Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Projektowanie systemów zrównoważonego gospodarowania wodami opadowymi

Procedury administracyjne
W wielu wypadkach problem wód opadowych może być rozwiązany za pomocą ich powierzchniowego zagospodarowania.
W wielu wypadkach problem wód opadowych może być rozwiązany za pomocą ich powierzchniowego zagospodarowania.
Fot. www.sxc.hu
Ciąg dalszy artykułu...

Procedury administracyjne

Większość inwestycji z udziałem systemów zrównoważonego zagospodarowania wód opadowych na etapie uzgadniania dokumentacji projektowej wymaga uzyskania decyzji administracyjnej w postaci pozwolenia wodnoprawnego. Są wśród nich jednak takie, dla których ścieżka uzgodnień administracyjnych jest prostsza – nie wymagają one pozwolenia wodnoprawnego, pozwolenia na budowę i mogą być przeprowadzone w trybie zgłoszenia.

Należy przypomnieć, że systemy zagospodarowania wód opadowych dzielą się na dwa główne typy: powierzchniowe i podziemne. Na systemy powierzchniowe składają się różne formy ukształtowania terenu rozprowadzające wodę, takie jak niecki, muldy, rynsztoki, rowy.

Często są one połączone ze zbiornikami retencyjnymi o nieprzepuszczalnym dnie, magazynującymi nadmiar wody opadowej, lub ogrodami deszczowymi (zagłębieniami w gruncie w formie niecki o głębokości 10–20 cm, porośniętymi roślinnością przystosowaną do warunków okresowego zalewania wodą) umożliwiającymi oczyszczanie, magazynowanie i stopniową infiltrację wody do gruntu.

Warto wiedzieć: Zrównoważone budownictwo - proces projektowania zintegrowanego >>

Na systemy podziemne składają się m.in. skrzynki retencyjno-infiltracyjne, studnie infiltracyjne oraz tunele (komory) retencyjno-infiltracyjne. Urządzenia te projektowane są ze studniami osadnikowymi pełniącymi funkcję urządzeń podczyszczających.

Zagospodarowanie wód opadowych w systemach powierzchniowych na terenie działki nie wymaga pozwolenia na budowę, jedynie zgłoszenia, pod warunkiem że obiekty do magazynowania nadmiaru wód (np. zbiorniki retencyjne) będą miały powierzchnię mniejszą niż 30 m2. Regulują tę kwestię zapisy cytowanej już wcześniej ustawy Prawo budowlane [13] w art. 29 pkt 15. Natomiast art. 30 tej ustawy informuje o konieczności ich zgłoszenia.

Kolejną istotną kwestią jest przyjęcie definicji urządzeń składających się na systemy zrównoważonego gospodarowania wodą opadową (skrzynek, tuneli retencyjno-rozsączających itp.).

Wielu praktyków uważa, że urządzenia składające się na systemy zrównoważonego gospodarowania wodą opadową należy traktować jako urządzenia budowlane, a nie wodne. Klasyfikowanie ich jako urządzeń wodnych i podporządkowywanie zapisom ustawy Prawo wodne [7] może okazać się nadinterpretacją.

Systemy podziemne jako urządzenia budowlane podlegają ustawie Prawo budowlane, tj. regulacjom zawartym w art. 3.9 [13]. Według tej ustawy urządzenia budowlane to urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków.

Zgodnie z cytowanymi wcześniej przepisami polskiego prawa wody opadowe ujęte w systemy kanalizacyjne są zaliczane do ścieków. W podziemnych systemach zrównoważonego gospodarowania wodą opadową następuje ich gromadzenie i oczyszczanie.

Urządzenia te można więc traktować jako indywidualne przydomowe oczyszczalnie ścieków, które, jeśli nie przekraczają wydajności 7,5 m3 na dobę, nie będą podlegać procedurze pozwolenia na budowę, a tylko zgłoszeniu do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej – Prawo budowlane art. 29 pkt 1.3 [13] i zgodnie z art. 152 ustawy Prawo ochrony środowiska [18] wymagają jedynie zgłoszenia eksploatacji do właściwego organu.

Kolejną kwestią jest samo odprowadzenie wód opadowych do gruntu, czyli jednego z odbiorników. W większości przypadków wymaga ono pozwolenia wodnoprawnego (pozwoleniem takim objęty jest w tym przypadku sam sposób odprowadzenia wód opadowych do gruntu).

Odprowadzenie wód do gruntu regulują dwa dokumenty: rozporządzenie w sprawie rodzajów instalacji, których eksploatacja wymaga zgłoszenia [15], oraz art. 122 ustawy Prawo wodne. Za instalacje niewymagające pozwolenia wodnoprawnego uznaje się oczyszczalnie ścieków o przepustowości do 5 m3 na dobę, wykorzystywane na potrzeby własnego gospodarstwa domowego lub rolnego w ramach zwykłego korzystania z wód – tabela B rozporządzenia w sprawie rodzajów instalacji, których eksploatacja wymaga zgłoszenia [15].

Zwykłe korzystanie z wód polega na zaspokojeniu potrzeb własnego gospodarstwa domowego oraz gospodarstwa rolnego. Zwykłym korzystaniem z wód jest także rolnicze wykorzystanie ścieków lub wprowadzanie do wód albo do ziemi oczyszczonych ścieków, jeżeli ich łączna ilość jest nie większa niż 5 m3 na dobę – art. 36 pkt 3.4 ustawy Prawo wodne [7].

Podsumowując powyższą interpretację przepisów prawnych, jeśli stosowane systemy zrównoważonego zagospodarowania wód opadowych nie wprowadzają do ziemi oczyszczonych ścieków (wód deszczowych ujętych w systemy kanalizacji) w liczbie większej niż 5 m3 na dobę, nie wymagają pozwolenia wodnoprawnego i pozwolenia na budowę.

Studium przypadku

Przedstawiona analiza przepisów prawnych została przez autorki artykułu wykorzystana na etapie opracowywania i uzgadniania projektu polegającego na przebudowie istniejącej kanalizacji deszczowej w obrębie działki inwestora z uwzględnieniem systemów zrównoważonego gospodarowania wodami opadowymi.

Z jednej (zachodniej) połaci dachu budynku o łącznej powierzchni 350 m2 woda opadowa odprowadzana była pierwotnie pięcioma rurami spustowymi do sieci kanalizacji deszczowej DN 150. Przebudowa zakładała odłączenie fragmentu istniejącej sieci kanalizacji deszczowej i podłączenie trzech rur spustowych do zrównoważonych systemów gospodarowania wodami opadowymi, a dwóch kolejnych rur spustowych do nowoprojektowanego odcinka sieci kanalizacji.

Nowe rozwiązanie polegało na podłączeniu pierwszej rury spustowej poprzez studnię osadnikową ø 1000 do podziemnych skrzynek retencyjno-rozsączających (8 szt. o łącznej pojemności 1,5 m3), poprzedzonych studnią służącą przechwytywaniu grubszych zanieczyszczeń dostających się wraz ze spływem wód opadowych, a tym samym na ochronie skrzynek retencyjno-rozsączających przed kolmatacją.

Z kolejnych dwóch rur spustowych przewidziano odprowadzenie wód opadowych systemem powierzchniowym, w formie odwodnienia liniowego i rynsztoków o naturalnym charakterze, do dwóch ogrodów deszczowych o powierzchni 12 m2 każdy.

W celu odprowadzenia odpływów powstających w czasie deszczy nawalnych o natężeniu przekraczającym założenia projektowe przewidziano wybudowanie po jednej studni przelewowej PVC ø 315 na terenie ogrodów deszczowych oraz jednej żelbetowej ø 1000 w pobliżu skrzyń rozsączających.

Czytaj dalej: Procedury administracyjne >>

   05.11.2014

Komentarze

(4)
kszyho | 16.11.2014, 18:05
Chciałbym się dowiedzieć co to był za budynek którego dotyczy artykuł? Zastanawia mnie brak konieczności wykonania operatu wodno-prawnego i powołanie się na przypadek instalacji do 5 m3 ścieków na dobę i zwykłym korzystaniu z wód.
Sitnepres | 29.12.2014, 09:38

Bardzo ważnym aspektem przy tego typu sprawach są odpowiednie oczyszczalnie ścieków

Oksydeco | 01.04.2015, 13:50

Zawsze można zadać zapytanie fachowcom którzy dobiorą odpowiednie urządzenie techniczne

Bielbet.pl | 08.04.2015, 10:58

No właśnie, ja myślę że odpowiedni system odwodnień liniowych, by tutaj załatwił sprawę

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Dobierz grzejniki do pomp ciepła i kondensatorów »


 Poznaj nowoczesne rozwiązania sieci preizolowanych »

Jaki materiał dobrać by nie tracić energii »
przewody preizolowane pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 Czy są nowe technologie w systemach ogrzewania podłogowego »


wiem więcej »

 Jak wygenerować oszczędności stosując pompę woda/powietrze »

Poznaj korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
rozwiązania pomiarowe pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Dołącz do klubu instalatora! Korzytaj z rabatów  »

strefa instalatora

 Czy w dzisiejszych czasach rozwiązania pomiarowe śą wystarczające »

Pompy ciepła opracowane z myślą o nowych wymaganiach »
rozwiązania pomiarowe pompy ciepła
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Szybka i sprawna kanalizacja pomieszczeń w domu jednorodzinnym » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
kanalizacja inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak działa nowoczesna studnia wodomierzowa »

studnia wodomierzowa zastosowanie

 "Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Za pomocą jakiego urządzenia podnieść ciśnienie wody w budynku mieszkalnym »
grzejnik armatura pompa
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wod-kan w inteligentnych budynkach
  • - Klimatyzatory – nowości i innowacje
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl