Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Dachy zielone a gospodarka wodami opadowymi na terenach zurbanizowanych

Influence of green roofs on rainwater management in urban areas
Fot. 1. Modelowany obiekt
Fot. 1. Modelowany obiekt
zumi.pl

W ostatnich latach bardzo dynamicznie rozwijają się technologie gospodarki wodami opadowymi na terenach zurbanizowanych. Jedną z nich są dachy zielone. Przedstawione w artykule wyniki badań wykazały, że zastosowanie ekstensywnych dachów zielonych może istotnie zredukować objętość wód opadowych spływających do kanalizacji. Brak jest jednak w Polsce odpowiednich norm i wytycznych projektowania i wykonawstwa tych systemów.

Stopniowe zwiększanie stopnia urbanizacji aglomeracji miejskich powoduje zwiększenie ilości wód opadowych trafiających do systemów kanalizacyjnych. Z tego względu konieczne jest wdrażanie rozwiązań technicznych ukierunkowanych na redukcję objętości ścieków odpływających z powierzchni nieprzepuszczalnych [1].

Tego typu podejście określane jest jako zrównoważony rozwój systemów odwodnienia miast (ang. sustainable urban drainage systems). Realizacja zrównoważonych systemów odwodnienia wiąże się zazwyczaj z zastosowaniem urządzeń służących do infiltracji wód opadowych do gruntu w postaci niecek, zbiorników, studni czy rowów chłonnych [3].

Koncepcja zielonych dachów (nazywanych też ekodachami bądź dachami roślinnymi) stanowi cenne uzupełnienie szerokiego wachlarza dostępnych rozwiązań technicznych dających możliwość realizacji zrównoważonych systemów odwadniania zlewni charakteryzujących się gęstą zabudową [5].

Przeczytaj także: Wykonawstwo i eksploatacja dachów zielonych >>

Korzyści z zastosowania dachów zielonych zostały wielokrotnie opisane w literaturze i można je podzielić na trzy główne kategorie [4]:

 • gospodarka wodna,
 • energetyka oraz ochrona atmosfery,
 • bioróżnorodność oraz estetyka architektoniczna.

Efekty osiągane w każdej z grup są zróżnicowanie w zależności od wybranego typu, lokalizacji globalnej (strefa klimatyczna, temperatura, wilgotność, opady itp.) oraz lokalnej (orientacja względem kierunków, zacienienie przez inne budynki, odległość od centrum, bezpośrednie otoczenie itp.).

SPRAWDŹ ZAWARTOŚĆ >>
Projektowanie instalacji kanalizacji deszczowej
SPRAWDŹ CENĘ >>

Niektóre korzystne efekty są stosunkowo łatwe do określenia w ujęciu ilościowym (np. oszczędność energii), inne w zasadzie niemożliwe do przełożenia na finanse (np. kwestie estetyczne, zwiększenie bioróżnorodności). Budowa dachów zielonych jest zazwyczaj kojarzona z kwestią regulacji przepływu wody na obszarze zurbanizowanym.

W wielu przypadkach wpływ na bilans wodny zlewni miejskiej traktowany jest jako podstawowy powód budowy instalacji. Pozytywny wpływ dachów zielonych jest w tym zakresie oczywisty i przekłada się na [2]:

 • redukcję objętości wód opadowych spływających do kanalizacji,
 • zmniejszenie szczytowych wartości przepływów w systemach kanalizacyjnych,
 • redukcję częstotliwości działania przelewów burzowych,
 • poprawę efektywności działania oczyszczalni ścieków w okresach deszczowej pogody.

Rozbieżności w obserwacjach różnych autorów dotyczą skali wpływu dachów zielonych na redukcję ilości wód opadowych trafiających do systemów kanalizacyjnych.

Modelowanie odpływu wód deszczowych z dachów zielonych

Dla potrzeb modelowania odpływu z dachów zielonych zastosowano program EPA SWMM 5.0, który umożliwia przeprowadzanie symulacji hydrodynamicznych zarówno dla zdarzeń pojedynczych, jak i ciągłych danych o opadach [6]. Zakres możliwych praktycznych zastosowań tego programu został szeroko opisany w literaturze zagranicznej i krajowej.

Analizy dotyczyły istniejącej zlewni – budynku Instytutu Inżynierii Środowiska Politechniki Częstochowskiej, a także znajdujących się przy budynku parkingu i ciągów pieszo-jezdnych (fot. 1). Na potrzeby oceny wpływu zastosowania dachu zielonego przeanalizowano dwa warianty:

 1. stan istniejący (dach tradycyjny),
 2. zastosowanie dachu zielonego.

Analizowany obszar ma powierzchnię 1,33 ha, w zdecydowanej większości są to tereny uszczelnione, przy czym powierzchnia samego dachu wynosi 0,57 ha. Teren zlewni został podzielony na 27 zlewni cząstkowych (rys. 1). Wody opadowe odprowadzane są z poszczególnych powierzchni zgodnie z kierunkiem spadku terenu do kanalizacji deszczowej.

Parametry potrzebne do wykonania modelu wprowadzone zostały na podstawie map sytuacyjno-wysokościowych, można tu wymienić m.in. rzędne terenu, rzędne dna kanału, a także średnice kanałów. Ustalono jednakową wartość współczynnika n dla wszystkich nieprzepuszczalnych (nIMP = 0,015 s/m1/3), natomiast dla kanałów betonowych przyjęto n = 0,13 s/m1/3.

Wysokość retencji dla powierzchni nieprzepuszczalnych przyjęto indywidualnie dla każdej powierzchni, uwzględniając występujące zagłębienia (zakres wartości: 1,0–2,5 mm). Ponieważ na rozpatrywanej zlewni powierzchnie przepuszczalne (trawniki) miały minimalny udział w całkowitej powierzchni zlewni, pominięto je w modelu (nie określano parametrów równania Hortona i wysokości retencyjnej).

Parametrem modelu zlewni obarczonym największą niepewnością jest szerokość pasa spływu. W przypadku modeli, w których podział na zlewnie dokonywany jest na poziomie poszczególnych dachów, możliwe jest jednak dość dokładne jego oszacowanie. Przedmiotowy model zlewni charakteryzował się średnią powierzchnią ok. 500 m2, dlatego można przyjąć, że wartości tego parametru zostały określone dokładnie (w zakresie od 8 do 80 m), m.in. uwzględniając rozmieszczenie wpustów.

Czytaj dalej: Analiza wyników >>

   04.11.2014

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
 • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl