Do wzięcia Rynek Instalacyjny 7-8/2016

POBIERZ BEZPŁATNIE - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Projektowanie systemów zrównoważonego gospodarowania wodami opadowymi

Sustainable stormwater systems design
Jak projektować systemy zrównoważonego gospodarowania wodami opadowymi
Jak projektować systemy zrównoważonego gospodarowania wodami opadowymi
Fot. www.sxc.hu

Coraz większego znaczenia nabiera zagospodarowanie wód opadowych na miejscu opadu. Na terenach bardzo zurbanizowanych ilość wód opadowych odprowadzanych z powierzchni nieprzepuszczalnych do systemów podziemnych jest na tyle duża, że wymaga uzyskania stosownych pozwoleń. W wielu wypadkach problem wód opadowych może być rozwiązany za pomocą ich powierzchniowego zagospodarowania. Wody takie mogą ponadto stanowić atrakcyjny krajobrazowo element zagospodarowania terenów zabudowy jedno- i wielorodzinnej oraz terenów rekreacyjnych.

Streszczenie: Pomimo rosnącej potrzeby wspomagania pracy tradycyjnej sieci kanalizacyjnej zrównoważonymi systemami do zagospodarowania wód opadowych, wciąż spotyka się niechęć do ich stosowania w praktyce. Wynika to z niedostatecznej wiedzy na temat projektowania i funkcjonowania tych systemów, obawy przed komplikacjami na etapie uzgadniania dokumentacji projektowej i nadinterpretacji przepisów ze strony organów administracji architektoniczno-budowlanej wydłużającej termin rozpoczęcia inwestycji.

W artykule przedstawiono własne doświadczenia autorek, które mogą przybliżyć problemy powstające na etapie projektowania systemów zrównoważonego gospodarowania wodami opadowymi. Wiedza ta może być przydatna dla przyszłych inwestorów – podmiotów fizycznych i prawnych.

Przeczytaj także: Dachy zielone a gospodarka wodami opadowymi na terenach zurbanizowanych >>

Sustainable stormwater systems design (Abstract)

Despite the growing need to support work of traditional sanitary sewer by sustainable stormwater systems, there is still reluctance to use these systems in practice. It results from still inadequate knowledge of designing and functioning of these systems as well as from the fear of complications at the stage of agreeing on designing documentation and over interpretation of regulations by the public architectural administrative authorities thus prolonging the time of obtaining permits for starting an investment.

There is own experience presented in the paper, which may bring closer the problems arriving at the stage of designing sustainable stormwater systems. This knowledge may be useful for future investors – a single and legal entities.

SPRAWDŹ ZAWARTOŚĆ >>
Projektowanie instalacji kanalizacji deszczowej
SPRAWDŹ CENĘ >>

Literatura

1. Burszta-Adamiak E., Zrównoważone gospodarowanie wodami opadowymi, „Rynek Instalacyjny” nr 9/2010.
2. Burszta-Adamiak E., Wody opadowe w miastach, „Rynek Instalacyjny” nr 5/2012.
3. Kozłowska E., Proekologiczne gospodarowanie wodą opadową w aspekcie architektury krajobrazu, Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, seria „Współczesne problemy architektury krajobrazu”, Wrocław 2008.
4. Kruszelnicka I., Ginter-Kramarczyk D., Ewertowska D., Zagospodarowanie wód opadowych – aspekty prawne a rzeczywistość, „Wodociągi i Kanalizacja” nr 9/2012.
5. Mrowiec M., Urządzenia do infiltracji wód opadowych, „Rynek Instalacyjny” nr 5/2008.
6. Nowakowska-Błaszczyk A., Retencja i infiltracja wód do gruntu jako element zrównoważonego rozwoju terenów zurbanizowanych, praca zbiorowa pod red. J. Łomotowskiego, Wydawnictwo Seidel-Przywecki, Warszawa 2008.
7. Ustawa z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (DzU nr 115/2001, poz. 1229, z późn. zm.).
8. Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (DzU nr 62/2001, poz. 627, z późn. zm.).
9. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75/2002, poz. 690, z późn. zm.).
10. Ustawa z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (DzU nr 72/2001, poz. 747, z późn. zm).
11. Ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (DzU nr 80/2003, poz. 717, z późn. zm.).
12. Rozporządzenie Ministra Budownictwa z dnia 28 czerwca 2006 r. w sprawie określania taryf, wzoru wniosku o zatwierdzenie taryf oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków (DzU nr 127/2006, poz. 886).
13. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (DzU nr 89/1994, poz. 414, z późn. zm.).
14. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 24 lipca 2006 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzeniu ścieków do wód lub ziemi oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego (DzU nr 137/2006, poz. 984, z późn. zm.).
15. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 2 lipca 2010 r. w sprawie rodzajów instalacji, których eksploatacja wymaga zgłoszenia (DzU nr 130/2010, poz. 880).

Chcesz być na bieżąco? Zamów nasz newsletter!
Dostęp do pełnej treści tego artykułu jest BEZPŁATNY, wymaga jednak zalogowania.
Logowanie
zapomniałem hasła
Załóż konto
Jeśli nie masz jeszcze Konta Użytkownika - prosimy o wypełnienie formularza rejestracyjnego. Czas potrzebny na założenie Konta Użytkownika to max. 1 minuta.
Chcę założyć konto użytkownika
Dlaczego warto założyć konto użytkownika?
otrzymujesz bezpłatny dostęp do wielu przydatnych informacji: artykułów znanych ekspertów, przeglądów produktów, porad i raportów
co tydzień otrzymasz bezpłatny Newsletter informujący o nowych artykułach, produktach i wydarzeniach związanych z izolacjami i rynkiem budowlanym
będziesz miał możliość brania udziału w konkursach z cennymi nagrodami
utworzysz swój Profil, dzięki któremu będziesz mógł brać udział w dyskusjach na Forum, wymieniać się poglądami z innymi użytkownikami oraz pisać opinie i komentarze
będziesz otrzymywać powiadomienia o promocjach i rabatach w naszej Księgarni Technicznej oraz zniżkach w sklepach naszych partnerów biznesowych.
Jednocześnie zapewniamy Cię, iż podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możesz zmienić swoje dane lub zażądać usunięcia konta.
Przed założeniem Konta sugerujemy zapoznać się z regulaminem.

Komentarze

(4)
kszyho | 16.11.2014, 18:05
Chciałbym się dowiedzieć co to był za budynek którego dotyczy artykuł? Zastanawia mnie brak konieczności wykonania operatu wodno-prawnego i powołanie się na przypadek instalacji do 5 m3 ścieków na dobę i zwykłym korzystaniu z wód.
Sitnepres | 29.12.2014, 09:38

Bardzo ważnym aspektem przy tego typu sprawach są odpowiednie oczyszczalnie ścieków

Oksydeco | 01.04.2015, 13:50

Zawsze można zadać zapytanie fachowcom którzy dobiorą odpowiednie urządzenie techniczne

Bielbet.pl | 08.04.2015, 10:58

No właśnie, ja myślę że odpowiedni system odwodnień liniowych, by tutaj załatwił sprawę

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


O jakich kosztach zapominasz, kupując mieszkanie w stanie deweloperskim »
Popraw jakość przepływu powietrza! Teraz Anemometry w atrakcyjnych cenach »
  Monitorowanie przepływu powietrza jest sprawą najwyższej wagi dla poprawnego funkcjonowania systemu wentylacji i klimatyzacji (...) czytaj dalej »

 


 

Co o kotłowniach kontenerowych sądzą ich użytkownicy? »

Wyobraź sobie możliwość wyboru ogrzewania, które jest ekonomiczne (generuje do 30% oszczędności w (...) czytaj dalej »

 


Jak zostać dobrze poinformowanym instalatorem HVAC »
Co radzą eksperci od wymiany ciepła »

Program jest skierowany zarówno do firm, jak i osób prywatnych zainteresowanych poszerzeniem wiedzy z branży HVAC oraz (...) czytaj dalej »

We wszystkich naszych działaniach chcemy w dalszym ciągu być (...)  czytaj dalej »

 


Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:

Bez wysiłku, prosto na Twoją skrzynkę:
- nowości techniczne i wydarzenia branżowe
- praktyczne porady ekspertów.
5/2017

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2017
W miesięczniku m.in.:
  • - Wykorzystanie wody deszczowej
  • - Oddymianie klatek i wentylacja garaży
Zobacz szczegóły
Tubes International Sp. z o.o. Tubes International Sp. z o.o.
Tubes International istnieje na rynku od 1993 roku. Wieloletnie doświadczenie pozwoliło zdobyć pozycje lidera wśród dostawców węży i...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl