownie stosowane są tam,...

Pomimo istnienia obszernych regulacji technicznych dotyczących przepompowni ścieków, serwisanci stale zgłaszają problemy związane z zabudową tych urządzeń. Zdarza się, że przepompownie stosowane są tam, gdzie nie są konieczne i odwrotnie – nie są zastosowane, gdzie pod względem technicznym są niezbędne. Przyczyną jest często nieprzestrzeganie obowiązujących standardów technicznych w połączeniu z niedostateczną wymianą informacji pomiędzy osobami odpowiedzialnymi za projektowanie struktury naziemnej,...

prof. dr hab. inż. Waldemar Jędral Dobór pomp wodociągowych, kanalizacyjnych i ciepłowniczych oraz sposobów ich regulacji

Dobór pomp wodociągowych, kanalizacyjnych i ciepłowniczych oraz sposobów ich regulacji Dobór pomp wodociągowych, kanalizacyjnych i ciepłowniczych oraz sposobów ich regulacji

Zagadnienie właściwego doboru pomp do różnych instalacji jest bardzo ważne zarówno dla poszczególnych użytkowników, jak i w skali ogólnokrajowej. Dotyczy to także pomp w instalacjach wodociągowych i kanalizacyjnych...

Zagadnienie właściwego doboru pomp do różnych instalacji jest bardzo ważne zarówno dla poszczególnych użytkowników, jak i w skali ogólnokrajowej. Dotyczy to także pomp w instalacjach wodociągowych i kanalizacyjnych oraz w ciepłownictwie i ogrzewnictwie. Pompy w gospodarce komunalnej oraz w różnych instalacjach domowych pochłaniają ponad 10% całej ilości energii elektrycznej zużywanej przez pompy w Polsce, tj. ponad 3 TWh (3 mld kWh) rocznie.

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.