Do wzięcia Rynek Instalacyjny 7-8/2016

POBIERZ BEZPŁATNIE - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Dachy zielone a gospodarka wodami opadowymi na terenach zurbanizowanych

Influence of green roofs on rainwater management in urban areas
Fot. 1. Modelowany obiekt
Fot. 1. Modelowany obiekt
zumi.pl

W ostatnich latach bardzo dynamicznie rozwijają się technologie gospodarki wodami opadowymi na terenach zurbanizowanych. Jedną z nich są dachy zielone. Przedstawione w artykule wyniki badań wykazały, że zastosowanie ekstensywnych dachów zielonych może istotnie zredukować objętość wód opadowych spływających do kanalizacji. Brak jest jednak w Polsce odpowiednich norm i wytycznych projektowania i wykonawstwa tych systemów.

Stopniowe zwiększanie stopnia urbanizacji aglomeracji miejskich powoduje zwiększenie ilości wód opadowych trafiających do systemów kanalizacyjnych. Z tego względu konieczne jest wdrażanie rozwiązań technicznych ukierunkowanych na redukcję objętości ścieków odpływających z powierzchni nieprzepuszczalnych [1].

Tego typu podejście określane jest jako zrównoważony rozwój systemów odwodnienia miast (ang. sustainable urban drainage systems). Realizacja zrównoważonych systemów odwodnienia wiąże się zazwyczaj z zastosowaniem urządzeń służących do infiltracji wód opadowych do gruntu w postaci niecek, zbiorników, studni czy rowów chłonnych [3].

Koncepcja zielonych dachów (nazywanych też ekodachami bądź dachami roślinnymi) stanowi cenne uzupełnienie szerokiego wachlarza dostępnych rozwiązań technicznych dających możliwość realizacji zrównoważonych systemów odwadniania zlewni charakteryzujących się gęstą zabudową [5].

Przeczytaj także: Wykonawstwo i eksploatacja dachów zielonych >>

Korzyści z zastosowania dachów zielonych zostały wielokrotnie opisane w literaturze i można je podzielić na trzy główne kategorie [4]:

 • gospodarka wodna,
 • energetyka oraz ochrona atmosfery,
 • bioróżnorodność oraz estetyka architektoniczna.

Efekty osiągane w każdej z grup są zróżnicowanie w zależności od wybranego typu, lokalizacji globalnej (strefa klimatyczna, temperatura, wilgotność, opady itp.) oraz lokalnej (orientacja względem kierunków, zacienienie przez inne budynki, odległość od centrum, bezpośrednie otoczenie itp.).

SPRAWDŹ ZAWARTOŚĆ >>
Projektowanie instalacji kanalizacji deszczowej
SPRAWDŹ CENĘ >>

Niektóre korzystne efekty są stosunkowo łatwe do określenia w ujęciu ilościowym (np. oszczędność energii), inne w zasadzie niemożliwe do przełożenia na finanse (np. kwestie estetyczne, zwiększenie bioróżnorodności). Budowa dachów zielonych jest zazwyczaj kojarzona z kwestią regulacji przepływu wody na obszarze zurbanizowanym.

W wielu przypadkach wpływ na bilans wodny zlewni miejskiej traktowany jest jako podstawowy powód budowy instalacji. Pozytywny wpływ dachów zielonych jest w tym zakresie oczywisty i przekłada się na [2]:

 • redukcję objętości wód opadowych spływających do kanalizacji,
 • zmniejszenie szczytowych wartości przepływów w systemach kanalizacyjnych,
 • redukcję częstotliwości działania przelewów burzowych,
 • poprawę efektywności działania oczyszczalni ścieków w okresach deszczowej pogody.

Rozbieżności w obserwacjach różnych autorów dotyczą skali wpływu dachów zielonych na redukcję ilości wód opadowych trafiających do systemów kanalizacyjnych.

Modelowanie odpływu wód deszczowych z dachów zielonych

Dla potrzeb modelowania odpływu z dachów zielonych zastosowano program EPA SWMM 5.0, który umożliwia przeprowadzanie symulacji hydrodynamicznych zarówno dla zdarzeń pojedynczych, jak i ciągłych danych o opadach [6]. Zakres możliwych praktycznych zastosowań tego programu został szeroko opisany w literaturze zagranicznej i krajowej.

Analizy dotyczyły istniejącej zlewni – budynku Instytutu Inżynierii Środowiska Politechniki Częstochowskiej, a także znajdujących się przy budynku parkingu i ciągów pieszo-jezdnych (fot. 1). Na potrzeby oceny wpływu zastosowania dachu zielonego przeanalizowano dwa warianty:

 1. stan istniejący (dach tradycyjny),
 2. zastosowanie dachu zielonego.

Analizowany obszar ma powierzchnię 1,33 ha, w zdecydowanej większości są to tereny uszczelnione, przy czym powierzchnia samego dachu wynosi 0,57 ha. Teren zlewni został podzielony na 27 zlewni cząstkowych (rys. 1). Wody opadowe odprowadzane są z poszczególnych powierzchni zgodnie z kierunkiem spadku terenu do kanalizacji deszczowej.

Parametry potrzebne do wykonania modelu wprowadzone zostały na podstawie map sytuacyjno-wysokościowych, można tu wymienić m.in. rzędne terenu, rzędne dna kanału, a także średnice kanałów. Ustalono jednakową wartość współczynnika n dla wszystkich nieprzepuszczalnych (nIMP = 0,015 s/m1/3), natomiast dla kanałów betonowych przyjęto n = 0,13 s/m1/3.

Wysokość retencji dla powierzchni nieprzepuszczalnych przyjęto indywidualnie dla każdej powierzchni, uwzględniając występujące zagłębienia (zakres wartości: 1,0–2,5 mm). Ponieważ na rozpatrywanej zlewni powierzchnie przepuszczalne (trawniki) miały minimalny udział w całkowitej powierzchni zlewni, pominięto je w modelu (nie określano parametrów równania Hortona i wysokości retencyjnej).

Parametrem modelu zlewni obarczonym największą niepewnością jest szerokość pasa spływu. W przypadku modeli, w których podział na zlewnie dokonywany jest na poziomie poszczególnych dachów, możliwe jest jednak dość dokładne jego oszacowanie. Przedmiotowy model zlewni charakteryzował się średnią powierzchnią ok. 500 m2, dlatego można przyjąć, że wartości tego parametru zostały określone dokładnie (w zakresie od 8 do 80 m), m.in. uwzględniając rozmieszczenie wpustów.

Czytaj dalej: Analiza wyników >>

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


  Jak z krzemienia i wapnia skonstruować samonośny kanał wentylacyjny »

Silboard jest krzemianowo-wapniową płytą ogniochronną do wykonywania między innymi (...) czytaj dalej »


 

Szukasz niezawodnej złączki listownej? Obejrzyj film » Jak wkomponować kurtynę powietrzną w otoczenie »
Do wszystkich rodzajów przewodów, bogaty system mostkowania (...)  czytaj dalej »

Zasadność stosowania kurtyn powietrznych w obiektach użyteczności publicznej nie podlega (...) czytaj dalej »

 

Ogranicz błędy przy ustalaniu przepływu wody w instalacjach »

W centralnym ogrzewaniu czy instalacjach wodociągowych bardzo ważną kwestią jest (...) czytaj dalej »

 


Obniż koszt zużycia energii w przemyśle »
 3 sposoby na wybór napędu do bramy garażowej »
Rosnące zapotrzebowanie na energię, wynikające z rozwoju gospodarczego, wymusza konieczność obniżenia kosztów jej zużycia (...) czytaj dalej »    Wykonujemy usługi cięcia plazmą, nożycami gilotynowymi i piłami taśmowymi (...) czytaj dalej »

 


Jak prawidłowo oświetlić pokój dzienny »

Dobrze dobrane oświetlenie w pokoju dziennym potrafi wiele zmienić. Od tego, jaki rodzaj lamp (...) czytaj dalej »

 


 


Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:

Bez wysiłku, prosto na Twoją skrzynkę:
- nowości techniczne i wydarzenia branżowe
- praktyczne porady ekspertów.
7-8/2017

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2017
W miesięczniku m.in.:
 • - Audyt energetyczny przedsiębiorstw
 • - Kotły – nowe konstrukcje
Zobacz szczegóły
Tubes International Sp. z o.o. Tubes International Sp. z o.o.
Tubes International istnieje na rynku od 1993 roku. Wieloletnie doświadczenie pozwoliło zdobyć pozycje lidera wśród dostawców węży i...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl